Moodle Filters



Дата28.02.2017
Размер50.21 Kb.
#15891

Moodle Filters






.   Страницата за управление на филтрите в Moodle ви позволява да се определите кои филтри да се прилагат на посочения текст и в какъв ред. Също така от тази страница се дава достъп до страницата с настройки за някои филтри. Филтрите са приложими за повечето от текстовете Moodle и активните са показани директно на потребителите в предната част на тяхното представяне. Те ви позволяват да се промени текстът "в последната минута.


Филтрите - "сваляне" на ресурсите. Повече може да научите тук или да ви бъде на разположение за изтегляне от http://download.moodle.org/modules/filters.php.




.   Изберете филтрите, които искате да използвате (бутонът с отворено око). Ако имате повече от един неактивен (скрит) филтър, то можете да промените реда на тяхното използване от стрелите "нагоре" и "надолу".




TeX филтър


.   TeX филтърът се използва предимно за показване на математически формули в рамките на дидактическите дигитални ресурси публикувани от учителите в  Moodle. Например $ $ SQRT (А + Б) $ $ ( знакът за долар $ - е признак на началото и края на този математически формат на запис).


.   За представяне на изображения в Moodle се използват два външни метода, които може да се наложи да конфигурирате за вашата система. Филтърът първо ще провери за подаване на LaTeX (Ghostscript се изисква също и за този метод), в случай, че не открие се използва по-опростеният от двата метода- MimeTeX включени в Moodle. LaTeX позволява на цялата гама от синтаксис, като има предвид, MimeTeX поддържа само една математическа подгрупа на запис.

.   Ghostscript е на разположение за Windows; също така на разположение за изпълнение е и LaTeX  наричан понякога и MikTeX.

.   Страницата с настройки ви позволява да конфигурирате на латекс и Ghostscript по два начина, заедно с представката и за LaTeX.



За повече информация:



MiKTeX
MimeTeX
LaTeX
Ghostscript

Автоматично цензуриране на текст (Филтър- Цензура Censor)


.   Censor Word търси текст за определяне на лоши думи (ругатни) от предварително дефиниран от администратора списък с такива. Всеки езиков пакет има свой собствен списък по подразбиране, но можете да определите свой собствен пакет от изрази. Тази административна страница с настройки определят своя списък с проклятия и ругатни. Вие ще видите думи, сенчест- сиво черен блок, въпреки че на мишката ще се показва скритата дума в изскачащи прозорчета.




Автоматично привързване имената на ресурси


.   Autolink филтъра създава автоматично хипервръзки към имената на дидактическите дигитални ресурси, като "разглежда" текста където им се споменават заглавията в този същия курс. Намерените думи ще бъдат подчертани и ще се създаде интернет връзка с името на ресурса. Имайте предвид, че за ефективното използване на този филтър, трябва да използвате описателни заглавия. Например заглавието "Въведение" е лошо, защото всички използвани в думата "Въведение" ще бъдат свързани, независимо от това, което се отнася.




Автоматично привързване имената на елементи на курса



.   Автоматичното привързване имената на елементи на курса е посветено на търсене в текста на курса за заглавия, които съществуват в същия курс. Веднъж намерени, тези думи ще се откроят и автоматично ще се създаде хипервръзка към т. име. Имайте предвид, че за ефективното използване на този филтър, трябва да използвате описателни заглавия. Така например, името "Тест" е лошо, защото всеки, използвани в текста, думата "тест" ще бъдат свързани, независимо от това, което се отнася.





Автоматично създаване на хипервръзка към термин опоменат в инстанция на модула Речник (Glossary)


.   Този филтър сканира текста за привеждане в съответствие с ключовите думи, използвани (дефинирани като термини) в някакъв речник на курса. Имайте предвид обаче, че всеки речник трябва да бъде с включено автоматично превързване (задължително). Намерените в текстове от курса думи ще бъдат подчертани и да се създават с хипервръзки към речника.




Филтър за защита на Email адресите от спам


.   Филтърът е предназначен за защита на имейл адреси. Ако те се намират, след това "Hide", за да предотвратят влизането на роботите (ботове) за автоматично събиране на имейл адреси от сайтове и последващо "спамене". Това може да намали риска от спам, ако части на вашия Moodle са отворени за такива крадци на и-мейл адреси. Тук нашите потребителски адреси са защитени като се трансформират от филтъра в несвързани (неразбираеми) за ботовете поредици от символи.




Филтър за правилност на HTML синтаксиса използван в уроците


.   Филтърът сканира текста на база правилност и чистотата на HTML от страниците на уроците. При необходимост филтърът се опитва да възстанови правилата или се опитва да направи валиден HTML. Имайте предвид, че тази функция трябва да бъде вградена в инсталацията на PHP на вашият сървър.




Филтър за многоезично съдържание



.   Този филтър позволява да бъдат създадени .дидактически ресурси на много езици. Езикът на дигиталният дидактически ресурс автоматично се променя, когато потребителят променя избрания език в Moodle. За да използвате тази функция, първо трябва да създадете съдържание на няколко езика (в същия ресурс). След това приложете (заградете) всеки езиков блок в следните тагове:      

Относно използването на многоезично съдържание

1. Уверете се, че сте включили филтъра за многоезично


съдържание.
2. В HTML редактора създайте следното

How are you?
Wie geht es dir?

3. Не забравяйте че промяната на чуждоезиковото


съдържание настъпва с промяната на текущия език

P.S. Повече за XML, XSL и парсерите ... следва

Филтърът за многоезично съдържание позволява поддържане на версии на един и същи текст на много езици. В зависимост от езика, който потребителят е избрал за своя интерфейс, може да се показва различна версия на текста.


За да видите същия текст на испански, натиснете тук.

Филтър за прилагане на мултимедийни файлове




Използване


Една от най-атрактивните възможности на Moodle е добавянето на аудио и видео ресурси към учебния материал. Посредством т.нар. медийни филтри (media plug-in filters) можете спокойно да добавяте такива файлове като те се визуализират директно на самата страница.

Изисквания


Необходимо е да имате инсталирани plug-ins за отваряне на филмчетата в Quicktime.

Процедура


  1. Качете файловете, които искате да се визуализират на страницата на сървъра, където е инсталиран Moodle или просто си изберете файл от интернет, качен на друга страница.

  2. Създайте линк към съответния файл.

  3. Запазете страницата от бутона "Запис на промените"



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница