Наредба №919 от 12. 2000 г



страница1/3
Дата16.08.2017
Размер0.57 Mb.
#27914
  1   2   3
НАРЕДБА № 919 от 8.12.2000 г.

за събиране на статистическа информация за дейността на пристанищните оператори и собствениците на пристанища и пристанищни съоръжения в Република България (Загл. изм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.)
Издадена от министъра на транспорта и съобщенията и председателя на Националния статистически институт, обн., ДВ, бр. 106 от 22.12.2000 г., изм. и доп., бр. 112 от 23.12.2004 г., в сила от 23.12.2004 г., бр. 84 от 17.10.2006 г., в сила от 17.10.2006 г., бр. 6 от 19.01.2007 г.
Раздел I

Общи разпоредби
Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за събиране, обработване, предоставяне и съхранение на статистическа информация за дейността на пристанищните оператори и собствениците на пристанища или пристанищни съоръжения в Република България и взаимоотношенията между Министерството на транспорта и физическите и юридическите лица по повод осъществяването на тази дейност.

Чл. 2. (1) Наредбата има за цел да изгради единна база от статистически данни за товарите, пътниците и плавателните съдове от морския и речния транспорт, предназначени за нуждите на държавните органи за регулиране на дейността на пристанищните оператори и собствениците на пристанища и пристанищни съоръжения, както и за международни организации.

(2) Структурата и съдържанието на единната база от статистически данни са в съответствие с препоръките и изискванията на Статистическата служба на Европейския съюз (ЕВРОСТАТ).



Чл. 3. Единната база от пристанищни статистически данни се изгражда и поддържа от Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация".
Раздел II

Участници в статистическата дейност
Чл. 4. (1) (Предишен текст на чл. 4 - ДВ, бр. 112 от 2004 г.) Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" организира и извършва статистическа дейност, като:

1. събира статистически данни от източниците на информация;

2. обработва, натрупва и съхранява пристанищни статистически данни, създава единна база от данни за дейността на пристанищните оператори и собствениците на пристанища или пристанищни съоръжения в Република България в съответствие с изискванията на международните стандарти;

3. поддържа и управлява информационна система за статистическа информация с архив от пристанищни статистически данни;

4. предлага за актуализиране формите, съдържанието, вида и периодичността на статистическите данни;

5. предоставя статистическа информация на потребителите при условията на глава пета и шеста от Закона за статистиката;

6. обменя статистическа информация с международни организации в областта на морското и речното корабоплаване, обработването на товари и обслужването на пътници.

(2) (Нова - ДВ, бр. 112 от 2004 г.) Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" предоставя информацията по чл. 7, ал. 3 и 4 на Министерството на транспорта.



Чл. 5. Източници на статистическа информация са физическите и юридическите лица, които извършват пристанищна дейност или пристанищна услуга при условията и по реда на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, както и собствениците на пристанища или пристанищни съоръжения.

Чл. 6. Чуждестранните корабоплавателни оператори, извършващи дейност до и от пристанища в Република България, предоставят статистическа информация при условията, предвидени в международните договори, по които Република България е страна.

Чл. 7. (1) (Доп. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.) Лицата по чл. 5 и 6 са задължени да предоставят достоверна статистическа информация. Предоставянето на невярна статистическа информация, както и отказът за предоставяне на статистическа информация, се наказва съгласно чл. 52 от Закона за статистиката.

(2) Основните статистически категории и номенклатури имат съдържание и структура съгласно приложение № 1.

(3) Първичната статистическа информация се предоставя със съдържание, структура и периодичност съгласно приложение № 2.

(4) Отчетната статистическата информация се предоставя на Националния статистически институт със съдържание, вид, структура и периодичност съгласно приложение № 3.

(5) Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" може да изисква и събира в оперативен порядък и друга непосочена в приложение № 2 информация, необходима за работата на агенцията или поискана от потребителите на статистическа информация.

Чл. 8. Пристанищните оператори и собствениците на пристанища за обществен транспорт изготвят досие за всеки кораб, посетил пристанището. Документите, които се събират в досието, са изброени в приложение № 4. Досието на кораба се предоставя за преглед при поискване на упълномощени служители на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация".

Чл. 9. Видът и съдържанието на документите, които се изискват от пристанищните оператори и собствениците на пристанища или пристанищни съоръжения, зависят от вида и начина на превоз на товарите.

Чл. 10. Пристанищните оператори и собствениците на яхтени, рибарски и специализирани пристанища водят регистър на постоянно записаните и временно посетилите пристанището плавателни съдове (приложение № 4), който се предоставя за преглед от упълномощени служители на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" при поискване.

Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.) Статистическата информация се използва за нуждите на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" и Министерството на транспорта в съответствие с чл. 25 и 26 от Закона за статистиката и чл. 94 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.

(2) Потребители на статистическа информация са и:

1. органите на държавната администрация;

2. Националният статистически институт;

3. международните организации в областта на морското и речното корабоплаване и други международни институции и организации;

4. други лица при условие, че лицето, за което се отнасят тези данни, е дало писмено съгласие за предоставянето им.


Раздел III

Събиране и обработване на статистическата информация
Чл. 12. (1) Пристанищните оператори и собствениците на речни или морски пристанища или пристанищни съоръжения предоставят статистически данни за:

1. теглото, обема или бройните единици на обработените товари;

2. броя обслужени пътници;

3. обработените плавателни съдове и сухопътни превозни средства;

4. числеността на персонала;

5. финансовите им резултати;

6. транспортните връзки за вътрешен и международен трафик и транзит;

7. вида на товарите съгласно националната номенклатура на товарите в транспорта или начина на превоз съгласно приложение № 1;

8. националността - място на регистрация на плавателните съдове;

9. вида на плавателния съд;

10. регионите за товарене и разтоварване - за вътрешния трафик;

11. страните на натоварване и разтоварване - за международния трафик.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.) Данните по ал. 1 се предоставят и от лицата, които са получили концесия върху един или повече терминали от пристанище за обществен транспорт с национално значение.

Чл. 13. (1) Статистическите данни по приложение № 2 се изготвят от пристанищните оператори и собствениците на пристанища или пристанищни съоръжения и от концесионерите и се предават на съответната териториална дирекция на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация", записани на магнитен носител, придружен с разпечатка на съдържанието им. По изключение данните се предоставят само на хартиен носител - за малките пристанища, в които не е въведена компютърна техника.

(2) Данните по таблица 1.1 от приложение № 2 се предават в териториалните дирекции на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" в 7-дневен срок от отплаването на кораба от кея за морските пристанища и на 1-во и 16-о число от месеца за речните пристанища; информацията по таблици 1.2 и 1.3 от приложение № 2 - в 15-дневен срок след изтичане на отчетния месец, а данните по таблици 1.4 и 2.1 от приложението се предоставят в 15-дневен срок от изтичане на отчетното тримесечие.

(3) Териториалните дирекции на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" обобщават събраната информация и поддържат архив на първичната статистическа информация.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г., бр. 84 от 2006 г.) Териториалните дирекции изпращат в дирекция "Експлоатационна годност, регистри и контрол" на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" обобщената за прилежащия район информация, придружена със запис на първичната статистическа информация, на магнитен носител.

(5) (Доп. - ДВ, бр. 84 от 2006 г.) Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" поддържа пълен архив на първичната информация и обобщава данните за всички пристанища в Република България, с изключение на военните.

(6) В срок до 30 дни след приключването на отчетното тримесечие, шестмесечие, деветмесечие или година Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" предоставя на потребителите по чл. 11, ал. 2 обобщената статистическа информация по приложение № 3.

(7) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) Националният статистически институт изпраща в ЕВРОСТАТ данните по ал. 6 с тримесечна периодичност в срок до 5 месеца след края на периода на наблюдение, а данните с годишна периодичност в срок до 8 месеца след края на периода на наблюдение, във формат и по начин, съответстващи на изискванията на базата данни.

(8) (Предишна ал. 7 - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" определя изискванията към софтуера, както и формата, съдържанието и начина на представяне на статистическата информация.

(9) (Предишна ал. 8, изм. - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" съгласувано с Националния статистически институт организира разработването на информационна система за статистическа информация за дейността на пристанищните оператори и собствениците на пристанища и пристанищни съоръжения в Република България.

(10) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) Националният статистически институт, съгласувано с Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация", информира ЕВРОСТАТ за прилаганата методология за събиране на данни и за приети в нея изменения.



Чл. 14. (1) Обработката на информацията се извършва от обособено звено в структурата на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация".

(2) Данните се съхраняват във формат, удобен за ползване от различни хардуерни платформи и програмни продукти, намерили широко разпространение у нас.


ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Обработване на статистически данни" е предоставянето на статистическите данни от пристанищните оператори и собствениците на пристанища и пристанищни съоръжения на териториалните дирекции на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация", обобщаването им и последващото обработване в различни разрези и анализирането им от Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация".

2. "Международни организации" са организациите, създадени по силата на международен договор, по който Република България е страна.

3. "Транспортни връзки във вътрешния трафик" са транспортните връзки, при които пунктовете за натоварване и разтоварване са на територията на Република България.

4. "Транзити" са транспортните връзки, при които независимо от извършените претоварни операции в българските пристанища предназначението на товара не е за внос или износ във или от територията на Република България.

5. "Транспортни връзки в международен трафик" са транспортните връзки, при които един от пунктовете за натоварване или разтоварване се намира на територията на Република България.

6. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Корабоплавателен оператор" е всяко лице, което е сключило или от името на което е сключен договор за превоз на товари или пътници по море с изпращач на товара или с пътник.

7. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Националност на корабоплавателния оператор" означава държавата, в която се намира действителният център на управление на дейността на оператора.

8. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Товарен контейнер" е елемент от транспортното оборудване, който е:

а) от дълготрайно естество и достатъчно здрав, подходящ за многократно използване;

б) специално проектиран, за да улесни превоза на стоки с един или няколко вида транспорт без междинно претоварване;

в) съоръжен с устройства, позволяващи лесната му обработка, и по-специално - от един вид транспорт на друг;

г) проектиран така, че да позволява лесно напълване и изпразване; и

д) с дължина от 20 фута или повече.

9. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Контейнерен товар" са контейнери със или без товар, които са натоварени или разтоварени от кораба, който ги превозва.

10. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Ро-ро съоръжение" е превозно средство или част от него, предназначено за пренасяне на товар (например: камион, ремарке или полуремарке), което може да се придвижва или изтегля до плавателния съд, в това число и пристанищни или корабни ремаркета. Класификациите следва да отговарят на препоръка № 21 на ИКЕ на ООН "Кодове за видовете товари, опаковки и опаковащи материали".

11. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Ро-ро товар" е товар, който независимо дали се намира в контейнер или не, е поставен върху ро-ро съоръжение, както и ро-ро съоръжение, което се придвижва на колела до и от кораба.

12. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Бруто тегло на товар" е теглото на товара с опаковката, но без теглото на контейнерите или ро-ро съоръженията.

13. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Дедуейт" (DWT) (deadweight) означава разликата в метрични тонове между водоизместването на кораба по товарната водолиния при водолиния, съответстваща на определената лятна товарна марка във вода с относително тегло 1,025, и теглото на празния кораб (т.е. кораб без товар, гориво, смазочно масло, баластна вода, сладка и котелна вода в танкове, без запаси от консумативи, без пътници и без екипаж и техните лични вещи).

14. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Бруто тонаж" (GT) е тонажната стойност на целия обем на един кораб, определена съгласно разпоредбите на Международната конвенция за измерване на тонажа на корабите от 1969 г.

15. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Кораб за круизи" е пътнически кораб, снабден с кабини за всички пътници и съоръжения за забавления и плаващ с туристическо-развлекателна цел по маршрут, чиито начална и крайна точка съвпадат. Това определение изключва: превозите на пътници с фериботни кораби; кораби, превозващи товари, с ограничен брой кабини за пътници, и кораби, извършващи само еднодневни екскурзии.

16. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Круизен пътник" е лице, превозвано на кораб за круизи с туристическо-развлекателна цел и което слиза в съответното пристанище с цел туризъм и развлечения за ограничено време и продължава плаването със същия кораб. В това определение не се включват пътниците за еднодневни екскурзии.

17. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Екскурзия на круизен пътник" е кратко посещение на круизния пътник на туристически забележителности, разположени в близост до посещаваните от кораба за круизи пристанища.

18. (Нова - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) "Списък на пристанищата от Европейското икономическо пространство" е списъкът, приет по реда на чл. 13 от Директива 95/64 ЕС.


ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 2. (Отм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.).

§ 3. (Отм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.).

§ 4. Наредбата се издава на основание чл. 94 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България (ДВ, бр. 12 от 2000 г.).

§ 5. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2007 г.) Тази наредба въвежда разпоредбите на Директива № 95/64ЕО.
ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА към Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 919 от 2000 г. за събиране на статистическа информация за дейността на операторите и собствениците на пристанища и пристанищни съоръжения в Република България
(ДВ, бр. 112 от 2004 г., в сила от 23.12.2004 г.)
§ 11. Навсякъде в наредбата изразите:

1. "Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация", ИА "Пристанищна администрация", "Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" към Министерството на транспорта и съобщенията" и "ИА "Пристанищна администрация" към Министерството на транспорта и съобщенията" се заменят с Национална компания "Пристанища";

2. "операторите" се заменят с "пристанищните оператори";

3. "териториалното звено" и "териториалните звена" се заменят съответно с "териториалното поделение" и "териториалните поделения".


НАРЕДБА за изменение и допълнение на Наредба № 919 от 2000 г. за събиране на статистическа информация за дейността на пристанищните оператори и собствениците на пристанища и пристанищни съоръжения в Република България
(ДВ, бр. 84 от 2006 г., в сила от 17.10.2006 г.)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


§ 2. Навсякъде в наредбата думите:

1. "Министерството на транспорта и съобщенията" се заменят с "Министерството на транспорта";

2. "Национална компания "Пристанища" и "Националната компания "Пристанища" се заменят с "Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация";

3. "териториалното поделение" и "териториалните поделения" се заменят съответно със "съответната териториална дирекция" и "териториалните дирекции".


Приложение № 1

към чл. 7, ал. 2

(Изм. и доп. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.,

в сила от 23.12.2004 г.,

бр. 6 от 2007 г.)
Основни статистически категории и номенклатури
1.1. (Отм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.).

1.2. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2007 г.)



Класификация на морските и речните съдове според вида им:


Код

Категория

Подкод

Вид

1

2

3

4

10

наливни товари

101

нефтен танкер

102

химикаловоз

103

танкер-баржа

104

газовоз

109

други танкери

20

сухи насипни товари

201

кораб за насипни товари (бълкер)

202

нефторудовоз

31

контейнери

310

контейнеровоз

32

специализирани

321

лихтеровоз

322

за превоз на радиоактивни материали

323

за превозване на животни

324

автомобиловоз

325

за превоз на химически материали

329

други специализирани

33

генерални товари,

неспециализирани



331

хладилен

332

ро-ро—пътнически

333

ро-ро—контейнеровоз

335

други ро-ро

336

товаро-пътнически

337

за ген. товари и контейнери

338

ген. товари—еднопалубен

339

ген. товари—многопалубен

34

баржи за сухи

товари


341

самоходна палубна баржа

342

тласкана палубна баржа

343

хоппер-баржа (шалан)

344

открита баржа

345

закрита баржа

349

друга баржа

35

пътнически

350

пътнически, с изключение на

кораби за круизи



36

пътнически за

круизи


360

само за круизи

37

ферибот







41

риболовни

411

за улов на риба(*)

412

за преработка на риба(*)

413

за улов и преработка на риба(*)

42

шелфови

421

за сондиране и изследване(*)

422

снабдителни

43

спомагателни

кораби


431

влекачи(*)

432

тласкачи(*)

49


разни

491

драгажни(*)

492

изследователски/проучвателни(*)

493

други съдове, непосочени в приложението (*)

ХХ

неизвестен




неизвестен вид плавателен съд

Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница