Най-дребният камък от пирамидата тежи 2000 кг, а най-големият кг!



Дата01.02.2018
Размер100 Kb.
#52532



Първото чудо на света са египетските пирамиди. Някои от пирамидите са били победени от разрушителното влияние на времето, други са потънали в морето от пустинен пясък. Те се издигат върху гола скалиста височина, която отделя долината на ка Нил от мъртвата пустиня. Строени са в една редица от почти сто километра от Кайро до Илахун. Най-известни са трите пирамиди край Гиза, но за световно чудо се признава “Гигантската пирамида”. Нарича се още ............................ Датира от началото на XXVI в. пр. н. е. Обемът на голямата пирамида е приблизително ................... кубически метра. От подножието до върха са измерени ………. м.

Най-дребният камък от пирамидата тежи 2000 кг, а най-големият – …………..кг!

Пирамидите са били строени, за да може древният египтянин да живее и след смъртта си. Но за това е трябвало да се изпълнят две условия: първо, тялото му трябвало да се запази от гниенето и, второ, неговата душа трябвало да получи от живите всичко необходимо за онзи свят.




Висящите градини на Семирамида са едно от приказните чудеса на света, макар да има данни че Семирамида е историческо лице. Немският архитект...................., едва в края на двадесети век извадил от приказния свят в реалноста висящите градини на Семирамида. Прави разкопки във Вавилон в края на деветнадесети век, където се натъква сводове и останки на крепост от камък. В Месопотамската архитектура камъкът бил най-редкият и най-малко употребяваният строителен материал и дотогава бил открит само на едно единствено място - на северната крепостна стена в...............

Архитекта препрочел текстове на древните вавилонци Страбон и Филон, че намерения камък наистина бил употребяван само в две постройки в целия Вавилон - в северната крепостна стена и във "висящите градини".

Страбон описва: " Градината е във вид на квадрат и всяка нейна страна е дълга приблизително 120 метра. Държи се от сводове, които се опират в подставки от каменни блокове, наредени един върху друг, като кубове. Каменните подставки са напълнени с пръст, така че в тях могат да растат дори най-високите дървета. Най-отгоре има стъпаловидни тераси, където се намират ................................., с които непрекъснато се докарва вода от Ефрат . Тази река тече по средата на града, а до реката е градината."

Филон ги описва като: " Висяща се нарича градината, в която растенията са високо над земята и която сякаш виси във въздуха. Има каменни стълбове, които носят тежестта на цялата постройка. Долни им части са украсени и образуват под постройката зала колонада. Върху тях са наредени........................, върху които е насипан дебел пласт земя, а в пръстта са посадени широколистни и други дървета, най-различни видове цветя, с други думи - всичко, което е радост за очите и наслада за небцето. Преди да се засади, цялата площ се преорава няколко пъти. Ето така с рало се оре нивата над главите на тези, които се разхождат долу под колоните. А водните струи текат свободно от кладенците, разположени на високо. По този начин пръстта се поддържа влажна и в нея растат вечно зелени растения и широколистни дървета с мощни корени в естествена големина и развитие."

От тези описания ни става ясно, защо в древността висящите градини на Семирамида са били считани за чудо на света. Отличавали са се първо, със своята оригиналност, с изключителната идея, която ги е породила; второ със смелото техническо решение на постройката; остроумно водно помпено съоръжение; и трето с красотата си.

През ............ година Иракският институт за исторически паметници, започва да реконструира Висящите градини на Семирамида във Вавилон. Но след като основите бяха построени, работата спряла поради липса на средства. Останалото е предоставено на нашето въображение, за да дообрисуваме картината на това чудо на света.





За Родоския колос Филон пише: "Остров Родос е в безгрижното море. Някога, когато бил още на дъното, изнесал го на бял свят Хелиос и го поискал от боговете за своя собственост. Тук стои Колосът, висок седемдесет лакътя, създаден като образ на Хелиос, сияйният бог на слънцето, който свети на простосмъртните и боговете. За своята творба скулптора употребил толкова много ............., че за отливката не стигнали всички запаси и трябвало да се вземе от рудниците по целия свят. Зевс обсипал родосците с такова богатство само за да го употребят за прослава на Хелиос и да му издигнат статуя, която стига от земята чак до небето".
Статуята в чест на "сияйният бог", била висока приблизително .................... м. Колосът е бил твърде тежък и за самата земя. Удържала го е изправен само около ............години на плещите си.

Най-старите писмени сведения за Родос намираме в книгата ................... , където се изброяват участниците в Троянската война: "А от Родос Тлиполем, синът на Херакъл, красив и снажен, доведе девет кораба и родосците, войници смели, които обитават Родос и се делят на три племена: в Линдос и в Ялисос и в Камейрос белокаменния...".

Автор на голямата статуя е .................. от Линдос и за него се знае само, че е живял през IV - III век пр. н. е., че е учил при Лизип. Това е твърде малко за един създател на творбата, която преминала в историята като чудо на света.

На въпроса как ли е била направена статуята, Филон описва: "Най-напред авторът е отлял и поставил краката на Колоса, после парче по парче отливал другите части на тялото и ги споявал с частите, който вече били поставени. Около растящата скулптора трупал голямо количество глина и пясък, които по този начин закривали завършената част, а около пласта пруст заповядал да се натрупат камъни, така че да крепят неговата творба. Следователно той постъпвал както при нормално отливане на статуя или камбана във форма, с тази разлика, че вместо да постави формата в пръст, натрупвал пръстта върху формата".






Зевс от Фидий в Олимпия - четвъртото чудо на света и единственото, създадено от един-единствен човек. Олимпия като някакво голямо спортно средище със стадиони, лекоатлетически писти, игрища и гимнастически салони, ще остане излъган. Това са руини, превърнати в първокласен туристически обект; хотели, ресторанти, будки със сувенири, къмпинг и музей, а още и най-възхитителният археологичен парк на света. Истинска градина, пълна със счупени древни колони, които лежат в папратта като мъртви войници или стърчат чак до небето като паметници на неувяхваща слава, много чинари с полянки всред тях и затънтени места, където си почиват хилядолетията. Това място, чието име и традиция са живи и досега, е било най-свещеното късче земя на древна Елада. Олимпия била остров на мира. Първите “исторически” олимпийски игри се провели през ....................

Древна Олимпия, с всичките си сгради и съкровища на изкуството, които гърците натрупали тук за повече от хиляда години, станала през 395 г. пр. н. е. жертва на дивите готи и после попаднала в ръцете на християните, които след декрета на Теодосий против езическите храмове “унищожили и пръснали всичко безбожно”. Останалото довършили двете земетресения (през 425 и 580 г.) и най-накрая турските аги, които превърнали Олимпия в каменоломна. Човекът, който си поставил за цел да открие Олимпия, бил .................................. Едва на 23 г., той пристигнал в Гърция през 1837 г., но не като археолог, а като домашен учител при кралският съветник Брандис. Курциус бил учен, който не прекарва времето си по кабинети и конференции, а на терена. За първи път Курциус посетил Олимпия още през 1838 г. Разкопките започнали през ...............г. и приключили през май 1887 г., когато в Олимпия бил открит Олимпийският музей.


Резултатите от разкопките на Курциус донесли голяма изненада. А за широките обществени кръгове, които очаквали злато, сребро и всякакви други “материални ценности”, голямо разочарование. Сега храмът на Зевс е най-голямата олимпийска руина. Варовиковите цилиндрични блокове с диаметър ..................., от които се състояли колоните, днес са толкова изветрели, че не могат да носят собствената си тежест. Храмът бил построен през 468-456 г. пр. н. е. и неговият архитект ................................................. го поставил върху малко възвишение в свещения район, така че изглеждал по-висок, отколкото бил в действителност. Неговите дорийски колони по 6 на всяка фасада и по 13 от двете страни, били високи десет и половина метра.

Храмът се състоял от три части: в средното помещение, разделено от два реда дорийски колони на три кораба, върху настилката от червен варовик, украсена с бял мрамор, се издигал черен варовиков блок, пиедесталът за статуята на Зевс Олимпийски. За гърците статуята била паметник на елинското величие и слава.

Била висока между 9 и 12,5 метра. Туниката на Зевс и косата му били от злато, непокритите части на тялото от слонова кост, тронът от кедрово дърво, инкрустирано с абанос и скъпоценни камъни. А лицето и фигурата на Зевс, Фидий е изваял с изключителното майсторство. Зевс седял на трон с високо облегало, от лицето му лъхали достойнство и благородство, на главата си имал венец на олимпийски победител. Украсата прославяла както Гърция, така и олимпийските игри.




Храмът на Артемида в Ефес е един изключителен и неповторим земен дом на боговете. Омир нарича Артемида, прекрасната и вечно млада богиня, чиято земна обител бил ефеския храм. Тя била дъщеря на Зевс, върховният древногръцки бог, властелинът на богове и хора, който обитавал високия Олимп и на богинята .............., дъщеря на титана Кой. Съществуват данни, че Артемида се била родила на остров Делос, а според други в Ортигийската горичка край Ефес. Заедно с нея се родил и нейният брат-близнак Аполон, ..................................., вожд на Музите, стрелец, "най-красивия от всички богове".

Първоначално за гърците Артемида била покровителка на животните, а по-късно станала дарителка на влагата и росата, покровителка на горите и полята, богиня на цялата природа. Още от самото начало на Артемида се преписва страстното увлечение към лова. Затова я изобразявали като богиня с лък и стрели, хванала лебед, бик, тигър, лъв, леопард или елен. Нейното латинското име е ............... Ловът и оръжието са в тясна връзка с войната и затова я почитат и като богиня на войната.

Не се знае как е изглеждал храма на Артемида в най-древни времена. Знае се само, че през около VIII век пр. н. е. че е имало малко светилище с дървена статуя на богинята.

Жителите на Ефес решили да построят храм на богинята на съвсем ново място. Строежа започнали двама прочути строители от Крит: .......................... от Кнос и неговия син Метаген, но има данни, че храмът се градил цели 120 години.


Повече от 500 години храмът сияел в цялата си красота и великолепие, но дошли ................... и опустошили храма. Казват, че жителите на Ефес пак го възстановили, но декретът на Теодосий против езическите храмове от .............. произнесъл смъртната присъда над древния прочут храм на Артемида Ефеска, а изпълнител на присъдата станало заметресението, което превърнало великолепната обител в развалина.

След хилядолетия, английският инженер Дж. Т. Ууд, открил руините между Каистър и Корес. Близо 2 години отмивал 6-метровия слой тиня, да се открият мраморните основи на храма и слънцето отново да освети мястото, където се издигал храмът на Артемида.






Мавзолеят в Халакарнас

Съвременното название на древния Халакарнас е .......................... Този град живее и до днес, макар и като незначително турско пристанище, заобиколено от гористи хълмове. Мястото, където е построен градът първоначално е било остров от пясъчни наноси. Днес той е живописно разположен сред лозя, между които се виждат лакатушните древни крепостни стени.

Според Витрувий, Халакарнас изглеждал така: " По местоположението си прилича на полукръгъл амфитеатър. Долу покрай пристанището се е ширел площад. По средата на площада минава много широка улица. Там се намира Мавзолеят, построен по такъв изключителен начин, че се смята за едно от седемте чудеса на света. Най-високото място е .................................. с огромна статуя, направена от Леохар. От дясната страна на най-високото място е светилището на Афродита и Хермес, точно при извора на Салмакис.

Историята на града започва тридесет века преди нашата и е изпъстрена с много битки. Много владетели са властвали над тези територии и много творци са създали своите неповторими творби. Преди 24 века назад, в ония времена, градът бил управляван от Мавзол, а по-късно и от неговата съпруга Артемизия. Причината за да се построи Мавзолеят, най-голямата гробница в света след Египетските пирамиди, не била вярата в безсмъртието на душата, нито високомерието на тирана, а голямата любов. Мавзолеят смайвал преди всичко със своята архитектонична концепция. Съвременниците се възхищавали от неговите размери, разточителност и главно от "ненадминатото съвършенство на художествена украса". За вътрешната украса на музея са се погрижили знаменити художници и скулптори, чиито творби се радват на най-голяма цветуща слава за вечни времена. През XII в. от нашето летоброене Мавзолея все още си стоял на мястото. През XIII в. го засегнало земетресение. През XV в. бил разрушен. През XIX в. били открити неговите останки от сър ............................., който през 1846 г. започнал разкопки по тези места. До 1857 г., той изкопал няколко стъпала от храмовата пирамида и всички запазени останки от скулптурната украса: два от четирите впрегнати в колесницата коне, които украсявали върха на Мавзолея, статуите на Мавзол и Артемизия, множество фигури и лъвове, а също големи и малки фрагменти.

Връх на успеха били за Нютън намерените 14 плочи с фризове, които някога украсявали стените на Мавзолея, и то именно с релефите от "Битката на гърците с амазонките", която древните автори преписвали на Скопас. Нютън намерил плочите, не в Мавзолея, а в крепостта ....................., където били зазидани в стените, за да подсилят постройката. Три други плочи с фризове от Мавзолея били открити във Вила ди Негро в Генуа. Въз основа на всички находки са правени много опити да се възстанови първоначалният изглед на Мавзолея, като най-успешна реконструкция е направил ................... в списание "Архитектура" (1900г.) с чертеж, който, може би най-вярно отразява някогашния изглед на Мавзолея.




Фарът край Александрия е седмото чудо на света е в египетски води, в делтата на “реката, хранена от небето”. Фарът на остров Фарос е изчезнал завинаги и без следа.
За него има сведения, че е бил по-висок и от най-високата пирамида. Построил е го е книдският архитект ........................
Остров Фарос има два носа, единият от тях е насочен към сушата, към полуострова, който се вдава от сушата в морето. Този нос или полуостров се нарича Лохиас и дотолкова се вдава в морето, че оставя само един тесен вход за пристанището. Освен това наоколо в морската теснина има скали, някои под, а други над водата, в които непрекъснато се разбиват морските вълни. Най-издадената част на острова представлява една скала, заобиколена от водата. На тази скала се издига достойна за възхищение многоетажна кула, построена от бял камък, която се нарича също като острова. Крайбрежието и от двете страни няма пристанище, а освен това е ниско, заобиколено от скали и плитчини; затова тук е нужен висок, добре забележим откъм морето фар, за да могат моряците да намерят лесно входа за пристанището.

Фарът бил висок ......................... метра от основата до върха, както отбелязал Йосиф Флавий, еврейски историк от I век на н. е. В четвъртата книга на своето съчинение ”За еврейската война” той пише, че през нощта огънят на открито, запален с дърва на най-горната площадка на фара, дава знак на приближаващите кораби на разстояние ......................... километра.


Птоломеите не са построили фара само от чисто практични съображения. Той бил символ на тяхната могъща империя, на тяхното богатство и великолепие, а като светлина в мрака и символ на тогавашната Александрия.
Според описанията фара имал квадратна основа. Върху нея се издигал голям едноетажен дворец с четири кули, по една на всеки ъгъл. Над него се издигала кула, висока 70-80 метра, която постепенно се стеснявала нагоре и завършвала със зъбчата стена като крепост. Над нея стърчала втора кула, по-тясна и вероятно също толкова висока, тя пък завършвала с каменна площадка. На площадката имало кръгло помещение с колонада вместо стени, където нощем се палела голяма клада с дърва. Колоните поддържали висока пирамидална кула, на върха на която също имало площадка с пиедестал за статуята на “боговете-покровители на моряците”, вероятно на първите двама Птоломеи. “Белият камък” за който споменава Страбон, бил според Флавий и Плиний мрамор.

По времето на императорите Клавдий и Нерон през 41-65 г., фарът бил реконструиран. По времето на византийците през IV в. го засегнало земетресението и огънят на неговата площадка загаснал завинаги. След идването на арабите през средата на VII в. той служел за дневен фар, понеже се белеел отдалеч. По времето на фатимите в края на X в. го засегнало ново земетресение; от високата постройка останала да стърчи едва една четвърт. По времето на първите мамелюкски владетели от средата на XIII в. той станал излишен дори като дневен фар: сушата дотолкова се приближила до острова, че пристанищата на Птоломеите се превърнали в песъчливи плитчини. В началото на XIV в. населението започнало да го разрушава и разграбва малко по малко, за да си строи къщи. Земетресението през ................... довършило останалото.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница