На територията на Област Сливен Автомагистрала „Тракия



Дата30.11.2018
Размер140.02 Kb.
#106866
ПресконферЕнция НА ОБЛАСТНИЯ УПРАВИТЕЛ

6 октомври 2009 г.
Автомагистрала „Тракия” на територията на Област Сливен

Автомагистрала „Тракия” е част от общоевропейския транспортен коридор № 8. Главното направление на коридор № 8 свързва: Бари/Бриндизи - Дуръс/Вльора - Тирана - Кафасан - Скопие - София - Пловдив - Бургас/Варна.


Коридорът е интермодален и включва пристанищата, пътищата, железниците, летищата, както и помощни съоръжения, необходими за управление на трафика по маршрута. Общата дължина на общоевропейски коридор № 8 е между 1220 и 1350 км, в зависимост от специфичните особености на неговите пътни и железопътни трасета.


Направлението на коридора гарантира неговото взаимодействие с още три трансевропейски транспортни коридора. На българска територия той се пресича или се свързва пряко, с трасетата на коридори 4, 9 и 10, като трасетата на коридори 8 и 4 съвпадат в участъка София - Пловдив, а същият участък представлява директно продължение на коридор 10 по направлението Ниш - София - Пловдив - Истанбул. На територията на Македония, при Скопие, коридорът се пресича от основното трасе на коридор 10.


Връзката ТРАСЕКА (международен транспортен коридор Европа - Кавказ - Азия) с общоевропейски транспортен коридор №8 е изключително перспективна за България. Това е най-пряката връзка между Централна Азия и Западна Европа.
Привличането на транзитни товаропотоци, превозвани през територията на България, прави още по-важно целенасоченото инвестиране по българската отсечка на коридор №8.


В проекта за автомагистрала “Тракия” се предвижда създаването на бърза пътна връзка, която започва от Калотина, минава през Северната дъга на околовръстния път на София, Оризово, Стара Загора, Нова Загора, Ямбол, Карнобат и достига до Бургас.
Общата дължина на автомагистралата е 360.1 км.
Строителството на автомагистралата започва през 1975 г. Десет години по-късно в екплоатация влиза участъкът София – Пловдив. Към началото на 2006 г. са изградени 170 км - отсечката София – Оризово и околовръстния път на София.

По проект доизграждането на автомагистралата от Оризово до Бургас е разделено на 5 лота.




Лот №

Участък

Участък -

километрично положение



Дължина

в км


Лот 1

Оризово – Стара Загора

от км 171+360 до км 210+100

38.7

Лот 2

Стара Загора – Нова Загора

от км 210+100 до км 241+900

31.8

Лот 3

Нова Загора – Ямбол

от км 241+900 до км 277+597

35.7

Лот 4

Ямбол - Карнобат

от км 277+597 до км 325+280

47.7

Лот 5

Карнобат – Бургас

от км 325+280 до км 360+568

35.3

Обща дължина

189.2

Общата дължина на магистралата от Стара Загора до Карнобат, която предстои да се изгражда е 115.2 км.

Изградените участъци са със следните окончателни стойности :


Лот №

Участък

Окончателна стойност (млн.евро)

Лот 1

Оризово – Стара Загора

101.3

Лот 5

Карнобат – Бургас

76.4

Основни технически параметри на АМ „Тракия”




Проектна скорост

140 км/час

Габарит – А29, както следва:

29 м

2 х 2 ленти за движение

2 х (2 х 3.75) = 15.00 м

2 х 2 водещи ивици

2 х (2 х 0.75) = 3.00 м

2 х 1 ивици за принудително спиране

2 х 2.50 = 5.00 м

2 х 1 банкета

2 х 1.50 = 2.50 м

средна разделителна ивица

1 х 3.50 = 3.50 м

Максимален надлъжен наклон

4 %

Минимален радиус хоризонтални криви

1 400 м


Трасе на автомагистрала „Тракия” на територията на Област Сливен


През територията на нашата област преминава част от трасето на Лот 2 Стара Загора – Нова Загора и Лот 3 Нова Загора – Ямбол.

Магистралата пресича територията на областта южно от с. Събрано, продължава отново южно от селата Загорци и Стоил Войвода до пътен възел - полудетелина, северно от с. Дядово, развива се в източна посока, преминавайки северно от селата Полско пъдарево, Графитово, Омарчево и Биково. Продължавайки почти направо в източна посока трасето преминава южно от гр. Кермен, северно от с. Скобелево и южно от с. Чокоба, където пресича границата на Сливенска и Ямболска област. На територията на Ямболска област автомагистралата преминава северно от с. Хаджидимитрово и достига до другия важен за Област Сливен пътен възел – на пътя Сливен-Ямбол. Тук за безконфликтно включване на движещите се по пътя Сливен – Ямбол в магистралата ще бъде изградена детелина. Полудетелината при с. Дядово и детелината на път Сливен – Ямбол са пътните възли, които ще позволяват включване в автомагистралата на пътуващите от и към нашата област. При другите пътища пресичащи автомагистралата ще бъдат изградени надлези и подлези

Финансиране доизграждането на автомагистрала „Тракия” (Лот 2,3 и 4) ще стане със средства от Оперативна програма „Транспорт”. Комитетът за наблюдение на Оперативната програма е одобрил включването й като част от приоритетните проекти. Автомагистрала „Тракия” ще се строи с част от средствата, предвидени първоначално за автомагистрала „Струма” на обща стойност 600 млн. евро.

Според изискванията на Европейската комисия е възложена актуализация на оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС). Очаква се процедурата да приключи до края на годината.

Трасето на автомагистрала „Тракия” е наситено с много археологически паметници. В момента продължават спасителните разкопки на 32 археологически обекта, разположени в участъка Стара Загора - Карнобат, който предстои да се изгражда.
Въздействие на изграждането на автомагистрала „Тракия” върху социалното и икономическо развитие на Област Сливен

За никого не е тайна, че в настоящия момент, трафикът, който преминава ежедневно в направление изток-запад, пресичайки област Сливен по път ІІ-66 Стара Загора - Нова Загора - Сливен и І-6 Сливен – Бургас, е много голям. През летните месеци той достига до 14 000 автомобила дневно. Построяването на автомагистрала „Тракия” ще поеме по-голямата част от този трафик.

Изграждането на автомагистралата е най-големият инвестиционен проект за областта и региона през последните 20 години. Безусловно ползите от реализирането на този проект за страната са огромни.

От гледна точка на ръководството на областта и общините в Област Сливен, въпросът с автомагистрала „Тракия” придобива особена важност и е време да го поставим в дневния си ред Построяването на автомагистралата е политически ангажимент на правителството, но на областно и общинско ниво ние следва да анализираме конкретно, както положителното, така и отрицателното въздействие на този проект за нашето население, за нашия бизнес, за нашите населени места и за общинската инфраструктура. И най-важното – да предвидим мерки, които да умножат ползите и минимизират загубите.


Ползи от завършването на автомагистрала „Тракия”

  • Намаляване на времето за транспортиране на пътници и товари

  • Намаляване на рисковете от завишения трафик в населените места:

      • ПТП с жертви и пострадали от местното население

      • Разрушаване на инфраструктурата от прекомерно натоварване

      • Замърсяване на въздуха с прахови и токсохимични емисии, високо ниво но шума

  • Намаляване на ПТП с жертви и пострадали между участниците в движението

  • Пряк икономически и социален ефект по време на строителството:

      • Участие на местни фирми като подизпълнители или доставчици

      • Разкриване на нови работни места

  • Повишаване на икономическата активност в зоната около магистралата след нейното построяване (паркинги, мотели, търговски обекти)

  • Повишаване на икономическата активност в зоната около свързващите пътища –

ІІІ-554 Нова Загора – Раднево и ІІ-53 Сливен – Ямбол (търговски, складови и производствени обекти)

Негативен ефект от изместване трасето на основния пътнико и товаро-поток 1

  • Изостряне на проблема, свързан с липсата на обход на с. Асеновец и на гр. Нова Загора на път ІІ-55

  • Завишено ниво на шума и прахово замърсяване в близко разположени до магистралата населени места - с.Дядово, гр. Кермен, с. Чокоба;

  • По досегашното трасе в посока изток-запад остава само локалният трафик, което ще доведе до намаляване на икономическата активност в:

    • населените места по старото трасе,

    • обслужващите крайпътни обекти,

    • нерегламентираните пазари;

  • Преориентиране на част от вътрешния трафика в градовете Сливен и Нова Загора в посока към пътните връзки с магистралата;

  • По-голямо натоварване на улици, които нямат необходимите технически параметри и не са в добро състояние.



Проблемът с път ІІ-55:

Съществуващият път ІІ-55, който е част от трансграничната пътна артерия, свързваща Русе и Свиленград и основна връзка с Република Турция, е с натоварен ТИР-трафик. В участъка Велико Търново-Нова Загора се преодоляват Стара планина и Средна гора, като тук се проявяват типичните за планински пътища сравнително големи надлъжни наклони в комбинация с криви с малки радиуси. Тези геометрични характеристики на пътя стават особено опасни, когато той минава през населени места и когато тежките автомобили по обективни или субективни причини станат неуправляеми.

Това обстоятелство създава особена опасност в района на с. Асеновец, община Нова Загора, тъй като пътят преминава през населеното място. През последните години възникнаха тежки ПТП с човешки жертви и големи материални щети.

Друг голям проблем е състоянието на ж.п. надлезът на същия път в строителните граници на гр. Нова Загора. От много години той е в предаварийно състояние и е крайно наложително извършването на основен ремонт на съоръжението.

В настоящия момент, поради това, че по трасето на път ІІ-55 Русе - Свиленград, единствено участъкът Гурково – Нова Загора остана неремонтиран, рискът от възникване на ПТП стана още по-висок.

Очаква се в бъдеще, с увеличаване на трафика, който върви от Русе през прохода Хаимбоаз – Гурково – Нова Загора и при полудетелината при Дядово се включва в автомагистрала „Тракия”, проблемите да се задълбочат.



Мерки, които да се предприемат на областно и общинско ниво


  • Съдействие за участие в строителството на фирми и работници от областта;

  • Лобиране за реализацията на проект „Гурково – Нова Загора” и западен обходен път на Нова Загора – от км. 56+000 до км. 91+500”, предвиждащ обход и на с. Асеновец

  • Създаване на модерни пазари за местните селскостопански производители в близост до местата, предвидени за паркинги и други крайпътни обслужващи обекти;

  • Нови подробни устройствени планове за подходите водещи от автомагистралата към Сливен и Нова Загора;

  • Подобряване състоянието на инфраструктурата около тези подходи;

  • Подобряване състоянието на улиците в Сливен и Нова Загора, които ще поемат повишения трафик в посока към автомагистралата;


Дествия, предприети от Областна администрация, за приключване процедурата по отчуждаване на частни имоти
Отчуждени имоти община Нова Загора

ЛОТ-2 и ЛОТ-3 за автомагистрала „Тракия”






Населено

място

Площ

частна

дка

Площ

общинска

дка

Площ

общо

дка

Обезщетение__частни_собств.__лева__Обезщетение__община__лева'>Обезщетение

частни собств.

лева

Обезщетение

община

лева

Обезщетение

общо

лева

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Дядово

7,017

0,00

7,017

9365,00

0,00

9365,00

2

Ст.Войвода

2,510

4,720

7,230

3905,00

521,00

4426,00

3

Събрано

0,027

4,880

4,907

33,00

6257,00

6290,00

4

Загорци

0,220

30,300

30,520

359,00

43665,00

44024,00

5

Езеро

16,940

0,00

16,940

30887,00

0,00

30887,00

6

Полско Пъдарево

4,790

0,00

4,790

8308,00

0,00

8308,00

7

Омарчево

7,308

0,00

7,308

8898,00

0,00

8898,00




Общо

38,812

39,900

78,712

61755,00

50443,00

112198,00

Отчуждени имоти община Сливен



ЛОТ-3 за автомагистрала „Тракия”




Населено

място

Площ

частна

дка

Площ

общинска

дка

Площ

общо

дка

Обезщетение

частни собств.

лева

Обезщетение

община

лева

Обезщетение

общо

лева

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Биково

4,243

0,00

4,243

5307,00

0,00

5307,00

2

Кермен

39,837

0,175

40,012

51841,13

232,00

52073,13

3

Скобелево

13,391

0,00

13,391

16968,00

0,00

16968,00

4

Бозаджии

5,028

0,00

5,028

4794,00

0,00

4794,00

5

Чокоба

21,536

0,001

21,537

27834,00

1,00

27835,00




Общо

84,035

0,176

84,211

106744,13

233,00

106977,13


МЕТОДИЧЕСКИ УКАЗАНИЯ
за кметовете на с.Събрано, с.Загорци, с.Стоил войвода, с.Дядово, с.Езеро, с.Полско пъдарево и с. Омарчево, община Нова Загора и с.Биково, гр.Кермен, с.Скобелево, с.Бозаджий и с.Чокоба, община Сливен
Относно: необходимостта от съдействие на собствениците на отчуждени недвижими имоти попадащи в землищата на горецитираните населените места, засегнати от строителството на АМ „Тракия” за подготвяне на необходимите документи, които правоимащите следва да представят в Областна администрация Сливен
Необходими документи:


  • Оригинална скица на имота – от Общинска служба по земеделие;

  • Решение по чл.27 от Правилник за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи за възстановяване правото на собственост върху имота по плана за земеразделяне, заверено от съответната общинска служба по земеделие;

  • История на имота в случай, че имотът е претърпял промяна - от Общинска служба по земеделие;

  • Нотариален акт в случай на извършена делба – нотариално заверен / нотариус, Служба по вписвания към Агенция по вписвания/;

  • Удостоверение за липса на тежести върху имота – оригинал – Служба по вписвания към Агенция по вписвания;

  • Удостоверение за наследници в случай, че имотът е наследствен – оригинал /кметство или община /;

  • Нотариално заверен договор за делба на обезщетението /в случай на няколко собственика или наследника/ - по образец от Областна администрация, адвокат или нотариус;

  • Нотариално заверено пълномощно /в случай, че едно лице от правоимащите е упълномощено да получи обезщетението/- по образец от Областна администрация, адвокат или нотариус;

  • Банкова сметка по която да бъде преведена сумата – посочва се от лицето;

  • Копие от лична карта



Пресконференция на Областния управител, 6 октомври 2009 г. : Автомагистрала „Тракия” на територията на Област Сливен



Каталог: res -> news
news -> Храм „Свети Иоан Рилски” гр. Търговище
news -> Драматичен театър „стефан киров” сливен късноантична и средновековна крепост „туида” и ансамбъл за народни песни и танци „сливен”
news -> Сценарий за годишно утро в първи клас ден на провеждане: 24. 05 Децата са подредени на сцената. Изпълнение на песента „Първокласно”
news -> Пълен текст на разговора
news -> Илийчо, Август и седемте джуджета Пенко Гелев и Сотир Гелев
news -> П р о г р а м а есенен театрален салон
news -> Ху йем ай – Кой съм аз?
news -> 1 клас – посрещане 2012 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница