На република българия д о к л а д



Дата14.01.2019
Размер63.53 Kb.
#109822
Проект !
ДО
МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


Д О К Л А Д

от
ЗИНАИДА ЗЛАТАНОВА ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И МИНИСТЪР НА ПРАВОСЪДИЕТО


ДАНИЕЛА БОБЕВА ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ПО ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ

ОТНОСНО: Проект на Постановление на Министерския съвет за одобряване на Тарифа за таксите, които се събират за производствата по Глава единадесета от Закона за обществените поръчки пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд


УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА МИНИСТРИ,
На основание чл. 31, ал. 2 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация, внасяме за разглеждане проект на Постановление на Министерския съвет за одобряване на Тарифа за таксите, които се събират за производствата по Глава единадесета от Закона за обществените поръчки пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд.

Приетите изменения и допълнения в Закона за обществените поръчки (обн., ДВ, бр. 40 от 13.05.2014 г., в сила 1.07.2014 г.), предвиждат създаването на нов чл. 122о, съгласно който за производствата пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд се дължат държавни такси и разноски, като държавните такси са пропорционални и се определят с тарифа, одобрена от Министерския съвет.

Предложеният проект на акт е изготвен в изпълнение на законовото изискване от създадена в Министерство на правосъдието междуведомствена работна група с представители на Комисията за защита на конкуренцията, съдии от Върховния административен съд, Агенцията по обществени поръчки и дирекция „Икономическа и социална политика“ на Министерския съвет.

При изготвяне на проекта и предложеният размер на пропорционалните такси беше взета предвид информация от Регистъра на обществените поръчки (РОП) – „Данни за пазара на обществените поръчки в страната на годишна база и сравнени с предходните три години“, изготвени от Агенцията по обществени поръчки (АОП).




 

На графиката е представен общият брой на обявените обществени поръчки, както и на поръчките с европейско финансиране и над европейските прагове, обявени през последните три години. Тези обществени поръчки, чиято прогнозна стойност е над праговете по чл. 45а от ЗОП, се обявяват и чрез Официален вестник на Европейския съюз.

 

 

 

 



период

2010г.

2011г.

2012г.

2013г.

общ брой обществени поръчки

7404

8194

10129

11939

от тях над европейските прагове

1599

2022

2570

3653

от тях с европейско финансиране

951

1210

2421

3012

* Данните са към края на съответната година.
* В момента продължава въвеждането на данни, поради което е възможно публикуваната информация да бъде коригирана по-късно.

Съгласно информация от електронната страница на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), броя на подадените жалби пред КЗК за предходните четири години е както следна:



  • за 2010 г. – 1 178 бр.

  • за 2011 г. – 1 537 бр.

  • за 2012 г. – 1 469 бр.

  • за 2013 г. – 1 800 бр.

Въз основа на горните данни процентът на обжалваните обществени поръчки е както следва:

  • за 2010 г. –15,91 на сто;

  • за 2011 г. – 18,76 на сто;

  • за 2012 г. – 14,50 на сто;

  • за 2013 г. – 15,08 на сто;

Горното показва, че обжалваните процедури са твърде висок процент - над 15 на сто от обявените обществени поръчки.

Съгласно чл. 2 от Закона за държавните такси (ЗДТ), държавните такси са прости и пропорционални, като простите такси се определят въз основа на необходимите материално-технически и административни разходи по предоставяне на услугата, а пропорционалните такси – върху документа или услугата, а когато цената не е указана – тя се определя върху пазарната цена.

Законодателят в чл. 122о от ЗОП е предвидил пропорционална такса при обжалване на обявените обществени поръчки. Предвид на това като основа (база) за определяне на пропорционалните такси е приета прогнозната стойност на обществената поръчка, която съгласно чл. 25, ал. 2, т. 3 от ЗОП е част от задължителното съдържание на обявлението за обществената поръчка. Прогнозната стойност представлява и цената на обжалваемия интерес от сключването на договора за обществената поръчка.

Предлаганите пропорционални такси са в съответствие с конституционния принцип по чл. 60, ал. 1 от Конституцията на РБ за съобразяване на таксите с доходите и имуществото на гражданите и с принципа за неограничаване на достъпа до съдебна защита (гарантиране на конституционното право по чл. 56 и чл. 120, ал. 2 от Конституцията на РБ за достъп до правосъдие). Предлаганите пропорционални такси са значително по-малки от пропорционалните такси, определени в Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

В сравнение с таксите по ГПК, които са в размер 4 на сто върху обжалваемия интерес без горна граница, с тарифата се предлагат такси в значително по-малък размер – 2 на сто върху частния интерес от обществената поръчка – нейната обявена прогнозна стойност:

Съгласно действащата Тарифа за таксите, които се събират от Комисията за защита на конкуренцията по Закона за защита на конкуренцията, Закона за обществените поръчки и Закона за концесиите, независимо от стойността на поръчката, се събира такса в размер 850 лв. – за жалби по чл. 120, ал. 1 във връзка с чл. 14, ал. 1 от ЗОП.

С предлаганата тарифа не се ограничава достъпа до съдебна защита поради това, че заинтересованите лица, които имат право да обжалват обществените поръчки, са в състояние без затруднения да заплатят предвидените такси, които са в размер най-много 2 на сто от обявена прогнозна стойност на обществената поръчка или обособената позиция от нея и не превишават 15 000 лв., тъй като се предполага, че същите разполагат с много по-голям ресурс за заплащане на гаранцията за изпълнение на договорите за обществените поръчки, която съгласно чл. 59, ал. 3 от ЗОП е до 5 % от стойността на обществената поръчка. Не на последно място следва да се има предвид, че при основателност на жалбата, на лицето ще му бъде възстановена платената такса с възстановяване на разходите по делото.

Също така, с предлаганата тарифа няма да се ограничава достъпа до съдебна защита, тъй като за касационното производство пред Върховния административен съд, се предлага да се събира пропорционална такса в половин размер от таксите пред Комисията за защита на конкуренцията.

Предложеният проект на Постановление няма до доведе до пряко и/или косвено въздействие върху държавния бюджет, поради което е изготвена финансова обосновка по Приложение 2.2 към чл. 35, ал. 1, т. 4, буква „б“ от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация.

Проектът на акт не е съпроводен със справка за съответствие с европейското право, тъй като не се отнася до въвеждане на актове на Европейския съюз.

Проведено е публично обсъждане, като проектът на Постановление и мотивите към него са публикувани на Портала за обществени консултации на Министерския съвет и на интернет страницата на Министерство на правосъдието.

Проектът на Постановление на Министерския съвет е съгласуван в съответствие с чл. 32 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация, като направените бележки и предложения са отразени в приложената справка.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА МИНИСТРИ,



Предвид гореизложеното и на основание чл. 8, ал. 2 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация и чл. 122о от Закона за обществените поръчки, предлагаме Министерският съвет да приеме предложения проект на Постановление на Министерския съвет за одобряване на Тарифа за таксите, които се събират за производствата по Глава единадесета от Закона за обществените поръчки пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд.

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР- ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-

ПРЕДСЕДАТЕЛ И ПРЕДСЕДАТЕЛ ПО

МИНИСТЪР НА ПРАВОСЪДИЕТО: ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ:


ЗИНАИДА ЗЛАТАНОВА ДАНИЕЛА БОБЕВА






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница