Националните кампании на мосв през 2010г., обявена за Международна година на биологичното разнообразие, бяха организирани и реализирани на местно ниво от риосв – Шумен и партньори



Дата11.06.2018
Размер135.88 Kb.
#72945
Националните кампании на МОСВ през 2010г., обявена за Международна година на биологичното разнообразие, бяха организирани и реализирани на местно ниво от РИОСВ – Шумен и партньори. Всички те бяха подчинени на глобалната цел за „Спиране загубата на биологично разнообразие”.

Предоставянето на информация до регионалните медии, участието в радио и телевизионни предавания по повод значими еко дати, благоприятстваха популяризирането на идеята за опазването и оценяването на биологичноторазнообразие и екосистемите, които зависят от него.

Изработени бяха 2 афиша, 3 занимателни книжки, 71 листовки, 10 брошури и флайъри на екологична тематика. Организирани бяха 66 открити урока по различни екологични теми.

Отбелязването на Световния ден на влажните зони – 2 февруари, бе организирано от 26 януари до 3 февруари под мотото “Управление на влажните зони в отговор на климатичните промени”. Проведени бяха разнообразни инициативи. Кампанията стартира с изготвяне на листовки и брошури по темата от ученици-участници в екоклубове към СОУ „П. Волов”, ПГМЕТТ „Хр. Ботев” и разпространяването им в детски градини и училища в град Шумен, с цел включване и дискутиране по темата в учебните планове и изготвяне на табла. РИОСВ-Шумен изготви и предостави в общинските центрове листовки и други информационни материали, с цел изготвяне на табла и организиране на изложби в местни училища. На 28 януари бе представен открит урок на деца от подготвителните групи при ЦДГ № 30 „Космонавт”, гр. Шумен с включени дидактични, спортни и музикални игри, както и изобразителни дейности , с участието и на ученици от екоклубовете към ПГМЕТТ „Хр. Ботев” и СОУ „П. Волов”, гр. Шумен. Гостите получиха поздравителни картички, изготвени от домакините. На 01 февруари бе предоставена тематична информация до регионалните медии. Предвид повишения обществен интерес към организираните прояви, РИОСВ-Шумен участва в телевизионни и радио предавания. На 02 февруари в Информационния център на Регионална инспекция по околна среда и води - Шумен бе открита изложба на тема: “Да не ослепява Земята ни!”. Творбите бяха дело на ученици от ІV до ХІ клас към паралелките по изобразително изкуство в СОУ “Сава Доброплодни”. В този ден премиера на своя клип направи Петьо Спасов Петров – ученик от Професионална гимназия по строителство, архитектура и градоустройство, град Шумен, който по своеобразен начин чрез анимации изрази общуването си с природата. Гражданите и гостите на град Шумен имаха възможност да се запознаят с анимациите по време на цялата кампания посредством голям плазмен екран, поставен на една от гланите улици в града. Хронология на историята за Световния ден на влажните зони, както и презентация по темата бяха представени от участници в екоклуба към ПГМЕТТ „Хр. Ботев”, град Шумен. Танцьорите от ІІ клас-хореографска паралелка към СОУ „С. Доброплодни” поздравиха младите таланти, след което бяха зарадвани с подаръци-оцветявки, изработени от учениците към ПГМЕТТ „Хр. Ботев”, град Шумен. В рамките на кампанията бе открит екокоридор в СОУ „П. Волов”.



Международният ден на енергийната ефективност бе отбелязан от Регионалната инспекция по околна среда и води-Шумен в партньорство със СОУ „П. Волов”, град Шумен. Анкета, проведена от ученици сред гражданите на Шумен проучи осведомеността и познанията на обществеността в областта на енергийната ефективност. Броят на анкетираните бе 1000, на възраст 18-75 години. Анкетата включваше въпроси, насочени към избор на клас електрически уред и познания за енергоспестяващ клас, както и към предпочитанията на населението за електрически или енергоспестяващи лампи. Положителни са тенденциите по отношение интереса на съгражданите ни към повишаване на енергийната ефективност, но изпълнението на европейските норми за използване на енергоспестяващи лампи, не намира нужното внимание у потребителите.

Регионална инспекция по околна среда и води – Шумен отвори вратите си по повод Световния ден на водата, който се проведе под мотото „Чиста вода за здравословен свят”. Образователните инициативи бяха организирани от РИОСВ-Шумен, в партньорството на РИОКОЗ-Шумен. Програмата включваше гостуване на ученици от ПГМЕТТ „Хр. Ботев”, СОУ “П. Волов”, СОУ „С. Доброплодни” и ЦДГ № 34 „Пролетна дъга”. Водата присъстваше в художествените пана на второкласниците и четвъртокласниците от паралелките по изобразително изкуство към СОУ „С. Доброплодни”, както и в литературните творби на учениците от СОУ „П. Волов”. Чрез бои и слово петокласниците и шестокласниците от същото училище запознаха гостите с основните замърсители на водата. Използвайки познанията си в областта на информационните технологии, учениците от ПГМЕТТ „Хр. Ботев”, град Шумен, презентираха темата за водата, пречупена през различни

аспекти. Накрая децата от Целодневна детска градина № 34 „Пролетна дъга” представиха своя мюзикъл „Микробите и водата”.
Учениците от Гимназията за преподаване на чужди езици „Н. Й. Вапцаров”, град Шумен изготвиха и отпечатаха в своя вестник екобюлетин по повод Световния ден срещу генно-модифицираните организми. Изработката му бе част от дейностите в направление по опазване на околната среда, подпомагани от РИОСВ-Шумен. Идеята на публикацията бе да предостави информация за генно-модифицираните организми по достъпен и увлекателен начин. Екобюлетинът беше разпространен от авторите и в други училища
През 2010г. „Зелена генерация” бе водещата тема на международната кампания посветена на Деня на Земята - 22 април, организирана от Международната мрежа за Деня на Земята. Денят на Земята по традиция се отбелязва с разнообразни инициативи в Шуменския и Търговищкия регион. Включени бяха много прояви на открито за пряк досег с природата, концерти, конкурси, маршрути по екопътеки. В рамките на кампанията РИОСВ-Шумен и Регионална дирекция по горите-Шумен осъществиха съвместна акция по залесяване на 60 дръвчета в дворовете на 7 училища и 4 детски градини в града. Денят на Земята бе отбелязан в партньорство с РИОКОЗ-Шумен, Общински младежки дом-Шумен и с финансовата подкрепа на UniCreditBulbank. Организиран бе голям празник в Градската градина на Шумен под надслов „Поздрав за Земята”. Алеите на парка се превърнаха в платно за любителски произведения на младите художници, които участваха в изложбата „Децата и Земята”. Бяха засадени шест екзотични дръвчета, за които грижата поеха участниците във форума. С творби от природни и отпадъчни материали участваха и деца от десет детски градини Ученици от изобразителните паралелки към СОУ „С. Доброплодни” подредиха релефно пано, изобразяващо своебразна „карта на света”. В проявата бяха включени музикално-танцов спектакъл и модно дефиле на екооблекла, презентации, есета, викторина, компютърна фотосесия. В края на деня в Общински младежки дом-Шумен се състоя и заключителният етап на регионалния конкурс за деца и младежи на тема: „Земята-нашият дом”. Програмата включваше еко-фиеста, дефилета и танци с авторски облекла на участниците, свързани с конкурсната тема. На 24.04.2010г. с методологичната подкрепа на РИОСВ-Шумен, младите природозащитници от Дома за деца, лишени от родителски грижи „Детелина, град Шумен отбелязаха Световния ден на Земята. От екоинспекцията децата получиха и дръвчета, с които да направят по-красив своя свят.

В град Търговище Световният ден на Земята бе отбелязан с участието на ученици от Първо СОУ,    Второ СОУ, Първо ОУ, Трето ОУ, Четвърто ОУ.

По-важни акценти:

Открито студио в училищата, където бяха прожектирани филми и представени презентации по темите:

- Най-красивите места в България;

- Природни забележителности в България и по света;

- Защитени обекти в България;

- Горите и защитените растения и животни в Търговище и региона;

- Зелените паркове в Търговище;

- Как да живеем зелено и други.

Изготвяне на табла

Уроци на открито за начален и прогимназиален етап.

Изготвяне и поставяне на зелени лентички с текст, свързан с Деня на Земята.

Екоакция: „2010 пролетни цветя за Търговище” – възстановяване на биоразнообразието в местността „Борово око” и създаване на екокът на ІІ СОУ „Професор Никола Маринов”. Екоакцията бе осъществена съвместно с Община Търговище и фирма „Флора”

Конкурси, обявени от м.март и посветени на Деня на Земята:

1. Постери: „Аз и моят домашен любимец”

2. Скулптури от отпадъчни материали

3. Компютърна презентация „Да съхраним биоразнообразието на Земята!”

4. Фотоизложба „Нашият град – наш дом”

Финализиране на дейностите и презентиране на творбите – 19 април Определяне на класна стая „По – по – най” – 15 април

Засаждане на дръвчета в местността „Юкя" - 15 април

Изследователски поход -17 април

Спектакъл „Гълъбът блян”, посветен на Деня на Земята – 21 април 2010 г. от 18,00 часа в Актовата зала на ІІ СОУ „Проф.Никола Маринов”.

Акция за събиране на хартия под надслов „Да спасим едно дърво"-21 април

"Средата в която живея и искам да живея"- хепанинг за чистотата, изработване на плашила от битови отпадъци и хартия от учениците.- 22 април

Изложба от рисунки на тема:"Моят град и моето училище" - по-чисти и по-красиви" -22 април


РИОСВ-Шумен, съвместно със СОУ „П. Волов и скаутски клуб, град Шумен, с подкрепата на Общински съвет, град Шумен, се присъединиха към действията срещу промяната в климата и отбелязването на Световния ден – 15 май. Тематични образователни брошури бяха разпространени в училища, детски градини, медийни центрове и обществени клубове в града. Те запознаха любознателните с интересни факти за климата, връзката му с биологичното разнообразие, за и против теорията за глобалното затопляне, нови научни данни за влиянието на различни фактори върху климата, както и с практическите стъпки, които всеки може да предприеме за намаляване на вредното въздействие върху него.
Международният ден на биоразнообразието – 22 май и 2010 – Международна година на биологичното разнообразие бяха отбелязани в Шумен сред природата с походи и карнавал под мотото „БИОРАЗНООБРАЗИЕТО Е ЖИВОТ”. Честването премина под патронажа на Общински съвет-Шумен. Средствата за реализацията му бяха осигурени от местния парламент и Община Шумен. Партньори и организатори на инициативите бяха РИОСВ-Шумен, скаутски клуб „Мадарски конник”, вело-клуб „Илчов баир”, учебни заведения и клубове. Кампанията стартира сизготвянето на листовки и брошури по темата и разпространяването им от членове на екоклуб към СОУ „П. Волов” в детски градини, училища, медийни центрове и клубове в град Шумен. Инициативите получиха широк отзвук чрез участие в телевизионни и радиопредавания. На 20 май в централната зона на град Шумен бе организиран Карнавал на биоразнообразието. В карнавалното шествие дефилираха деца от детски градини и училища, както и спортни групи от възрастни. Програмата включваше и музикално-танцов спектакъл с авторски костюми, свързани с темата. Празникът завърши с пускане на тематично изрисувани от участниците хвърчила и балони. На 22 май гражданите на Шумен се включиха в „НАЦИОНАЛНИЯ ЗЕЛЕН ОТКРИТ УРОК” с пешеходен и вело – поход. Участниците бяха разпределени в три лъча, които се събраха на Шуменско плато. По време на

почивките, планирани за пещера Сулумара, пещерна верига и горско училище, участниците изслушаха беседи, съчетани с викторини и дискусии за екологичното състояние на района, видяно през погледа на „зелените патрули” от СОУ „П. Волов”. По

пътя до платото всички участници в похода почистваха природата и събираха отпадъци. На поляната пред старата Шуменска крепост трите лъча се събраха и участниците се включиха в интересни спортни състезания. Те се насладиха и на подредената сред дърветата фотоизложба с красиви природни изгледи и пейзажи.
РИОСВ-Шумен отбеляза  Международния ден за опазване на околната среда с разнообразни природозащитни прояви. Излети и разходки сред природата, почистване на паркове и дворове, участия в радио и телевизионни предавания бяха част от проведените екоинициативи. Седмица на отворените врати обяви РИОСВ-Шумен от 1 юни 2010 г. Открита бе приемна, посветена на Международната Зелена седмица за 2010г., която премина под мотото „Биоразнообразието е нашия живот. Гражданите, които пожелаха да посетят сградата на екоинспекцията, имаха възможност да се запознаят с историята, традициите и настоящето на РИОСВ-Шумен, да се докоснат до ежедневието на експертите и да се запознаят отблизо с работата им, както и да получат отговор на въпроси, свързани с околната среда. Пред проявилите интерес бяха презентирани дискове по теми, касаещи опазване на защитените територии, лечебните растения, животинския свят на територията на областите Шумен и Търговище и биологичното разнообразие по света. В информационния център бе подредена изложба – микс от художествени творби и фотоси, посветени на различни дати от еко календара
Дебат, посветен на Международния ден за опазване на околната среда, бе проведен на 04 юни в информационния център на Регионалната инспекция. Той бе подчинен на мотото Една Планета, едно бъдеще – да съхраним биоразнообразието”. Партньори на екоинспекцията в организирането на тази проява бяха РИОКОЗ-Шумен и педагогическите колегии към ПМГ „Нанчо Попович” и ГПЧЕ „Н. Й. Вапцаров”, град Шумен. Гости и участници в словесния двубой бяха еко-клубовете към различни училища в града и представители на неправителствени организации. Отборите на ПМГ „Нанчо Попович” и ГПЧЕ „Н. Й. Вапцаров, град Шумен спориха на тема „Икономическите проблеми са по-важни от екологичните”. Участниците фокусираха вниманието си върху значими екологични и икономически въпроси. Гостите от своя страна изразиха активната си гражданска позиция като задаваха въпроси на утвърждаващия и отрицаващия отбор. Целта на дебата бе провокиране на критично мислене и съпричастност у младите хора по отношение на най-наболелите световни проблеми.
С фотоизложба РИОСВ-Шумен и ученици от специалността „Екология и опазване на околната среда” към Професионална гимназия по облекло, хранене и химични технологии „Проф. Ас. Златаров”, град Шумен отбелязаха Европейската нощ на прилепите. Експозицията бе подредена в сградата на екоинспекцията. Освен с красотите на пещера „Бисерна” и нейните крилати обитатели, всяка една фотография бе уникална и със заглавието си – плод на въображението и чувството за хумор на своите създатели.

На 16 септември бе отбелязан Международният ден за защита на озоновия слой. С инициативата стартира Европейската седмица на мобилността. Организатори на кампанията бяха РИОСВ-Шумен и Община Търговище. В 11 детски градини на град Търговище бе презентиран диск, който запозна децата с огромното значение на озоновия слой и мерките за неговото опазване. Книжка, подготвена от екоинспекцията предложи на децата информация и любопитни факти за въздуха, различни наблюдения и опити, които направиха и техните родители съпричастни по темата. Впечатленията си от видяното и наученото децата претвориха в картини. Детските творби, посветени на Европейската седмица на мобилността, бяха подредени на 17 септември в сградата на Община Търговище.


Деца със специални образователни потребности от Помощно училище „В. Друмев”, Дневен център за възрастни хора и деца с увреждания „Слънчев лъч”, гр. Шумен, Ресурсен център и Център за социална рехабилитация и интеграция на незрящите отбелязаха Международния ден на Черно море - 31 октомври. Организатори на инициативата бяха РИОСВ-Шумен и Сдружение „Сияйна зора”, а мотото „Морето е на всички” представяше идеята , че природата живее във всеки от нас. С рисунки, с колажи и апликации, изработени от природни материали, децата и възрастните с увреждания изразиха своята съпричастност към опазването на тази уникална природна система.
Регионалната инспекция по околна среда и води в гр. Шумен бе номинирана за годишните награди за биоразнообразие 2010г. Екоинспекцията получи специална грамота, която й бе връчена на 19 декември от Българска фондация Биоразнообразие. Номинацията е в категория „Най-успешна кампания”, посветена на опазване на биологичното разнообразие.

През 2010 година екологичният информационен и образователен център в РИОСВ – Шумен продължи своята работа за улесняване достъпа на гражданите до екологична информация, повишаване на тяхната екологична култура и образование, насърчаване на участието им в процесите на вземане на решения, касаещи околната среда. Общият брой негови посетители бе 3 185, от които преобладаваха децата и учениците на възраст 5 – 18 години от градските училища и техните учители. Посещенията имаха образователна цел – с лекция, презентация на дискове и разговори по проблематични въпроси, касаещи околната среда в района. Екоинспекцията в град Шумен бе домакин на форум с участие на педагогическата колегия към СОУ „П. Волов”, неправителствена организация и групи от Германия, Словакия и Турция. Ученическа презентация за връзката между глобалното затопляне и опазването на екосистемите запозна гостите с извършените от учениците изследвания и анализи, касаещи конкретно Шуменския регион. Открит урок на тема "Градът като екосистема" бе проведен на 08 декември в мултимедийната зала на РИОСВ-Шумен. Той бе подготвен от учениците и педагогическия състав на СОУ „С. Доброплодни”, град Шумен. Урокът бе интегриран и включваше познания по биология и химия. Учениците анализираха резултатите от своите проучвания в контекста на средата, в която живеят, играят и учат. Те представиха влиянието на киселинните дъждове, въглеродните, азотните и серните оксиди върху живота на планетата и в частност в град Шумен, последиците върху здравето на хората. Втората част на урока бе практическа с посещение на Регионална лаборатория – Шумен. Целта на инициативата бе да се даде възможност на участниците чрез знанията си, използвайки научни термини и понятия, да формулират изводи, да развият умения за комуникация, екологично отношение към природата, грижа за собственото здраве.



Екологичният център предоставя книги и видеоматериали за ползване на преподаватели, студенти, граждани, експерти. През 2010г. библиотечният фонд се обогати с нови издания. Проведоха се редица срещи с ученици, консултации с обществеността по екологични оценки на планове и програми, заседания на комисии по различни въпроси. Представени бяха интересни презентации на екологична тематика. Организирани бяха 13 тематични изложби. Извършиха се специфични действия, свързани с координиране, участие и подпомагане реализирането на мероприятия , свързани с кампании,организирани от МОСВ; сътрудничество и осъществяване на нови контакти за съвместна работа по проекти и други дейности с организации, дружества, фондации, сдружения, които имат отношение към проблемите на околната среда. Проведени бяхя 3 обществени обсъждания, свързани с обявяване на защитени територии и 1 на Доклад по ОВОС. На 14 май в работна среща с представители на Регионална инспекция по околна среда и води-Шумен участва екип от Българската академия на науките. Форумът се проведе в рамките на Международен научно-изследователски проект по Програма LIFE+, насочен към опазване на биоразнообразието. Идеята му бе „Изграждане на пилотна мрежа от малки защитени територии в България, чрез прилагане на модела за растителните микро-резервати”. Целта на срещата бе представяне на същността, целите, организацията и управлението на проекта, а поводът - възстановяването и увеличаването на популацията от единствения в България храстовиден вид „Нарязанолистен тъжник”. Crenata spirea е включен в Червената книга на РБългария с категория „застрашен”.
На интернет-страницата на РИОСВ Шумен са регистрирани 19 935 посетители. Публикуваната информация се обновява ежедневно, потребителите могат да се запознаят с извършваните от РИОСВ услуги, да използват различни бланки, да получават актуална информация за качеството на атмосферния въздух, за дейността на инспекцията и за изискванията на екологичното законодателство. През отчетната 2010г. са издадени 10 решения за предоставяне на достъп до информация. Комуникацията между РИОСВ - Шумен и обществеността е навременна и конкретна, връзките с местните и националните медии са по-динамични. По повод запитвания от медии по екотеми и представяне на дейността и инициативите на РИОСВ - Шумен са дадени 151 интервюта и прессъобщения.

Информационият център към РИОСВ-Шумен успешно постига целите си, свързани с информиране на обществеността по проблемите на околната среда.
Каталог: items -> documents
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> 2009г. През 2009 г. „Зелена генерация”
documents -> Наредба №2 от 22 януари 2013 Г. За реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри
documents -> Директива на съвета 96/61/ес от 24 септември 1996 година
documents -> Програма за установяване на дългосрочни цели за качеството на въздуха
documents -> Закон за биологичното разнообразие
documents -> Закон за рибарството и аквакултурите
documents -> Закон за лечебните растения


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница