Национален план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2018 Г



страница1/3
Дата16.10.2018
Размер463.77 Kb.
#90030
  1   2   3


НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА РАВНОПОСТАВЕНОСТТА НА ЖЕНИТЕ И МЪЖЕТЕ

ЗА 2018 Г.

Равнопоставеността между половете е основна ценност на ЕС, призната в Договорите и Хартата на основните права. Равното третиране е определящо основно право, дълбоко вкоренено в европейското общество и е от съществено значение за неговото развитие. Равенството между половете е важно за постигане на общите цели на ЕС, в това число тези, заложени в Стратегия Европа 2020 за 75% заетост на жените и мъжете, както и за гарантиране на устойчив, интелигентен и приобщаващ икономически растеж.

През последните десетилетия сме част от навлизането на жените във всички области на обществения живот в глобален план. През последните години броят на жените с висше образование надвишава броя на мъжете, а днес работещите жени в Европа са повече, отколкото когато и да било, но въпреки това различията по пол остават съществени. По данни на Евростат през 2016 г., средно в ЕС коефициентът на заетост при мъжете (72%) е по-висок от този при жените (61%).

Европейският съюз работи за постигането на напредък чрез редица мерки, като законодателни актове, специално предназначено финансиране и програми за действие, специални мерки за напредък в кариерата на жените, социален диалог и диалог с гражданското общество. Равенството между половете е утвърдена област на действие в съответствие с договорите на ЕС и Хартата на основните права на ЕС. Равенството между половете постепенно бе интегрирано във всички политики на ЕС и е здраво вплетено в политиките по заетостта и социалната кохезия, научноизследователската и развойна дейност, подобряване на равните възможности за момичетата и момчетата в образованието, както и в процеса „Европа 2020“.

Сред усилията, предприети от Европейската комисия за укрепване правата на жените и равенството между половете, са Стратегията на ЕК за равенство между жените и мъжете 2010-2015, както и Стратегическия ангажимент за постигане на равенство между половете за периода 2016-2019 в подкрепа на Европейския пакт за равенство между половете за периода 2011-2020 г..

Реализирането на правото на труд, осигуряване на равен достъп до заетост, равни възможности и недопускане на дискриминация са сред приоритетите на Република България в социалната сфера. Постигнат е устойчив модел за сътрудничество между институциите, социалните партньори и гражданското общество чрез участието им в Националния съвет по равнопоставеността на жените и мъжете към МС, чийто председател е министърът на труда и социалната политика.

Държавната политика за насърчаване на участието на жените в икономиката, в политическия и обществен живот на страната се осъществява в рамката на общата политика за равни възможности. По-високият икономически растеж, по-високите равнища на заетост и социална кохезия са немислими без равнопоставеното участие на жените и мъжете във всички сфери на обществения живот.

Република България изпълнява своите ангажименти за насърчаване на равенопоставеност на жените и мъжете в съответствие с Пекинската платформа за действие, Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените, Целите на хилядолетието за развитие на ООН и Европейския пакт за равенство между половете (2011—2020 г.).

Съществуват утвърдени икономически и бизнес аргументи в полза на увеличаването на броя на жените на ръководни позиции в предприятията. Ефективното използване на човешкия капитал представлява най-важния фактор за определяне на конкурентоспособността на икономиката. То е от ключово значение за разрешаване на демографските предизвикателства и за успешно конкуриране в условията на глобализираната икономика. Многобройни проучвания сочат, че съществува положителна връзка между равнопоставеността между половете на най-високо управленско ниво и финансовите резултати и рентабилността на дружествата.

С приетия през 2016 г. Закон за равнопоставеността на жените и мъжете, освен че се постига по-добро съответствие на националното законодателство със стандартите на ЕС и международноправните актове в областта на равнопоставеността на жените и мъжете, по които България е страна, са положени и основите на държавната политика в тази област. Координацията е възложена на Министъра на труда и социалната политика, а консултативният орган на правителството в тази област е Националния съвет за равнопоставеност на жените и мъжете към Министерския съвет.


В Закона е регламентиран основния програмен документ на политиката, Националната стратегия за равнопоставеност на жените и мъжете, която се изпълнява чрез планове, които включват дейности, отговорни органи, финансови средства и индикатори за изпълнението на дейностите.

Националният план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2018 г. следва принципите и целите на актуализираната Национална стратегия за насърчаване на равнопоставеността на половете (2016 – 2020 г.) и има за цел провеждането на единна политика за равнопоставеност между жените и мъжете, повишаване на информираността за значението на равенството между половете и на преодоляването на свързаните с това стереотипи. Дейностите са структурирани в пет приоритетни области:



  1. Повишаване на участието на жените на пазара на труда и равна степен на икономическа независимост;

  2. Намаляване на разликите по пол в заплащането и доходите;

  3. Насърчаване на равенство между жените и мъжете в процесите на взимане на решения;

  4. Борба с насилието, основано на пола и защита и подкрепа за жертвите;

  5. Промяна на съществуващите в обществото стереотипи по пол в различни сфери на обществения живот.

Специално внимание в Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2018 г. е отделено на мерките за осигуряване на по-добро съвместяване на професионалния и личния живот на родителите с малки деца и предоставяне на заетост на безработни лица, чрез осигуряване на възможности за полагане на грижи за деца. Поставен е акцент върху мерките за изравняване на пенсионната възраст на мъжете и жените и насърчаване на работодателите да наемат на работа безработни лица - самотни родители (осиновители) и/или майки (осиновителки) с деца до 5-годишна възраст. Като се отчита важността на борбата с насилието по пол като един от аспектите на поликиката по равнопоставеност на жените и мъжете, се предвижда провеждането на национални кампании за повишаване на информираността, за разпознаване на белезите на насилието, основано на пола и ролята на институциите в борбата срещу него.

Националният план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2018 г. обхваща мерките на институции, социални партньори и неправителствени организации, които работят за прилагането на държавната политика за равнопоставеност на жените и мъжете.

Темата за равнопоставеността на жените и мъжете в контекста на Българското председателство на Съвета на ЕС:

Въпросът за равнопоставеността на жените и мъжете е сред приоритетите на страната ни по време на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. В рамките на председателското Трио (Естония-България-Австрия) ще се работи за укрепване на равенството между половете, увеличаване на усилията за постигане на еднаква икономическа независимост за жените и мъжете, премахване на насилието, основано на пола, както и за анализ и осмисляне на въздействието на дигитализацията върху равенството между половете. В този дух е и подписаната в Талин през м. юли 2017 г. съвместна Декларация на Триото. С този документ председателската Тройка постави в центъра на вниманието проблема за намирането на правни и политически механизми за гарантиране на равнопоставеното участие на жените и мъжете във всички сфери на обществения живот и включва приоритетите в тази област за периода юли 2017 – декември 2018 г.

Основната тема в областта на равнопоставеността на жените и мъжете, избрана за приоритет по време на Българското председателството на Съвета на ЕС, е „Жените в дигиталния свят“. Този избор е свързан с постиженията и напредъка на България в това отношение. По данни на Евростат страната ни е на първо място в ЕС по дял на жени и момичета, заети в сектор „Информационни и комуникационни технологии“ с 27,7% при среден процент за ЕС от 16,1%. Нарастващото участие на жените в този преобладаващо мъжки и добре платен сектор е възможност за по-добрата им професионална реализация и кариерно развитие на жените, а оттам и сериозна стъпка към икономическата им независимост. Това от друга страна може да се разглежда и като превенция срещу насилието над жените, една от причините за което се корени в икономическата им зависимост.

Информационните и комуникационни технологии се развиват с безпрецедентна скорост и оказват влияние върху пазара на труда. Те създават възможност за нови работни места, но и потребност от нови умения и специфична квалификация на работната сила. Навлизането на жените в този сектор е възможност за преодоляването на стереотипите, основани на пола, според които до скоро ИКТ секторът беше оценяван като «запазена територия» за мъже. Налице е последователност в програмата на Триото – приоритетите на Естонското и Австрийското председателства също отчитат въздействието на цифровизацията и развитието на информационните и комуникационни технологии върху равнопоставеността между половете и пазара на труда.








Описание на мярката

Цел, задачи и дейности по мярката

(заложени резултати)

Отговорни институции

Индикатор за резултат

(изпълнени дейности)

Индикатор за оказано въздействие (постигнати цели)


Възможна причина за неизпълнение

Финансови ресурси


ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 1. ПОВИШАВАНЕ НА УЧАСТИЕТО НА ЖЕНИТЕ НА ПАЗАРА НА ТРУДА И РАВНА СТЕПЕН НА ИКОНОМИЧЕСКА НЕЗАВИСИМОСТ



1.

„Родители в заетост“

Операцията е насочена към осигуряване на по-доброто съвместяване на професионалния с личния живот на родителите с малки деца и предоставяне на заетост на безработни лица, чрез осигуряване на възможности за полагане на грижи за отглеждане на малки деца.

Допустими дейности:

- Набиране на заявления от родители на дете/деца от 0 до 5-годишна възраст3.

- Осигуряване на трудово посредничество на безработни родители с дете/деца.

-Подбор на безработни/неактивни лица за определяне на възможностите им за включване в заетост, свързана с полагане на грижи за деца от 0 до 5-годишна възраст.

- Организиране на срещи с цел одобрение на безработните/неактивните лица от родителите за полагане на грижи за децата им.

- Осигуряване на грижа за децата от 0 до 5 г. на заети и безработни родители.

- Методическа подкрепа във връзка с отглеждането на децата.



МТСП в рамките на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020,

Брой родители с малки деца - 1 500 бр.

Безработни и неактивни лица – 2 000



Брой родители с малки деца - 1 500 бр.

Безработни и неактивни лица – 1 500




Възможна причина би била незаинтересованост от страна на родителите.

20 млн. лв. от ОПРЧР

2.

„Активно включване“

Операцията е насочена към разширяване на възможностите за подобряване качеството на живот на хората с увреждания и техните семейства и повишаване на мотивацията им за независим и самостоятелен начин на живот чрез насърчаване на равните възможности на тези лица за заетост и интеграция на пазара на труда; подобряване на достъпа до услуги за кариерно развитие и насърчаване участието на пазара на труда и възстановяване на трудовата активност на семейства с деца /включително с увреждания/; реализация на комплексни действия в посока улесняване достъпа до заетост на уязвими групи, включително и чрез предоставяне на иновативни социални и здравни услуги; предоставяне на възможности за връщането на пазара на труда на лицата, които полагат грижи за близките си с увреждания.

МТСП в рамките на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, МТСП

Неактивни или безработни участници – 1000;

Хора с увреждания над 18 г.- 1000;



Участници на възраст над 29 г., започнали работа, вкл. като самонаети, при напускане на операцията – 500;

Неактивни и безработни участници, които са започнали да търсят работа или имат работа, включително като самостоятелно заети лица, след осигурена грижа за дете – 500;

Участници с увреждания над 18 г., които са започнали да търсят работа или имат работа, включително като самостоятелно заети лица – 500; Участници с увреждания над 18 г., получаващи услуги – 900;


Не се идентифицират рискове за неизпълнение

20 млн. лв. от ОПРЧР

3.

Равни възможности на мъжете и жените чрез прилагане принципа на равнопоставеност на половете в сектора на туризма.

Кръгла маса по проблемите на равнопоставеността на жените и мъжете в сектор „Туризъм“.

С представителите на сектор „Туризъм“ ще се определят проблемите по равнопоставеността и ще се набележат мерки за преодоляване на дисбаланса – втората половина на 2018г.



МТ

МТСП


Подобряване на баланса на заетостта в туризма;

Повишаване на доходите.



Ефективни действия за премахване на сивия сектор.

Не се идентифицират рискове за неизпълнение.

В рамките на бюджета на МТ

4.

Насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете при полагане на грижи за детето, чрез използване на отпуските за осиновители на дете до 5-годишна възраст при условията на пълно осиновяване, съгласно чл. 50, ал. 6 от КСО.


Осигуряване на възможност на бащите-осиновители лично да участват в грижите за детето още в първите две седмици от осиновяването му, в подкрепа на майката-осиновителка.

МТСП, НОИ

Брой лица с парични обезщетения по

чл. 50, ал.6 от КСО.



Увеличаване на броя на мъжете, които използват отпуск при полагане на грижи за детето.

Не се идентифицират рискове за неизпълнение.

В рамките на КБ на ДОО за съответната година.

5.

Разширяване на кръга на лицата с право на отпуск за бременност, раждане и отглеждане на дете, съответна правото на парични обезщетения от държавното обществено осигуряване при условията на чл. 50, ал.7 от КСО и чл. 163 от КТ.


Осигуряване на по-добър баланс между работата и личния живот на родителите (осиновителите) с малки деца.

МТСП, НОИ

Брой лица с парични обезщетения по чл. 50, ал. 7 от КСО.

Подобряване на баланса при съвместяването на семейния и професионалния живот.

Не се идентифицират рискове за неизпълнение.

В рамките на КБ на ДОО за съответната година.

6.

Създаване на възможност за майките (осиновителките), които имат право да ползват отпуск при бременност и раждане до навършване на едногодишна възраст на детето, и се върнат по-рано на работа, да получат обезщетение от държавното обществено осигуряване в размер 50 на сто от полагащото се обезщетение при бременност и раждане.


Осигуряване на подкрепа за съчетаването на семейния и професионалния живот на жените и стимулиране връщането на работа на майките през първата година след раждането, за да не се губи квалификация, вследствие дълго отсъствие от пазара на труда.

МТСП, НОИ

Брой лица с парични обезщетение по чл.50а от КСО.

Ефективни действия за подобряване на съвместяването на семейния с професионалния живот, които са израз на държавната политика за икономическото овластяване на жените.



Не се идентифицират рискове за неизпълнение.

В рамките на КБ на ДОО за съответната година.

7.

Постигане на равнопоставеност на половете в политиките и мерките, насочени към развитието на селските райони, чрез осигуряване на информационна обезпеченост, експертна помощ и обучeние за повишаване капацитета на настоящи и потенциални бенефициенти – жени и мъже по мерките от Програмата за развитие на селските райони /ПРСР/ 2014-2020 г., както и повишаване на информираността за промените в Общата селскостопанска политика /ОСП/ на ЕС и дискусии в процеса на прилагане на ПРСП 2014-2020 г. сред жени и мъже от заинтересовани контингенти и целеви групи

1.Повишаване на информираността на настоящи и бъдещи бенефициенти на ПРСР 2014-2020 г. относно политиките и мерките насочени към развитието на селските райони.
2.Участие на заинтересованите целеви групи в дискусии по отношение на промените в ОСП.

МЗХГ

Брой проведени информационни мероприятия;
Брой лица, взели участие в мероприятията;

Повишен интерес към мерките по ПРСР 2014-2020 г.

Организационнен риск

ПРСР 2014-2020 г.

8.

Насърчаване на работодателите да наемат на работа безработни лица- самотни родители (осиновители) и/или майки (основителки) с деца до 5-годишна възраст (чл.53а от Закона за насърчаване на заетостта)

Осигурява финансови стимули за работодатели, които разкриват работни места и наемат на пълно или непълно работно време лица от целевата група

МТСП, АЗ

Осигуряване на заетост на 160 безработни лица.

По-добро съвместяване на семейния и професионалния живот

Не се идентифицират рискове за неизпълнение.

505 526 лв. в рамките на бюджета на МТСП.

9.

Насърчаване на работодателите да наемат на работа безработни лица-включително младежи от специализирани институции или ползващи социални услуги в общността от резидентен тип, в населено място, отстоящо за повече от 50 км от населеното място по настоящ адрес, (чл. 42, ал.3 от Закона за насърчаване на заетостта)

Мярката има за цел да насърчава мобилността на безработни лица, включително младеци от специализирани институции или ползващи социални услуги в общността от резидентен тип, завършили образованието си, насочени от поделенията на Агенцията по заетостта към определен работодател за наемане на работа в населено място, отстоящо на повече от 50 км от населеното място по настоящ адрес, се изплащат месечно суми съгласно чл. 30а, ал.1, т.24, но за не повече от 12 месеца.

МТСП, АЗ

Брой наети лица

Намаляване на броя безработни лица

Не се идентифицират рискове за неизпълнение.

В рамките на бюджета на МТСП (АЗ).

10.

Насърчаване на работодатели за осигуряване на равен достъп при наемане на жени и мъже с трайни увреждания в обичайна работна среда по програмата за осигуряване на достъп, приспособяване и оборудване на работно място за лица с трайни увреждания на АХУ.


Активно участие на работодатели от обичайна работна среда.

АХУ

Брой наети жени с трайни увреждания от работодатели, участвали по програмата за осигуряване на достъп, приспособяване и оборудване на работно място за лица с трайни увреждания на АХУ.

Брой работодатели, участвали по програмата за осигуряване на достъп, приспособяване и оборудване на работно място за лица с трайни увреждания на АХУ.

Недостатъчен финансов ресурс

В рамките на бюджета на МТСП (АХУ) за изпълнение на програмите за интеграция на хората с увреждания.

11.

Насърчаване на работодатели за осигуряване на равен достъп при наемане на жени и мъже с трайни увреждания в специализирана работна среда по програмите за активни политики на АХУ.

Активно участие на работодатели от специализирана работна среда.

АХУ

Брой наети жени с трайни увреждания от работодатели, участвали по програмите за активни политики на АХУ.

Брой работодатели, участвали по програмите за активни политики на АХУ.

Недостатъчен финансов ресурс

В рамките на бюджета на МТСП (АХУ) за изпълнение на програмите за интеграция на хората с увреждания.

12.

Насърчаване на жени с трайни увреждания (предприемачи) за активно участие по програмата за стартиране на самостоятелна стопанска дейност на АХУ.

Активно участие на жени с трайни увреждания.

АХУ

Брой жени с увреждания, стартирали самостоятелна стопанска дейност.

Брой жени с увреждания, участвали в програмата за стартиране на самостоятелна стопанска дейност

Недостатъчен финансов ресурс

В рамките на бюджета на МТСП (АХУ) за изпълнение на програмите за интеграция на хората с увреждания)


Каталог: ckfinder -> userfiles -> files -> politiki
politiki -> Национална стратегия „визия за деинституционализацията на децата в република българия” Политически документ
politiki -> Програма за обучение и заетост на продължително безработни лица предпоставки и необходимост от реализация на програмата
politiki -> Споразумения между Министерството на труда и социалната политика и чуждестранни сродни министерства
politiki -> Доклад Сравнителен анализ на разходите и ползите от системите за грижа за детето
politiki -> Доклад юли 2012 Юни 2013 г. Резюме error: Reference source not found
politiki -> Закон за социално подпомагане ксо кодекс за социално осигуряване
politiki -> Списък на членовете на национален консултативен съвет по професионална квалификация на работната сила


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница