На Община Панагюрище о т ч е т за дейността на народно читалище „ п р о б у д а -1872” с. Баня, общ. Панагюрище, обл. Пазарджик



Дата11.02.2018
Размер224.36 Kb.
#58008

с. Баня ,общ.Панагюрище ., обл Пазарджик .



ДО

Г-н КМЕТА

На Община Панагюрище

О Т Ч Е Т


ЗА ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ П Р О Б У Д А -1872”

с. Баня, общ. Панагюрище, обл. Пазарджик

За 2016 година

Народно Читалище „Пробуда-1872” с. Баня работи вече 145 години в името на вечно-живите корени за утвърждаването ни като народ , наследил от предците си висока духовна култура .Да опазва и съхранява на обичайте и традициите на Панагюрския край .

Изпълнявайки поставените задачи и цели да задоволява потребностите на населението и посетителите на с. Баня, читалището се превърна в център на културно просветна и информационна дейност.

За постигане на поставените цели и задачи читалището развива следните дейности :

ДЕЙНОСТИ НА БИБЛИОТЕКАТА


Една от основните дейности на читалището е библиотечната. Читалищната библиотека разполага с фонд 16 204 т. литература, на стойност 14 123.00 лв. Новата закупена литература е 159 тома на стойност 1350.00 лв.Фонда на библиотеката е разположен в просторни помещения с площ 150 кв.м., заемна, читалня за възрастни и деца.Стремим се всяка година да обновяваме фонда , като закупуваме нова и актуална литература , с цел задоволетворяване потребностите на читателите.

Една от основните ни задачи е да привличаме повече млади хора , които освен да използват компютрите и достъпа на интернет мрежата в библиотеката и да бъдат реални читатели. Заетите библиотечни документи са 6 441 . Читателите са 352 . До 14 г са 181, Над 14 г. са 171. Общо посещения за дома и в читалня са 4 714 . В читалищната библиотека има 4 компютърни конфигурации. ,от тях трите са спечелени по програма Глобаялни библиотеки с една мултимедия и принтерно устройство.

Автоматизирането на основните дейности в библиотеката е една от причините да нарасне потреблението.

Библиотеката при Народно Читалище „Пробуда-1872” с. Баня е книжовен и културен център . През 2010 г. тя влезе в Програмата на „ Мелинда и Бил Гейтс „ „ Глобални библиотеки – България 2009-2013 “. Стана част от голямото семейство на глобалните библиотеки в България . Участва във всички мероприятия и обучения на Глобални библиотеки , организирани от Регионална библиотека „ Никола Фурнаджиев „ гр. Пазарджик. По тази програма се правят отделни тримесечни отчети за Фондация Глобални библиотеки. Може да отбележим ,че броят на посетителитне и потребителите е нараснал значително. Освен това тя извършва справочно-библиографска, информационна дейност.

Осъществява краеведска дейност-архив на краеведска литература. Повишава културно образователните потребности на потребителите и търсенията на информация в наличните источници и в интернет мрежата. Новото е работата с групи потребители на библиотечни и информационни продукти и услуги.Принтират се части от книги, статии, от периодичен печат, ксерокопиране, сканиране на библиотечни документи . Здравни услуги, социални , ползване на електронни каталози от големите библиотеки , електронни справки, запознаване и информиране на различни групи с полезни сайтове и програми. Работа с доброволци, като с клуб„ Приятели на книгата „ се опазва библиотечния фонд, подшиване и подвързване , подреждане на книги, витрини и изложби.

Изнасяне на уроци по библиотечно знание и запознаване с културно-историческото наследство сред учащи се от зелени училища , гости на почивна база „Оазис”с.Баня.- целогодишно.

Поддържа систематичен каталог и краеведска картотека. .

. Извършените мероприятията през 2016 г. на библиотеката


Библиотеката при Народно читалище „Пробуда – 1872” с.Баня, се утвърди като място за учене през целия живот. Тя успешно извършва електронно информационни справки, услуги с различни групи потребители в библиотеката, библиографски информационни дейности. Електрони услуги в областите : е- здраве, е-заетост, е-образование , е-култура . Работа с различните групи потребители : учащи, работещи ,пенсионери, безработни и малка група от хора в неравностойно положение. Това подпомогна преодоляването на информационната неравнопоставеност на жителите в с.Баня, община Панагюрище и за повишаване на образователния им статус.

Активно използване на предоставената техника в библиотеката за копир , скенер , принтер, мултимедия за нашите потребители и посетители от най- малкия до най- възрастен читател.

По случай 1 април проведохме Маратон на четенето „Походът на книгите „ с клуб приятели на библиотеката .Четения на весели случки ,приказки, анекдоти , гатанки.

По повод Седмицата на детската книга и изкуства за деца направихме изложба в библиотеката на книги с любими герои от приказките.

Проведохме и Детско утро „Чета и знам”-международен ден на детската книга.

Среща разговор” В помощ на нашето здраве ”- беседи и лекции в помощ на хората от третата възраст.

През лятото освен многократните посещения на деца-потребители в библиотеката с техните препоръчителни списъци имаше увеличение на посещенията и поради повишения интерес към новата техника в библиотеката , камери, мултимедия и новите възможности за комуникация.

Благодарение на участието на библиотеката по Програма „Глоб@лни библиотеки“ България всичките й категории потребители се радват на нов пакет услуги и невероятни възможности за получаване на информация.



Направили сме три витрини с децата от клуб” Приятели на библиотеката”. „Аз обичам България ”,” Апостолът на свободата „ и „ Познаваме ли билките”.Децата рецитираха любими стихове- „ Детска поетична вечер .„Организирахме и детски състезания „ Да се срещнем с любими герои от приказките ”в библиотеката с интернет клуба . През лятото с децата изработихме програма : Приятни мигове и часове в библиотеката : подшиване на книжки в детския отдел под мотото „ Да направим книжките красиви”. Друга витрина беше посветена на участниците в Априлското въстание и Освобождението на България -1878 г.

Периодично подреждаме витрини и кътове според събитията и годишнините, които са през годината. През 2016г. сме направили три витрини и 5 къта .



На 19 юли 2016 година имахме удоволствието да се срещнем за втори път с топлия и вълнуващ глас с водещия на нощен хоризонт по БНР Румен Стоичков. Заради приноса си за запазване на българското е награден с приза „ Личност- пазител на традициите за 2015г. Хората с интерес и любознателност се отзоваха на поканата на тази среща , много от тях си закупиха новата книга на автора „Някъде там „ , а сладкодумния журналист ги разходи из тайнствените кътчета на нашата красива родина . Вечерта премина с многото въпроси , а мултимедията показа в снимков материал красотата на нашата нашите малки селца .

На 26 август 2016 библиотеката при Народно читалище „Пробуда - 1872“ в село Баня Панагюрско организира представянето на книгата „Банци” от Иванка Уливерова- Венкова.Това е речник на говоримия език в с. Баня ,бански премъдрости , разкриваща лексикална образност и емоционално въздействие на читателите. С която, книга авторката си мечтае с нещо да допринесе спомените да останат живи и да крепят обичта и съпричастието към бъдещето на родното село Баня .

Направихме информация за природна забележителност / вековен дъб с проучване , историята и обичайте , които са се провеждали на м. „ Венеца ". Работа с деца, които съвместно с библиотеката взеха участие в конкурс " Аз съм дърво с история ".Събиране на информация за родословието на Дунчев род .Изработване на родословно дърво на рода. Събирателска дейност: спомени, предания свързани с рода. Направена етнографска изложба за бита и културата на с. Баня По случай 140 г. Априлско въстание и 180 г. от рождението на легендарния заклинател на Оборищенци - Поп Груйо Бански - събрана информация на ел. носител за дейността на участниците от Априлското въстание от с. Баня. Направени бяха 2 изложби посветени на юбилейните годишнини.

Проведохме 3 открити уроци с деца на тема ” Българйо, за тебе те умряха, eдна бе ти достойна зарад тях...”

„ Познатото и непознато с. Баня на фокус ”– изложба със снимков материал за селото използване на отдел краезнание с цел опознаване на родния край, И третата тема е запознаване на децата с пролетните народни обичаи .

4 прожекции с мултимедия на здравна тема с пенсионери -30 души. За здравословния начин на живот - здравословно хранене.

Срещи с лица в неравностойно положение през Великденските празници.

Предоставяне на информация на активно търсещи работа , писане на мотивационни писма , попълване на документи за работа , писане на биографии, Предоставяне на консултации и помощ на безработни лица , които търсят работа в различни сайтове.

Проверки на здравните осигуровки , достъп до медикаменти , ел. информация в областта на нашето здраве , търсене на здравна информация онлайн , здравни заведения , видове заболявания и рискови форми и фактори на заболяванията . Достъп до каталози със справочна информация на здравни теми, ел. информация за пациента - здравословен начин на живот - за здравословното хранене , билколечение и билкосъбиране , детско здравеопазване ,

Запознаване с образователни инициативи за ученици , родители и учители . Лекции и прожекции на филми .Справки в РИО на МОН и достъп до електронни списания и вестници , принтиране на домашни работи , помощ при изготвяне на проекти по дадени учебни предмети и помощ при изготвяне на презентации. Информации за ученически тестове от начален курс до 12 клас, олимпиади, конкурси и подготовки на зрелостници Използване на образователни сайтове за справки .

Представяне на българско и световно кино , географски разходки по света , представяне на културния календар на Общината , посещения на виртуални музеи , информации за световните културни ценности, предоставена информация за разкопките и проучванията на Банското Кале и Античната гробница в м. Св. Неделя с уникален мраморен саркофаг, датиращ от 3-4 в. Предоставяне на интересни сайтове за нашите посетители интересуващи се от културната памет и традициите на българите . Широк достъп до културното наследство на българите , както и до световните културно исторически центрове , галерии.Предоставяне на българско световно кино , детски сайтове с анимационни филми , игри .



РАЗВИТИЕ НА ЛЮБИТЕЛСКОТО ХУДОЖЕСТВЕНО ТВОРЧЕСТВО

Художествената самодейност играе от край време незаменима роля в живота на хората , в тяхната ежедневна дейност и творчество.

През 2016г. Народно Читалище „ Пробуда -1872” изпълни поставените си задачи в културния календар. Работеше се с различните групи и състави макар , че ни липсват специалисти и добър капацитет от ръководители на отделни състави. Трудни са времената и средствата ни са малки.Заплатите малки. Но въпреки всичко успяваме да се справим , защото сме самодейци и защото горим с душите и сърцата си, с надеждата и вярата , че ако творим изкуството и пазим традициите си то си заслужава. Да го правим , защото народ без традиции губи своята идентичност и своята същност.

И през тази отчетната година една от водещите групи е автентична форлклорна група „ Златна есен “, която съществува повече от 70 г. Участва във всички тържества организирани от читалището . През 2016 г. групата имаше много участия и изяви в различни празници и мероприятия, както местни, регионални, така и международни. Участва в Националния фолклорен фестивал „Пъстър, цветен Гергьовден – Попинци` 2016” .и „ Винария 2016 с. Елшица”.

Изява има също в „Празника на минералната вода, здравето и дълголетието 2016”. На 04.06.2016 г. групата участва в V-я Балкански шампионат по фолклор „Евро фолк - Жива вода“ 2016 - Хисар . Групата се представи в категория обичаи и получи златен медал и званието Балкански шампион , дипломи и лауреатско звание за съхраняване на обичаите и традицииите.Читалищните самодейци от „ Златна есен ” подкрепиха с участието си Празника на шарената сол в с. Бъта : 5- тото издание, където участва и младежка танцова формация „Водни нимфи”.На 10.09.2016 групата взе участие в Регионалната среща „ От традицията към бъдещето „ – „ Златна есен Челопеч 2016”, както и ТФ „ Водни нимфи”с танц - фрагмент от Легендата за лековитата вода.с художествен ръководител и постановка Петър Немски .Младежката танцова формация „ Водни нимфи „ имаше дейни участия в различни мероприятия на Читалището.

Вокална певческа група „ Втора младост “също взима участие в мероприятията . .Групата няма ръководител и се състои от няколко жени , които са любителки на веселите хумористични мелодии.

През 2011 г. се сформира, женски квартет „ Настроение “. Тяхните изяви са предимно на местни празници и мероприятия 2016 г. Имаме състав за художествено слово с индивидуални изпълнения през 2016 г. в с. Оборище в Националния конкурс за революционно слово „ Оборище – факел на свободата”, в тържествата за 3 – март , пролетни празници, исторически спектакли , дравматизации на легенди, предания, и исторически спектаклови постановки и др.
III. ОРГАНИЗИРАНЕ НА ШКОЛИ ,СЪСТАВИ,КЛУБОВЕ,КРЪЖОЦИ,КУРСОВЕ И ДРУГИ.

Освен съставите за художествено-творческа дейност през 2016 г работиха и . следните клубове по интереси към читалището :

Работихме през изтеклата 2016 г. с клуб „ Любители на поезията „ . С тях имаме проведени 6 срещи : „ Предания заветни ...” , „ Благодаря ти мамо ”, „ За силата на Ботевата поезия”,” Бунтовната българка”, „Обаянието на българката ” , „ Не можем да върнем времето назад ”, „ Песента на цветята ”. Отбелязахме 01 октомври - деня на българската поезия и музика , както и празника на втората младост – пенсионерите от клуб „ Добра среща „. Организирахме и „ Ботева вечер „със състава за художествено слово.

Читалището работи много добре с другите неправителствените организации на територията на селото: РК” Поп Груйо-Бански” към НД „ Традиция “ ,СК „Средногорец “, ЛРД с.Баня, Клуб Българско гонче” която подкрепя с годишен абонамент на периодични издания с ловна тематика. Добре работим и с местния бизнес, с управителя на почивна база „ Оазис „ - Цветомир Йовчев , със собственика н ресторант „ На слука” с. Баня, като правим различни лобистки кампании, с помощта на които осъществяваме по- големите си мероприятия и някои дейности .

Опитваме се да разнообразяваме ежедневието на младите хора, като подсигуряваме по интересни и подходящи условия за младежки дейности : по интереси .

Провели сме 3 здравни беседи с пенсионери на тема " Храната като лекарство ",3 открити уроци с деца от зелени училища от гр. Дупница , Кюстендил , Ботевград

2 прожекции с мултимедия на любими анимационни филмчета .
IV. МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ

Стремим се да поощряваме самоорганизирането на младежите, като създадем предпоставки за сформиране на нови организации и укрепване на съществуващите. Развитие и сформиране на информационна политика за младите хора. С провеждането на различни дейности и инициативите се опитваме да стимулирме гражданската активност на младежите, както и социалното им включване в обществото. Развитие на неформалното образование за пълноценно използване на свободното време на младите хора за придобиване на полезни знания и умения. За ангажиране на свободното време на младежите имаме проведени 3 срещи в библиотеката . Две прожекции на филми на здравна тематика и здравословен начин на живот. Популяризиране на е-услугите в библиотеката, както и разглеждане на различни образователни програми.

В библиотеката бяха Проведени консултации при търсене на информация в различни сайтове/ за закупуване на части и ремонти на автомобили /, решаване на примерни листовки за любители шофьори, търсене на работа, попълване на автобиографии , писане на молби за постъпване на работа.

През пролетта на 2014 г. в градинката зад читалището беше монтирана тенис за маса , благодарение на кметството. През лятната ваканция провеждаме състезания и игри между малки и по- големи ученици, а също и гости на с. Баня

За запалените любители на информационни технологии организирахме обмяна на компютърни знания и умения .Представяне на полезни детски сайтове.

През ваканцийте на учениците се стремим да осигуряваме забавления с цел разнообразяване и ползотворно използване свободното време на децата и тинейджърите.



  1. СЪЗДАВАНЕ,СЪХРАНЯВАНЕ И ОБОГАТЯВАНЕ НА МУЗЕЙНИ СБИРКИ СЪГЛАСНО ЗАКОНА ЗА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО

Към Читалището няма официална музейна сбирка, но правим събирателска дейност на стари предмети на бита, делви носии и др.Имаме направен кът с такива . Тези предмети ще бъдат използвани за музейна сбирка в ТАЛПЕНА КЪЩА. Имаме идеи тя да се превърне в посетителски център, който да съхранява културното богатство на с. Баня .

Целогодишно организираме колекции на стари носии в сградата на Читалището : Облеклото на хората от селото през стари времена . Имаме събрани автентични дрехи от преди 120 г. / През 2012 г. започнахме да събираме и проучваме Панагюрската носия .В момента продължаваме да обогатяваме и събираме информация .

Читалището активно взима участие в издирването, изучаването , опазването и популяризирането на културното историческо наследство в района.

Провеждането за първи път през 2010 г.на „Празникът на минералната вода ” в с. Баня, в подножието на историческия връх Калето, също свързваме с културно историческото наследство.Проектът беше творчески към Общинска Адсминистрация . Този празник се превърна в традиция, който осъществяваме за шести път. През 2014 г..За първи път се проведе дефиле на народните носии от Панагюрски регион ” От раклата на баба с менци за вода ” с успех и интерес от страна на посетители и участници. Библиотеката при Читалището е притежател на много сбирки от книги със записани социални обичаи, обреди, празненства , умения на занаятчиите, ритуали, песни, танци и народна музика. Дарени са много ръкописи, ценни стари книги и много снимков материал. Тази сбирка се обогатява и допълва непрекъснато.

Продължава работата с изграден инициативен обществен комитет, който ще работи с определени комисии от по 2-ма 3 ма души под ръковоството на Стоянка Гочева с цел събирателска краеведска дейност за подготовката и съставянето на енциклопедия на Видни хора от Баня : работели и допринесли за с. Баня.




  1. РАБОТА ПО ПРОЕКТИ

През 2016 г.Читалището в с. Баня стана партньор на СНЦ „Традиционна култура и устойчиво развитие” по проект «Чрез приключение към знание» - Пловдив заедно 2019. Имаме реализирани 3 проектни идеи , финансирани от Община Панагюрище / на стойност 2 900.00 лв. / „ Тодоров ден по нашенски – 2016” , „Празника на Минералната вода, здравето и дълголетието 2016”, и Бунтовен Април ”- 140 г. Априлско въстание и 180 г. от Рождението на Легендарния Заклинател на Оборищенци Поп Груйо.

Читалищното настоятелство в с. Баня сърдечно благодари на Общинска Администрация и ръководството , че с тяхна помощ се осъществиха големите празнични тържества в с. Баня.
VII. КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР НА МЕРОПРИЯТИЯТА ПО МЕСЕЦИ ЗА 2016г.

През януари - Проведохме съвместно с Църковно и Читалищно настоятелство „ Йорданов ден”-тържествена Богоявленска литургия и шествие . Бабин ден е уникален празник в българския календар. В с. Баня , тази традиция е съхранена от незапомнени времена , но днес тя получава ново съвременно звучене !

През 2016 г. ритуалното мерене на пашкулите на бебетата се проведе на 21 януари . Деня на родилната помощ ! По стар народен обичай са поливали главите на бабите , които бабували на младите булки . Та тази традиция , съхранена до днес се осъществи в приятния и слънчев след обед на януарския ден



Февруари месец

10.02. 2016 г.Св. Харалмпи . отбелязахме с Информационен Ден на пчеларя . Презентация с пчеларите от с. Баня/ дегустиране на пчелен мед с билков чай .

Деня на лозаря- Трифон Зарезан, отбелязахме под мотото ”Що е Трифон-да е честит , що е вино да е благословено” на 14.02.2016 г. традиционно с Ритуално зарязване на лозето на сем. Делко и Ана Търкаланови. Празника започва с отиване на лозето с жива музика и песни . Самодейците отиват с каруци. След ритула следва веселие на площада и в читалището с дегустация на Банско вино –конкурс за най-хубаво вино. Награждават се най- добрите производители на домашно вино.Избира се цар на виното.



19.02.2016 г. „Плачи! Там близо край град София стърчи, аз видях, черно бесило, и твой един син, Българийо, виси на него със страшна сила.” . Представяне живота на Апостола Левски на мултимедия . Участие на поетичен кръжок при библиотеката на читалището.

Март месец

01.03.2016 Отбелязахме деня на самодееца. Посрещнахме Баба Марта с празнично веселие в читалището под мото : „Веселата баба Марта” и Деня на мартеницата с традиционно закичване на млади и стари с пожелания за здраве и благополучие . „ Да сътворим красота в бяло и червено” - Конкурс за най-добре изработена мартеница и рисунка. Изложба от най - добрите мартеници и рисунки.

На 3 март 2016 жители и гости на с. Баня преклониха глави пред паметника на легендарния заклинател на Оборищенци Поп Груйо – Бански . РК " Традиция " гр. Панагюрище и РК " Традиция " с. Баня отдадоха почит пред родолюбивите българи, които със своята саможертва подготвиха, проправиха пътя на нашето Освобождение. Празнични салюти огласиха площада на селото. Поднесоха венец в знак на признателност и благодарност пред загиналите борци за свободата на България ! Беше издигнат тържествено националния трибагреник от кмета на с. Баня . Нека помним, нека бъдем единни и носим в сърцата си гордия български дух!

Поклон пред величието на всички страдалци, загинали за свободата на България!

Родолюбивата баненка ,Парашкева Йорданска поздрави всички присъстващи със стихотворение то „ Трети марпт „ / Леля Пазца Йорданска е самодейка и е само на 84 години , но духат на патриотизма е жив в душата й и тя рецитира с любов и преклонение към героите за свободата на България /



19.03.2016 г. “ Тодоров ден по нашенски- 2016 ”- традиционен събор и празник на с. Баня: започна с карнавално шествие от любители на хумора и сатирата, конски и магарешки парад . Пресъздадохме историческа спектаклова постановка за „ Волята на Тангра . Да бъде вековечна и благословена земята Българска” , и отново традицията по издигането на първия държавен символ на българите – конската опашка , след което пренесохме втората част на празника на стадиона : надбягване с каруци в различни дисциплини , литературно музикална програма в хумористичен стил

Винаги за този празник и традиции правим изложба от изработени архивни табла , които впечатляват, както участниците, така и жители и гости на празника.



26.03.2016 групата за автентичен фолклор „ Златна есен „ участва в „ Винария 2016 с. Елшица”

Април месец -

02.04.2016 Международният ден на детската книга беше отбелязан с клуб приятели на библиотека . Четения на стихове , гатанки , приказки и др.
9.04.2016 г. НЧ „ Пробуда-1872” , взе участие с 4- ма индивидулни изпълнители в VI –Национален конкурс за изпълнение на революционна поезия „ Оборище – факел на свободата „”, със специално отличените награди за най-малък участник Калоян Чанев и най-ъзрастен - Парашкева Йорданска.

18.04 .2016 г.се проведе Седмица на Априлските тържества в чест от 140 г. Априлско въстание и 180 г. от рождението на Поп Груйо – Бански . Тържествата се организират от Читалище „ Пробуда -1872” и Кметство с. Баня и РК „ Традиция „

Бяха Реализирани поредица от общоселски инициативи за отбелязване на двете юбилейни годишнини като : Почистване на паметника на поп Груйо - Кметство с. Баня



  • Среща разговор с Ради Багрянов- потомък на поп Груйо

  • Организиране и представяне на Тематична изложба и презентация за живота и делото на Легендарния Заклинател на Оборищенци ..

  • По следите на банския революционен комитет

  • Почистване и оформяне на гроба на Поп Груйо

  • Поднасяне цветя и венци на всички паметни плочи на участниците в Априлското въстание от с. Баня .

  • Организиране на изложба / живот и дело на Поп Груйо и участниците в Априлското въстание от с. Баня /.

  • Презентация с представяне на книгата на Звезделин Цонев „ С кръст и меч”

Отбелязахме и седмицата на детската книга и изкуства за деца и юноши. Четения с клуб приятели на библиотеката под мото „ Приказките оживяват ”. Образователни лектории

Май месец

Взехме участие на 7 май 2016 г. с обичай “ Гергьовден по нашенски „ в изпълнение на фолклорна група „ Златна есен „ с 27 самодейци в Националният фолклорен фестивал „Пъстър, цветен Гергьовден – Попинци` 2016” .

09.05.2015 г.Витрина по повод Ден на Европа и участниците в Отечествената война .



23.05. 2016 - 24 май отбелязахме с организирането на вечер, посветена на историята на просветното дело в село Баня. Среща – разговор с бивши учители и преподаватели от селото. Изложба във фоайето на читалището „ Просветно дело в с. Баня ”.

- изложба на тема „ Просветното дело в с. Баня”.



Юни месец

02.06.2016 - Денят на Ботев и на загиналите за свободата на България. Поклонение с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Поп Груйо и на загиналите за свободата.


На 4 юни Фолклорна група " Златна есен " при Народно читалище " Пробуда-1872" с. Баня , общ. Панагюрище взе участие в V Балкански шампионат по фолклор “Евро фолк – Жива вода 2016” гр. Хисар . Групата се представи в категория обичаи и получи златен медал и званието Балкански шампион , дипломи и лауреатско звание за съхраняване на обичаите и традицииите .Маргарита Бакърджиева от с.Баня взе участие в конкурс за обредни пити . Тя беше наградена от журито със специален диплом и грамота .

20.06.2016 - Стародавен празник – събор на с. Баня „Св. Троица”. Място на провеждане м. Манастирчето . Литературно-музикална програма със самодейни колективи при Читалището. Организатори . Църковно ,читалищно настоятелство и Кметство с. Баня

Празникът на Минералната вода, здравето и дълголетието 2016” в с. Баня, се проведе на 25 юни 2016 г. Той води своето начало от 2010 година,осъществен благодарение на творчески проект подкрепен от Община Панагюрищке. Идеята да има такъв празник на Минералната вода е да се популяризират лековитите извори в селото, които са най-големият природен дар на хората от Община Панагюрище ..Самодейци претвориха историческа постановка „ Съветът на боговете на здравето”. организирането на фолклорната програма „Знойно лято с цветя и билки ”.

Традиция е на този ден да награждаваме най- възрастния и най-младия жител на с. Баня.

Юли месец –

Читалището пое инициативата да организира и подпомага осъществяването на родови срещи. Помага в издирването и провеждането на тези родолюбиви мероприятия. Това го прави вече две поредни години .

В прекрасният слънчев ден  на 02 юли 2016г., в с. Баня се проведе среща на Дунчевия род!

Най- напред беше посадено дърво на род Дунчеви / чинар / , изработен беше и надпис от черен мрамор сложен върху морена , символ на живота , трудолюбието и патриотизма. Плочата е с надпис : Човек без род е като дърво без корен .Водещ на срещата беше секретаря на читалището- Радка Мутева.

Присъстваха повече от сто човека на родовата среща на род Дунчеви .

Поднесен беше венец пред паметника на легендарния заклинател Поп Груйо, след което се почете паметта на дядо Марин и Баба Стана и на др. починали роднини от Дунчевия род.Беше направена етнографска изложба за случая в читалището , където роднините посетиха. Срещата продължи със специално подготвена програма в Таврна с. Баня .

Тази проведена среща в голям мащаб е втора поред в с. Баня , след род Петришки от 2015 г. Беше изработено родословно дърво от Георги Стоянов Дунчев. Много труд , енергия и събирателска дейност е направил за да уточни и изработи това родословно дърво на Дунчевия род.

06.07.2016 г. „ ЗДРАВЕЙ МИЛА ВАКАНЦИЯ ”- Празник за децата „С нас винаги е весело ” и „ Забавни игри и закачки добри ” - организиране на детски състезания с велосипеди на площада.

„Аз обичам България ”. Рецитиране на любими стихове с децата от клуб” Приятели на библиотеката” .Организиране на детски състезания „ Да се срещнем с любими герои от приказките ”в библиотеката с интернет клуба .

Прожекции на филми на децата , посетители в библиотеката . Анимации със забавна тематика . Лятно кино с мултимедия в библиотеката.

Работа с клуб „ Приятели на библиотеката „ .Подшити 40 детски книжки - Да направим книжките красиви.



На 19 юли 2016 година проведохме среща с водещия на нощен хоризонт журналиста Румен Стоичков. Той представи пред читателите на библиотеката в нашето читалище новата си книга „ Някъде там ”.

Август месец

Организирахме деца, посетили библиотеката с Почистване на зелените площи пред Читалището. Разходихме се по новата екопътека в Лесопарк с. Баня и Банската крепост - Калето . Проведохме Лекция за историята и миналото на с. Баня /



02.08.2016 „ В помощ на нашето здраве” - Проведена среща и информации за здравословен начин на живот на хора във възраст с рискови фактори и проблеми. . Използване на интернет и иновативните услуги в библиотеката , като е- услуги и предлаганата помощ от различни сайтове... Мероприятието е по инициатива и организация от библиотеката с пенсионери .
20.08.2016 г. - Взехме участие в петото издание на Празника на шарената сол в с. Бъта. 2016 г. Представихме се с танците на Водните нимфи - р.л Петър Немски и фолклорна група за автентични песни „ Златна есен ” и разбира се щанд с трапеза и местни ястия с шарена сол. Бяхме отличени с х първа награда .

в приготвянето на най- хубава шарена сол в региона ! За 4- та година взимаме призовите места . Горди , че в наше село се прави най-вкусната шарена сол , която присъства на трапезите ни. .



На 26 август 2016 библиотеката при Народно читалище „Пробуда - 1872“ в село Баня Панагюрско организира представянето на книгата „Банци” от Иванка Уливерова- Венкова.

Септември месец -

По повод -06.09.2016 -Деня на Съединението на Княжесво България с Източна Румелия .направихме Витрина .


На 10.09.2016г.самодейците от читалището взеха участие с обичай в Регионалната среща „ От традицията към бъдещето „ – „ Златна есен Челопеч 2016”, както и ТФ „ Водни нимфи”с танц - фрагмент от Легендата за лековитата вода.с художествен ръководител и постановка Петър Немски .

25.09.2016 г. - Читалището ни беше домакин на творци от гр. Панагюрище. Посрещна участниците в пленера„ Средногорска палитра ” , които започнаха творческия процес на територията на с. Баня .



Октомври месец-

Международният ден на възрастните хора и Деня на българската поезията и музика отбелязахме на 01 .10. в читалището с литературно музикална програма. . Много емоции , песни и стихове за звучаха в топлия октомврийски ден .

06.10.2016г. „ В прегръдките на есента „ – среща разговор у Митко Милчев / самодеец от фолклорна група „ Златна есен ”.

Ноември месец -

01.11.2016 г. - „Приеми духът на миналото, съхрани го и го предай на поколенията след теб”- кът –витрина, посветена на деня на народните будители .

На 20 ноември направихме среща на самодейни колективи от с. Баня и с. Оборище. Срещата беше посветена на 21 ноември деня на християнското семейство .



Декември месец -

На 17.12. 2016 г. Празнично запалване на елхата на площада в селото. Кулинарна изложба на „ Коледни вкусотий в чинии”. Традиционни ястия правени по Коледа . Хора , песни , литературно- художествена програва от деца и възрастни самодейци. На 22.12.2015г.: Посрещане на Новата година с пенсионерски клуб „ Добра среща ” с песни хора и веселие. На 25.12.2016 – точно на Коледа по обяд Посрещнахме Дядо Коледа и коледари в читалището . „ Ой коладе , мой коладе „ .Добрият старец раздаде вкусотий и подаръци на послушните деца , които му пяха песнички и рецитираха стихове за зимата . На 27 . 12. 2016 съвместно с ръководството на Ловната дружинка с. Баня и ръководството на читалището се организира Новогодишно празнично тържество. Наградени бяха с призови награди отличилите се ловци , с отчетен хумористичен ловджийски доклад , викторина със забавни въпроси , забавни игри и много настроение. Както и Новогодишна томбола водена от Дядо Коледа и неговото джудже .

На 30.12.2016 г. проведохме Новогодишно детско парти „ В омаята на една зимна приказка ”. игри , викторини , томболи , на което деца се забавляваха.

VIII. ОБОГАТЯВАНЕ НА СОЦИАЛНАТА И ОБРАЗОВАТЕЛНА ДЕЙНОСТ

За обогатяване на социалната и образователна дейност на населението от с. Баня Читалището работи в следните насоки : обслужваме потребители и читатели, възрастни хора и инвалиди – носене на периодични издания и книги за прочит.

Читалищната библиотека при с.Баня си постави за цел да бъде активен партньор в живота на всеки член на общността, да бъде институция, ангажирана с нуждите и проблемите на своите съграждани, да бъде организация, която подава ръка и подпомага хората. В качеството си на обществена институция, предоставяща услуги в сферата на културата, образованието и социалното включване, библиотеката се ангажира с осигуряването на достъп до знание, информация и учене през целия живот.

ДРУГИ ЧИТАЛИЩНИ ДЕЙНОСТИ


Благодарение на финансовата подкрепа на Община Панагюрище – 2 900.00 лв. реализирахме трите проектни предложения в с. Баня , Тодоров ден по нашенски 2016 и Празника на минералната вода , здравето и дълголетието 2016 и „Бунтовен Април ”- 140 г. Априлско въстание и 180 г. от Рождението на Легендарния Заклинател на Оборищенци Поп Груйо.”

Искаме да изкажем благодарност на Общинския съвет и комисията по култура, които винаги са се отнасяли към нас с разбиране и са ни помагали , за да можем , ние читалищата да осъществяваме своята културна дейност и възникналите ни проблеми.

През април 2016 относно инициативата „ Да почистим България” 16 души самодейци взеха участие в инициативата , организирана от Кметство с. Баня . Почистиха терена около м. Манастирчето и главната улица в селото.

По инициатива на УС на настоятелството детската площадка до читалището периодично се почиства и поддържа чиста. Това става с помощта на деца доброволци в читалището .

КОСТАДИ Я.ВРАНЧЕВ :........................

20.03.2017 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НЧ „ПРОБУДА-1872”с.Баня

С. Баня , общ. Панагюрище

Изготвил :........................

Радка Мутева



Секретар на НЧ „Пробуда-1872”


Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница