Мс68НС11 Цел на упражнението



Дата03.01.2022
Размер25.83 Kb.
#111700
ТипПротокол
8последователен асинхронен обмен на данни на 68НС11docx

  1. Подсистема за последователен асинхронен обмен на
    данни на МС68НС11

  1. Цел на упражнението

Запознаване на студентите с основните елементи и принципи на работа на подсистемата за асинхронен обмен на МС68НС11. Работа с подсистемата: изследване на основните протоколи за предаване на данни,предаване и приемане на данни.

  1. Опитна постановка

Опитната постановка се състои от:

  • демонстрационна платка на базата на 68НС11;

  • разширителна платка към системата;

  • персонален компютър;

  • интегрирана среда Micro IDE;

  • осцилоскоп;

  • източник на стабилизирано захранване 5V.

  1. Информационна част

Подсистемата за последователен асинхронен обмен на данни (Serial Communication Interface - SCI) служи за последователно предаване и приемане на информация по двупроводна линия. Предаването и приемането се осъществяват от две независими устройства. Подсистемата използва формат “Non Return to Zero’’ (NRZ) - 1 старт бит, осем или девет бита данни и един стоп бит. Обменът се осъществява, като при предаване паралелната информация се преобразува в последователна и се подава бит по бит от младшия към старшия бит. При прием, информацията постъпва последователно и след това се преобразува в паралелна.

За да могат да се синхронизират предавателя и приемника, към данните се добавя стартов бит (логическа нула), който показва на 45


приемника началото на данните, които се предават, и стоп бит (логическа единица), за край на данните (Фиг.6.1).





i i

start! lsb!



I

MSB

STOP

фиг.6.1. Последователност на сигналите при SCI

Честотата, с която се предават битовете, се задава от вграден генератор на бодове (битове/сек.). Предавателят и приемникът следва да използват едни и същи даннов формат и скорост на предаване.

SCI има възможност да открива шум при приемането на битовете. Приемникът има способност да въвежда временен режим “готовност” и да игнорира съобщенията предназначени за друг приемник. От режим готовност системата автоматично установява приемника в режим на приемане на първия символ от съобщението, предназначено за него. Тази възможност намалява натоварването в системи с многоканална SCI мрежа.

Предавателят може да предава последователност от символи и сигнал за синхронизация BREAK.

Означения на изводите на SCI:


  • TxD - извод, по който се предават данните към приемника на другата система;

  • RxD - извод, по който се приемат данните предадени от предавателя на другата система.

TxD




RxD

MCU1




MCU2

RxD




TxD

фиг.6.2 Свързване на две системи за обмен на данни по SCI

Изводът RxD на единия микроконтролер се свързва към извода TxD на другия микроконтролер, както е показано на Фиг 6.2, а другите два извода аналогично на първите.

При обмена се използват стандарти за последователен обмен на данни. Стандартите изместват логическите нива за нула и единица, при което се получава по-голяма надеждност на обмена на канала и съответно по-достоверна информация. Най-използваните стандарти са RS232C и RS423..

Конфигурирането и управлението на SCI подсистемата се осъществява чрез 5 регистъра:



  • BAUD - регистър за избор на скорост на трансфер на данни;

  • SCCR1 - управляващ регистър 1;

  • SCCR2 - управляващ регистър 2;

  • SCSR - регистър на състоянието;

  • SCDR - регистър за данни, като на адреса на регистъра се намират два регистъра - за приети данни RDR, от който само се чете, и регистър за предадени данни TDR, в който само се записва.

Допълнително SCI се конфигурира от регистъра на Порт D и регистъра за посока на данните DDRD. При предаването на данни от особено значение са бит TDRE (регистърът за изпращани данни е празен) и бит ТС (край на предаването) които показват съответните действия. Когато приемникът и/или предавателят са разрешени, SCI логиката конфигурира изводите RxD и TxD съответно като вход и изход.

Комбинацията от стойности в младшите пет бита на регистъра BAUD, определя различни коефициенти на деление на честотата на сигнала от системния осцилатор, който се използва като тактов сигнал, определящ скоростта на обмен на данни.

Управляващият регистър SCCR1 се използва в случай, че се предават 9 бита данни.

SCCR2 е главният управляващ регистър на SCI подсистемата.

Регистърът SCSR съдържа флагове, индикиращи различни състояния и събития.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница