Мз иска достъп до банкови сметки, за да се събират повече вноски



Дата21.01.2018
Размер152.71 Kb.
#49345
27.01.2015




МЗ иска достъп до банкови сметки, за да се събират повече вноски


Ана Атанасова
Съмнителна мярка за повишаване събираемостта на здравните вноски е предвидило здравното министерство в управленската програма на правителството до 2018 г. За самоосигуряващите се МЗ предлага "намаляване дела на трудносъбираемите здравноосигурителни вноски посредством предоставяне на информация от търговските банки за съществуващите банкови сметки на физически лица". За целта ще са нужни законодателни промени, пише още в програмата.

В момента Националната агенция за приходите разполага с ежедневна информация за откриваните и закриваните банкови сметки на юридически лица, без да има данни за наличностите. За физическите лица обаче подобна информация не се подава. Така ако НАП иска да премине към принудително изпълнение чрез налагане на запор върху банкова сметка, трябва да попита всички търговски банки дали лицето има открита сметка в тях. Идеята е законодателството да се промени, така че НАП да знае в кои банки задължените лица имат влогове.

Това решение ще доведе до улеснение на данъчните, но не е гаранция за събиране на вноските. Не е ясно при действащия в момента режим дали НАП е предприемала подобни мерки за налагане на запор върху банковите сметки.

Хората без здравни вноски у нас са около 2 млн. души и от години броят им не намалява. В първоначалния вариант на управленската програма от тази мярка се очакваше да увеличи събираемостта на здравните вноски с 10%, но в последната редакция подобна конкретика липсва. От управленската програма е отпаднало и обявеното намерение държавата да увеличи размера на вноската, който заплаща в момента за хората, които осигурява - деца, пенсионери, социално слаби. В момента държавата плаща само 4% вноска за тях.



Здравната каса спечели дело срещу аптеките на Марешки


Ана Атанасова
Здравната каса спечели на последна инстанция дело за близо 10 млн. лв., съобщиха от НЗОК. Искът е заведен от аптеки, които принадлежат на варненския бизнесмен Веселин Марешки.

Делото е било заведено, след като през 2008-2009 г. здравната каса плащаше на аптеките само половината от определената по закон надценка. За целта през 2008 г. най-големите вериги аптеки и НЗОК подписаха споразумение и веригите приеха намалените надценки. Година по-късно обаче Върховният административен съд отмени договора, а през 2012 г. Комисията за защита на конкуренцията осъди касата за злоупотреба с монополно положение. Искът на аптеки "Марешки" в размер на 10 млн. лв. е заради незаплатените надценки и натрупани лихви.

От НЗОК напомнят, че на първа инстанция Административен съд - София-град е осъдил касата да заплати исканата сума. Тричленен състав на Върховния административен съд отмени първоинстанционното решение на административния съд като неправилно. Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване.

Съдът увеличи присъдите на лекари, виновни за смърт на пациент


Ана Атанасова
Тройно бе увеличена присъдата на двама пловдивски лекари, признати за виновни за смъртта на пациент. Акушер-гинеколозите от пловдивска частна клиника д-р Борис Кузманов и д-р Христо Кунчев бяха първоначално осъдени на 6 месеца условно за смъртта на 77-годишната Елена Венкова. Присъдата на Пловдивския окръжен съд беше върната от апелативния съд и вчера по-ниската инстанция постанови 1.5 години условно с 3 години изпитателен срок.

През септември 2009 г. Елена Венкова постъпила за биопсия в лечебното заведение, където работят двамата лекари. По време на интервенцията д-р Кузманов перфорирал матката й и едно от тънките черва. На следващия ден са настъпили усложнения, а според обвинението нужните изследвания и необходимата операция не са били направени веднага, за което е винен дежурният лекар д-р Кунчев. Пациентката получила перитонит и починала. През ноември 2013 г. двамата бяха осъдени на по 6 месеца условно, но апелативният съд върна случая за ново разглеждане с мотива, че при първия процес по казуса не е заседавал тричленен съдебен състав, както изисква законът.

Двамата лекари ще трябва да платят и общо 200 000 лв. обезщетение на съпруга и двете деца на починалата жена. Лекарите ще обжалват съдебното решение.

Д-р Кузманов е племенник на съпругата на президента Петър Стоянов - Антонина. През 2011 г. лекарят беше разследван за притежание на 11 грама хероин. Тогава той заяви, че е станал хероинозависим след смъртта на 77-годишната пациентка. Кузманов се кълнеше, че не упражнява професията си под въздействието на наркотици.



Местан осъди Холокоста и Москов


Галя Горанова
Лидерът на ДПС Лютви Местан използва Деня на Холокоста - 27 януари, за да осъди "антиромската истерия" у нас, разпалена от министъра на здравеопазването Петър Москов. В специална позиция по този повод Местан припомни, че трагедията на Освиенцим завършва преди 70 години с освобождаването на последните лагерници, но "пренебрежението, иронизирането, омразата и воюването срещу образа на различния" продължават и днес под формата на ксенофобия и изблици на расизъм. "Примерите са налице, за трагично съжаление, и в България, в която лидери на политически сили - официални коалиционни партньори на днешното управление, крачат на Луков марш във възхвала на генерал - проводник на нацистка идеология. Фактът, че антиромската истерия, вместо да се осъди, качва рейтинги, проявява риска самодоволството да победи чувствителността, а узаконеното насилие от едно време да отстъпи пред днешното безразличие и конформизъм", заявява лидерът на ДПС.

Местан призовава да четем историята не само като минало, но и като реално време. Защото преди да бъдат жертва на войната, "неарийските" народи първо са станали жертва на омразата и ненавистта.






Осъдиха фелдшер за смъртта на пациентка


Николай Спасов
Условна присъда от 6 месеца с 3 години изпитателен срок отнесе фелдшерът от Спешната помощ в Карлово Атанас Мурджев за причинена смърт на пациентка. Той беше осъден от Пловдивския окръжен съд, който го призна за виновен за това, че на 10 юли 2013 г. поради немарливост е причинил смъртта на Василка Монева от Сопот.

Починалата се почувствала зле във фаталния ден и скоро на адреса й пристигнала линейка, в която били Мурджев и шофьорът. Василка обяснила на подсъдимия, че има силни болки в гърдите. Мурджев преслушал със слушалка Монева и й бил инжекция аналгин. След това си тръгнал, без да предложи на жената допълнителни изследвания. Привечер Василка починала вследствие на остра сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност.

Пак вчера Пловдивският окръжен съд увеличи на година и 6 месеца лишаване от свобода условно присъдите на гинеколозите Борис Кузманов и Христо Кунчев, причинили по немарливост смъртта на Елена Венкова на 26 септември 2009 г. Освен това двамата подсъдими солидарно с клиника "Торакс" в Пловдив трябва да платят 200 000 лв. на близките на пациентката. През 2013 г. Кузманов, който е племенник на президента Петър Стоянов, и Кунчев получиха условни присъди от 6 месеца. Двамата доктори взели за биопсично изследване педикулиран възел от родилката и така причинили пробив на маточната стена и разкъсване на тънкото й черво. След това Кузманов и Кунчев не провели наблюдение на болната, която трябвало да настанят в интензивно отделение. Двамата лекари не преценили спешността на случая и не назначили задължителни изследвания.

Болница на ужасите може да стане артпарк


Росица Николова
Зарязаната от държавата бивша туберкулозна болница в Сливен може да се превърне от място на ужаса в артпарк. Това е идеята на обществения съвет за опазване на недвижимото културно наследство в града.

За целта здравното министерство, което е изоставило собствеността си, трябва да предостави на общината имота с прилежащия парк от 28 дка в центъра на града. Сградата на туб-болницата е 110-годишна, паметник на културата. Лечебното заведение бе закрито през 2011 г., след като в него беше извършен ремонт със 190 хил. лева от държавата и 80 хил. лева дарение от Япония. След като бяха похарчени напразно парите, започна ликвидация. Но и тази работа не бе свършена както трябва, защото здравното министерство не поднови договорите на назначените ликвидатори. Последният скандал избухна миналото лято. Японското посолство връчи вербална нота в знак на недоволство, че дарението е отишло на вятъра.

Опасенията на сливенци са, че апетитният имот може нарочно да е "забравен" от собственика си - държавата, за да бъде съсипан и продаден на безценица. "Имотът може да стане артпарк с усилията на културните институти и творческите съюзи в града", казаха от обществения съвет.



Режат парите за лечение


Ако се наложи, ще съдя касата, заяви проф. Генчо Начев

Радина Василева
Ако бъдат надхвърлени обемите за лечение на определено заболяване, пациентите ще трябва да доплащат или да изчакат да бъдат хоспитализирани. Това предвижда текст от Националния рамков договор. Там е записано, че при "преразходване на средствата по определени здравноосигурителни плащания в едномесечен срок се променят договорените цени на съответните медицински дейности", т.е. НЗОК ще плаща по-малко пари. Здравната каса и лекарският съюз ще следят коя болница колко е изразходвала за дадена клинична пътека всяко тримесечие.

"Следствието е ясно. Пациентите ще плащат от джоба си повече, отколкото досега", коментира председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. Той прогнозира, че промените може да костват дори живота на неплатежоспособните българи.

Директорът на "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев коментира, че болницата, която управлява, ще приема всички пациенти, които имат нужда от лечение, особено, ако не търпи отлагане. "Ако се наложи, ще съдим касата. Защото какво ще стане, ако откажем на някого лечение и той умре по пътя?", коментира проф. Начев.

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов призна, че мярката е рестриктивна. И побърза да увери, че до нея ще се стигне в краен случай, ако останалите дисциплиниращи стъпки не проработят. Според него разликата в цената щяла да е за сметка на болниците. Това обаче означава, че лечебните заведения или ще отказват медицинска помощ на пациенти, ако са достигнали лимита, или ще искат болните да си плащат.



Лечение по плаващи цени


Павлина Живкова
Вместо високи стандарти на медицинско обслужване чиновниците в здравеопазването чертаят дисциплиниращи мерки. За много от пациентите те може да се окажат фатални. И да доведат до дисциплинарното им уволнение от живота.

Сега, преди да влезем в болница, първо ще трябва да питаме докъде е изразходван лимитът. На клиничната пътека, по която ще тръгне лечението ни. Или да помолим да отложат страданието ни за друг момент. Когато лимитът не е наченат. На привършване ли е, за едно и също касата ще плати различно. По плаващи цени.

А защо и здравните ни вноски не станат плаващи? Както и заплатите на чиновниците. И да си доплащат, че ги държат на работа.

18 месеца условно за президентски племенник


Д-р Борис Кузманов и колегата му Христо Кунчев бяха осъдени за смъртта на пациентка

Ваня Драганова
Пловдивският окръжен съд завиши три пъти присъдите на двама пловдивски акушер-гинеколози за смъртта на тяхна пациентка. Единият от тях е д-р Борис Кузманов, племенник на Антонина - съпругата на президента Петър Стоянов (1997-2002). Той бил лекуващ лекар на починалата пациентка Елена Венкова. Кузманов и колегата му д-р Христо Кунчев, които били заедно дежурни по време на лечението на жената, получиха по 1 година и половина условно с 3 г. изпитателен срок.

Присъдата е в резултат на второ обсъждане на делото от Пловдивския окръжен съд. През ноември 2013 г. двамата бяха осъдени на по 6 месеца условно, но на следващата съдебна инстанция Апелативният съд върна случая за ново разглеждане, защото по време на първия процес по казуса не е заседавал тричленен съдебен състав, а това е нарушение на закона.

77-годишната Елена Венкова постъпва за биопсия*в частна пловдивска клиника на 18 септември 2009 г. По време на интервенцията д-р Кузманов пробива матката и едно от тънките черва. На следващия ден в корема на жената започва да се събира течност, но нужните изследвания не са назначени веднага. Пациентката прави перитонит и въпреки че е оперирана, на 26 септември умира.

"Не е имало ясни симптоми, че става дума за перитонит, а и операцията е извършена навреме. Няма и ясни данни дали жената е починала от перитонит, или от настъпилите белодробни усложнения", пледира в защита на обвиняемите адвокат Емилия Недева. Съдът обаче не прие тези аргументи и уважи искането на прокуратурата присъдите да бъдат завишени.

Двамата лекари ще трябва да платят и общо 200 000 лв. обезщетение на съпруга и на двете деца на починалата Венкова.

"Съпругът просто осребри смъртта на жена си. А и тази присъда се базира на една поръчкова експертиза на доц. Мария Грозева, която е известна с подобни становища по делата "Соло" и "Белнейски", коментира д-р Кузманов. Заедно с д-р Кунчев ще обжалват решението на съда пред следващата съдебна инстанция.






Издирват шеф на частна Бърза помощ за палеж

Собственикът на частната Бърза помощ в Пловдив Атанас Червенков-Райфъла е обявен за издирване. Той е заподозрян като поръчител на палежа на колата на Павлина Хараланова, управител на медицинския му център, научи "24 часа". От полицията не потвърдиха и не отрекоха. Червенков е с изключен телефон. Хараланова бе нарочена за отвличане от бандити през м.г. За нея те щели да поискат от Райфъла откуп, тъй като мислили, че му е съпруга. Планът им бил осуетен от приятел, който ги издал. Проверява се дали Райфъла стои и зад палежите на коли на бившия депутат от ГЕРБ Антоний Йорданов.






Болниците с листи на чакащите


Джипитата ще ни дават направления по-лесно

Мария Чипилева
За първи път тази година болниците ще имат истински фиксирани бюджети и листи на чакащи пациенти. Това предвиждат новите правила, по които здравната каса ще разпределя парите за 2015 г. Те ще се гледат на Надзорния съвет днес. Фиксираните бюджети на болниците ще бъдат приблизително толкова големи, колкото са били приходите им през миналата година. Реално клиниките през 2014 г. усвоиха над 1.6 млрд. лв. от здравната каса. За тези пари те приемаха и лекуваха всички, които искаха. Тази година обаче за болниците са планирани с 200 млн. по-малко, или 1.45 млрд. лв., които ще им се поделят още в следващите седмици. Има два варианта, по които това ще става - пропорционално на база заработеното от клиниките през предходната една или три години. В рамките на бюджетите, които получат, лекарите ще трябва да приемат пациенти. Когато клиниките достигнат предела на парите си, те ще трябва да вписват новите пациенти в листи на чакащите. Ако имат спешни болни, ще могат да усвояват авансово от средствата си за следващото тримесечие до 5%. Не е ясно обаче какво ще се случи през последните три месеца преди Коледа, когато няма да има откъде да се вземат повече пари. Идеята на новите правила е да дисциплинира болниците и те да не приемат пациенти без нужда. Ако механизмът не сработи в средата на годината, може да се стигне до намаляване на цените, по които касата плаща на болниците. Тогава пациентите ще трябва да покриват разликата, твърдят лекари.

Тази година болните по-лесно ще получават направление за специалист или лаборатория. Причината е, че средствата, които касата задели за талони, съответства на реалните разходи за миналата година. Освен това се приема и по-гъвкав механизъм за разпределянето на парите, каза д-р Цветан Райчинов, шеф на лекарския съюз. Средствата ще се преразпределят между специалистите в рамките на същото тримесечие, за което са дадени, а не за следващото.



Добрев подкрепя безплатно висше за медици и инженери


Биляна Веселинова
Соцдепутатът Кирил Добрев се обяви "за" идеята студентите с приоритетни специалности като медицина и инженерни науки да следват безплатно. Но след завършване на висшето образование да остават да работят в България. Предложението за безплатното висше бе направено от проф. Тодор Танев миналата седмица. На срещи с избиратели от Габровско вчера Добрев припомни, че още преди началото на 43-ото народно събрание е обещал през този мандат да работи за бъдещето на младите хора в страната. "Държавната помощ в образованието ще помогне на завършилите студенти да си намерят работа у нас", отбеляза Добрев. Той посочи, че не само бизнесът може да се включва със стипендии, но и общините по места. "Ако община Севлиево поеме стипендиите на няколко студенти във Великотърновския университет срещу работа, след завършването си тези млади хора ще се върнат да работят в родния си град за срок от 5 години примерно", аргументира се депутатът.

В края на миналата година той анонсира законодателна инициатива за ученически практики и за гимназистите. Идеята е в последните години, докато трупат знания в клас, младежите да ходят и на стажове. От ГЕРБ поеха ангажимент да подкрепят Добрев, за да може и отличниците от езиковите и хуманитарните гимназии да излизат с професии.


548 лекари са взели свидетелство, с което могат да работят в чужбина през 2014 Г. Това показват данните на лекарския съюз. Броят на медиците, които са заявили желание за работа зад граница през 2013-а, е бил 408, а през 2011 Г. - 507. На сайта на Българския лекарски съюз тече и международно проучване за миграцията сред докторите на Балканите.




Сестри и шофьори на линейки недоволни от ръста на заплатите си


С 20% средно се вдигат доходите в Центъра за спешна помощ в Благоевград, лекарите получават 38% отгоре
Работещи в Центъра за спешна медицинска помощ в Благоевград са недоволни от увеличението на заплатите си, което са получили сред решение за вдигането им. От звеното се оплакват, че не всички са получили обещаните 20% ръст на доходите, какъвто ръст бе обявен от Министерството на здравеопазването. Посоченият процент е среден за звеното и обхваща целия персонал.

Най-голямо е увеличението на заплатите на лекарите, които се вдигат с 38%, съобщават от Спешната помощ в Благоевград. Ръстът на доходите на медицинските сестри и шофьорите на линейки е около 10%, оплакват се представители на двете професии от звеното.

Началната заплата на млад лекар със стаж до 1 година става 1000 лв. Ако има една специалност, тя скача на 1250 лв. Заплатата на фелдшерите се увеличава от 580 на 700 лв. При тях увеличението е около средното за спешното звено или 20,2%.

Началната заплата при медицинските сестри се увеличава от 560 на 600 лв. При тях ръстът е 8%. Под средното е увеличението на доходите на шофьорите на линейки. Заплатите им се повишават с 11,2%. В резултат на това заплатите им се вдигат от 430 на 480 лв. Възнаграждението на санитарите се променя от 370 на 374 лв.

Според служителите на Центъра за спешна помощ в Благоевград описаното разпределение на увеличението на заплатите създава вътрешно напрежение сред работещите.

"Увеличението на заплатите в спешните звена се разпределя по методика на здравното министерство. Но е възможно това да стане и индивидуално от всеки център, като се отчита мнението и на работещите в системата", заяви д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешната помощ. По думите й координатори на асоциацията и представители на синдикатите и съсловните организации също участват при вземането на решението. "Винаги има недоволни и това е нормално", допълни д-р Кателиева.





Присъди за лекари в Пловдив

Присъди за лекари в Пловдив. Пловдивският окръжен съд осъди на година и шест месеца условно двама медици от частна болница заради смъртта на 77-годишна пациентка. Д-р Борис Кузманов, племенник на съпругата на президента Петър Стоянов, и колегата му Христо Кунев трябва да платят общо 200 000 лв кръвнина на близките на починалата Елена Венкова. Двамата заявиха, че са невинни и ще обжалват присъдата.



Репортер: През 2009 жената е приета в болница за отстраняване на полип на матката. При операцията обаче се получава перфорация и пациентката издъхва. Съпругът й също е медик, известен пловдивски коремен хирург.

Д-р Ангел Венков: Никаква присъда не може да компенсира всичко това, което аз съм загубил. Вие отивате да ви направят изследване изследвания, госпожо, здрава, права, водя ви за ръчичка. И там просто ви пробиват матката и пробиват и тънкото черво.

Репортер: Д-р Борис Кузманов заяви, че ще обжалва присъдата.

Д-р Борис Кузманов: Абсолютно всички възможни медицински действия от най-високо качество бяха приложени. Но това е стечение на нещастно обстоятелство.

Репортер: В съдебната зала се появи и сестрата на Антонина Стоянова проф. Йорданка Кузманова, майка на д-р Кузманов. Тя обясни, че заради стреса от делото ръцете на сина й вече треперят и той трудно преподава на студентите си.

проф. Йорданка Кузманова: Вече четвърта година Борис преподава обаче не смее, хистероскопът, с който 4000 хистероскопии е направил, това е първият случай.

Д-р Борис Кузманов: Много факти се скриха в това дело.

Репортер: През 2011 д-р Борис Кузманов беше разследван за притежание на 11 грама хероин. Тогава той заяви, че е станал хероинозависим след смъртта на 77-годишната пациентка.

Психичната здравна помощ в България е на последно място в ЕС

Психичната здравна помощ в България е на последно място в ЕС според класация, правена наскоро.

Преди малко повече от година детската градина в село Мламолово затваря врати и на нейно място е открит дом за лица с психични разстройства. Оттогава животът в селото се променя.

- Настаниха ги хората, те не са виновни, че са болни, обаче са безстопанствени – никой не ги контролира когато излизат, постоянно са навън, постоянно искат стотинки.

- В тъмното вече няма кой да има затвори вратите там и да ги заключи, те са непрекъснато по улиците.

Според жителите на селото пациентите на дома се движат редовно без придружител.



Георги Александров, кмет на с. Мламолово: Моят апел към държавата е, ако трябва да назначават допълнителни бройки, тези хора да не излизат без придружители.

От ръководството на дома обясниха липсата на придружители с недостига на персонал.



Петър Христов, директор на дома за психично болни: Рисковете непрекъснато се оценяват и тези хора не са опасни, поне каквото и да значи това.

Жителите на Мламолово не са против съществуването на дома, но искат радикални промени в системата за грижи за болните.

- На веки, да не дава бог, може да се случи. Но тези хора трябва да се търси начин да бъдат наблюдавани, да бъдат полека приобщавани към обстановката.

Според специалисти основният проблем е, че у нас липсва система, която да подпомага близките на пациенти.



Цветеслава Гълъбова, психиатър: Трябва да се изградят такива центрове, в които психичноболните през деня да пребивават, да се занимават с тях. По света това е една армия от психолози и социални работници, които работят с тях.

Според европейския модел така близките на пациента могат да работят, а вечер болните да се прибират в домовете си, като по този начин интеграцията в обществото е по-лесна.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница