Национална служба за съвети в земеделието териториален областен офис плевен



Дата15.07.2017
Размер40.88 Kb.
#25801
НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА ЗА СЪВЕТИ В ЗЕМЕДЕЛИЕТО

ТЕРИТОРИАЛЕН ОБЛАСТЕН ОФИС - ПЛЕВЕН

ул. "Васил Левски" №1, офис 312; 313; 314 тел./факс: 064/ 804 364

5800 Плевен, България






Последният месец на годината е характерен с кратка продължителност на деня, студено и облачно време. Често мъгливите дни преобладават. Температурите силно се понижават, пада и сняг. Понякога се образуват опасни поледици.

Тази година през декември средната температура се очаква да бъде с 1-2 градуса по-висока от нормалната, която за Северна България и високите полета е около 0 градуса. Валежите през декември се очакват да бъдат по-малко от нормалната сума, която за равнинната част на страната е между 30 и 60 литра на квадратен метър.

През декември времето в нашата страна по-често ще бъде облачно и мъгливо. Облачните и мъгливите дни ще бъдат между 10 и 15, а слънчевите – между 3 и 8. Броят на дните с валеж ще бъде между 3 и 6. Броят на дните със снежна покривка в Северна България и високите полета ще бъде до 8-10.

Най-високите температури през месеца ще бъдат между 16 и 21 градуса, а най-ниските – между минус 12 и 7 градуса.






През втората половина на декември средните денонощни температури в цялата страна постепенно придобиват отрицателни стойности и трайните насаждения, в т.ч. овощните дървета преминават в състояние на относителен зимен покой. Въпреки това добрите овощари използват месеца за някои неотложни растителнозащитни мероприятия. Зимните, а и останалите пръскания срещу болестите и неприятелите по овошките не биха дали особен ефект, ако с ножица не се отстранят гнездата на листогризещите гъсеници, яйцата на пръстенотворката, засегнатите от корояди части на ствола. В слънчевите дни трябва да продължи пръскането с 2% бордолезов разтвор срещу гъбните болести и срещу “антракноза” и “дидимела” при малината и касиса. Овошките, нападнати от акари, листни и щитоносни въшки трябва да се облеят с минерални масла в съответната концентрация на разтвора, а младите овощни дървета да се предпазят от зайци със съответните репеленти.






“Мъртво” време за градинарите няма, особено за тези, които произвеждат разсади за ранно производство. Започва зареждането на парниците и покритите култивационни съоражения с оборски тор, а през първите дни на месеца се засяват семената от дребноплодните пипери. През декември парниците, в които ще се отглеждат по-късните разсади, могат да се засеят салати /в полутопли парници/ и да се засади лук за зелено. В благоприятните за работа дни е добре да се приготви почвена смес, която ще се ползва за разсаждане, от равни части чимова пръст и обгорял оборски тор с прибавка на речен пясък.

Градините се почистват от растителни остатъци и особено от кочаните на късното зеле, където зимува икономически опасния за културата зелев хоботник. Времето е подходящо и за торене с оборски тор, суперфосфат и калиеви торове според потребностите на почвите.



И лозовите растения са в състояние на относителен покой, но когато времето е подходящо в насажденията могат да продължат основните обработки. При това е необходимо да се пазят корените на лозите, за да не измръзват от нараняването. Ако отделните площи са преовлажнени от късните есенни дъждове, задължително се отводняват – в противен случай главините ще изгният. В някои райони лозарите, особено там, където има опасност от измръзване при много ниски температури, палят слама или димни купчини. Декември е подходящ месец за ремонтиране на конструкциите и асмалъците, за подравняване на терените за младо лозе, за потягане на инвентара. За младите лозари дните са подходящи основно да се запознаят с принципите и правилата за резитба на лозата, както и с агротехническите изисквания на растението през вегетацията.





Метеорологичните условия и традиционната за месеца снежна покривка налагат през м. Декември оборния тип отглеждане на селскостопанските животни. При него те се намират в среда много по-богато населена с микроорганизми, отколкото през пасищният период. Всичко зависи от стопанина: качеството и количеството на изхранваните фуражи, зоохигиенните и технологични фактори на средата, количеството и качеството на получената животинска продукция.

Лошите хигиенни условия в помещенията за отглеждане на животни, наситения въздух с амоняк, сероводород, въглероден двуокис и други вредни газове - от изпаренията на урина и фекалии, създават условия за ред неблагополучия:

- Нарушават се репродуктивните качества на животните. В практиката не са редки случаите когато в продължителен период след отелване именно по тези причини кравите не се разгонват. Липсата на разгоненост естествено води до безплодие и загуби от мляко и приплоди във времето.

- Влошава се качеството на млякото. Микроорганизмите попаднали в свежото и топло мляко започват активно да се размножават и за кратко време увреждат ценните качества на млякото. Микроорганизми в млякото попадат от праха във въздуха и водата, храната за животни, вимето на животното, доилните агрегати, замърсени ръце, съдовете за мляко. Опасни за качествата на млякото са и вредните вещества, попаднали от околната среда. Към вредните вещества спадат антибиотиците, пестициди и хербициди, нитрати и др.

През зимните месеци храненето също е съществен рисков фактор - непълноценното хранене с бедни на витамини, микро- и макроелементи фуражи, влагането на замръзнали и плесенясали фуражи, са причина често за аборти, спадане на млечността с бавен период на възстановяване и ред други стопански неблагополучия.



Препоръките за този период са следните:

Да се поддържа ежедневно добрата хигиена в оборите. Да се проветрява и почиства редовно. Животните да се пускат на двора, да им се осигурява движение и чист въздух. В зависимост от видът и категорията на животните освен качествено ливадно и люцерново сено, в дажбите да се включват и качествени сочни фуражи, силаж, цвекло, моркови и др.



ТОО гр. Плевен




Каталог: data -> file -> calendar
file -> Доставка на 2 (два) броя автомобили за нуждите на Национална служба за съвети в земеделието”
file -> Българска търговско-промишлена палата
file -> Предложение за изпълнение на изискванията на възложителя за изпълнение на поръчката
file -> Програма обучение на тема умения за ефективна работа с ms excel и мs powerPoint по договор №12-22-21/19. 06. 2013 г по опак
file -> Грундове 04363 universalplast
file -> Списък на автомобилите, собственост на национална служба за съвети в земеделието (нссз)
file -> Българска търговско-промишлена палата
calendar -> Национална служба за съвети в земеделието териториален обласетн офис за съвети в земеделието плевен
calendar -> Национална служба за съвети в земеделието териториален областен офис плевен


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница