Мога да покажа с пръст направеното за 2 години



Дата24.07.2016
Размер58.85 Kb.
#4381
Мога да покажа с пръст направеното за 2 години

автор(и): Емил Георгиев





С министъра на културата Вежди РАШИДОВ разговаря Емил Георгиев

- Г-н Рашидов, как се чувствате в средата на мандата? С какво двете ви години като ръководител на културното ведомство се различават от предварителните ви очаквания?

- Напрегнато. Защото си бях поставил амбициозни цели през този мандат - да осъществя дълголетната мечта на България да изгради нов голям свой музей. Поех отговорността и риска да направя реформи в театъра и в културните ни центрове - нещо, с което двайсет години нито едно правителство не се е заело, защото този, който нищо не прави, съхранява рейтинга си. В последните две години финансирахме младото и амбициозно българско кино и резултатите не закъсняха. Незнайно защо години наред никой не е могъл или не е приел да оправи пенсиите на българските балетисти. Ние го направихме. Реализираме много успешно проектите за евросредства за култура по оперативна програма “Регионално развитие”. Вече сме свидетели и на първия етап от изграждането на музея на съвременното изкуство с финансиране от европейското икономическо пространство, предвижда се вторият етап от 2 млн. евро да бъде финансиран пак от норвежката програма. Със средства от бюджета на Министерството на културата ремонтирахме една голяма наша сграда в кв. “Изгрев" в София и през септември там ще открием музей на изкуството, създадено по време на тоталитаризма. В ремонтираната сграда ще настаним Националния институт за недвижимо културно наследство, ансамбъл “Филип Кутев”, Регионалния център на ЮНЕСКО, други наши звена. В тази сграда отделяме и помещения за депа на Националната художествена галерия, на филмовия архив, за архива на паметниците на културата, за материали на други звена на министерството, които досега са били разхвърляни на различни места в София и издръжката им гълта много средства - за наеми, охрана и т. н.



- С какво се гордеете най-много и в какво смятате, че не сте успели?

- Аз съм човек реалист. Затова в рамките на един мандат съм си поставил важни, но реални цели за изпълнение и упорито ги следвам. Онова, което с радост мога да кажа днес, е ,че когато се обърна, зад гърба си мога да покажа с пръст направеното за две години - онова видимо, което за двайсет години е невидимо. За равносметки обаче е още рано - в края на мандата ще кажа с какво се гордея и дали има нещо, в което не съм успял.



- Да поговорим за трите големи проекта, които искате да оставите на България. Направихте откриване на музей в столицата за първи път от 25 години. Намирате ли за несправедливи критиките, че избързахте с церемонията?

- Музеите са необходими на България, а не на мен. А колкото до критиките, обикновено те се получават от хора, които никога не са построили каквото и да е, не са подали ръка за каквото и да е, не са били съпричастни да създадат каквото ида е, не са посадили и едно дръвче. Има една група хора, които живеят с мисълта, че Господ ги е създал единствено за да дават мъдри съвети. На такива хора казвам само мерси и нищо повече.



- Според вас каква трябва да е колекцията?

- Моята работа като министър е да намеря средства и да положа усилия тези музеи от мечта да станат реален факт. Всичко останало, което касае политиката на самите музеи, е работа на експертните работни групи.



- Ще правите ли ново откриване, когато това се случи?

- Да. Ще има ново откриване, когато приключим с втория етап на този проект. Той предвижда довършване на другите два етажа на сградата и осигуряване на нови 2000 кв. м площ, изграждане на галерия за периодични изложби, кабинети за музейните работници, подземно хранилище, артмагазин, арткафене. В скоро време предстои да открием в София музей на изкуството, създадено по време на социализма. Предвиждаме това да се случи през втората половина на септември.



- Какъв ще е статутът на музея на тоталитарното изкуство? Този път ще има ли обществени дебати и концепция преди откриването?

- За какъв дебат говорим? Музеят за изкуството, създадено по време на социализма, ще бъде филиал на Националната художествена галерия. Ние не сваляме Айфеловата кула, а създаваме филиал към един национален музей, какъвто е НХГ. Това е част от общата концепция за водещи столични музеи, която беше обсъдена и одобрена миналата година.



- Когато нарекохте изрисуването на паметника на Съветската армия вандализъм, като министър ли говорехте или като творец?

- А аз бих попитал този въпрос като журналист ли ми го задавате или като гражданин? В законите на България ясно и точно е казано, че държавната и частната собственост са неприкосновени.



- Природата ви на творец влиза ли в противоречие с битието ви на министър?

- Да.


- На какъв етап е работата по Българския Лувър?

- На приключване са работните проекти и предстои стартиране на тръжната процедура за изпълнител, както е по закон. Така че се надявам в началото на следващата година изграждането реално да започне.



- Раздавате най-голямото отличие на министерството - “Златен век”, в пъти по-често от предшественика ви Стефан Данаилов. Не се ли обезценява по този начин наградата за “изключителни постижения” в областта на културата?

- А защо “Златен век” да бъде даван само на 24 май или само за “прослужени години”? Той трябва да бъде връчван на хора, които имат високи постижения и изключителни заслуги за националната ни и за световната култура, и то не когато тези хора остаряват, а на възрастта, в която са получили своето признание.

Така че отличието на Министерството на културата могат да получат от най-младите като Камен Донев до великия Джоко Росич. А да не говорим за това, че много талантливи и достойни хора в годините незнайно защо са били прескачани. Така че този знак няма как да девалвира.

- Издателства питат докога ще чакат обещаните субсидии по програма “Помощ за книгата”? От началото на мандата ви това е първата обявена сесия. Когато поехте министерството обещахте да продължите и инициативата за попълване на библиотечните фондове, а до този момент не е отделен и лев. Какви са причините?

- Бюджетът на Министерството на културата беше силно орязан, но въпреки това направихме една сесия за книгата. През есента ще обявим втора сесия за проекти и ще подпомогнем книгоиздаването.



- Получиха ли театрите обещаните пари по новите финансови правила на реформата. Съкращенията и сливанията на театри напълниха ли джоба на оцелелите?

- Да, театрите получиха обещаните от правителството 4,5 млн. лв. За радост вече половин година показателите им са много добри. Зрителите се увеличиха с 20-30 процента, увеличени са и приходите от билети. За да има по-добър контрол, вече в почти всички театри, опери и музикални институти е въведена електронната система за билетите. Има някои театри, в които констатирахме нарушения при отчитането на билетите, и затова ръководствата им бяха санкционирани. Ако тези нарушения продължат, ще предприемем по-строги мерки, каквито са законовите изисквания. Няма да позволим пет-шест недисциплинирани в това отношение театрални ръководства да бламират близо 50 други добре работещи театри и опери. Няма да позволим “източване” на бюджета за театрите.



- Според вашия предшественик проф. Ивайло Знеполски у нас съществува опасност историческото наследство да изяде живата култура. И най-дребният предмет, изровен от тракийските гробници, заема водещо място в новините - за сметка на живата култура. Не рискуваме ли да изпаднем в един вид културно некрофилство?

- Смятам, че донякъде проф. Знеполски е прав - у нас години наред, не знам по каква инерция, създавахме начин на публично говорене единствено за артефакти, свързани с историята, и все по-малко говорехме за младото и съвременно българско изкуство, което не само че не е за подценяване, но показва големи постижения и печели изключителни награди на престижни световни сцени и форуми. За жалост за тези успехи почти не се знае или се знае много малко, и то по следните причини: още не сме разбрали, че скромността не краси човека, че тишината и липсата на активност в творческите съюзи не е полезна, а успехите на талантливите ни писатели, художници, артисти, музиканти са засенчени от успехите на силикона в някои медии.



-Как смятате да възстановите доверието между вас и кинаджиите, които въпреки обещанията ви за милиони продължават с протестите?

- Не е моя работа да мисля какво да възстановя. Политическите поръчки на опозицията и хората, които ги обслужват, не са в моите интереси. Разбирам, че има криза и не ги обвинявам за нищо, тъй като който им поръчва, за него ще викат. Но трябва да кажа, че откакто има Закон за българската филмова индустрия и при бюджети, пълни с излишъци, нито едно правителство не само че не е изпълнило този закон, но и не е дало такива пари, каквито през тези две години са давани за българското кино, и то при условия на два пъти съкращаван с по десет на сто бюджет на Министерството на културата и пет милиона дефицит, оставени от предишното управление. Дай боже, повечето откогато и да било пари, дадени за кино, да са моят конфликт с кинаджиите. Колкото до протестите - те трябва да бъдат не към мен, а към предишното управление, което е позволило да има филмови сесии, без да е осигурено финансиране за тях.



Визитка

Роден е на 14 декември 1951 г. в Димитровград

Завършва Художествената гимназия в София

През 1978 г. завършва Художествената академия, специалност “Скулптура”

Като скулптор е отличаван с множество наши и 14 международни награди. Носител на орден “Стара планина” - първа степен.

От юли 2009 г. министър на културата.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница