Наредба №14 за пожарна безопасност на територията на община казанлък I. Общи положения



Дата24.07.2016
Размер173.87 Kb.
#4265
НАРЕДБА № 14
ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. Тази наредба определя основните изисквания за пожарната безопасност на територията на общината, обединява и конкретизира най-важните норми от други законови и подзаконови актове.
Чл. 2. С тази наредба се уреждат отношения, права и задължения на държавните органи, фирми, дружества, учреждения, обществени организации и граждани с цел осигуряване на пожарна безопасност и защита на населението на територията на общината.

Чл. 3. Гражданите са длъжни да не създават условия за възникване и разпространение на пожари и да участват в предотвратяването им.
Чл. 4. Разпорежданията на специализираните контролни органи за "Държавен противопожарен контрол планиране и превантивна дейност" /ДПК и ППД/, издадени в границите на тяхната компетентност са задължителни за длъжностните лица и гражданите.

Чл. 5. Решенията и указанията на Общинския съвет, кмета на общината, кметовете на населени места и кметските наместници, издадени в границите на тяхната компетентност са задължителни за всички фирми, дружества, учреждения, обществени организации и граждани, живеещи или временно пребиваващи на територията на общината.
Чл. 6. При възникване на пожар или необходимост от извършване на аварийно-спасителни дейности, на територията на общината, своевременно да се уведоми дежурният на европейски телефон 112.

II. ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЕКТИТЕ И ОБЩИНАТА


Чл. 7. (1) Свободната дворна площ на обектите и общинските територии трябва да се поддържа чиста от горими отпадъци, суха растителност и други растителни отпадъци.

(2) Пожарната безопасност се организира от кметствата на Общината по териториален принцип.


Чл. 8. (1) Външното водоснабдяване за пожарогасене на обектите пожарните хидранти, водоеми, противопожарни депа и кранове, се обозначават в съответствие с Приложение №6 от Наредба № Із-2377/15.09.2011г. на МВР и МРРБ за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатацията на обектите.

(2) За поддържането, възстановяването и изграждането на ПХ /пожарни хидранти/ на водопроводната мрежа, носят отговорност ръководителите на обектите за територията им и Управителя на експлоатационното дружество ВиК Район Казанлък за територията на Общината.

(3) Преди настъпване на зимния период пожарните хидранти, откритите водоеми и др. се подготвят за експлоатация при отрицателни температури.


Чл. 9. Кметовете на населени места, ръководителите и собствениците на държавни, общински служби и частни фирми и на територията на община Казанлък са длъжни да оказват помощ с техника и хора при поискване от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението” - /РС ПБЗН/ - Казанлък за гасене на пожари и ликвидиране на стихийни бедствия и аварии.
Чл. 10. Организаторите на театрални, циркови, вариететни и други постановки, карнавали, увеселителни и други прояви, при които се използват пиротехнически средства, източници за огън, леснозапалими течности или други пожароопасни материали или действия, да уведомят РС ПБЗН Казанлък най-малко 5 дни преди мероприятието.
Чл. 11. (1) В сграда в режим на етажна собственост председателят на управителния съвет на етажната собственост/управителят, следва да организира изпълнението на разпоредените от РС ПБЗН по Закона за МВР, изискващи се от Наредба № Із- 2377/2011 г. на МВР или тази наредба мероприятия, в общите части на жилищните сгради.

(2) Председателят на Управителния съвет на етажната собственост /Управителят/ следва да:

1. Организира поддържането в изправност на противопожарните системи и съоръжения в сградата - повишено налягане в стълбищната клетка, димни люкове, димоуплътнени и самозатварящи се врати отделящи етажа от стълбищната клетка, пожароизвестителни инсталации, пожарогасителни инсталации и други/.

2. Не допуска съхраняването на горими материали в общи части и всякакви материали, стесняващи евакуационните пътища в коридори и стълбищни клетки на сградите.

3. Да поддържа ясно обозначенията на административния адрес върху сградата и над входа.
Чл. 12. За сгради с повече от един собственик, е задължително общо събрание да се избере лице, с което да комуникират органите на РС ПБЗН и на когото да връчват разпореждания за изпълнение на мероприятия в общите части на сградата.


III. ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ НА ТЕРИТОРИЯ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА



Чл. 13. (1) Складирането на груб фураж /сено, слама, царевичак и др./ може да бъде на открито и в стопанските постройки.

(2) Откритото складиране на груб фураж /балиран и небалиран/ в личните дворове да става на добре оформени купи с размер до 70 кв. м. на групи по 3 броя и разстояния между тях на повече от два метра, а между групите разстоянието да е не по-малко от 6 метра.

(3) Около складирания груб фураж в личните дворове да се премахне сухата тревна растителност.

(4) Забранява се открито складиране на груб фураж на следните места:

1. На разстояния, по-малки от шест метра от сгради /къщи, летни кухни и навеси към тях/, на три метра от оградите на съседите и на осем метра от постройките им.
2. На общинска територия, тротоарна ивица или уличното платно.
3. Под електрически проводници, телефонни кабели, тръбопроводи за горими и леснозапалими течности и газове и други подобни комуникации.

(5) Стопанските постройки, в които ще се складира груб фураж трябва да са специално пригодени за целта, като задължително трябва да съответстват на следните изисквания:

1. Разстоянията до жилищната сграда да са най-малко шест метра.
2. Когато разстоянието е по-малко от шест метра, една от срещуположните външни стени да съответства на изискванията за брандмауер.
3. Да не се ползва отопление в сградите.
Чл. 14. При складиране на дърва, въглища и горими течности не трябва да се нарушават следните изисквания за безопасност:

1. Дървеният материал и дървата за огрев, да се съхраняват в стопански сгради или на открито на разстояние 6 метра от жилищни сгради с горим покрив или до тях ако стената е тип брандмауер.

2. Въглищата да се внасят в помещения или навеси в сухо състояние. Височината на пласта да не надвишава 1,5 м. Същите да са защитени от влага и вода.

3. Съхраняването на горими течности /ГТ/ в жилищни сгради да става при спазване изискванията на Наредба № Iз-1971/2009г. за строително технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.

4. Съхраняваните ЛЗТ и ГТ в подземни помещения да не са в количества, които могат да образуват общообемна взривоопасна концентрация.
Чл. 15. (1) Паленето на открит огън за приготвяне на храни или други цели, да става на места, които са специално пригодени за целта в обезопасени огнища, като в този случай трябва да се спазват следните минимални разстояния от:

1. Жилищни сгради, летни кухни и навеси към тях, най-малко пет метра.

2. Закрити и открити складове за груб фураж, най-малко осем метра.

3. Газопроводи и газови табла с горими газове, най-малко осем метра.

(2) При паленето на открит огън в населените места не трябва да се нарушават следните правила:

1. Мястото за палене на огъня да се почисти в радиус на три метра от горими отпадъци, предмети и суха трева.

2. Дървата за горене да се наредят на не по-малко от два метра от огнището във вид на купчина.

3. Да не се използват горими течности за разпалване на огън.

4. Да не се използват гуми и други синтетични отпадъци и материали за разпалване и поддържане на горенето.

5. Да се осигурят средства за загасяване на огъня при необходимост.

6. Огънят да не се оставя без надзор.

7. След приключване на дейностите, огънят да се изгаси, като не се оставят тлеещи въглени, а пепелта и сгурията се изхвърлят на определеното за целта пожарообезопасно място.

(3) Забранява се паленето на огън за изгаряне на растителност и/ или отпадъци.

(4) Забранява се паленето на огън при силен вятър.


Чл. 16. Забранява се изхвърлянето на незагасени пепел и сгурия и паленето на открит огън в съдовете за сметосъбиране.

IV. ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ В СГРАДИ, ПОМЕЩЕНИЯ, ОБЕКТИ И СЪОРЪЖЕНИЯ

Чл. 17. При напускане на работното място, всеки работник и служител е длъжен да го остави в пожаробезопасно състояние. Същото задължение имат и ръководителите на предприятия и ведомства.
Чл. 18. (1) Сградите, помещенията и външните технологични съоръжения се оборудват с пожаротехнически средства, видът и количеството на които се определят съгласно Приложение №2 към чл. 3, ал2 от Наредба №-з-1971/2009г. за строително технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.

(2) Контролът на носимите и возимите пожарогасители се осъществява от ръководителя на обекта в съответствие БДС ІSO 11602-2:2002

(3) Техническото обслужване, презареждането и хидростатичното изпитване на устойчивост на налягане на носимите и возимите пожарогасители се извършват от търговци, получили разрешение за осъществяване на тази дейност по реда на Наредбата по чл.129, ал. 9 от ЗМВР.
Чл. 19. (1) По време на експлоатация на сградите не се разрешава:

1. използване на сградите и помещенията не по предназначение, в нарушение на нормативно установените изисквания за безопасност при пожар;

2. заключване (блокиране в затворено положение) на вратите по пътищата за евакуация от обекти в работно време и в извънработно време, когато в тях пребивават хора;

3. поставяне на материали и оборудване, както и изграждане на други препятствия в коридорите, пожарозащитните преддверия, стълбищата, рампите и по другите пътища за евакуация в обектите, с които се намалява широчината на евакуационните пътища, увеличава се дължината на маршрутите за евакуация или се създават предпоставки за затрудняване на безопасната евакуация.

(2) Всички врати на евакуационните изходи от помещенията, в които пребивават повече от 15 човека, трябва да се отварят навън.
Чл. 20. Мероприятия за масово събиране на хора /над 50 човека в помещение/ се предвиждат на определените за целта помещения, съответстващи на изискванията на Наредба №Iз-1971/2009г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.
Чл. 21. Забранява се изменение на функционалното предназначение и техническото преоборудване на помещенията без разработването на съответната документация, съгласувана с РС ПБЗН.
Чл. 22. Евакуационното и аварийното осветление се осигурява в съответствие с чл.55 от Наредба №-з-1971/2009г. за строително технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.
Чл. 23. (1) Всички реквизити и декори, използвани в сценичните комплекси, зрителни зали, фоайета и други подобни в обекти от подклас по функционална пожарна опасност Ф2.1, трябва да отговарят на клас по реакция на огън не по-нисък от С.

(2) Извършената обработка на реквизитите и декорите с огнезащитни състави за изпълнение на изискванията по ал. 1 се удостоверява с протокол.



V. ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИТЕ ИНСТАЛАЦИИ

Чл. 24. Електрическите инсталации в сгради и на открито, се изпълняват и поддържат само от правоспособни електротехници, в съответствие с изискванията на Наредба № 3 за електрическите инсталации в сгради и на Наредба № Iз-1971/2009г. и Наредба №1 за проектиране , изграждане и поддържане на ел. уредби за ниско напрежение в сгради.
Чл.25. След приключване на работния ден захранването на електрическите вериги, с изключение на това, предвидено за захранване на консуматори с непрекъснат режим на работа, се изключва.
Чл. 26. При експлоатацията на обектите, при извършването на текущи ремонти и при поддържането на електрическите инсталации, уреди и съоръжения не се разрешава:

1. използването на нестандартни и подсилени предпазители в електрическите табла;

2. съхраняването на материали или престоят на транспортни и други технически средства върху ревизионните шахти на тунели с електрически кабели, в помещенията на главните разпределителни табла, както и разполагането на горими материали на разстояние, по-малко от 1 m, от главни и разпределителни електрически табла;

3. нарушаването на степента на защита на електрическите съоръжения (IP) и категорията на взривозащитата на електрическите съоръжения, работещи в места от групи "Повишена пожарна опасност" и "Експлозивна опасност" съгласно глава дванадесета от Наредба № Із-1971 от 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар;

4. нарушаването на инструкциите на производителите за монтаж и експлоатация на електрически съоръжения и изделия;

VI . ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ НА АСАНСЬОРНИ УРЕДБИ
Чл. 27. (1) Асансьорните уредби в сградите, се поддържат само от правоспособни и оправомощени лица.

(2) При повреда или авария, кабините се обслужват и уредбите се ремонтират само от отговорното за конкретния асансьор лице.



VII. ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ В ГОРИТЕ



Чл. 28. (1) След обявяване на пожароопасния сезон от Министъра на земеделието и горите на Република България, кметовете и кметските наместници по населени места в Общината организират гасачески групи. Изготвят списъци, които съдържат:

1. Численост на гасаческата група - мъже с добро здравословно състояние и постоянно живеещи в населеното място.

2. Видове пожарогасителни съоръжения и материали ползвани от гасаческата група, местонахождение и отговорник.

3. Превозни средства за транспортиране до местопроизшествието и друга техника /трактори с плуг, водоноски/.

4. Начин на оповестяване.

5. Време и място на събиране.

(2) Представител на Общината и РС ПБЗН– Казанлък инструктират гасаческите групи, във връзка със спазването на изискванията по техника на безопасност при дейност.

(3) Гасаческата група се събира от кмета, кметския наместник на населеното място или от упълномощено от него лице и транспортира до мястото на пожара.

(4) Проверка на готовността на гасаческата група могат да правят служителите от РС ПБЗН съвместно с кметовете или кметските наместници на съответното населено място.

(5) Копие на списъците се изпраща в РС ПБЗН– Казанлък.

(6) Вместо "гасачески групи" за подпомагане на РС ПБЗН могат да се използват "доброволни формирования" - там, където има създадени.
Чл. 29. За всички горски територии, независимо от тяхната собственост, се изготвят планове на дейностите за защитата им от пожари, които са за сметка на държавния бюджет и са неразделна част от горскостопанските планове и програми.

Чл. 30. (1) Кметовете по населените места и кметските наместници изпълняват задълженията си по "Оперативния план" на съответния горски фонд на ДГС и Общ. Казанлък.

(2) Община Казанлък определя и обозначава местата за паркиране, лагеруване, почивка и палене на огън в горските местности /общинска собственост/ - обекти за масово посещаване на излетници, автотуристи и други граждани. На тези места да се поставят указателни табелки за спазване на ПП правила и да се оборудват противопожарни табла.

(3) Всички граждани са длъжни да спазват изискванията на Наредба № 8 от 11.05.2012г. за условията и реда за защита на горските територии от пожари.
Чл. 31. (1) Забранява се паленето на огън в горите.

(2) Допуска се палене на огън на напълно обезопасени места, на повече от 30 метра от гора и след предприемане на всички мерки, които са нужни според случая за предотвратяване запалвания и пожари.



VIII. ОТОПЛИТЕЛЕН СЕЗОН, СИСТЕМИ ЗА ОТОПЛЕНИЕ И ВЕНТИЛАЦИЯ

Чл. 32. (1) Преди настъпване на есенно-зимния период отоплителните уреди и съоръжения се проверяват и при необходимост се ремонтират за осигуряване на пожарната им безопасност.

(2) Комините и димоотводните тръби се почистват от сажди и отлагания в началото на отоплителния период и периодично при необходимост, като се вземат мерки за ПБ.

(3) Комините, предвиждани за скари, фритюрници и други подобни, се осигуряват с негорими мастни филтри (мазниноуловители), които се почистват периодично съгласно инструкциите на производителите.

(4) Извършените мероприятия за осигуряване на ПБ на отоплителните уреди и съоръжения по ал. 1 - 3 се удостоверяват с протокол.


Чл. 33. (1) Елементите на защитната автоматика на съоръженията се проверяват в съответствие със сроковете, определени в инструкциите или указанията на производителя. Резултатите от извършената проверка се документират.

(2) Когато в инструкциите и/или в указанията на производителя не са посочени срокове за проверка, елементите на защитната автоматика на съоръженията се проверяват не по-рядко от веднъж годишно.


Чл. 34. При експлоатацията на отоплителните и вентилационните инсталации, уреди и съоръжения не се разрешава:

1. използването на неизправни инсталации, уреди и съоръжения, както и в несъответствие с техническите изисквания за техния монтаж и експлоатация;

2. използването на инсталациите, уредите и съоръженията в нарушение на изискванията на глави осма, девета и десета от Наредба № Із-1971 от 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар;

3. употребата на ЛЗТ и ГТ за разпалване;

4. сушенето и поставянето на материали и оборудване върху уреда и на разстояние, по-малко от определеното в инструкциите на производителите;

5. използването на въздухопроводите и инсталационните канали като димоотводи;

6. принудителното възпламеняване на горимите отлагания по комините и вентилационните въздухопроводи;

7. повторното запалване на печки с течно гориво, преди те да са се охладили;

8. оставянето без наблюдение на печки с твърдо, течно и газово гориво и други отоплителни уреди (с изключение на тези с автоматичен режим на работа);

9. разполагането на локални отоплителни уреди и на димоотводните им тръби на разстояние, по-малко от 0,5 m, от продукти с класове по реакция на огън В - F.


Чл. 35. В котелните помещения не се разрешава:

1. оставянето на работещи котли без контрол, при липса на съответната автоматика;

2. поставянето на горими материали и продукти върху конструкцията и оборудването на котлите и тръбопроводите;

3. извършването на дейности и съхраняването на материали и оборудване, които не са свързани с обслужването на съответната инсталация и повишават пожарната опасност.


Чл. 36. (1) Забранява се:
1. Използването на неизправни газови уреди, редуцир вентили, маркучи и арматура.
2. Оставянето без надзор на работещ газов уред.
3. Зареждането на туристически и битови газови бутилки, от газоколонката за автогазови уредби.

4. Транспортиране на газови бутилки с обществен транспорт.

5. Разполагането и съхраняването на газови бутилки под ниво терен и в общи части.

(2) Зареждането на туристически газови бутилки става само на обособени пунктове, съоръжени според БДС EN 1439, с цел гарантиране 80% запълване обема на бутилките;

(3)  Периодично се извършва технически преглед на бутилките, съгласно БДС EN 1440 + АС.


IX. НОВОСТРОЯЩИ , РЕКОНСТРУИРАЩИ , ОБЕКТИ И ИНФРАСТРУКТУРА
Чл. 37. (1) За всяко ново строителство, реконструкция, модернизация, ремонт и преоборудване се спазват изискванията на ЗУТ / Закон за устройство на територии/ и Наредба № I з-1971/2009г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.

(2) Преди внасяне в общината за издаване на строително разрешение на проектна документация, с комплексен доклад, съставен от лицензирана фирма за оценка за съответствие на проектната документация със съществените изисквания към строежите от IV-та и V-та категория, да се поставя печат и подпис на лицензирания консултант върху комплексния доклад, обяснителната записка и чертежите по всички части. Да се посочват трите имена, ЕГН и поставя подпис на специалиста по "пожарна и аварийна безопасност" - магистър върху комплексния доклад, обяснителната записка и чертежите по всички части.

(3) За строежите от IV-та категория при съставянето на Констативен акт /образец №15 от Наредба №3 от 31.07.2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството/ за установяване годността за приемане на строежа, същият се подписва от възложителя, проектантите по всички части, строителя, лицето, упражняващо строителен надзор и от технически правоспособните физически лица към него, упражнили строителен надзор по съответните части - включително и специалиста по "пожарна и аварийна безопасност" - магистър.
Окончателният доклад трябва да бъде съставен, подписан и подпечатан от лицето, упражняващо строителен надзор, и подписан от технически правоспособните физически лица, определени за надзор на строежа по съответните проектни части- включително и специалиста по "пожарна и аварийна безопасност" - магистър.

(4) Главния архитект на Общината, ползва специалисти по пожарна безопасност от РС ПБЗН Казанлък, при оценка за съответствие на проектната документация със съществените изисквания към строежите от III-та, IV-та и V-та категория и оценката на съответствието на същата, със съществените изисквания по чл. 169 ал. 1 т. 2 на ЗУТ .

(5) След въвеждането на строежи от IV-та и V-та категория в експлоатация, от Главния архитект на Общината, ежемесечно да се изпраща уведомително писмо до РС ПБЗН – Казанлък, за зачисляване на обекта за контрол от органите за "ДПК, П и ПД" в РС ПБЗН.

(6) При поставянето на преместваеми обекти и временни сгради на общинска територия, да се спазват изискванията на ЗУТ. Общинският служител, разрешил поставянето да уведомява писмено РС ПБЗН за мястото на обекта, в седемдневен срок преди монтажа.


Чл. 38. (1) Ръководителите на отдел инвестиции и управление на проекти, съгласуват предвидените ремонти в общински сгради и обекти с РС ПБЗН – Казанлък, за спазване изискванията на Наредба №Iз-1971/2009г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.
Чл. 39. Преди частични ремонти, реконструкции и модернизации, без спиране на производствения процес трябва да се изготви "План за осигуряване на пожарната безопасност при капитални, текущи ремонти, реконструкции и преоборудване на обектите. Актовете за извършване на огневи работи са съставна част от плана.

Чл. 40. Преди ремонти свързани с временно изключване на източници за противопожарно водоснабдяване/ хидранти/, автоматични пожароизвестителни инсталации /ПИИ/ и пожарогасителни инсталации /ПГИ/ и пътища трябва да се уведоми РС ПБЗН.

X. АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 41. (1) За неспазване задълженията по чл.7, ал.1 физическите лица се наказват с глоба в размер от 50 до 100 лв., а едноличните търговци и юридическите лица - с имуществена санкция в размер от 250 до 500 лв.

(2) Председател на управителен съвет на етажната собственост /съответно управител/, който не изпълни задълженията си по чл.11, ал.1 и 2 се наказва с глоба в размер до 100 лв.

(3) За съхраняване на фуражи в постройки, които не съответстват на изискванията по чл.13, ал.5 физическите лица се наказват с глоба в размер от 200 до 400 лв., а едноличните търговци и юридическите лица с имуществена санкция в размер от 600 до 1000 лв.

(4) За нарушение на изискванията по чл.14 на физическите лица се наказват с глоба в размер от 300 до 500 лв., а едноличните търговци и юридическите лица - с имуществена санкция в размер от 1000 до 1500 лв.

(5) За нарушения по чл.15, ал.1, 2, 3 и 4 физическите лица се наказват с глоба в размер от 100 до 500 лв., а едноличните търговци и юридическите лица – с имуществена санкция в размер от 500 до 1000 лв.

(6) Който наруши забраната по чл.16 се наказва с глоба в размер от 50 до 150 лв.

(7) Лице по чл.17, неспазило задължението си по същия текст се наказва с глоба в размер до 100 лв.

(8) За нарушения по чл.19, ал.1 и 2, чл.21, чл. физическите лица се наказват с глоба в размер от 300 до 500 лв., а едноличните търговци и юридическите лица – с имуществена санкция в размер от 1000 до 1500 лв.

(9) За нарушения по чл.26 физическите лица се наказват с глоба в размер от 100 до 500 лв., а едноличните търговци и юридическите лица – с имуществена санкция в размер от 500 до 1000 лв.

(10) Лице, нарушило забраната по чл.31, ал.1 се наказва с глоба от 300 до 500 лв.

(11) За нарушения по чл.34 физическите лица се наказват с глоба в размер от 100 до 500 лв., а едноличните търговци и юридическите лица - с имуществена санкция в размер от 500 до 1000 лв.

(12) За нарушение по чл.35, физическите лица, на които е вменено да работят с и/или да поддържат съответната инсталация се наказват с глоба в размер от 100 до 500 лв., а едноличните търговци и юридическите лица – с имуществена санкция в размер от 500 до 1000 лв.

(13) За извършване на забранените по чл.36, ал.1, т.1, 2, 4 и 5 дейности физическите лица се наказват с глоба в размер от 100 до 500 лв., а едноличните търговци и юридическите лица – с имуществена санкция в размер от 500 до 1000 лв.

(14) За извършване на забранената по чл.36, ал.1, т.3 дейност физическите лица се наказват с глоба в размер от 200 до 700 лв., а едноличните търговци и юридическите лица – с имуществена санкция в размер от 1000 до 2000 лв.

(15) За нарушаване на други забрани, правила и изисквания, въведени с тази наредба наказанието за физически лица е глоба в размер до 150 лв., а за еднолични търговци и юридически лица - имуществена санкция в размер до 500 лв.

(16) Когато нарушенията по тази наредба са извършени повторно, предвиденото наказание се налага в двоен размер. Нарушението е извършено повторно, ако за същото нарушение същото лице е наказано с влязъл в сила акт.


Чл. 42. (1) Актовете за установяване на административните нарушения се съставят от специализираните контролни органи осъществяващи "Държавен противопожарен контрол планиране и превантивна дейност" от Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението"-Казанлък и от упълномощени лица от Общинската администрация, а в случаите на установени нарушения в горския фонд и от упълномощени служители на Изпълнителна агенция по горите-ЮИДП и Регионално управление по горите-Ст.Загора.

(2) Наказателните постановления се издават от Кмета на Община Казанлък или от упълномощено от него лице от Общинската администрация.


Чл. 43. По прилагането на тази Наредба, Кмета на Община Казанлък издава заповеди.
Чл. 44. Установяването на нарушенията, съставянето на актовете, издаването и обжалването на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. По смисъла на тази Наредба "обект" са всички имоти, сгради и съоръжения, които подлежат на контрол в съответствие с действащите правила и изисквания на пожарната безопасност и защита на населението и Закона за министерството на вътрешните работи ..
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§2. За неуредени по тази Наредба въпроси, се прилагат нормите на, Наредба №Iз-1971/2009г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар., " Наредба № Із-2377 от 15.09.2011 г. За правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите", "Наредба № РД-07/8 от 20.12.2008г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа", Наредба № 8 от 11.05.2012г. за условията и реда за защита на горските територии от пожари.

§3. Контрола по тази Наредба се възлага на кметовете по населени места, кметските наместници, определените със заповед служители на Община Казанлък и специализираните контролни органи осъществяващи "Държавен противопожарен контрол, планиране и превантивна дейност" от Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" –Казанлък.

§4. Указания по прилагане на тази Наредба дават Началникът на РС ПБЗН – Казанлък и Кметът на Община Казанлък.

§5. С настоящата Наредба се отменя Наредба №14 за пожарната охрана на територията на община Казанлък, приета с Решение № 689/28.06.2007 г. на Общински съвет Казанлък.

§6. Наредбата влиза в сила три дни след публикуването й на сайта на ОбС - Казанлък.
НИКОЛАЙ ЗЛАТАНОВ (п)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - КАЗАНЛЪК



Наредба № 14 за пожарната безопасност на територията на Община Казанлък

приета с Решение № 1100/22.10.2014 г. на Общински съвет - Казанлък



Страница от




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница