Наръчник за търговците, извършващи външнотърговски операции с партньори от страните -членки на европейския съюз – интрастат оператори



страница1/3
Дата12.05.2017
Размер428.08 Kb.
#21196
  1   2   3


НАРЪЧНИК
ЗА ТЪРГОВЦИТЕ, ИЗВЪРШВАЩИ ВЪНШНОТЪРГОВСКИ ОПЕРАЦИИ С ПАРТНЬОРИ ОТ СТРАНИТЕ -ЧЛЕНКИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ – ИНТРАСТАТ ОПЕРАТОРИ

ЧАСТ ПЪРВА


ВЪВЕДЕНИЕ. ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ И ФУНКЦИОНИРАНЕ НА СИСТЕМАТА ИНТРАСТАТ

ГЛАВА ПЪРВА
УВОД
1.1. Предназначение на наръчника

1.2. Необходимост от система Интрастат

1.3. Какво представлява система Интрастат?
ГЛАВА ВТОРА
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
2.1. Териториален обхват

2.2. Обхват на система Интрастат

2.3. Пристигания

2.4. Изпращания

2.5. Прагове за наблюдение

2.6. Референтен период и периодичност при подаване на декларациите по системата Интрастат

2.7. Стока. Общи движения на стоки

2.8. Регистър на Интрастат операторите

2.9. Специфични стоки и движения

ГЛАВА ТРЕТА
УПЪЛНОМОЩАВАНЕ. ПЪЛНОМОЩНИК. ВИДОВЕ ИНТРАСТАТ ДЕКЛАРАЦИИ. ИЗГОТВЯНЕ НА ДЕКЛАРАЦИИ ПО СИСТЕМА ИНТРАСТАТ. НАЧИНИ ЗА ПОДАВАНЕ НА ИНТРАСТАТ ДЕКЛАРАЦИИТЕ
3.1. Упълномощаване. Пълномощник

3.2. Видове Интрастат декларации

3.3. Изготвяне на декларации по система Интрастат

3.4. Начини за подаване на декларациите
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

ПРОЦЕС НА ПОДАВАНЕ НА ДЕКЛАРАЦИИ ПО ИНТРАСТАТ
ГЛАВА ПЕТА



ДАННИ, СЪДЪРЖАЩИ СЕ В ИНТРАСТАТ ДЕКЛАРАЦИИТЕ

ЧАСТ ВТОРА


СПЕЦИФИЧНИ СТОКИ И ДВИЖЕНИЯ. СТОКИ ИЗКЛЮЧЕНИ ОТ ДЕКЛАРИРАНЕ. КОНФИДЕНЦИАЛНОСТ
ГЛАВА ШЕСТА


6.1. СПЕЦИФИЧНИ СТОКИ

6.1.1. Промишлени предприятия и компонентни части

6.1.2.. Пристигания и изпращания на партиди

6.1.3. Плавателни съдове и летателни апарати

6.1.4. Резервни части за моторни превозни средства и летателни апарати

6.1.5. Стоки доставяни на плавателни съдове и летателни апарати



6.1.6. Офшорни инсталации

6.1.7. Морски продукти

6.1.8. Космически кораби и космическо оборудване



6.1.9. Електричество и газ

6.1.10. Военни стоки
6.2. СПЕЦИФИЧНИ ДВИЖЕНИЯ
6.2.1. Преработка на стоки по договор

6.2.2. Транзакции с участието на няколко страни-членки

6.2.2.1. Транзит

6.2.2.2. Триъгълна търговия

6.2.2.3. Индиректна търговия

6.2.3. Транзакции с участието на трето лице

6.2.3.1. Многократна препродажба (верижна продажба)

6.2.3.2. Комисионер

6.2.3.3. Съвместна продукция



6.2.4. Трансфер в чуждестранен склад

6.2.5. Бартерна търговия

6.2.6. Продажба на стоки по договор за лизинг

6.2.7. Продажба на стоки на консигнация

6.2.8. Връщане на стоки. Замяна на стоки
6.3. СТОКИ ИЗКЛЮЧЕНИ ОТ ДЕКЛАРИРАНЕ

ГЛАВА СЕДЕМ

КОНФИДЕНЦИАЛНОСТ
ГЛАВА ПЪРВА
1.УВОД
1.1. Предназначение на наръчника
Наръчникът е предназначен за икономическите единици търгуващи със страни-членки на Европейския съюз, които следва да подават декларации по система Интрастат за реализираните от тях сделки с тези страни. В него са описани правилата, които се прилагат и необходимата за предоставяне на информация съгласно общите изисквания на Европейския съюз, адаптирани към статистическите нужди и българското законодателство.
Той не включва информация за:
- стоки, които са били внесени от или изнесени за страни извън територията на ЕС, за които Единният административен документ (ЕАД) - митническата декларация продължава да се изисква и попълва;

- доставка на услуги, с изключение на тези, които са неразделна част от договора за доставка на стока (напр. транспортните и застрахователните услуги съпътстващи доставката на стоки);

- стоки за и след ремонт заедно с необходимите за това части за замяна;

- продажбата на нови транспортни средства за лично ползване, подлежащи на облагане с данък добавена стойност.


1.2 Необходимост от система Интрастат
Създаването на Единния пазар от 1 януари 1993 година допринесе за свободното движение на стоките между страните-членки на ЕС и отпадането на митническите формалности и митническата документация. Същевременно Европейската комисия се нуждае от информация за движението на стоките по търговски потоци между отделните страни-членки, с цел да се осигури необходимата информация за националните търговци и да се определи тяхното място в рамките на ЕС. В тази връзка Европейският парламент е взел решение във всяка страна-членка да се организира събирането на статистическа информация за търговията със стоки в рамките на Общността.
1.3. Същност на система Интрастат
Система Интрастат е система за събиране на статистическа информация за движението на стоки (без услуги) между страните-членки на Европейския съюз.

На практика тя осигурява данните, предоставяни с ЕАД преди присъединяването на България към Европейския съюз. Тя е пряко свързана с най-специфичната икономическа характеристика от създаването на Европейския съюз - премахването на митническата граница между страните-членки и функционирането на т.нар. “общ пазар” между тях. Събирането на необходимите данни се извършва директно от фирмите, осъществяващи такава дейност. Този подход за набиране на информация се дефинира като система Интрастат.

Правно основание за прилагане на системата Интрастат е базовият Регламент, 638/2004 на ЕО, изменен с Регламент на ЕО 222/2009, и изпълнителния Регламент 1982/2004 на Европейската комисия, Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки (ЗСВОТС), Обн. ДВ. бр.51 от 23 Юни 2006г., изм. ДВ. бр.84 от 19 Октомври 2007г., Наредбата за прилагане на система Интрастат от 21.12.2007 и Наредбата за различните или специфичните правила, които се прилагат за специфичните стоки и движения на стоки, референтните периоди, начинът на тяхното отчитане и деклариране, както и стоките, които ще бъдат изключени от статистическата дейност за вътрешнообщностната търговия със стоки.
Система Интрастат има предимства пред системата за докладване с ЕАД, най-важното от които е, че декларациите по Интрастат са месечни. Попълваните данни са значително по-малко отколкото в митническите декларации и се извличат от електронните дневници, които съгласно чл.17, ал.1 от ЗСВОТС трябва да се поддържат от всички оператори.
Съгласно чл.14, ал.1 от ЗСВОТС, задължени лица за подаване на декларации по системата Интрастат - Интрастат оператори – са лицата:

-регистрирани по Закона за данък добавена стойност (ЗДДС);

-осъществяващи вътрешнообщностна търговия със стоки в годишни обеми, изразени в стойност над определените прагове за деклариране поотделно за всеки търговски поток - изпращания и пристигания.

Декларации по система Интрстат могат да подават и оператори, които не са задължени по смисъла на чл.14, ал. 1 от ЗСВОТС, но желаят доброволно да се регистрират и да подават информация за вътрешнообщностните движения на стоки, на основание чл.14, ал. 1 от Наредбата за прилагане на система Интрастат. В тези случаи, след подаване на първата си декларация заедно с регистрационния формуляр, те придобиват задълженията на Интрастат оператори съгласно чл.14, ал. 3 от Наредбата за прилагане на система Интрастат.


За определяне на задълженията на Интрастат операторите и контрол на достоверността на предоставяната информация, система Интрастат използва кaто допълнителни източници на данни наличните данни, събирани или получавани по реда на Закона за данъка върху добавената стойност и чрез европейската система VIES.
Системата Интрастат намалява натовареността на операторите с прилагане на изключващи прагове.
Системата Интрастат включва и деклариране на специфични стоки и движения. Редът и начинът за тяхното деклариране е посочен в Наредбата за различните или специфичните правила, които се прилагат за специфичните стоки и движения на стоки, референтните периоди, начинът на тяхното отчитане и деклариране, както и стоките, които ще бъдат изключени от статистическата дейност за вътрешнообщностната търговия със стоки.
Не е задължително декларираните транзакции да имат винаги търговски характер. Интрастат операторът трябва да подава информация независимо от това дали доставката на стоки е свързана със заплащане или издаване на платежни документи. Водещо за деклариране на стоките е тяхното движение, а не извършване на заплащане.
Потребители на информацията получавана чрез системата Интрастат са:

  • национални и международни организации,

  • бизнес средите,

  • научни и изследователски центрове и институти и други.



ГЛАВА ВТОРА
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ


    1. Териториален обхват

Системата Интрастат обхваща територията на Европейския съюз и съответства на неговата митническа територия.





    1. Обхват на система Интрастат

Статистиката свързана с търговията със стоки между страните-членки обхваща пристиганията и изпращанията на стоки в рамките на Общността.




    1. Пристигания

„Пристигания” са доставки на територията на Република България от държави-членки на Европейския съюз на:

1.стоки Общността с изключение на тези, които се намират в обикновено обръщение между държави-членки на Общността

2. стоки, които преди това са били поставени в изпращащата страна в режим на активно усъвършенстване или обработка под митнически контрол.


Не са „пристигания” по смисъла на ЗСВОТС следните движения на стоки:

1. Стоки, въведени от територии извън Общността, изпратени на територията на Република България с цел директно изпращане в друга страна - членка или спиране само по транспортни причини.

2. Стоки, изпратени от географско място, което не е част от митническата територия на Европейския съюз, когато транзакцията се декларира с ЕАД.

3. Стоки, предназначени за страна извън Общността, които са били предмет на деклариране за износ в друга държава-членка и са изпратени на територията на Република България за окончателно извеждане от митническата територия на Европейския съюз.

4. Пристигането на стоки, за които не се предполага смяна на собствеността, имат временен характер и се реекспортират за срок не по-дълъг от две години в същото състояние, в което са били по време на тяхното изпращане.

5. Придобиване на стоки на Общността от лице, което е местно за Република България от друго местно лице, което е осъществило физическото движение на стоки от страна-членка за територията на Република България.

6. Свалянето или пренасянето по електронен път (Интернет) на информационни материали от всякакъв вид, включително срещу заплащане.

7. Триъгълни операции, при които се осъществяват търговски сделки между три или повече страни-членки на ЕС, при които едната страна е посредник, но физически стоките се движат между останалите две страни и в този случай стоковият и паричният поток не съвпадат
2.4.Изпращания

„Изпращания” са доставки от територията на Република България за държави-членки на Европейския съюз на стоки:


1. на Общността, с изключение на тези стоки, които се намират в обикновено обръщение между държави членки;

2. които преди това са били поставени в изпращащата страна в режим на активно усъвършенстване или обработка под митнически контрол.


2.5. Прагове за наблюдение
Системата Интрастат прилага принципа за определяне на прагове за деклариране (т.н.изключващи прагове), при превишаването на които операторите стават задължени да подават декларации по система Интрастат.

Праговете за стойност и статистическа стойност се определят със Заповед на Председателя на НСИ ежегодно за всеки един от търговските потоци - изпращания и пристигания и се обнародват в Държавен вестник (ДВ) до края на месец октомври на текущата година. Те са валидни за цялата следваща година. Стойностите на праговете за 2009г. са съответно 400 хиляди лева за изпращания и 250 хиляди лева за пристигания, а праговете за статистическа стойност са 8 милиона лева за изпращания и 4 милиона лева за пристигания.

Стойностите на стоките, изключени от деклариране по система Интрастат не се включват в общия обем, когато се определя дали е надминат изключващия праг. Стойностите на върнатите или заменени стоки или на стоки за преработка по договор се включват в общия обем когато се определя дали е надвишен прага, както при случаите на директни покупки или продажби.

Ако годишните обеми на вътрешнообщностната търговия със стоки на даден оператор за поток „пристигания”/„изпращания” надвишават установените прагове, това означава, че му е възникнало годишно задължение за подаване на Интрастат декларации по единия или съответно по двата потока.



Операторите задължително трябва да попълват в декларациите полето „статистическа стойност” ако надвишават праговете за статистическа стойност. Изключенията от това правило са посочени в Наредбата за прилагане на чл.1, ал.4 от ЗСВОТС. Това са случаите, в които независимо от това дали е достигнат прага за деклариране на статистическа стойност задължително трябва да се попълва съответното поле, а именно при деклариране на:

  • промишлено предприятие;

  • пристигания и изпращания на партиди;

  • плавателни съдове и въздухоплавателни средства;

  • военни стоки;

  • космически кораби - когато условието на доставка е ex works;

  • преработка на стоки по договор;

  • стоки по договор за лизинг.

Праговете са приложими за цялата календарна година от 1 януари до 31 декември. Търговията със стоки със страни-членки на ЕС за предходните 12 месеца може да достигне установените прагове за следващата година или да попадне под тези прагове, поради което в началото на всяка година задължението на оператора да декларира по системата Интрастат може да се промени.


Задължението на Интрастат оператора за подаване на декларации може да бъде годишно или текущо:

- при годишно задължение, декларации трябва да се подават през цялата година за месеците от януари до декември включително, като първата декларация се подава в периода от 1 до 10 февруари с данни за месец януари.


- при текущо задължение, което възниква, когато натрупаните месечни обеми от началото на календарната година до даден месец от текущата година надхвърлят прага за деклариране за настоящата година, декларации се подават от месеца, следващ този, през който е надхвърлен прага до края на календарната година.

Ако за даден месец Интрастат операторът няма осъществени търговски сделки, той трябва да подава декларация с нулева стойност за този период. Данни за пристигания и изпращания за месеците от началото на годината до месеца, преди достигането на прага не се предоставят. В тези случаи оборотът до първия референтен период се попълва задължително в регистрационния формуляр.

Срокът за подаване на Интрастат декларации е до 10-то число на месеца.
Всеки оператор търуващ с Общността и регистриран по ЗДДС е необходимо да води електронен дневник/ци (съгласно чл.17, ал.1 от ЗСВОТС) и може да бъде Интрастат оператор. Целта на дневниците е да се наблюдава кога ще бъдат надвишени определените прагове за годината, след което трябва да се започне подаването на Интрастат декларации.


Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница