Н а р е д б а №1 поддържане и опазване на обществения ред, чистотата и общественото имущество на територията на община угърчин



страница1/5
Дата09.04.2018
Размер0.87 Mb.
#64949
  1   2   3   4   5
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - УГЪРЧИН




Н А Р Е Д Б А №1

ПОДДЪРЖАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД , ЧИСТОТАТА И ОБЩЕСТВЕНОТО ИМУЩЕСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА УГЪРЧИН
2015 ГОДИНА

РАЗДЕЛ I
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С настоящата наредба се уреждат обществените отношения, свързани с осигуряването и опазването на обществения ред, опазването на публичната и частна собственост, създаване на условия за спокойствие, труд и отдих на гражданите и поддържане на естетичен вид, природосъобразна екологична среда и чистота на населените места на територията на община Угърчин.

(2) Наредбата се прилага по отношение на:

1. всички лица, които живеят постоянно или временно пребивават на територията на община Угърчин ;

2. собствениците и наемателите на жилищни сгради;

3. управителите на етажната собственост, по отношение на предназначените за общо ползване части на сгради и прилежащите терени;

4. управителите на търговски дружества, едноличните търговци, ръководителите на предприятия, учреждения и организации, развиващи дейност на територията на община Угърчин;.

(3) Отговорност за нарушения на Наредбата носят:

1. Всички пълнолетни лица, които живеят постоянно или временно пребивават на територията на Община Угърчин.

2. За действията на малолетни и непълнолетни лица и лица, поставени под пълно запрещение, нарушаващи Наредбата, отговарят техните законни представители-родители, попечители или настойници.

(4) Наредбата урежда правомощията на общинската администрация, свързани с осъществяване на дейността и целите, посочени в ал. 1, както и реда за констатиране на нарушения и налагане на санкции при неизпълнението им.



Чл.2. Наредбата има за цел :

  1. да осигури опазването на установения обществен ред ;

  2. да гарантира сигурността и спокойствието на гражданите ;

  3. да осигури опазването на общинското имущество ;

  4. да осигури поддържането на чистота в населените места ;

  5. да осигури условия за труд , отдих и спокойно обитаване на населените места.

РАЗДЕЛ ІІ

ОСИГУРЯВАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД, СИГУРНОСТТА И СПОКОЙСТВИЕТО НА ГРАЖДАНИТЕ

Чл.3. Кметът на Общината , кметовете на кметства, кметските наместници, ръководителите на учреждения,организации и ведомства , съобразно предоставената им компетентност,осигуряват спокойствието на установения с нормативни актове ред за гарантиране на спокойствието на гражданите и възможността за упражняване на съвместните граждански права .

Чл. 4 . Ръководителите на учреждения осигуряват съответствие на правилата за вътрешен ред с разпоредбите на тази Наредба , доколкото това не противоречи на действащото законодателство .
ГЛАВА І

АДРЕСНА РЕГИСТРАЦИЯ И ПРЕБИВАНЕ НА ГРАЖДАНИТЕ В ОБЩИНА УГЪРЧИН
Чл.5. Всяко лице,подлежащо на гражданска регистрация по Закона за гражданска регистрация ,е задължено да заяви писмено своя постоянен и настоящ адрес, който трябва да съответства на адрес , където лицето живее или където получава кореспонденцията си .

Чл. 6. Адресната регистрация на лицето е отразяване на постоянния и настоящия му адрес в регистъра на населението .

Чл.7. (1.) Адресната регистрация се извършва от кмета на общината или на кметството или от определени от тях длъжностни лица при заявяване от лицето .

(2) За извършване на адресна регистрация на адрес в страната лицата представят един от следните документи :

1. документ за собственост ;

2. документи за ползване на имота за жилищни нужди;

3. други документи , доказващи собствеността или ползването на имота .

(3) За извършване на адресна регистрация се представя и писмено съгласие на собственик , когато заявителят не е собственик , чрез декларация по образец , подадена лично пред органа по ал. 1 , или с нотариална заверка на подписа .

(4) Органите по ал.1 съхраняват копия от документите по ал.2 и 3 за срок от 5 години .

(5) За извършване на адресна регистрация на лица , настанени в държавни или общински жилища , не се изисква представяне на писмено съгласие от собственика на имота , а само настанителна заповед или договор за наем .

Чл. 8.(1) Постоянен адрес е адресът в населеното място , което лицето избира да бъде вписано в регистъра на населението .

(2) постоянният адрес е винаги на територията на Република България .

(3) всяко лице може да има само един постоянен адрес .

(4) постоянният адрес може да съвпада с настоящия адрес .

Чл.9. (1) Настоящ адрес е адресът , на който лицето живее .

(2) всяко лице има само един настоящ адрес.

(3) настоящият адрес на българските граждани , на които мястото на живеене е в чужбина , се отразява в регистъра на населението само с името на държавата , в която живеят .

Чл.10 (1) Постоянният адрес се заявява чрез подаване на заявление от лицето до органите по регистрация .

(2) Заявяването се извършва лично , а по изключение – от упълномощено лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно .

Чл.11 Настоящият адрес се заявява чрез подаване на адресна карта от лицето до органите по регистрация .

Чл.12 Заявление за промяна на постоянен адрес се подава в общината или кметството , където лицето избира да бъде вписано в регистъра на населението .

Чл.13(1) Всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес.

(2) Адресната карта за промяна на настоящ адрес се подава в общината или кметството , където лицето пребивава , и в 5-дневен срок се изпраща за актуализация на Националната база данни „ Население „ .

(3) Лицата предоставили подслон в хотел , мотел, почивен дом или друго място за подслон , са длъжни да регистрират в специални книги отседналите , като при поискване предоставят данните от тях на органите на местната власт или МВР.

(4) Настоящият адрес на децата , оставени за отглеждане в специализирана институция ,,е нейният адрес . Адресните карти за тях се подават от ръководителя на съответната институция .

(5)Непълнолетните лица , които се обучават в училища в населено място , различно от постоянния и настоящия адрес на родителите , могат лично да подават адресни карти за промяна на настоящия си адрес. В този случай към адресната карта да се приложи уверение от съответното училище , че лицето е записано като ученик .

Чл. 14. Органите на Полицията и служители на Общинската администрация извършват проверки по адресната регистрация на гражданите .

При констатиране на нарушения на разпоредбите на чл.13 се налагат глоби в размер на : 20.00 лева .

Чл.15.. Всеки гражданин , извикан писмено от Общински съвет , Общинската администрация , кметове и кметски наместници е длъжен да се яви в указания срок .

За неявяване се налага глоба от 10.00 лева , а при повторно неявяване – 20.00 лева .

Чл.16. Всеки гражданин , който не изпълни разпоредбите на чл.15 се довежда принудително в съответната инстанция от органите на РУП при постъпване на писмено искане .
ГЛАВА ІІ
ОПАЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД И СПОКОЙСТВИЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
Чл.17. За осигуряване на спокойствието на гражданите се забранява извършването на дейности,причиняващи шум , отделяне на прах,вибрации,излъчвания,замърсявания и други вредни за здравето дейности,в нарушение на установените от нормативните актове норми .

При констатирани на нарушения на разпоредбите се налага глоба от 20.00 лева до 50.00 лева .

Чл.18. За осигуряване условия за спокойствие,труд и отдих на гражданите се забранява извършването на каквито и да е действия , противни на морала, добрите нрави и обществения ред .

Чл.19. Всеки гражданин,жител или пребиваващ в Общината е длъжен да спазва изискванията на тази Наредба и възприетите норми на обществен морал за гарантиране на обществен ред и спокойствие .

Чл.20.(1) Наемането на сезонни работници за селскостопанска дейност,бране на билки и горски плодове , дърводобив става след заверено от Общината писмено удостоверение , в което се посочват обекта,броя на наетите лица,срока за който ще бъдат наети и къде ще бъдат настанени .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

(2) Забранява се устройването на временни биваци в общински терени, без издадено разрешение от Кмета на Общината .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

(3) Забранява се влизането ,преминаването и паша на животни в земи с посеви, трайни или цветни насаждения ,освен в случаите на собственост или учредено вещно право върху земята .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

(4) Животни , пуснати в нарушение на законни разпоредби , когато са собственост на граждани или на неизвестно лице, се задържат от упълномощените от Кмета на общината органи .

(5) Когато животните не са потърсени в 14-дневен срок от задържането или ако в 7-дневен срок от уведомяването,собственикът не заплати разноските по храненето и гледането на животните и дължимото обезщетение за причинени вреди, той се отнема в полза на Общината .

Чл. 21.Гражданите,еднолични търговци,юридически лица, ръководителите на учреждения и организации са длъжни да опазват от повреди общинската собственост.

При нарушение се налага глоба от 100.00 до 500.00 лева и се определя срок за възстановяване на щетата,ако за това не са предвидени други законови санкции.

Чл.22. Забранява се :

1. Предизвикване на шум, независимо от произхода му , нарушаващ спокойствието на гражданите във времето от 14:00 до 16:00 часа и от 22: до 07:00 часа за зимния период и от 23:00 до 06:00 часа за летния период .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 50.00 лева до 100.00 лева .

2. Озвучаването на общодостъпни заведения в жилищни и не жилищни сгради, както и звуковите сигнали на автомобили с не регулирани алармени инсталации,задействащи се продължително време от непряк допир с МПС, за времето на цялото денонощие .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

3. Форсирането и продължителната работа на място на двигателите на МПС в жилищните квартали .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 10.00 лева до 50.00 лева .

4. провеждането на шумни увеселения,извършването на производствени дейности и ремонти в жилищни сгради и работи , които нарушават спокойствието на останалите обитатели .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

5. Извършване на тенекеджийски услуги или подобни дейности без писмено съгласие на живеещите в съседните сгради .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

6. Употреба на алкохолни напитки извън обособените за целта места .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

7. Ползването на взривни вещества ,стрелба с огнестрелно оръжие, въздушни пушки и други действия ,които нарушават спокойствието или представлява престъпление по НК .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

8. Къпането във водоемите и във всички други водни площи освен в специално предназначените за тази цел .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

9. Воденето на кучета без ремък и наморник , както и пускането им свободно по улиците , площадите ,зелените площи и алеите на град Угърчин и селата от Общината.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

10. Ползването на питейна вода за измиване на града и селата ; на улиците,площадите, дворовете на производствените предприятия и обществените организации,алеите ,превозните средства и друга техника и поливането на градините ,парковете, зелените площи и участъците в личните дворове и дворове за селскостопанско производство в селата и вилните места при обявено ограничение на водоподаването. За тази цел да се ползват собствени водоизточници

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

11. Късането и повреждането на обяви, агитационни материали и други , ако са поставени на определените за това места.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

12. Влизането и престоя на явно пияни лица в обществени заведения и в обществения транспорт,както и консумирането на алкохол по улиците , по площадите ,учебните и здравни заведения .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

13. Спането по пейките в парковете и градините и на други обществени места .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

14.Игра с ластични прашки , фунийки с иглички,стрели и други опасни игри , хвърлянето на камъни, бомбички и други предмети ,които нарушават спокойствието на гражданите и създават опасност за здравето им или причиняват щети .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

15. Писането , драскането и лепенето на обяви,реклами и други по стените на сградите и по оградите , по витрините и по търговските площи на общинските фирми и учреждения без разрешение на съответния собственик, управител или изпълнителен директор.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

16.Поставянето на изборни материали, освен на определените от Кмета на общината места .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

17.Продажба на цигари и алкохол на малолетни и непълнолетни .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

18. Играенето на хазартни игри по улиците, площадите,площадите,парковете , зелените площи и други обществени места .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

19. Отказът за обслужване в обществените заведения, основан на расови , етнически и други предразсъдъци .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 50.00 лева до 200.00 лева .

20. Употреба на саморъчно направени бомбички .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

21. Непристойните прояви , изразяващи се в употреба на ругатни и неприлични изрази на публично място , оскърбително отношение към гражданите , към органите на властта или обществеността,скарванията,сбиванията и други подобни действия ,с които се нарушава спокойствието на гражданите .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

22.Достъпът на въоръжени лица ,лице носещо хладно оръжие и лица в явно нетрезво състояние в заведенията , клубовете и обществените сгради .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 50.00 лева до 100.00 лева .

23.Пързалянето с кънки и други ролкови съоръжения по улиците с интензивно движение .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 10.00 лева до 50.00 лева .

24. Хвърлянето и възпламеняването на бомбички и други запалителни и избухливи предмети и смеси .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 100.00 лева .

25. Пускане и ползване на плавателни съдове,включително и гумени надуваеми съоръжения във водните площи, без разрешение на съответните организации,стопанисващи обектите .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

26. Разпространяване и продажба на дрога , упойващи и наркотични вещества на територията на Община Угърчин ,освен в случаите разрешен от Закона .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

27. Просия на обществени места .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

28. Пушенето в затворените помещения на сгради , предназначени за обществено ползване , като : читалища,административни сгради , лечебни , детски и учебни заведения и др.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

29. Употреба на алкохол в сгради , предназначени за обществено ползване , като : читалища,административни сгради /открити за публичен достъп / , лечебни , детски и учебни заведения и др.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

30. Замърсяването,повреждането и унищожаването на агитационни и рекламни материали / писмени съобщения, рекламни табели, рекламни съоръжения, информационни табла и др./ поставени с разрешение на Кмета на Община Угърчин .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 50.00 лева до 200.00 лева .

31. За разполагането на агитационни и /или рекламни материали или съобщения на дървета ,сгради ,огради , пътни съоръжения и др. подобни , без издадено разрешение от компетентните органи .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 100.00 лева .

32.Повреждането,разместване, унищожаване или извършването на други действия по паметници , паметни плочи, барелефи и други подобни .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 100.00 лева до 200.00 лева .

33. Складирането на строителни материали,отпадъци,дървен материал ,дърва, излезли от употреба МПС, фургони, павилиони ,каравани и други материали и съоръжения до сгради, по улици,площади , паркове ,междублокови пространства и тротоари за повече от 72 часа .

На нарушителите се налагат глоби в размер от50.00 лева до 500.00 лева .

34. Държането и складирането на вещества, отделящи неприятна миризма, както и паленето на вещества, които при горенето си отделят такива миризми и дим;

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лв. до 50.00 лева .

35. Използването на озвучителна техника, ако озвучителните тела са разположени на открито, когато не е получено разрешение от Кмета на Община Угърчин .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

36. Извършването на действия,които нарушават моралните норми за поведение на обществени места .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

37. Забавления и игри, които създават опасност за околните и за самите играещи, които не отговарят на изискванията за туристически обект, определени в чл. 3, ал. 2, т. 16 от Закона за туризма;

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

38. Просия, гледачество лично или чрез малолетни и непълнолетни лица.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

39. Отвеждането на битови, отпадни и фекални води извън септичните ями или канализационната мрежа.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

40. Повреждане, разместване, унищожаване, замърсяване или увреждане по друг начин паметници на културата, други паметници, паметни плочи, барелефи и други подобни.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

41. Паленето на огън, хвърлянето на неугасени цигари, клечки кибрит и други огнеопасни предмети в контейнери или други съоръжения за отпадъци, както и извършването на огнеопасни и взривоопасни дейности, извън определените за целта места.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

42. Изхвърлянето и/или изгарянето на гуми, пластмаси, смоли и други вещи и материали, създаващи предпоставки за замърсяване на околната среда.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

43. Събиране, рязане, чупене, повреждане, изкорняване на лечебни, декоративни или защитени растителни видове без разрешение.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .
44. Повреждането, отсичането и изкореняването на дървета и храсти от територията на парковете, градините, зелените площи, край пътищата и улиците, без разрешение на кмета на Община Угърчин.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

45. Разместването и повреждането на декоративни съоръжения и скулптурни елементи, чешми, пейки, маси, мостчета, беседки, осветителни тела, съоръжения за детски и спортни игри, указателни и информационни табели.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

46. Ползването на съоръженията по детските площадки от лица, чиято възраст не съответства на максималната допустима възраст, посочена на указателните табели, разположени в непосредствена близост до съответното съоръжение;

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

47. Извършването на действия,които нарушават моралните норми за поведение на обществени места изразяващо се в употребата на ругатни,псувни или други неприлични изрази на публично място пред повече хора , в оскърбителното отношение и държане към гражданите, към органите на властта или на обществеността,или скарване,сбиване или други подобни действия,жестове и прояви, с които се нарушава обществения ред ,спокойствието на гражданите и общоприетите правила и норми на поведение в обществото и добрите нрави .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

48. Търговията на пиротехнически изделия от търговци и физически лица на места, където не са спазени изискванията за продажба и съхранение на тези изделия, съгласно ЗОБВВПИ и останалите нормативни актове.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

49. Продажбата на пиротехнически изделия в нестандартни опаковки, без сертификат за качество, издаден от производителя и инструкция на български език за безопасна работа с изделието.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

50. Хвърлянето и възпламеняването на бомби, пиратки и други гърмящи и пожароопасни стоки и предмети на обществени места: здравни, учебни заведения и детски градини, приюти, църкви и други молитвени домове, улици, площади, паркове, детски площадки, дискотеки, пазари, питейни заведения, обществени превозни средства, спирки на градския транспорт, стадиони и спортни зали, закрити помещения и места, както и на места, които са в близост до леснозапалими материали и течности, включително и по време на Коледни, Новогодишни и други празници и тържества.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

  1. Уринирането извън определените за това места.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

  1. Извършването на дейности,причиняващи шум, отделяне на прах, вибрации,излъчвания, замърсявания и други , надвишаващи допустимите норми , съгласно действащото законодателство на Република България .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

53. Инсталирането на скари,грилове ,барбекюта и други съоръжения за топлинна обработка на хранителни продукти на открито,предизвикващи отделянето на дим и миризми.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

54. Употребата на пиротехнически изделия с увеселителна цел и други запалителни материали,паленето на огън и хвърляне на неугасени предмети на обществени места, улици, паркове и други .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

55. Извършването на действия,които нарушават моралните норми за поведение на обществени места .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

56.Поставяне на външни озвучителни уредби извън туристически и други обекти .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

57. Инсталирането на скари,грилове ,барбекюта и други съоръжения за топлинна обработка на хранителни продукти на открито,предизвикващи отделянето на дим и миризми.

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

58. Извършването на дейности свързани с почистване , изтупване и/или пране на мокети,пътеки ,килими и др. , от физически лица на места за обществено ползване-публична или частна общинска собственост, както и простирането им по оградните съоръжения на същите .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

Чл. 23. Забранява се :

1. събарянето,повреждането и разместването на табелки и пътни знаци, пейки, съоръжения и кошчета за улична смет , поставени в градините ,парковете,детските и спортни площадки и на други обществени места .

2. повреждането на пътните ,тротоарните,градинските и паркови настилки и съоръжения; на телефонните апарати , съоръжения и кабини ; на заслоните на спирките на обществения транспорт ; на обществените чешми; уличните хидранти; уличните и парковите осветителни тела и съоръжения ; наобществените тоалетни , сгради и огради и др.

3. събарянето, повреждането и унищожаването на уличните кофи и контейнери за смет , както и запалването на отпадъците в тях.

4. повреждането,замърсяването,драскането и унищожаването на фасадите , оградите,вратите и улуците на частните и обществени сгради .

5. ползването на съоръженията по детските площадки монтирани в дворовете на детските градини , училищата и парковете , от лица над 14-годишна възраст .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

Чл. 24. В района на гробищните паркове, гражданите са длъжни :

1. да поддържат в добър вид гробовете на близките си , да почистват същите и около тях ;

2. да изхвърлят отпадъците при почистване на гробовете в съдовете , поставени за целта ;

3. да разлепват некролози и съобщения за възпоминания само на поставените за целта места .

Чл. 25. В района на гробищните паркове се забранява :

1. увреждането и разрушаване на паметници , паметни плочи , снимки и надгробни надписи ;

2. паленето на огън и въвеждането на животни .

На нарушителите се налагат глоби в размер от 20.00 лева до 50.00 лева .

Чл.26 . (1) При провеждането на семейни и други частни чествания на открито на тротоари, площади,улици, междужилищни пространства и други територии общинска собственост , придружени с шум и силна музика , се иска предварително писмено разрешение от кмета на селото, кметския наместник или Кмета на Общината. Предварителното разрешение е абсолютно условие за провеждане на горепосочените мероприятия .С издаденото разрешение се определя реда , условията и мястото при провеждане на гореизброените мероприятия на открито на територията на Община Угърчин За разрешението се информира РУП– Угърчин .

(2) Организаторите на тържеството подават заявление не по късно от 14-дневен срок от деня на мероприятието и отговарят за нарушенията на обществения ред по време на провеждането му.

(3) Кметът на населеното място или Общината може да разреши със заповед тържеството да продължи и след 22.00 часа.

При нарушение се налага глоба от 100.00 лева до 500.00 лева .

Чл.27. Строителните и специализираните фирми и предприятия,собствениците на подземни комуникации и съоръжения , а така също и частни лица и други, възстановяват незабавно в първоначален вид разкопаните пътни ,тротоарни настилки, зелени площи и други , като се извозват строителните отпадъци и земни маси, съгласно указание в строителното разрешение срокове . Извършват се и всички възстановителни работи на нанесени повреди на околната среда , произтекли от строителните работи от същите за тяхна сметка .

Строителните обекти и площадки да бъдат сигнализирани и обезопасени съгласно действащото законодателство .



При нарушение се налага глоба от 100.00 лева до 500.00 лева и се определя срок за възстановяване,ако за това не са предвидени други законови санкции.

Чл. 28. Лицата,които повреждат умишлено пътните , тротоарните,градинските и парковите настилки , осветителните тела, скулптурно-декоративните елементи, паркове и архитектурни елементи( пейки,детски съоръжения,чешми, фонтани, пожарни хидранти и други) , съоръжения и принадлежностите на уличната,пътната и алейна мрежа,(пътни знаци,табели, указатели, аварийно осветление,автоспирки, съдове за смет , чакални и други ).

Нарушителите се глобяват от 100.00 лева до 500.00лева , ако деянието не съставлява престъпление по смисъла на НК и се възстановяват щетите .

Чл. 29. Лицата , които извършват амбулантна търговска или друга търговска дейност и услуга временно на територията на населените места в Община Угърчин ,са длъжни да се легитимират при кмета /кметския наместник /. Той им определя място и маршрут за извършване на дейността и им се събира такса по Наредбата за определяне и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Угърчин .

Нарушителите се глобяват от 50.00 лева до 250.00лева.

Чл. 30(1). Представителите на домсъветите на сгради с режим на етажна собственост, са длъжни да осигурят заключване на входните врати от 22:00 до 06:00 часа и монтиране и поддържане на домофонни инсталации в сгради с повече от 2 етажа и 6 апартамента .

(2) Домсъветите са длъжни да осигурят достъп на пощальоните и на други длъжностни лица .

При нарушение се налага глоба от 20.00 до 50.00 лева .

Чл. 31. Нарушителите на обществения ред в културни и увеселителни заведения/ театрални,циркови и кино – салони , музейни сбирки и зали , художествени галерии, игрални и спортни зали, игрища и стадиони / , заведения за обществено хранене, обекти за търговия и услуги се отстраняват от техните служители . А при нужда със съдействието на Полицията .

На нарушителите се налага глоба от 20.00 лева до 100.00лева.

Чл. 32 . (1) Задължават се ръководителите на културни и увеселителни заведения / читалищни и кино-салони ,музейни сбирки и зали ,игрални и спортни зали , игрища ,стадиони и хотели /, заведения за обществено хранене, обекти за търговия и услуги да определят правила за обществения ред .

На нарушителите се налага глоба от 10.00 лева до 100.00 лева .

(2).Задължават се посетителите на посочените в ал.1 места да спазват установените правила за вътрешния ред .


ГЛАВА ІІІ
РЕД И УСЛОВИЯ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА СЪБРАНИЯ , МИТИНГИ И ДРУГИ МАСОВИ ОБЩЕСТВЕНИ ПРОЯВИ


Чл. 33. (1) За свикване на събрание или митинг на открито организаторите най-малко 48 часа преди началото му писмено уведомяват Кмета на общината и РУП –Угърчин , като посочват организатора, целта, мястото и времето на събранието или митинга и предполагаемия брой на участниците.

(2) Организаторът осигурява собствена или наета охрана за спазване на обществения ред, медицинско обслужване и транспорт ако е необходимо.

Чл. 34.(1) За провеждане на манифестация или шествие се изисква спазване на условията по предходния член, като срока за уведомяване на Кмета на Общината е най-малко пет дни, преди датата на провеждане на мероприятието, като се изисква посочване на началния и крайния пункт, маршрута, броя и вида на транспортните средства, ако се използват такива, както и предполагаемия брой на участниците.

(2) При неотложни случаи срока е двудневен.

Чл. 35. Ако са постъпили уведомления за провеждане на обществени прояви от различни организатори за едно и също време, място, маршрут или с пресичащи се маршрути, кметът на общината съдейства за постигане на съгласие между организаторите.

Чл. 36. Кметът на общината уведомява органите на РУ”Полиция” да съдействат за нормалното протичане на обществената проява и да вземат на мерки за спазване на безопасността на движението и неговото отклоняване по друг маршрут, ако това се налага, за което своевременно уведомява населението по местните средства за масова информация.

Чл. 37. (1) Препис от акта за забрана на обществената проява произтичаща от Закона за събранията, митингите и манифестациите в определените от същия закон срокове се изпраща от общината в РУП-Угърчин за изпълнение.

(2) РУП-Угърчин привежда в изпълнение акта за забрана на обществената проява съгласно предходната алинея или писменото разпореждане на Кмета на общината за прекратяването й, когато не е организирана или не се провежда при условията и по реда, установени от Закона за събранията, митингите и манифестациите.

Чл. 38. Редът и условията за даване на разрешение за провеждане на масови спортни прояви, концерти, фестивали и други подобни се определя със Заповед на Кмета на Община Угърчин .

Чл. 39. (1) Организаторите на обществени прояви на открито се задължават:

  1. Да не допускат нарушаване правата и свободите на гражданите;

  2. Да осигуряват спазването на обществения ред;

  3. Да осигуряват опазването на частната и публична собственост;

  4. Да не допускат замърсяване на мястото и по маршрута на провежданата проява;

  5. Да не допуска повреждане на тревни площи и друга растителност;

  6. Да съгласуват провеждането на проявите по време и място с Кмета на общината, като задължително трябва да притежават неговото писмено разрешение;

  7. Да осигурят за своя сметка достатъчно на брой, съгласно действащите нормативи и указания на РУП-Угърчин , охраняващи проявата лица;

  8. Да не се допускат в близост до и на мястото на провеждане на проявата лица, носещи оръжие, други общоопасни вещества, наркотични и /или други упойващи вещества, взривоопасни, огнеопасни и задимяващи средства, както да не допускат внасянето на предмети, създаващи опасност за здравето и живота на гражданите, като вериги, боксове, палки и други подобни;

  9. Да не допускат присъствието на лица във видимо нетрезво състояние и/ или под влиянието на наркотични и упойващи вещества;

  10. Да организират почистването и сметоизвозването след приключване на проявата и възстановяване на нанесените щети за своя сметка.

(2) Предварително организаторите в писмен вид декларират отговорността си по предходната алинея или сключват договор с Кмета на Община Угърчин , в който се определят конкретните права и задължения на страните, свързани с провеждането на обществената проява.

(3) В изключителни случаи и при условията на чл. 12 от Закона за събранията, митингите и манифестациите, Кметът на Община Угърчин може да забрани или да спре провеждането на обществената проява.

На нарушителите се налага глоба от 100.00 лева до 500.00лева.

(4) Организаторите на масови мероприятия организирани на обществени места внасят депозит от 100.00 лева в кметствата , който депозит се възстановява след издаване на обекта в първоначалния му вид .

Чл. 40. Граждани и длъжностни лица ,нарушаващи установения ред и гаранция за организация и провеждане на събрания,митинги и манифестации се наказват сглоба от 50.00 лева до 300.00 лева , ако не подлежат на по-тежко наказание .
ГЛАВА ІV

УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ОСЪЩЕСТВЯВЯНЕ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНА ЗАКРИЛА НА ДЕЦА
Чл. 41. (1) Собствениците или ползвателите на заведения за хра­не­не и развлечения; кина и театри и др. определят конкретните усло­вия за достъп на деца в тях, доколкото това не противоречи на императивни норми на действащото законодателство и контролират тяхното изпълнение в съответствие с целта на специализираната закрила.

(2) Условията по ал. 1 се конкретизират съобразно броя на децата, спецификата на обекта или вида на проявата.

(3) Информация за максималния капацитет на обекта и за условията по ал. 1 . се поставя трайно и на видно за клиентите място.

(4) Забранява се изграждане на детски площадки на открито и в закрити помещения без издадено разрешение за строеж по реда на ЗУТ и при спазване изискванията на Наредба № 1 от 2009 г. за условията и реда за устройство и безопасността на площадките за игра.

При нарушение се налага глоба от 20.00 до 100.00 лева .

Чл. 42. Лицата по чл. 40, ал. 1, чиито обекти се посещават от деца, пред­прие­мат необходимите действия за осигуряване на безопасността на децата и недопускане на инциденти, като:

1. Преведат съществуващите детски площадки съгласно изискванията на § 3 от ПЗР на Наредба № 1 от 12.01.2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра;

2. Не допускат превишаване на максималния капацитет от посетители (клиенти) на обекта;

3. Осигурят достатъчно на брой и с необходимата пропускателна способност аварийни изходи на обекта и безпрепятствен достъп до тях;

4. Организират и контролират пропускателния режим;

5. Не допускат в обекта:

а. лица, които носят оръжие или други общо опасни средства, наркотични или други упойващи вещества;

б. лица във видимо нетрезво състояние или под влияние на други упойващи вещества;

в. предприема други необходими действия по осигуряване безопасността на децата ;

г. взаимодейства при необходимост с органите на МВР и с други компетентни държавни и общински органи и организации.

(2) В дискотеки,клубове , заведения за хранене и развлечения не се допускат след 22:00 часа лица без документи за самоличност или ученическа лична карта.



При нарушение се налага глоба от 20.00 до 100.00 лева .

Чл. 43. Лицата, които провеждат масови организирани прояви за деца на обществени места, са длъжни да осигуряват реда и безопасността преди, по време и след провеждането им, като:

1. Уведомяват началника на РУП- Угърчин, но не по-късно от 48 часа преди обявения начален час на проявата, като посочват и времетраенето й;

2. Осигуряват охрана, медицинско обслужване, а при необходимост и транспорт;

3. Отлагат или прекратяват незабавно мероприятието при уста­но­вя­ва­не на обстоятелства, застрашаващи непосредствено безопасността и здравето на децата, за което уведомяват  органите на МВР и съответните компетентни държавни и общински органи.

При нарушение се налага глоба от 20.00 до 100.00 лева .

Чл. 44. (1) Когато е организирана проява свързана с придвижването на група от деца, организаторите определят ръководител на групата и придружители.

(2) Броят на придружителите се определя от ръководителя на групата съобразно броя на децата и специфичните им нужди, но не по-малко от един придружител на 5 деца до 7 годишна възраст.

(3) Ръководителят на групата и придружителите:

1.предприемат необходимите мерки и действия за осигуряване безо­пас­ността на децата в посещавания обект и зоната около него;

2. при възникване на опасност търсят съдействие от компетентните държавни и общински органи.

(4) Ръководителят на групата носи  отговорност съгласно действащото законодателство за осигуряване безопасността, живота и здравето на децата.По време на проявата придружителите изпълняват разпорежданията на ръководителя на групата.

При нарушение се налага глоба от 20.00 до 100.00 лева .

Чл. 45. При осъществяване на специализирана закрила на деца при провеждане на организирани прояви на обществени места се спазват разпоредбите на чл. 7, чл. 8 и чл. 10 на Закона за събранията, митингите и манифестациите.

Чл. 46. Забранено е:

1. посещението на обществени места и компютърни зали след 20,00 часа, ако детето не е навършило 14-годишна възраст, съответно след 22,00 часа ако детето е навършило 14-, но не е навършило 18-годишна възраст без родител, настойник, попечител или други лица, които полагат грижи за дете.

2. Посещението на деца на обществени места, в които се представят програми с еротично съдържание;

3. Участието в хазартни игри от деца;

4. Продажбата на алкохол и тютюневи изделия на територията на учебни и здравни заведения.

При нарушение се налага глоба от 100.00 лева до 500.00 лева .

Чл. 47. Родителите, настойниците и попечителите са дължи да придружават децата си или да осигурят пълнолетен придружител на малолетни и непълнолетни деца за посещения на обществени места след 22,00 часа.

При нарушение се налага глоба от 50.00 до 150.00 лева .

Чл. 48. Родителите, настойниците, попечителите и придружителите на малолетни деца до 12 годишна възраст са длъжни да полагат непрекъсната, непосредствена грижа за тях извън дома.

При нарушение се налага глоба от 50.00 до 150.00 лева .

Чл. 49. Родителите, настойниците, попечителите и придружителите на малолетно и непълнолетно лице са длъжни да не допускат детето до възможност за самостоятелно управление на моторно превозно средство.

При нарушение се налага глоба от 50.00 до 150.00 лева .
ГЛАВА V

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДВИЖЕНИЕТО И ТРОНСПОРТ
Чл. 50.(1) Кметът на общината , съгласувано с РПУ-Угърчин определя :

1. Улиците,по които се въвеждат забрани или ограничения за движение;

2. Зоните за паркиране на превозни средства ,режима на паркиране и временните места за паркиране при провеждане на масови прояви ;

3. Места за охраняеми паркинги и автомобилни гробища.

(2) Режима и местата за паркиране по ал.1,т2 се указват чрез поставянето на съответните пътни знаци и маркировка .

(3) Паркирането на превозни средства се извършва само на разрешените за тази цел места .

Чл. 51.(1) Организацията на движение,автобусните линии, маршрутите на движение и спирките на превозните средства се определят от Общинска администрация , съгласувано с органите на РПУ-Угърчин .

(2) Общината има задължението да стопанисва и поддържа съоръженията ,знаците, маркировката, тротоарите и улични платна осигуряващи безопасност на движението Кметът на Общината определя длъжностните лица от Общинската администрация отговарящи за състоянието на конкретните обекти

Чл.52.Организационната система на транспорта в Община Угърчин ,утвърдена от Общинския съвет е задължителна за превозвачите на хора и товари .

При нарушение се налага глоба от 20.00 до 50.00 лева .

Чл. 53. С оглед осигуряване безопасност на движението :

(1) ЗАБРАНЯВА СЕ:

1. Повреждането и премахването на пътни знаци ,маркировка и други съоръжения и сигнализация свързани с безопасността на движението от неоторизирани лица , както и поставянето на частни и други табели и знаци по пътепоказателните жалони .

При нарушение се налага глоба от 20.00 до 50.00 лева .

2.Движението на верижни машини по асвалтовата настилка на пътищата извън и в населените места .

При нарушение се налага глоба от 20.00 до 50.00 лева .

3. Движението на превозни средства с лош външен вид .

При нарушение се налага глоба от 10.00 до 50.00 лева .

4. Превозване на необезопасени и лесно разпиляеми товари .

При нарушение се налага глоба от 20.00 до 50.00 лева .

5. Поставяне на бетонови и други трайно закрепени рампи до бордюрите за изкачване на превозни средства .

При нарушение се налага глоба от 20.00 до 50.00 лева и се премахват.

6. Движението на МПС без шумозаглушаване или неизправно шумозаглушаване ;

При нарушение се налага глоба от 20.00 до 50.00 лева .

7.Движението на МПС , замърсяващи пътната настилка .

При нарушение се налага глоба от 20.00 до 50.00 лева .

(2) ЗАДЪЛЖАВАТ СЕ :

Собствениците на бракувани и изоставени МПС намиращи се на обществени места да транспортират същите до съответните автоморги .

При нарушение се налага глоба от20.00 до 50.00 лева .

Чл.54 Лицата , осъществяващи обществен превоз на пътници в населените места задължително поставят указание относно маршрута на превозните средства

При нарушение се налага глоба от 10.00 до 50.00 лева .

Каталог: assets -> Files
Files -> Списък на училищата-гнезда в софия-град, за кандидати след завършен VII клас
Files -> Закон за изменение и допълнение на Закона за търговския регистър
Files -> Advanced ovarian cancer as a risks of primary multiple malignant tumors after the treatment of extra genital cancer
Files -> Конкурс за заемане на академична длъжност „Професор по научната специалност
Files -> Закон за обществените поръчки 2016 г програма на семинар 24-26 февруари 2016 г., хотел „Св. София
Files -> Семинар актуални проблеми на търговското право и гражданския процес
Files -> Декларация за съответствие
Files -> На избрани нерецензирани научни трудове
Files -> Списък публикации


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница