Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в българия



Дата17.02.2017
Размер58.42 Kb.
#15187

НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ

НА ОБЩОПРАКТИКУВАЩИТЕ ЛЕКАРИ В БЪЛГАРИЯ -

ЧЛЕН НА АСОЦИАЦИЯТА НА ЛЕКАРИТЕ ПО ОБЩА/ФАМИЛНА МЕДИЦИНА

ОТ ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА

___________________________________________________________________________

1407 София, бул. „Н. Й. Вапцаров” № 17- 21, ет.2, ап.5 тел./факс 868 28 94,

моб. 0886 614 589 e-mail: nsoplb@gmail.com http://www.nsoplb.com


Изх. № 472/18.05.2010 г. ДО

НСОПЛБ ПРОФ. АННА-МАРИЯ БОРИСОВА,

МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

НА Р БЪЛГАРИЯ

копие


ДО

ПРОФ. ИВАН МИЛАНОВ,

ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

НА Р БЪЛГАРИЯ

УВАЖАЕМА Г-ЖО МИНИСТЪР,

УВАЖАЕМИ Г-Н ЗАМ.-МИНИСТЪР,
Дълбоко уважаваме педиатрите в България и ценим техния професионализъм. Добре изградената колаборация между общопрактикуващи лекари (ОПЛ) и педиатрите, особено в доболничната помощ, трябва да се запази и продължи да се развива и усъвършенства.

Притеснени сме от предложения проект за медицински стандарт по педиатрия, в който има елементи на конкуренция между ОПЛ и педиатри, смесване, неясно дефиниране, а също и изземване на функции, вменяване на еднотипни дейности и др, което би влошило тази колаборация и ще навреди на здравната грижа за децата в България.



Пред същия проблем бяхме изправени през февруари 2009 г., когато представихме аргументирано становище в МЗ и отново, допълнено поставяме на вашето внимание.
Нашите аргументи против са следните:

  • От 27 страни-членки на ЕС, само в три от тях има разделно здравно обслужване на деца и възрастни ( Италия, Франция и Унгария ).

  • Няма програма на ЕС в здравеопазването, която да поставя такива цели. Доказателство е последната стратегия на ЕС -Together for Health - A Strategic Approach for the EU, 2008-2013 .

  • Около 30% от ОПЛ са с придобита специалност педиатрия.

  • Модулът педиатрия е един от най-продължителните и обемни в специализацията по Обща медицина.

  • Общ недостиг на ОПЛ, педиатри и финансови средства

  • Детската смъртност рязко намаля, след поемане на наблюдението и лечението на децата от ОПЛ. (Виж приложената графика по данни на НСИ и НЦЗИ)

  • Програмите за работа с деца - профилактични прегледи и имунизации, са добре структурирани и изпълнението им е строго контролирано.

  • НЗОК осигурява безлимитен брой направления за консултация с педиатри, което практически гарантира абсолютно свободен достъп при възникнала нужда от консултация. Колегите, които не се чувстват сигурни при работата си с малки деца имат гарантирана възможност за неограничени консултации с педиатри. Проблемът е, че в доста населени места педиатри липсват.

  • В проекта има опасни признаци за дискриминация на децата, защото ги дели на деца в големи и малки населени места, за които се предвижда различно обслужване.

  • По-скоро има необходимост от консултации с тесни специалисти в педиатрията – детски невролози, детски кардиолози, детски ендокринолози и т.н., но те са твърде малко и недостатъчно.

  • На фона на проблемите, описани в предходните няколко точки, подчертаваме че практиките на ОПЛ покриват почти цялата страна.

  • Достъпът до ОПЛ е най-лесен и ОПЛ познават добре пациентите си.

  • Не може Стандартът по определена специалност да налага да простира действието си върху други специалности, които имат собствени стандарти.

  • Ако правителствени или тясно професионални организации искат по-добро детско здравеопазване, следва да се погрижат още за: допълнителни профилактични клинико-лабораторни изследвания; заплащане на домашните посещения за наблюдение на новородените; осигуряване на качествени комбинирани ваксини - (както вече реализира новият екип на МЗ) и др.

  • Ако се приемат предложенията в Стандарта, то педиатрите не следва да поемат отговорност за децата само в минутите на консултация, а да поемат обслужването им изцяло, 24 часа в денонощието, да извършват техните имунизации и да отговарят за целия процес по доставяне, съхранение и използване на ваксините, както и за контрола на състоянието, след назначеното от тях лечение.

Въз основа на нашите аргументи НСОПЛБ препоръчва от проекта за Стандарт по педиатрия да отпаднат или да се преработят следните текстове:

  • в т. 1.2.2. след думата „ЛЗ” да се добави за СИМП и БП

  • в т.1.2.3. след думата „педиатрията” да се добави СИМП и БП

  • в т. 1.2.4. да с добави след „здравни и лечебни заведения”, в които се осъществява специализирана и болнична педиатрична медицинска помощ, или да отпадне изцяло.

  • т. 1.2.5. и т.1.2.6. да отпаднат

  • т. 1. 4.16. и 1.4. 17. да отпаднат

  • в т. 4.5.1. подточки „а)” и „б)” да отпаднат, в подточка „в)” има противоречия, които я обезсмислят

  • в т. 4.5.3. подточки от „в)” до „ж)” – част от тях изискват максимална степен на изпълнение, което е невъзможно (необходимо е степенуване). Друга част не зависи от знанията на лекаря, а от даденостите на майките за естествено хранене. Останалите са неточно разбиране за осигуряване на качество чрез хронометрия и непознаване на законовата уредба.

Целта е да се спази действащата в Република България нормативна уредба, да не се нарушава изградената система за профилактика и лечение на децата, да се диференцира първичната от специализираната медицинска помощ в грижите за по-добро здраве на децата, да не се създава неравнопоставеност в достъпа до лекарска грижа на децата от различни типове населени места и други основания, освен гореизброените, които обясняваме накратко в следващия коментар:

Така предложеният проект за Стандарт по педиатрия нарушава Здравния модел в България, променя философията на специалността Обща медицина и смисъла на съществуване на Общата медицинска практика като основно и ключово звено на модерните системи на здравеопазване в Обединена Европа, а именно Профилактиката. Колкото повече профилактика, толкова по-малко разходи за здравната система.
Още Пирогов е казал:

1 грам профилактика е равен на 1 килограм лечение”.



Чрез холистичния подход ОПЛ има глобалната задача за пълен ангажимент към детето и семейството. Това съответства на принципа „Пациентът – в центъра на системата” и на дефиницията на СЗО за фамилна медицина: „форма на първичната медицинска помощ, която осигурява продължителна, цялостна грижа за здравето на индивида и семейството във всички възрасти, пол, заболявания, както и части на тялото”. (WHO, European Observatory on Health Systems and Policies Series, http://www.euro.who.int/Document/E87932.pdf, page.36; Saltman and Figueras, 1997; WHO 2002 )

Колкото по-комплексно работят ОПЛ в областта на профилактиката на цялата фамилия в т.ч. и в профилактиката на децата, толкова по-малко деца ще постъпват за лечение в болниците; колкото по-малко хоспитализации, толкова повече здрави деца и по-малко разходи за по-скъпото болнично лечение.

Допускането на тезата:


профилактиката на децата – от педиатрите,
бременните – от акушер-гинеколозите,
възрастните – от терапевтите,
старците – от гериатрите,
е връщане към старото и води до ненужно разпиляване на средства в здравната система.
Воденето на детска консултация е от компетенциите не само на специалистите по Обща медицина, но и на всеки дипломиран лекар (за сведение, в някои развити страни като Великобритания напр. детските консултации и всичко, свързано с ежедневните грижи по отглеждането на детето, се осъществяват от квалифицирани акушерки и мед.сестри, наречени здравни посетители).

За педиатрите има достатъчно сериозен професионален „фронт” – диагностика, диференциална диагноза и лечение на редица заболявания.

В широката основа на пирамидата на здравната система са общопрактикуващите лекари.

Като следващо ниво (СИМП и БП), педиатрите не следва да дублират рутинните медицински дейности на общопрактикуващите лекари. Трябва да насочат усилията си за съвременна адаптация към достиженията на световната медицинска практика в областта на детските болести.



Необходимо е медицинските стандарти по отделните специалности да бъдат изготвяни така, че да няма дублиране на дейности и излишно разпиляване на средства. Да има поглед и в ширина, не само в дълбочина, да има стъпаловиден, надграждащ подход, за да няма въртене в кръг, тъпчене на място и дърпане назад, а развитие и усъвършенстване на цялата система на здравеопазване, в т.ч. на особено важното за всяка нация детско здравеопазване. Само тогава все по-рядко ще чуваме призиви за дарения на средства за лечение на болни български деца от специалисти педиатри в чужбина, а ще имаме висококвалифицирани и опитни наши педиатри, с които да се гордее българският народ.



УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ НА НСОПЛБ


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница