На Националния съвет на бсп



Дата24.10.2018
Размер61 Kb.
#95599


ПОЗИЦИЯ

на Националния съвет на БСП


Относно: Стратегия за сигурност на Р. България.
Приетата през 1998г. Концепция за национална сигурност на Република България, с хоризонт на действие до приемането ни в НАТО, отдавна изчерпи своето съдържание, същност и цели за постигане. България навлезе в качествено нов етап от своето развитие и история. Страната ни се присъедини като член към организациите на водещите държави в Европа и в света и заедно с тях като съюзническа държава поема нови отговорности за мира, сигурността и развитието в района на Балканите, в Европа и в света като цяло. Участието ни в НАТО и ЕС изисква концептуални промени, което аргументира необходимост от създаването на нова Стратегия за сигурност.
Стратегията за сигурност на Република България е основополагащ документ за политиката за национална сигурност и за изпълнението й от властите. В нея се дефинират ценностите, целите и ориентацията на страната в сферата на сигурността за 10 – 15 годишен период като се маркират водещите процеси и тенденции в съвременния свят, прави се оценка на актуалното състояние на сигурността, направленията за водене на нова политика, отговаряща на промените в средата, определят се основните елементи на системата и архитектурата на тяхното управление.

Като подкрепяме необходимостта от приемането на нова Стратегия за сигурност и давайки кратки дефиниции в това отношение, ние се обявяваме за постигане на политически и обществен консенсус по въпросите на сигурността във всичките й измерения. Необходимо е и съобразяване с новите наднационални и национални изисквания при изработването на документа. Ние сме за отвореност на Стратегията съобразно динамичните актуални изменения на обстановката и факторите, които влияят върху нея и за системен подход при нейното изготвяне и прилагане в обществения и политическия живот на страната.


ОЦЕНКА НА СРЕДАТА НА СИГУРНОСТ

Средата на сигурност в края на първото десетилетие на ХХІ век е значително изменена в сравнение с предходните десетилетия.

Промените се отнасят както до България, така и до света и региона, като част от тях могат да се разглеждат и като специфични проблеми и нови предизвикателства. Освен това, според въздействието им върху сигурността те могат да се разглеждат като преки или като косвени предизвикателства, рискове и заплахи.

Проблемите на сигурността имат вече нови и глобални измерения, надхвърлящи досегашните национални рамки. Пренареждат се приоритетите, които би следвало да отговарят на глобалните предизвикателства. В този смисъл все по-често се налага наред с традиционните системи – въоръжени сили, вътрешни работи, външна политика, икономическа стабилност и просперитет, социална сигурност – да извеждаме на преден план и нови елементи на сигурността – екологична сигурност, сигурност на информационно-комуникационните системи, хуманно-ветеринарна и епидемиологична сигурност, вътрешна стабилност на страната, демографска, човешкия фактор, сигурност на културните и духовните измерения, енергийната сигурност и др. и др.

Сигурността на Република България е стабилно състояние за определен период на обществото и държавата, при което са защитени основните права и свободи на гражданите, териториалната цялост, суверенитета и независимостта на страната. Нейната цел е да се постигнат гаранции срещу опасността от въоръжено нападение, насилствена промяна на конституционния ред, политически диктат или икономическа принуда и да се гарантира демократичното и законосъобразно функциониране на държавните и гражданските институции. и организации

Целесъобразно е да разглеждаме националната си сигурност в пряка връзка с глобалната, европейската и регионалната сигурност. В този смисъл участието в колективни системи за сигурност и стабилизирането на Югоизточна Европа е от пряк национален интерес. Активното участие в двустранните, регионалните и международните инициативи осигурява на Р България ефективен начин за реално влияние върху процесите и тенденциите на международната сигурност и й предоставя възможност за участие в процеса на вземане на решения по въпроси от взаимен интерес. Гаранциите, които предоставят съвместните инициативи и сътрудничеството укрепват доверието между държавите и откриват по-широк спектър от алтернативи за реализиране на националния интерес в условията на все по-зависим и споделен суверенитет.

Вероятността от избухването на глобален или близък по мащаб военен конфликт е постоянно намаляваща, но продължават да съществуват регионални огнища на напрежение, които съдържат потенциална възможност за ескалиране. Тероризмът, екстремизмът и разпространението на оръжия за масово поразяване продължават да бъдат основната заплаха за сигурността. Нарастна тяхната глобалност, интензитет и форми на проявление. Нестабилността, пораждана от разпаднали се или разпадащи се държави и регионални кризи и конфликти е част от характеристиката на съвременната среда за сигурност.

Потенциал за възникване и разпространяване на несигурност се съдържа в цикличните икономически, финансови и социални кризи, в търсенето на глобални модели за тяхното овладяване и регулиране.


ОСНОВНИ РИСКОВЕ И ЗАПЛАХИ

Тероризъм

Съвременният свят е изправен пред заплахата от международен тероризъм, осъществяван от екстремистки организации и групи, които застават зад фундаменталистки идеи, най-често на радикалния ислям. В Западните Балкани продължават да съществуват потенциални огнища на напрежение на етническа и религиозна основа, които при определени критични обстоятелства могат да генерират терористични атаки. Република България не е постоянна, нито пряка цел на световния тероризъм, но има потенциален риск да се превърне в цел, най-малкото поради своята солидарна позиция в международните усилия в борбата с тероризма.


Международна организирана престъпност, включително:

- нарастващите приходи от престъпни икономически отрасли като наркобизнеса, трафика на хора и коли, бизнеса с оръжие и стоки с двойна употреба, контрабандата, финансовите измами, компютърни престъпления;

- прането на пари и бързото инвестиране на престъпните капитали в официалната икономика;

- корумпирането и криминализирането на групи и лица от властите и управленията на наднационални икономически и финансови субекти;

- създаването на напрежение и използването на насилие, включително чрез обвръзки с тероризма и екстремизма

Съвременни конфликти

Анализът на стратегическата среда за сигурност дава основание да се формулира извода, че в настоящия период, както и в обозримо бъдеще не съществува непосредствена военна заплаха за страната ни.



Оръжия за масово унищожение

Климатични промени на планетата, включително:

  • процеси влияещи на повишаването на морското равнище;

  • климатични катаклизми, като урагани, наводнения и суши;

  • недостига на питейна вода,

  • земетръсната активност

Енергиен проблем

Въздействие на глобализацията, включително:

  • финансовите колебания

  • курсовете на водещите валути;

  • цените на горивата;;

  • възможните финансови сривове в световен мащаб;

  • кибератаки на критичната инфраструктура

  • демографския натиск;

  • миграцията.

Специфични рискове и заплахи

Наред с общите за региона и за света рискове, заплахи и предизвикателства Република България е изправена пред ред свои проблеми, които съдържат в себе си рисков потенциал и могат за заплашат сигурността на гражданите, държавата и обществото.



Корупция и слабости в управлението

Корупцията остава една от бедите на съвременното българско общество. Тя намери почва при смяната на собствеността и продължава да черпи сили от неуредени въпроси на регулирането, контрола и санкциите свързани със собствеността у нас. Корупцията отслабва правителствата и подкопава дори и добре замислените реформи в основните сфери на обществения живот.



Социални и икономически проблеми, включително:

  • бедността;

  • неблагополучията в здравеопазването;

  • социалната диференциация;

  • липсата на нови подходи и технологии.

  • нарастването на реалната и функционалната неграмотност.

Несъгласуваност в политиката за гарантиране на сигурността


ДЕЙСТВИЯ И ЗАДАЧИ В ПОРАЖДАНЕТО И ПОДДЪРЖАНЕТО НА СИГУРНОСТТА

Политиката за сигурност на Република България се реализира преди всичко чрез оптимално функциониране на системата за национална сигурност, в тясно сътрудничество с НАТО, ЕС, ООН, ОССЕ и други международни институции. Системата за национална сигурност е основана на партньорството на държавата, местната власт, организациите и гражданите. Тя се ръководи оперативно на базата на единна комуникационно-информационна среда, базирана върху интегрирана информационна система с нужната периферия от индикатори, пораждаща способности за предлагане на обработена информация и координирани управленски решения. Системата за национална сигурност следи в реален мащаб на времето състоянието на средата на сигурност, както и своето собствено състояние, като реагира адекватно и своевременно на промените в тях.

Порок на тази система, за съжаление е факта, че тя не е изградена в пълен профил и реално не функционира. Започнато е някакво изграждане, но то все още не е реализирано. Наложително е, в най-близко време – в рамките на календарната година тези празноти да бъдат запълнени. Отправно начало трябва да бъде приемането на Стратегия за сигурност.

За нас ще бъде важно сред множеството аспекти и акценти на политиката за сигурност, да откроим ролята на трите основополагащи елемента на националната сигурност, без да игнорираме останалите, които в своята съвкупност предопределят същността на сигурността като основна категория на държавността.

Готовност за отбрана

Въоръжените сили се подготвят и поддържат способности за:

- отбранителна дейност

- подкрепа на международния мир и сигурност

- принос към националната сигурност в мирно време

Външна политика за сигурност

В рамките на хоризонта на тази стратегия Република България ще решава в интерес на своите национални интереси следните по-важни задачи:

- осигуряване на открито и равноправно сътрудничество със световните и европейските финансови и икономически институции;

- участие в процесите на модернизиране на световната валутно-финансова система при защита на финансовата стабилност и устойчиво икономическо развитие на България;

- осигуряване на енергийна независимост чрез гарантиране и диверсификация на източниците на снабдяване с енергийни ресурси, както и на участие в контрола на инфраструктурите за доставка и транзит в съответствие със създаването и развитието на глобалния енергиен пазар;

- България е за равностойна роля и неделимост на сигурността на всички страни-членки на НАТО. Националното ниво на амбиция за участие в мисии и операции зад граница следва да отговаря на нашата ресурсна обезпеченост, съюзнически задължения и национални интереси.

- ЕС следва да се утвърди като първостепенен фактор в новата международна система за сигурност, включително и чрез приемане за членове на държавите от Западните Балкани. Това изисква формиране на единна външна политика на Общността и на единна политика за сигурност и отбрана въз основа на Договора от Лисабон, включително и за реагиране при бедствия и производствени аварии.

- провеждане на активна външна политика за защита на националните интереси в Европа; на Балканите, Черноморската зона, Каспийско море, със САЩ, Русия, Китай, Индия, Украйна и страните от ОНД, арабските държави и държавите от Латинска Америка;

- защита на интересите на българските граждани и българската диаспора зад граница

- изграждане на съвременна и ефективна разузнавателна общност и доразвиване на законовата база на специалните служби, действащи зад граница;

Обществен ред и вътрешна сигурност

Общественият ред и вътрешната сигурност трябва да обхващат комплексно и в единна система гражданите, обществото и държавата. Трябва решително да се преодолява криминализирането на прехода В основата стои изграждането на обществено-държавна система, която да създава, налага и прилага законосъобразност със солидарните усилия на гражданите, обществото и държавата и координираното партниране между властите и националните и чужди фактори. Необходима е структурна реформа при широк обществен консенсус и в контекста на европейската система за вътрешна сигурност, която да засили капацитета на системата за вътрешна сигурност в полза на гражданите. Нужни са обществен ред и сигурност за всеки, с усилията на всички.

30 април 2010 г.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница