Н а р е д б а за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество приета с решение



страница1/3
Дата02.06.2018
Размер0.52 Mb.
#70782
  1   2   3



ОБЩИНА БРУСАРЦИ ОБЛАСТ МОНТАНА







Н А Р Е Д Б А

ЗА РЕДА ЗА ПРИДОБИВАНЕ, УПРАВЛЕНИЕ

И РАЗПОРЕЖДАНЕ С ОБЩИНСКО ИМУЩЕСТВО

(Приета с решение № 140 протокол № 18 от 20.03.2009 г.)
гр.Брусарци

м. март 2009 г



ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1 С тази наредба се определя редът за придобиване, управление и разпореждане с имоти и вещи, собственост на общината. Придобиването, управлението и разпореждането с имоти и вещи - общинска собственост, се извършват под общото ръководство и контрол на общинския съвет. С наредбата се определят и правомощията на кмета на общината, на кметовете на кметства и на кметските наместници, в съответствие с разпоредбите на Закона за общинската собственост и на специалните закони.
Чл. 2 Наредбата не се прилага за:

1. Общински имоти, предмет на разпореждане по Закона за приватизация и

следприватизационен контрол;

2. Общинско имущество, включено в капитала на търговски дружества;

3. Предоставяне на концесии върху обекти - публична общинска собственост;

4. Отдаване под наем и продажба на общинските жилища.


Чл. 3 (1) Общинската собственост се управлява в интерес на населението в общината и в изпълнение на мандатната Стратегия за управление на общинската собственост и на общинската програма за развитие, под общото ръководство и контрол на общинския съвет.

(2) Общинската собственост се използва съобразно предназначението й и за нуждите, за които е предоставена.



Чл. 4. (1) За изпълнение на целите, принципите и приоритетите на мандатната Стратегия, общинският съвет ежегодно, преди приемането на годишния бюджет на общината, по предложение на кмета на общината приема Програма, която съдържа:

а/ прогноза за очакваните приходи и необходимите разходи, свързани с придобиването, управлението и разпореждането на общинската собственост;

б/ описание на имотите, които се предвижда да бъдат отдадени под наем, да бъдат предложени за продажба, за внасяне в капитала на търговски дружества с общинско имущество, за учредяване на ограничени вещни права и за предоставяне на концесия;

в/ описание на имотите, които общината има намерение да предложи за замяна;


г/ описание на имотите, които общината има намерение да придобие и способите за тяхното придобиване;

д/ конкретни мерки за подобряване на организацията на работата по управлението на общинската собственост , в това число и на публичния достъп на местната общност до информацията за изпълнението на годишната програма.


(2) Най-малко един път в годината, кметът на общината съставя и предоставя на общинския съвет отчет за изпълнението на Програмата по предходната алинея, за състоянието на общинската собственост и за резултатите от нейното управление по видове и категории обекти.


(3) Кметът на общината предоставя проектите за стратегия и програма за публично обсъждане от местната общност, като оповестява датата на обсъждането най-малко 14 дни предварително чрез писмени обявления в сградата на общината, в кметствата и на интернет страницата на общината. За постъпилите предложения се съставя протокол, който се прилага като неразделна част на проектите за стратегия и програма при внасянето му от кмета на общината за разглеждане от общинския съвет.

(4) Приетите проекти и промените в тях се обявяват по същия ред, в 14 дневен срок от приемането.


Чл. 5 (1) Общинската собственост е публична и частна.

(2) Промяна в предназначението на обектите на общинската собственост от публична в частна, се извършва с решение на общинския съвет, взето с мнозинство от две трети от общия брой на съветниците.

(3) Определянето на имоти и вещи за публична общинска собственост се извършва с решение на общинския съвет, взето с мнозинство – повече от половината от общия брой на съветниците.

(4) Предложенията по предходните алинеи се правят в писмена форма от лицата, които имат право да внасят проекти за решения в общинския съвет и съдържат:



  1. Вида и местонахождението на недвижимия имот и акта за общинска собственост,

  2. Мотиви, обосноваващи предложението,

  3. Скица от действащия подробен устройствен план,

  4. Становище на главния архитект на общината.

(5) В общи или подробни устройствени планове или техни изменения, може да се предвижда промяна на публична общинска собственост в частна общинска собственост след решение на общинския съвет.

(6) Промяна в предназначението на общинските имоти, което не води до промяна в характера на собствеността от публична в частна, се извършва с решение на общинския съвет, взето с обикновено мнозинство.


Чл. 6 (1) Въз основа на съставените актове за общинска собственост се съставят актови книги, които са общодостъпни и всяко лице може да получи справка по тях, срещу заплащане на такса за услугата.

(2) В случаите, когато исканата справка не представлява фактическа трудност и не се налага издаването на служебно удостоверение, справката може да се направи и предостави устно. В случаите на отказ да бъде регистрирано или незабавно удовлетворено искането, лицето може да подаде писмено заявление.

(3) В случаите, когато се налага справка по досието към акта за общинска собственост или се иска писмено удостоверение за наличието на определени документи или обстоятелства, лицето подава писмено заявление за справка.

(4) В 2-седмичен срок от датата на подаване на заявлението по ал. 3 Дирекция "ОТСИПХД" издава служебно удостоверение, копие от искания документ или мотивиран отказ.

(5) Ако в срока по ал.4 Дирекция "ОТСИПХД" не представи исканата справка се счита, че е налице мълчалив отказ.
Чл. 7 (1) В общината се създават и поддържат следните публични регистри:

а/ главен регистър за публичната общинска собственост, в който са включени всички съставени актове за публична общинска собственост;

б/ главен регистър за частната общинска собственост, в който са включени всички съставени актове за частна общинска собственост;

в/ регистър за разпоредителните сделки с имоти, общинска собственост, в който се вписват: данни за: решението на общинския съвет за разпореждане с общински имоти; данните по АОС, видовете на разпоредителните сделки; пазарната оценка, данъчната оценка, оценката, определена от общинския съвет и крайната цена на сделката; начинът на разпореждане, насрещната страна на сделката и други данни, определени в конкретното решение на общинския съвет за дадена разпоредителна сделка.

(2) създаването, поддържането в актуалност и предоставянето на услуги от регистрите, както и включването им в компютърни автоматизирани системи, се извършва под общото ръководство и контрола на Кмета на общината, в съответствие с наредбите на МРРБ и на МП.
ГЛАВА ВТОРА

ПРИДОБИВАНЕ НА ИМОТИ И ВЕЩИ

Чл. 8 (1) Общината придобива възмездно или безвъзмездно право на собственост и други ограничени вещни права:


  1. по силата на закон;

  2. чрез безвъзмездно преотстъпване от държавата;

  3. чрез закупуване на недвижими имоти и движими вещи със средства от общинския бюджет;

  4. чрез замяна на имоти и вещи - общинска собственост, с имоти и вещи на държавата, както и на други физически и юридически лица;

  5. чрез извършване на доброволна или съдебна делба;

  6. чрез дарение или завещание в полза на общината;

  7. чрез изграждане на обекти върху общинска земя или върху терени, където в полза на общината е учредено право на строеж, на надстрояване или на пристрояване;

8.чрез принудително отчуждаване на недвижими имоти - частна собственост за
общинска нужда на основание чл.21 от ЗОС.

  1. чрез учредяване в полза на общината на ограничени вещни права по силата на правна сделка, разрешена от закона;

  2. чрез наследяване по силата на чл.11 от Закона за наследството /ЗН/;

  3. с позоваване на придобивна давност в полза на общината;

  4. чрез придобиване на имоти и вещи, изградени с доброволен труд и парични средства на населението на общината.



Чл. 9 (1) Дарения и завещания се приемат от кмета на общината при условията на чл. 61, ал.2 от Закона за наследството.

(2) Кметът на общината или упълномощено от него длъжностно лице съставя и води публичен регистър за всички дарения. Регистърът съдържа номер по ред, номер на договор, стойност на дарението, условие, срок и номер на писмото, с което дарителят е информиран за изпълнението на волята му съгласно договора. След писмено съгласие на дарителя в регистъра може да се впише неговото/а име/фирма.

(3) Когато дарението е безвъзмездно предоставяне на услуги, чрез изпълнение на строителни и монтажни работи, поддръжка, ремонт или разрушаване на сгради, почистване, озеленяване и други благоустройствени дейности, кметът на общината приема дарението с писмен договор и констативен протокол за извършената услуга. Стойността на дарението се удостоверява с финансово - счетоводни отчетни документи, включително за стойността на вложените материали
и труд, които се прилагат към договора за дарение.
Чл. 10 Кметът на общината, в рамките на предвидените по бюджета средства, сключва договори за доставка на машини, съоръжения, технологично оборудване, транспортни средства и други дълготрайни активи, след провеждане на процедурите по ЗОП и подзаконовите актове за обществените поръчки.
Чл. 11 (1) Вещите, необходими за административните и стопанските нужди на общината, се закупуват от кмета или упълномощени от него длъжностни лица.

(2) Вещите, необходими за административните и стопанските нужди на звената, работещи на самостоятелна бюджетна сметка, се закупуват от ръководителя на звеното.


Чл. 12 При изтичане на давностния срок по чл. 67, ал. 1 от Закона за собствеността и при нереализиране на отстъпеното право на строеж върху общинска земя, кметът на общината определя комисия, която да установи, че няма започнало фактическо строителство в парцела, въз основа на одобрени архитектурни проекти, издадени разрешения за строеж и протокол за строителна линия и ниво, след което предприема действия за разваляне на договора и за възстановяване на владението на общината.
ГЛАВА ТРЕТА

УПРАВЛЕНИЕ НА ИМОТИ И ВЕЩИ ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
РАЗДЕЛ І

УПРАВЛЕНИЕ НА ИМОТИ, ПУБЛИЧНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Чл. 13 (1) Управлението на имотите публична общинска собственост, предназначени за осъществяване на функциите на общинския съвет и на общинската администрация се управляват от кмета на Община Брусарци.

(2) Публичната общинска собственост, предназначена за осъществяване на функциите на кметството се управлява от кмета на съответното кметство.

(3) Публичната общинска собственост, предназначена за осъществяване функциите на общинската администрация в населените места, които не са кметства се управлява от кметския наместник на съответното населено място.

(4) Кметът на общината, кметовете на кметства и кметските наместници упражняват контрол по управлението на имотите по чл.З, ал.2, т.2 и т.З от ЗОС по местонахождението им.



  1. Поддържането и ремонтите на имотите и вещите - публична общинска собственост, се извършва от лицата, които ги управляват в рамките на предвидените за това бюджетни разходи, които се определят с ежегодния бюджет на общината.


Чл. 14 (1) Имоти и вещи – публична общинска собственост, които не са необходими за нуждите на органите на общината или на юридическите лица и звена на общинска бюджетна издръжка могат да се предоставят след решение на общински съвет от кмета на общината за безвъзмездно управление на други юридически лица на бюджетна издръжка или на техни териториални структури.

(2) Ръководителите на юридическите лица по ал.1, осъществяват управлението на публичната общинска собственост от свое име, за своя сметка и на своя отговорност в рамките на действащата нормативна уредба.


Чл. 15 (1) Части от имоти - публична общинска собственост, с изключение на обектите, подлежащи на концесиониране, могат да се отдават под наем след решение на общинския съвет за срок до 5 години.

(2) Отдаването под наем на имотите по предходната алинея се осъществява


след провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс.

(3) Въз основа на резултатите от търга или конкурса по ал. 2, кметът на общината издава заповед и сключва договор за наем.


Чл.16 (1) Имоти или части от тях - общинска собственост, предоставени за управление на училища, детски градини и обслужващи звена с делегирани бюджети, могат да се отдават под наем чрез публично оповестен търг/конкурс по реда на глава пета от настоящата Наредба от Ръководителите на съответните заведения.

(2) Кметът на общината издава заповед, с която утвърждава условията и критериите на публично оповестения търг/конкурс, след предварително съгласуване с училищното ръководство и училищното настоятелство.

(3) Въз основа на резултатите от търга или конкурса по ал. 2, кметът на
общината издава заповед и сключва договор за наем.
РАЗДЕЛ ІІ

УПРАВЛЕНИЕ И ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА ИМОТИ, ЧАСТНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Чл.17 (1) Кметът на общината организира, ръководи и контролира управлението на имоти - частна общинска собственост и безстопанствените имоти на територията на общината.

(2) Ръководителите на юридическите лица и на звената на общинска бюджетна издръжка, осъществяват управлението на имотите - частна общинска собственост, предоставени им безвъзмездно за осъществяване на техните функции.


Чл.18 (1) Имотите - частна общинска собственост, предназначени за стопански нужди се отдават под наем след публично оповестен търг или публично оповестен конкурс, който се провежда при условията на Глава пета.

(2) Въз основа на резултатите от търга или конкурса, кметът на общината или


упълномощен от него заместник - кмет сключва договор, чийто срок не може да бъде
по - дълъг от 10 години.
Чл.19 (1) Отдаването под наем на общински терени за поставяне на павилиони за търговска дейност, по схема одобрена от главния архитект на общината, се извършва след публичен търг или конкурс, който се провежда при условията на Глава пета.

(2) Въз основа на резултатите от търга или конкурса, кметът на общината или


упълномощен от него заместник - кмет сключва договор, чиито срок не може да бъде
по-дълъг от 5 години.
Чл. 20 Минималната първоначална наемна цена при провеждане на публичен търг или конкурс за отдаване под наем на имотите по чл. 18 и чл. 19 от наредбата, се приема с тарифа, приета от общински съвет – Брусарци.
Чл. 21 (1) С решение на общинския съвет могат да бъдат отдавани под наем свободни нежилищни помещения - частна общинска собственост, без търг или конкурс, на юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза.

(2) Кметът на общината сключва договор за наем при условия определени с решението от общинския съвет по ал. 1.

(3) Срокът за наемните правоотношения по ал. 1 не може да бъде по-дълъг от 10 години.
Чл.22 (1) Със заповед на кмета на общината се предоставят помещения под наем - частна общинска собственост на общинските ръководства на политическите партии, отговарящи на условията, предвидени в Закона за политическите партии.

(2) Исканията за предоставяне на помещения по ал. 1 се отправят до кмета на


общината и се придружават от данни за финансовото състояние на организацията,
установяващи възможностите й за плащане на наема.

(3) При наличие на помещения кметът на общината издава заповед за настаняване въз основа на която се сключва договор за наем със срок до края на мандата на съответното Народно събрание, по наемна цена определена с тарифа, приета с решение на общинският съвет.

(4) Не се предоставят помещения на организации по ал. 1, ако те не са изпълнили задълженията си към общината, произтичащи от ползване на други общински имоти.

(5) Предоставените помещения на политическите партии не могат да се пренаемат, да се преотстъпват за ползване, да се ползват съвместно по договор с трети лица, както и да се използват за стопанска дейност.


Чл. 23 Поземлени имоти - частна общинска собственост, необходими като терени за временно използване, за спомагателни и допълнителни площадки, комуникации и други, свързани с изграждането, ремонта и поддържането на обекти на техническата инфраструктура, могат да се отдават под наем за срока на ремонтно-строителните дейности на търговски дружества с решение на общинския съвет.
Чл. 24 (1) Исканията по чл.чл. 21, 22 и 23 се подават чрез деловодството на общината и се проучват от длъжностни лица, определени от кмета на общината в едномесечен срок от постъпването им.

(2) Проектите за решения се подготвят от кмета и се внасят за разглеждане в общинския съвет с мотивирани доклади.

(3) Въз основа на решението на общинския съвет се сключва договор за наем от кмета на общината или от оправомощено от него длъжностно лице.
Чл. 25 (1) Със заповед на кмета на общината без търг или конкурс се предоставят помещения - частна общинска собственост под наем на общинските ръководства на синдикалните организации.

(2) Исканията по ал.1 се подават чрез деловодството на общината, като към тях се прилага препис от документа за регистрация на общинската структура на съответната национално представена синдикална организация по смисъла на КТ.

(3) Договорите по предходната алинея се сключват за срок от 5 години.
Чл. 26 Общинският съвет приема Тарифа, с която определя наемната цена на 1 кв.м. за помещенията отдавани на юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза, на общинските ръководства на синдикалните организации, на общинските ръководства на политическите партии и на търговските дружества, наемащи имоти по чл.21 и 22.
Чл. 27 Размерът на наемната цена за срока на наемното отношение се изменя с официалния инфлационен индекс на потребителските цени за периода, публикуван от Националния статистически институт.
Чл. 28 (1) Общината владее и управлява безстопанствените имоти на своята територия.

(2) В десетдневен срок от постъпване на сигнал в общинската администрация за наличие на безстопанствен имот по предложение на Дирекция “ОТСИПХД” кметът на общината назначава комисия за установяване на безстопанствения имот.

(3) В състава на комисията се включват представители на дирекции "ОТСИПХД", "ФСД". Комисията съставя констативен протокол за наличието на имота и за неговото състояние.

(4) Кметът на общината издава заповед за завземане на имота. Заповедта съдържа мерки, които трябва да се проведат за привеждането му в състояние да бъде използван по предназначение.

(5) Завладеният безстопанствен имот се управлява, съобразно реда за управление на съответния вид имот, частна общинска собственост, указан в тази наредба или в наредбата по чл. 45 а от Закона за общинската собственост.
Чл. 29 Наемните отношения се прекратяват по реда и при условията на чл.15 от Закона за общинската собственост, ЗЗД и условията в наемния договор.
РАЗДЕЛ ІІІ

УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКИ ПОЗЕМЛЕН ФОНД
Чл. 30 Земите от общинския поземлен фонд и земи определени по чл.19, ал. 1 от ЗСПЗЗ могат да се отдават под наем или под аренда на физически или юридически лица при следните условия:

1. Да има влязло в сила решение на Общинска служба ”Земеделие” за възстановяване на общинска земя в съществуващи или възстановими стари реални граници или решение за възстановяване собствеността в нови реални граници с план за земеразделяне.

2. Да са определени като общински по чл. 19, ал. 1 от ЗСПЗЗ с протоколно решение, одобрено от Директора на Областна дирекция „Земеделие”.
Чл. 31 Земеделски земи от общински поземлен фонд се предоставят безвъзмездно на социално слаби лица, с постоянно местоживеене в населеното място, в чието землище се намират земите за обработване за срок до една година в размер до 5 дка по списък, предоставен от Дирекция „Социално подпомагане”, със заповед на кмета на общината.
Чл. 32 (1) Отдаването под наем на земеделски земи от Общинския поземлен фонд и земеделски земи определени по чл.19, ал. 1 от ЗСПЗЗ, се извършва чрез публичен търг или конкурс, който се провежда при условията на глава пета от тази Наредба.

(2) Началната наемна цена на търга или конкурса се определя с Тарифа, приета от Общинския съвет.

(3) Срокът за наемане на земеделски земи по алинея 1 не може да бъде по - дълъг от:

1. За общински поземлен фонд / ОПФ / - пет години;

2. За земеделски земи определени по чл.19, ал. 1 от ЗСПЗЗ - една година с възможност за продължаване до 01.03.2012 година.

(4) Договорите за наем се сключват от Кмета на общината на основание процедура за търг или конкурс, който се провежда при условията на глава пета от тази Наредба.

(5) Договорът за земите по ал.3, т.2 продължава действието си след подадена молба от наемателя до кмета на общината въз основа на която се сключва анекс.

(6) Отдаването под наем на земеделски земи по молба на безимотни и малоимотни лица, от ОПФ и земеделски земи определени по чл.19, ал. 1 от ЗСПЗЗ до 5 /пет/ декара се извършва без търг или конкурс, със заповед на кмета на общината, въз основа на която се сключва договор за наем за срок от една година по наемни цени определени с Тарифа, приета от Общинския съвет.


Чл. 33 (1) Отдаването под аренда на земеделски земи от Общинския поземлен фонд и земеделски земи определени по чл.19, ал. 1 от ЗСПЗЗ се извършва чрез търг или конкурс, който се провежда при условията на глава пета от тази наредба, след решение на Общинския съвет.

(2) С решението по алинея 1 се определят:

1. Вида, размера, местонахождението и категорията на земеделските земи;

2. Срока на арендата;

3. Начална цена;

4. Вида на търга или конкурса;

5. Други условия.

(3) Въз основа на резултатите от търга или конкурса, кмета на общината сключва договор за аренда, при спазване изискванията на Закона за арендата в земеделието.


РАЗДЕЛ ІV

УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКИЯ ГОРСКИ ФОНД
Чл. 34 Общинският горски фонд включва:

1. гори и земи възстановени по реда на Закона за възстановяване собствеността върху гори и земи от горския фонд и Правилника за прилагане на Закона за възстановяване собствеността върху гори и земи от горския фонд;

2. гори залесени или самозалесили се върху земеделски земи от поземления фонд, възстановени по реда на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи;

3. гори създадени върху негодни за земеделско ползване слабопродуктивни и застрашени от ерозия земеделски земи от общинския поземлен фонд, след включване в общинския горски фонд;

4. гори придобити по реда на Закона за общинската собственост;
Чл. 35 Възпроизводството на гори обхваща създаването на нови гори, възобновителни, огледни и санитарни сечи, които се извършват съгласно Закона за горите и Правилника за прилагане на Закона за горите.
Чл. 36 (1) Създаването на нови гори включва дейностите по събиране на семена, производство на посадъчен материал, залесяване, отглеждане, инвентаризация на млади култури и борба с ерозията.

(2) Кметът на общината възлага извършването на дейностите по ал.1, чрез търг, конкурс или пряко договаряне при условия и по ред, определени в Закона за горите и Закона за обществените поръчки.

(3) Дейностите по ал.1 могат да се възлагат поотделно или в комплекс от дейности в зависимост от вида, местонахождението, обема и сроковете им.
Чл. 37 Ползването на горите и земите от общинския горски фонд се осъществява с решение на общинския съвет по един от следните начини:


  1. с такси за ползване на дървесина на корен и с такси за странични ползвания, утвърдени от общинския съвет;

  2. чрез търг или конкурс;

  3. чрез преговори с потенциален ползвател, при които се договарят специфични условия и изисквания към ползвателя;


Чл. 38 Годишното ползване на горите общинска собственост се извършва по одобрен от Държавно лесничейство "План - извлечение" от действащия Лесоустройствен проект.
Чл. 39 (1) Ползванията на дървесина от горите, както и от земите от общинският горски фонд, се осъществяват по начините, посочени в чл. 80, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за горите, при условията и по реда, определени с решение на общинския съвет.

(2) Гражданите с постоянен адрес на територията на общината могат да ползват дървесина от горите - общинска собственост, като заплащат такса на корен.

(3) Позволително за странични ползвания от гори и земи от общинския горски фонд, се издава от държавното лесничейство, срещу документ за платена такса.
Чл. 40 Строителство в горите и земите от общинския горски фонд, без промяна на предназначението им, се извършва във връзка с осигуряване на мероприятията по управление на горите и се допуска съгласно предвижданията на Общата устройствена схема.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница