На общински съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси град добрич



Дата15.10.2018
Размер167.64 Kb.
#88573

П Р О Г Р А М А


НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО ПО ЕТНИЧЕСКИ И ДЕМОГРАФСКИ ВЪПРОСИ ГРАД ДОБРИЧ

ЗА ПЕРИОДА 2011 – 2015 ГОДИНА

Политиката за интеграция е част от общонационалната политика за повишаване на качеството на живота на гражданите и за гарантиране на условия за равни възможности на всички и правото на пълноценно развитие на всеки, независимо от неговия социален произход, етническа или религиозна принадлежност, пол или други признаци.

За ефективното интегриране се изисква координирано прилагане на последователни, целенасочени, активни и работещи политики, мобилизация на отговорните институции и гражданското общество за постигане на напредък в конкретните обществени сфери, за недопускане на дискриминация и неравнопоставеност, бедност и социално изключване на маргинални и уязвими етнически общности.

Наред с политиката на съхранение на етническата, религиозната и културната самобитност, е и приобщаването и устойчивото интегриране на гражданите с различен етнически произход в българското общество чрез представители в икономическия, социалния, политическия и културен живот. Реалното му постигане е обусловено от привличане на представители от различен етнически произход в процесите на вземане на решения, включване в подготовката и реализирането на национални и регионални стратегии за развитие, особено такива, които се отнасят до етническите общности.

Интегрирането е комплексен процес обхващащ всички сфери на живота и се отнася до цялото общество. Чрез този процес се изравняват шансовете на всички граждани във всички области на живота, издига се тяхната активност и утвърждаването на демократичните промени у нас. Интегрирането на различните етнически групи в българското общество се намира в пряка зависимост от създаването на условия за съхранение на индивидуалните граждански права. Интеграцията е налице, когато мнозинството и представените по-малобройни етнически общности си взаимодействат съгласувано в интерес на общото благо и развитие.

Социалната интеграция е борбата за предотвратяване и премахване на бедността и социалната изолация. Това е феномен изискващ координираните усилия на много социални субекти: държавата, работодателите, неправителствените организации и обществените органи. Интеграцията на ромите е дългосрочно предизвикателство пред българското общество.

С изготвянето на Общинска програма за сътрудничество по етническите и демографски въпроси се създават условия за регламентирането на етническата проблематика в общината. Програмата набелязва основните цели, задачи, приоритети и действия в ключови обществени сфери, реализирането на които ще гарантират промяна в начина на възприемане, категоризиране и представяне на етническите групи, както и пълноценната им интеграция в българското общество.

Базирайки се на провеждащата се в страната национална политика по отношение решаване на проблемите на ромската общност, в програмата са визирани насоките за работа, към които е необходимо да се съсредоточат усилията на общинско ниво.


ЕТНИЧЕСКА СТРУКТУРА

Етническата структура на населението става известно при публикуване на данните от годишните преброявания. Последното преброяване е извършено през 2001 година и по данни на Национален статистически институт, Поделение ТСБ – град Добрич, етническата структура е както следва:


• Българи - 86 592

• Турци - 8 002

• Роми - 3 579

• Други (руснаци, татари, арменци, украинци,

гагаузи, гърци, кюрди, поляци, македонци,

румънци, черкези, албанци, араби, сърби,

немци, унгарци, чехи, евреи, виетнамци) - 683


  • Не се самоопределят - 864

  • Не са посочили етническата си принадлежност - 280

Данните от преброяването разкриват факта, че град Добрич е пъстроцветна етническа мозайка, събрала население от различни етнически групи, със свой самобитен бит, култура и традиции. Умелото използване на ресурса на всяка една етническа група, развивайки своята идентичност, със своите специфични знания, умения и трудолюбие, могат да допринесат за устойчивото развитие на община град Добрич.


НОРМАТИВНА БАЗА

Общинската програма за сътрудничество по етнически и демографски въпроси – град Добрич е изготвена на база и в съответствие с:

1. Програма на правителството в раздела – Интеграция на малцинствата и усъвършенстване на етническия модел на гражданско общество.

2. Оперативна програма развитие на човешките ресурси 2007 – 2013 година.

3. Програма за работа на Областния съвет за сътрудничество по етническите и демографски въпроси за периода 2010 – 2015 г. – област Добрич.

4. Рамкова програма за интегриране на ромите в българското общество.

5. Рамкова конвенция за защита на Националните малцинства.

6. Закон за защита срещу дискриминацията.

7. Декларация за правата на лица, принадлежащи към национални или етнически, религиозни и езикови малцинства.

8. Конвенция за борба срещу дискриминацията в областта на образованието.

9. Стратегия за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства.

10. Национална програма за ограмотяване на роми.

11. Национален план за действие по Десетилетие на ромското включване 2005 – 2015 г.

12. Национален план за действие срещу най-тежките форми на детския труд.

13. Национална програма за подобряване на жилищните условия на ромите в Република България за периода 2005 – 2015 г.

14. Национална стратегия за демографско развитие на Република България 2006 – 2020 г.

15. Съвместен меморандум по социално включване.
ОСНОВНА СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ


Създаване на условия и подпомогне процеса на интегриране на различните етнически групи в българското общество чрез провеждане на активна социална, демографска, културна и образователна политика. Осигуряване достоен начин и равнище на живот, предоставящ равен достъп до права, блага, стоки и услуги, подобряване качеството на живот при спазване на принципите на равнопоставеност и недискриминация.






ОСНОВНИ ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА





  1. Създаване на предпоставки за активно участие и социална интеграция на различните етнически групи във всички сфери на обществения, икономическия и социален живот на територията на община град Добрич.




  1. Разширяване възможностите на местната администрация да привлича и оползотворява ресурси по програми на ЕС, с насоченост социализиране, приобщаване, включване на граждани от различен етнически произход в обществения живот.




  1. Съхранение и развитие на културната, религиозната и езикова идентичност на етнически общности като фактор за взаимно опознаване и духовно развитие.




  1. Популяризиране на съвместни дейности на различните видове етническите групи и българското население и работа в посока промяната на общественото мнение към етническите общности в позитивна посока.




  1. Подобряване на достъпа до здравеопазване, образование и трудова заетост на представителите на етническите групи, с акцент върху най-уязвимите в социално – икономическо отношение граждани.




  1. Преодоляване социалната изолация чрез провеждане на образователна политика, ориентирана към личностно развитие на младия човек, към неговата индивидуалност, социална и етническата цялост.




  1. Подобряване на здравния статус и здравната култура сред най-уязвимите в социално отношение етнически групи чрез здравно – образователни и превантивно – информационни дейности.




  1. Създаване на условия за подобряване благосъстоянието на ромското население чрез повишаване образованието и изграждане на трайни трудови навици.

9. Подобряване на жизнените условия на неравнопоставени в социално и икономическо положение етнически общности и осигуряване на социална защита.




  1. Осигуряване на условия за равно третиране на всички граждани, независимо от пол, вероизповедание и етническа принадлежност.




  1. Премахване на всички форми на расова дискриминация със съдействието и прякото участие на държавната и изпълнителната власт.

ПРИНЦИПИ НА ПРОГРАМАТА

Програмата се разработва и реализира въз основа на следните принципи:

1. РАВНОПОСТАВЕНОСТ на всички български граждани, независимо от възраст, пол, религия или етническа принадлежност.

2. СЪТРУДНИЧЕСТВО между правителствен, неправителствен и обществен сектор.

3. ДОБРОВОЛНО УЧАСТИЕ на всеки български гражданин на територията на общината, независимо от пол, раса, религия, верска и етническа принадлежност.

4. НЕПРЕКЪСНАТО И ОТГОВОРНО АНГАЖИРАНЕ в програмата през периода на действието й.


ОРГАНИЗАЦИЯ И СТРУКТУРА

Съхранението и развитието на етническата идентичност е приоритет в политиката на правителството на Република България. Важно да се подчертае участието на представители от етническите групи, които да работят съвместно с местната администрация за опазване и идентификация на етническите общности.

Общинският съвет по етнически и демографски въпроси е обществен орган за осъществяване на ефективна организация, консултации, сътрудничество и координация, с цел реализиране на националната политика за интеграция на хората от различен етнически произход на територията на общината.

Съветът координира дейността на различни държавни, общински институции и граждански организации за реализация на програми и проекти за приобщаване на различните етнически общности към икономическия, обществен и социален живот.

Изготвянето и реализирането на програмата се осъществява от работни групи по направления, включващи представители на трите сектора.

РАБОТНИ ГРУПИ

/по направления/
1. Икономическо развитие, заетост и социално подпомагане

2. Образование, култура и младежки дейности

3. Здравеопазване

4. Благоустрояване

5. Обществен ред и права на гражданите

6. Роля и място на ромската жена


Общинският обществен съвет по етнически и демографски въпроси координира дейността на всички институции и организации за максимална ефективност при реализиране целите на програмата и за постигане на пълно равенство във всички области между лицата, принадлежащи към различните етническите групи и тези от мнозинството.

Съветът провежда тематични заседания за разглеждане на проблемите и предприетите действия за реализация на програмата.



ВРЕМЕВИ ОБХВАТ
Програмата се реализира през периода 2011 – 2015 г.

СФЕРИ НА ДЕЙНОСТ:



І. ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ, ЗАЕТОСТ И СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ
Насоки:
1. Популяризиране на промените в законодателството в областта на заетостта и социалното подпомагане чрез периодични срещи с представители на неправителствени организации.

2. Подпомагане на ромската общност при осъществяване на достъп до различните механизми на социална защита.

3. Повишаване на конкурентоспособността на безработни лица от етническите групи чрез включване в курсове на обучение за придобиване на квалификация, преквалификация, допълнителна квалификация.

4. Съдействие за осигуряване на временна заетост на безработни лица в екологични мероприятия, включително и за почистване и поддържане на ромските квартали.

5. Съдействие за осигуряване на работа на безработни младежи, лица в неравностойно положение и продължително безработни лица в активна трудоспособна възраст от етническите групи.

6. Консултиране във връзка с правата и задълженията на активно търсещи работа лица, произтичащи от Закона за насърчаване на заетостта.

7. Насърчаване развитието на медиаторството и на индивидуалния подход на работа с представителите на ромската общност. Назначаване на роми – медиатори с необходимите образование и квалификация в дирекциите „Бюро по труда”, „Социално подпомагане” и oтдел „Закрила на детето”.

8. В договорите за изпълнение на спечелени поръчки, да се вписва клауза, с която изпълнителя се задължава да наема работници от територията на общината.

9. Осигуряване на допълнителни мерки за улесняване достъпа на ромите до пазара на труда и повишаване на квалификацията им чрез разработване на програми за обучение, съобразени с изискванията на конкретното работно място.
ІІ. ОБРАЗОВАНИЕ, КУЛТУРА И МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ
Насоки:

1. Подпомагане на учебни заведения и предоставяне на актуална информация за възможности за кандидатстване и реализиране на проекти, във връзка с финансово обезпечаване на интеграционния процес в училище.

2. Изготвяне и реализиране на програми с практическа насоченост към преодоляване на маргинализацията на ромската общност и към утвърждаване на устойчив модел за интеграция на децата и учениците с различен етнически произход.

3. Проучване и анализиране на основните проблеми от образователно и културно естество на етническите групи. Предприемане на последващи действия, с цел постигане на ефективност на образователните мероприятия сред подрастващите от различен етнически произход и повишаване качеството на образование на ромските ученици.

4. Осигуряване на участие в обучителни дейности, във връзка с разширяване на компетентността на представители на Общински обществен съвет по етнически и демографски въпроси за работа с граждани от етническите общности.

5. Предприемане на конкретни действия, съобразени с реализирането на националната политика във връзка с интеграцията на децата и учениците с различен етнически произход в България по отношение на:

• подобряване работата за осигуряване на пълен обхват на подлежащите на задължително обучение ученици и задържането им в училище;

• реинтегриране на отпаднали от училищната система ученици;

• включване на мултиетнически елементи в учебния процес.

6. Предприемане на мерки за обхващане на децата от ромски произход в предучилищната институция. Пълно обхващане на децата включително и на тези от ромски произход в задължителните подготвителни групи /класове/ за приобщаването им към българската езикова среда и осигуряване на равен старт при постъпване в училище.

7. Включване на учители в квалификационни курсове за работа в мултиетническа среда.

8. Назначаване на роми с педагогическо образование за учители и помощник учители в начална образователна степен в училища с преобладаващ ромски състав.

9. Осигуряване на равен достъп на ромските деца за обучение в училища по избор на родителите.

10. Съдействие за разширяване на междуетническите връзки при съблюдаване идентификацията на етническите общности, както и за установяване на подходяща среда за взаимно уважение, толерантност и разбиране чрез:

• подкрепа за подпомагане съхранението на етническата идентичност, както и популяризирането на културната специфика на отделните етноси;

• осигуряване на възможност за публична изява на културата на различните етноси в общоградски и национални мероприятия.

11. Популяризиране на културата на отделните етноси като специфични етно култури и същевременно като част от българската национална култура.

12. Участие на младежи от различните етнически групи в обучителни семинари по отношение на Конвенцията за правата на детето, здравно образование, превенция на младежка престъпност и др.

13. Насърчаване на ромските деца да продължат образованието си след навършване на задължителна училищна възраст. Подкрепа при необходимост за постъпване в гимназия, колеж и университет.

14. Привличане на ромските родители в образователния процес и към по-активно участие в училищния живот. Налагане на образованието като семейна ценност.

15. Включване на представители от ромските неправителствени организации, медиатори, учители и помощник учители в групи, обхождащи семействата, чиито децата ще бъдат обхванати от образователната система.

16. Подкрепа на дейността на НЧ „Романо дром” за запазване, развитие, разпространение и популяризиране на ромската култура сред българското общество.



ІІІ. ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Насоки:
1. Провеждане на широки разяснителни дейности, с цел повишаване информираността на етническите групи по отношение на механизмите за здравното осигуряване, правата и задълженията на здравноосигурените лица, за подобряване на здравните нагласи и поведение.

2. Укрепване и при възможност разширяване на мрежата от здравни медиатори и здравни центрове в ромските квартали, обслужващи лица от ромски прпизход при реализиране на дейности по профилактика и превенция на здравето.

3. Подобряване на достъпа до здравни услуги и повишаване на здравната култура сред етническите групи чрез организиране на беседи и лекции в учебните заведения и сред възрастното население.

4. Провеждане на текущ санитарен противоепидемиологичен контрол от съответните органи.

5. Издаване на здравнообразователни материали по промоция на здравето и разпространение чрез младежките групи на етническите общности.

6. Реализиране на програми за здравно образование и стимулиране на участието на граждани с различен етнически произход в тях, с цел подобряване информираността на ромите относно рисковите за здравето практики, както и за начините на водене на здравословен начин на живот.

7. Проучване на здравните знания, умения и нагласи сред етническите общности, структура и анализ на полово-предавани инфекции. Формиране на социални умения за избягване на рисковете като наркомании, проституция, трафик и др.

8. Увеличаване обхвата на здравноосигурените роми.

9. Максимално обхващане на подлежащите на имунизация, включително и чрез временни имунизационни пунктове или създаване на мобилни екипи. Провеждане на разяснителни кампании за активиране на родителите и общността при провеждане на имунизационни кампании за деца.

10. Осъществяване на превенция на ХИВ/СПИН, полово предавани инфекции, туберкулоза и други инфекциозни болести.

11. Създаване на условия за достъп на хората от ромската общност до съществуващите национални програми за превенция и контрол на сърдечно-съдови, онкологични заболявания, наркомании, диабет, наследствени заболявания и др.

12. Намаляване на детската и майчина смъртност, както и на ранната раждаемост чрез ранно обхващане и наблюдение на бременните от женска консултация и на родилките. Създаване на условия медицинските служби да работят в синхрон с програмите за здравно образование за бременните и родителите на деца от 0 до 3 години.

13. Засилване на партньорството, комуникацията и координацията между МЗ, РИОКОЗ, РЦЗ, НЗОК, общопрактикуващите лекари, общината и здравните медиатори, което да се превърне в устойчива политика и допринесе за постигането на трайни положителни резултати.
ІV. БЛАГОУСТРОЯВАНЕ

Насоки:
1. Разработване на общински програми за подобряване на жилищните условия в кварталите с компактно ромско население, отразяващи основните цели на съществуващите стратегически оперативни документи, целящи осигуряването на съвременна жилищна среда.

2. Благоустрояване, повишаване качеството на жилищно-битовите условия и изграждане на социална инфраструктура в кварталите с ясно изразена етническа характеристика.

3. Проектиране, изграждане, доизграждане и реконструиране на техническа инфраструктура (водоснабдяване, канализация, улична мрежа) в кварталите с ромско население.

4. Изработване и попълване на кадастрални карти и планове.

5. Разрешаване на проблемите на незаконното строителство в ромските квартали.

6. Стимулиране готовността за участие в граждански инициативи, отнасящи се до подобряване на жизнените условия, хигиенизиране на околожилищните пространства. Поощряване на организираното събиране на отпадъци с подходящи съдове.

7. Провеждане на информационни и образователни кампании сред ромското население за формиране на качествена жилищна среда.
V. ОБЩЕСТВЕН РЕД И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ
Насоки:
1. Повишаване на административния капацитет и чувствителността на служителите и управленския състав в администрацията на всички нива по отношение правата на човека, въпросите на недискриминацията и общуването в мултиетническа и мултикултурна среда, повишаване на уменията им за формулиране и прилагане на политики за интеграция. Недопускане на двоен стандарт в прилагането на законите на държавата по отношение на ромите и всички уязвими групи.

2. Популяризиране на антидискриминационни мерки в българското законодателство и правата на всеки български гражданин.

3. Гарантиране на ефективна защита от актове на дискриминация, спазване на обществения ред и права на гражданите чрез разглеждане на постъпили жалби, молби, сигнали. Предприемане на мерки съобразно българското законодателство.

4. Укрепване на междуинституционалната координация за ефективно прилагане на политиките за интеграция на ромите.

5. Провеждане на мероприятия, целящи превенцията на престъпността сред децата и младежите, трафика на хора и проституцията.

6. Създаване на предпоставки представители от различни етнически общности да се обучават и ангажират в структурите на МВР.

7. Подобряване на ефективността на работата на служителите в правоохранителните органи в мултиетническа среда при спазване стандартите по правата на човека.

8. Разработване и реализиране на мероприятия съгласно приета стратегия „Полицията в близост до обществото”.



VI. РОЛЯ И МЯСТО НА РОМСКАТА ЖЕНА
Насоки:

1. Да се увеличат формите за пряко участие на ромската жена в проекти за съвместно обучение, като средство за постепенно преодоляване на формите на дискриминация.

2. Насърчаване равнопоставеността между жените и мъжете и осигуряване на предпоставки за успешна реализация и нова социална роля на ромската жена.

3. Подпомагане реализацията на инициативи за професионално ориентиране на ромски жени, с цел трудова реализация.

4. Реализация на дейности по превенция на най-наболелите проблеми на ромската жена – ранните бракове и ранната раждаемост, изоставянето на децата в домовете за отглеждане, проституция и др.

ФИНАНСОВО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ


Финансирането на програмата се осъществява чрез:

• съвместни проекти по различните направления, финансирани от оперативните програми

съвместни проекти, финансирани от държавен бюджет

• съвместни проекти, финансирани от външни и вътрешни донори

• съвместни проекти за алтернативна заетост

• общински бюджет

• публично частно партньорство
Програмата за работа на Общински обществен съвет по етнически и демографски въпроси очертава действията на общинските и държавни институции, граждански организации в град Добрич, отговорни за предприемане на реални мерки в съответствие с националната интеграционна политика по отношение на различните етническите групи. За осъществяване процеса на интегриране от съществено значение е сътрудничеството на всички пряко ангажирани институции на национално, регионално и местно ниво, с представители на неправителствени организации и на ромската общност.

Общинският съвет по етнически и демографски въпроси изготвя ежегодно План за реализация на програмата, с посочени конкретни отговорности и срокове. Планът извежда по-конкретни приоритети и направления, с ясно очертани мерки за въздействие върху необходимите

Детайлизирането, конкретизирането и включването на други проблематични сфери, както и осъществяването на необходимите практически действия е задължение на институциите и организациите за реализиране на общинската политика по отношение на етническите и демографски въпроси.

Програмата за интеграция на гражданите от различните етнически групи за периода 2011 – 2015 г. е открита за предложения, като промените се правят при необходимост.



Общинският съвет по етнически и демографски въпроси отчита дейността си по реализация на програмата ежегодно в Общински съвет – град Добрич.
Приета с решение № 42-20 от 25 януари 2011 година

на Общински съвет град Добрич


Каталог: files -> info pages
info pages -> Възнагражденията на Секционните избирателни комисии ще се изплащат на 11 и 14 ноември 2011 г
info pages -> Кметства в общината Телефонен код Служебен телефон
info pages -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
info pages -> Технически спецификации технически изисквания за безоловен бензин а – 95Н
info pages -> Програма за развитие на читалищната дейност в община град добрич 2015
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Програма за опазване на околната среда 2016 2020 г. Общинска програма за опазване на околната среда 2016 2020 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница