Място и роля на президента в президентската, полупрезидентската и парламентарната държава



Дата11.11.2022
Размер33.35 Kb.
#115540
Курсова работа одппгво

НАЦИОНАЛЕН ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ
"ВАСИЛ ЛЕВСКИ"



Факултет: "Общовойскови"


Учебна дисциплина: " Основи но държавата и гражданско-военните отношения"


КУРСОВ ПРОЕКТ


Тема:
Място и роля на президента в президентската, полупрезидентската и парламентарната държава


Изработил: Росен Дианов Георгиев
Специалност: НРС
Кл.отд: 860 фак №: 1186061
Проверил: ................................
/ доц. д-р Г. Чиллев/

Велико Търново


2020г
Съдържание

1. Увод
2. Изложение първа част


2.1. Президентска република
2.2. Полупрезидентска република
2.3. Парламентарна република
3. Изложение втора част
3.1. Ролята и мястото на президента в президентска република
3.2. Ролята и мястото на президента в полепрезидентска република
3.3. Ролята и мястото на президента в парламентарната република
4. Ролята на президента на България в Държавата
5.Използвана литература

1. Увод
Класическото деление на формите на държавно управление е република и монархия. В този труд ще разгледаме три от най-разпространените видове републики, а именно президентска, полупрезидентска и парламентарна и ролята и мястото на президента във всяка от тях. Също ще разгледаме плюсовете и минусите на всяка една от тях и ролята на Президента в Република България и ще направим анализ.


2. Изложение – първа част
(Видове републики и спецификации)
Република, при която върховната власт се осъществява посредством избрани от населението органи начело не стои монарх.

2.1. Президентска република

Президентската република е форма на управление, при която президентът има широки правомощия в държавното управление (например САЩ, Куба, отскоро и Турция).
В ръцете на президента са съсредоточени както функциите на държавния глава, така и тези на министър-председателя. Тази система на управление се нарича Дуалистична република, като по този начин се подчертава факта, че изпълнителната власт е съсредоточена в президента, а законодателната – в парламента. Извънпарламентарен начин на избиране на президента (или от населението, като в Бразилия, Франция, или от изборна колегия, както е в САЩ), извънпарламентарен начин на сформиране на правителство, което се сформира от президента. Той е глава на правителството (постът министър-председател отсъства, като например в САЩ), или президента назначава премиера.
Правителството се отчита само пред президента, а не пред парламента, като само той може да свали правителството. като цяло, при тази форма на управление президентът има много повече пълномощия в сравнение с този на парламентарната република (той държи изпълнителната власт, утвърждава законите като ги подписва, има право да уволни правителството), но особеното в президентската република е, че президента, по правило, няма право да разпуска парламента, а парламентът от своя страна не може да поиска вот на недоверие на правителството. Вън от това остава изключителната хипотеза на импийчмънт- процедура, с която законодателният орган може да подведе под отговорност висш представител на властта, включително президента, за извършено от него тежко престъпление.Differencia specifica на президентските републики е и ролята на вицепрезидента. Той изпълнява така наречената резервна функция, която се състои в това, че при евентуално овакантяване на президентския пост вицепрезидентът ще поеме функциите на президент до изтичане на мандата.
Списък с държави с президентска форма на управление
-САЩ
-Судан
-Казахстан
-Мексико
-Чили
-Бразилия
-Боливия
-Перу
-Колумбия
-Аржентина
-Афганистан
-Индонезия
-Филипини
- и други
Тази форма на управление е характерна най-вече за латино-американските страни, но виждаме, че се е разпростряла и в други части на света.

2.2 Полупрезидентска република


Полупрезидентската република е форма на държавно устройство, обединяващо в себе си, както чертите на президентската, така и тези на парламентарната република (Например Русия, Франция, Украйна, Ирландия и др.).
От една страна, характерното за полупрезидентската република е извънпарламентарния начин на сформиране на правителството, при която парламентът няма право да гласува вот на недоверие. От друга, президентът има право да разпуска парламента, и въпреки че де юре той не е глава на правителствово, де факто изпълнителната власт е в ръцете му.
Според Конституцията на Петата френска република от 1958 г., президентът се избира от гражданите и ръководи правителството, което е характерно за президентската република. От друга страна обаче, назначеното от президента правителство трябва да се ползва с доверието на долната палата на парламента - Националното събрание, което е характерно за парламентарната република. Заедно с това президентът може да разпуска Националното събрание по своя преценка, която черта не е характерна нито за едната, нито за другата разновидност на републикансканската форма на управление.
Интересното е, че някои държави, които се определят като парламентарни републики, като Австрия и Ирландия, всъщност имат конституции, които дават повече правомощия на техните президенти, отколкото има президентът на Франция например. По традиция президентите на Австрия и Ирландия не се възползват от правомощията си и тези държави не функционират като полупрезидентски републики. Нещо повече, във Финландия новата Конституция на страната от 2000 г., представлява комбинация от предишните четири основни закона, която ограничава правомощията на президента.
Някои правомощия на президента, които по-рано той е могъл да упражнява едностранно, към днешна дата са заложени в новата конституция като поделени между парламента и правителството. Това прави трудно класифицирането на формата на управление на Финландия, която се колебае между полупрезидентска и парламентарна република. Конституционно уредената форма на полупрезидентските републики, застъпена в страни като Франция и Португалия, има както предимства, така и недостатъци. От една страна, двете глави на властта са гарант за разпределяне на отговорността и взаимен контрол, но от друга - пораждат риск от конфликти между титулярите на двете институции на изпълнителната власт, което при политически незрели общества би оказало влияние върху стабилността на държавата.

Списък на държави, които имат полупрезидентска форма на управление:

- Алжир
- Буркина Фасо
- Египет
- Исландия
- Тайван
- Ливан
- Литва
- Монголия
- Полша
- Португалия
- Пакистан
- Румъния
- Русия
- Украйна
- Финландия
- Франция
- Шри Ланка
Интересното е, че някои държави, които се определят като парламентарни републики, като Австрия и Ирландия, всъщност имат конституции, които дават повече правомощия на техните президенти, отколкото има президентът на Франция например. По традиция президентите на Австрия и Ирландия не се възполват от правомощията си и тези държави не функционират като полупрезидентски републики. Нещо повече, във Финландия новата Конституция на страната от 2000 г., представлява комбинация от предишните четири основни закона, която ограничава правомощията на президента.

2.3 Парламентарна република


Парламентарната република е форма на държавно управление, при която начело на държавата е избрано длъжностно лице, назначено с определен мандат. Водеща роля има парламентът (такива държави са България, Албания, Гърция и др.). Дуализъм на изпълнителната власт Принцип на двойното въздействие от страна на парламента срещу правителството (процедурата вот на недоверие, като центъра на тежестта е изместен в полза на парламента върху парламента от президента – възможност за предсрочно разпускане на парламента, което става при невъзможност на парламента да избере правителство или ако парламента системно нарушава конституцията.
Основни спецификации на парламентарната република са ограничените права на президента, за метка на което държавата се управлява от парламент начело министър-председател и отделни министри за различните отрасли (министър на образованието, вътрешните работи, отбраната и т.н.) и депутати.
От голямо значение за стабилността на парламентарната република като цяло е функционалната връзка между парламент и правителство. В хода на изпълнението на конституционните си функции двете институции се нуждаят от постоянна взаимна подкрепа и сътрудничество, за да могат да реализират безпроблемно политиката на страната. Това е така, защото правителството не би могло да осъществява управленските си стратегии без съответната законодателна, ратификационна, бюджетна и финансова подкрепа от парламента и, обратно, законодателният орган не би могъл сам да привежда законите в действие.

Списък на някои от по-известните настоящи парламентарни републики.

-Австрия
- Албания
- България
- Гърция
- Доминика
- Естония
- Израел
- Източен Тимор
- Индия
- Ирак
- Исландия
- Италия
- Косово
- Латвия
- Полша
- Португалия
- Сан Марино
-Сингапур
- Словакия
- Словения
- Сърбия
- Унгария
- Финландия
- Хърватия
- Черна гора
- Чехия
- Швейцария

3. Изложение – втора част


(Ролята и мястото на президента в републиката)
Държавен глава е общ термин за индивидуална или колективна държавна институция, която е върховен представител на държавата. Държавният глава персонифицира приемствеността и легитимността на държавата. Законодателният орган на страната може да отнеме правомощията на държавния глава чрез импийчмънт.

3.1. Ролята и мястото на президента в президентска република

Някои конституции или основни закони предвиждат държавен глава, който не само изпълнява представителни функции, но и упражнява дейността на оглавяващ изпълнителната власт, работейки отделно или независимо от законодателната власт.
Някои президентски системи, без да предвиждат събирателна изпълнителна отговорност пред законодателния орган, може да изискват законодателно одобрение за определени лица, преди те да встъпят в поста си в кабинета или да овластяват законодателната власт да отстраняват президента от неговият пост (например в САЩ). В този случай дебатът се концентрира върху удачността конкретно лице да упражнява тази функция, а не върху преценка на работата му след като е вече избрано, и не включва властта да бъдат отхвърлени или одобрени предложените членове на кабинета, така че това не е отговорността в контекста на парламентарната система.
Някои президентски системи включват премиер, но както и другите министри той е отговорен само пред президента, а не пред законодателя. В мнозинството подобни случаи този пост има минимално политическо значение, като се заема от административен технократ не от политик.
Премиерът в една президентска система няма конституционното и политическо превъзходство на такъв при парламентарна система и често се възприема просто като политически по-младша фигура, която може да се занимава с функционирането на правителството, като в същото време позволява на президента да съставя цялостната държавна програма.
В общи линии, президента държи в себе си цялата власт и се разпорежда с нея, разбира се с помощта на съветници – граждански и военни. Разбира се няма еднакви системи и дори има президенти в президентски държави с по- ограничени правомощия. Пример за това може да бъде Мексико, където президента има право само на един мандат от 6 години, за разлика от САЩ, където ограничеността в мандатите е два, но тук прави изключение Рузвелт, който изкарва четири мандата (умирайки по време на четвъртия от заболяването си), поради извънредни обстоятелства по време на война. От друга страна президентът на Аржентина е едновременно титуляр на изпълнителната власт и ръководител на федералното правителство.

3.2. Ролята и мястото на президента в полупрезидентска република

Полупрезидентският режим се определя от М. Дюверже като съвместно управление на едно правителство от парламентарен тип и един държавен глава от президентски тип.
Полупрезидентският политически режим свързва един президент, избран чрез всеобщо гласуване и притежаващ значителни правомощия, с един министър-председател, отговорен заедно с екипа си пред парламента, както в повечето западноевропейски страни, в които има парламентарен режим.
Президентът се избира пряко от гражданите и притежава реални, а не номинални правомощия; този начин на избор го прави равен по легитимност с парламента.
Президент, избиран пряко от гражданите притежава и демократична легитимност и морален авторитет. Но при полупрезидентските режими държавният глава има само част от правомощията на своя американски колега. Избран като него с всеобщо гласуване, той не притежава цялата правителствена власт, чиято основна част остава у министър-председателя и неговия екип, който управлява политиката на нацията с помощта и съгласието на парламента.
Президентът разполага с регулираща власт, с натиск, но той не може да задържи правителството без съгласието на парламента. Властта, дадена на президента от народа, не му дава право да преминава границите на закона, нито да проваля прерогативите на други държавни органи и най-вече на парламента.
Политическите партии все още имат голямо влияние върху свободните президентски избори. Те имат средствата да налагат хора от апарата, между които гражданите са принудени да избират. И все пак плурализмът пречи партиите да стигат докрай. Тази, която представи един динамичен президент, способен да предизвика доверие у избирателите, печели пред другите. Свободните преки избори предпазват от маневрите, които се наблюдават при недиректните избори. Изборът на гражданите не може да бъде манипулиран в такава степен, както гласоподаването в парламента. Във Франция полупрезидентската система се установява през 1962 година от Де Гол и се ражда от безсилието на Четвъртата парламентарна република. Френският президент е повече регулатор, отколкото управник. В Португалия е налице една особеност, която не се среща в другите полупрезидентски републики – ветото на президента може да бъде преодоляно с мнозинство повече от половината от всички депутати, или с квалифицирано мнозинство от две-трети за избирателните закони и законите отнасящи се за границите на публичната и частната собственост, до националната отбрана и външната политика.

3.3 Ролята и мястото на президента в парламентарна република

Президентът в повечето парламентарни републики се избира не чрез всеобщо пряко гласуване, а от парламента (например в Гърция, Израел, Чехия, Унгария...). Президентът на Германия се избира от Федералното събрание (съвместно от Бундестага и Бундесрата). Президентът на Италия се избира за 7 години от двете камари на парламента (Камарата на депутатите и Сената на Републиката) и от представители на административните региони. В първите три гласувания е необходимо квалифицирано мнозинство от 2/3 на съставляващите изборната колегия членове, за четвъртото и следващите е необходимо абсолютно мнозинство. Но тук България се изявява като парламентарна република с различна система, т.е. президента не се избира от парламента, а от народа.
Едно от главните му правомощия е да „назначава председателя на министерския съвет и по негово предложение министрите“. Начинът на избиране в значителна степен предопределя конституционните правомощия и действителната власт, която упражняват президентите при парламентарните системи.
Президентът притежава главно представителна и неутрална власт. В голяма степен той е мним титуляр на права, които много често не упражнява. Разбира се, несъответствието и дори понякога драстичното разминаване между конституционни права и действителна власт на президентите е характерно и за другите политически системи; то се обуславя от редица обстоятелства, за които ще стане дума в следващите две глави. Морис Дюверже сравнява държавния глава при парламентарните системи с „исторически паметник, който е свързан с режима толкова, колкото Партенона с днешните атиняни“. Неговото присъствие свидетелства за политическия гений на Англия, преминала постепенно от наследствена абсолютна монархия към съвременната парламентарна демокрация, запазвайки своите крале, но лишени от реална власт. През 1857 г. Франция „вмества“ този режим в републикански рамки. Британско-френският модел е възприет в много страни.

4. Ролята на президента на България в Държавата


ПРАВОМОЩИЯ НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКАТА


Президентът на републиката се избира пряко от народа за срок от пет години и съгласно Конституцията на Република България символизира единството на нацията и представлява държавата в международните отношения.
Президентът е самостоятелна институция в системата на държавните органи. Неговите правомощия са посочени в основния закон на страната.
Държавният глава не принадлежи към нито една от трите власти – законодателна, изпълнителна и съдебна, но взаимодейства с всяка от тях.
Държавният глава има право да отправя обръщения към народа и към Народното събрание. Чрез тях той изразява позиция като обединител на нацията.
Президентът информира обществеността и Народното събрание по основни въпроси на осъществяването на държавната власт в кръга на своите правомощия.
Взаимоотношения на държавния глава с Народното събрание
Президентът насрочва избори за народни представители, които се произвеждат до два месеца след изтичане на четиригодишния мандат на Народното събрание. Държавният глава свиква на първо заседание новоизбраното Народно събрание до един месец след произвеждане на парламентарните избори.
На президента принадлежи правомощието при необходимост да свика Народното събрание, ако то не заседава.
Освен избори за народни представители, държавният глава насрочва и изборите за членове на Европейския парламент от Република България и за органи на местното самоуправление при условията и реда на Изборния кодекс.
Президентът определя и датата, на която да се произведе национален референдум, когато парламентът е взел решение. Той може да направи предложение до Народното събрание за произвеждане на национален референдум при условията и по реда на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Президентът има право на законодателна инициатива за промени в Конституцията.
Участва в законодателния процес, като обнародва законите. Държавният глава може в 15-дневен срок от приемането на закон от Народното събрание мотивирано да го върне за повторно обсъждане в парламента, което не може да му бъде отказано (отлагателно вето). Чрез ветото президентът търси нова възможност за обсъждане на спорни пунктове от приет закон – съответствие с Конституцията, с международното право, с европейското право, с действащото законодателство, или по целесъобразност. Ветото може да бъде преодоляно, ако Народното събрание приеме повторно закона с мнозинство повече от половината от всички народни представители. В този случай държавният глава е длъжен в 7-дневен срок от получаването на закона да го обнародва в „Държавен вестник”.
Държавният глава и правителството

Държавният глава участва в процедурата за съставяне на правителството. Той провежда консултации с парламентарните групи и възлага проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидат за министър-председател, излъчен от най-голямата по численост парламентарна група. Когато в 7-дневен срок кандидатът за министър- председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага мандат на втората по големина парламентарна група. Ако и в този случай опитът е неуспешен, държавният глава възлага проучвателния мандат на следваща парламентарна група. Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере министър-председател, който от своя страна предлага състава на Министерския съвет.


Конституцията предвижда, че при невъзможност за съставяне на парламентарно подкрепено правителство, президентът разпуска Народното събрание, насрочва избори за народни представители и назначава служебно правителство. Служебното правителство осъществява вътрешната и външната политика на страната и е отговорно пред държавния глава. То води текущите дела в държавата до избиране на правителство от новоизбраното Народно събрание.
Отбрана и националната сигурност
Президентът е върховен главнокомандващ на въоръжените сили на Република България в мирно и във военно време. Той назначава и освобождава висшия команден състав на въоръжените сили и удостоява с висши военни звания по предложение на Министерския съвет.
Главнокомандващият по предложение на Министерския съвет и при условията и по реда на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България: утвърждава стратегическите планове за действие на въоръжените сили; привежда въоръжените сили или част от тях в по-висока степен на бойна и оперативна готовност; обявява обща или частична мобилизация; назначава и освобождава висшия команден състав на въоръжените сили и удостоява офицери с висши военни звания по предложение на Министерския съвет. Президентът на републиката има право да изисква от министъра на отбраната, от началника на отбраната и от други държавни органи необходимата и пълна информация за осъществяване на функциите му като върховен главнокомандващ на въоръжените сили.
При военен конфликт или война президентът на републиката има конкретни правомощия, чрез които се гарантират националната сигурност и териториалната цялост на държавата. Той обявява положение на война при въоръжено нападение срещу страната или при необходимост от неотложно изпълнение на международни задължения, при военно или друго извънредно положение, когато Народното събрание не заседава. В тези случаи парламентът се свиква незабавно на заседание, за да се произнесе по решението. Държавният глава координира външнополитическите усилия за участие в международните организации и структури за сигурност, с цел прекратяване на военен конфликт или на война. Той ръководи Върховното главно командване, издава актове за подготовката на страната и въоръжените сили за война и за водене на военни действия; привежда в изпълнение военновременните планове по предложение на Министерския съвет; въвежда ограничителен режим върху информацията, свързана с отбраната на страната, внася предложение в Народното събрание за сключване на мир.
Съгласно Конституцията, президентът възглавява Консултативния съвет за национална сигурност, чийто статут се определя със закон. Съставът на Съвета се определя при условията и по реда на Закона за Консултативен съвет за национална сигурност. Съветът е съвещателен орган по въпросите на националната сигурност и обсъжда въпроси, свързани с външната и вътрешната политика на страната във връзка с националната сигурност; гарантирането на гражданския мир, обществения ред, правата и интересите на българските граждани и действията по пресичане или предотвратяване на възникнала опасност за националната сигурност. Министерският съвет осигурява обществения ред и националната сигурност.
В своята дейност президентът се подпомага от вицепрезидент.

Вицепрезидентът се избира пряко от народа в една листа с президента и може да изпълнява ограничен кръг конституционни правомощия по изрично възлагане от страна на президента с указ (чл. 104 от Конституцията). Правомощията, които могат да бъдат възложени на вицепрезидента, са тези по чл. 98, т. т. 7, 9, 10 и 11 от Конституцията (назначаване и освобождаване от длъжност на държавни служители, определени със закон; даване и възстановяване на българско гражданство и освобождаване и лишаване от него; предоставяне на убежище; упражняване право на помилване).


С Указ № 43 от 23 януари 2017 г. на основание член 104 от Конституцията на Република България президентът Румен Радев възложи на вицепрезидента да упражнява правомощията на Президента по чл.98, т.9, т.10 и т.11 от Конституцията:

-дава и възстановява българско гражданство и освобождава и лишава от него


-предоставя убежищe
-упражнява право на помилване
Заедно с това възложи на вицепрезидента да упражнява правомощията на президента по чл. 98, т. 7 от Конституцията по Закона за българите, живеещи извън Република България.
Вицепрезидентът дава и възстановява българско гражданство и освобождава и лишава от него. Процедурите, условията и редът, при които се осъществява това правомощие, са подробно уредени в Закона за българското гражданство. Дейността на вицепрезидента се подпомага от специализирана комисия със съвещателни функции.
Президентът е възложил на вицепрезидента да упражнява и право на помилване. С акта на помилване може да се опрости изцяло или отчасти наложеното наказание, а смъртното наказание, доживотният затвор без замяна и доживотният затвор - да се опрости или замени (чл. 74 от Наказателния кодекс). При помилване правните последици водят до освобождаване изцяло или отчасти от изтърпяване на наложено наказание от лицето, без да се заличава престъпният характер на извършеното деяние. Помилването се упражнява по хуманни подбуди и в случай на изключителност.
Вицепрезидентът може да предоставя убежище. При условията и реда на Закона за убежището и бежанците се предоставя особена закрила на чужденци, които се намират на територията на Република България и са преследвани заради техните убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.

5. Използвана литература


1. https://bg.wikipedia.org
2. http://mitko.villaverde-bansko.com/Politologia/single-lesson-06-2.html
3. https://m.president.bg/bg/cat72/Konstitucionni-pravomoshtia
4. http://mitko.villaverde-bansko.com/Politologia/single-lesson-08-1.html
5. ebox.nbu.bg › lat_am › 16.Gancheva.pdf
6. konkursi.unwe.bg › documents
7.https://www.capital.bg/biznes/vunshni_analizi/2013/08/25/2128816_formi_na_republikansko_durjavno_upravlenie/

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница