На дисертация за присъждане на научната степен



страница1/4
Дата23.02.2017
Размер1.34 Mb.
#15570
ТипАвтореферат
  1   2   3   4


корица

ВИСША АТЕСТАЦИОННА КОМИСИЯ

СПЕЦИАЛИЗИРАН НАУЧЕН СЪВЕТ

ПО ИКОНОМИЧЕСКА ИНФОРМАЦИЯ И СТОПАНСКО УПРАВЛЕНИЕ

Доц. Д-р Георги Савов Чобанов

ДИНАМИКА, РАВНОВЕСИЕ И СТАБИЛНОСТ НА СТОПАНСКАТА СИСТЕМА


АВТОРЕФЕРАТ

на дисертация за присъждане на научната степен

„ДОКТОР НА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ НАУКИ”

София, 2009

ВИСША АТЕСТАЦИОННА КОМИСИЯ

СПЕЦИАЛИЗИРАН НАУЧЕН СЪВЕТ

ПО ИКОНОМИЧЕСКА ИНФОРМАЦИЯ И СТОПАНСКО УПРАВЛЕНИЕ

Доц. Д-р Георги Савов Чобанов


ДИНАМИКА, РАВНОВЕСИЕ И СТАБИЛНОСТ НА СТОПАНСКАТА СИСТЕМА


АВТОРЕФЕРАТ

на дисертация за присъждане на научната степен

„ДОКТОР НА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ НАУКИ”

Рецензенти:

1. проф. д. ик. н. Иван Цветков Стойков

2. проф. д. ик. н. Атанас Леонидов Георгиев

3. ст. н. с ІІ ст. д. ик. н. Росица Рангелова Павлова
София, 2009
Дисертационната работа съдържа 355 страници, от които 91 страници приложения. Включва 51 фигури и 24 таблици в 7 глави, общи изводи, приноси и 2 приложения. Библиографията обхваща 144 заглавия, от които 16 на кирилица и 128 на латиница.

Дисертационната работа е обсъдена и насочена за защита от разширен състав от хабилитирани специалисти на катедра Статистика и иконометрия на Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” на 1.12.2009.

Защитата на дисертационната работа ще се състои на 19.04.2010 от 15:00 часа в зала 2032А на УНСС на заседание на СНС по Икономическа информация и стопанско управление при ВАК.

Материалите по защитата са на разположение на интересуващите се в кабинета г-жа Любка Илкова в УНСС.

Автор: доц. д-р Георги Савов Чобанов

Заглавие: Динамика, равновесие и стабилност на стопанската система.



Тираж: 70 броя


I. Обща характеристика на дисертациятА

1. Цел и задачи на дисертационния труд

Цел на предлагания труд, най-общо казано, е да се направят икономически анализи и да се предложат възможности за провеждане на икономическа политика, като за отправна точка се използва равновесието на стопанската система и свързаните с него динамика и стабилност. Конкретните задачи са поставени и решени в трите части на труда, а резултатите са обобщени в заключението.

Първата част на предлагания труд е посветена на задачата да се изследват възможностите за провеждане на икономическа политика като резултат на анализ на фондовите потоци в отвореното стопанство, въз основа на равновесната статика на системата на отвореното стопанство. За тази цел, законът на Валрас е формулиран и доказан за стопанска система, включваща всички сектори на едно съвременно отворено стопанство, след което е показано, този закон може да бъде използван като теоретична рамка за провеждането на анализа на фондовите потоци.

Втората част на предлагания труд е посветена на задачата да се направи икономически анализ на равновесието в динамична стопанска система като отправна точка за изясняване на процеса на доближаването на един пазар към равновесие, както и определянето на условията за стабилност на система от два взаимно свързани пазара. За решаването на тази задача е приложена теорията на сравнителната статика и динамика на стопанската система.

Третата част на предлагания труд е посветена на задачата да се предложи концепция за икономическата политика в периода на преход към пазарно стопанство, основана на идеята за стабилността на динамичното равновесие на системата.

2. Актуалност на изследването

Стопанството на една страна се разглежда като една система от подсистеми и компоненти, обединени в стопански сектори, които са взаимно свързани и си взаимодействат си като в един организъм, свързан с организма на световната стопанска система. Подобно на процесите в живия организъм, в стопанската система се върти вечния цикъл: производство – разпределение – потребление, намиращ агрегиран израз в постоянно течащите между секторите на стопанската система, стопански потоци от блага, пари, средства за производство. В съвременната система на отвореното стопанство, освен вътрешните за системата потоци се оформя и един поток на външния обмен, състоящ се от всички вливания в, и изтичания от системата. Потокът на външния обмен се отчита статистически от платежния баланс на националната стопанска система и може значително да влияе на състоянието на стопанската система, подобно на преливането или източването на кръв във живия организъм.

Понастоящем, макроикономическият монетарен анализ на една стопанска система се основава на анализа на фондовите потоци и служи за създаване на съответни финансови програми за провеждане на макроикономическа политика с определени цели., което прави анализа на фондовите потоци актуален, особено за страни като България.

Въз основа на анализа на фондовите потоци (flow-of-funds analysis). (Виж, например: Bain 1971, Fair and Jaffe 1972, Janos Kornai 1971, Tucker 1971, Christ 1969) се изгражда финансова програма от конкретни мерки за възстановяване на равновесието на външния обмен. Въобще казано, една финансова програма е система от координирани мерки на икономическа политика, които се предприемат за постигането на определени стопански цели. Тук ще споменем само някои от посветените на тази тематика публикации, като например: Wong, Pettersen 1979, Boerje Kragh et al. 1970, Fischer 1997, Polak and Argy 1971, Polak 1997, Schaechter 2001, Sriram 2001, Ненова 2006.

Финансови програми често се създават за страни членки на МВФ с цел да се възстанови жизнеспособността на платежния им баланс или по-общо, да се възстанови макроикономическата им стабилност, като необходимо условие за икономически растеж. Използвайки терминологията, която въведохме, една програма на МВФ може да бъде създадена с цел да възстанови макроикономическото равновесие на стопанската система на страната, което означава да се възстанови равновесието на нейния пазар на обмена с останалия свят.

Съвременните науки за природата и обществото, които се развиха бурно след, и в резултат на Европейския ренесанс, изграждат основните си теории върху принципите на динамичното равновесие. Съвременната физика даде импулсите за създаване могъщ математически апарат за изследване на равновесието и стабилността на динамичните системи в природата, в резултат на което възникна теорията на динамичните системи, която след природните обхвана и обществените науки.

Тъй като заобикалящата ни среда е пълна с несигурност и неопределеност, човек винаги се е стремил към един по-сигурен свят, към една по-стабилна, по-устойчива на превратностите на времето стопанска система, която дори извадена от равновесие чрез резки изменения във външните (екзогенните) и параметри, наричани в икономиката шокове, отново се връща или се стреми да се върне в равновесното си състояние под въздействието сили на взаимодействие между вътрешните (ендогенните) си параметри. Такова равновесно състояние се нарича стабилно или устойчиво. Равновесното състояние е нестабилно, ако системата не се връща в равновесното състояние си състояние, ако бъде изведена от него. Равновесното състояние е частично стабилно, ако за част от състоянията в които е изведена системата, тя се връща, а за друга част – не се връща към равновесие.

През тридесетте години на миналия век започна да си пробива път идеята за поставяне на равновесието на стопанската система в по-общ контекст, главно в дискусиите на големи иконометристи, като Нобеловите лауреати по икономика Рагнар Фриш (Frisch, 1936) и Ян Тинберген (Tinbergen, 1936). Тази идея доведе до изграждане на теорията на сравнителната статика и динамика на стопанската система, основите на която са изложени във фундаменталния труд на Пол Самуелсън (Samuelson 1947/1963). Понастоящем, сравнителната статика и динамика е в основата на изследователстата методология за икономически анализи в трудовете на голяма част от съвременните икономисти. (За справка в това отношение може да бъде използвана примерно монографията на Гандолфо (Gandolfo, 1997)).

Несигурността и неопределеността, нестабилността е същностна характеристика на всеки преход и е невъзможно да бъде изцяло преодоляна или премахната. Нестабилността на стопанската система, обаче може и трябва да бъде намалена до нивото на стабилно или частично стабилно динамично равновесие, което да позволява да се контролират и направляват процесите на прехода.

В процеса на преход настъпва изменение в стойността на благата, факторите на производство и парите. Тъй като основна функция на парите е да служат за съхраняване на стойност, то съхраняването на стойността на парите е основен компонент на стабилността на всяка стопанска система. В период на преход, стопанската система се нуждае поне от относителна стабилност на своята валута. Не може да не се съгласим с Валтер Ойкен (Walter Eucken, 1952/1990), един от най-видните следвоенни немски икономисти, създали теоритичната основа на прехода на Германия към пазарна икономика, който счита че:

Всички усилия за установяването на икономически ред биха били безполезни, ако не се осигури поне относителна стабилност на парите. Затова стабилността е приоритет на паричната политика.”

Осигуряването и поддържането на състояние на стабилно динамично равновесие на количеството на парите и на нивото на цените е втория основен принцип на една основана на стабилно динамично равновесие икономическа политика на прехода.

Икономическата концепция на прехода се разглежда в светлината на основната дилема на прехода към пазарно стопанство: пазар или институции. Основният проблем на прехода е, как да се създаде пазар в едно общество без никакви пазарни правила и институции: първо да се създаде пазар без каквито и да било или с минимални пазарни регулации и след това всички необходими правила и институции да бъдат наложени като следствие от нуждите на самия пазар чрез процес на самоорганизиране, или първо да се създадат всички необходими пазарни правила и след това да се създаде пазар. Тази дилема на прехода е еквивалентна на дилемата кое е първично, кокошката или яйцето. Икономическата теория не дава ясен отговор на въпроса, кое е първично, пазара или институциите. Съществуват две направления в икономическата теория, неокласическото и неоинституционалното, които дават противоположни отговори на този въпрос.

Икономическата реформа в Източна Европа се базираше главно на неокласическата парадигма за конкурентните пазари и бе привеведена в изпълнение чрез един списък от предписанията за икономическата политика, наречен Вашингтонски консенсус. Преходът в Източна Европа започна с почти еднакво бърз темп на разрушаване на институции и създаване на свободен пазар във всички икономики в преход, но само някои от тях като Чехия, Унгария, Полша и Естония успяха да изградят и новите институции на пазарното стопанство.

Периода на прехода в Източна Европа и в България е към своя край. За България, валутния борд означава натрупване на безценен опит за провеждането на икономическа политика в условията на валутен съюз, в който страната се готви да влезе чрез въвеждането на еврото. Този опит трябва да бъде осмислен и използван, понеже членството в Европейския валутен съюз не дава възможност за провеждане на дискреционна парична политика от националните банки на страните членки. Проблема с определянето на паричното предлагане остава актуален, а може би ще бъде вечно открит.



3. Методологическа рамка

Съвременните научни теории са структурирани във вид на въображаеми модели, абстракции на заобикалящата ни действителност, които следва да отразяват адекватно, по възможност по-пълно и точно фрагменти, части, явления и процеси от заобикалящия ни свят. Моделите се използват за описание и анализ на интересуващи хората явления, за да се прогнозират възможни събития и да се направят сценарии за вземане на решения и начини на поведение. Моделният подход стана популярен и в съвременната икономическа изследователска практика. Този подход е възприет и в настоящия труд.



Основна методология на изследването в предлагания труд е подходът на равновесната статика и динамика, утвърден в икономическата наука в резултат на усилията на много икономисти и публикуван в един до голяма степен завършен вид от нобеловия лауреат по икономика Пол Самуелсън във фундаменталния му труд „Основи на икономическия анализ”.

4. Aпробация



Резултатите представени в дисертационния труд са публикувани в реферирани, престижни български и международни научни списания, като Comparative Economic Studies, Mathematical and Computer Modeling в престижни международни издателства, като Palgrave (Великобритания), Peter Lang Verlag (Германия/Швейцария). Резултатите са докладвани и дискутирани научни конференции обществени форуми у нас и в чужбина (Германия, Великобритания, САЩ).

II. Структура на дисертационния труд



Дисертационният труд е в обем от 355 страници и се състои от увод, седем глави, разпределени в три части и заключение и две приложения. Използвани са 144 литературни източника и документи с нормативен и справочен характер. В разработката са включени 24 таблици и 51 фигури, с които е онагледена аргументацията в изследването съобразно дефинираната цел и задачи. Подробната структура на изложението е както следва:

Съдържание

Увод…………………………………………………………………….1

Част І. Общо равновесие на стопанската система. Закон на Валрас и анализ на фондовите потоци в отвореното стопанство. ………9

Глава 1. Общо равновесие на нео класическата стопанска система. Закон на Валрас…………………………………………………………….11

Глава 2. Общо равновесие в системата на отвореното стопанство….22

2.1 Моделът на Валрас – мост между микро и макро нивата на стопанската система………………………………………………………22

2.2 Закон на Валрас в системата на отвореното стопанство………..25

Глава 3. Анализ на фондовите потоци за провеждане на макроикономическа политика в отвореното стопанство………………..31

3.1 Законът на Валрас – теоретична рамка за анализ на фондовите потоци……………………………………………………………………….31

3.2 Връзката на платежния баланс с финансовата система на страната. Секторни баланси……………………………………………………………………….34

3.3 Кратък анализ на фондови потоци в българския платежен баланс..39

Част ІІ. Равновесието - отправна точка за икономически анализи в динамична стопанската система…………………………………….51

Глава 4. Сравнителна статика и динамика на стопанска система…………………………………………………………………..…52

4.1 Равновесни състояния на стопанската система и условия за съществуването им………………………………………………………52

4.2 Статична и динамична стабилност на равновесието……………59

4.3 Неоинституционална концепция за уравновесяването на пазара.73

4.3.1 Движещи сили на пазарното равновесие според Валрас и Маршал……………………………………………………………………73

4.3.2 Обща концепция за процеса на придвижването към пазарно равновесие…………………………………………………………………89

4.4 Равновесна статика и динамика на два взаимно свързани пазара…………………………………………………………………….103

4.5 Динамика и равновесие на цената в пазар с висока степен на неопределеност…………………………………………………………..117

Глава 5. Равновесна статика и динамика на макроикономическите пазари в отвореното стопанство………………………………………129

5. 1 Динамиката на стопанския кръговрат и зародишите на растежа…………………………………………………………………….129

5.2 Макроикономическо измерение в поведението на стопанските субекти в отделните сектори на стопанската система. Равновесна статика и динамика на трудовия и на капиталовия пазар…………………………..138

5.3 Стойност, относителност на цените и ролята на парите в стопанския кръговрат. Равновесна статика и динамика на паричния пазар…………………………………………………………………………150

5.4 Равновесна статика и динамика на системата от капиталовия и паричния пазар………………………………………………………………162

5.5 Равновесие на пазара на благата и крива на агрегираното търсене AD. Основно динамично уравнение на ценовите равнища………………164

5.6. Равновесно уравнение на платежния баланс. Кривата ВР…….167



Част ІІІ. Икономическа политика на стабилно динамично равновесие в периода на преход……….............................................169

Глава 6. Неоинституционалната алтернатива на прехода………….169

6.1 Правила и институции на обществото……………………………174

6.2 Разходи за функционирането на стопанската система и за спазването на правните и поведенческите норми…………………………………183

6.3 Измерване на разходите за функционирането на стопанската система…………………………………………………………………186

6.3.1 Разнообразие в определенията на понятието транзакционни разходи…………………………………………………………………186

6.3.2 Проблеми при измерването на транзакционните разходи. Взаимовръзка между транзакционните и производствените разходи....................................................................................................189

6.3.3 Първи опити за измерване на транзакционните разходи на едно национално стопанство………………………………………………..190

6.3.4 Сравнително проучване на пазарната икономика в страните в преход……………………………………………………………………191

6.3.5 Концепцията за транзакционен сектор на Уолис и Норт………193

6.3.6 Проблема с причисляването на професиите към транзакционния сектор…………………………………………………………………….200

6.4 Разходите на транзакционния сектор – показател за степента на институционално изграждане на пазарните механизми на българското национално стопанство за периода (1997-2003)…………………………..202

Глава 7. Икономическа политика в системата на валутен борд……..213
7.1 Институцията валутен борд и финансовата стабилност на стопанската система…………………………………………………….213

7.1.1 Правила срещу дискреция за съхраняване на стойността на парите…………………………………………………………………….213

7.1.2 Същност и смисъл на финансовата система валутен борд……..216

7.1.3 Структурни особености и буфери на стабилност на българския валутен борд…………………………………………………………….219

7.1.4 Парична база и парично предлагане в системата на неортодоксален валутен борд. Основно динамично уравнение на валутния борд……224

7.2 Равновесието и стабилността на стопанската система – отправна точка за провеждане на икономическа политика в условията на валутен борд……………………………………………………………………230

7.2.1 Инфлация и растеж в стопанската система……………………234

7.2.2 Инфлация и растеж в системата на валутен борд.Равновесие и стабилност на паричното предлагане и ценовите равнища…………236



Заключение………………………………………………………..249

Литература......................................................................................253

Приложение І. Платежен баланс…………………………….264

Приложение ІІ. Математическа справка..................................275

Глава 1. Основни понятия постановки в теорията на диференциални уравнения………………………………………………………………275

Глава 2. Обикновени диференциални уравнения……………………280

2.1 Линейно диференциално уравнение от първи ред с постоянни коефициенти……………………………………………………………..280

2.2 Линейно диференциално уравнение от произволен ред с постоянни коефициенти…………………………………………………………….283

Глава 3. Система от обикновени диференциални уравнения от първи ред………………………………………………………………………...284

Глава 4. Система от две обикновени диференциални уравнения от първи ред…………………………………………………………………………292

Глава 5. Качествена теория на обикновените диференциални уравнения…………………………………………………………………326

Глава 6. Числени методи за решаване на обикновени диференциални уравнения………………………………………………………………….351

Литература към математическата справка…………………..354

III. Кратко изложение на дисертационния труд
ЧАСТ ПЪРВА
Първата част на предлагания труд е посветена на задачата да се изследват възможностите за провеждане на икономическа политика като резултат на анализ на фондовите потоци в отвореното стопанство, въз основа на равновесната статика на системата на отвореното стопанство. За тази цел, законът на Валрас е формулиран и доказан за стопанска система, включваща всички сектори на едно съвременно отворено стопанство, след което е показано, този закон може да бъде използван като теоретична рамка за провеждането на анализа на фондовите потоци.

В първа


Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница