Национално съобщение по изменение на климата



страница1/4
Дата11.01.2018
Размер455.43 Kb.
#44058
  1   2   3   4


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

3


НАЦИОНАЛНО СЪОБЩЕНИЕ
ПО ИЗМЕНЕНИЕ НА КЛИМАТА

РЕЗЮМЕ



РАМКОВА КОНВЕНЦИЯ
НА ОБЕДИНЕНИТЕ НАЦИИ
ПО ИЗМЕНЕНИЕ НА КЛИМАТА

СОФИЯ, 2002


Изготвен от:





MИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

Отдел Стратегия, Европейска интеграция и международно сътрудничество

Гладстон 64

София 1000

България

Тел.: 359 2 9406244

Факс: 359 2 9816610

E-mail: dstoytcheva@moew.government.bg

ecoins@moew.government.bg







ИНСТИТУТ ПО ЕНЕРГЕТИКА АД

Ф. Жолио Кюри 20

София 1113

България


Тел.: 359 2 9634576

Факс: 359 2 9634038

E-mail: christov@eninbg.com

assenov@eninbg.com





УВОД
Климатът на нашата планета винаги е бил в процес на изменение, но докато в миналото промените са били естествени, сега учените вярват, че емисиите на въглероден двуокис от индустрията и земеделската дейност причиняват невъзвратима промяна на климата. Драстичното увеличение на концентрацията на газовете, известни като “парникови”, може да доведе не само до значително покачване на температурата, но и до нежелателен климатичен модел в близкото бъдеще.
Рамковата конвенция на Обединените нации по изменението на климата (РКОНИК), известна като Конвенцията, е първият и главен международен юридически инструмент засягащ изменението на климата на глобално ниво. Повече от 150 страни подписаха този документ през м. юни 1992 г. по време на срещата на върха в Рио де Жанейро, като Конвенцията влезе в сила на 21 март 1994 г. Целта на Конвенцията е да постигне стабилизиране на концентрацията на парникови газове (ПГ) в атмосферата на ниво, което предотвратява антропогенното въздействие върху климатичната система. Това ниво трябва да се постигне в такъв период от време, който ще бъде достатъчен за екосистемите да се приспособят естествено към климатичните изменения; да се осигури достатъчно производство на храни и да спомогне устойчивото развитие. Целта на Конвенцията би могла да се постигне чрез прилагането на глобална стратегия за съхранение на климатичната система за сегашните и бъдещите поколения.
Признавайки важността на проблема с изменението на климата и нуждата от международно сътрудничество за разрешаването му, България подписа Конвенцията през м. юни 1992, а българският парламент я ратифицира през м. март 1995 г. Съгласно членове 4.2(б) и 4.6 на Конвенцията, България, като страна в преход, прие за базисна 1988 г. вместо 1990. Като страна от Приложение към Конвенцията, България прие задължението да стабилизира емисиите на ПГ през 2000 г. на ниво, което не надвишава нивото на тези емисии от 1988 г.
Първото Национално съобщение по изменението на климата бе разработено от Междуведомствен комитет подкрепен от независими организации и експерти. Тази работа бе координирана от Министерството на околната среда и водите, и Енергопроект1. Съобщението бе предадено в Секретариата на Конвенцията през м. февруари 1996 г.
Второто Национално съобщение е следваща стъпка в развитието и прилагането на националната политика по изменение на климата. То е разработено след Конференцията на страните в Киото, и след новите задължения приети от страните по Конвенцията. Това постави нови задължения пред страната и издигна нуждата от последователна национална политика за намаляване на антропогенните емисии на ПГ. Съгласно Приложение Б към Протокола от Киото, задължението за количествено намаляване на емисиите които България трябва да постигне през първият период на изпълнение на Конвенцията е 8% от общото количество на емисиите през базисната 1988 г.
Второто Национално съобщение е разработено по указанията приети от Втората конференция на страните по Конвенцията. То е базирано на данните представени в Първото Национално съобщение, допълнени и подобрени през време на разработването на Националния план за действие по изменението на климата в рамките на Американската програмата за изучаване на страната във връзка с подкрепата за изготвяне на Национален план за действие. Второто съобщение бе изготвено от Междуведомствения комитет, подкрепен отново от независими организации и експерти. Както преди, работата бе координирана от Министерството на околната среда и водите, и Енергопроект2.

Понастоящем, принципите залегнали в националната политика по изменение на климата са предопределени от силното желание на България да е присъединена към международните усилия за разрешаването на проблема с изменението на климата. Този процес трябва да се провежда по такъв начин, че да не се поставят непреодолими прегради пред националната икономика, като същевременно се подпомага привличането на чужди инвестиции, които да спомогнат за прилагане на политиката.


Същността на политиките и мерките за намаление на емисиите на ПГ е указана в Националния план за действие по изменение на климата (НПДИК) одобрен от българското правителство (решение Nо. 393 от 06 юли 2000 г.). В добавка към задачите на Плана, съществуват други важни политики, съответстващи на задължението за намаляване на емисиите на ПГ. Някои от тях са Националната стратегия за околна среда и проектните Национална програма по енергийна ефективност и Национална програма по възобновяеми енергийни източници.
Институционално, прилагането на политиката на страната по изменение на климата е възложено на Междуведомствения комитет създаден с приемането на НПДИК. Този Комитет трябва да наблюдава прилагането на Плана, да оценява изменението на емисиите на ПГ, да приспособява Плана в съответствие с изменящите се условия в страната, да регистрира нарушенията, и да разработва компенсаторни мерки за изпълнение на задачите. Цялостното прилагане на Плана се контролира от Министерството на околната среда и водите.
Третото Национално съобщение бе изготвено от Института по енергетика и координирано от Министерството на околната среда и водите. Съобщението представя цялостната ситуация в страната за периода след Второто национално съобщение до средата на 2001 г.


Каталог: wp-content -> uploads -> file -> Climate -> Climate Change Policy Directorate -> IETM -> UNFCCC and Kyoto Protocol
file -> Решение на Министерски съвет №802 от 04. 12. 2007 г. (ДВ, бр. 107 от 2007 г.): Обявявам защитена зона „Камчия с идентификационен код
file -> Министерство на околната среда и водите утвърден със заповед № рд – 991/23. 12. 2014 г. На министъра на околната среда и водите
Climate Change Policy Directorate -> Въведение и мотивация 3 Намаление на емисиите на парникови газове 7
Climate Change Policy Directorate -> Европейска комисия генерална дирекция действия по изменение на климата дирекция в – Европейски и международни въглеродни пазари Ръководен документ №2
Climate Change Policy Directorate -> І общи разпоредби Ч
Climate Change Policy Directorate -> Поемане на по-амбициозни ангажименти за намаляване на емисиите


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница