На Факултет по обществено здраве на му софия относно: обявения конкурс за заемане на академичната длъжност „професор



Дата20.08.2018
Размер111.91 Kb.
#81394
Становище
от професор д-р Златица Георгиева Петрова, д. м.

професор към Катедра „Здравен мениджмънт” на Факултет по обществено здраве на МУ – София



ОТНОСНО: обявения конкурс за заемане на академичната длъжност „професор” във ВУЗФ по научното направление 3.8. Икономика (Финансиране на осигурителните и здравните системи) публикуван в „Държавен вестник”, бр. 103. от 28.12.2017г.

В обявения конкурс, е допуснат да участва единствен кандидат - доц. д-р Григор Димитров

Включена съм в състава на Научното жури по конкурса, съгласно заповед на Ректора на ВУЗФ №32/06.03.2018. Материалите по конкурса са предоставени в законовия срок.
I. Биографична справка на кандидата
Доц. Григор Димитров придобива висше инженерно образование във Висшето военно морско училище – Варна (1963 – 1968 г.). Завършва бакалавърска степен по икономика и магистърска степен по макроикономика и управление на човешките ресурси в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Образователната и научна степен доктор по икономика е получил в Москва. Има следдипломна специализация по маркетинг и управление на здравеопазването (УНСС – 1994 г.) и по управление на пенсионни фондове (Вашингтон – 1998 г.).

Професионалното развитие на д-р Григор Димитров се осъществява в широк диапазон. Притежава богат управленски опит в държавния сектор и в частния бизнес – главно в областта на здравеопазването, пенсионното и здравното осигуряване –дейности, които са в предмета на обявения конкурс. Доц. Григор Димитров е бил зам. – председател в Комитета по труда и социалното дело, зам.- министър на здравеопазването и зам. -началник на ВМА. Заема най-висшите мениджърски длъжности в ПОК «Съгласие» , ПОК «Доверие» ЗОД и „ Булстрад живот“. Генерален директор в « Дженерали България Холдинг“.

От 2009 г., и в момента на конкурса е Главен директор „Осигурителни отношения“ в БСК.

Участва в различни комисии към НСТС, член на работни групи и консултативни съвети по социалната, пенсионната и здравна реформа. Бил е член на надзорния съвет на НЗОК и на Фонда за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система.

Доц. Григор Димитров работи като главен асистент във ВУЗФ от 2005 г.., а от 2015 г. е избран за доцент. Той е един от учредителите на ВУЗФ, дългогодишен член на училищното настоятелство и на Академичния съвет.

Доц. Григор Димитров има отлична теоретична и практическа подготовка в областта на здравното и социалното осигуряване, утвърдил се е като добре познат администратор и учен в тези сфери, прилага съвременни методи при анализа на социалните системи и политики, участва активно в тристранното сътрудничество и в разработването на нормативни актове, участвал е в проекти в социалната сфера.


II. Общо представяне на материалите по конкурса
Справката за научно изследователската дейност, експертната, преподавателска и публична дейност на кандидата е достатъчна, съгласно изискванията на ВУЗФ.
Предоставените материали за участие в конкурса са подготвени правилно, подредени са прегледно. Съответстват на препоръчителните изисквания от Закона за развитието на академичния състав в Република България и правилника за неговото прилагане. Спазени са изискванията на Правилника за условията и реда за заемане на академични длъжности на ВУЗФ.

Доц. Григор Димитров отговаря на задължителните изисквания за заемане на АД „Професор“. Той е доцент от 2015 г., има издадени 2 монографии, които са на различна тема от дисертационният му труд. Участвал е в научно-изследователски проекти. Представил е списък на научните трудове след заемане на АД „Доцент“. Според изискванията са представени и други материали и доказателствени документи за тях.

Съответствие на изисквания на ВУЗФ за заемане на академична длъжност „професор“ и изпълнените такива от доц. Григор Димитров.






Изисквания за заемане на академична длъжност професор в ВУЗФ

Изпълнение на изискванията на кандидата Доц.Григор Димитров ди

Придобита ОНС „доктор“

да

да

Придобил академично звание „доцент“

Над 2 години

Доцент от 3 години

Монография


2


2


Учебна натовареност

Не по-малко от 100 ч., средно годишно

Над 200 ч.

средно годишно




III. Цялостна оценка на научно-изследователската дейност на кандидата
В конкурса за професор към ВУЗФ, доц.Григор Димитров участва с общо 17 научни труда, като: Отпечатани в списания и книги са 15, в това число: Монография – 2, Студия – 1, Учебни пособия - 1, Публикации в научни списания и участия в научни конгреси и конференции - 10.

Библиографията на научните трудове преди заемане на академичната длъжност „доцент“ включва дисертация – 1 и монография – 1, студия – 1, учебни помагала – 2, публикации в научни списания и участия в научни конгреси и конференции – 15. Същите не подлежат на рецензиране.


IV. Оценка на научните приноси на Доц. Григор Димитров след заемане на АД „Доцент“

Научните интереси на Доц.Гр. Димитров са в различни области на организацията, управлението и финансирането на здравните и пенсионни системи и социалното осигуряване, а именно:


Монографичен труд

Кандидатът представя монографичен труд на тема „Рискове и предизвикателства при реформиране на здравната система“. ВУЗФ “Св. Григорий Богослов”., С., 2018 с.395

Изисквания на ВУЗФ към монографичен труд при участие в конкурс за заемане на академична длъжност „професор“ са изпълнени в представената монография.



Изисквания към монографичен труд

Изисквания на ВУЗФ

Монографичен труд

„ Рискове и предизвикателства при реформиране на здравната система.



Отпечатани страници

Отпечатан монографичен труд минимум от 140 стр.


Отпечатан монографичен труд от 395 стр.


Литературни източници

Литературни източници – няма изисквания

Литературни източници - 91


Рецензии

Рецензии - 1


Рецензии – 4 външни рецензенти


Шрифт

Шрифт - Times New Roman

Шрифт - Times New Roman

Тираж

Тираж - 200


Тираж - 200


Издателство

ВУЗФ “Св. Григорий Богослов”

ВУЗФ “Св. Григорий Богослов”

Монографичния труд на тема „Рискове и предизвикателства при реформиране на здравната система“ отговаря на изискванията. Рецензиран е и издаден съгласно изискванията на Правилника за условията и реда за заемане на академични длъжности във ВУЗФ и на издателството на ВУЗФ “ Св. Григорий Богослов” . Монографията е отпечатана през 2018г.

В монографията авторът си поставя за цел да представи потенциалните рискове, които влияят на устойчивостта на системата на здравеопазването и особено за здравноосигурителната система. На базата на извършения анализ, с отчитане на реалните и потенциални възможности на страната, се разкриват и се отчита влиянието се на взаимосвързан комплекс от рискове в политически, финансов, социален, институционален и морално етичен аспект. На тази основа се очертават и обобщават предизвикателствата и проблемите, които определят състоянието и развитието на здравната система. Представени са аргументирани предложения и препоръки за реформиране организацията, финансирането и управлението на здравната система и системата на здравното осигуряване.
Научни публикации.

Представени са научни публикации в областта на организацията, финансирането и управлението на здравната и пенсионната система и системата на социалното осигуряване, както следва: студия - 1, публикации от участия в научни конференции - 3, в списания – 7, рецензии – 2. Учебно помагало/монография в съавторство с проф. д-р Златица Петрова, д-р Стр. Генев и доц. д-р Росен Коларов. Книгата представлява аналитичен, изключително ценен и полезен труд, който представя организацията на договорния процес в Р България, неговите цели и задачи, анализира ефективността му, действащите методиките за остойностяване и моделите на договаряне на цени и обеми за медицинска и дентална помощ, медицински изделия и лекарства, мястото на клиничните пътеки и диагностично-свързаните групи във финансирането на здравната помощ, качеството на здравните услуги, съответно проблемите на ефективното планиране, разпределение и разходване на здравните ресурси. Трудът предлага същностни насоки и решения за оптимизиране на националната здравна система и на процеса на договаряне.


Всички разработки, които са представени от кандидата, имат съществени научно-приложни и практически приноси.
V. Оценка на научните приноси на доц. д-р Гр. Димитров след заемане на АД „Доцент“.
Научните интереси на доц. д-р Гр. Димитров са в различни области на организацията, финансирането и управлението на здравната и социалната система и системата на здравното осигуряване. Те могат да се обобщят в следните направления, а именно:


  • В научните трудове се съдържа цялостен, системен и обоснован със статистическа и емпирична информация анализ на състоянието на здравната система, на която основа са изведени значими и актуални оценки и изводи. Акцентира се на факта, че липсва обща концепция от последните няколко правителства за радикални промени в системата на здравеопазването, която да обедини усилията на всички заинтересовани страни и населението.

  • В съответствие с формулираните от автора в научните публикации изследователски тези, са формулирани рискове с политически, финансово-икономически, институционален, морално-етичен и социален характер. Подобен подход позволява да се оценят позитивните и негативните ефекти от въздействието на многообразието от рискове върху поведението и развитието на здравната система, както и да се осигури възможност за оценка и за предложения за превантивни действия ограничаващи тяхното негативно проявление.

  • Авторът при представяне на вариантите за модел на здравната система подхожда от позицията за отчитане на характера и съдържанието на социалната политика, която се провежда от държавата. Защитава се тезата, че от тези позиции трябва да се определя поведението и ролята на държавата в управлението и финансирането на здравната система. Особено внимание се отделя на потребността създаването на условия за наличието на социални буфери, които да осигуряват на населението здравни услуги в обем и обхват, който да покрива техните минимални потребности.

  • Особено внимание се отделя на анализа на критериите и показателите, които се използват за оценката на състоянието и на финансовата устойчивост на системата и перспективите за нейното развитие. Акцентира се на анализа на рисковете и предизвикателствата, които оказват влияние върху финансовата устойчивост на здравеопазването в средносрочен и дългосрочен план. На тази основа са обособени изводи и предложения, които позволяват да се очертаят факторите, влияещи върху финансовата и организационна устойчивост на здравната и здравноосигурителната система.

  • Представен е пакет от предложения за подобряване управлението и финансирането на здравната система и на здравноосигурителната система. В него са включени мерки, които обхващат дейността на държавните органи за управление, разграничаване на функциите, правата, отговорностите и задълженията между МЗ и НЗОК, преструктуриране на регионалните структури на НЗОК, оптимизиране структурата и броя на персонала на НЗОК, на основата на тотална електронизация на дейността й.




  • Интерес представлява представения анализ на структурата и на динамиката на приходите и на разходите на НЗОК за 10 годишен период по източници. На основата на анализа на структурата на здравноосигурителните плащания, и сравнителния анализ със съответните практики в ЕС, се обосноват съществуващите тенденции и произтичащите от това рискове, влияещи върху финансовата устойчивост на системата. Представени са и съответни предложения.



Учебници и учебни помагала

Кандидатът представя и учебно помагало/монография: „Управление на договорния процес в условията на задължителното здравно осигуряване в България“ в съавторство с проф. д-р Златица Петрова, д-р Стр. Генев и доц. д-р Росен Коларов.

Разработените с негово участие учебни материали имат принос за осъвременяване на обучението в съответствие с европейските изисквания и стандарти.

V. Оценка на учебната дейност

Преподавателският опит на доц. д-р Гр. Димитров е повече от 20 години. Последователно е преминал последователно през хоноруван преподавател, главен асистент и доцент. През този период е водил обучението на бакалаври и магистри.

Преподавател по учебните дисциплини: Социално осигуряване, Здравно осигуряване, Анализ на здравното и пенсионното осигуряване, Осигурителен пазар и осигурителни продукти,Управление на застрахователното и  осигурителното дружество, Икономика и организация на пенсионно и здравноосигурително дружество и Корпоративно управление.

Аудиторната заетост, според представената справка, надвишава 200 учебни часа за година. Доц. д-р Гр. Димитров е разработил съответните учебни помагала за бакалаври и магистри по учебните дисциплини на проблемите на здравната и пенсионна система и осигуряване. Атестационната му оценка е много добра.



VI. Обществена и управленска дейност:

Доц. д-р Гр. Димитров от 1993 г. активно участва в създаването и развитието на новосформирания частен сектор по застраховане, пенсионно и здравно осигуряване.

Учредител и Главен изпълнителен директор е на Пенсионно осигурителната компания „Съгласие”. Учредител и член е на Съвета на директорите на първата Здравноосигурителна компания „Закрила”. Изпълнителен директор на «Ти Би Ай Здравно осигуряване» АД. Зам.-главен изпълнителен директор по регионалните структури и продажбите на ПОК „Доверие”. Генерален директор корпоративно управление и продажби в „ Дженерали България Холдинг”.

Повече от четири години е активен член е на Надзорния съвет на НЗОК. Участвал е в работната група по подготовка на Кодекса за социално осигуряване 2000г., в Консултативния съвет по проблемите на пенсионната реформа към министъра на труда и социалната политика - постоянно от 2010г. Ръководител и участник в работни групи и екипи по различни проекти в областта на труда,трудовите отношения и социалното осигуряване, организирани от НС , МС,МЗ и МТСП.

Член на обществения съвет към МТСП, член на Редколегията на сп. „Панорама на труда“ и е бил зам. Председател фондация ‘’Борба с рака“.

Доц. д-р Гр. Димитров е консултант на Фискалния съвет към Народно събрание. Представил е становища по актуалното финансово състояние на НЗОК, по проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване и по проект на Закон за бюджет на НЗОК за 2017 и 2018г.

Отличен е с престижния приз ‘‘За цялостен принос в развитието на българското осигуряване“ на фондация ’’Велислав Гаврийски” през 2014 г..

VII. Заключение
Оценката на научната продукция и учебната дейност на кандидата показва: съответствие с количествените критерии за развитието на академичния състав на ВУЗФ София; високо приносен характер на представените научни трудове; използване на съвременни методични подходи в научно-изследователката работа; получени резултати с висока научна и практическа стойност.

Той е изграден университетски преподавател в професионалното направление, по което е обявен конкурса. Предоставените материали и моите лични впечатления ми дават основание да смятам, че съгласно Закона за развитие на академичния състав на Република България и съгласно правилника за приложение на ЗРАСРБ на ВУЗФ отговаря на препоръчителните изисквания за заемане на академичната длъжност „Професор”.

След всичко изложено до тук, давам убедено своята положителна оценка и като член на научното жури по обявения конкурс за заемане на академичната длъжност „професор” във ВУЗФ по научното направление 3.8. Икономика (Финансиране на осигурителните и здравните системи), препоръчвам на уважаемите членове на журито да гласуват положително за присъждането на АД „Професор“

26.03. 2018г.

Изготвил становището:

Проф. Златица Петрова




Каталог: wp-content -> uploads -> file-manager -> recas
uploads -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
uploads -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
uploads -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
uploads -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
recas -> Конкурс за заемане на академична длъжност „професор по професионално направление


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница