Наредба № рд-02-20-1 от 5 февруари 2015 Г. За условията и реда за влагане на строителни продукти в строежите на република българия



страница1/3
Дата24.07.2016
Размер0.63 Mb.
#3314
  1   2   3
НАРЕДБА № РД-02-20-1 ОТ 5 ФЕВРУАРИ 2015 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ВЛАГАНЕ НА СТРОИТЕЛНИ ПРОДУКТИ В СТРОЕЖИТЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

В сила от 01.03.2015 г.

Издадена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството

Обн. ДВ. бр.14 от 20 Февруари 2015г.

Глава първа.
ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ

Чл. 1. С наредбата се определят условията и редът за:

1. влагане на строителните продукти в строежите на Република България;

2. оправомощаване, нотифициране и контрол на лица за оценяване на строителни продукти;

3. издаване или отказ от издаване на разрешения на лица за извършване на оценяване на съответствието и за оценяване и проверка на постоянството на експлоатационните показатели на строителните продукти, за издаване на европейска техническа оценка и на български технически одобрения на строителни продукти;

4. преиздаване, разширяване, актуализиране, ограничаване на обхвата, спиране на действието и отнемане на издадените разрешения по т. 3;

5. оценяване и съставяне на декларация за характеристиките на строителните продукти, които не са обхванати от съществуващите хармонизирани стандарти и за които не са издавани европейски технически оценки;

6. определяне на българските национални изисквания към строителните продукти по отношение на предвидената им употреба;

7. изпълнение на функциите на звено за контакт относно продукти в строителството съгласно чл. 10 на Регламент (ЕС) № 305/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2011 г. за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти и за отмяна на Директива 89/106/ЕИО (ОВ, L 88/5 от 4.04.2011 г.), наричан за краткост " Регламент (ЕС) № 305/2011", и в съответствие с чл. 9, 10 и 11 на Регламент (ЕО) № 764/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 г. относно установяване на процедурите, свързани с прилагането на някои национални технически правила за продукти, законно предлагани на пазара в други държави членки, и за отмяна на Решение № 3052/95/ЕО (ОВ, L 218/21 от 13.08.2008 г.), наричан за краткост " Регламент (ЕО) № 764/2008".

Чл. 2. (1) Строежите се проектират така, че да са годни за предвидената за тях употреба (предназначение), да осигуряват безопасността и здравето на лицата, участващи в целия жизнен цикъл на строежа, и при условие, че е налице нормално поддържане, да отговарят на основните изисквания по ал. 2 в продължение на икономически обоснован период на експлоатация.

(2) При проектирането на строежите се предвиждат, а при изпълнението им - се влагат, строителни продукти, които осигуряват изпълнението на основните изисквания към строежите, определени в приложение I на Регламент (ЕС) № 305/2011, както следва:

1. механично съпротивление и устойчивост на строежите/строителните конструкции и на земната основа при натоварвания по време на строителството и при експлоатационни и сеизмични натоварвания;

2. безопасност в случай на пожар;

3. хигиена, здраве и околна среда;

4. достъпност и безопасност при експлоатация;

5. защита от шум;

6. икономия на енергия и топлосъхранение - енергийна ефективност;

7. устойчиво използване на природните ресурси.

Чл. 3. (1) Строителните продукти, за които има влезли в сила хармонизирани технически спецификации: хармонизирани стандарти или издадена европейска техническа оценка (ЕТО), осигуряват изпълнението на основните изисквания към строежите, когато експлоатационните показатели на съществените им характеристики са определени и декларирани съгласно изискванията на Регламент (ЕС) № 305/2011 и отговарят на българските национални изисквания по отношение на предвидената употреба, определени в чл. 8, ал. 1, т. 5.

(2) Строителните продукти, за които няма влезли в сила хармонизирани стандарти и не е издадена ЕТО, осигуряват изпълнението на основните изисквания към строежите, когато характеристиките им са определени, декларирани и съответстват на българските национални изисквания по отношение на предвидената употреба, определени в чл. 8, ал. 1.

Чл. 4. (1) Строителните продукти се влагат в строежите въз основа на съставени декларации, посочващи предвидената употреба или употреби, и придружени от инструкция и информация за безопасност на български език. В зависимост от техническите спецификации, в съответствие с които са оценени строителните продукти, декларациите са:

1. декларация за експлоатационни показатели съгласно изискванията на Регламент (ЕС) № 305/2011 и образеца, даден в приложение ІІІ на Регламент (ЕС) № 305/2011, когато за строителния продукт има хармонизиран европейски стандарт или е издадена ЕТО;

2. декларация за характеристиките на строителния продукт, когато той не е обхванат от хармонизиран европейски стандарт или за него не е издадена ЕТО, съставена по образеца съгласно приложение № 1.

(2) Декларациите по ал. 1 следва да демонстрират съответствие с българските национални изисквания по отношение на предвидената употреба или употреби, когато такива са определени.

(3) Строителни продукти, произведени индивидуално или по заявка, не чрез серийно производство, за влагане в един-единствен строеж, се влагат в строежите въз основа на декларация за съответствие с изискванията на инвестиционния проект за конкретния строеж или заявката на клиента. Декларацията се издава от производителя в зависимост от изискванията въз основа на протоколи от изпитване, приложени изчисления и/или документи за съответствие на вложените материали.

(4) Строителните продукти, предназначени за огнезащита, пожароизвестяване, гасене на пожар, управление на огън и дим и за предотвратяване на експлозии, за които няма хармонизирани технически спецификации по чл. 3, ал. 2, се влагат в строежите въз основа на декларация по ал. 1, т. 2, становище за допустимост, издадено от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) на Министерството на вътрешните работи (МВР), и инструкция и информация за безопасност на български език.

(5) Декларации по ал. 1, т. 1 не се изискват за случаите по чл. 5, букви "а", "б" и "в" на Регламент (ЕС) № 305/2011.

(6) Декларациите по ал. 1 се придружават в зависимост от случая от информацията по чл. 31 или чл. 33 на Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH), за създаване на Европейска агенция по химикали (ОВ, L 396 от 30.12.2006 г.).

Чл. 5. (1) При съставена декларация за експлоатационни показатели на строителен продукт по чл. 4, ал. 1, т. 1 се нанася маркировка "СЕ" в съответствие с основните принципи съгласно чл. 8 и 9 на Регламент (ЕС) № 305/2011.

(2) При съставена декларация за характеристиките на строителен продукт по чл. 4, ал. 1, т. 2 не се нанася маркировката "СЕ".

Чл. 6. В инвестиционните проекти се предвиждат строителни продукти с изисквания към характеристиките им в съответствие с хармонизираните технически спецификации и националните изисквания по отношение на предвидената употреба.

Чл. 7. (1) Контролът на предвижданите и влаганите в строежите строителни продукти, с които се осигурява изпълнението на основните изисквания към строежите, се осъществява от:

1. консултанта при извършване на оценката на съответствието на инвестиционните проекти;

2. консултанта или техническия ръководител при упражняване на строителен надзор по реда на Закона за устройство на територията (ЗУТ).

(2) Административният контрол на строителните продукти при проектирането и строителството се осъществява от органите по чл. 220 - 223 ЗУТ.

Глава втора.
НАЦИОНАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ВЛАГАНЕТО НА СТРОИТЕЛНИ ПРОДУКТИ В СТРОЕЖИТЕ

Чл. 8. (1) Националните изисквания за влагането на строителни продукти в строежите, в т.ч. за случаите по чл. 5 на Регламент (ЕС) № 305/2011, се определят със:

1. нормативните актове за проектиране, изпълнение, контрол и поддържане на строежите, когато съдържат изисквания към строителните продукти, и/или

2. националните стандарти, с които се въвеждат европейски или международни стандарти;

3. българските национални стандарти или националните стандарти с еквивалентни на българските методи и изисквания, когато няма стандарти по т. 2;

4. българските технически одобрения (БТО);

5. заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството във връзка с предвидената употреба или употреби на продуктите.

(2) Заповедта по ал. 1, т. 5 се обнародва в "Държавен вестник" и се публикува на електронната страница на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

(3) Националните изисквания, определени по ал. 1, т. 5, се разработват в национални приложения към стандартите в съответните технически комитети на Българския институт за стандартизация (БИС) или се съгласуват с тях, когато за продуктите няма хармонизирани стандарти.

(4) За строителни продукти, оценени за съответствие с национални изисквания, които са отменени/заменени, се счита, че осигуряват изпълнението на основните изисквания към строежите и могат да се влагат в тях въз основа на декларация за характеристиките, определени съгласно отменените национални изисквания, когато са пуснати/предоставени на пазара в срок до две години считано от отмяната/замяната на националните изисквания.

Чл. 9. (1) Българско техническо одобрение се издава за строителни продукти:

1. за които не е издадена ЕТО и няма хармонизиран европейски стандарт или стандарт по чл. 8, ал. 1, т. 2 и 3 или които се различават значително от тях, и

2. които не са законно пуснати на пазара на други държави - членки на Европейския съюз, Турция и държавите - членки на Европейската асоциация за свободна търговия - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.

(2) Българското техническо одобрение е положителна техническа оценка на годността на даден строителен продукт за удовлетворяване на основните изисквания към строежите, в които продуктът се влага трайно, в зависимост от неговото предназначение.

(3) Българските технически одобрения се разработват и издават въз основа на проучвания, изпитвания и оценка на годността на строителните продукти за използването им по предназначение.

(4) Когато за продуктите са публикувани ръководства за европейски технически одобрения и/или европейски документи за оценяване, БТО се изработват съгласно правилата и процедурите в тях, а в останалите случаи БТО се издават съобразно съответните основни изисквания към строежите, определени в нормативни актове.

(5) Срокът на валидност на издадено БТО е 5 години и може да се удължава, в случай че условията по ал. 1, т. 1 продължават да са в сила.

(6) Срокът на валидност на издадено БТО се прекратява преди изтичането на срока по ал. 5, както следва:

1. след крайната дата на периода на едновременно прилагане по чл. 17, параграф 5, буква "в" на Регламент (ЕС) № 305/2011;

2. една година след публикуването на стандарт за продукта по чл. 8, ал. 1, т. 2 и 3.

(7) Разходите за процедурата по издаване на БТО са за сметка на производителя или на неговия упълномощен представител и се определят с договор.

Чл. 10. (1) Българското техническо одобрение съдържа:

1. наименование и адрес на лицето, което издава БТО;

2. номер и дата на издаване;

3. търговско наименование на строителния продукт;

4. тип на продукта, нива и класове (ако има такива);

5. наименование и адрес на производителя;

6. срок на валидност;

7. предприятия на производителя;

8. брой страници и брой приложения;

9. нормативно основание за издаване на БТО;

10. описание и предназначение на продукта (текст и чертежи, дадени в приложение), вид на строежа, за който е предназначен продуктът, и неговия експлоатационен срок;

11. основните изисквания към строежите, които определят техническите изисквания към продукта;

12. точни и измерими характеристики на продукта, свързани с удовлетворяването на основните изисквания към строежите, и методи за изпитване и/или изчисляване;

13. задължения на производителя (включително изисквания към системата за производствен контрол) и на лицата, които оценяват съответствието на продукта с националните изисквания, когато са определени;

14. нива или класове на характеристиките на продукта и указания за проектиране, ако са необходими за строежа, за който е предназначен продуктът;

15. изисквания за квалификацията на производствения персонал и за квалификацията на персонала, който ще монтира/вгражда продукта в строежа, и инструкции за монтаж;

16. указания за експлоатация, поддържане и ремонт;

17. указания за опаковка, транспорт и съхраняване;

18. правила за здравословни и безопасни условия на труд и за опазване на околната среда;

19. здравна и екологична оценка на продукта.

(2) При установяване на грешки и недостатъци на издадено БТО и при невъзможност за осигуряване на поне едно основно изискване към строежа при влагане на строителния продукт в съответствие с предвидената употреба лицето, издало одобрението, го обявява за невалидно, като уведомява за това министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Чл. 11. (1) Становището за допустимост по чл. 4, ал. 4 се издава на производителя на строителния продукт или на неговия упълномощен представител въз основа на изпитвания и класификация, извършени от ГДПБЗН - МВР, или на документи с резултати от изпитване и класификация на други акредитирани или нотифицирани лаборатории. Изпитванията и класификацията се извършват в съответствие с актуалните версии на техническите спецификации по чл. 8, ал. 1, т. 2 и 3 или отменените версии на същите спецификации в срок до две години от замяната/отмяната им.

(2) Срокът на валидност на становището за допустимост се определя въз основа на най-краткия срок на валидност, посочен в документите по ал. 1, но не по-дълъг от 5 години.

(3) Срокът на валидност на издадено становище за допустимост се прекратява преди изтичането на срока по ал. 2, както следва:

1. след крайната дата на периода на едновременно прилагане по чл. 17, параграф 5, буква "в" на Регламент (ЕС) № 305/2011;

2. при издаване на Европейска техническа оценка на продукта;

3. две години след замяна или отмяна на версия на техническа спецификация по чл. 8, ал. 1, в съответствие с която е изпитан или класифициран продуктът;

4. при промяна на компонентите на продукта.

Чл. 12. Становището за допустимост съдържа:

1. наименование и адрес на лицето, което го издава;

2. номер и дата на издаване;

3. брой страници и брой приложения;

4. търговско наименование на строителния продукт;

5. тип на продукта, нива и класове (ако има такива);

6. наименование и адрес на производителя;

7. срок на валидност;

8. нормативно основание за издаване на становището за допустимост;

9. описание и предназначение на продукта (текст и/или чертежи, дадени в приложение);

10. нива на характеристиките на продукта, свързани с удовлетворяването на основното изискване "безопасност при пожар" към строежите, и методите за изпитване и/или изчисляване;

11. указания за проектиране и/или инструкции за монтаж.

Чл. 13. (1) Строителните продукти, за които няма влезли в сила хармонизирани стандарти и не е издадена ЕТО, се оценяват за съответствие с националните изисквания по чл. 8, ал. 1 от:

1. лица за оценяване на съответствието с националните изисквания, оправомощени от министъра на регионалното развитие и благоустройството по реда на глава трета, когато националните изисквания са определени със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството съгласно чл. 8, ал. 1, т. 5, или от

2. производителя или неговия упълномощен представител въз основа на протоколи от изпитване, издадени от лаборатории за изпитване, сертификати за системи за управление на качеството или други документи, доказващи съответствие с изискванията, когато за продукта няма определени национални изисквания по чл. 8, ал. 1, т. 5.

(2) Декларация за характеристиките на строителния продукт по чл. 4, ал. 1, т. 2 се съставя от производителя или от неговия упълномощен представител въз основа на:

1. сертификати за съответствие в случаите по ал. 1, т. 1, или

2. протоколи от изпитване, издадени от лаборатории за изпитване, и/или сертификати за системи за управление на качеството, сертификати за съответствие или други документи, доказващи съответствие с изискванията в случаите по ал. 1, т. 2.

(3) Когато за строителен продукт не са определени изисквания по чл. 8, ал. 1, декларация за характеристиките на строителния продукт по чл. 4, ал. 1, т. 2 се съставя от производителя или от неговия упълномощен представител въз основа на протоколи от изпитване или други документи, удостоверяващи характеристиките на продукта.

(4) Когато за национални изисквания, определени по чл. 8, ал. 1, т. 5, няма оправомощени лица по ал. 1, т. 1 и § 4, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби, производителят издава декларация за характеристиките на строителния продукт по реда на ал. 2, т. 2.

Чл. 14. (1) Лицата за оценяване на съответствието с националните изисквания по чл. 13, ал. 1, т. 1 издават сертификати за съответствие въз основа на протоколи от изпитване и/или изчисления съгласно методите, предвидени в националните изисквания по чл. 8, ал. 1, т. 5, и ежегодна оценка на производствения контрол, упражняван от производителя, за осигуряване постоянството на характеристиките.

(2) Лицата по ал. 1, т. 1 признават протоколи от изпитване, издадени от акредитирани лаборатории, и сертификати за системи за управление на качеството, издадени от акредитирани органи по сертификация на системи за управление на качеството, когато доказват изпълнение на националните изисквания и постоянство на характеристиките, определени с тях.

Чл. 15. (1) За строителни продукти, оценени за съответствие с национални изисквания, включващи отменени издания на техническите спецификации по чл. 8, ал. 1, т. 2 и 3, се счита, че осигуряват изпълнението на основните изисквания към строежите и могат да се влагат в тях въз основа на декларация за характеристиките на строителния продукт, определени съгласно отменените издания на техническите спецификации, когато са пуснати/предоставени на пазара в срок до две години считано от отмяната/замяната.

(2) Когато за строителен продукт се публикува хармонизиран стандарт, декларация за характеристиките на продукта по чл. 4, ал. 1, т. 2 не се съставя след крайната дата на периода на едновременно прилагане по чл. 17, параграф 5, буква "в" на Регламент (ЕС) № 305/2011.

(3) За строителни продукти, законно пуснати/предоставени на пазара преди крайната дата на периода на едновременно прилагане по чл. 17, параграф 5, буква "в" на Регламент (ЕС) № 305/2011, се счита, че осигуряват изпълнението на основните изисквания към строежите и могат да се влагат в строежите въз основа на декларация за характеристиките на строителния продукт.



Глава трета.
ОПРАВОМОЩАВАНЕ И НОТИФИКАЦИЯ НА ЛИЦА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА СТРОИТЕЛНИ ПРОДУКТИ

Чл. 16. (1) Лицата за оценяване на строителни продукти са:

1. органи, които участват при оценяването и проверката на постоянството на експлоатационните показатели на съществените характеристики съгласно приложение V на Регламент (ЕС) № 305/2011;

2. органи за техническо оценяване съгласно глава V на Регламент (ЕС) № 305/2011;

3. лица за оценяване на съответствието с националните изисквания;

4. лица за издаване на българско техническо одобрение.

(2) Лицата по ал. 1, т. 3 са лица за сертификация, които удостоверяват извършената оценка със сертификат за съответствие с националните изисквания за предвидената употреба на продукта.

(3) Лицата по ал. 1, т. 4 трябва да имат компетентност за анализиране на риска от използване на иновативни строителни продукти, за определяне на характеристиките на продукта, които оказват влияние върху постигането на основните изисквания към строежа, за определяне на подходящите методи за тяхното оценяване и изисквания към производствения контрол в продуктовите области, в които издават БТО.

Чл. 17. (1) Министърът на регионалното развитие и благоустройството е нотифициращ орган по чл. 29 и 40 на Регламент (ЕС) № 305/2011, който:

1. извършва оценка, оправомощаване и наблюдение на дейността и съответствието с разпоредбите на чл. 30 и 43 - 46 вкл. на Регламент (ЕС) № 305/2011 и на чл. 10 от Закона за техническите изисквания към продуктите (ЗТИП) на лицата за оценяване на строителни продукти;

2. издава, отказва издаването, отнема, продължава и спира действието, актуализира, преиздава, разширява, отказва разширяване и ограничава обхвата на издадените разрешения на лицата за оценяване на строителни продукти;

3. уведомява Европейската комисия (ЕК) и държавите членки за издаването, отнемането, продължаването и спирането на действието, актуализирането, разширяването и ограничаването на обхвата на издадените разрешения на лица, определени за органи за техническо оценяване по чл. 29, параграф 1, и на лица, оправомощени да изпълняват задачи като трети страни в процеса на оценяване и проверка на постоянството на експлоатационните показатели по чл. 39 на Регламент (ЕС) № 305/2011.

(2) Редът за издаване, за отказ от издаване, отнемане, продължаване и спиране на действието, за актуализиране, преиздаване, разширяване, отказ за разширяване и за ограничаване на обхвата на издадените разрешения на лица за оценяване на строителни продукти се определя съгласно процедурата, дадена в приложение № 2.

(3) Когато при оценката за оправомощаване и наблюдение на дейността по ал. 1, т. 1 се използва външен експерт в съответствие с чл. 12а, ал. 1 ЗТИП за изготвяне на експертна оценка и експертно заключение, на експерта се заплаща възнаграждение.

Чл. 18. (1) Разрешението за оценяване и проверка на постоянството на експлоатационните показатели на строителните продукти, както и за оценяване на съответствието на строителните продукти с националните изисквания по чл. 8, ал. 1, т. 5, се издава на лице, което:

1. отговаря на изискванията на чл. 43 - 46 вкл. на Регламент (ЕС) № 305/2011 и на чл. 10 ЗТИП;

2. има наръчник и процедури по качеството в съответствие със:

а) EN ISO/IEC 17065 за лица за сертификация на продукти, сертификация на производствен контрол в предприятието и сертификация на съответствието с националните изисквания;

б) БДС ISO/IEC 17021 за лица за сертификация на производствен контрол в предприятието;

в) БДС ISO/IEC 17025 за лаборатории за изпитване;

3. може да изпълнява задачите, определени в приложение V на Регламент (ЕС) № 305/2011;

4. разполага с компетентен персонал, най-малко половината от който е нает по безсрочни трудови договори; в съотношението не се включват наетите чуждестранни одитори;

5. разполага с техническите спецификации, съдържащи технически изисквания и методи за изпитване, за продуктите от обхвата на разрешението.

(2) Разрешението за издаване на ЕТО и за издаване на БТО се издава на лице, което:

1. отговаря на изискванията на чл. 10 ЗТИП, на чл. 30 и на таблица 2 от приложение ІV на Регламент (ЕС) № 305/2011, и

2. има наръчник и процедури по качеството;

3. разполага с лаборатория, акредитирана за продуктовите области, включени в обхвата на заявлението.

(3) С разрешенията по ал. 1 и 2, наричани за краткост "разрешения за оценяване на строителни продукти", се определя обхватът на строителни продукти или продуктови области, за които те се отнасят, съгласно образците в приложение № 3.

Чл. 19. (1) Министърът на регионалното развитие и благоустройството издава разрешение за оценяване на строителни продукти или отказва издаването му с мотивирана заповед в срока, определен съгласно чл. 12а, ал. 5 ЗТИП.

(2) В случай че лицето, което кандидатства за получаване на разрешение за оценяване на строителни продукти, представи заверени копия от валидни сертификат и заповед за акредитация, издадени на орган за сертификация и/или лаборатория за изпитване за същия обхват продукти с приложимите процедури (схеми и методи за сертифициране, контрол или изпитване), за които кандидатства, срокът за издаване на разрешение за оценяване на строителни продукти е три месеца.

(3) Министърът на регионалното развитие и благоустройството отказва да издаде разрешението по ал. 1, когато лицето не отговаря на изискванията на чл. 18.

Чл. 20. (1) Лицата по чл. 16 могат да сключват договор с подизпълнител за изпълнение на някои от задачите при оценяване на строителните продукти.

(2) Подизпълнителите трябва да са юридически лица, които отговарят на разпоредбите на чл. 45 от Регламент (ЕС) № 305/2011 и на чл. 10, ал. 1, т. 3 ЗТИП.

(3) Не се разрешава подизпълнителите по ал. 1 да сключват договор с други подизпълнители за изпълнение на възложените им задачи за оценяване на строителни продукти.

(4) В случаите по ал. 1 лицата представят доказателства за компетентност и технически възможности на подизпълнителя.

(5) Дейността по извършване на одит може да се възлага с договор на физически лица - одитори и технически експерти, които се включват в списъка на персонала, в програмите за обучение и оценка на персонала от системата за управление на лицето за оценяване на строителни продукти.

(6) Не се разрешава възлагането на дейностите по оценка на резултатите от изпитванията и от одита на производствения контрол на подизпълнител или персонал, нает на граждански договор.

Чл. 21. (1) Лицата, получили разрешение за оценяване на строителни продукти, са длъжни да уведомят министъра на регионалното развитие и благоустройството в 7-дневен срок от настъпването на промени по отношение на:

1. правния и акредитационния им статус, структурата, обхвата на дейност, процедурите, въз основа на които са получили разрешение, както и при промени на лицата за контакти, телефонните номера и електронните адреси;

2. системата за управление, ръководството или персонала, които влияят върху изпълнението на дейността, за която са получили разрешение;

3. подизпълнителите, техния правен и акредитационен статус, в случай че се ползват такива;

4. обстоятелствата по чл. 10, ал. 1, т. 6, 7 и 9 ЗТИП;

5. валидността на издаден сертификат, протокол от изпитване, ЕТО и БТО.

(2) Лицата по ал. 1 са длъжни:

1. да представят на министъра на регионалното развитие и благоустройството съответната информация и годишен доклад за извършени оценки, налични ресурси, подизпълнители, ситуации на конфликт на интереси и други съгласно чл. 14а ЗТИП;

2. да водят публични регистри на издадените сертификати, протоколи от изпитване, ЕТО и БТО и да ги представят на министъра на регионалното развитие и благоустройството;

3. да участват в работата на координационната и секторните групи на нотифицираните органи и на Асоциацията на лицата за оценяване на строителни продукти и да спазват общите процедури и правила за работа, изработени от тях;

4. да участват в работата на техническите комитети към БИС в зависимост от строителните продукти, включени в обхвата на разрешението им.

(3) Лицата по ал. 1 не могат да преотстъпват на трети лица своите права за оценяване на строителни продукти.

(4) Данните от регистрите по ал. 2, т. 2 се публикуват на електронната страница на МРРБ.

Чл. 22. (1) Министърът на регионалното развитие и благоустройството отнема издадено разрешение при условията и по реда на чл. 15 ЗТИП и чл. 50, параграф 1 на Регламент (ЕС) № 305/2011, когато при проверките по чл. 14в ЗТИП се установи, че лицето:

1. е престанало да отговаря на някое от изискванията по чл. 15, ал. 1;

2. не изпълнява или не е в състояние да продължи изпълнението на една или повече задачи, определени в приложение V на Регламент (ЕС) № 305/2011, и националните изисквания за употреба на строителните продукти, за които е получило разрешение;

3. не е предприело в определения срок ефективни коригиращи действия.

(2) Министърът на регионалното развитие и благоустройството при условията и по реда на чл. 14в и 15 ЗТИП и чл. 50, параграф 1 на Регламент (ЕС) № 305/2011 със заповед:

1. спира действието на издаденото разрешение до представяне на ефективни коригиращи действия за период не по-дълъг от три месеца, когато констатираните по ал. 1 нарушения компрометират способността на лицето да изпълнява като трета страна задачите, определени с разрешението, както и достоверността на резултата от извършената дейност;

2. ограничава обхвата при заявено желание на лице или при установени несъответствия по ал. 1, т. 2 по отношение на един или повече продукти от обхвата на издаденото разрешение и при липса на ефективни коригиращи действия в определения срок.

(3) Министърът на регионалното развитие и благоустройството уведомява писмено лицето по ал. 1, ЕК и държавите членки за отнемането, спирането на действието или ограничаването на обхвата на разрешението в 7-дневен срок от издаването на заповедта по ал. 2.

Чл. 23. Отказът да се издаде разрешение и заповедта за отнемане на издадено разрешение подлежат на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването.

Чл. 24. (1) Актуализиране на обхвата на издадено разрешение за оценяване на строителни продукти се извършва въз основа на изменения и допълнения на техническите спецификации и нормативните актове по чл. 3 и при доказана техническа компетентност на лицето за отчитането им при оценяване на строителните продукти.

(2) Министърът на регионалното развитие и благоустройството отказва да издаде актуализация или разширение на издадено разрешение за оценяване на строителни продукти, в случай че кандидатът не докаже своята компетентност и способност за изпълнение на заявените актуализирани или нови процедури за оценяване на строителни продукти.

(3) Преиздаване на издадено разрешение за оценяване на строителни продукти се извършва в същия обхват при мотивирано искане на лицето, получило разрешението.

(4) За издаването на разрешение за оценяване на строителни продукти по чл. 18, ал. 1 и 2, за разширяване на обхвата на издадените разрешения, за тяхната актуализация или преиздаване, за проверката на документи, проверката на място, в т.ч. за ежегодните планирани проверки, предвидени с процедурата в приложение № 2, се събират държавни такси в размер, определен съгласно тарифа, одобрена от Министерския съвет.

Чл. 25. (1) Лицата, получили потвърждение от ЕК на нотифицирания обхват и идентификационен номер, определен от ЕК, получават разрешение с регистрационен номер от министъра на регионалното развитие и благоустройството или съответно разширение/актуализация на обхвата на издадено разрешение.

(2) Лицата, получили разрешение за оценяване на строителни продукти за съответствие с националните изисквания по чл. 8, ал. 1, т. 5, както и за издаване на БТО, получават регистрационен номер от министъра на регионалното развитие и благоустройството.

(3) Министерството на регионалното развитие и благоустройството води регистри на издадените, спрените и отнетите разрешения и поддържа актуална информация за техния обхват.

(4) Данните от регистрите по ал. 3 се публикуват на електронната страница на МРРБ.


Каталог: rdonlyres
rdonlyres -> Областна дирекция на мвр – р а з г р а д районно управление на мвр – р а з г р а д
rdonlyres -> Република българия министерство на вътрешните работи а н а л и з
rdonlyres -> Стара Загора Дата Време
rdonlyres -> „развитие на човешките ресурси” Ч
rdonlyres -> Дипломна работа за получаване на образователно-квалификационна степен „Магистър" по специалността „Стратегическо ръководство и управление на сигурността и обществения ред"
rdonlyres -> Наредба за условията и реда за функциониране на националната система за ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт и населението при бедствия и за оповестяване при въздушна опасност
rdonlyres -> Решение за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка
rdonlyres -> Закон за движението по пътищата в сила от 01. 09. 1999 г. Отразена деноминацията от 05. 07. 1999 г
rdonlyres -> Наредба №8121з-968 от 10 декември 2014 Г. За правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница