Налична инфраструктура на участниците в проекта рацио



Дата05.02.2018
Размер56.2 Kb.
#54363
Налична инфраструктура на участниците в проекта РАЦИО

(Регионален Астрономически Център за Изследвания и Образование).

РАЦИО е консорциум, който се състои от следните три звена:



  1. Институт по Астрономия (ИА) с Национална Астрономическа Обсерватория (НАО),

  2. Катедра Астрономия (КА) , Физически факултет, Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и

  3. Астрономически Център (АЦ), Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“

Следва описание на наличната инфраструктура по звена.

ИА с НАО е базовата организация на Консорциума. Той управлява Националната Астрономическа Обсерватория и Астрономическата Обсерватория Белоградчик (АОБ).



Описание на инфраструктурата на Института по астрономия с

Национална астрономическа обсерватория
Инфраструктурата на Института по астрономия (ИА) с Национална астрономическа обсерватория (НАО) включва следните компоненти:

  • 2-метров телескоп система Ричи-Кретиен-Куде – С телескопа се получават изображения на различни по големина полета от небето, съдържащи изследваните обекти, както и спектри на отделни астрономически тела, предимно различни видове променливи звезди. Детекторите са професионални цифрови камери, произведени специално за астрономически цели и се охлаждат с течен азот или термоелектрически. Преките кадри във Ричи-Кретиен фокуса на телескопа се получават с мащаб 13 ъглови секунди/мм. В куде-фокуса се получават спектри с разделителна способност достигаща до 30000. Във фокуса Ричи-Кретиен може да се монтира фокален редуктор, който дава възможност за няколко режима на работа – изображения за стандартна и тесноивична фотометрия (мащаб 36 ъглови секунди/мм), нискодисперсна спектроскопия и спектрополяриметрия (с разделителна способност около 1000), получаване на изображения с взаимно-перпендикулярна ориентация на поляризацията и на изображения с интерферометри на Фабри-Перо. Доминиращ източник на финансиране е бюджетната субсидия, получавана чрез Българска академия на науките. Но част от изследванията и модернизацията на НАО се извършват с финансовата подкрепа на ФНИ. С проектно финансиране (ФНИ) през последните години бе осъществено съществено обновяване на 2-метровия телескоп – внедряване на нова система за управление на телескопа и на нов спектрограф, тип ешеле.

  • 60-сантиметров телескоп, тип Касегрен. Първоначално (преди 35 години) телескопът е предвиден предимно за електрофотометрични наблюдения на отделни звезди. Днес той е оборудван със съвременна CCD камера, което повишава неговата чувствителност и разширява многообразието от задачи, които могат да бъдат решавани с него.

  • 50/70/172 см Шмит телескоп. Този телескоп се характеризира със своето голямо поле, което дава възможност той да бъде използван за изпълнението на обзорни програми. Той също е оборудван със CCD камера, 4К х 4К. която позволява получаването на кадри с мащаб 1.1 ъглова секунда/пиксел и размер на полето 1.2 х 1.2 ъглови градуса. Телескопът се използва за фотометричната променливост на различни видове звезди, за мониторинг на комети и астероиди и за търсене на нови звезди в галактиката Андромеда.

  • 15-сантиметров коронограф, тип Лио, за наблюдение на Слънчевата корона, на активни и спокойни протуберанси и тяхната еволюция.

  • В НАО има изграден компютърен клас, който се състои от няколко сървъра и десет компютъра, на които е инсталиран специализиран софтуер за обработка и анализ на астрономически изображения. Комбинацията на телескопите със средства за обработка на данните, непосредствено след тяхното получаване е уникална и дава възможност за бързо и ефективно достигане на крайни резултати и тяхното своевременно публикуване. Тези условия се използват интензивно и за провеждането на практически занимания със студентите по астрономия от СУ и ШУ, както и за провеждането на национални и международни школи по астрономия.

  • 60-сантиметров телескоп, тип Касегрен в астрономическата Обсерватория Белоградчик. Телескопът е първият професионален телескоп в България, построен преди всички телескопи в НАО. Първоначално е бил предвиден предимно за електрофотометрични наблюдения на отделни звезди. Днес той е оборудван със съвременна CCD камера, което повишава неговата чувствителност и разширява многообразието от задачи, които могат да бъдат решавани с него.

Инфраструктурата на ИАНАО е регистрирана в Европейския портал за изследователски инфраструктури, където могат да се намерят данни за нея: http://www.riportal.eu/


Потребители на цялата инфраструктура на ИАНАО са всички астрономи в България (освен сътрудниците на ИАНАО, това са предимно преподаватели, докторанти и студенти от Софийски университет и от Шуменски университет). Всички потребители могат да използват телескопите за определен брой нощи след участието в конкурс, провеждан на базата на подадена заявка за получаване на наблюдателно време, която се разглежда от избрана за целта национална комисия. Критериите за получаване на наблюдателно време са базирани на качеството на научната задача и актуалността на научния проблем, който ще бъде решен, чрез използване на инфраструктурата на НАО или АОБ. Такива заявки се подават 2 пъти в годината и след разглеждането им, комисията внася предложение за разпределение на ресурсите за одобрение от Научния съвет на ИАНАО. Потребители са също така и чуждестранни учени, които работят по съвместни проекти с учени от ИАНАО. Резултатите, които се основават на данни, получени с телескопите на НАО, се публикуват предимно в международни списания с импакт-фактор. Само от ИАНАО годишно се публикуват над 120 статии, а цитиранията са над 400.

Описание на инфраструктурата на Катедра астрономия, Физически факултет,

Софийски университет „Св. Климент Охридски”
Катедра „Астрономия” (КА) е най-старата астрономическа организация в България. Преди 120 години е основана Астрономическата Обсерватория към университета. Основна задача на КА е висшето образование по астрономия, което се извършва на три нива – бакалаври, магистри и доктори. Инфраструктурата на КА се състои от:

  • 10 офиса и една лаборатория във Физическия факултет на СУ,

  • Астрономическа Обсерватория в Борисовата градина, съдържаща два купола с телескопи, 2 сгради с 4 офиса, зала за лекции и две работилница – електронна и механична и

  • Студентска астрономическа обсерватория, разположена на територията на геодезичната обсерватория Плана.

Инструментите с които разполага КА са: историческият 6 инчов рефрактор на фирмата Груб, 14 инчов телескоп Целестрон, LHIRES III спектрограф със детектор SBIG

ST-1603 CCD камера, 14 инчов Нютон телескоп с детектор SBIG STL-

11000M, голямоформатна CCD камера, два стари 15 cm телескопа (Zeiss

Meniskas и AT 150) aи малък радиотелескоп SRT. Има и няколко по-малки, 6 cm and 8 cm Zeiss рефрактори за визуални наблюдения. Освен инфраструктурата на КА, за своята работа студентите и техните преподаватели използват редовно и инфраструктурата на ИАНАО.

Източник на финансиране на КА е предимно държавния бюджет. Скромен дял има и проектното финансиране, което практически също идва от бюджетната субсидия на СУ.

Описание на инфраструктурата на Астрономически Център (АЦ),

Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“
АЦ на ШУ е втората институция в България, в която се преподава астрономия на ниво бакалаври, магистри и докторанти. Нейната инфраструктура се състои от:


  • Купол с диаметър 3 метра за астрономически телескоп

  • 15 сантиметров телескоп "Meniskas" с астрокамера

  • Наблюдателна площадка за по-малки телескопи, разположена около големия купол

  • Два 6 сантиметрови рефрактори, 6.5 сантиметров рефлектор Алкор, визуална тръба и 6 секстанта.

  • Лаборатория с 10 компютъра, оборудвани със специализирани продукти за обработка на астрономически данни и друг софтуер за решаване на физически и математически задачи.

  • Шнел-фотометър, секстанти, звездни карти и други специфични за обучението по астрономия помощни средства.

Източник на финансиране на КА е предимно държавния бюджет. Известен дял има и проектното финансиране, което идва от бюджетната субсидия, както и от проекти с Европейско финансиране.


Ядрото на РАЦИО е НАО. Ето защо там са концентрирани и плановете за развитие на инфраструктурата на РАЦИО, изграждането на нови телескопи, които да се управляват дистанционно, както и по-интензивното използване на цялата инфраструктура на НАО за изследователска дейност и за обучение, в съответствие със съвременните стандарти.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница