Национална програма „активиране на неактивни лица”



Дата11.06.2018
Размер338.17 Kb.
#72991
Утвърдена със Заповед на министъра на труда и социалната политика № РД01/396 от 25.04.2008 г., изменена със Заповеди на министъра на труда и социалната политика № РД01-13 от 12.01.2010 г., № РД01-26 от 19.01.2011 г.,и № РД01-38 от 18.10.2012 г., № РД01-4 от 03.01.2014г. и № РД01-948 от 30.12.2014 г.

  

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „АКТИВИРАНЕ НА НЕАКТИВНИ ЛИЦА”

І. Предпоставки за разработване и реализиране на програмата

Неактивните лица са потенциал за увеличаване на предлагането на труд. Промяната в статута на обезкуражените лица ограничава нерегламентираната заетост, което увеличава икономически активното население. Активирането на продължително безработните и на неактивните лица е важен приоритет на политиката на пазара на труда и се обуславя, както от необходимостта от увеличаване на работната сила за поддържане на икономическия растеж, така и с цел социално включване. За да бъдат ефективни действията по активиране е необходим индивидуален подход спрямо лицата от посочената целева група.

Икономически неактивните лица1 (лицата извън работната сила) на 15 и повече навършени години са 2 785.1 хил. през третото тримесечие на 2014 г.2 Най-голям е броят на лицата извън работната сила в Югозападен район – 753.3 хил., а най-малък е в Североизточен – 347.5 хил.

Лицата желаещи да работят в тази група са общо 256.3 хил., а 178.5 хил. се отнасят към групата на „обезкуражените лица”, което е 6.41 % от икономически неактивните лица. От групата на „обезкуражените лица” 99.6 хил. са мъже, а 78.9 са жени. Основните причини за неактивност са липсата на работни места, подходящи за образователното и квалификационното равнище на обезкуражените лица, липсата на квалификация, умения или трудов опит и др. Обезкуражените лица са част от населението извън работната сила, които в условията на икономически растеж и подобрена ситуация на пазара на труда могат отново да започнат да търсят активно работа или да започнат работа. Активното поведение на пазара на труда на тези хора зависи от комплекс от фактори - икономическа ситуация, предлагане на труд, осигурителна и данъчна тежест, адекватна политика за активиране и др.

Значимият резерв от неактивни, в т.ч. обезкуражени лица, е сред основните предизвикателства на пазара на труда. В отговор на това предизвикателство, в Националните планове за действие по заетостта се предвижда прилагане на активни и превантивни мерки за интегриране на неактивните и продължително безработните лица. Те са една от групите, към които приоритетно е насочена активната политика на пазара на труда. Работата по активирането им следва да отчита специфичните характеристики на всяко отделно лице от целевите групи на пазара на труда, като специално внимание се отделя на натрупването на негативни признаци у всеки бенефициент на активната политика на пазара на труда. Дейностите са насочени към безработни лица, които са с ниско образование и без квалификация, не са активни на пазара на труда, защото са с ниска или без пригодност за заетост и считат, че не могат да се реализират на пазара на труда. Действията са насочени и към безработни младежи с ниска мотивация за труд, много често с ниско образование и без трудов опит, които не работят и не учат и др. неактивни лица.

През последните години в страната нараства групата от млади хора, които не са заети и не участват в никакви форми на обучение или образование. Факторите за това са обективни и се предопределят от състоянието на пазара на труда (безработица, заетост, доходи, условия на труд) и субективни – пасивност и слаба мотивация за учене и работа. В същото време, предвид липсата им на професионален опит и трудови навици, те често не са предпочитани от работодателите. Не на последно място, част от младите хора с ниска степен на образование и/или професионална квалификация, са напуснали преждевременно образователната система и шансовете им за реализация без посредничество и подкрепа за повишаване пригодността им за заетост са минимални.

Тази група от младежи не е хомогенна и включва подгрупи със специфични социално - демографски характеристики. Точното идентифициране на младежите от тези групи и определянето на техните специфични потребности е задължително условие, както за правилното насочване на съществуващите услуги и мерки за тяхното активиране, така и за разработване и прилагане на нови диференцирани услуги и мерки за обучение и заетост в бъдеще.

Националната политика за младите хора в контекста на изпълнение на Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта изисква те да бъдат активирани - да им бъде оказана подкрепа за започване на работа, включване в обучение за възрастни или връщане в образователната система. В дейността по активирането им, обаче, основен риск още в самото начало е идентифицирането им и осъществяването на контакт с тях. В допълнение, редица младежи не са информирани за възможностите, които предоставят институциите, а им липсва и мотивация за учене или работа. Спецификите на посочената група младежи, както и факта, че много често институциите не разполагат с информация за тях, за да ги подпомогнат, налага прилагането на нов подход за тяхното идентифициране, достигане до тях и активирането ми за заетост и/или обучение. Настоящата Програма дава възможност за наемане на млади хора (младежки медиатори), които да работят с млади хора, тъй като еднаквата възрастова група предразполага, налице е общ език, подобни интереси. В същото време младежките медиатори ще работят в общинските администрации и по този начин ще разполагат с информация за осъществяване на контакт с неактивни младежи, за организиране на неформални събирания и др. Не на последно място, младежките медиатори ще имат тесен контакт с местната дирекция „Бюро по труда“, където се предлагат разнообразни услуги за заетост и с местни неправителствени организации работещи с младежи.

Осигуряването на достъпни, качествени и ефективни посреднически услуги е ключова предпоставка за активиране на лицата от групите в неравностойно положение на пазара на труда. Настоящата програма осигурява възможност за осигуряване на нови услуги, съобразени с индивидуалните потребности на лицата и допринасящи за повишаване на мотивацията им за активно поведение на пазара на труда. Тя обединява различни инструменти и услуги за привличане на лицата за регистрация и ползване на услугите на бюрата по труда, агенциите за временна работа и частните трудови посредници, както и предоставяне на специализирани индивидуални и интегрирани услуги на регистрираните безработни, в т.ч. психологическо подпомагане, мотивационно обучение, насочване към подходящи услуги, предоставяни от специално обучени специалисти –медиатори, психолози, мениджъри на случай (кейс-мениджъри).

ІІ. Основна цел

Активиране и включване на пазара на труда на неактивни, в т.ч. обезкуражени лица и младежи до 29 г., които не работят, не учат и не са регистрирани в дирекции „Бюро по труда” (ДБТ), и на безработни лица, посредством индивидуално и групово прилагане на инструменти и услуги за привличането и мотивирането им да се регистрират в ДБТ и насърчаване на включването им в обучение, връщане в образователната система и/или заетост.



III. Непосредствени цели

  • Социална интеграция на икономически неактивните лица в трудоспособна възраст и на безработните от уязвимите групи на пазара на труда и намаляване на риска от бедност.

  • Подпомагане на трудовата и социалната интеграция на безработни лица чрез предоставяне на посреднически услуги, идентифициране на други услуги (социални, здравни, образователни и др.), от които те се нуждаят, и оказване на съдействие за предоставянето им.

IV. Обхват на Програмата

Програмата включва четири компонента:



1. Компонент „Работа с неактивните лица”:

1.1. Ромските медиатори изпълняват задачи на територията на цялата страна;

1.2. Младежките медиатори, през 2015 г. изпълняват пилотно задачи в общини, определени със заповед на министъра на труда и социалната политика.

2. Компонент „Трудови борси” се изпълнява съобразно предвидените в плана за действие на Агенцията по заетостта и включени в Националния план за действие по заетостта през съответната година трудови борси.

3. Компонент „Насърчаване и развитие на местно сътрудничество по въпросите на заетостта” се изпълнява на територията на цялата страна.

4. Компонент „Психологическо подпомагане, мотивационно обучение и консултиране на безработни лица” се изпълнява на територията на цялата страна.

V. Обект на Програмата

1. Неактивни (лицата, които не са заети и не са регистрирани в ДБТ, вкл. младежите до 29 г., които не работят и не учат), в т.ч. обезкуражени лица.

2. Регистрирани безработни лица, приоритетно от групите в неравностойно положение на пазара на труда (младежи до 29 г., продължително безработни, безработни с ниско образование и без квалификация и др.).

3. Регистрирани безработни лица, самоопределили се като роми (с минимум средно образование), назначени по Програмата като ромски медиатори в ДБТ.

4. Регистрирани безработни лица с висше образование по специалности в областта на педагогическите, хуманитарните, социалните, стопанските и правните науки, назначени по Програмата като мениджъри на случай (кейс-мениджъри) в ДБТ.

5. Регистрирани безработни лица с висше образование по психология, назначени по Програмата като психолози или мениджъри на случай (кейс-мениджъри) в ДБТ.

6. Регистрирани безработни лица с висше образование по специалности в областта на социалните, педагогическите, хуманитарните, стопанските и правните науки, назначени по Програмата като младежки медиатори в общински администрации.

VI. Принципи за изпълнение на Програмата

1. Законосъобразност - Програмата е разработена на основание чл. 31, ал.1 от Закона за насърчаване на заетостта.

2. Ресурсна осигуреност - програмата се финансира със средства от бюджета за активна политика на МТСП.

3. Съгласуваност и допълняемост - Програмата не дублира изпълнявани към момента програми и мерки на пазара на труда. Използването на инструменти, механизми и други подобни по други програми и/или мерки допълва настоящата Програма и гарантира прилагането на интегриран подход в действията на пазара на труда.



4. Партньорство и сътрудничество между институциите при изпълнението на Програмата на национално и местно ниво.

5. Недопускане на дискриминация, съгласно разпоредбите на Закона за защита от дискриминацията.

6.  Прозрачност и гласност - ангажиране в реализацията на Програмата на различни управленски, икономически и обществени структури.

7. Доброволност – неактивните, в т.ч. обезкуражените, и безработните лица участват по свое желание в дейностите по Програмата.

8. Обратна връзка - ежемесечно предоставяне на информация и отчети, относно изпълнението на Програмата, с оглед установяването на резултатите от нея и при необходимост от промени в условията, обхвата и обекта на Програмата с цел постигане на максимална ефективност.

VІІ . Ред и условия за реализация на Програмата

Програмата се реализира посредством изпълнението на дейности в четири компонента:

1.  Работа с неактивните лица;

2. Трудови борси;

3. Насърчаване и развитие на местно сътрудничество по въпросите на заетостта.

4.  Психологическо подпомагане, мотивационно обучение и консултиране на безработни лица

Действията в рамките на отделните компоненти могат да се осъществяват самостоятелно или обвързано с изпълнението на останалите компоненти. Взаимното допълване подсилва ефекта на всеки компонент на Програмата.

1. Работа с неактивните лица

1.1. Ромски медиатори: По Програмата след обучение работят трудови посредници - ромски медиатори към дирекции „Бюро по труда”, регистрирани безработни лица, самоопределили се като роми, със завършено най-малко средно образование. Избраните по Програмата лица се назначават като трудови посредници (код 3333-3003 от НКПД, 2011 г.) и за целите на Програмата се наричат „ромски медиатори“. Във всяка от дирекциите „Бюро по труда” се назначават до двама ромски медиатори.

В рамките на компонента се изпълнят следните дейности, свързани с ромските медиатори:



  • Подбор на регистрирани безработни лица с ромски етнически произход и минимум завършено средно образование за назначаване като ромски медиатори по Програмата;

  • Обучение за придобиване на професионална квалификация, по част от професията Посредник на трудовата борса (код 762010 от Списъка на професиите за професионално образование и обучение, утвърден от министъра на образованието и науката) или въвеждащо обучение на работното място;

  • Назначаване на успешно завършилите обучението в ДБТ;

  • Всеки ромски медиатор има право да ползва наличната техника и ресурси в бюрото по труда, в което е назначен с цел ориентиране в ситуацията на пазара на труда и подходящо обезпечаване на работата си с неактивните, в т.ч. обезкуражените лица.

1.2. Младежки медиатори

В изпълнение на ангажиментите по Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта за идентифициране на младежите, които не работят, не учат и не са регистрирани в дирекциите „Бюро по труда”, за достигане до тях и активирането им да работят или да учат/да се образоват, в общинските администрации ще бъдат назначени младежи, с висше образование. Подборът на младежите ще се осъществява от ДБТ, с участието на представител/и от съответната общинска администрация, като изборът ще се осъществява сред регистрираните безработни младежи до 29 г. с придобито висше образование. За да се гарантира ефективно изпълнение на дейностите, младежките медиатори трябва да притежават добри комуникативни умения, познания за законодателната уредба в областта на заетостта, образованието, обучението на възрастни, социалното подпомагане и др., както и знания за програми и насърчителни мерки, финансирани от държавния бюджет, за схеми, реализирани със средства от Европейските структурни фондове в посочените области. Младежите ще бъдат назначавани в общинските администрации на длъжност „младши експерт, младежки медиатор“ (от единична група 3359, НКПД 2011 г.) за осъществяване на дейности по идентифициране, достигане до и активиране на млади хора, които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ. Предвид спецификата на работата, която ще осъществяват и целевата група, с която ще работят, младежките медиатори следва да бъдат назначавани в дирекциите/отделите на общинската администрация, занимаващи се със социални и/или младежки дейности.

Младежките медиатори изпълняват функцията на посредник между неактивните младежи, обект на Програмата и институциите, които предоставят подходящите социални, здравни, образователни и др. услуги, допълващи по ефективен начин посредническите услуги, предоставяни от ДБТ. За целта те работят съвместно с експерти от различни институции, за да предложат пакет от услуги, които в максимална степен удовлетворяват индивидуалните потребностите на съответното безработно лице, планират и координират процеса на тяхното предоставяне.

ДБТ и общинските администрации ще съдействат на младежките медиатори за успешното изпълнение на дейностите по Програмата.

В рамките на компонента се изпълнят следните дейности, свързани с младежките медиатори:


  • Подбор на регистрирани безработни младежи до 29 г., с придобито висше образование по специалности в областта на социалните, педагогическите, хуманитарните, стопанските и правните науки, за назначаване като младежки медиатори по Програмата;

  • Обучение за придобиване на професионална квалификация, по част от професията Сътрудник социални дейности (код 762020 от Списъка на професиите за професионално образование и обучение, утвърден от министъра на образованието науката) или въвеждащо обучение на работното място;

  • Назначаване на успешно завършилите обучението в общинските администрации;

  • Изпълнение на дейностите на младежки медиатор по Програмата;

  • На всеки младежки медиатор ще бъде осигурено работно място и ще ползва наличната техника и ресурси в общинската администрация, в която е назначен, с цел изпълнение на задачите си, съобразно длъжностната си характеристика;

  • Във всяко ДБТ, което обслужва общини, в които са назначени младежки медиатори, се определя лице за контакт с назначените по Програмата младежки медиатори.

1.3. Активиране на неактивните лица

1.3.1. Ромски медиатори в дирекциите „Бюро по труда”

С цел насърчаване на активното поведение на пазара на труда на неактивните и обезкуражените лица, задачата на ромския медиатор е да съкрати/прекрати престоя на лицата без работа и да ги насочи към реализация на трудовия пазар посредством мотивирането им да търсят работа и да работят, да учат, вкл. да се образоват, да се регистрират в бюрата по труда. За целта медиаторът работи активно с лица, обект на Програмата. Провежда формални и неформални, неоповестени срещи с лицата – групови и индивидуални. Провеждането на подобни срещи е първата стъпка, която трябва да се предприеме за всяко лице с цел информиране на лицето и определяне на личния шанс за започване на работа. Ромският медиатор работи съобразно индивидуалните потребности и характеристики на бенефициентите, информира ги и ги мотивира да бъдат активни на пазара на труда.

За постигане на посочените цели, ромският медиаторът работи в кварталите с население с предимно ромски етнически произход.

Ромските медиатори (самостоятелно и с други служители от ДБТ) изпълняват следните дейности:

• организиране и провеждане заедно с други служители от ДБТ на информационни кампании „Ела и се регистрирай в бюрото по труда” – за представяне на законовите разпоредби и запознаване с различни правни казуси, касаещи статута на заетите, безработните, неактивните – техните права и задължения и възможности и насочване на лицата към активно поведение на пазара на труда;

• провеждане заедно с други служители в ДБТ на предварително оповестени неформални семинари с цел изграждане на умения у участващите за ефективно търсене на работа, подготовка за кандидатстване и участие в интервю с работодатели. Семинарите помагат в неформална обстановка на участващите лица да се асоциират към активно търсещите работа;

• идентифициране на групите от неактивни и обезкуражени лица и техните потребности чрез провеждане на неформални срещи – индивидуални и групови, по въпроси, свързани със заетостта, професионалното информиране и консултиране;

• индивидуална работа с бенефициентите - предоставяне на съвети на безработните, които имат нужда от помощ за намиране на работа, съобразени с индивидуалните им потребности: помощ при изготвяне и редактиране на автобиография, анализ на различните техники на търсене на работа, избор на подходящо обучение. Сред основните цели на ромския медиатор при индивидуалната работа е да се определи съществуват ли обективни (преодолими или непреодолими) пречки пред лицата да си намерят и да започнат работа (пречки, които поставят лицето в неизгодно положение на пазара на труда - те могат да бъдат свързани с: личността - пол, възраст, етническа принадлежност; професията – дали се търси или не на местния пазар на труда; липсата на квалификация и трудов стаж; личностните качества);

• включване в мотивационно обучение след регистрация на лицата;

• създаване на умения и навици за търсене на работа и подпомагане включването в заетост – търсене на обяви в различни източници като вестници, списания, интернет; при изпълнението на тази дейност медиаторите използват наличната офис техника (компютър, принтер, копирна машина, факс, телефон и др.) в бюрата по труда;

• предоставяне на практически насоки за търсене на работа;

• създаване на активни контакти между медиатора и бенефициентите.

1.3.2. Младежки медиатори в общините

Младежкият медиатор работи активно на различни места, известни на местно ниво като средища за събиране на младите хора – читалища и библиотеки, (интернет) клубове, кафенета, търговски центрове, кина и др. Важно в работата на младежкият медиатор е да отиде на място – в средата на неактивните младежи, където те се чувстват по-самоуверени и комуникацията с тях би била по-ползотворна.



Младежките медиатори организират (самостоятелно или съвместно със служители от ДБТ, както и в сътрудничество с НПО, работещи за/с младежи като Младежките информационно-консултантски центрове (МИКЦ), доброволчески младежки организации и др.) и изпълняват следните дейности:

• идентифициране на групите от младежи до 29г., които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ, неактивни, в т.ч. обезкуражени лица и техните потребности чрез събиране на информация и провеждане на неформални срещи – индивидуални и групови, с цел формиране на тяхното активно поведение на пазара на труда, по въпроси, свързани със заетостта, професионалното обучение, информиране и консултиране;

•подпомагане за установяване на активни контакти между бенефициентите на Програмата и институциите;

• информиране и консултиране на младежи до 29г., които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ относно законовите разпоредби касаещи статута на заетите, безработните, неактивните – техните права и задължения, възможности за трудова реализация и насочване на лицата към активно поведение на пазара на труда (към ДБТ, училища, центрове за професионално обучение, частни трудови борси, агенции за временна заетост и др.);

• сътрудничество с представители на местната власт, училищата, работодатели, НПО (вкл. работещи за/с младежите като МИКЦ и доброволчески организации) и др., при установяване на контакти и работа с младежи до 29г., които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ;

• участие в изграждането и в дейността на мрежи за сътрудничество между заинтересовани институции/училища/НПО с цел ефективна комуникация и работа за реализиране на различни хоризонтални политики, отнасящи се до младежи до 29г., които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ;

• групова и индивидуална работа с бенефициентите на програмата - младежи до 29 г., които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ с цел предоставяне на съвети и помощ на безработните, които имат нужда от помощ за търсене и намиране на работа, включване в заетост и обучение в съответствие с индивидуалните им потребности: помощ при изготвяне и редактиране на автобиография, запознаване с различни техники за търсене на работа, избор на подходящо обучение.

За постигане целите за идентифициране и активиране на младежи, които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ, освен описаното по-горе, младежките медиатори в общинските администрации организират (самостоятелно и с други служители от общинските амдинистрации, както и със служители от ДБТ) и изпълняват и следните дейности:



  • Идентифициране на младежи, които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ Идентифицирането означава поименно определяне на младеж, който не учи, не работи и не е регистриран като търсещ работа в ДБТ, заедно с адрес за осъществяване на контакт с него.

  • Достигане до младежи, които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ, което включва тяхното намиране и осъществяването на контакт с младеж от целевата група по Програмата.

  • Осъществяване на контакт и съвместна работа с местни младежки организации (вкл. МИКЦ и доброволчески младежки организации), с висши и средни училища в района и с НПО, с които могат да си сътрудничат, както в процеса на „достигане“, така и в процеса на активиране на неактивните младежи.

2. Трудови борси

В рамките на Програмата се организират и провеждат общи и специализирани трудови борси с цел директно договаряне и удовлетворяване интересите на търсещите работа лица и работодателите. Трудовите борси предоставят възможност на работодателите от даден регион (или отрасъл) да заявят от какви работници се нуждаят и директно да се договарят с търсещите работа лица. Лицата, участващи в борсите, получават информация по интересуващите ги въпроси относно условията на работа и заплащане на конкретните работни места. Договарят се пряко с работодателите и по този начин се насърчава предлагането на труд, в т.ч. от неактивни и обезкуражени лица, без регистрация в бюрата по труда. При организирането на подобни борси се оказва помощ и насочване при избор на професионална област, квалификация и адаптиране към ново работно място, организирано със съдействието на работодателите, участващи в трудовата борса.

При провеждането на трудовите борси е допустимо използването на подходи, услуги и инструменти, използвани в рамките на други програми или проекти и отговарящи на един от основните принципи на реализация на Програмата – съгласуваност и допълняемост. Сред възможните допълващи се инструменти, които следва да се използват при провеждането на трудовите борси са:

• представяне на информация за пазара на труда, правата и задълженията на търсещите работа лица, регистрирани в бюрата по труда и др.;

• разработване, публикуване и разпространение на информационни материали за популяризиране на Програмата, информиране относно политиката за активиране и възможностите за реализиране на пазара на труда, правата и задълженията на търсещите работа лица, регистрирани в бюрата по труда;

• използване на ресурсите (информационни, комуникационни и технически) в бюрата по труда.



3. Насърчаване и развитие на местно сътрудничество по въпросите на заетостта

Основна задача на Програмата е предприемането на действия с оглед повишаване предлагането на труд на неактивни и обезкуражени лица посредством индивидуална и групова работа с тях. В рамките на Програмата е поставена и специфичната задача да се тества неприлаган до момента неформален подход за справяне с проблеми на местните пазари на труда.

Като най-добре запознати със ситуацията в общините, местните организации – представители на държавната власт, на социалните партньори, НПО, представители на бизнеса, гражданското общество, в т.ч. младежките организации, обединяват усилията си посредством взаимно договаряне относно проблемните области, необходимите действия за преодоляването им, отговорностите и възможностите за подобряване ситуацията на пазара на труда. За целта се прилагат действия за интегриране на усилията на териториалните поделения на Агенцията по заетостта, социалните партньори и консултантски и образователни институции, НПО и организации на гражданското общество, в т.ч. младежките организации, с оглед определяне на проблемите на местния пазар на труда и предприемане на съгласувани, обединени действия по посока повишаване предлагането на труд.

4. Психологическо подпомагане, мотивационно обучение и консултиране на безработни лица, регистрирани в Дирекции „Бюро по труда”

4.1. Психологическо подпомагане и мотивационно обучение

По Програмата се назначават като психолози към дирекции „Бюро по труда”, регистрирани безработни лица с висше образование по психология.

Лицата се назначават на длъжност „Психолог” (код 2634 6001 от НКПД, 2011 г.) в ДБТ, както следва: по един психолог в ДБТ Благоевград, ДБТ Бургас, ДБТ Велико Търново, ДБТ Видин, ДБТ Враца, ДБТ Габрово, ДБТ Добрич, ДБТ Кърджали, ДБТ Кюстендил, ДБТ Ловеч, ДБТ Монтана, ДБТ Пазарджик, ДБТ Перник, ДБТ Плевен, в гр. Пловдив - ДБТ Пловдив, ДБТ Марица и ДБТ Родопи, ДБТ Разград, ДБТ Русе, ДБТ Силистра, ДБТ Сливен, ДБТ Смолян, в гр. София - ДБТ Сердика, ДБТ Изток, ДБТ Люлин и ДБТ Възраждане, ДБТ Ботевград, ДБТ Стара Загора, ДБТ Търговище, ДБТ Хасково, ДБТ Шумен и ДБТ Ямбол и двама психолози в ДБТ Варна.

В рамките на този компонент се изпълнят следните дейности:

•  Подбор на безработни лица, регистрирани в ДБТ, които притежават образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „магистър” по психология за назначаване като психолози по Програмата;

• Обучение за придобиване на професионална квалификация, по част от професията Посредник на трудовата борса (код 762010 от Списъка на професиите за професионално образование и обучение, утвърден от министъра на образованието и науката) или въвеждащо обучение на работното място;

• Назначаване на избраните кандидати в ДБТ и предоставяне на услуги, самостоятелно или като част от консултантски екип по психологическо подпомагане и мотивиране на безработни лица за активно поведение на пазара на труда.

В зависимост от индивидуалните потребности и идентифицираните проблеми, психолозите предоставят на безработните лица една или няколко психологически услуги:

  Индивидуално психологическо консултиране, което включва използване на специфични психологически техники за снижаване на напрежението и преодоляване на първоначалните трудности при провеждане на консултации с безработни лица, изслушване на лицата, идентифициране на проблеми, работа върху личностни бариери за тяхното преодоляване, подпомагане на безработните лица при вземане на решения, оценяване на постигнатите резултати от набелязаните действия по време на предишни консултации, приемане на решения за нови действия, водещи до постигане на конкретни резултати и разрешаване на съществуващи проблеми и др.;

Психологическо изследване за диагностика на индивидуалните психологически характеристики на безработното лице, специализиран подбор по заявка на работодател за обявени свободни работни места, подбор за включване в програми и мерки за заетост и обучение. В зависимост от поставените цели на психологическото изследването се прилагат комплексни методи - интервю, събеседване, наблюдение, тестови методики и др.

Групово психологическо консултиране с цел формиране на социални умения при търсене на работа, справяне със стреса и повишаване на самооценката на безработните лица, изграждане на основни умения за общуване и представяне пред работодатели, подготовка на документи за кандидатстване за работа, подпомагане на трудовата реализация и адаптацията към пазара на труда и др.

Провеждане на съвместни консултации със специалисти от консултантски екип/екипи на безработни лица от рисковите групи на пазара на труда и др.

За стимулиране на активното поведение на безработните лица, в рамките на Програмата психолозите организират мотивационни обучения. Чрез участие в мотивационно обучение безработните придобиват знания и умения за ориентиране на пазара на труда и адаптиране към неговите изисквания, за търсене и избор на подходящо обучение или заетост. Обучението е насочено към усвояване на умения за подготовка на документи за кандидатстване за работа, усвояване на умения за ефективно използване на различни източници на информация за свободни работни места, усвояване на умения за успешно представяне пред работодател, използване на позитивното влияние на групата - повишаване на активността за търсене на работа, сътрудничество, подпомагане, насърчаване.

Приоритетно в мотивационно обучение по Програмата се включват безработни младежи до 29 г., безработни лица с ниско образование и без квалификация, продължително безработни и др. лица от групите в неравностойно положение на пазара на труда.

Всеки психолог, назначен по Програмата, има право да ползва наличната техника и ресурси в бюрото по труда, в което е назначен, с цел ефективно изпълнение на възложените дейности.

4.2. Консултиране на безработни лица от мениджъри на случай (кейс-мениджъри)

Осигуряването на подкрепа за безработните от уязвимите групи на пазара на труда при търсене и започване на работа е една от целите на програмата. За постигане на тази цел в рамките на програмата се предоставят специализирани услуги, които включват проучване на потребностите и потенциала на лицата и условията на средата, в която се намират, идентифициране на основните пречки пред трудовата и социалната им интеграция, определяне на подходящ набор от услуги с цел преодоляване на идентифицираните пречки, институциите, които ги предоставят, условията за достъп до тези услуги и действията, които лицата трябва да предприемат, за да ги получат. При прилагането на този подход, улесняващ прехода между различни състояния на пазара на труда - от неактивност към трудова дейност, от безработица към заетост, от безработица към обучение, безработните ползват услугите на специално обучени специалисти - мениджъри на случай (кейс-мениджъри). Мениджърите на случай (кейс-мениджърите) изпълняват функцията на посредник между лицата и институциите, които предоставят подходящите социални, здравни, образователни и др. услуги, допълващи по ефективен начин посредническите услуги, предоставяни от ДБТ. За целта те работят съвместно с професионалисти в различни области, за да предложат пакет от услуги, които в максимална степен удовлетворяват потребностите на съответното безработно лице, планират и координират процеса на тяхното предоставяне.

По Програмата се назначават като мениджъри на случай (кейс-мениджъри) (код 3333-3004 от НКПД, 2011 г.) към дирекции „Бюро по труда”, регистрирани безработни лица, с висше образование по специалности в областта на педагогическите, хуманитарните, социалните, стопанските и правните науки. За да се гарантира ефективно изпълнение на дейността, мениджърите на случай (кейс-мениджърите) трябва да притежават добри комуникативни умения, познания за законодателната уредба в областта на заетостта, образованието, обучението на възрастни, социалното подпомагане и др., както и знания за програми и насърчителни мерки, финансирани от държавния бюджет, и за схеми, реализирани по ОП “Развитие на човешките ресурси” в посочените области.

Мениджърите на случай (кейс-мениджъри) работят в ДБТ в областните градове в страната. В гр. София се назначават мениджъри на случай във всяко ДБТ, а в останалите областни градове – по един мениджър на случай.

В рамките на този компонент се изпълнят следните дейности:

• Подбор на безработни лица регистрирани в ДБТ, с висше образование по специалности в областта на педагогическите, хуманитарните, социалните, стопанските и правните науки за назначаване като мениджъри на случай (кейс-мениджъри) по Програмата;

• Обучение за придобиване на професионална квалификация, по част от професията Сътрудник социални дейности (код 762020 от Списъка на професиите за професионално образование и обучение, утвърден от министъра на образованието и науката) или въвеждащо обучение на работното място;

• Назначаване на избраните кандидати като мениджъри на случай (кейс-мениджъри) в ДБТ;

• Изпълнение на функциите на мениджърите на случай (кейс-мениджър).

Всеки мениджър на случай (кейс-мениджър) има право да ползва наличната техника и ресурси в бюрото по труда, в което е назначен с цел ориентиране в ситуацията на пазара на труда и подходящо обезпечаване на работата си с безработните лица.



VІІІ. Институции, ангажирани с изпълнението на Програмата

1. Министерство на труда и социалната политика (МТСП)

• Министърът на труда и социалната политика утвърждава Програмата на основание чл. 31, ал. 5 от Закона за насърчаване на заетостта и при необходимост утвърждава изменения и допълнения в нея;

• Осигурява необходимите финансови средства за реализация на Програмата от бюджета на МТСП за активна политика на пазара на труда, в съответствие с Националния план за действие по заетостта през съответната година;

• Извършва обща координация и контрол по изпълнението на Програмата.



2. Агенция по заетостта

• Осигурява методическо ръководство, координация и организация за изпълнението на Програмата;

• Разпределя необходимите средства за финансиране изпълнението на Програмата;

• Разработва, публикува и разпространява информационни материали за популяризиране на Програмата, информиране относно политиката за активиране и възможностите за реализиране на пазара на труда, правата и задълженията на търсещите работа лица, регистрирани в бюрата по труда;

• Разработва ръководство за работа на младежките медиатори, което съдържа описание на комуникацията и взаимодействието между ДБТ и младежия медиатор, вида и начина на обмен на информацията между тях;

• Оказва съдействие на Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи при разработване на програмите за обучение на медиатори, в т.ч. ромски и младежки, мениджъри на случай (кейс-мениджъри) и психолози;

• Назначава по Програмата към дирекциите „Бюро по труда” ромски медиатори, психолози и мениджъри на случай (кейс-мениджъри);

• Предоставя средства за финансиране заетостта на младежките медиатори, наети в общинските администрации;

• Ежемесечно обобщава и представя в МТСП постъпилата от дирекциите “Регионална служба по заетостта” информация относно изпълнението на всички компоненти по Програмата;

• Осъществява непрекъснат мониторинг и контрол по изпълнението на Програмата.



3. Дирекции „Регионална служба за заетост”

• Популяризират и разясняват Програмата на регионално ниво;

• Оказват методическа помощ и координират дирекции „Бюро по труда” по изпълнение на Програмата;

• Изготвят предложение до Агенцията по заетостта с необходимите средства и график за провеждане на обученията по Програмата;

• Ежемесечно събират и обобщават информацията от дирекциите “Бюро по труда” за изпълнението на Програмата и я изпращат в Агенцията по заетостта;

• Превеждат необходимите средства по сключените договори за заетост по Програмата;

• Координират връзките между институциите на регионално ниво;

• Подпомагат и координират организирането и провеждането на трудови борси;

•  Организират изпълнението и контрола по изпълнението на Програмата на регионално ниво.

4. Регионални инспекторати по образованието


  • Съдействат на младежките медиатори в работата им с неактивните младежи за връщането им в образователната система;

  • Подпомага дейностите по връщане в образователната система на неактивни младежи;

  • Популяризират Програмата.

5. Дирекции „Бюро по труда”

•  Популяризират, разясняват и изпълняват Програмата на местно ниво;

• Извършват подбор на безработни лица, които да бъдат назначени по Програмата като ромски медиатори, младежки медиатори, психолози или мениджъри на случай (кейс-мениджъри);

• Сключват договор с Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи за обучение по част от професиите „Посредник на трудовата борса” и „Сътрудник социални дейности”, на одобрените за назначаване по Програмата безработни лица;

• Сключват договор с одобрените за назначаване по Програмата безработни лица за обучение по част от професиите „Посредник на трудовата борса” или „Сътрудник социални дейности”;

• Превеждат средствата за стипендии, квартирни и транспортни разходи на включените в обучение лица, за времето на обучение;

• Сключват договор с наетите по Програмата ромски медиатори, психолози и мениджъри на случай, за срок до 3 (три) години;

• Консултират и подпомагат наетите по Програмата ромски медиатори, младежки медиатори, психолози и мениджъри на случай (кейс-мениджъри) при работата им с неактивни, в т.ч. обезкуражени лица, с младежи до 29 г., които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ и с регистрирани безработни;

• Предоставят посреднически услуги за заетост на неактивните лица, активирани от ромските и младежките медиатори и регистрирали се в бюрото по труда;

• Предоставят информация за тенденциите на пазара на труда, посредническите услуги по заетостта, организирани и предоставяни от ДБТ, на лица, които не учат и не работят, не са регистрирани като търсещи работа по реда на Закона за насърчаване на заетостта, насочени към ДБТ от младежките медиатори. Информацията може да се предоставя и извън помещенията на ДБТ, в рамките на неформални събирания с неактивни лица, организирани от младежките или ромските медиатори;

• Определят служител/и (по възможност трудовия посредник, определен за работа с младежите, психолог и/или мениджър на случай), който да контактува с младежкия медиатор, назначен в общинската администрация, да му предоставя информация, напътствия, консултиране и др.;

• Обучава младежките медиатори за работа с лица от неравнопоставените групи и по-специално с младежите, както и за работа съобразно Методическото указание “Оказване на специализирано индивидуално консултиране, насочено към решаване на специфични проблеми на младежите до 29 години, регистрирани в ДБТ;

• Организират и провеждат трудови борси;

• Предоставят на общинските администрации, наели младежки медиатори по Програмата, необходимите финансови средства за финансиране заетостта на наетите младежки медиатори.



6. Дирекции „Социално подпомагане”

  • Съдействат на младежките медиатори в дейностите им за идентифициране и достигане до неактивните младежи;

  • Подпомагат и координират дейности на младежкия медиатор за достигане до неактивните младежи.

7. Общински администрации, работодатели по Програмата

  • Извършват подбор на безработни младежи, които да бъдат назначени по Програмата като младежки медиатори, с участието на представител/и от ДБТ;

  • Сключват договор с наетите по Програмата младежки медиатори, за срока на Програмата;

  • Предоставят информация за осъществяване на връзка с младежи, които са отпаднали/напуснали образователната система и не са регистрирани в ДБТ и оказва съдействие на младежките медиатори при организиране и изпълнение на дейности по Програмата;

  • Популяризират програмата на местно ниво.

8. Училища

  • Съдействат на младежките медиатори в работата им с неактивните младежи за връщането им в образователната система;

  • Подпомагат дейностите по връщане в образователната система на неактивни младежи.

9. Център за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи

• Организира и провежда обучение по част от професиите „Посредник на трудовата борса” и „Сътрудник социални дейности”, в рамките на годишния си утвърден план за обучение на безработни лица, които да бъдат назначени в ДБТ като ромски медиатори, младежки медиатори, мениджъри на случай (кейс-мениджъри) или психолози;

• Съвместно с Агенцията по заетостта разработва програмите за обучение на медиатори, мениджъри (кейс-мениджъри) и психолози.

10. Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”

• Осъществява системен контрол във връзка с реализацията на Програмата и


информира прилагащите институции за резултатите от контролната дейност.

11. Комисии по заетостта към областните съвети за регионално развитие

• Осъществяват наблюдение и контрол при изпълнението на Програмата

• Осигуряват условия за провеждане на регионалната политика по заетостта в съответствие с националните и регионални приоритети;

• Участват в инициирането и сключването на Местни споразумения за заетост.



12. Съвети за сътрудничество

• Осъществяват наблюдение, контрол и подпомагат реализацията на Програмата;

• Инициират и сключват Местни споразумения за заетост с представители на местните работодателски организации, представители от бизнеса, сдружения на гражданското общество, НПО, работодатели и др.

13. Социални партньори

• Съдействат за популяризиране и реализиране на Програмата;

• Участват в инициирането и сключването на Местни споразумения за заетост с представители на местните работодателски организации, представители от бизнеса, сдружения на гражданското общество, НПО, работодатели и др.

14. Младежки организации


  • Съдействат на младежките медиатори в дейностите по идентифициране и достигане до младежите, които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ;

  • Участват в инициирането и сключването на Местни споразумения за заетост.

ІХ. Финансиране

Реализацията на програмата се финансира със средства от бюджета за активна политика на МТСП, съгласно Националния план за действие по заетостта за съответната година.

1. За всеки нает на работа по Програмата ромски медиатор, младежки медиатор, психолог и мениджър на случай (кейс-мениджър) за срока на изпълнение на Програмата, се предоставят средства за:

1.1. Трудово възнаграждение в размер, определен с Националния план за действие по заетостта за съответната година, за действително отработеното време;

1.2.  Допълнителни възнаграждения по минимални размери, установени в Кодекса на труда и в нормативните актове по прилагането му върху средствата по т.1.1.

1.3.  Възнаграждения за основен платен годишен отпуск по чл. 155 или член 319 от Кодекса на труда.

1.4. Възнаграждение по чл. 40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване.

1.5. Дължимите вноски за сметка на работодателя съгласно чл. 30 а, ал.1, т. 4 и т. 5 от ЗНЗ за фондовете "Пенсии", "ТЗПБ" и "ОЗМ", ДЗПО и НЗОК и за фонд "Безработица".



2. За регистрираните в ДБТ безработни лица, одобрени за наемане като ромски медиатори, младежки медиатори, психолози и мениджъри на случай (кейс-мениджъри) по Програмата, се предоставят средства за провеждане на обучение за придобиване на квалификация по част от професия („Посредник на трудовата борса” и „Сътрудник социални дейности”), както следва:

2.1. Стипендия при участие в обучение - за времето на обучението;

2.2. Транспортни разходи, когато обучението се провежда извън населеното място, в което живее лицето;

2.3. Квартирни разходи, когато обучението се провежда извън населеното място по местоживеене на лицето.



3. Финансирането на организацията и провеждането на трудови борси е в рамките на бюджета на Агенцията по заетостта за съответната година. Разработването и публикуването на информационните материали е в съответствие с чл. 16, т. 7 от Закона за насърчаване на заетостта.

4. Развитието на местното икономическо сътрудничество не изисква финансово осигуряване.

План-сметка на разходите за реализация на Програмата през 2015г., изчислени по максимални размери на средствата за активна политика на пазара на труда,

съгласно НПДЗ през 2015 г.

Вид разходи

Необходими средства

общо (лв.)

Източник на финансиране

1

2

3

1. Разходи за трудови възнаграждения за общо 221, назначени по Програмата ромски медиатори, младежки медиатори, психолози и мениджъри на случай, дължими допълнителни възнаграждения и осигурителни вноски, описани в т. ІХ.1;

2. Разходи за обучение на общо 121 безработни лица, които ще бъдат назначени като младежки медиатори и мениджъри на случай, в т.ч. стипендии, пътни и квартирни разходи, описани в т. ІХ.2.

1 094 719 лв.
183 920 лв.

Държавен бюджет

Държавен бюджет



Общо разходи

1 278 639 лв.

Държавен бюджет

X.  Продължителност на Програмата

Програмата е със срок на действие до 31.12.2017 г.

Въз основа на мониторинга и оценката на постигнатите резултати по изпълнение на целите на Програмата е възможно да се удължи срока на действието й.

XI.  Очаквани резултати

В резултат от изпълнението на Програмата се очаква:

1.  Обучени регистрирани безработни лица за работа с неактивни и безработни лица;

2. Осигурена трудова заетост на трудоспособни безработни лица, назначени в ДБТ като ромски медиатори, психолози и мениджъри на случай (кейс-мениджъри) и в общинските администрации като младежки медиатори;

3. Активирани лица, вкл. младежи до 29 г., които не работят, не учат, регистрирани в дирекциите “Бюро по труда” и ползвали предлаганите услуги или включени в образование;

4. Безработни лица, регистрирани в ДБТ и ползвали услуги по психологическо подпомагане, мотивационно обучение и насочени към ползване на индивидуален пакет от услуги, предложен от мениджърите на случай;

5. Организирани и проведени специализирани трудови борси;

6.  Изградени работещи местни сътрудничества с оглед повишаване икономическата активност на населението.



ХІІ Мониторинг и контрол

В хода на реализация на Програмата се извършва текущ мониторинг.



Институциите, отговорни за изпълнението на Програмата, упражняват непрекъснат контрол върху:

  • качеството на изпълнение на дейностите;

  • ефективното изразходване на средствата;

  • спазване на трудовото законодателство и трудовата дисциплина.

В края на съответната година изпълнителният директор на Агенцията по заетостта, в качеството на отговорна институция за изпълнение на Програмата представя на министъра на труда и социалната политика:

  • Отчет относно постигането на целите на Програмата и изразходването на средствата по нея, като се посочват срещнатите трудности при реализацията на Програмата и се предлагат мерки за преодоляването им;

  • Предложения за промяна в условията, обхвата и обекта на Програмата и разпределение на средствата (ако това се налага), на основа резултатите от осъществявания непрекъснат мониторинг и контрол по изпълнението на Програмата.



1 Съгласно методологията на Националния статистически институт, използвана в Наблюдението на работната сила, икономически неактивните лица са лицата над 15 години, които не са нито заети, нито безработни през наблюдавания период. Обезкуражените лица желаят да работят, но не търсят активно работа, тъй като смятат, че няма да намерят такава.

2 По последни данни от Националния статистически институт

Каталог: ckfinder -> userfiles -> files -> politiki -> zaetost -> programi%20i%20proekti%20za%20zaetost
programi%20i%20proekti%20za%20zaetost -> Програма за обучение и заетост на продължително безработни лица предпоставки и необходимост от реализация на програмата
zaetost -> Списък на членовете на национален консултативен съвет по професионална квалификация на работната сила
zaetost -> 1 Списък на използваните съкращения
programi%20i%20proekti%20za%20zaetost -> Проект „от професионално обучение към ефективна заетост”
zaetost -> Концепция за предоставяне и използване на ваучери за услуги
programi%20i%20proekti%20za%20zaetost -> Приложение към Заповед № рд01-78 от 24. 01. 2015 г на министъра на труда и социалната политика


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница