На висок глас за българия и русия



Дата28.08.2017
Размер243.25 Kb.
#28926
източник на публикуваната информация е

СПИСАНИЕ "СИГУРНОСТ"



135 години дипломатически отношения!
НА ВИСОК ГЛАС ЗА БЪЛГАРИЯ И РУСИЯ
Отвреме навреме посещавам бащината си къща в Плевен, която е и музея "Освобождението на Плевен 1877 г.". Вглеждайки се в лицата на музейните си предци от снимките, търся да открия обяснение на вековната им надежда и вяра, че "дядо Иван" ще дойде и ще дари свободата! И израза на огромната им радост и признателност, че това се е случило! В Благодарствения адрес от 14 декември1877 г. , написан от Марин Дринов и подписан от 99 най-видни предстаители на обществеността на Плевен, в т.ч. и мои близки родственици, до Императора на Русия Александър Втори-Освободител четем: "Велики Государю. Отминаха вековете на страдание.Те си отидоха безвъзвратно само защото ти, Государю, сложи меча си на везните на съдбата. Ти, Велики государю, с щита си ни защити от неверниците.Ти ни даде нов живот. Като слънце ти озари нашата земя с посещението си, възкресявайки Българския народ , и както снегът се топи от слънчевите лъчи , така се разпоиха веригите, с които от векове бяхме оковани. Може ли да останем равнодушни към това велико събитие, плодовете на което ще вкусим не само ние , но и нашите деца и далечни потомци...! Ощастливената от теб, Государю, България, вижда в теб, Венценосния Стратег, своето спасение! На теб тя трябва да посвети децата си, надеждата и упованието на страната си, залог за нейното преуспяване в духа на истинската цивилизация и братското единение с Русия....!"

Наскоро с удивление разбрах ,че Групата за приятелство с Русия в сегашното, 42 Народно събрание на България е най-голямата и наброява 135 депутати. Оказва се, че този Парламент, който ежедневно е "бременен" с разпадащ се кворум, при желание може да има стабилно болшинство при взимането на политически решения по отношение на страна , която не е член на НАТО и на ЕС, но която има съществен принос за съхранение на българската нация през вековете. Този факт , по всяка вероятност, ще донесе поредното повишение по служба на поредния посланник на Русия в България, както стана с други двама преди него , но във всички случай това повишение няма да има нищо общо с реалното състояние на българо-руските междудържавни и икономически отношения , стигнали точката на замръзване през годините на прехода.

Кариерните дипломати търсят информацията между редовете и онези знаци в наглед дребни събития, които говорят за истинските прогнози за развитието на двустранните отношения между държавите. Например, официалната публикация на сайта на Президента на РФ с новогодишните му поздравления до ръководителите на държавите по света е важен за тълкуване на основните акценти и приоритети , които руската дипломация си поставя в съответната нова година . В навечерието на 2013 година прессъобщението от Кремъл за България звучеше така:" Обръщайки се към министър-председателя на Република България Бойко Борисов, Президентът на Русия изказва увереност, че в настъпващата година ще бъде осигурена по-нататъшна активизация на политическия диалог и ще бъде укрепено взаимоизгодното сътрудничество във всички направления". В същото време към сръбския президент думите бяха:" В поздравлението до Президента на Сърбия Томислав Николич Президентът на Русия изказва увереност, че през 2013 година конструктивното двустранно сътрудничество в различните области ще се развива все по-успешно за благото на братските народи на нашите страни". За нас е важно да видим и поздравленията към Турция:" В поздравителните послания до министър-председателя Реджеп Тайп Ердоган и Президента на Турската република Абдулах Гюл Президентът на Русия подчертава , че през изминалата година в пълна степен се потвърди конструктивния , партньорски характер на руско-турските отношения, и с удовлетворение си спомня неотдавнашните преговори в Истанбул, в хода на които бе постигнат съществен напредък в решаването на важни въпроси на двустранното сътрудничество".

Какво видяхме в сайта www.kremlin.ru в първите дни на новата 2014 година? Новогодишни поздравления към държавните ръководители на България няма отправени. Текстът към сръбския президент съдържа елемента "стратегическо партньорство". Знакови са и телеграмите до турските ръководители:"Президентът на Русия изпрати поздравления с настъпващата Нова година на министър-председателя на Турция Реджеп Тайп Ердоган и Президента на Турция Абдулах Гюл, в които с удовлетворение подчертава , че руско-турските отношения се разиват позитивно, разширява се политическия диалог, активизират се взаимоизгодните контакти.Държавният глава на Русия особено отбелязва добрите резултати от проведеното в Санкт Петербург заседание на Руско-турския съвет за сътрудничество на най-високо ниво.", на което, както е известно , Ердоган отправи запитване относно възможността Турция да се присъедини къв Евроазиатския икономически съюз.

Експресният анализ показва,че въпреки България да присъствува в поздравленията за 2013 година руската страна счита, че трета сила трябва да осигури развитието на двустранните отношения. Разликата с казаното за Сърбия и Турция е очевадна. В първия случай се констратира съществуващото коструктивното развитие , което трябва да стане все по-успешно. С Турция нещата са още по- многозначителни - поздравленията са до двамата ръководители, подчертава се конструктивния партньорски характер на отношенията т.е. говори се за качество , а не за развитие, и най-важното, присъствува личен елемент на доверителност. За 2014 година разликата вече е потресаваща - България въобще не е спомената т.е.тя не е приоритет или акцент във външната политика на Русия, тя е част от ЕС , а там партньори са Германия, Франция, Великбритания и Италия. Отношенията със Сърбия са стратегически, а с Турция - са позитивни и се разширява политическия диалог.

Как се случи така ,че от състояние "дружба от векове за векове" само за четвърт век стигнахме до положение да не се поздравяваме официално за Нова година? В контекста и на събитията в Украйна, които са в непосредствена близост до нашите граници, крайно време е да дадем всеобхватен отговор на този въпрос.Ситуацията е такава ,че в мелницата на геополитическите игри на велиите сили така, както е било винаги, България може да бъде въвлечена отново във война , за която за пореден път въобще да не е готова!

Политиката и управлението на всяка дейност се осъществяват от живи хора с делегирани права от малки, средни и големи общности!

Нуждата от оцеляване на човека е превърнала задоволяването на потребностите му в бизнес.Взаимоотношенията и правилата в бизнеса са създали икономиката .Печалбата от икономическата дейност стимулира стремежа парите да се превръщат в капитал. Капиталът търси нишите, където да се настани и максимално да се умножава, като по пътя си плаща на всички за да му помагат. Целта оправдава средствата! Алчността и греховните желания обземат човека! "Златният телец" е във вихъра си! Религия и идеология, завладяване на колонии,борба за суровини, войни и военни блокове, тайни общества и политически съюзи, шпионаж, революции, агенти за влияние, предатели, компрамати - всичко в името на парите и смачкването на конкурента! С други думи, от стари времена и до наши дни икономиката и парите са били водещи при определянето на приоритетите в междудържавните отношения! В този "водовъртеж" съседните държави са свързани помежду си по особен начин, защото върху икономическите им взаимоотношение значим отпечатък налагат политико-идеологическите пристрастия на всяка една от тях, както и личните амбиции и предпочитания на отделните политически субекти. Всичко това се отнася и за отношенията между България и Русия през годините!



В понятията "русофили" , "русофоби" и "панславянство" има много емоция, а както е известно, когато на везните е поставено благоденствието на един народ, водещи при определяне отношението между народите трябва да бъде разумът и националните интереси! Какво казва историята за връзките между българската и руска нации? В древни времена хората са живеели скромно,удовлетворявайки потребностите на малките си общности от храна, облекло и покрив над главата чрез тежък физически труд, преди всичко земеделски!След разпада на големите империи в т.ч. и римската империя , промяната на климата явно е изтласквала големи чергарски племена към по-добри земи и климат на запад, а притегателен център в източната римска империя става градът край Босфора Цариград. В гр.Ниш, в началото на 4 век от н.е. се ражда бъдещия император на Византия, Константин Велики, а от степите на Волга, към устието на р. Дунав се насочват чергарските племена на прабългарите с висок дух и блестяща военна организираност, които постепено , преминайки южния бряг на р. Дунав, започват да взаимодействуват с Втория Рим и населяващите земите на Орфей и Евредика славянски племена. Има исторически данни, че хановете на прабългарите са били чести гости в Константинопол, оказвайки услуги на византийските василевси в битките помежду им, но по- важното е ,че след Никейски събор 384 от н.е. и установяването на христианската религия като държавна религия на територията на Римската империя, по всяка вероятност, българските ханове, много преди покръстването на българите, са приели православното християнство. Три са езиците, на които се говори и проповядва в Римската империя - латински, гръцки и иврит. В Рим е папата ,който проповядва на латински, в Константинол е Вселенския партриарх, който заедно с Антиохийския, Александрийския и Иерусалимския патриарси образуват Синода на източното православие и официалния език е гръцкия. Първото и Второ български царства са мощни държавни обединия, които непрестанно разширяват територията на младата си държава,участвуват активно в културния и религиозен обмен с правоприемниците на исторически най-значимите човешки цивилизации, като укрепват българската нация. Св. равноапостоли, братята Кирил и Методий, стъпвайки на формалната система на гръцката азбука и фонетичното звучание на славянския език създават писменност, която наричат славянска , а езикът- български.Това е старобългарският език, който след покръстването на българската нация и приемането на православната Христова вяра при княз Борис Първи в 862 г, се превръща в църковно-славянски. През столетията, от покръстването на Кевската Рус при Княз Владимир през 988 година до провъзгласяването на първия руски патриарх през 1591 година при Борис Годунов, българските книжовни и религиозни центрове и школи - Охридската и Търновската, са местата откъдето тръгват десетки и стотици български книжовници и свещенници на север за да разпространяват словото божие и църковно -славянската книжнина. Съвременните съветски, руски, сръбски , македонски и гръцки историци и историографи постоянно се стремят да омаловажат ролята на българската държава и нейните ханове и царе в утвърждавено и разпространяването на свавянската писменонст и православната христианска вяра, но на всички е ясно, че най-силната държава по това време е имала и духовната и материална възможност да се противопостави, както на папските католически домогвания, а така също и на византийските гръцки духовници за поставянето на църквите под ръководстото на Вселенския партриарх. Ето и някои интересни факти. Първият митрополит на Киевската Рус при княз Владимир е епископа от Охридската епархия българина Михаил, който през 988г. става духовен пастир на първите 200 руски семейства, приели православната христова вяра. По молба на Митрополит Михаил, Св.княз Владимир изпраща български свещеници за епископи в Ростов, Новгород, Владимир и Белгород. Михаил Болгарин е първият от осемте български архиереи, които в различни периоди от време оглавяват престола на великоруските митрополити или заемат други митрополитски катедри в Русия. Най-известният от тях е Св. Киприян Българин - роден в Търново през първата половина на ХIV в., произхождащ от известния болярски род Цамблаковци, ученик на св. Теодосий Търновски и духовен брат на Св.Патриарх Евтимий. През 1373 г. Константинополският патриарх Филотей, който имал дългогодишно приятелство с Киприян, го изпраща с мисия в руските земи. Българският духовник трябвало да помири Московското княжество и Литовската държава, чийто конфликт застрашавал единството на Руската църква. Литовските князе недоволствували, че духовният глава на Русия - Великоруският митрополит, поддържал само московския княз и не посещавал западноруските земи. Съществувала опасност тези райони да приемат католицизма. През 1375 г. Киприян бил ръкоположен за Киевско-литовски митрополит и станал духовен баща на литовския княз Олгерд. Едва една година след смъртта на Дмитрий Донски - през март 1390 г., Киприян бил посрещнат тържествено в Москва като Всерусийски митрополит. Имената на Киприян и Григорий Цамблак са свързани с времето на второто българско влияние в руската култура. След тях на руска земя светлината на българското православие разпалват Григорий Болгарин (ХV в.); Киевско-Литовския митрополит Йосиф Болгаринович (кр. на ХV в.); Нектарий Велешки, митрополит на Велес и архиепископ на Охрид до кр. на ХVI в., принуден да търси спасение от турците в Русия и ръкоположен за архиепископ на Вологда в началото на ХVII в. В началото на 18 в. един от последните Охридски архиепископи Филотей също намира убежище в руската земя и е ръкоположен за епископ на Смоленск. Българският епископ Дионисий Търновски е свещеникът, който през 1591 е упълномощен от Вселенската партриаршия да провъзгласи решението на Вселенския партриарх за въздигането на московския митрополит Йов в партиаршески сан и обявяването на московската православна църква за автокефална.

Това е много съществен исторически момент, който изисква специално внимание, тъй като той е отправната точка в разбирането на същността и проблемите на многовековните българо-руски междудържавни отношения, а , вероятно, и за да разберем големия проблем в днешното разделение на обществото в Украйна!13 и14 векове са време на нашествието на татаро-монголските и отомански чергарски племена в земите на православните народи на Балканите и на север от тях. Но докато Чингиз хан и Батий са се отнасяли с разбиране към местното население и са били толерантни към изповядваната вяра - достатъчно условие е било васалите редовно да са си плащат данъците - то турските владетели са се стремяли да ислямизират териториите в близост до северните граници на Византия, а в другите територии са съдействували на Вселенската патриаршия да налага гръцкия ритуал и език при църковните служения и бдения за сметка на православния. Измъчения български народ копнеел за църковна и политическа свобода и се е борил срещу поробителя. През тази изключителна епоха Църквата се оказала най-добрия бранител на праотеческата вяра, пазител на народния дух и възпитател в дух на родолюбие. В организираното през 1598 г. първо Търновско въстание взели участие: търновския митрополит Дионисий и епископите Теофан Ловчански, Иеремия Русенски, Спиридон Шуменски, Методий Романски (Тракийски), а така също 23 никополски и 12 търновски свещеници.

Ако до средата на 15 век руските князе са канили българските книжовници и свещенослужители да оказват съдействие в укрепването на христовата вяра, защото по този начин се е разширявало тяхното влияние сред народите на съседните княжества, то след падането на Българското царство под османско робство българските книжници и свещенници, както и тези от всички свавянски и православни народи са търсили в московското княжество , а по- късно и в руското царство помощ, защита и подкрепа в борбата им за запазване на православната вяра и българщината.И в повечето случаи са я получавали, в т.ч. руските царе са оказвали осезателна материална помощ и на вселенската партриаршия в Цариград, която в повечето случай е отивала за подкуп на висши турски сановници.След като османлийте стигат до Виена и налагат ислама като господстваща религия, руските князе стигат до пълното разбиране, че трябва да се спасява православието. Тогава се появява и докрината за "Третия Рим"! Българският преводач на Хрониките на Константин Манасий нарича Търново "новия Царград". Всеобщо е мнението на съветските и руски историци за значителното влияние на българите върху формиране идеологията на московското княжество. Филофей, който е автор на Руския хронограф от 1512 година твърди ,че в знак на благодарност за помощта, оказвана на южните славяни, намиращи се под турско робство, те са назовали в своите преписи Москва "новия Царьград" и "Трети Рим". Както отбелязва Н.С. Чаев ,теорията за Третия Рим идеологически обосновава и оправдава действията на московското правителство по създаването на силно централизирана държава.В сферата на вътрешната политика съсредоточаването на властта в ръцете на царя-самодържец оказва силно влияние на социалното развитие като цяло.В сферата на външната политика създаването на Московското царство мотивира силната подкрепа за източните християни, за колонизацията и христианизацията на земите на Изток и , в крайна сметка, то придава тяжест на московската дипломация в отношенията ѝ със западните дипломати. През 16 век вселенския характер на тази доктрина възвеличава руското блогочестие и издига националните чувства до степен на религиозен и национален партикуларизъм, който е чужд на украинските православни христиани, а и не само на тях, и е крайно враждебен към православните христиани в Гърция. През втората половина на 17 век, когато Московското царство вече е обеденило около себе си всички съседни княжества и градове , крайния национализъм не отговаря на потребностите на руската политика.През този период на първо място излиза привличането на православните християни в Киев - тази древна метрополия, която признава върховенствето на Московската патриаршия през 1659 година. Освен това в плановете на московското правителство започва да се оформя идеята за освобождаване на источните православни християни от турско робство.

Ето тук е разковничето! Минали са 600 години, през което време Киевска Русия и многобройните княжества са напълно съизмерими с останалите славянски държави като в много случаи южните славяни и православни християни оказват и необходимата помощ на северните си събратя! От средата на 17 век, обаче, Московското царство е това, което е в състояние и е призвано да помага, да оглави борбата на поробеното православно християнство, да е надеждата на славянските народи за по-добър живот и свобода! От позицията на днешния ден основателно възниква въпроса дали винаги през следващите 500 години руските самодържци и ръководители, отговорните представители на руската и съветска държава са осъзнавали колко трудно е да бъдеш и благороден, и справедлив, и внимателен , и тактичен, и всеотдаен , кагото става дума за оправдаване на вярата и надеждата на цели народи и когато на карта е поставено тяхното оцеляване или възраждане? Имала ли е руската и съветска държава административен и дипломатически капацитет да провежда по същество имперска, колониална политика, съответствуваща на собствените си национални интереси, без това да се разбира и чувствува от съответните народи! В някои случай , навярно, отговорът е положителен! Но в много други е налице господарско, надменно отношение на богатия ,големия и силния към слабия и бедния! В същото време истината изисква да кажем, че и в много случаи по-големия брат е бил придизвикван от детинските прояви на по-малкия, от неоправдания му комплекс за малоценност, който в повечето случай е намирал израз в демонстративно предизвикване и перчене.Историята е пълна с примери за заиграване на българската политическа класа с опонентите на Русия с цел вдигане на собствена си цена и получаване на по-големи отстъпки и бонуси или провеждане на целенасочена политика в интерес на други велики сили и политици. Историята дава примери и за големи периоди от време, когато руската или българската политическа класа са била всецяло обзети от подражавене и внедряване в националния бит на западния цивилизационен модел, на насилствено налагане на морал и нравственост, далеч от православните норми и традиционните устои на обществата за да се стигне и до участие в съюзи и конфигурации, противопоставяйки двата народа и във военно, и в политически, и в икономическо отношение.

За съвременните поколения българи е от изключителна важност спокойно, балансирано и, най-главното, обективно от гледна точка на историята и националните ни интереси да формулираме същността на българо-руските отношения на съвременния етап. Но за целта преди всичко трябва да изясним едно много важно обстоятелство. От средата на 17 век, когато Англия получава от Великата Порта "капитулация" да осъществява дейност на територията на Османската империя и, когато по силата на Кючук- Кайнарджийския договор от 1774 година Русия получава право да се застъпва за християнските поданици на Османската империя, България и нейния народ са предмет на търговия и сделки между великите сили. Българската политическа класа винаги е търсила начин да се приспособява съм силния на деня в т.ч. да тълкува и изпълнява недоизказаните желания на "големия брат" при определяне приоритетите на външната и вътрешна политика на страната. Онези държавници, които в една или друга степен са се откъсвали от това влияние са оставали и диря в българската политика като успешни ръководители и самостоятелни лидери. В денишния ден ние трябва ясно да си дадем сметка ,че основното противоречие в многополярния свят не е между "комунистическа" Русия с нейните социалистически сателити от една страна и капиталистическия свят , начело със САЩ от друга. Днешното противоречие е вътре в капиталистически свят,част от който е и Руската федерация и се нарича борба за пазари.Тъй като и кризите в световното стопанство са предизвикани от липса на пазари и потребителска търсене , то отношението към Русия не следва да се гради на емоционални политически предпочитания и на стари "русофобски" традиции , а да бъде прагматично и да отговаря на въпроса: нужни ли са на България пазарите на Русия и страните от бъвшия Съветски съюз за да живее българския народ добре и българския бизнес,малък, среден и голям, да просперира или не?

Какви са изводите които произтичат при анализа на бълаго-руските отношения от края на 10 век до наши дни!



Русия като самодостатъчна държава и огромни природни богатства и територия се е управлявала и управлява от самодържец.В зависимост от това какво е било личното отношение на владетеля към българския народ и неговия ръководител, тъй близки по език и кръв до русите и изповядващи единна вяра с тях , са се градили и отношенията мужду България и Русия.

През 1576 година цар Иван Грозни дава "Отпускная грамота" на монасите от Рилския манастир да събират помощи на територията на Русия; през 1655 г. софийският митрополит Данаил се среща с цар Алексей Михайлович и получава златни и сребърни църковни съдове, църковни книги , икони и финансови средства за православните от софийската епархия; за периода от 1585 до 1650 година десет охридски епископи се срещат с руските царе и получават златни и сребърни чаши, копринени платове и по 50 рубли и по 100 жълтици, като 1587 година епископ Гавраил се среща с руския цар Иван Фьодорович, който му дава "Отпускная грамота", а в замяна мощите от ръката на Св. Иван Римски са предадени на манастира в гр.Курск; Екзарх Антим I,заточен в Анкара, през юни 1877 година пише писмо до руския императир Александър II Освободител, в което категорично заявява:" Ако Русия не се застъпи за жестоката съдба на българския народ, нека тогава българите да бъдат заличени от числото на славяните и православните." Върху писмото, просълзявайки се, императорът пише:" "Да се освободи България!".Благодарение на изключителното мъжество по време на Лайпциския процес и принципиалните си отношения със Сталин, Георги Димитров успява да спаси от репресии не един и двама български емиграранти и, което е по-важно, да убеди генералисимуса България да бъде включена в състава на Трети Украински фронт във втората фаза на Втората световна война, като по този начин я спасява от огромни контрибуции и загуба на територии. Тодор Живков , посрещайки Леонид Брежнев в България на ловната база "Воден" през 1971 година, успява да наложи тезата, че няма отделна македонска нация и език, лансирана по това време по всички междуналродни форуми от югославското ръководство и подкрепяна от научните среди на Съветския съюз. Пак на тази среща Живков постига един изключителн успех: генералния секратар на ЦК на КПСС Брежнев се съгласява България да получава безвъзмездно по 600 милиона американски долара годишно като компенсация за клиринговите цени на изнасяната за Съветския съюз селскостопанска продукция.През 1995/96 година РАО "Газпром" под покровителството на министър-председателя Черномидрин и с мощната подкрепа на руския посланник в София, си беше поставил за цел чрез българската компания "Мултигруп" да приватизира газопреносната система на България. На страната на всесилния Рем Вяхирев бяха и редица депутати от парламентарната група на БСП, министри от Кабинета и висши държавни чиновници. Единственият начин за министър- председателя на България да се противопостави на този невиждан натиск бе да се иска лична среща с президента Елцин. За 18 март 1996 година бе планирана такава среща, като преди това трябваше да се състои пленарно зяседание на двете правителствени делегации, ръководени от двамата премиери. На всяко предложение на българската страна по отделните въпроси на двустранните отношения руската отговаряше с отказ.Резултатът от преговорите бе пълен неуспех за българската страна. Следваше срещата при президента Елцин. По предварителната програма в нея трябваше да участвува Черномирдин и министри от двете делегации, но на стълбите към кремълската резиденция на Президента висш офицер от Службата за охрана допусна само подп.Иво Лозанов- шеф на охраната на министър- председателя и екип на Централната руска телевизия. Българската страна постави въпросите си, те бяха приети с разбиране и след завършване на срещата неочаквано за всички се състоя ново извънредно пленарно заседание на двете правителствени делегации, на която по всички поставените от българска страна въпроси бе прието положително решение.Газовите тръби бяха спасени! Но цената за това бе последващото падане на социалистическото правителство чрез многоходова комбинация с участието на министри от кабинета и чужди специални служби. Подобна бе и ситуацията и след лятото на 2001 година. Руските нефтени и газови монополисти се бяха превърнали в главни действуващи фигури в политическия и икономически живот на страната. Президентът поиска от своя колега в Русия да му се даде възможност да е в течение на дейностостта на руските енергийни фирми в България. През септември 2002 година в Сочи бяха поканени ръководители на двете структури и в присъствието на българския държавен глава бяха дадени съответните указания. Нещо повече, в знак на добра воля руския президент съдействува на българския си колега да получи покани за официално държавно посещение във Франция и Италия, което впоследствие бе и осъществено

Всички тези примери показват, че за да успее България да намери своето място в международното разделение на труда, да повиши ефективността на собствената си икономика, да гарантира висока трудова заетост и просперитет на малкия и среден бизнес, наред с всички останали първостепенни задачи, следва внимателно и задълбочено да подготвя позициите си при преговорите с руската страна, като се стреми да довежда до знанието на първия ръководител на Русия най-важните, глобални въпроси от взаимното сътрудничество, като гарантира взаимност, изгода и изпълнение на поетите задължения.

Вторият основен въпрос е , че българската политическа класа трябва да си дава ясна сметка, че Русия е една от великите сили на планетата, и че от тази си позиция интересите ѝ не винаги съвпадат с интересите на малка България, колкото и да ни се иска да не е така. Русия вече не е идеологически опонент на останалия свят, обратното, тя присъствува във всички световни политически и икономически форуми със свой решаващ глас. Така, както страната ни се стреми да получи благоволението на другите велики сили , със същата настойчивост трябва да строим и отношенията си с Русия.

През 1574 година Иван Грозни отказва да се включи в коалициата на западните монархии срещу Турция за да бъдат освободени православните народи в т.ч. и българския , защото, противопоставяйки се на татарите, е искал да задържи Казан и Астрахан, укрепвайки отношенията си с Турция; през 1700 година се подписва Карловацкия мирен договор и Петър Първи формулира т.н. "Източен въпрос" като приема ,че Русия има два неприятеля -турския султан и австрийския император, но и един посредник - раята,която държи победата в ръцете си и на който я даде ,той ще победи; Петър Първи в т.11 на политическото си завещание не говори за освобождението на православните народи, а напътствува наследниците си да насочат усилия към превземането на Турция и Индия, като отбелязва, че за целта трябва да се водят непрекъснати войни с Турция и Персия ; след военните си победите над Турция , през 1780 година Екатерина Втора е поставила задачата да се превземе Цариград и да се възстанови Византийската империя, а за василевс да се постави престолонаследния княз Константин,роден 1779г.; през 1829 година руските войски, предвождани от генерал Дибич Забалкански стигат до Одрин, но се връщат обратно през територията на България, защото стратегическите интереси на Русия в този момент не са били освобождаване на българите от османско робство, а получаване на отстъпки от Турция по отношение на другите православни народи и най-вече на Гърция и Сърбия, които получават автономия, а Гърция през 1830 г. и независимост.. Княз Александър Първи Батемберг, поема огромна лична отговорност, когато въпреки волята на руския император Александър Трети подкрепя Съединението на България , но не получавайки съгласието на Русия, отказва да се върне на престола , въпреки позицията на английското правителство. При посещението си в България Михаил Горбачов през1984г. се изказва най-ласкаво за Тодор Живков и България, но това, фактически, не играе никаква роля, когато спазвайки договорките с другите велики сили, Горби дава лично указание на съответния отдел на ЦК на КПСС да започне работа по свалянето на Живков от заеманите държавни и партийни постове. Посещавайки приема в съветското посолство по-случай 7 ноември 1989 г., Живков се спира пред човека, организирал и получил съгласието на над 50% от членовете на ЦК на БКП за отстраняването на генералния секретар и му казва:"Как е дъщерята? В живота всичко е преходно. Важното е да се грижим и да носим отговорност пред децата си!" и отстъпва властта , носейки до последно своята отговорността пред собствения народ. Когато през 1996 година РАО "Газпром" и "Мултигруп" се убеждават , че няма да могат да получат газопреносната мрежа на България, руската страна като велика сила взе решение , в което никой от действуващите тогава управленски кадри на България не вярваше, че ще се реализира - да се прокара газопровода "син проток" по дъното на Черно море до Турция, неутрализирайки стремежите на България към статута на енергиен център на Балканите.



Третият голям основен въпрос в българо-руските отношения е въпроса за подготовката, обективността и моралните качества на хората, които отговарят за състоянието на официалните междудържавни отношения. Видимата част на тези отношения са политиката и приеманите управленски решения, които по своята същност са проява на високоинтелектуална човешка дейност и те трябва да се осъществяват само от хора, който притежават обективно този висок интелект! Народите ако искат да благоденствуват трябва да намерят и прилагат действуващ демократичен механизъм, който да открива избраници с такива качества и да ги поставя начело на държавите! Защото в Началото всички са били равни и равноправни, но с течение на времето , главно поради тежки пороци, мимолетни увлечение и съблазни на своите управници едни народи , уви!, тъпчат на място и се самоунищожават, а други отиват далеч напред в развитието си, живейки в благоденствие ! И за да може малките да оцелеят и , дай Боже, да добруват, трябва кормчиите им да водят кораба така ,че да избягват бурите, да се ориентират в мъглата и подводните рифове, да помнят утъпканите исторически пътища, да имат значима цел и верни ориентири като не забравят ,че морските държави винаги търсят преимущество срущу континеталните държави, като използуват прибрежните територии за буферни зони. Поради тази причина България , географски разположена на световните кръстопътища, винаги е била обект на засилен интерес от великите сили, които не са се свеняли "со кротце ,со благо , но и с малко кютек" да държат изкъсо българските правителства! Българският национализъм е жестоко наказван, излизането извън рамките на зададените параметри веднага са корегирани, търсенето на нови съюзници се е възпремало като предателство! Но във всички случаи , от създаването си до наши дни отношенията между българската нация и държава с народите и ръководителите на Киевската Рус, Московското княжество и царство, РСФСР и Съветския съюз и днешната Руска Федерация са били крайъгълният камък, около който са се градили отношенията на България към света и на света към България. За съжаление, многопартийността и лично мотивираните предпочитания на висшия държавен мениджмент, непрофесионализмът и отсъствието на приемственност в дейността на дипломатическия и външнотърговски апарат на двете страни доведе до тежки периоди в българо-руските отношения.

Граф Игнатиев и княз Дондуков са примери на висок професионализъм и вярност към историческите традиции и образци за честно служене на собствената държава и зачитане интересите на православните братя. На другия полюс е арогантното и надменно отношение на руския ген. Николай Каулбарс към националните въжделения на българския народ и поривите му за самостоятелно и бързо израстване сред европейските народи. Екзарх Антим Първи е образец за изключителна вярна служба на Отечеството и поради това думите му към руските генерали "Вие ни освободихте от турците , но кой ще ни освободи от вас?" се приемат днес и от най-ревностите "русофили" като справедлива оценка за едностранната имперска политика на император Александър Трети към България и нейния народ. Цар Борис Трети, намирайки се в изключително сложно положение, успява с много такт, търпение и съобразителност да устои на натиска на Германия и Хитлер и да не допусне пряко участие на българската войска в бойни действия срещу Съветската армия по време на Втората световна война.Людмила Живкова в годините на идеологически догматизъм и диктат от страна на КПСС не се уплаши да изкаже собствено мнение пред висши съветски партийни функционери за националната самобитност на българския народ и култура и да откаже да робува на измислени идеологически догми и канони. Леонид Брежнев е единственния човек три пъти Герой на България, но едва ли има друг чужденец в българската история, който персонално да е внесал такъв огромен осезаем материален принос в ежедневието на българина в годините от 1972 до 1985 година. След заемането на длъжността генсек на ЦК на КПСС Михаил Горбачев рязко измени договорените икономически взаимотношения в рамките на Съвета за икономическа взаимопомощ, което доведе до трикратно увеличение на външния дълг на България, предизвикано от разчитането по международни цени за енергоносителите и другите суровини, внасяни от Съветския съюз и отказа на "големия брат" от сключени вече външно-търговски договори между страните. На срещата през юни 1989 година в Москва с Михаил Горбачов Живков фактически отказва да следва необоснованите политически преобразования, осъществявани в Съветския съюз, предлага да бъдат създадени държавно-частни съвместни предприятия във всички области на взаимните икономически отношения и защитава предприетите държавни мерки за консолидиране на българската нация, докато Горбачов чрез Т.Живков обвинява дългогодишните първи ръководители на социалистическите държави ,че са проспали световния научно-техническия прогрес поради , което западния свят е изпреварил източния с десетилетия напред.По нито един въпрос двамата не намират общи точки на съгласие и от този момент Съветския съюз на Горбачов ,след годините на пълна интеграция между двете икономики , започва процеса на дестабилизирането на България за да я доведе до криза и неплатежоспособност. Един от руските посланици сред 1989 г. в България убедено ревизираше историческото минало , декларирайки, че в резултат на Втората световна война България е била окупирана от Съветската армия, а в същото време основната му задача в страната бе с цената на всичко да защитават корпоративни интереси на руските частни корпорации, които му се отблагодаряваха с така необходимите средства за закупуване на жилище в Париж. Някои от българските посланници в Москва през същия период, наред със защита на корпоративните интереси на български групировки и устройване на личния си бизнес , услужливо осъществяваха под покрива на Посолството събирания на дипломати от чуждите мисии за да координират дейността за защита на противници на президента Путин в Русия или да координират доставките на въоръжение за заелата антируски позиции Грузия. Всички тези примери показват, че не случайно нивото на днешните междудържавни отношения между България и Русия е толково низко. Причината се крие в непоследователната, конюктурна политика ,осъществяване и от двете правителства през различни исторически периоди. И още нещо. Когато една от страните поема ангажимент пред другата на най-високо равнище, трябва да следва стремеж за обезателното изпълнение на поетите задължения. Защото честната политика е най-добрата политика. Неизпълнението или прикриването с извинения за промяна в условията обикновено води до нарушаване на доверителността в отношенията, а загубата на доверие предизвиква и загуби на позиции и на реален интерес от осъществяване на съвместна дейност за години напред. През 1996 година Президентът на Русия предложи на български премиер България да закупи 12 от най-съвременни бойни самолета , произведени от концерна МИГ-МАПО. Цената, съпоставена с тази за аналогичните американски и европейски самолети бе изключително атрактивна, а бойните качества, според мнението на специалистите, правъзхождаха западните образци.За осъществяване на сделката руската страна предлагаше държавен кредит с петгодишен гратисен период и минимална лихва. След посещение на българска правителствена делегация в Москва и проведените преговори с руската страна, с постановление на Министерския съвет на РФ,същия отпусна държавен кредит на България в размер на 450 млн. щ.д. Но председателя на Комисията за военно-техническо сътрудничество при на МС на РБ така и не внесе въпроса за решение на заседание на МС, като на руската страна не бе разяснена българската позиция по този въпрос. В края на същата година в България настъпи политическа криза. На 2 януари 1997 година същия този ръководител изпрати свой представител в Москва с лично писмо , написано на ръка, в което молеще за помощ. В това писмо той искаше незабавни доставки с отложено плащане на нефт и газ, пазари за българските стоки в Русия и ОНД, обещаваше незабавно стартирането на инвестиционните проекти: "Топенерджи", доставка на МИГ -29, удължаване срока на реакторите на АЕЦ, искаше митнически преференции за продукцията на българските производители, планираше посещение в РФ на най-високо ниво през февруари . Молбата беше приета, но отговор не последва!

В многополярния, деидеологизиран свят на парите, балансираната външна политика на една малка държава като България е "алфата и омегата" за успеха на всяко управление. Дълбока заблуда е мнението, че когато държавата е член на политически съюз и военен пакт, самостоятелност във външната политика не ѝ е нужна.Това е така ако доброволно и съзнателно си се лишил от суверинитет! И във всяка съюзна общност от държави има "отличници", "средняци" и "слабаци"! Бедните и малките никой за нищо не ги пита - живеят в общността по "остатъчен" принцип: не можеш да произвеждаш, за да не конкурираш големите, а получаваш това, което преразпредели клубът на богатите. Докато има за преразпределяне! Когато "баницата" започва да намалява , "неочаквано" се налага да търсиш старите приятели, старите пазари, старите бизнес контакти! Поне така се случи с Гърция, с Кипър, с Унгария, с Чехия, със Слоовакия през последните няколко години! А ще проявят разбиране и ще помогнат само ако мъдрата ти външна политика е съумяла да съхрани през годините и да съчетае добрите традиции и доверието в отношенията между партньорите с прагматизма и взаимната изгода в бизнеса!



Големият въпрос днес е: политическата класа на България е ли в състояние да "произведе" и да осъществява такава външна политика , която да осигурява и гарантира през 21 век устойчивото развитие на страната и благоденствието на народа!?

Георги Вацов


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница