Моторни масла



Дата10.02.2018
Размер335.97 Kb.
#56101
ТипГлава
Глава 10. МОТОРНИ МАСЛА
Основната функция на моторните масла е да намаляват триенето и износването на детайлите на ДВГ чрез създаване на здрав маслен слой върху триещите повърхности. Освен това моторните масла изпълняват и следните допълнителни функции: 1) уплътняват триещите се детайли на двигателя (бутало-цилиндровата група); 2) отстраняват продуктите от износването от зоната на триене; 3) отвеждат топлината от триещите се детайли; 4)защитават работните повърхности на детайлите от корозионно действие; 5)предотвратяват образуването на отлагания – нагар, лак, шлам.

Моторните масла по своята същност представляват маслена основа (базово масло), към която се добавят присадки (добавки) с цел подобряване функционалните свойства на маслото.

Смазочната система на двигателя служи да осигури надежден достъп на моторното масло до триещите се повърхности на детайлите. В съвременните двигатели се използва комбинирана смазочна система, в която маслото към една част от детайлите се подава под налягане от помпа, към друга – чрез разпръскване и на самотек.

Принципна схема на смазочна система е показана на фиг. 10.1.

Фиг.10.1. Принципна схема на смазочна система на ДВГ
Маслото се налива в картера на двигателя през гърловината 17. Нивото на маслото трябва да бъде строго определено и се контролира с помощта на маслоизмервателна пръчка (щека)16, долният край на която е потопен в маслената вана. При работа на двигателя маслото се засмуква от помпата 7 чрез маслоприемника 6 и се подава във филтъра 10. От филтъра маслото постъпва в главната маслена магистрала 12, изработена във вид на продълговат канал в картера на двигателя. Максималното налягане на маслото, създавано от помпата, се ограничава от редукционния клапан 8. В случай на замърсяване и запушване на филтъра 10, маслото постъпва в главната маслена магистрала през пропускателния клапан 9 без да преминава през филтъра. Освен това, част от маслото постоянно постъпва за пречистване в друг филтър 1. Филтъра 1 е включен паралелно в системата за разлика от филтъра 10, през който преминава цялото количество масло, постъпващо в главната маслена магистрала, включен последователно или наречен пълнопоточен.

От главната маслена магистрала, маслото под налягане постъпва през отвори в основните лагери 13 на коляновия вал, лагерите 14 на разпределителния вал и в осите на кобиличките 15. От основните лагери през отвори в шийките и рамената, маслото постъпва в мотовилковите лагери на коляновия вал. В някои двигатели, в стеблото на мотовилката има изработен канал за смазване на буталния болт.

Изтичащото през хлабините на лагерите на коляновия и разпределителния вал масло се разпръсква от движещите се детайли на коляно-мотовилковия механизъм и във вид на капки и маслена мъгла полепва по стените на цилиндрите, гърбиците на разпределителния вал, повдигачите, буталните болтове и др. В някои двигатели, в долната глава на мотовилките се изработва отвор, чрез който при съвпадането му с отвора в мотовилковата шийка на коляновия вал, маслото се разпръсква към най-натоварените зони на стените на цилиндъра.

Налягането на маслото се контролира чрез електрически манометър 11, датчика на който е монтиран в главната маслена магистрала, а показващият уред – на арматурното табло пред водача.

С цел охлаждане на маслото, системата понякога е снабдена с радиатор. Масленият радиатор се обдухва от въздушния поток и двежещото се през него масло се охлажда. Радиаторът 3 се включва посредством крана 5. Маслото постъпва в радиатора през предпазния клапан 4. Охладеното масло се стича отново в картера на двигателя.

Условията на работа на моторното масло зависят от конструктивните особености, техническото състояние и от условията на експлоатация на двигателя. Маслата работят в условията на средно ефективно налягане от порядъка на 0,65 до 1,2 МРа и трябва да издържат на температури до 250 - 280 0С. Освен това то се намира под вредното въздействие на отработилите газове и сярата, съдържаща се в автомобилните горива. Тези условия на работа допринасят за интензивното стареене на маслото, с което се влошават както неговите експлоатационни качества, така и работата и надеждността на двигателя.



10.1. Изисквания към моторните масла.

Във връзка с предназначението си, моторните масла трябва да отговарят на следните експлоатационни изисквания:

- да имат добри смазочни свойства, така че да предотвратяват интензивното износване;


  • да притежават оптимални вискозитетни свойства, които да осигуряват надеждно постъпление на маслото до работните повърхности;

  • да запазват експлоатационните си свойства по-дълъг период от време, както при съхранение, така и при работа, т.е. да притежават физическа и химическа стабилност;

  • да се изпаряват възможно малко;

  • да не се пенят;

  • да не образуват емулсии с водата;

  • да не са корозионно агресивни;

  • да защитават триещите се повърхности от корозия.

10.2. Експлоатационни свойства на моторните масла.

10.2.1. Вискозитетно-температурни свойства.

От стойността на вискозитета на моторното масло зависят:



  • пусковите качества на двигателя;

  • дълготрайността на акумулаторната батерия;

  • износването на триещите се детайли;

  • режимът на охлаждане;

  • енергийните загуби в двигателя;

  • разходът на масло и гориво, уплътняването на бутало-цилиндровата група (БЦГ) и др.

За да се намалят загубите от триене и се улесни пускането на двигателя в ход, е целесъобразно вискозитетът на маслото да бъде възможно по-малък. От друга страна обаче, по-ниския вискозитет води до недостатъчно уплътняване на елементите на БЦГ и до неустойчив режим на хидродинамично мазане при високи температури и натоварвания. Подборът на масла с оптимален вискозитет зависи от конструкцията и режима на работа на триещия се възел.

От практическа гледна точка, за да се пусне двигателят в ход, стойността на вискозитета на маслото не трябва да надвишава 8000-9000 mm2/s за бензинови двигатели и 10 000-12 000 mm2/s за дизелови двигатели. От друга страна, за да се осигури течно триене на лагерите на коляновия вал, вискозитетът не трябва да бъде по-малък от 4 mm2/s .[4, 22]

Доказано е, че с промяната на работната температура на маслото от 0 до 100 0С [22], вискозитетът му се променя около 200-300 пъти. В практиката вискозитетно-температурните свойства на маслото се оценяват с т.н. вискозитетен индекс /ВИ/. Колкото вискозитетният индекс на дадено масло е по-висок, толкова по-подходящо е то за работа на двигателя при различни температурни режими. Съвременните моторни масла притежават вискозитетен индекс не по-малък от 90.

10.2.2. Противоизносни свойства.

Моторните масла трябва да имат много добри смазочни свойства, т.е. да прилепват към металната повърхност на триещите се части и да предотвратяват прекия контакт между тях. Това се налага от обстоятелството, че движещите се части на ДВГ работят при различни условия на триене: хидродинамично, гранично или сухо триене. За целта към моторните масла се прибавят противоизносни присадки, които подобряват тяхната смазочна способност.



10.2.3. Антиокислителни свойства и диспергиращи свойства.

Основната причина за окисляването на маслото е непосредствения му контакт с кислорода и високите температури. При температури над 80-85 0С [27] скоростта на окисление бързо нараства и настъпват промени в химическия състав на маслото. Особено интензивен е този процес в картера на двигателя, където маслото се намира в разпенено състояние по време на работа и има силно развита контактна повърхност. Различните метали в двигателя изпълняват ролята на катализатори и ускоряват окислителните процеси.


В резултат на окислението се образуват нежелани продукти като нагар, лакообразни отлагания, утайки, които оказват неблагоприятно влияние както върху маслото, така и върху работата и надеждността на двигателя: влошава се охлаждането, създава се възможност за преждевременно запалване на гориво-въздушната смес, ускорява се абразивното износване на повърхността на буталото и цилиндъра, може да настъпи закоксуване на буталните пръстени и пр.

За де се подобрят антиокислителните и детергентните (миещи) свойства на маслата, се прибавят съответния вид присадки.



10.2.4. Корозионни и защитни свойства.

Корозионните свойства на маслата зависят от съдържанието на органични киселини, перокиси, серни съединения и др. Корозията нараства с повишаване на влагата, температурата и при наличие на агресивни газове.

Защитните свойства на маслата се дължат на създаването на защитен слой от тяхна страна върху металните повърхности.

Моторните масла се легират с антикорозионни присадки, които имат алкални свойства.



10.3. Класификация на моторните масла.

10.3.1. Класификация по вискозитетен клас.

Класификация по SAE.

Класификацията по SAE (Съюз на американските инженери от автомобилната промишленост) е създадена през 1911 г. и сега се ползва като международна класификация. От 1995 г. е въведен последния усъвършенстван вариант на класификацията, означена вече като SAE J-300.


Съгласно SAE моторните масла се разделят на 11 вискозитетни класа- 6 вида “зимни” масла, означени с латинската буква “W” (първата буква от английската дума “Winter” – зима) и цифра(число) и 5 вида “летни” масла, означени само с число. Вискозитетния клас по SAE се означава по следния начин:

зимни” масла – SAE 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W;

летни “ масла – SAE 20, 30, 40, 50, 60.

Тази класификация създава известно неудобство при експлотацията на моторните масла, тъй като се налага маслата да се сменят всеки сезон. За да се избегне това неудобство са разработени т.н “всесезонни”(Multigrade) масла. Вискозитетно-температурната характеристика на всесезонните масла позволява те да се използват целогодишно. Означават се по следния начин: SAE20W-50. Това масло отговаря по вискозитет при температура –15 0С на сезонното зимно масло SAE 20W, при температура 100 0С – на сезонното лятно масло SAE 50.

Основното предимство на всесезонните масла е, че при тях температурата влияе по-малко върху изменението на вискозитета, т.е. те притежават по-благоприятна вискозитетно-температурна характеристика (правата е по-полегата). (фиг. 10.2) [27]

Фиг. 10.2. Формиране вискозитета на всесезонните масла

С α и β условно са означени вискозитено-темпратурните характеристики на две сезонни масла. Маслото α удовлетворява само изискването за достатъчен вискозитет при високи температури В, а маслото β – само изискването за допустим вискозитет при ниски температури А. Маслото с условно означение γ удовлетворява едновременно горните две изисквания – па-нисък вискозитет при ниските температури и по-висок вискозитет при високите температури. Точките С и D определят съответно най-голям и най-малък допустим вискозитети. Правата, която ги свързва представлява вискозитетно-температураната характеристика на формираното всесезонно масло. Както се вижда от фигурата 10.2, характеристиката на всесезонното масло γ е по-полегата отколкото характеристиките на двете сезонни масла α и β, характеризиращи се с по-голяма стръмност.

Еднаква с класификацията SAE е немската класификация DIN.

Класификация по БДС.

Съгласно БДС 14362-87 моторните масла се разделят по вискозитетен клас на 4 вида земни масла – 3W, 4W, 5W, 6W и четири вида летни масла –8, 10, 16, 20. Различават се от класификацията по SAE по това, че липсват вискозитетни класове 0W, 25W и 60. Означават се по подобие на маслата по класификация SAE. Съответствието на двете класификации БДС и SAE е показано в табл. 10.1. За по-голямо удобство, независимо от изискванията на БДС, българските производители на моторни масла са възприели класификацията SAE и така означават вискозитетния клас на произвежданите от тях моторни масла.


Таблица 10.1. Съответствие на класификациите SAE и БДС

SAE


0W

5W

10W

15W

20W

25W

20

30

40

50

60

БДС

-

3W

4W

5W

6W

-

8

10

16

20

-

БДС определя следния интервал на температурата на въздуха според сезона:



  • зима – от -20 0С до +10 0С;

  • лято – от 0 0С до +32 0С.

Класификация по ГОСТ.

Съгласно ГОСТ 17479.1-85 моторните масла се разделят на сезонни - 11 вискозитени класа и всесезонни – 10 вискозитетни класа:



сезонни масла – 3з, 4з, 5з, 6з, 8, 10, 12, 14, 16, 20.

всесезонни масла – 3p/8, 4p/6, 4p/8, 4p/10, 5з/10, 5з/12, 5з/14, 6з/10, 6з/14, 6з/16.

Индекса “з” означава, че маслото съдържа вискозитетни (“загущающие) добавки. При всесезонните масла числото в числителя на дробта показва допустимия вискозитет на маслото при температура минус 18 0С, а числото в знаменателя – вискозитетът при 100 0С.

Приблизителното съответствие на вискозитетните класове по ГОСТ и SAE е показано в табл. 10.2. [27]
Таблица 10.2. Съответствие на класификациите SAE и ГОСТ

ГОСТ 17479.1-85

SAE J-300e

ГОСТ 17479.1-85

SAE J-300e

3з

5W

20

50

4з

10W

3з/8

5W-20

5з

15W

4з/6

10W-20

6з

20W

4з/8

10W-20

6

20

4з/10

10W-30

8

20

5з/12

15W-30

10

30

5з/14

15W-40

12

30

6з/10

20W-30

14

40

6з/14

20W-40

16

40

6з/16

20W-40

В практиката подборът на необходимия вискозитетен клас на моторните масла зависи от:



  • температурата на околната среда;

  • работната температура в двигателя;

  • конструкцията и степента на форсиране на двигателя;

  • условията на експлоатация на двигателя;

  • степента на износване на двигателя.

Вискозитетният клас на двигателя трябва да бъде подбран така, че да осигурява:

  • надеждно пускане на двигателя при ниски температури;

  • надеждно мазане и работа на триещите се повърхнини;

  • малко износване;

  • ефикасно уплътнение на детайлите от БЦГ и др.;

Вискозитетният клас на моторното масло се предписва от фирмата производител на двигателя. Необходимо е да се знае, че колкото двигателят е по-износен, толкова по-висок вискозитетен клас трябва да има използваното в него моторно масло – например SAE 20W-50.
10.3.2. Класификация по експлоатационно ниво.

Моторните масла се класифицират по експлоатационно предназначение, с което се създават по-големи удобства както за производителите, така и за потребителите им.



Класификация по API.

Класификацията по API (Американски институт по петрола) е най-широко разпространена в света и затова е намерила приложение като международна класификация по експлоатационни свойства (експлоатационно ниво).

Класификацията API разделя моторните масла на две категории:


  1. Категория S” (“Serviceoil). Употребяват се за двигатели на леки транспортни средства, главно в сферата на обслужването, т.е. за бензинови двигатели.

  2. Категория C” (Commercialoil). Употребяват се за двигатели на транспортни средства, извършващи търговски превози, за земеделски машини, строително-пътни машини и др., т.е. за дизелови двигатели.

Маслата от всяка една от двете групи се разделят на експлоатационни нива (групи), които се означават с латински букви. Колкото по-назад в азбуката е съответната буква, толкова от по-високо експлоатационно ниво е маслото, т.е. то притежава по-добри експлоатационни свойства. Първата буква (S или C) означава категорията на маслото, а втората буква (A, B, c, D и т.н.) показва експлоатационното ниво.

Например:

SF означава масло за бензинови двигатели от експлоатационно ниво F;

CE означава масло за дизелови двигатели от експлоатационно ниво E.

SF/ CE означава масло за бензинови и за дизелови двигатели.

Предназначението и изискванията към маслата от съответните експлоатационни групи са посочени в табл.10.3 за бензинови двигатели в табл. 10.4. за дизелови двигатели: [27]


Таблица 10.3. Предназначение и изисквания към маслата за бензинови двигатели

Група

Приложение и изисквания





SA

За леко натоварени бензинови двигатели стари конструкции. Вече не се използват.




SB

За стари марки бензинови двигатели с изисквания за минимална защита от окисление и корозия. Не се използват.




SC

За бензинови двигатели на леки автомобили модели 1964-1967 г. и някои товарни автомобили. Съдържат добавки против високо- и нискотемпературни отлагания, износване, корозия. Не се използват.




SD

За бензинови двигатели на леки автомобили модели 1968-1970 г. и някои товарни автомобили. Осигуряват по-добра защита на двигателя от маслата от група SC. Не се използват.




SE

За бензинови двигатели на леки и товарни автомобили, модели 1972 г. Осигуряват по-добра защита на двигателя от група SD. Не се използват.




SF
За бензинови двигатели на леки и товарни автомобили, модели 1980 г. Осигуряват повишена защита срещу окисление и имат по-добри противоизносни и антикорозионни свойства в сравнение с маслата от група SE. Използват се рядко.




SG

За бензинови двигатели на леки и товарни автомобили, произведени след 1989 г. Осигуряват повишен контрол върху отлагания по частите, високи антиокислителни и противоизносни свойства. Имат широко приложение.




SH

За бензинови двигатели на всякакъв вид автомобили, произведени след 1992 г. Имат много добри експлоатационни свойства, по-добри от маслата от група SG. Използват се широко в практиката.




SJ

За бензинови двигатели на автомобили, произведени след 1996 г. Имат по-високи качества от маслата от група SH по отношение на изпаряемост, устойчивост срещу окисление и съдържание на фосфор. Могат да се използват и за дизелови двигатели. Това са маслата за съвременните двигатели.















Таблица 10.4. Предназначение и изисквания към маслата за дизелови двигатели

Група

Приложение и изисквания


CA

За леко натоварени дизелови двигатели, стари модели. Не се използват.

CB

За умерено натоварени дизелови двигатели без свръхпълнене. Не се използват. Въведени са през 1949 г.

CC

За умерено натоварени дизелови двигатели без и със свръхпълнене. Осигуряват защита на двигателя от високотемпературни отлагания и корозия на лагерите. Въведени са от 1961 г. Намират ограничено приложение.

CD

За умерено и тежко натоварени дизелови двигатели без и със свръхпълнене. Въведени са през 1955 г. осигуряват висока степен на защита против високотемпературни отлагания, корозия и износване. Намират ограничено приложение в товарните автомобили.

CD-II

За двутактови дизелови двигатели и по свойства отговарят на маслата от група CD.

CE

За тежко натоварени дизелови двигатели, експлоатирани в условията на “малка скорост/високо натоварване” (пътно-строителни машнини) или “голяма скорост/ниско натоварване” (автомобили за магистрални превози). Въведени са през 1984 г. намират ограничено приложение.

CF-4

За съвременни четиритактови дизелови двигатели без и със свръхпълнене. Въведени са от 1990 г. Имат широко приложение.

CF-2

За съвременни тежко натоварени двутактови дизелови двигатели.

CF

Съвременни висококачествени масла за дизелови двигатели с предкамера или вихрова камера. В експлоатация са от 1994 г.

CG-4

Съвременни масла за тежко натоварени дизелови двигатели, произведени след 1994 г. Въведени са от 1995 г.

CH-4

Масла последна версия на API за четиритактови дизелови двигатели с изисквания за токсичност по нормите от 1998 г.

Установено е, че двигателите за леки автомобили, независимо дали са бензинови или дизелови работят при близки експлоатационни условия. В тази връзка са създадени универсални масла, които удовлетворяват изискванията и на бензиновите, и на дизеловите двигатели.

По класификацията API универсалните моторни масла се означават като отношение между двете експлоатационни нива (групи): API SJ/CF; API CD/SG и т.н. В числителя се записва експлоатационната група, за която е основното предназначение на маслото, а в знаменателя – възможното му приложение в посочената група.



Класификация по ССМС и АСЕА.

Класификацията по ССМС и АСЕА определя експлоатационните изисквани към свойствата на моторните масла за европейските двигатели.



ССМС означава Комитет на конструкторите на автомобили от Общия пазар, в който участват 16 автомобилостроителни фирми от Европа: BMW, DAF, Fiat, Ford, IVECO, MAN, Mercedes-Benz, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Rover, Saab, Scania, Volvo, VW/Audi.

АСЕА е новото наименование на ССМС, въведено от 1994 г., като едновременно с това се въвежда и нова класификация на моторните масла. ACEA означава Association des Constructeurs Europeens d’ Automobiles.

Класификация по ССМС.

По своето развитие, класификацията по ССМС е преминала през два последователни етапа.



I етап – до 01.01.1990 г. Разделя моторните масла за бензинови двигатели на 3 експлоатационни групи и маслата за дизелови двигатели – на четири групи.(табл. 10.5)

Таблица 10.5. Класификация на моторните масла по ССМС

Масла за бензинови двигатели

Масла за дизелови двигатели


Експлоатационно ниво по ССМС

Съпоставими с масла по API

Експлоатационно ниво по ССМС

Съпоставими с масла по API

G1

API SE
PD1
API CD/SE

G2

API SF

D1
API CC

G3

по-добри от API SF

D2
API CD







D3
API SHPD


II етап – след 01.01.1990 г.Въведени са нови групи, както следва:

Група G4 вместо група G2 с повишена термоокислителна стабилност, намалено образуване на утайки.

Група G5 вместо група G3 с много висока термоокислителна стабилност, детергентни и противоизносни свойства.

Група PD2 вместо PD1 с по-високи детергентни свойства по отношение буталата на леките автомобили.

Група D4 вместо D2 с повишени детергентни свойства, защита срещу полиране на цилиндрите, по-бавно увеличение на вискозитета.

Група D5 вместо D3 с по-добри свойства от D4.

Съвместимостта между моторните масла по спецификациите по API и ССМС е показана в табл.10.6.
Таблица 10.6. Съвместимостта между моторните масла по спецификациите по API и ССМС

Масла за бензинови двигатели

Масла за дизелови двигатели


Експлоатационно ниво по ССМС

Съпоставими с масла по API

Експлоатационно ниво по ССМС

Съпоставими с масла по API

G1

API SE
D1
API CC

G4

API SF

D4
API CD

G5

API SG

D5
API CE; CF-4


Класификация по АСЕА.

Съгласно АСЕА моторните масла се разделят по експлоатационно ниво на 3 класа: клас А, клас В и клас Е. Всеки клас се разделя на категории (групи): 1, 2, 3, 4. През 1996 г. са въведени следните класове и групи:



Клас А: А1-96, А2-96, А3-96 – масла за бензинови двигатели.

Клас В: В1-96, В2-96, В3-96 – масла за дизелови двигатели на леки и лекотоварни автомобили и микробуси.

Клас Е: Е1-96, Е2-96, Е3-96 – масла за дизелови двигатели на товарни автомобили, трактори, автобуси и др. транспортни средства с голяма мощност.

Приложението и изискванията към моторните масла според класификацията по АСЕА, усъвършенствана след 1998 г., са показани в табл. 10.7. [27]



Класификация по БДС.

Съгласно БДС 14362-87 по експлоатационни свойства моторните масла се разделят на две категории:



  1. Масла за бензинови двигатели. Класифицират се по две експлоатационни нива: ниво D и ниво E. Индексът “1” след буквата показва, че маслото се отнася за бензинови двигатели и по API отговаря на категория S.

  2. Масла за дизелови двигатели. Класифицират се по три експлоатационни нива: ниво С, ниво D и ниво E. Индексът 2 след буквата показва, че маслото се отнася за дизелови двигатели и по API отговаря на категория С.

Таблица 10.7. Приложение и изисквания към моторните масла според класификацията по АСЕА, усъвършенствана след 1998 г

Клас

Група


Приложение и изисквания

Масла клас А

А1-98

Масла с малък вискозитет, който води до намалено триене и икономия на гориво

А2-96, издание2

Многофункционални масла за умерено натоварени бензинови двигатели и нормален пробег между две смени на масло. замества и надвишава G4

А3-98

Масла за силно натоварени бензинови двигатели или с удължен пробег между две смени. Замества и надвишава група G5

Масла клас В

В1-98

Масла с малък вискозитет, който води до намалено триене и икономия на гориво.

В2-96, издание 2

Многофункционални масла за нормално натоварени дизелови двигатели с вихрокамера или предкамера. Надвишава и замества група PD2.

В2-98

Масла с повишени изисквания към вискозитета, износването, диспергиращи свойства. Замества В2-96

В3-98

Масла за силно натоварени дизелови двигатели с разделено горивно пространство или с удължен пробег между две смени.

В4-98

Масла от много високо качество, предназначени за дизелови двигатели с директно впръскване на горивото.

Масла клас Е (199 г.)

Е1-96,издание 2

Масла за леко натоварени дизелови двигатели без и със свръхпълнене (турбодизели) и нормален пробег между две смени на маслото. замества група D4.

Е2-96, издание 2

Многофункционални масла за нормално натоварени дизелови двигатели без и със свръх пълнене и нормален пробег между две смени. Надвишава група D4.

Е3-96, издание 2

Масла за тежко натоварени дизелови двигатели. Имат голяма смазочна способност. Осигуряват удължен пробег между две смени на масло. замества и надвишава група D5.

Е4-98

Масла със свойствата на маслата от група Е3, но отговарящи на по-високите изисквания на особено тежко натоварени дизелови двигатели и осигуряват значително удължен пробег между две смени на масло.

Е5-99

Масла с голяма термична устойчивост и антиокислителна стабилност.

След м. март 1998 г. маслата от групи Е1-96, Е2-96 и Е3-96 се променят и стават съответноЕ1-98, Е2-98 и Е3-98.

От м. септември 1999 г. се въвежда нова група масло Е4-99.



Моторните масла по БДС се означават така: М10D1, където буквата ”М” означава моторно масло; числото “10” – вискозитетен клас 10; буквата D – експлоатационно ниво D; индекса “1” – предназначено за бензинови двигатели. Стандартът допуска и търговско название на маслото, което се отъждествява с експлоатационното ниво на маслото.

По БДС универсалните масла, подобно на класификацията API се означават като дробно отношение на съответните експлоатационни нива, например: М16E1/D2.

Приложението и изискванията за моторните масла по класификацията по БДС са посочени съответно в табл. 10.8 за бензиновите двигатели и в табл. 10.9 за дизеловите двигатели. [27]



Таблица 10.8. Приложение и изисквания към моторните масла за бензинови двигатели по класификацията по БДС

Група

Приложение и изисквания


D1

За натоварени бензинови двигатели, които работят при променливи условия.

E1

За тежко натоварени бензинови двигатели, които работят при променливи условия.



Таблица 10.9. Приложение и изисквания към моторните масла за дизелови двигатели по класификацията по БДС

Група

Приложение и изисквания


C2

За умерено натоварени дизелови двигатели без принудително пълнене.

D2

За натоварени дизелови двигатели без принудително пълнене и за средно натоварени дизелови двигатели с принудително пълнене, които работят при променливи условия.

E2

За тежко натоварени дизелови двигатели без и с принудително пълнене, които работят при променливи условия.



Класификация по ГОСТ.

Съгласно ГОСТ 17479.1-85 по експлоатационни изисквания моторните масла се разделят на 6 основни групи (нива), три от които се разделят допълнително на по две подгрупи. (табл. 10.10) [27]


Таблица 10.10. Класификация на моторните масла по ГОСТ

Експлоатационно ниво (група)
Област на приложение

А
Леко натоварени бензинови двигатели

Б Б1
Нискофорсирани бензинови двигатели

Б2
Нискофорсирани дизелови двигатели

В В1
Среднофорсирани бензинови двигатели

В2
Среднофорсирани дизелови двигатели

Г Г1
Високофорсирани бензинови двигатели

Г2
Високофорсирани дизелови двигатели

Д

Високофорсирани дизелови двигатели, работещи при тежки условия с нормални и високосернисти горива

Е

Нискочестотни корабни дизелови двигатели

По класификацията ГОСТ моторните масла се означават така:



М-5з/10В1 , където буквата “М” означава моторно масло; числото “5” – вискозитетен клас 5, при който вискозитетът при –18 0С не трябва да надвишава 6 000 mm2/s; индексът “з” – показва, че маслото съдържа вискозитетни добавки; числото “10” – вискозитетът на маслото при 100 0С e равен на 10 mm2/s; буквата “В” с индекс “1” – експлоатационно ниво В, за бензинови двигатели.

Фирмени спецификации.

Някои от по-големите фирми, производителки на автомобили са създали собствени (фирмени) спецификации на моторните масла. Тези спецификации са създадени на базата на собствени моторни и експлоатационни изследвания, съобразени с изискванията на API и АСЕА. Фирмените спецификации са известни под наименованието OEM-спецификации (OEM- Original Equipment Manufacturers). По-известни са:



Спецификация на Mercedes Benz например MB 227.1.

Спецификация на MAN – например MAN 270.

Спецификация на Volvo – например VDS-2 (Volvo Drain Specification).

Спецификация на Volkswagen – например VW 501.01.

Военни спецификации.

От военните спецификации най-известна е спецификацията на военния департамент на САЩ под общото наименование MIL (Militari). По тази спецификация се определят маслата, предназначени за всякакъв вид бойна и спомагателна техника – наземна и въздушна. Спецификациите, които се отнасят до смазочните масала се отбелязват с буквата L (Lubricant) и се записват така: MIL-L. Например:



  • MIL-L-46152 – регламентира моторните масла за транспортните машини;

  • MIL-L-2104 – регламентира свойствата на моторните масла за бойните машини;

  • MIL-L-2105 – регламентира свойствата на трансмисионните масла за военните машини.

Класификация на маслата за двутактови двигатели.

Класификация по вискозитетен клас. Виескозитетът на минералните масла за двутактови двигатели отговаря приблизително на вискозитета от клас SAE 30 и SAE 40.

Класификация по експлоатационно ниво. Класификацията по API разделя маслата за двутактови двигатели на 4 експлоатационни нива: (Табл. 10.11) [27]

Таблица 10.11. Класификация на маслата за двутактови двигатели по API

Експлоатационно ниво

Предназначение и изисквания

API TA (TSC-1)

Минерални масла за двигатели с малки мощности и умерено натоварване: мотопеди, сенокосачки и др. Склонни са към натрупване на отлагания в изпускателната уредба и не се използват

API TB (TSC-2)

Минерални и полусинтетични масла за умерено натоварени двигатели за малки извънбордни мотори, верижни триони и др.

API TC (TSC-3)

Масла за двигатели, които работят при високи температури –за мотоциклети, моторни триони, моторни шейни, картове и др. Препоръчително съотношение “масло:гориво” не по-малко от 1:50.

API TD (TSC-4)

Масла за извънбордни двигатели на скутери.

Необходимо е да се знае, че при двутактовите двигатели стриктно трябва да се спазва съотношението “масло-бензин”. Ако маслото е недостатъчно се получава прегряване на двигателя и ускорено износване. Ако маслото е в повече от нормалното се влошава горенето, намаляване на мощността, зацапване на запалителните свещи и замърсяване на околната среда.



10.4. Методи за изпитване и оценка на моторните масла.

Експлоатационните качества на смазочните масла зависят от:



  • типа на нефта, който е бил изходна суровина за добиването им;

  • от технологията на получаване и пречистване на базовото масло;

  • от качеството на присадките с които е легирано.

Контролът на качеството на маслото се осъществява по следните методи: лабораторни, моделни, моторни и експлоатационни.

Лабораторни методи. Чрез лабораторните методи се изследват физични, химични и физикохимични показатели на маслата. Основните физични и химични показатели, които фигурират в нормативните документи на маслата (сертификати) са: вискозитет, вискозитетен индекс, пламна температура, температура на течливост, киселинност, коксово число, пепелно съдържание, съдържание на вода и др. По-важните от тези показатели се включват в държавните и международни стандарти, за да се контролират и производителя, и търговския посредник против евентуално отклонение от качеството на маслата.

Моделни методи.Моделните методи представляват изкуствено създадена имитация на работата на маслата в реална обстановка. Моделните методи обхващат изследването на следните експлоатационни свойства на маслата: термоокислителна стабилност, противоизносни свойства, антикорозионна стабилност, миещи свойства и др.

Въпреки, че не винаги се удава съвършено имитиране на избраните фактори, моделните методи позволяват явленията да се изследват в “чист вид”. Колкото обаче те да се доближават до действителните условия в двигателя, не е възможно да бъдат подложени на комплексното въздействие на всички фактори.



Моторни методи. При моторните методи маслата се изпитват и сравняват с еталони на определени двигатели, като по този начин се подлагат на комплексното въздействие на много фактори, близки до експлоатационните. Основни критерии се явяват състоянието на двигателя и стареенето на маслото.

Чрез моторните методи се установяват минималните изисквания за принадлежност на моторните масла към дадено експлоатационно ниво. [22]



Експлоатационни методи. Няма общоприета методика за провеждане на експлоатационното изследване, въпреки че е натрупан значителен опит в това отношение. Най-общо казано, експлоатационният експеримент се провежда, като определен брой двигатели на трактори или автомобили се зареждат с изследваното масло, работят определено време при избрани условия, след което се разглобяват, за да се установи състоянието им. За да се осигурят възможно по-верни резултати е необходимо да се спазват следните изисквания: броят на автомобилите да не бъде по-малък от 3; продължителността на експеримента може да бъде от 20-30 хил. km до 80-100 хил. km пробег на автомобилите; автомобилите да работят приблизително при еднакви условия; да се използват еталонни масла, изпитани в дългогодишната практика и др. [4]

10.5. Смяна на маслата и промиване на смазочната уредба. Взаимозаменяемост и съвместимост на моторните масла.

В процеса на експлоатация моторните масла променят своите физико-химични свойства. Тази промяна се нарича стареене на маслото и поради влошаване на неговите експлоатационни качества се налага периодичната му смяна със свежо масло. Причините за стареенето на маслото се свеждат до:



  • експлоатация на маслото в условията на високи температури и натоварвания в двигателя;

  • попадане на гориво и вода в маслото;

  • въздействие на отработили газове и сажди върху маслото;

  • натрупване в маслото на продукти от химични превръщания и механично износване на двигателя и пр.

За степента на стареене на маслото се прави оценка по следните показатели:

  • вискозитет;

  • пламна температура;

  • съдържание на вода;

  • съдържание на неразтворими примеси;

  • коксуемост;

  • обща алкалност, киселинно число;

  • съдържание на метали;

  • степен на окисление и др.

Практически, срокът /изминат пробег в km или отработени часове,h/ за използване на моторните масла се определя основно по три начина:

  1. Спазване предписанията на фирмите-производители на транспортни средства.Тези предписания се съдържат в инструкцията за експлоатация на машината, като задължително се препоръчват вискозитетния клас и експлоатационното ниво на маслото. Например моторно масло “Prista Leader” SAE 15W-40, API CH-4/SJ.

  2. След оценка на състоянието на маслото и неговите функционални възможности.Това се извършва чрез химико-физични методи в специализирани лаборатории. Моторното масло трябва да се смени ако:[27]
  • кинематичният вискозитет се различава с 10-20 % от този на свежото масло;


  • динамичният вискозитет при 50 0С е по-малък от 30-40 mPa.s;

  • общата алкалност е по-малка от 1-2 mg KOH/g;

  • съдържанието на неразтворими компоненти надхвърлят 2,5 – 3,0 %;

  • диспергиращата способност на маслото е по-малка от 0,3;

  • пламната температура е спаднала под 180 0С.

  1. По средностатистически данни. Препоръчителни данни за периодичността на смяна на моторните масла са посочени в табл. 10.12. [27]


Таблица 10.12. Препоръчителни данни за периодичността на смяна на моторните масла

Вид на двигателя


Периодичност на смяна на маслото в km

Бензинови двигатели за леки автомобили:

5 000 – 12 000



Дизелови двигатели за леки автомобили:

  • без свръхпълнене

  • със свръхпълнене

7 500 – 12 000

5 000 – 10 000


Дизелови двигатели за товарни автомобили:

  • без свръхпълнене

  • със свръхпълнене

10 000 – 60 000

10 000 – 45 000


Дизелови двигатели за автобуси:

  • без свръхпълнене

  • със свръхпълнене

10 000 – 30 000

7 500 – 20 000



Забележки: 1. По-малките стойности са за масла от експлоатационни нива по API SF, SG, а по-големите – за нива API SH, SJ за бензиновите двигатели и съответно по-малките за API CC, CD и по-големите за API CF, CF-4, CG-4 – за дизеловите.

2. За товарните автомобили по-малките стойности се отнасят за тези, които работят в типично градски условия на работа, а за автобусите – за тези от градския транспорт.

3. При полусинтетични и синтетични масла пробегът за смяна може да бъде увеличен съответно 1,5 и 2 пъти спрямо този на минералните масла.
В процеса на работа на двигателя, върху детайлите му се натрупват различни отлагания, утайки и др., които освен, че замърсяват свежото масло, могат да запълнят каналите на маслената магистрала и с това да възпрепятстват достъпа на масло до триещите се повърхности. В тази връзка се явява необходимостта от периодично промиване на смазочната уредба.

Промиването се извършва със специални масла, които притежават добри диспергиращи и стабилизиращи свойства за да се използват многократно, голяма разтваряща способност спрямо утайките и отлаганията, достатъчно добри смазочни качества за безопасна работа на двигателя, съвместимост с основното масло. Алгоритъм за промиване на смазочната уредба:



  1. След като двигателят се загрее до работната си температура (около 900С), отработилото масло се източва през пробката на картера при спрян двигател.

  2. Масления филтър се сваля, излива се останалото в него масло и се монтира обратно на двигателя.

  3. Налива се специалното масло за промиване до ниво “min” на маслоизмервателната пръчка.

  4. Двигателят се стартира и се оставя да работи на празен ход в продължение на 10-20 min.

  5. Двигателят се спира и специалното масло се източва в продължение на около 15 min.

  6. Сваля се стария маслен филтър и се монтира новия.

  7. Двигателят се зарежда със свежо масло.

През време на експлоатация на двигателя, количеството на моторното масло намалява и се явява необходимостта от доливане. Намаляването на маслото в картера на двигателя се дължи на следните причини:

  • изпарение на маслото;

  • изтичане на масло през уплътненията;

  • изгаряне на маслото в горивното пространство, попаднало там в резултат на помпеното действие на буталните пръстени от една страна и от нееефективната работа на маслосъбиращите пръстени.

Разходът на масло от изгаряне зависи от техническото състояние на двигателя и от режима на експлоатация, като за леките автомобили не трябва да надвишава 0,8 –1,0 литра на 1 000 km пробег. [27]

Препоръчва се доливаното масло да бъде същото, което е в двигателя. При липса на такова се долива друго масло (и то при условие, че няма изрична забрана за смесване на различни видове масло от страна на производителя), но при спазване на следните ограничителни условия:



  • двете масла (основното и доливаното) да са съвместими, т.е. при смесване да не се “пресекат”, в резултат на което маслото ще загуби функционалните си свойства, което може да доведе до сериозна повреда на двигателя. Рискът от “пресичане” на маслото е по-съществен при смесване на синтетични с минерални масла.

Практическа проверка за съвместимост на маслата може да се извърши по следния начин: Смесват се равни количества от двете масла в огнеупорен стъклен цилиндър, който се загрява до температура 100-120 0С и се оставя да изстине до стайна температура. Ако сместа се запази хомогенна и бистра, маслата са съвместими. Същата смес, херметично затворена се поставя в хладилник и се охлажда до 0 0С. Ако сместа не помътнее значи, съвместимостта на маслата се потвърждава.

  • при доливане може да се добави масло от същото или от по-високо експлоатационно ниво;

  • може да се долива масло от вискозитетен клас, който включва в себе си предписаният вискозитет.

Ако при смяна на маслото на двигателя не може да се осигури предписаната марка, то това масло може да се замени с масло от друг производител, стига то да бъде от същото експлоатационно ниво и същия вискозитетен клас. При съществуващото разнообразие на масла в търговската мрежа, това едва ли би представлявало сериозен проблем.
Каталог: uchebnici TRU -> 16.FTT-IlIliev-StStantchev -> 16.FTT-IlIliev-StStantchev-word
uchebnici TRU -> Терминологичен речник
uchebnici TRU -> Общи принципи на хормоналната регулация
uchebnici TRU -> Девета тема субективна полезност на икономическата дейност
uchebnici TRU -> Закон на Хук. Граница на еластичност и граница на якост. Групи веществата в зависимост от поведението им при деформация
uchebnici TRU -> Закон за радиоактивното разпадане. Радиоактивни семейства. Ядрени реакции. Основни типове
uchebnici TRU -> Агландуларни циркулиращи хормони
uchebnici TRU -> Електричен ток в електролити. Електролитна дисоциация. Електролиза. Електроден процес. Електродни потенциали. Уравнение на Нернст за електродния потенциал


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница