Наредба №22 от 5 октомври 2005 г. За техническите изисквания към корабите, плаващи по вътрешните водни пътища



страница1/6
Дата25.07.2016
Размер1.13 Mb.
#5681
  1   2   3   4   5   6
НАРЕДБА № 22 ОТ 5 ОКТОМВРИ 2005 г.

ЗА ТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КОРАБИТЕ, ПЛАВАЩИ ПО ВЪТРЕШНИТЕ ВОДНИ ПЪТИЩА
Издадена от министерство на транспорта

Обн. ДВ. бр.85 от 25 Октомври 2005г.
Глава първа.

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. С наредбата се определят техническите изисквания към устройството и оборудването на корабите, плаващи по вътрешните водни пътища, с цел подобряване условията за безопасност на корабоплаването.

Чл. 2. (1) Наредбата се прилага за тласкачи, влекачи, баржи, самоходни товарни кораби, кораби от техническия флот, кораби, работещи по водния път, и плаващи съоръжения, предназначени за плаване в навигационните зони, определени в зависимост от максималната височина на значимите вълни при 5% обезпеченост, а именно:

1. зона 1 - при вълни с височина до 2,0 m;

2. зона 2 - при вълни с височина до 1,2 m;

3. зона 3 - при вълни с височина до 0,6 m.

(2) Корабите, предназначени за превоз на опасни товари, наред с изискванията на тази наредба да отговарят на изискванията на Правилата за превоз на опасни товари по вътрешните водни пътища, приети от Дунавската комисия и от Европейската икономическа комисия.

Чл. 3. Наредбата не се прилага за военни и граничнополицейски кораби, кораби под 20 m, пътнически и развлекателни кораби, фериботи, кораби на подводни криле, кораби на въздушна възглавница или други кораби, плаващи със скорост, по-голяма от 40 km/h, спрямо брега.
Глава втора.

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ СТРОЕЖА НА КОРАБИТЕ

Чл. 4. Корабите, предназназначени за плаване по вътрешните водни пътища, се строят по одобрена проектно-техническа документация в съответствие с правилата на призната класификационна организация по реда на Наредба № 4 от 2004 г. за признаване на организации за извършване на прегледи на кораби и корабопритежатели (ДВ, бр. 7 от 2004 г.).

Чл. 5. За всеки новопостроен кораб корабостроителят предава на собственика техническите паспорти на механизмите и обзавеждането, каталожни книги за поръчка на пълен комплект резервни части, инструкции за обслужване на отделните механизми, системи и специфично обзавеждане, комплекти отчетни чертежи по установения формат, както и други отчетни документи, необходими за правилната експлоатация на кораба.

Раздел I.

Изисквания към корпуса на кораба

Чл. 6. (1) Корабът се изпробва с корпус, чиято якост е достатъчна за всички предвидени случаи на натоварване.

(2) При новопостроени конструкции или съществени изменения на конструкцията, влияещи върху якостта на корпуса, достатъчната якост се потвърждава с изготвената от проектанта документация или класификационно свидетелство, или сертификат от организацията по чл. 4.

(3) Минималната дебелина tmin на обшивката на дъното, скуловете и бордовете на кораба се установява при преглед на кораба съгласно Наредба № 11 от 2004 г. за прегледите на корабите и корабопритежателите (ДВ, бр. 52 от 2004 г.) и е равна на по-голямата от стойностите, получени по формулите:

1. за кораби с дължина над 40 m:

tmin = f.b.c.(2,3+0,04L) [mm];

2. за кораби с дължина по-малка от 40 m:

tmin = f.b.c.(1,5+0,06L) [mm], но не по-малко от 3 mm, като минималната дебелина tmin = 0,0005a.ЦТ [mm], където:

L е дължината на кораба в метри, като се изключи перото на руля и бушприта;

T - вертикално разстояние в метри между най-ниската точка от корпуса или кила на кораба и линията на максималното газене;

а - разстоянието между дънните ребра на кораба;

b - коефициент за дъно, бордове или скул; b = 1 - за дънна и бордова обшивка, и b = 1,25 - за скуловите листи;

c - коефициент, зависещ от типа на конструкцията; c = 0,95 за кораби с двойно дъно и вертикални бордове под комингса в района на трюма и c = 1 за всички други типове конструкции;

f - коефициент, зависещ от разстоянието между дънните ребра на корпуса; f = 1 при а <= 500 [mm] или f = 1 + 0,0013 (a - 500) за а > 500 [mm]; допуска се f = 1 при определяне минималната дебелина на обшивката на борда.

(4) Минималната дебелина на скуловия пояс не може да бъде по-малка от дебелината на обшивката на дъното или борда на кораба.

(5) При обичайното равномерно износване за корабостроителната стомана минималните стойности, определени по ал. 3, са пределни при условие, че състоянието на вътрешните конструктивни елементи е добро.

(6) Когато дебелините на обшивката достигнат стойности, по-малки от определените в ал. 3, обшивката се ремонтира или подменя.

Чл. 7. (1) Напречните прегради в корпуса на кораба (таранна, кърмова и междинни) достигат до палубата или до горния край на борда.

(2) Таранната преграда се разполага по начин и на разстояние от носа на кораба така, че при постъпването на вода във водонепроницаемия отсек пред нея да обезпечи разстояние на безопасност 100 mm при натоварен кораб.

(3) Изискването по ал. 2 е изпълнено, когато таранната преграда е поставена на разстояние от 0,04L до 0,04L+2 [m], измерено от носовия перпендикуляр на нивото на максималното газене.

Чл. 8. (1) Не се допуска разполагане на жилищните помещения и оборудването, свързано с обезпечаване сигурността и работата на кораба, пред таранната преграда.

(2) Изискването по ал. 1 не се прилага за котвеното и швартово устройство.

Чл. 9. (1) В преградите по чл. 7, ал. 1, ограждащи жилищните помещения, не се допускат отвори.

(2) В кърмовата преграда се допускат отвори, при условие че не се наруши якостта и водоне-проницаемостта й и на съседните помещения.

Чл. 10. Работната площ на палубите и проходите за преминаване осигурява безопасни условия за работа, като бордовете се осигуряват с леерно или опорно ограждане за краката (кландер).

Чл. 11. (1) Подвижните капаци, врати и люкове се осигуряват с устройства против случайно затваряне.

(2) Палубните отвори, служещи за вход/изход, се разполагат по начин, осигуряващ безопасно движение по палубата.

Чл. 12. Товарните люкове се осигуряват с комингси, които изключват възможността за случайно закачване на товарозадържащите приспособления.

Чл. 13. Люковите закрития и поддържащите ги бимси се конструират и осигуряват против случайно преместване от вятъра, товарното, швартово или влекално устройства.


Раздел II.

Машинни и котелни отделения. Бункери

Чл. 14. Машинните и котелните отделения се разполагат по начин, осигуряващ безопасно управление, обслужване и поддържане на оборудването им.

Чл. 15. Преградите, обшивката, вратите и стените на цистерните в машинните и котелните отделения се изработват от стомана или друг негорящ материал.

Чл. 16. В машинните, котелните и другите помещения, в които е възможно да попадне гориво или токсични газове, се осигурява вентилация.

Чл. 17. Входните люкове и траповете, обезпечаващи достъп в машинните и котелните отделения и бункери, се изработват от стомана или друг огнеустойчив материал и неподвижно се закрепват.

Чл. 18. (1) Машинните и котелните отделения се изграждат с два изхода, единият от които е авариен.

(2) Втори изход не е задължителен, когато:

1. общата площ на пода на машинното или котелното отделение (средна дължина по средна широчина) е по-малка от 35 m2;

2. пътят от изхода или трапа, водещ навън до което и да е място на кораба, в което се извършват действия, обслужващи машинното оборудване, е по-малко от 5 m;

3. мощността на монтираната машина не превишава 100 kW и има допълнителен пожарогасител в най-отдалечената от изхода точка на обслужване.

Чл. 19. (1) Максимално допустимо ниво на шума в машинното отделение е 110 dB.

(2) Точките на измерване на шума при нормална работа на силовата установка са на работните места в машинното отделение.

(3) Когато нивото на шума в машинното отделение надвишава 90 dB, на всеки вход се поставя предупредителен надпис.


Раздел III.

Устойчивост

Чл. 20. (1) Корабът се проектира и строи, така че да бъде устойчив във всички предвидени условия на експлоатация.

(2) Устойчивостта на корабите се проверява по проектната им документация.

(3) Устойчивостта на кораба се счита за достатъчна и при издадено класификационно свидетелство или сертификат от организацията по чл. 4.

(4) За всички новопостроени или преоборудвани кораби, предназначени за плаване в навигационната зона по чл. 2, ал. 1, т. 1, се извършва опитно креноване, позволяващо да се определи тяхното водоизместване и координатите на центъра на тежестта на кораба, когато е празен.

(5) Корабите по ал. 4 имат одобрена информация за устойчивостта, съдържаща:

1. характеристики на устойчивостта при различните типови случаи на натоварване;

2. информация във вид на таблици или диаграми, позволяващи на капитана да направи оценка на устойчивостта на кораба и да провери нейната достатъчност във всички други случаи на натоварване.
Глава трета.

РАЗСТОЯНИЕ НА БЕЗОПАСНОСТ, НАДВОДЕН БОРД, ТОВАРНА МАРКА И СКАЛИ НА ГАЗЕНЕ

Раздел I.

Типове кораби

Чл. 21. Корабите, предназначени за превоз на товари, се разделят на три типа:

1. тип А - палубни кораби, чиито люкови закрития имат достатъчна якост, твърдост, пръскозащитеност и защита от външни атмосферни условия;

2. тип В - танкери и приравнени към тях кораби, които имат малки отвори за достъп до цистерните, затварят се с метални или равностойни капаци, снабдени с водонепроницаеми уплътнения, и имат следните характеристики:

а) висока степен на водонепроницаемост;

б) висока степен на непотопимост вследствие на ниската проницаемост на запълнените товарни отсеци;

3. тип С - открити кораби, чиито люкови закрития нямат необходимата якост, твърдост, пръскозащитеност и защита от външни атмосферни условия или на които товарните люкове са отворени.


Раздел II.

Товарна марка

Чл. 22. (1) Равнината на максималното газене на кораба се определя от надводния борд и от разстоянието на безопасност.

(2) Равнината на максимално газене се обозначава с ясно видими неизтриваеми товарни марки.

Чл. 23. (1) Товарната марка за кораби, плаващи в навигационната зона по чл. 2, ал. 1, т. 3, представлява метална пластина във формата на правоъгълник с дължина 300 mm, височина 40 mm и дебелина 4 mm, долният край на която е хоризонтален и съвпада с равнината на максималното газене.

(2) Всички други товарни марки включват марката по ал. 1. Цифрата, обозначаваща съответната навигационна зона, се разполага встрани от марката и е с размери 60 x 40 mm.

Чл. 24. Върху товарната марка на всички кораби, измерени по реда на Наредба № 2 от 2003 г. за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища (ДВ, бр. 7 от 2003 г.), и за които са издадени мерителни свидетелства, се вдълбава и знакът за измерване.

Чл. 25. (1) Корабите, предназначени за превоз на товари и измерени по реда на чл. 24, имат не по-малко от три двойки товарни марки, едната от които е разположена по средата на корпуса, а другите две съответно на разстояние от носа и кърмата, равно на 1/4 от дължината на кораба.

(2) Знакът за измерване на корабите по ал. 1 се нанася само на средната двойка товарни марки.

Чл. 26. (1) Кораби с дължина до 40 m имат най-малко две двойки товарни марки, разположени симетрично спрямо средата на дължината на кораба на разстояние една от друга, равно на половината от дължината на кораба.

(2) Знакът за измерване на корабите по ал. 1 се нанася и на двете двойки товарни марки.

Чл. 27. (1) Корабите, непредназначени за превоз на товари, имат най-малко една двойка товарни марки, разположени в средата на кораба.

(2) Знакът за измерване на корабите по ал. 1 се вдълбава върху тях.

Чл. 28. Обезсилените марки или знаци се отстраняват или обозначават като такива по разпореждане и под контрола на Изпълнителна агенция "Морска администрация" (ИА "МА").

Чл. 29. За корабите по чл. 24 марките за измерване заместват товарните марки, което се вписва в корабното удостоверение.

Чл. 30. (1) За корабите по чл. 21, т. 1, плаващи с напълно или частично отворени люкове на товарните помещения, чието разстояние между водолинията на максималното газене и горния край на комингса е по-малко от 500 mm, се определя максимално газене като за открити кораби.

(2) В случаите по ал. 1 в корабното удостоверение се вписва ограничение със следния текст: "При напълно или частично отворени товарни люкове корабът може да се товари само до газене на ..... mm под товарната марка."

Чл. 31. (1) За кораби, плаващи в навигационните зони по чл. 2, ал. 1, т. 1 и 2, двойките товарни марки, разположени към носа и към кърмата, се допълват с вертикална линия и допълнителни линии на надводния борд с дължина 150 mm, нанесени към носа на кораба (фиг. 1).

Фигура 1


Забележка. Марката за зона 4 не се регламентира в наредбата.

(2) За корабите по чл. 27 допълнителните линии за надводния борд се нанасят към товарните марки, разположени в средата на кораба.


Раздел III.

Условия за определяне на надводния борд

Чл. 32. (1) На всеки кораб се съхранява информация за устойчивостта на кораба, даваща възможност за разпределение на товара и баласта, за да се избегне възникване на критични напрежения в конструкцията му.

(2) В случай че информацията по ал. 1 липсва, на ИА "МА" се предоставя достатъчно друга информация, позволяваща да се оцени устойчивостта на кораба при различни условия на експлоатация.

Чл. 33. (1) Всички външни врати на надстройките, рубките и преддверията на трапове, разположени на палубата на преградите, са пръскозащитени и защитени от външни атмосферни условия за корабите, плаващи в навигационните зони по чл. 2, ал. 1, т. 2 и 3, и водонепроницаеми при лоши атмосферни условия за корабите, плаващи в навигационната зона по чл. 2, ал. 1, т. 1.

(2) Всички отвори за достъп, разположени във външни, бордови и крайни прегради на закритите надстройки, рубки и преддверията на трапове, осигуряващи достъп в помещенията, разположени под палубата на преградите, се снабдяват със закрития, осигуряващи пръскозащитеност и защита от външни атмосферни условия.

Чл. 34. (1) Височината на комингсите на люковете, преддверията на траповете и отворите за достъп в надстройките е:

1. за корабите, плаващи в навигационната зона по чл. 2, ал. 1, т. 1 - не по-малко от 300 mm;

2. за корабите, плаващи в навигационните зони по чл. 2, ал. 1, т. 2 и 3 - не по-малко от 150 mm.

(2) При височина на комингсите, по-малка от посочената в ал. 1, най-малката височина на надводния борд се увеличава с разликата между изискваната в ал. 1 и фактическата височина на комингсите.

(3) Не се допуска намаляване на височината на надводния борд, посочена в ал. 1, за сметка на увеличаване на височината на комингсите.

Чл. 35. Товарните и другите люкове, разположени на открит участък от палубата на преградите, се изграждат със закрития, осигуряващи пръскозащитеност и защита от външни атмосферни условия за корабите, плаващи в навигационните зони по чл. 2, ал. 1, т. 2 и 3, и водонепроницаемост при лоши атмосферни условия за корабите, плаващи в навигационната зона по чл. 2, ал. 1, т. 1.


Чл. 36. (1) Вентилационните глави на откритите части на палубата на преградите се оборудват със здрав стоманен комингс с височина не по-малка от изискваната за комингси на люкове.

(2) Вентилационните отвори за кораби, плаващи в навигационната зона по чл. 2, ал. 1, т. 1, се оборудват с надеждни устройства, предотвратяващи проникването на вода вътре в кораба.

Чл. 37. (1) На корабите, плаващи в навигационната зона по чл. 2, ал. 1, т. 1, бордовите илюминатори, разположени в помещенията под палубата на преградите, са водонепроницаеми и имат постоянно поставени щормови капаци.

(2) Прозорците на надстройките, рубките, преддверия на трапове и светлинни люкове, разположени на палубата на преградите, осигуряват пръскозащитеност и защита от външни атмосферни условия.

(3) Разстоянието между бордовите илюминатори и равнината на максималното газене е не по-малко от 300 mm.

Чл. 38. (1) Светлинните люкове и прозорците се конструират и изграждат със здрава конструкция.

(2) На корабите, плаващи в навигационните зони по чл. 2, ал. 1, т. 2 и 3, отворите на светлинните люкове и прозорците могат да имат закрития, осигуряващи пръскозащитеност и защита от външни атмосферни условия, при условие че са неразглобяеми и най-ниската точка на тези отвори е разположена на височина, по-малка от разстоянието на безопасност, изисквано за комингсите на откритите трюмове.

(3) В случаите по ал. 2 височината на надстройката (h), в която се намира отворът, се ограничава от най-ниската точка на отвора.

Чл. 39. (1) За корабите тип А и В, плаващи в навигационните зони по чл. 2, ал. 1, т. 2 и 3, разстоянието на безопасност не може да бъде по-малко от 600 mm.

(2) За кораби тип С, плаващи в навигационните зони по чл. 2, ал. 1, т. 2 и 3, разстоянието на безопасност не може да бъде по-малко от 1000 mm.

Чл. 40. Капаците на кингстоните и ледовите сандъци са водонепроницаеми.

Чл. 41. Размерите на палубните шпигати и вратите във фалшборда осигуряват оттичането на попадналата върху палубата задбордна вода.


Раздел IV.

Най-малка височина на надводния борд

Чл. 42. Най-малката височина на надводния борд за кораби тип А е:

Дължина на кораба в m

Най-малка височина



на надводния борд в mm



зона 1

зона 2

≤30

250

250

40

340

300

50

440

340

60

570

340

70

570

340

≤ 80

570

340







Забележка. В тази и във всички следващи таблици за промеждутъчните значения за дължина на кораба най-малката височина на надводния борд се определя чрез линейна интерполация.

Чл. 43. Най-малката височина на надводния борд за кораби тип В е:



Дължина на кораба в m

Най-малка височина



на надводния борд в mm



зона 1

зона 2

≤ 30

180

160

40

250

220

50

330

220

60

420

220

70

420

220

≤ 80

420

220







Чл. 44. Най-малката височина на надводния борд за кораби-площадка се определя по нормите, предвидени за корабите тип В.

Чл. 45. (1) Минималната височина на надводния борд за кораби тип С независимо от тяхната дължина е не по-малка от:

1. за навигационна зона по чл. 2, ал. 1, т. 1 - 1000 mm;

2. за навигационна зона по чл. 2, ал. 1, т. 2 - 600 mm.

(2) Сумата от височините на надводния борд и комингсите за корабите по ал. 1 не може да бъде по-малко от:

1. за навигационна зона по чл. 2, ал. 1, т. 1 - 1200 mm;

2. за навигационна зона по чл. 2, ал. 1, т. 2 - 1000 mm.

Чл. 46. (1) За кораби, плаващи в навигационни зони по чл. 2, ал. 1, т. 1 и 2, имащи седловатост, полубак и полуют, се допускат поправки на височината на надводния борд.

(2) В случаите по ал. 1 ИА "МА" може да допусне тези поправки, ако те са удостоверени с класификационно свидетелство или сертификат от организацията по чл. 4.
Раздел V.

Изисквания за надводния борд за кораби, плаващи в навигационна зона по чл. 2, ал. 1, т. 3

Чл. 47. Разстоянието на безопасност е:

1. за кораби тип А и В - не по-малко от 300 mm;

2. за кораби тип С - не по-малко от 500 mm.

Чл. 48. (1) Изпълнителната агенция "Морска администрация" може да допусне поправки на височината на надводния борд, ако те са удостоверени с класификационно свидетелство или сертификат от организацията по чл. 4.

(2) Фактическата височина на надводния борд не може да бъде по-малка от 0 mm.
Глава четвърта.

МАНЕВРЕНОСТ

Чл. 49. (1) Управляемостта и маневреността на корабите се проверяват с ходови изпитвания.

(2) При изпитванията по ал. 1 се установява:

1. определената скорост при преден ход;

2. спирането на кораба;

3. управляемостта на заден ход;

4. отклоняването на кораба;

5. повратливостта на кораба.

Чл. 50. (1) Изпитванията по чл. 49 се провеждат на полигони, определени от съответните компетентни органи.

(2) Полигоните за ходови изпитвания се разполагат по протежение на течаща или тиха вода, по възможност на прав участък с дължина не по-малка от 2 км и с достатъчна широчина, обозначени с добре различими знаци за точното определяне на мястото на кораба.

(3) Изпълнителна агенция "Морска администрация" определя хидрологичните данни, като дълбочина на водата, широчина на навигационния канал и средна скорост на течението в навигационната част като функция на различни водни стоежи.

Чл. 51. (1) По време на изпитванията по чл. 49 корабите и съставите от кораби, предназначени за превоз на товари, се натоварват не по-малко от 70% от пълната им товороподемност, като натоварването се разпределя, за да се обезпечи доколкото е възможно движението на кораба на равен кил.

(2) В случай че натоварвването е по-малко от предвиденото в ал. 1, на кораба не се разрешава да плава по течението с по-голямо от натоварването по време на изпитванията.

(3) Обстоятелството по ал. 2 се вписва в корабното удостоверение.

Чл. 52. (1) При провеждане на изпитванията по чл. 49 може да се използва цялото оборудване, указано в корабното удостоверение и което може да се управлява от рулевата рубка, с изключение на котвите.

(2) При извършване на поворот на кораба при движение по течението се допуска използването на котви.

Чл. 53. (1) При изпитванията по чл. 49 корабите и съставите от кораби развиват скорост спрямо водата не по-малка от 13 km/h.

(2) Изискването по ал. 1 не се прилага за тласкачи и влекачи, които плават самостоятелно.

Чл. 54. (1) Изпълнителна агенция "Морска администрация" проверява способността на кораба в празно състояние да развива скорост, по-голяма от 40 km/h, спрямо водата.

(2) При положителен резултат в случаите по ал. 1 в корабното удостоверение се вписва: "Корабът е способен да развие скорост над 40 km/h спрямо водата."

Чл. 55. (1) При изпитването по чл. 49, ал. 2, т. 2 при движение по течението се осигурява корабите и съставите от кораби да са в състояние да спрат в разумен интервал от време, като запазват добра маневреност.

(2) За корабите и съставите от кораби с дължина до 86 m и широчина до 22,90 m ИА "МА" може да замени изискването по ал. 1 с изискване за повратливост на кораба.

Чл. 56. Способността на кораба да спира се доказва с маневра за спиране, проведена на полигон по чл. 50, а повратливостта - с повороти в съответствие с чл. 59, ал. 1.

Чл. 57. Когато маневрата за спиране по чл. 56 се извършва в тиха вода, се извършва и изпитване за управляемост на кораба на заден ход.

Чл. 58. (1) Корабите и съставите от кораби се осигуряват с възможности да извършат маневра за отклоняване в разумен интервал от време.

(2) Способността на кораба да се отклонява се доказва с маневра за отклоняване, проведена на полигона по чл. 50.

Чл. 59. (1) Повратливостта се доказва с маневра поворот, осъществена при движение срещу течението.

(2) Изпълнителна агенция "Морска администрация" може да замени изискването за повратливост на кораба с изискване за спиране на кораба.
Глава пета.

МАШИНИ И МЕХАНИЗМИ

Раздел I.

Общи положения

Чл. 60. (1) Машините и тяхното спомагателно оборудване се проектират, строят и монтират в съответствие с изискванията на организацията по чл. 4.

(2) На изискванията по ал. 1 отговарят и съоръженията под особен надзор - парни котли, други съдове под налягане, техните принадлежности и подемните устройства.

Чл. 61. На корабите се монтират двигатели с вътрешно горене, работещи с гориво с температура на възпламеняване над 55°С.


Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница