Наредба №11 за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на община несебър



страница1/2
Дата01.02.2018
Размер0.55 Mb.
#52849
  1   2
НАРЕДБА №11

ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИТЕ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА НЕСЕБЪР

ГЛАВА ПЪРВА ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

РАЗДЕЛ I

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РАЗМЕРА НА ОБЩИНСКИТЕ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ

Чл.1 Тази Наредба урежда отношенията, свързани с определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги, предоставяни на физически и юридически лица, както и реда и срока за тяхното събиране на територията на Община Несебър.

Чл.2(1) На територията на Община Несебър се събират следните местни такси:

1. за битови отпадъци;

2. за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна;

3. за ползване на детски ясли, детски градини, домове за социални услуги, детски кухни и други общински социални услуги;

4. за технически услуги;

5. за административни услуги;

6. туристическа такса;

7. за притежаване на куче,

8. други местни такси, определени със закон.

(2) За всички услуги и права, предоставяни от общината се събират приходи по цени, определени с Наредбата.



Чл.З Размерът на местните такси и цени на услуги се определя в български лева. Местните такси са прости и пропорционални и се заплащат безкасово, в брой или с общински таксови марки.

Чл.4 (1) Размерът на местните такси и цени на услуги се определя при спазване на следните принципи:

1. възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата;

2. създаване на условия за разширяване на предлаганите услуги и повишаване на тяхното качество;

3. постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на местните такси;

4. ефективно разпределение на общинските ресурси чрез определяне на такси и цени на услуги.

(2) За услуга, при която дейностите могат да се разграничат една от друга, се определя отделна такса за всяка от дейностите.



Чл.5 (1) Пълните разходи на общината по предоставяне на определена услуга включват всички разходи за:

1. преките и непреки трудови разходи (работна заплата, допълнителни плащания, здравни, пенсионни и осигурителни вноски);

2. материални, режийни и други непреки разходи (доставки на материали и услуги, застраховки, командировъчни и наеми);

3. разходи за управление и контрол, по събирането на таксите

4. други разходи, имащи отношение към формирането на размера на таксата.

(2) Пълните разходи се определят при спазване на Закона за счетоводството и актовете по неговото прилагане.



Чл.6 (1) Размерът на таксата може и да не възстановява пълните разходи на общината по предоставянето на определена услуга, когато общинският съвет реши, че това се налага за защита на обществения интерес, като в този случай разликата между разходите и размера на таксата е за сметка на общинските приходи.

(2) Не се допуска разликата между разходите и размера на таксите да е за сметка на споделени данъци, допълваща субсидия, целеви субсидии, заеми и други трансфери от републиканския бюджет.



Чл.7 Лицата неползващи услуга през годината или определен   период от нея се освобождават изцяло или частично от заплащане на съответната такса по ред определен с тази наредба.

Чл.8(1) Общинският съвет може да освобождава отделни категории лица изцяло или частично от заплащане на отделни такси.

(2) В случаите по ал.1 разходите са за сметка на общинските приходи, с изключение на приходите от такси.

(3) Конкретния размер на облекченията се определя ежегодно с приемането на бюджета на общината или с настоящата наредба.

Чл.9 В случаите, когато представянето на права и услуги се извършва и от други субекти при пазарни условия, основа за определяне размерите на цените на права и услуги могат да бъдат пазарните стойности. В този случай размерът на цените не се ограничава до размера на пълните разходи и е възможно получаването на нетни приходи.
Раздел ІІ.

Събиране на местните такси и цени на услуги


Чл.10 (1) Събирането на местните такси и цени на услуги се извършва от и за сметка на общината.

(2) Местните такси и цените на предоставените услуги от Община Несебър се събират от общинската администрация.

(3) Приходите по ал.2 постъпват в общинския бюджет.

Чл.11  Местните такси и цени на услуги се заплащат предварително или едновременно с предоставяне на услугите с изключение на тези, за които в тази наредба или в друг нормативен акт е предвидено друго.

Чл.12(1) Невнесените в срок такси се събират заедно с  лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

(2) Вземанията от такси се установяват с акт на кмета на   Община Несебър по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(3) Актът за установяване на вземането може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Чл.13 Когато на общински орган е възложено да извършва    действие или да издава документ, за което е предвидена   държавна такса, събраната такса постъпва в приход на общинския   бюджет.

РАЗДЕЛ IIІ


ПРОМЕНИ В РАЗМЕРА НА МЕСТНИТЕ ТАКСИ И ЦЕНИТЕ НА УСЛУГИТЕ

Чл.14 (1) Промяна в размера на местните такси и цените на услугите се извършва по реда на тяхното приемане.

(2) До 30 септември на текущата година структурните звена на  Община Несебър изготвят анализ за прилагане на действащите  услуги и техните цени  и мотивирано предложение за въвеждане на нови услуги респективно нови цени.



Чл.15 (1) При необходимост Общинският съвет променя размера на местните такси и цените на услугите. За целта кметът на общината внася анализ в Общинския съвет, на прилаганите цени на такси и услуги, който съдържа:

1. оценка доколко съществуващите такси и цени отразяват измененията в разходите или пазарната цена.

2. оценка на потребностите от предоставянето на услугите;

3. информация за получени средства от проекти, донорски програми, дарения и завещания.

4. предложения за подобряване на администрирането на таксите.
Чл.16 Общинската администрация подържа данни за:

1. услугите и дейностите, за които има определени такси и цени;

2. ползвателите на предоставената услуга;

3. изключенията от общата политика (преференции);

4. използването на информация при определянето на такси и цени и конкретните методики, прилагани за определянето на размера им;

5. събраните средства от всяка потребителска такса и/или цена на услуга и права.



Чл.17 Всички предложения за промени в наредбата се извършват чрез отдел “Бюджет” при Община Несебър.


ГЛАВА ВТОРА

МЕСТНИ ТАКСИ


РАЗДЕЛ І
ТАКСА ЗА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ

Чл.18. (1) Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места.

(2) Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно - сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения; чистотата на териториите за обществено ползване.



Чл.19. Таксата се заплаща от:

1. собственика на имота;

2. при учредено вещно право на ползване - от ползвателя;

3. при предоставяне на особено право на ползване - концесия - от концесионера;

4. за имоти общинска собственост, ползвани или наети от други лица, таксата се заплаща от общината за сметка на наемателя, съответно на ползвателя;

5. Физически и юридически лица, извършващи стопанска дейност по смисъла на ТЗ изчисляват дължимата такса за битови отпадъци по реда на чл. 25, т.1 от Настоящата наредба


Чл.20. (1) Таксата се определя в годишен размер за всяко населено място с решение на Общинския съвет въз основа на одобрена план-сметка, включваща необходимите разходи за:

1. осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;

2. събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им;

3. проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци;

4. почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

(2) При определяне размера на таксата в зависимост от количеството на битовите отпадъци се включват разходите по ал. 1, т. 1, 2 и 3.

(3) Освен таксата по ал. 2 физическите и юридически лица заплащат и такса за услугата по поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в размер, пропорционален в промили на отчетната стойност на имотите.
Чл.21 (1) До 10 октомври кметовете на кметства изпращат в  отдел “Местни данъци и такси” – предложения, съгласувани с Управление „БКС и екология”, за границите на районите, в които ще се извършва организирано сметосъбиране и сметоизвозване.

(2) Въз основа на постъпилите предложения по ал.1 в срок до 30 октомври на предходната година Кметът на Общината издава заповед, определяща границите на районите, в които ще  се извършва организирано сметосъбиране и сметоизвозване, вида  на предлаганите услуги и честотата на сметоизвозване. Заповедта се обявява публично.

(3) За имоти, попадащи извън границите на организираното сметосъбиране и сметоизвозване, се събира такса за обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения по чл.20, ал. 1, т. 3 и за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване по чл.20, ал.1, т.4 в размер, пропорционален на отчетната стойност на имотите на предприятията, респективно на данъчната оценка на имотите на гражданите.
Чл.22 (1)/ Променена с решение № 493 от Протокол №14/29.01.2009г и решение № 902 от Протокол № 25/31.03.2010г./ Таксата се заплаща на четири равни вноски в следните срокове:до 31 март, до 30 юни, до 30 септември и до 30 ноември на годината. За 2010г първата вноска се внася от до 30 април.
(2) На предплатилите в първия срок за цялата година се прави отстъпка, в размер на 5 на сто от дължимата сума. На предплатилите таксата за цялата 2010 година до 30 април се прави отстъпка от 5 на сто.

/измененията влизат в сила от 01.04.2010г./

(3) Общината уведомява лицата по чл.19 в писмена форма, за дължимите от тях такси по този раздел за съответния период и за сроковете за плащане.


Чл.23 (1) Собственикът на новопостроени или придобити по друг начин имоти, уведомява писмено в двумесечен срок Общината и дължи такса от началото на месеца, следващ месеца на придобиване на имота.

(2) Когато ползването е започнало преди окончателното завършване на сградата, таксата се дължи от началото на месеца, следващ месеца, през който е започнало ползването. Данъчно задълженото лице уведомява Общината в сроковете по ал.1.

(3) За сгради, подлежащи на събаряне, таксата се дължи включително за месеца, през който е преустановено ползването й.
Чл.24 (1) Когато до края на предходната година общинският съвет не е определил размер на таксата за битови отпадъци за текущата година, таксата се събира на база действащия размер към 31 декември на предходната година.

(2) Не се допускат изменения в приетите от общинския съвет начин на определяне и размер на таксата за битови отпадъци в течение на годината.


Чл.25 Такса за битови отпадъци се определя:

                  1. според количеството на битовите отпадъци съобразно вида и  броя на съдовете за съхраняването им и честотата на  сметоизвозване;

                  2. пропорционално в промили върху основата по чл.20 и чл.21 от ЗМДТ.
Чл. 26 (1) За определяне на такса за битови отпадъци по реда на чл. 25, т.1, физическите и юридическите лица, подават в срок до 30 ноември на предходната година до отдел „Местни данъци и такси” декларация по образец за вида и броя на съдовете  за съхраняване на битови отпадъци, които ще се използват през   годината и се подава заявка по образец в отдел „Местни данъци и такси” на Община Несебър.

(2) Определените в заявката вид и брой талони за настоящата година се получават от отдел „МДТ” след заплащането им и се издават само при липса на задължения на лицето към община Несебър. Когато не е подадена декларация в срок, няма заявка или не са заплатени талони, годишната такса се определя пропорционално /в промил/ върху данъчната оценка по чл.20 и чл.21 от ЗМДТ.

(3)Когато не е подадена декларация в срок, няма заявка или не са заплатени талони, годишната такса се определя пропорционално /в промил/ върху данъчната оценка по чл.20 и чл.21 от ЗМДТ.

(4) За придобитите през годината имоти, декларация се подава в двумесечен срок от датата на придобиването им.


Чл.27 Когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци по чл.26, ал.1, размерът на таксата се определя пропорционално /в промил/ върху основата по чл.20 и чл.21 от ЗМДТ.
Чл.28 Не се събира такса за:

(1) Сметосъбиране и сметоизвозване:



  1. Когато услугата не се предоставя от общината;

  2. За имоти, които няма да се ползват през цялата година и е подадена декларация за това в община Несебър от собственика или ползвателя на имота, до края на предходната година. За имоти, придобити през годината, декларацията се подава в двумесечен срок от датата на придобиването.

(2) Поддържане чистотата на територията за обществено ползване – когато услугата не се предоставя от общината;

(3) Обезвреждане на битовите отпадъци и поддържане на депа за битови отпадъци и други съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци – когато няма такива.


РАЗДЕЛ II

ТАКСА ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ПАЗАРИ, ТЪРЖИЩА,

ПАНАИРИ, ТРОТОАРИ, ПЛОЩАДИ, УЛИЧНИ ПЛАТНА И ТЕРЕНИ С ДРУГО

ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ


Чл.29 (1) Таксата се заплаща за ползване на тротоари; площади; улични платна; места, върху които са организирани пазари (открити и закрити); тържища; панаири; както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.

(2) Таксата се заплаща от физическите и юридическите лица ползващи услугата в зависимост от зоната, в която се намират терените, посочени в ал.1.

(3) Зоните по ал.2 се определят с тази Наредба.

(4) Таксите се определят на квадратен метър.

(5) Таксите се плащат при издаване на разрешението за посочения в него период.

(6) При ползване на мястото повече от месец таксите се плащат месечно, от 20 до 30 число на предходния месец, независимо от това колко време през деня или месеца ще се заема мястото.

(7) Размерът на таксите по този раздел важи за активния туристически сезон, като за активен сезон се счита периода от 1 юли до 31 август на съответната година. През останалият период работещите обекти заплащат 55% от размера на съответната такса за кв.м., а неработещите през същия период 2%.

(8) За I и II група инвалиди, както и за лица регистрирани, като социално - слаби / съгласно действащото законодателство /, които са жители на Община Несебър, размерът на таксите по този раздел се намаляват с 50%.



Чл.30 (1) За ползване на пазари с цел търговия със селскостопанска продукция от производители таксата се определя както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг -3,10 лева на кв.м на ден или 28,80 лева на кв.м на месец;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас - 2,20 лева на кв.м на ден или 24,00 лева на кв.м на месец;

3. За останалите селища - 1,20 лева на кв.м на ден или 12,00 лева на кв.м на месец.

(2) Производител на селскостопанска продукция -пенсионер, който е жител на Община Несебър, ползва отстъпка в размер на 50% от размера на таксите по ал.1

Чл.31 (1) За продажба от превозно средство, впрегнато с добитък, с цел търговия със селскостопанска продукция, таксата се определя както следва:

1. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас - 4,80 лева на ден;

2. За останалите селища -3,60 лева на ден.

(2) За гр.Несебър и КК Слънчев бряг не се разрешава продажбата от превозно средство, впрегнато с добитък, с цел търговия със селскостопанска продукция.

(3) За гр.Обзор, с.Равда и гр.Свети Влас не се разрешава продажбата от превозно средство, впрегнато с добитък, с цел търговия със селскостопанска продукция, през активния туристически сезон.

Чл.32 (1) За продажба от лек автомобил, с цел търговия със селскостопанска продукция, таксата се определя както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг - 4,80 лева на ден;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас - 3,60 лева на ден;

3. За останалите селища -2,00 лева на ден.

(2) За гр.Несебър, КК Слънчев бряг, гр.Обзор, с.Равда и гр.Свети Влас не се разрешава продажбата от лек автомобил, с цел търговия със селскостопанска продукция, през активния туристически сезон.

Чл.33 (1) За продажба от товарен автомобил или ремарке, с цел търговия със селскостопанска продукция, таксата се определя както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг - 14,40 лева на ден;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас – 9,60 лева на ден;

3. За останалите селища - 8,80 лева на ден.

(2) За гр.Несебър, КК Слънчев бряг, гр.Обзор, с.Равда и гр.Свети Влас не се разрешава продажбата от товарен автомобил или ремарке, с цел търговия със селскостопанска продукция, през активния туристически сезон.

Чл.34 За продажба на дърва от товарен автомобил или ремарке, таксата се определя, както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг -12,00 лева на ден или 72,00 лева на месец;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас - 7,20 лева на ден или 36,00 лева на месец;

3. За останалите селища - 6,00 лева на ден или 18,00 лева на месец.



Чл.35 За ползване на пазари с цел търговия с промишлени стоки, таксата се определя, както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг - 9,60 лева на кв.м на ден или 57,60 лева на кв.м на месец;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас - 8,40 лева на кв.м на ден или 38,40 лева на кв.м на месец;

3. За останалите селища - 7,20 лева на кв.м на ден или 24,00 лева на кв.м на месец.



Чл.36 (1) За разполагане на маси, столове, витрини пред обекти за обществено хранене, таксата се определя, както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг - зона А – 3,80 лева на кв.м на ден или 34,60 лева на кв.м на месец; I зона -1,90 лева на кв.м на ден или 23,00 лева на кв.м на месец; II зона - 1,50 лева на кв.м на ден или 19,20 лева на кв.м на месец; III зона - 1,15 лева на кв.м. на ден или 11,50 лева на кв.м. на месец;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас - 1,30 лева на кв.м на ден или 13,40 лева на кв.м на месец;

3. За останалите селища - 0,60 лева на кв.м на ден или 9,60 лева на кв.м на месец.

(2) Зоните по ал.1 са както следва:

1. Зона А - гр.Несебър - стара част - южно пристанище - рибни павилиони;

2. I зона - гр.Несебър - стара част, гр.Несебър - нова част:

зоните около северен и южен плаж; ул. "Хан Крум", ул. "Отец Паисий", ул. "Любен Каравелов"; ул. "Христо Ботев", ул. "Иван Вазов"; ул. "Струма"; ул. "Гоце Делчев"; ул. "Изгрев", , КК "Слънчев бряг" - без района на общежитията и Възела;

3. II зона - гр.Несебър - нова част: ул. Зорница; ул. "Васил Левски"; ул. "Прибойна"; ул. Места; ул. Раковски; ул. "Св.Св. Кирил и Методий"; ул. Дюни; ул. "Еделвайс"; ж.к."Младост".;

4. III зона - гр.Несебър - нова част: ул. Преслав; ул. Витоша; ул. Рила; жк.”Черно море”; КК Слънчев бряг - общежития и кв. Възела.



Чл.37 (1) За ползване на тротоари, площади, улични платна с цел продажба на селско-стопанска продукция, хранителни и промишлени стоки пред магазини, офиси и домове, таксата се определя, както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг- 12,00 лева на кв.м на ден или за I зона 62,40 лева на кв.м на месец, за II зона 52,80 лева на кв.м на месец и за III зона 28,80 лева на кв.м на месец;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас - 9,60 лева на кв.м на ден или 48,00 лева на кв.м на месец;

3. За останалите селища - 7,20 лева на кв.м на ден или 24,00 лева на кв.м на месец.

(2) Зоните по ал.1 са както следва:

1. I зона - гр.Несебър - стара част, гр.Несебър - нова част:

зоните около северен и южен плаж; ул. Хан Крум, ул. Отец Паисий, ул. Любен Каравелов; ул. Иван Вазов; ул. Струма; ул. Гоце Делчев; ул. Изгрев; ул. Христо Ботев; КК Слънчев бряг - без района на общежитията и Възела;

2. II зона - гр.Несебър - нова част: ул. Зорница; ул. Васил Левски; ул. Прибойна; ул. Места; ул. Раковски; ул. Св.Св.Кирил и Методий; ул. Дюни; ул. Еделвайс; ж.к.Младост;

3. III зона - гр.Несебър - нова част: ул. Преслав; ул. Витоша; ул. Рила; жк.”Черно море”; КК Слънчев бряг - общежития и кв.Възела.

Чл.38 (1) За ползване на общински терени за разполагане на павилиони за обществено хранене и павилиони, маси сергии и други за продажба на хранителни стоки, цигари и алкохол, таксата се определя, както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг - I зона - 50,40 лева на кв.м на месец; II зона - 38,40 лева на кв.м на месец; III зона -24,00 лева на кв.м.;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас-1 зона -43,20 лева на кв.м на месец; II зона - 38,40 лева на кв.м на месец;

3. За останалите селища -1 зона -26,40 лева на кв.м на месец;

II зона - 21,60 лева на кв.м на месец.

(2) Зоните по ал.1 са както следва:

1. I зона - гр.Несебър - стара част, гр.Несебър - нова част:

зоните около северен и южен плаж; ул. Хан Крум, ул. Отец Паисий, ул. Любен Каравелов; ул. Христо Ботев; ул. Иван Вазов; ул. Струма; ул. Гоце Делчев; ул. Изгрев; КК Слънчев бряг - без района на общежитията и кв. Възела; гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас и останалите селища - централна търговска част на населените места;

2. II зона - гр.Несебър - нова част: ул. Зорница; ул. Васил Левски; ул. Прибойна; ул. Места; ул. Св.Св.Кирил и Методий; ул. Раковски; ул. Дюни; ул. Еделвайс; ж.к.Младост; гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас и останалите селища - извън централната търговска част на населените места;

3. III зона - гр.Несебър - нова част: ул. Преслав; ул. Витоша; ул. Рила; жк.”Черно море”; КК Слънчев бряг - общежития и кв.Възела.



Чл.39 (1) За ползване на общински терени за разполагане на павилиони с цел продажба на промишлени стоки, таксата се определя, както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг -1 зона - 57,60 лева на кв.м на месец; II зона -45,60 лева на кв.м на месец; III зона -28,80 лева на кв.м. на месец;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас -1 зона - 38,40лева на кв.м на месец; II зона -33,60 лева на кв.м на месец;

3. За останалите селища -1 зона -24,00 лева на кв.м на месец;

II зона - 19,20 лева на кв.м на месец;

(2) / изменена с решение № 902 от Протокол № 25/31.03.2010г./За ползване на общински терени за разполагане на временни обекти с цел предоставяне на обущарски, часовникарски и ключарски услуги, таксата се определя, както следва:

1. За гр. Несебър и к.к Слънчев бряг – зона І – 34,60 лева на кв. м. на месец, ІІ зона – 27.40 лв. на кв.м на месец, ІІІ зона – 17.30 лв. на кв. на месец;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас – І зона – 23.00 лв. на кв. м. за месец, ІІ зона – 20.00 лв. на кв.м. на месец;

3. За останалите селища – І зона – 14.40 лв. на кв. на месец, II зона – 11.50 лв. на кв.м. на месец.

/3/ нова с решение № 902 от Протокол № 25/31.03.2010г Зоните по ал.1и ал. 2 са както следва:

1. I зона - гр.Несебър - стара част, гр.Несебър - нова част:

зоните около северен и южен плаж; ул. Хан Крум, ул. Отец Паисий, ул. Любен Каравелов; ул. Христо Ботев; ул. Иван Вазов; ул. Струма; ул. Гоце Делчев; ул. Изгрев; КК Слънчев бряг - без района на общежитията и кв.Възела; гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас и останалите селища - централна търговска част на населените места;

2. II зона - гр.Несебър - нова част: ул. Зорница; ул. Васил Левски; ул. Прибойна; ул. Места; ул. Св.Св.Кирил и Методий; ул. Раковски; ул. Дюни; ул. Еделвайс; ж.к.Младост; гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас и останалите селища - извън централната търговска част на населените места;

3. III зона - гр.Несебър - нова част: ул. Преслав; ул. Витоша; ул. Рила; жк.”Черно море”; КК Слънчев бряг - общежития и кв.Възела


Чл.40 За ползване на общински терени за разполагане на банкомати, телефонни кабини и други подобни, таксата се определя както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг - 57,60 лева на кв.м на месец;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас - 48,00лева на кв.м на месец;

3. За останалите селища -36,00 лева на кв.м на месец.



Чл.41 (1) За продажба на печатни произведения и плетиво на общински терени, таксата се определя, както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг -31,20 лева на кв.м на месец;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас -28,80 лева на кв.м на месец;

3. За останалите селища - 10,00 лева на кв.м на месец.

(2) За жители на Община Несебър, които се занимават с продажба на плетиво, ползват 50% намаление от таксите по ал.1.

Чл.42 За продажба на произведения на художествените занаяти и приложните изкуства, таксата се определя, както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг- 72,00 лева на кв.м на месец;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас -28,80 лева на кв.м на месец;

Чл.43 За ползване на места, върху които са организирани панаири, събори и празници, за продажба на стоки, таксата се определя, както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг - 2,50 лева на кв.м на ден;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас -1,20 лева на кв.м на ден;

3. За останалите селища -1,20 лева на кв.м на месец.



Чл.44 За ползване на места върху които са организирани панорами, стрелбища, моторни люлки, въртележки, детски колички и други подобни, таксата се определя, както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг - 1,00 лева на кв.м на ден или 28,80 лева на кв.м на месец;

2. За гр.Обзор, с.Равда, гр.Свети Влас - 1,00 лева на кв.м на ден или 19,20 лева на кв.м на месец;

3. За останалите селища - 0,70 лева на кв.м на ден или 14,40 лева на кв.м на месец.



Чл.45 За осъществяване на търговска дейност „Атракцион – панорамно влакче” в пешеходната зона на гр. Несебър нова – стара част, за един летен сезон / м. май – октомври/ се заплаща такса в размер на 1 800 лв. на месец за влакче.

Чл.46 За ползване на тротоари, улични платна и други общински терени за разполагане на дърва, таксата се определя, както следва:

1. За гр.Несебър, гр.Обзор, гр.Свети Влас, с.Равда – 1,20 лева на кв.м на месец;

2. За останалите селища - 0,50 лева на кв.м на месец.

Чл.47 Физически и юридически лица, които имат неизплатени задължения към Община Несебър не могат да ползват услугите по този раздел.

Чл.48 Общинският орган, издал разрешението за ползване на място, може да го отнема, когато мястото не се ползва по предназначение, когато не се използва от лицето, на което е предоставено, или когато обществени нужди налагат това.

Чл.49 Таксите по този раздел се дължат и когато ползването не е разрешено по съответния ред и независимо от санкциите за неразрешена дейност. В този случай не може да се плаща месечна такса, а се заплаща в размерите на ден до прекратяване на ползването или получаване на разрешение за ползване.

Чл.50 Таксите се събират от отдел "Търговия" към общинската администрация.
РАЗДЕЛ III

ТАКСИ ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ДЕТСКИ ЯСЛИ, ДЕТСКИ ГРАДИНИ, ЗАВЕДЕНИЯ ЗА СОЦИАЛНИ ГРИЖИ И ДРУГИ ОБЩИНСКИ СОЦИАЛНИ УСЛУГИ

Чл.51/ нов с решение № 523 от Протокол № 15/05.03.2009г./ (1) За ползване на детски ясли и детски градини родителите или настойниците дължат месечна такса.

(2) За целодневни детски градини и ясли размерът на таксите се определя, както следва:

1. За гр.Несебър и КК Слънчев бряг- 20,00лв.

2. За гр.Обзор, гр.Свети Влас и с.Равда - 20,00лв.

3. За останалите селища - 10,00лв.

(3) Размерът на таксата се заплаща с 50 на сто намаление за деца с един родител.

(4) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения в общината, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление.

(5) Не се заплаща такса за:

1. Децата, чиито родители са I или II група инвалиди, децата на неизвестни родители, сираци, децата на загинали при производствени аварии и природни бедствия, децата на загинали в изпълнение на служебен дълг.

2. За третото и следващи деца на многодетни родители.

3. /нова, приета с решение 902 от протокол № 25/31.03.2010г./ За деца с ДЦП и други тежки увреждания, които с решение на ЕКПО кмисия посещават детско заведение.
(6) За ползване на намаленията по ал.3,4 и освобождаването по ал.5, родителите или настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с документи, доказващи преференцията.

(7) Заплащането на намаления размер на таксата или освобождаването от такса започва от началото на следващия месец, следващ месеца от подаване на декларацията.

(8) При отсъствие на децата таксата не се заплаща за времето, през което те ще отсъстват, при условия, че родителите предварително са уведомили директора на детското заведение.”

/9/Определените такси влизат в сила от 01.04.2009г


/

Чл.52 При записване на децата родителите и настойниците заплащат депозитна такса в размер на 20 лева. Таксата се възстановява на родителите при окончателното напускане на детската градина или детската ясла.
Чл.53 (1) За ползване услугите на Детска млечна кухня (за деца от 6 месеца до 3-годишна възраст) родителите или настойниците заплащат стойността на 1 купон за храноден на едно дете в размер на 1,00лв.

(2) Таксата се заплаща с 50% намаление за:

1. деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността;

2. деца с един родител;

3. трето и следващи деца на многодетни родители;

4. деца, пълни сираци;

5. деца, чиито родители са I или II група инвалиди;

6. децата на неизвестни родители;

7. децата на загинали при производствени аварии и природни бедствия, децата на загинали в изпълнение на служебен дълг.

(3) Дневната такса се заплаща при закупуване на купона за храна, с който се заявява детската храна за следващия работен ден.



Чл.54 (1) Лицата, ползващи домашен социален патронаж, заплащат месечна такса в размер на 40 % от личния доход на лицето, но не повече от реалната издръжка на едно лице.

(2) Реалната издръжка включва разходите за храна, перилни и хигиенни материали, транспортни разходи за разнасяне на храната, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация и битови отпадъци. Месечните разходи се намаляват с размера на даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица, включително случаите на спонсорство, помощите от донорски програми и благотворителност.

(3) Дължимата сума се удържа от личните доходи на лицето.

(4) Когато таксата надвишава определените 40% от личния доход на лицето, разликата е за сметка на общинския бюджет. / изменена с решение № 523 от Протокол № 15/05.03.2009г./

(5) Стойността на консумираната храна се изчислява ежедневно на база калкулационни ведомости и требвателни листове.

(6) Таксата се изчислява пропорционално на времето, през което лицето е ползвало социални услуги.

(7) Не се събира такса от лицата ползващи услугите в системата на домашен социален патронаж, които нямат лични доходи и спестявания.

(8) В случаите, когато лицата по ал.1 нямат лични доходи или те не достигат да заплати дължимата такса, но има спестявания, вземания, дялови участия и ценни книжа разликата ежемесечно се погасява от тях.


Чл.55 Месечната такса дължима от починали лица без наследници, ползвали услугите на домашен социален патронаж се опрощават от Общински съвет – Несебър по предложение на Управление „Социални грижи”.
Чл.56 Лицата, ползващи социалните услуги в Центъра за социална рехабилитация и интеграция не заплащат такси.
Чл.57 Таксите по този раздел се начисляват и събират от длъжностните лица в съответните заведения и се внасят в общинския бюджет до 10 число следващ месеца, за който дължат, а тези по чл.54 до 25 число на месеца, следващ месеца, за който се дължат.
РАЗДЕЛ IV

ТУРИСТИЧЕСКА ТАКСА
Чл.58 (1) Таксата се заплаща за ползване на средство за подслон и място за настаняване по смисъла на Закона за туризма.

(2) Таксата се определя на лице на ден, както следва:

1. За гр.Несебър, КК Слънчев бряг, ВС Елените, гр.Свети Влас, гр.Обзор, с.Равда – 0,80лв.

2. За всички останали селища – 0,50лв.

(3) За обекти, които не са категоризирани – размерът на туристическата такса е 0,80лв.

Чл.59 (1) Лицата до 14 - годишна възраст, не заплащат туристическа такса.

(2) За лицата по ал.1 се записват данните, удостоверяващи съответното им качество.



Чл.60 (1) Размерът на таксата се определя с решение на общинския съвет не по-късно от 30 юни на предходната година.

(2) Ако общинският съвет не определи таксата в срока на ал.1, за следващата година остава в сила размерът на таксата, действаща през предходната година.



Чл.61(1) Таксата се заплаща от всяко лице, ползващо средство за подслон или място за настаняване, едновременно със заплащането на услугата.

(2) Таксата се събира от физически и юридически лица, които предлагат услугата нощувка в средства за подслон и места за настаняване, и се внася в общинския бюджет до 15-то число на месеца, следващ месеца, през който е събрана.



Чл.62 (1) Лицата, извършващи хотелиерство, са длъжни да водят регистър на настанените туристи и за реализираните от тях нощувки.

(2). Същият регистър съдържа следните реквизити:

1. Регистрационен номер;

2. Име, презиме, фамилия на отседналото лице;

3. В коя стая е настанено отседналото лице и съответните промени;

4. Дата на пристигане на отседналото лице;

5. Дата на отпътуване на отседналото лице;

6. Брой нощувки на отседналото лице;

7. Дата и година на раждане на отседналото лице;

8. ЕГН / ЕНЧ на отседналото лице

9. Националност на отседналото лице;

10. Начин на плащане;

11. Номер на съответния платежен документ;

12. Подпис на лицето, което управлява туристическия обект.

(3) Регистърът се заверява ежемесечно от кмета на съответната община, или от оправомощено от него длъжностно лице в срок до петнадесето число на следващия месец, след представяне на документ за внесени дължими месечни такси.

Чл.63 (1) Лицата, извършващи хотелиерски услуги са длъжни до петнадесето число на следващия месец да подават в общинската администрация справка-декларация по образец за реализираните нощувки в конкретния туристически обект.

(2) Образецът на справката - декларация се утвърждава всяка година със заповед на кмета на общината, не по-късно от 31 март.

(3) Данните в справката се отнасят за предходният месец.

(4) Справките - декларации се подават в два екземпляра и се подписват от упълномощени лица, като за тази цел предварително се представи нотариално заверено пълномощно.

(5) По молба на заинтересуваното лице може да се продължи определения срок преди изтичането му, ако това се налага по уважителни причини. За целта се подава молба за удължаване на срока за подаване на справката - декларация.

Чл.64 (1) Приемането на справките-декларации се извършва от служител в общинската администрация, който е длъжен да окаже съдействие на задълженото лице по всички въпроси от технически характер, възникнали при попълването на справката -декларация.

(2) Подаващият справката - декларацията следва да удостовери самоличността и/или представителната си власт пред длъжностното лице.

(3) Длъжностното лице от общинската администрация, на което е възложено приемането на справките - декларации, не може да откаже приемането им, дори и да счита, че декларацията е нередовна.

(4) Алинея 3 не се прилага в случаите, когато справката -декларация не е подписана или не е подадена от упълномощено лице.



Чл.65 (1) Подаването на справката - декларация се отразява във входящ дневник, като в него се отбелязват и данните за подателя. На подателя се връща единият екземпляр от справката - декларация с отразен входящ номер и дата.

(2) Когато се подава декларация чрез изпращане по пощата, органът на общинската администрация я завежда с датата на пощенското клеймо в станцията на подаването, като отбелязва факта на получаването по пощата, а в обратната разписка отразява входящия номер.



Чл.66 (1) Упълномощено от кмета на общината лице проверява дали декларацията е попълнена съобразно изискванията.

(2) При констатирани несъответствия общинският орган изисква отстраняването им от задълженото лице, а ако това не може да стане веднага или подаващият декларацията не е упълномощен да извърши отстраняването им, или ако е получена по реда на чл.65, ал.2, се изпраща съобщение до задълженото лице за отстраняване на несъответствията в 7-дневен срок от получаването на съобщението. Отстраняването или не-отстраняването на несъответствията се удостоверява от общинската администрация чрез запис върху декларацията и се прилага към досието.

(3) Когато констатираните несъответствия засягат облагаемата основа или размера на определената такса, общинската администрация отразява в съобщението констатираните несъответствия и изменения размер на задължението. Ако в срока по ал. 2 не бъдат отстранени несъответствията, се издава облагателен акт.

Чл.67 В случаите, когато има надвнесена туристическа такса се подава писмено искане за възстановяване на надвнесената сума.
РАЗДЕЛ V

ТАКСИ СЪБИРАНИ ОТ ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ- ОТДЕЛ “ТСУ”

Чл.68 Таксите се заплащат за технически услуги, които се извършват от общината, и обхващат дейностите във връзка с териториалното и селищно устройство, архитектурата, строителството, благоустройството, кадастъра в селищните и извънселищните територии.

Чл.69 Таксите за технически услуги се заплащат от физическите и юридическите лица, ползватели на услугата, при предявяване на искането.

Чл.70 Освобождават се от такси за технически услуги държавните и общинските органи, организациите на бюджетна издръжка и Българският Червен кръст.

Чл.71 (1) За издаване на скица за недвижим имот с координати, се определя такса в размер на 20,00лева.

(2) За издаване на скица с извадка от действащ ПУП - за един урегулиран поземлен имот се заплаща такса в размер на 20,00 лева;

(3) За презаверяване на скица след изтичане на 6 месеца от издаването и 10,00 лева.

(4) За издаване на виза за имот:



  1. с площ до 500 кв. м. – такса в размер на 40,00 лева;

  2. с площ до 1000 кв. м. – такса в размер на 50,00 лева;

  3. с площ над 1000 кв. м. – такса в размер на 70,00 лева.

Чл.72(1) За процедиране на ПУП и изменения на такива разглеждани от ОбЕС по ЗУТ, се заплащат следните такси:

  1. За първоначално разглеждане на Общински експертен съвет на внесен за одобряване проект, за всеки урегулиран имот таксата е в размер на 30,00 лева;

  2. За разглеждане и приемане на проектите за всеки урегулиран поземлен имот, ведно с постъпилите възражения таксата е в размер на 20,00 лева.

(2) За процедиране на ПУП и изменения на такива разглеждани на разширен ОбЕС по ЗЧУК, се заплащат следните такси:



  1. За първоначално разглеждане на Общински експертен съвет на внесен за одобряване проект - за всеки урегулиран поземлен имот таксата е в размер на 40,00 лева;

  2. За разглеждане и приемане на проектите, ведно с постъпилите възражения – таксата е в размер на 30,00 лева за всеки урегулиран поземлен имот.

(3) За разглеждане на парцеларен план се заплащат следните такси:



  1. За първоначално разглеждане на Общински експертен съвет на внесен за одобряване проект 100,00 лева.

  2. За разглеждане и приемане на проект ведно с постъпилите възражения 50,00 лева.

(4) За процедиране на ПУП и изменения на такива, както и за разглеждане на парцеларни планове от Общински съвет, се заплащат таксите по ал.1, ал.2 и ал.3 в двоен размер.


Чл.73 (1) За разглеждане от ОЕСУТ и съгласуване на инвестиционни проекти за ново предвидени

1. сгради и нежилищни обекти:



      • ниско застрояване / до 10 м / - се заплаща такса в размер на 0,70 лв. на кв.м. разгъната застроена площ;

      • средно застрояване / 15 м / - се заплаща такса в размер на 0,90 лв. на кв.м. разгъната застроена площ;

      • високо застрояване / над 15 м / - се заплаща такса в размер на 1,10 лв. на кв.м. разгъната застроена площ.

2. При наличие на обекти с нежилищно предназначение в жилищни сгради, за площта на обекта таксата се изчислява по реда на ал.1.

3. За обекти на техническата инфраструктура-външни връзки се заплаща такса в размер на 1,00 лева на линеен метър, но не по-малко от 50,00 лева
(2) За разглеждане от ОЕСУТ и съгласуване на инвестиционни проекти за преустройства на съществуващи

1.сгради и нежищни обекти:



    • за ниско застрояване / до 10 м / се заплаща такса в размер на 1,25 лв. на кв.м. разгъната застроена площ;

    • за средно застрояване / до 15 м / се заплаща такса в размер на 1,35 лв. на кв.м. разгъната застроена площ;

    • за високо застрояване / над 15 м / се заплаща такса в размер на 1,45 лв. на кв.м. разгъната застроена площ.

2.При наличие на обекти с нежилищно предназначение в жилищни сгради, за площта на обекта таксата се изчислява по реда на т.2.

3.За обекти на техническата инфраструктура-външни връзки 1,00 лева на линеен метър, но не по малко от 50,00 лева.

Чл.74 (1) За съгласуване от главния архитект на идеен инвестиционен проект, се заплаща такса в размер:


  1. за сгради и нежищни обекти :

    • ниско застрояване / до 10 м / по 0,70 лв. на кв.м. разгъната застроена площ;

    • средно застрояване / до 15 м / по 0,90 лв. на кв.м. разгъната застроена площ;

    • високо застрояване / над 15 м / по 1,10 лв. на кв.м. разгъната застроена площ.



  1. При наличие на обекти с нежилищно предназначение в жилищни сгради, за площта на обекта таксата се изчислява по реда на т.1.


Чл.75(1) За съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти от главния архитект въз основа на комплексен доклад изготвен от лицензирана фирма консултант се заплаща такса в размер на :
1.за сгради и нежищни обекти:

  • ниско застрояване / до 10 м / по 0,50 лв. на кв.м. разгъната застроена площ;

  • средно застрояване / до 15 м / по 0,60 лв. на кв.м. разгъната застроена площ;

  • високо застрояване / над 15 м / по 0,70 лв. на кв.м. разгъната застроена площ.

2.При наличие на обекти с нежилищно предназначение в жилищни сгради, за площта на обекта таксата се изчислява по правилата на т.1.

3. За обекти на техническата инфраструктура-външни връзки 1,00 лева на линеен метър, но не по-малко от 50,00 лева.
Чл.76 За преодобряване на инвестиционни проекти, се заплаща такса в размер на ½ от таксите определени с чл.73 от настоящата Наредба.

Чл.77 (1) За одобряване на проекти на базови станции на мобилни оператори се заплаща такса в размер на 1 000,00лв.

(2) За издаване на разрешение за строеж на базови станции на мобилни оператори се заплаща такса в размер на 1 000,00лв.


Чл.78 За издаване на разрешения за строеж се заплащат следните такси:

  1. за сгради и нежилищни обекти:

  • ниско застрояване / до 10 м / по 30,00 лева + по 0,10 лв. на кв.м. разгъната застроена площ;

  • средно застрояване / до 15 м / по 40,00 лева + по 0,20 лв. на кв.м. разгъната застроена площ;

  • високо застрояване / над 15 м / по 50,00 лева + по 0,20 лв. на кв.м. разгъната застроена площ.




  1. За издаване на разрешение за строеж за не жилищни обекти в жилищна сграда се заплаща такса определена по правилата на т.1.

  2. За обекти на техническата инфраструктура - външни връзки 1,00 лева на линеен метър, но не по-малко от 50,00 лева.



Чл.79 За одобряване на схема за разполагане на преместваеми обекти по чл.56 от ЗУТ се заплаща такса в размер на 50,00 лева
Чл.80 За издаване на разрешение за строеж за временни строежи, за заплаща такса в размер както следва:

  1. За строежи по чл.50 от ЗУТ такса в размер на 35,00 лева.

  2. За строежи по чл.53 и чл.53а от ЗУТ с нежилищно предназначение -такса в размер на 55,00 лв.

  3. За временни строежи по чл.54 от ЗУТ се разрешават след заплащане на такса в размер на 35,00 лева за всеки обект.

  4. За строежи по чл.54, ал.4 от ЗУТ, такса в размер на 35,00 лв.

  5. За временни строежи по чл.55 от ЗУТ, разрешение за строеж се издава след заплащане на такса в размер на 50,00 лв.+ 1,05 лв. на кв.м разгъната застроена площ.


Чл.81 За издаване на разрешения за строеж на временни обекти по чл. 56 от ЗУТ и Наредбата на ОС- Несебър, се заплаща такса в размер на:

  1. 50,00 лева за открити обекти;

  2. 100,00 лева за закрити обекти.



Чл.82 (1) Удостоверение за въвеждане в експлоатация за жилищни и вилни сгради с височина до 10 м., както и за основните ремонти и преустройствата им без промяна на предназначението – 100,00лв.

(2) Удостоверение за въвеждане в експлоатация за жилищна сграда с височина над 10 м. и с разгъната застроена площ до 2000кв.м., от която 60 на сто е с жилищно предназначение, както и за основните ремонти и преустройствата и без промяна на предназначението – 250,00 лв.
(3) Удостоверение за въвеждане в експлоатация за жилищна сграда с височина над 10 м. и с разгъната застроена площ над 2000кв.м., от която 60 на сто е с жилищно предназначение, както и за основните ремонти и преустройствата и без промяна на предназначението – 500,00 лв.
(4) Удостоверение за въвеждане в експлоатация на строежи с обществен характер с разгъната застроена площ до 500 кв.м., за строежи с производствено предназначение до 200 кв.м., както и за строежите извън тези по т.2 и т.3 и за основните ремонти и преустройствата им – 300,00 лв.
(5) Удостоверение за въвеждане в експлоатация на строежи с обществен характер с разгъната застроена площ до 2000 кв.м., за строежи с производствено предназначение до 500 кв.м., както и за строежите извън тези по ал.2 и ал.3 и за основните ремонти и преустройствата им – 500,00 лв.
(6) Удостоверение за въвеждане в експлоатация на строежи с обществен характер с разгъната застроена площ над 2000 кв.м., за строежи с производствено предназначение над 500 кв.м., както и за строежите извън тези по ал.2 и ал.3 и за основните ремонти и преустройствата им -750,00лв.
(7) Удостоверение за въвеждане в експлоатация на мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура в урбанизираните територии, както и на основните им ремонти и реконструкции по 150,00лв. на километър, но не повече от 3000,00лв.
(8) Удостоверение за въвеждане в експлоатация на мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура извън урбанизираните територии, както и на основните им ремонти и реконструкции по 250,00лв. на километър, но не повече от 5000,00лв.
(9) Удостоверение за въвеждане в експлоатация на мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура по 250,00лв. на подобект но не повече от 5000,00лв.
Чл.83 (1) За издаване на разрешение за поставяне на рекламни съоръжения, се заплаща такса в размер:

  • преместваемо (несвързано с терена) – 50,00 лева за рекламни съоръжения с площ реклама до 4 кв.м.;

  • свързано с терена с площ реклама до 4 кв.м. – 100,00 лева;

  • свързано с терена над 4 кв.м. – такса в размер на 150,00 лева.

(2) За разглеждане от общински експертен съвет по рекламата на молба за разполагане на рекламни съоръжения по реда на Наредба №3 на ОС-Несебър се заплаща такса в размер на 100,00 лева.


Чл.84 За издаване на становище за промяна предназначението на земеделска земя се заплаща такса в размер на 20,00 лева на дка.

Чл.85 За разрешаване временно заемане на части от тротоара за разполагане на материали и техника във връзка с извършвани СМР, в рамките на един ден се заплаща такса в размер на 5,00 лева за кв.м. заета площ и се внася депозит за възстановяване на настилката, съгласно утвърдени цени за гаранционни депозити.
Чл.86 При извършване на работи, свързани с разкопаване на улични и тротоарни настилки и вътрешноквартални пространства, в т.ч. зелени площи на територията на общината, утвърждава цени за гаранционни депозити, както следва:


Вид възстановителни работи


мярка

Цена в лв.

1

Настилка от бетонови плочи

м. кв.

54,00

2

Настилка от базалтови плочи

м. кв.

47,00

3

Настилка от объл речен камък на циментов разтвор

м. кв.

58,00

4

Настилка твърд пясъчник

м. кв.

49,00

5

Асфалтова настилка по утвърден детайл

м. кв.

83,00/ 100,00

6

Бетонова настилка

м. кв.

45,00

7

Тревни площи

м. кв.

37,00

8

Скрити водещи ивици 12/ 20

м. линеен

32,00

9

Видими бетонови бордюри 20/15

м. линеен

48,00

10

Видими бетонови бордюри 35/18

м. линеен

54,00


Чл.87 За внасяне на гаранционни депозити по възстановителни работи непосочени в таблицата, като цената в лв. се приема последната от актуваните и изплатени от общината разходи за създаването на дълготрайния актив.

Чл.88 За издаване на удостоверение за търпимост по реда на §16 от ПЗР на ЗУТ се заплаща такса в размер на:

  1. За жилищни сгради:

  • ниско застрояване / до 10 м / - 40,00 лева

  • средно застрояване / до 15 м / - 60,00 лева

  • високо застрояване / над 15 м / - 80,00 лева




    1. за нежилищни сгради и сгради със смесено предназначение:

  • ниско застрояване / до 10 м / - 200,00 лева;

  • средно застрояване / до 15 м / - 300,00 лева;

  • високо застрояване / над 15 м / - 400,00 лева.


Чл.89 За становище на назначена от Кмета на общината комисия, относно състоянието на строеж се заплаща такса в размер на 100,00лв.
Чл.90 За издаване на разрешение за премахване на строеж се прилагат разпоредбите на чл.81 от настоящата Наредба.
Чл.91 (1) За издаване на удостоверения ( протоколи) за факти и обстоятелства по устройство на територията, по чл.181 от ЗУТ се определя такса в размер на 50,00 лева.

(2) За заверяване на копия от планове и документацията към тях, се определя такса в размер на 30,00 лева.



Чл.92 Кметът на Общината утвърждава реда и формулярите за внасяне и освобождаване на гаранционни депозити за възстановителни работи по общинската инфраструктура.
Чл.93 След предварително съгласуване на техническата възможност, може да се извършва “бърза услуга” до три работни дни, като дължимата таксата е двоен размер от определената за съответната услуга, или “експресна услуга” за един работен ден след постъпване на искането в общинска администрация при такса в троен размер.
Чл.94 Юридически и физически лица, които имат неизплатени задължения към Община Несебър, не могат да ползват услугите по този раздел.

РАЗДЕЛ VІ

ТАКСИ ЗА АДМИНИСТРАТИВНИ УСЛУГИ

Чл.95 За извършени услуги по гражданското състояние се заплащат следните такси:

1. За издаване на удостоверение за наследници:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 4,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 10,00 лева.

2. За издаване на удостоверение за идентичност на имена:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 3,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 5,00 лева.

3. За издаване на удостоверение, че не е съставен акт за раждане или акт за смърт:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 4,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 10,00лв.

4. За издаване на удостоверение за вписване в картотечния регистър:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 3,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 5,00лв.

5. За издаване на дубликати на удостоверение за раждане за страната и за чужбина:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 3,00 лева + 7,00лв. за апостил;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 6,00лв. + 7,00лв. за апостил.

6. За издаване на документ за сключване на граждански брак между български и чужди граждани в чужбина:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 10,00 лева + 7,00лв. за апостил;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 25,00лв. + 7,00лв. за апостил.

7. За повторно издаване на препис - извлечение от акт за смърт:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 3,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 5,00лв.

8. За издаване на дубликат на удостоверение за граждански брак за страната и за чужбина:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 10,00 лева + 7 лв. за апостил;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 15,00лв. + 7 лв. за апостил.

9. За издаване на удостоверение за семейно положение за страната и за чужбина:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 3,00 лева + 7лв. за апостил;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 5,00лв. + 7,00лв. за апостил.

10. За издаване на удостоверение за родствени връзки:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 3,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 6,00лв.

11. За издаване на удостоверение за постоянен или настоящ адрес:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 3,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 5,00лв.

12. За издаване на удостоверение за административен адрес:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 5,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 10,00лв.

13. За заверка на заявление за постоянен адрес:

13.1 От Община Несебър:


  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 1,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 2,00лв.

13.2 От други общини:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 2,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 4,00лв.

14. За заверка на адресна карта – настоящ адрес:

14.1. От Община Несебър:


  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 1,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 2,00лв.

14.2. От други общини:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 2,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 4,00лв.

15. За промяна на име по административен път се заплаща такса в размер на 10,00лв.


16. За промяна на име по съдебен път - за дубликат:

  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 3,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 6,00лв.

17. За легализация на документи по гражданско състояние за чужбина се заплаща такса в размер на 7,00лв.


18. За всички видове други удостоверения по искане на граждани:

  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 3,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 6,00лв.

17. За преписи и фотокопия:



  • за изготвяне в рамките на 2 дни се заплаща такса в размер на 2,00 лева;

  • за изготвяне в рамките на 8 часа ( 1 работен ден ) – 4,00лв.



Чл.96 Документите по чл.95. / изменена с решение № 523 от Протокол № 15/05.03.2009г./, които се изискват от Дирекция "Социално подпомагане" се предоставят безплатно.
Чл.97 За издаване на свидетелство за собственост при продажба на едър

добитък се заплаща такса в размер на 3,00 лева.


Чл.98 За издаване на удостоверение за данъчна оценка за обособен обект се заплаща такса:

- За изготвяне в рамките на 14 работни дни – 10 лв.

- За изготвяне в рамките на 24 часа / при предварително съгласуване за техническа възможност/ след подаване на молба – 50 лв.
Чл.99 За издаване на удостоверение за декларирани данни се заплаща такса в размер на 2,00 лв.

Чл.100 За копие от документ или заверка на документ се заплаща такса в размер на 2,00 лв.

Чл.101 Не заплащат такса по чл.98 вътрешните отдели на общинската администрация Несебър, дейности финансирани от общинския бюджет и органи и организации, освободени по закон.

Чл.102 (1) За издаване на разрешение за търговия по чл.30, ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия се заплаща такса в размер на 50,00 лева.

(2) Лицето не може да започне дейност преди издаване на разрешението. Разрешението се издава след представяне на документ, удостоверяващ липсата на данъчни задължения, както и на други финансови задължения към общината.



Чл.103 (1) За притежаване на куче, собственик с постоянен адрес в Община Несебър заплаща годишна такса в размер на 12,00 лева.

(2) Освобождават се от такса след представяне на документ за съответното им качество собствениците на кучета по чл.175 ал.2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност ( кучета на инвалиди; служебни кучета в организации на бюджетна издръжка; кучета, използвани от БЧК; кастрирани кучета; ловни кучета).

(3) В тримесечен срок от датата на придобиване на куче собственикът подава декларация в общината по постоянния му адрес / седалище.

(4) Таксата се заплаща ежегодно до 31 март на съответната година или в едномесечен срок от датата на придобиване на кучето, когато то е придобито след 31 март. За кучета, придобити през текущата година, таксата се дължи в размер една дванадесета от годишния й размер за всеки месец до края на годината, включително за месеца на придобиването.

(5) Приходите от събраните такси по ал.1 се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета.

(6) Задълженията за плащане на таксата се прекратява от началото на месеца, следващ месеца, в който е настъпила промяната.




ГЛАВА ТРЕТА

ЦЕНИ НА ДРУГИ УСЛУГИ, ОКАЗВАНИ ИЛИ ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ ОБЩИНА НЕСЕБЪР НА ФИЗИЧЕСКИ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА


Каталог: naredbi
naredbi -> Правила за реда за ползване, стопаниване и управление на стадион "христо ботев" благоевград глава първа общи положения
naredbi -> Решение на Общинския съвет
naredbi -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
naredbi -> Информация предоставена от българските спортни федерации
naredbi -> Първа общи положения ч
naredbi -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
naredbi -> Наредба №3 от 1 август 2008 Г. За нормите за допустимо съдържание на вредни вещества в почвите
naredbi -> Наредба за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница