Наредба №21 от 1990 г за устройство и безопасната експлоатация на газовите съоръжения и инсталации



страница1/24
Дата19.07.2018
Размер0.83 Mb.
#75644
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24

Нормативна уредба

НАРЕДБА № 21 от 1990 г.

за устройство и безопасната експлоатация на газовите съоръжения и инсталации
Утвърдена със Заповед № А-193 на Комитета по качество, ДВ, бр. 57 от 17.07.1990 г., необнародвана

Глава първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ


Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат устройството и безопасната експлоатация на магистралните и разпределителните газопроводи, съоръжения, инсталации и уредите за природен газ, втечнени въглеводородни газове и биогаз, наричани по-нататък "газови съоръжения и инсталации", и правилата за осъществяване на технически надзор над тях.

(2) Втечнените въглеводородни са съгласно БДС 5670-83 "Газове въглеводородни втечнени".

(3) Наредбата не се отнася за проектирането, строителството и експлоатацията на газови находища, подземни хранилища, както и за съоръжения и инсталации за добиване на втечнени газове и биогазове.

Чл. 2. Наредбата следва да се прилага от всичките юридически и физически лица, дейността на които е свързана с проектирането, производството, вноса, монтажа, ремонта, преустройството, поддържането и експлоатацията на газовите съоръжения и инсталации.

Чл. 3. Проектирането, производството, вносът, монтажът и експлоатацията на газови съоръжения и инсталации са съгласно изискванията на Наредба № 2 "Противопожарни строително-технически норми" (утвърдени от министъра на вътрешните работи и председателя на Комитета по териториално и селищно устройство при МС на 2.05.1986 г., обн. ДВ, бр. 52 от 1987 г.), Правилника за устройство на електрическите инсталации и уредби (утвърден от министъра на енергетиката през 1980 г., необнародван), Правилника за безопасна експлоатация на електрическите инсталации и уредби (утвърден от министъра на енергетиката през 1986 г., необнародван) и Норми за проектиране на мълниезащита на сгради и външни съоръжения (Заповед № РД-02-14 от 17.12.1987 г., ДВ, бр. 2 от 1988 г.).

Чл. 4. Наредбите, инструкциите, указанията, техническите условия и упътванията, издавани от юридически и физически лица, за проектиране, внос, строителство, монтаж, приемане и експлоатация на газови съоръжения и инсталации, трябва да съответствуват на изискванията на тази наредба и на свързаните с нея нормативни документи.

Глава втора

ИЗИСКВАНИЯ ОТНОСНО ГАЗОВИТЕ СЪОРЪЖЕНИЯ И ИНСТАЛАЦИИ ЗА ПРИРОДЕН ГАЗ, РАБОТЕЩИ С НАЛЯГАНЕ НАД 1,2 МРа ДО 10 МРа

Раздел I

Магистрални газопроводи


Чл. 5. (1) Магистралните газопроводи в зависимост от работното налягане са подразделят на два класа:

I клас - за налягане над 2,5 до 10 МРа включително;

II клас - за налягане над 1,2 до 2,5 МРа включително.

(2) В зависимост от местността и условията, при които работят газопроводите, и от конструкцията им магистралните и разпределителните газопроводи за налягане над 1,2 МРа се подразделят на пет категории съгласно приложение 1.

(3) Изискванията относно заварените съединения и относно изпитванията на магистралните и разпределителните газопроводи с налягане над 1,2 МРа в зависимост от категориите им са определени в приложение 2.

Чл. 6. (1) Забранява се изграждането на магистрални газопроводи на територията на населени места, предприятия със стопанска дейност, летища, железопътни (жп) гари, пристанища и други съоръжения. Допуска се при технически обосновани случаи строителството на такива територии да се извършва по проект, одобрен от съответния орган за държавен технически надзор.

(2) Забранява се изграждането на магистрални газопроводи в тунели за железопътни и автомобилни превозни средства, както и в тунели, в които има електрически и телефонни кабели и тръбопроводи с друго предназначение, непринадлежащи на юридическите лица, експлоатиращи газопроводите.

(3) Забранява се полагането на магистрални газопроводи по железопътни и автопътни мостове от всички категории и в една траншея с електрически и телефонни кабели и други тръбопроводи.

(4) Допуска се при подводно преминаване на газопровода полагането в една траншея с него на кабели за свръзките, обслужващи газопровода. При преминаване на газопровода през жп линии и автомобилни пътища се разрешава същият и кабелите за свръзките да се полагат в един и същ защитен кожух.

(5) При пресичане на участъци със свличащи се почви газопроводът се полага под плоскостта на плъзгането или надземно на опори с фундаменти под плоскостта на плъзгане.

Чл. 7. (1) Разстоянията на оста на магистралните газопроводи до населени пунктове, промишлени и селскостопански предприятия и съоръжения се определят в зависимост от класа и диаметъра на газопровода, степента на отговорност на обектите и за осигуряването на тяхната безопасност, но не по-малки от разстоянията, определени в приложение 3.

(2) Разстоянията между успоредно строящите се и действуващи газопроводи в един технически коридор се определят, като се вземат предвид изискванията за технологична поточност на строителството, безопасност на труда и сигурност при експлоатацията, но не по-малки от разстоянията, определени в приложение 4 за наземно, надземно и комбинирано полагане и в приложение 5 за подземно полагане.

(3) Маркировката на трасето на газопроводите и означаването с пътни и други знаци на пресичането на газопроводи с железопътни линии и автомобилни пътища се извършват в съответствие с изискванията на Постановление № 38 на Министерския съвет от 17 май 1977 г. за опазване на магистралните нефтопроводи, нефтопродуктопроводи, газопроводи, техните отклонения и линейни съоръжения на територията на Народна република България (ДВ, бр. 47 от 1977 г., изм. и доп. бр. 56 от 1979 г. и бр. 85 от 1988 г.)

(4) За осигуряване на нормални условия за експлоатация и сигурност на магистралните газопроводи се установяват охранителни зони:

1. по трасето на газопровода през необработваеми земи - участък земя, ограничен от условни линии, преминаващи на 50 м от оста на газопровода от всяка страна; при обработваеми земи, охранителната зона се ограничава от условни линии, преминаващи на 25 м от оста на газопровода от всяка страна.

2. при успоредно строящи се и действащи газопроводи през необработваеми земи - участък земя, ограничен от условни линии, преминаващи на 50 м от оста на крайните газопроводи от всяка страна; при обработваеми земи охранителната зона се ограничава от условни линии, преминаващи на 25 м от оста на крайните газопроводи от всяка страна.

3. при подводно преминаване на газопроводите - участък от водното пространство, заключен между водната повърхност и дъното, и успоредни плоскости, отстоящи от оста на газопровода на 100 м от всяка страна.

4. около резервоари за съхраняване и дегазиране на кондензат, подземни резервоари за аварийно изпускане на кондензат - участък земя, ограничен от условна линия, преминаваща на 50 м от оградата на тези обекти.

5. около компресорни и газорегулаторни станции, станции за подземно съхраняване на газ, газоснабдителни станции - участък земя, ограничен от условна затворена линия, преминаваща на 100 м от границата на тези обекти.

(5) В охранителните зони се забраняват дейностите, посочени в чл. 4 на Постановление № 38 на Министерския съвет от 1977 г., посочено в ал. 3. Разрешават се дейностите, предвидени в чл. 3, ал. 1 и чл. 5 на същото постановление.



Чл. 8. (1) Газопроводите се изпълняват чрез челно заваряване на тръбите.!! На тях се монтира стоманена линейна спирателна арматура с пневматично дистанционно задвижване (кранове, шибъри, вентили и др.), определена съобразно работното налягане на газопроводите.

(2) Спирателна арматура, свързана към газопровода чрез заваряване, може да се монтира в земята, като управлението й се извежда над земята в ограждания.

(3) Спирателна арматура, свързана към газопровода чрез фланци, се монтира в шахти или в ограждания.

(4) Шахтите и огражденията се изграждат от негорими материали.



Чл. 9. (1) При необходимост на газопровода се предвиждат възли за пускане и приемане на очистващи и разпределителни устройства.

(2) Газопроводът в границите на един участък за почистване трябва да има постоянен вътрешен диаметър и равнопроходна спирателна арматура без изпъкващи навътре в газопровода възли и детайли.

(3) Газопроводите и възлите за пускане и приемане на очистващите устройства се снабдяват със сигнални уредби, които регистрират преминаването на очистващото устройство.

Чл. 10. (1) В местата на свързването на магистралните газопроводи към свързващите газопроводи на компресорните станции, на възлите за пускане и приемане на очистващите устройства и на преминаването през водни прегради в две и повече линии във връзките и възлите на свързването на газопроводите се определят стойностите на надлъжните премествания на граничещите участъци на газопровода от въздействието на вътрешното налягане и изменението на температурата на метала на тръбите.

(2) За намаляване на надлъжното преместване на газопроводите се предвиждат специални мерки, в т. ч. и компенсатори.



Чл. 11. (1) На газопроводите се монтират линейни спирателни възли на разстояния, определени в проекта, но не по-големи от 30 км.

(2) Монтират се допълнително линейни спирателни възли в следните случаи:

1. на двата бряга на водни прегради при пресичането им от газопровода в две и повече линии;

2. в началото на всяко отклонение от магистралния газопровод;

3. на участъците на газопровода в съседство с компресорните и газорегулаторните станции на разстояние до 500 м.

(3) Допуска се да не се монтират линейни спирателни възли на еднолинеен участък при преминаване на газопроводи през водна преграда.

(4) При паралелно разполагане на два и повече газопровода линейните спирателни възли се монтират разместени един спрямо друг на 100 м по дължина на газопровода.

(5) Допуска се при сложни условия на трасето (планински релеф, блата и други препятствия) разстоянието, предвидено в ал. 4, да се намали до 50 м.



Чл. 12. (1) Спирателната арматура с условен диаметър 400 мм и над 400 мм!! е с пневматично, хидравлично или електрическо задвижване, с изолираща материя между фундамента и арматурата и се монтира на фундаментна плоча, поставена на уплътнена основа.

(2) Газопроводите и линейните спирателни възли, намиращи се под налягане - байпаси, продухващи линии и връзки, са в подземно изпълнение с кранове за безшахтов монтаж. Достъп се предвижда само до механизма за задвижване на спирателната арматура.



Чл. 13. (1) На двата края на участъка от газопровода между линейните спирателни възли се монтират свещи за продухване на разстояния, не по-малки от 15 м от спирателната арматура при диаметър на газопровода под 1000 мм.

(2) Диаметрите на свещите за продухване се определят от условието газът в участъка от газопровода между спирателната арматура да се изпразни за 1,5 до 2 ч.

(3) Линейните спирателни възли се монтират на разстояние най-малко 300 м от сгради и съоръжения, непринадлежащи към газопровода.

Чл. 14. (1) За контролиране на наличието на кондензат и за източването му от магистралните газопроводи се монтират кондензатосъбиратели на места, определени в проекта.

(2) Възлите за управление на кондензатосъбирателите се монтират в надземни вентилируеми кабини, оградени с мрежи от негорими материали.



Чл. 15. (1) Дълбочината на полагането на газопроводите, мерена до горната образуваща на тръбата или затежнителите, е не по-малко от:

1. при диаметър до 1000 мм - 0,8 м;

2. при диаметър 1000 мм и повече - 1 м;

3. при преминаване през блата и торфени почви, подлежащи на пресушаване - 1,1 м;

4. при преминаване през скалисти почви и блатисти райони, без преминаване на автомобили и селскостопански машини - 0,6 м.

(2) Допуска се участъци от трасето през рязко пресечен релеф на местността и в заблатени места полагане на газопровода в специално издигнати земни насипи, уплътнени и с повърхностно укрепена почва, осигурена от свличане.



Чл. 16. (1) При пресичане на магистрални газопроводи в различни равнини светлото разстояние между тях е не по-малко от 350 мм, а ъгълът на пресичане - не по-малък от 60˜.

(2) При по-високо разположеното съоръжение се вземат необходимите мерки за предпазване от слягане.



Чл. 17. (1) Направлението на преминаване на газопровода през река се избира на праволинейни устойчиви участъци от течението на реката с полегати неразмивани брегове от коритото при минимална широчина на заливаната от високите води крайбрежна ивица. Преди проектирането се извършват хидро-геоложки и хидроложки проучвания, като проектът се съобразява с бъдещите регулации и корекции на реката.

(2) Направлението на подводното преминаване на газопровода да е перпендикулярно на динамичната ос на потока на реката.

(3) Забранява се подводно преминаване на газопровода през бързеи.

(4) Проектната кота на върха на засипания газопровод при проектиране на подводно преминаване на газопровода се определя с 0,5 м по-високо от прогнозирания граничен профил на разминаване на коритото на реката след 25 години от построяването на преминаването, но не по-малко от 1 м под котата на дъното по време на строителството.

(5) При пресичането на водни прегради по скалисти почви разстоянието от върха на засипания газопровод до котата на дъното е не по-малко от 0,5 м.

Чл. 18. (1) При преминаване на газопровода през водни прегради със средна широчина 75 м и повече се изгражда и резервен газопровод.

(2) При широчина на заливаната крайбрежна ивица над 500 м и продължителност на наводняването от придошли води над 20 дни резервен газопровод се изгражда и при пресичане на водни прегради с широчина под 75 м.

(3) Минималното разстояние между осите на газопроводите, прекарани под дъното на водни прегради със средна широчина над 25 м е не по-малко от 30 м за газопроводи с диаметър до 1000 мм и 50 м за газопроводи над 1000 м.

Чл. 19. (1) Участъците на подводните газопроводи от преходите в границите на хоризонта на високите води и през блата се изчисляват и осигуряват против изплаване.

(2) При изчисляване на устойчивостта на изплаване на газопроводите теглото на почвата на засипването в границите на речните корита не се взема под внимание.



Чл. 20. (1) Пресичането на магистрални газопроводи с жп линии и автомобилни пътища се извършва в места, където те преминават върху насип или на нивото на скалния терен. Полагането на газопровод в насипа се забранява.

(2) Ъгълът на пресичане на газопровода с жп линия или автомобилен път е 90˜. Допуска се този ъгъл да се намали до 60˜.



Чл. 21. (1) Изграждането на участъци от газопровода, пресичащи жп линии и автомобилни пътища до IV клас включително, се извършва в защитен кожух от стоманена тръба, диаметърът на която е най-малко 200 мм по-голям от външния диаметър на газопровода.

(2) Краищата на защитния кожух се извеждат на разстояние, не по-малко от:

1. 25 м от оста на крайния коловоз на жп линия с общо предназначение;

2. 15 м от оста на промишлена жп линия;

3. 10 м от ръба на земното платно (банкета) за автомобилен път, но не по-малко от 2 м от основата на насипа.

(3) На безразрушителен контрол се подлагат 50% от дължината на челните заварени съединения на защитните кожуси.

(4) Краищата на защитните кожуси се уплътняват за осигуряване херметичност на междутръбното пространство.

Чл. 22. (1) На единия край на защитния кожух се монтират вентилационна тръба на разстояние по хоризонтална линия, не по-малко от:

1. 40 м от оста на крайния коловоз на жп линия с общо предназначение;

2. 25 м от оста на промишлена жп линия и от основата на насипа на автомобилен път.

(2) Височината на вентилационната тръба от нивото на земята е не по-малко от 5 м.

(3) При разполагане на основата на вентилационната тръба по-ниско от кота глава релса на жп линията или от банкета на автомобилния път разстоянията, определени в ал. 1, се увеличават с 5 м за всеки метър превишение на кота релса или банкета на пътя над основата на свеща.

Чл. 23. (1) Дълбочината на полагането на газопровода при преминаване под жп линии е най-малко 2 м, измерена от основата на релсата до горната образуваща на защитния кожух, но не по-малко от 0,5 м от дъното на водосточните канавки или дренажи.

(2) Дълбочината на полагането на газопровода при преминаване под автомобилен път е най-малко 1,4 м, измерена от върха на покритието на пътя до горната образуваща на защитния кожух, но не по-малко от 0,4 м от дъното на водосточните канавки или дренажи.



Чл. 24. (1) Допуска се надземно изграждане на магистрални газопроводи или отделни техни участъци в блатисти и планински райони, в райони на минни разработки, свлачища и неустойчиви почви и при преминаване на изкуствени и естествени препятствия.

(2) От двете страни на участъците, посочени в ал. 1, се монтират препятствия, които не допускат преминаване на хора по газопроводите и се поставят предупредителни табелки с наименованието на юридическото лице, което експлоатира газопровода.

(3) Опорите на газопровода се изработват от негорими материали.

(4) Газопроводът се изолира електрически от опорите.

(5) Височината от нивото на терена до долната образуваща на газопровода се определя в проекта, но да е не по-малка от 0,5 м.

(6) При преминаване през свлачища опорите на газопровода се проектират така, че да не допускат изместването му при свличане на земните маси.



Каталог: Svoboden dostap -> Normativi -> normativni dokumenti -> normaktstroi
normaktstroi -> Наредба №45 за норми за допустимите стойности на вибрациите в жилищните сгради
normaktstroi -> И н с т р у к ц и я №2 от 2 юли 2001 г
normaktstroi -> Заповед № рд-02-14-802 от 30. 12. 2003 г
normaktstroi -> Наредба №1 от 04. 2004 г за определяне на минимални цени в устройственото планиране и инвестиционното проектиране
normativni dokumenti -> Закон за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите Обн., Дв, бр. 133 от 11. 11. 1998 г., изм и доп., бр. 85 от 17. 10. 2000 г., в сила от 17. 10. 2000 г кн. 12/98 г., стр. 299 т. 1, р. 6, №640 Глава първа
normativni dokumenti -> Закон за Министерството на вътрешните работи
normaktstroi -> Н а р е д б а №4 от 20 февруари 1995 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница