Национален Филмов Център



Дата08.06.2018
Размер44.18 Kb.
#72679
До Ирина Канушева

и.д. Изпълнителен Директор

на изпълнителна агенция “Национален Филмов Център”
До Вежди Рашидов

Министър на културата


Копие:

До членовете на Националния съвет за кино

към Изпълнителния директор

на изпълнителна агенция “Национален Филмов Център”


София, 14.06.2012г.
СТАНОВИЩЕ

от

Сдружение “Ново българско кино 21ви век”



Относно: Заповед № 54/12.06.2012 г. на и.д. Изпълнителен Директор на изпълнителна агенция “Национален Филмов Център”

Уважаема госпожо Канушева,


Провелата се първа сесия на Националната Художествена Комисия за 2012 година за игрални филми и резултата от нея доведе до необходимата реакция на членовете на сдружението, чиято цел е ясно изразяване на нашето становище към нея и отстраняване на няколко основни слабости в системата за държавно финансиране, които в момента пречат за появяването на филми, които връщат обществения интерес към българското кино, както и такива, които издигат имиджа на България пред световната кино общност.

Искаме още веднъж да обясним основната цел на нашето сдружение и за какво настоява то след което да посочим съществуващите проблеми в системата за финансиране и пътищата, които според нас ще доведат до тяхното разрешаване.

Считаме, че трябва да се запази положителната тенденция на успех в българското кино и това да послужи като основа за дългосрочното му развитие на европейско и световно ниво, което смятаме, че не е посоката на провелата се последна сесия.

За обективното оценяване на стойността на произведените филми, считаме че двата основни общоприети критерия за оценка са: от една страна-достигане на филмите до широка зрителска маса, и от друга-участие в най-престижните световни филмови фестивали.

Проведената сесия на НХК доказа невъзможността на тази система да работи обективно и без конфликти на интереси. На проектите не се даде адекватна оценка по критериите, които по същество са обективни. Настояваме Националния филмов център и Националния съвет за кино спешно да предприемат промени в правилника на НФЦ в посока, ясна и конкретна политика за развитие на българското кино. Да има адекватни критерии за това какво кино иска да произвежда и финансира, което да бъде в синхрон с времето в което живеем. Именно затова смятаме, че критериите за оценка на проектите, хората и екипите, които стоят зад тях, трябва да са максимално обективни и да почиват на световните тенденции в държавното подпомагане във филмопроизводството.

За постигането на тези цели заявяваме следните наши искания с краткосрочен и дългосрочен характер:




  1. Подкрепяме разумното решение от 12.06.2012г. на временно–изпълняващия директор на НФЦ, г-жа Ирина Канушева, да се финансират 3 дебютни игрални филма, вместо един. Това, което продължаваме да не подкрепяме е спорното решение на художествената комисия относно финалната класация в раздела за игрално кино. Поради създалото се напрежение вътре в самата НХК и между нея и кино общността, също невъзможността на тази комисия безпристрастно да оценява и проектите от настоящата и бъдещи сесии, искаме втората сесия за 2012 година да бъде с новоизбрана художествена комисия.




  1. Преди провеждане на следваща сесия за 2012 година, искаме спешни промени в оценъчната система чрез промяна в устройствения правилник на ИА „Национален Филмов Център“, които да бъдат в посока вкарване на допълнителни критерии за оценка, които да правят процеса на оценяване максимално обективен и да не дават възможност за субективна оценка по критерии, които са по същество напълно обективни, и увеличаване на тежестта на критериите за оценка, свързани със зрителския и фестивален успех на непосредствените предишни проекти на участниците. Ще бъде представено по-подробно писмо с конкретни предложения за промени в най-скоро време.




  1. Стартиране колкото се може по–скорошна процедура за избор на постоянен изпълнителен директор на ИА „Национален Филмов Център“, който да бъде максимално публичен и обективен и да стои зад политиката за кино, която е предложил. За целта искаме концепциите на кандидатите в конкурса за изпълнителен директор да бъдат публикувани. Искаме изпълнителния директор на агенцията да води прозрачна политика за изпълнение на стратегията, с която е кандидатствал и предвиждане на възможност за смяната му при неизпълнение на тази политика. Искаме закона ясно и категорично да дава възможност на изпълителния директор, следвайки държавната политика за кино, да носи отговорност за резултатите от сесията, да приема решения за предлагане за финансиране на проекти, които да са в унисон с тази политика. Предлагаме избирането на изпълнителен директор с широки познания за световните практики. Една от възможностите също така е наемането на външен експерт с опит и познания в европейските и световни практики за държавно финансиране на кинопроизводството по примера на Румъния, Гърция и други страни, които доказаха успеха на тази стратегия чрез подема в националното си кино.




  1. Искаме изпълнение на задължението на държавата за финансиране на игрални филми, без възможност покриването на стари задължения към вече гласувани проекти, да се отразява на бройката нови проекти за игрално кино . Искаме даване на приоритет на проекти с осигурено международно финансиране в духа на стратегията за развитие на киноизкуството на Европейската Комисия, изразено в множество документи. Киното е едно от малкото изкуства, които достигат до такава широка публика и които могат да представят България в световен мащаб, както започна да се случва в последните години.




  1. Да се поощри търсенето на копродуценти и допълнителни източници за финансиране, което автоматично ще даде предимство на проектите с по-голям потенциал.




  1. Промяна на начина на сформиране на НХК, с цел избягване на възможността за поява на лобита в комисията и съобразяване с приоритетите във филмопроизводството, заложени от държавата. Логично е Изпълнителния Директор на Агенцията да има повече правомощия при определяне на членовете на художествената комисия поради пряката отговорност, която бихме искали да носи за нейните решения.




  1. Деклариране на по–ясни приоритети държавно подкрепеното филмопроизвоство–постигането на какви ценности се цели.

С уважение,



Виктор Чучков
Камен Калев
Димитър Митовски
Борислав Чучков
Драгомир Шолев
Андрей Паунов
Борис Десподов


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница