Наредба за изменение и допълнение на Наредба №17 от 2001 г за регулиране на движението по пътищата със светлинни сигнали



страница1/2
Дата23.07.2016
Размер0.55 Mb.
#2126
  1   2
ПРОЕКТ
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 17 от 2001 г. за регулиране на движението по пътищата със светлинни сигнали (обн., ДВ, бр. 72 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 18 от 2004 г.)

§ 1. Член 2 се изменя така:

„Чл. 2. При извършване на строителство и ремонт по пътищата условията, местоположението, начинът за поставяне и изискванията към пътните светофари на преносимите светофарни уредби се определят съгласно Наредба № 3 от 2010 г. за временната организация и безопасността на движението при извършване на строителни и монтажни работи по пътищата и улиците (ДВ, бр. 74 от 2010 г.). Методиката за транспортно-техническите изчисления на преносимите светофарни уредби е дадена в приложение № 28.”

§ 2. В чл. 6 се създава изречение второ: „Регулирано място може да бъде кръстовище, пешеходна пътека, велосипедна пътека, вход-изход от сграда или имот, стеснени участъци, пътни ленти, железопътни прелези.”

§ 3. Създава се чл. 6а:

„Чл. 6а. На кръстовищата, пешеходните и велосипедните пътеки, входовете и изходите от сгради или имот, на които движението се регулира със светлинни сигнали, трябва да има функциониращо външно осветление.”

§ 4. В чл. 7 се правят следните изменения:

1. В т. 1 букви „а”, „б”, „в” и „г” се изменят така:

„а) със зелен цвят, значението на която е съгласно чл. 31, ал. 7, т. 3 от Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата (ППЗДвП);

б) с червен цвят, значението на която е съгласно чл. 31, ал. 7, т. 1 ППЗДвП;

в) с жълт цвят, значението на която е съгласно чл. 31, ал. 7, т. 4 от ППЗДвП;

г) с жълт цвят, подадена едновременно с немигаща светлина с червен цвят, значението на която е съгласно чл. 31, ал. 7, т. 2 ППЗДвП;”.

2. В т. 2 букви „а” и „б” се изменят така:

„а) една или две последователно мигащи една след друга светлини с червен цвят, едната от които се включва, когато другата се изключва, значението на които е съгласно чл. 36, ал. 2 ППЗДвП;

б) мигаща светлина с жълт цвят, значението на която е съгласно чл. 37 ППЗДвП.”

§ 5. В чл. 8 т. 1 и 2 се изменят така:

„1. със зелен цвят, значението на която е съгласно чл. 33, ал. 4, т. 2 ППЗДвП;

2. с червен цвят, значението на която е съгласно чл. 33, ал. 4, т. 1 ППЗДвП.”

§ 6. Член 9 се изменя така:

„Чл. 9. За регулиране движението на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници се използват сигнали с немигащи светлини с луннобял цвят. Значението на подаваните светлинни сигнали се определя от взаимното разположение на включените светлини и е съгласно чл. 34, ал. 2 на ППЗДвП.”

§ 7. Член 10 се изменя така:

„Чл. 10. За регулиране движението на пешеходците се използват немигащи светлинни сигнали:

1. със зелен цвят, значението на които е съгласно чл. 35, ал. 4, т. 2 ППЗДвП;

2. с червен цвят, значението на които е съгласно чл. 35, ал. 4, т. 1 ППЗДвП.”

§ 8. В чл. 12 се правят следните изменения:

1. В ал. 4 думите „с диаметър 200 или 300 mm” се заменят със „с диаметър 100, 200 или 300 mm”.

2. В ал. 5, изречение първо думите „и диаметър 300 mm” се заличават.

§ 9. В чл. 13 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

„(1) Трисекционен пътен светофар със светещи полета с форма на кръг без стрелки се използва, когато преминаването на ППС в различните посоки от един вход на регулираното място се регулира със сигнали, които се подават едновременно.”

2. В ал. 2 думите „на кръстовището” се заменят с „на регулираното място”.

3. В ал. 4 думите „превозните средства” се заменят с „нерелсовите превозни средства”.

§ 10. Член 14 се изменя така:

„Чл. 14. (1) Последователността на подаване на светлинните сигнали от трисекционния пътен светофар е, както следва:

1. червена светлина;

2. едновременно подадени червена и жълта светлина;

3. зелена светлина;

4. жълта светлина;

5. червена светлина.

(2) При регулиране на движението на ППС пред трамвайна спирка в случая по чл.56б т.4 (Приложение №30, позиция „б“), трисекционният пътен светофар може последователно да:

1. е тъмен;

2. подава светлинен сигнал с жълта светлина;

3. подава светлинен сигнал с червена светлина;

4. е тъмен.

(3) Последователността на подаване на светлинните сигнали съгласно ал. 2 се прилага и при трисекционен пътен светофар за регулиране на движението на ППС в случая по чл.32 ал.1 т.6.”

§ 11. В чл.15 се правят следните изменения:

1.В ал.1:

„(1) На трисекционен пътен светофар със светещи полета с формата на кръг без стрелки може да се постави допълнителна секция със светещо поле със зелена светлина с формата на стрелка на черен фон, насочена надясно, вписана в кръг съгласно приложение №5.“

2. В ал.3:

(3) Значението на светлинния сигнал на допълнителната секция по ал.1 е съгласно чл.32 на ППЗДвП.“

§ 12. Чл.16 се изменя така:

„Чл.16. За подаването на сигнал с мигаща жълта светлина се използва светофар с една секция. Светещото поле на секцията има форма на кръг без стрелки с диаметър 200 или 300 mm.“

§ 13. Член 17 се изменя така:

„Чл. 17. Светещите полета на светофарите, използвани за регулиране на движението на ППС, са с диаметър 300 mm в случаите, в които се поставят на път извън границите на населените места, а в населени места - когато са над платното за движение или са на изхода на кръстовище за дублиране на подадения на входа на кръстовището светлинен сигнал.”

§ 14. Създава се чл. 17а:

„Чл. 17а. (1) Светещите полета на светофарите, използвани за регулиране на движението на ППС, могат да бъдат с диаметър 200 mm, когато се поставят на път или улица в населени места отстрани на платното за движение.

(2) За осигуряване на по-добра видимост светещото поле на секцията за червен сигнал може да е с диаметър 300 mm.”

§ 15. В чл. 18 думата „алея” се заменя с „пътека”.

§ 16. Член 19 се изменя така:

„Чл. 19.(1) При регулиране на движението на ППС с трисекционни пътни светофари могат да се използват и следните допълнителни средства за сигнализиране:

1. устройство за отчитане на времетраенето на светлинния сигнал, което се поставя на кръстовища с интензивно движение съгласно приложение № 7, като:

а) има поле с формата на квадрат с черен фон;

б) показва чрез цифрова матрица зелени или червени цифри на число, различно от нула, съответстващо на броя на секундите, оставащи до края на зеления и червения сигнал;



в) при число, по-малко от 10, устройството показва една цифра;

г) сигнализира продължителността на зеления или червения сигнал без прекъсване от началото до края му;

2. светлинен указател на скоростта - за указване на препоръчителна скорост за движение; указателят има правоъгълна форма и черен фон, върху който чрез светлинни източници с цифри се изписва стойността на препоръчителната скорост съгласно приложение № 8; височината на изписваните цифри е не по-малка от 270 mm; указателят показва чрез цифрова матрица бели цифри, съответстващи на стойността на препоръчителната скорост; указваната скорост може да се променя със стойности през 5 km/h.

(2) Устройството по т.1 на ал.1 може да се поставя и на пътен светофар за регулиране на движението на пешеходците по чл.28.“



§ 17. В чл. 25, ал. 3 думата „кръстовище” се заменя с думите „регулирано място”.

§ 18. Създава се чл. 26а:

„Чл. 26а. Когато през регулирано място преминава трамвай, движението му се регулира със самостоятелен пътен светофар съгласно чл. 25, ал. 1.”

§ 19. В чл. 29 се правят следните изменения:

1.В ал. 1:

а) точка 3 се изменя така:

„3. червена светлина.”;

б) точка 4 се отменя.

2. Алинея 2 се отменя.

§ 20. Член 30 се изменя така:

1. Досегашният текст става ал.1, като думите „може да“ се заличават.

2. Създават се нови алинеи 2, 3, 4, 5 и 6:

„(2) Честотата на звука по ал.1 е 800 - 2000 Нz, а когато звуковият сигнал е с пулсации, те са с честота до 4 Нz±0,2 Нz, като съотношението на продължителностите на звука и на паузата трябва да е по-голямо от 1. Силата на звука по ал.1 трябва да бъде не повече 5 dB(A) над силата на звука от фоновия шум на регулираното място.”

(3) Звуковият сигнал по ал.1 е с различна честота на пулсациите за зелени сигнали при различни основни тактове.

(4) Звуковият сигнал по ал.1 трябва да е насочен по протежение на пешеходната пътека, за която е предназначен, и завършва едновременно с края на зеления сигнал за пешеходци.

(5) В случай, че звуковият сигнал по ал.1 се заявява от незрящите чрез специален бутон по чл 50а ал.2, звукът за ориентиране на незрящите за местонахождението на този бутон е с честота най-малко три пъти по-ниска от тази на звука по ал.1. Силата на звука за ориентиране трябва да осигурява възприемането му на разстояние до 5 m от бутона.

(6) В случая по ал.1 тротоарите при пешеходните пътеки задължително се скосяват и се поставят тактилни ивици за идентификация от незрящите на пешеходните пътеки и пешеходните бутони съответно по чл.12 и чл.13 на Наредба № 4 от 1 юли 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания (Обн. ДВ, бр.54 от 2009 г.).“



§ 21. В чл. 31 ал. 1 се изменя така:

„(1) За да се установи необходимостта от използване на светлинни сигнали за регулиране на движението през определено място на пътя, собственикът или администрацията, която управлява пътя, извършва анализ.”



§ 22. В чл. 32 се правят следните изменения и допълнения:

1.В ал. 1:

а) в т. 1 след думата „кръстовище“ се добавят „или вход-изход от имот или сграда“, а думите „в продължение на 8 часа от денонощието” се заменят с „в продължение на 8 часа от работен ден, последователно или сумарно”;

б) в т. 2:

- думите „пешеходната пътека в продължение на 8 часа от денонощието в двете посоки” се заменят с „пешеходната пътека в двете посоки в продължение на 8 часа в работен ден, последователно или сумарно”;

- в буква „а” думите „1,20 m” се заменят с „1,80 m”;

в) в т. 3:

- думите „велосипедната пътека в продължение на 8 часа от денонощието в двете посоки” се заменят с „велосипедната пътека в двете посоки в продължение на 8 часа в работен ден, последователно или сумарно”;

- в буква „а” думите „1,20 m” се заменят с „1,80 m”;

г) в т. 5 накрая се добавя запетая и „от вида странични или други сблъсквания между пътни превозни средства, движещи се по взаимно пресичащи се улици, сблъсквания на движещи се направо пътни превозни средства и пресичащи улицата пешеходци, челни сблъсквания между движещи се направо и завиващи наляво насрещни пътни превозни средства. Последният вид сблъсквания се вземат предвид само ако на светофарната уредба се предвижда самостоятелна фаза за завиващите наляво пътни превозни средства.“;

д) точка 6 се се изменя така:

„6. на изход на сграда или имот, чието предназначение предполага излизане на моторни превозни средства със специален режим на движение по чл.91 ал.1 на Закона за движението по пътищата. В този случай светофарната уредба се включва само когато от сградата или имота излиза моторно превозно средство със специален режим на движение.“

2. Алинея 3 се изменя така:

„(3) В случаите на кръстовища, намиращи се на достъпен маршрут съгласно Наредба № 4 от 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания (ДВ, бр. 54 от 2009 г.) се допуска да се поставя светофарна уредба независимо дали са изпълнени условията по ал. 1 и 2. В този случай светофарната уредба работи на гъвкав режим съгласно чл. 40, ал. 3, т. 2 със заявяване на фаза от пешеходците.”

§ 23. Създава се чл. 34а:

„Чл. 34а. (1) Устройство за отчитане на времетраенето на светлинния сигнал се поставя само на вход на регулирано място, за който съответните стойности на интензивността на движението надвишават с най-малко 30 % посочените в чл. 32, ал. 1, т. 1, 2 или 3 стойности.

(2) Устройството по ал. 1 не се поставя на светофарни уредби с променяща се в реално време продължителност на цикъла на регулиране.”



§ 24. Член 35 се изменя така:

Чл. 35. Светофарните уредби и техническите средства, използвани за тяхното изграждане, трябва да отговарят на изискванията на БДС EN 12368, БДС EN 50293, БДС EN 12352, БДС EN 12675 и БДС ENV 13563.”



§ 25. В чл. 36, т. 1 думите „самостоятелен източник на светлина” се заменят със „самостоятелен енергоспестяващ LED-източник на светлина”.

§ 26. В чл. 38 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 1 се изменя така:

„1. да осигурява възможност за регулиране продължителността на светофарния цикъл, на основните тактове и преходните интервали през 1 s;”;

2. В т. 3 думите „преминаване на превозни средства” се заменят с „преминаване на ППС и пешеходци”.

3. В т. 8 след думите „светофарната уредба” се добавя „при автоматично управление”.

4. Точка 9 се изменя така:



„9. при възникване на неизправност на светофарната уредба, която застрашава безопасността на движението, да осигурява автоматично изключване или преминаване в режим на работа „жълта мигаща светлина”;”.

5. Създават се т. 10 и 11:

„10. да е на основата на микропроцесорна техника;

11. да има възможност за поставяне на устройство за предаване периодично или в реално време на данни за режима на работа на светофарната уредба и за получаване на команди.”

§ 27. Член 39 се изменя така:

„Чл. 39. Пътните светофари и допълнителните средства за сигнализиране по чл. 19 се оцветяват в матовочерен цвят, а стълбовете и конзолите, на които те се монтират, както и средствата, използвани за закрепването им, се оцветяват в сив или сребрист цвят.”

§ 28. В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 изречение първо се изменя така: „При работа на светофарната уредба в режим на ръчно управление операторът определя последователността и продължителността на основните тактове.”

2. Създават се нови ал. 3 и 4:

„(3) Ръчното управление се прилага само по изключение - при пътно-транспортно произшествие, при осигуряване на трасе за автомобили със специален режим на движение, при обществени мероприятия, при въвеждане на временна организация на движението и други подобни. Ръчното управление се прекратява веднага след отпадане на причината за въвеждането му.

(4) Контролерът на светофарната уредба трябва да подава автоматично информация за въвеждането и прекратяването на ръчното управление на място, определено от собственика или администрацията, управляваща пътя.”

3. Досегашната ал. 3 става ал. 5 и в нея т. 2 се изменя така:

„2. може да се определят в процеса на работа на светофарната уредба в съответствие с параметрите на потоците от ППС и пешеходци, чието движение се регулира - гъвкаво управление.”

4. Досегашната ал. 4 става ал. 6 и в нея изречение второ се изменя така: „Смяната на програмите е целесъобразна в случаите, когато интензивността на движението на потоците от ППС се променя с повече от 15 на сто спрямо денонощната (16 ч.) интензивност.”

§ 29. Създава се чл. 40а:

„Чл. 40а. (1) При гъвкаво управление параметрите на потоците от ППС се определят в реално време чрез индуктивни рамки в платното за движение или радарни, инфрачервени, ултразвукови или оптични сензори над или отстрани на платното за движение, а тези на пешеходците и велосипедистите - с бутони. Те са свързани с детектори, които подават информация към контролера.

(2) Индуктивните рамки и сензорите по ал. 1 са за присъствие и проходни.”

§ 30. В чл. 41 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите „Стопанинът на пътя” се заменят със „Собственикът или администрацията, която управлява пътя” и се поставя запетая.

2. Създава се ал. 2:

„(2) Информацията по ал. 1 трябва да се предава автоматично от контролера на светофарната уредба на място, определено от собственика или администрацията, която управлява пътя.”

§ 31. В чл. 42, ал. 5 се правят следните изменения:

1. Точка 1 се изменя така:

„1. устройството за отчитане на времетраенето на светлинния сигнал се поставя върху конструкцията на светофара на входа на регулираното място, съгласно Приложение №17 позиция „а“, като за ППС, навлизащи в регулираното място при един основен такт, може да се поставя само едно устройство;”.

2. Точка 2 се изменя така:

„2. светлинният указател на скоростта се разполага над платното за движение върху конструкцията на светофара в кръстовище съгласно приложение № 17, позиция „б”, или самостоятелно между кръстовищата; в този случай за ППС, за които е предназначен светлинният указател, не се поставя устройство за отчитане на времетраенето на светлинния сигнал.”

§ 32. В чл. 46 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

„(2) При наличие на средна разделителна ивица или на остров върху платното за движение, които имат широчина за изчакване на пешеходци най-малко 1,80 m, се обособяват две отделни пешеходни пътеки. Двусекционните пътни светофари за регулиране движението на пешеходците се поставят при техническа възможност срещуположно в двата края на всяка пешеходна пътека, вдясно по посока на движението на пешеходците, съгласно приложение № 20, позиция „б”.”

2. Създава се ал. 3:

„(3) Устройството за отчитане на времетраенето на светлинния сигнал се поставя над всеки от светофарите по ал. 1.”

§ 33. В чл. 48 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 6 се изменя така:

„(6) При възможност височината на разполагане на пътните светофари, страничното разстояние от бордюра (пътния банкет), начинът на разполагането им и диаметърът на светещите полета по протежението на пътя трябва да са еднакви.”

2. Създава се ал. 7:



„(7) Поставянето на допълнителните средства за сигнализиране по чл. 19 се извършва при спазване изискванията на предходните алинеи.”

§ 34. В чл. 49, ал. 1 след думата „светофари” се добавя „и от допълнителните средства за сигнализиране по чл. 19”.

§ 35. Създават се чл. 50а и 50б:

„Чл. 50а. (1) Бутонът за заявяване на пешеходна фаза при гъвкаво управление съгласно чл. 40, ал. 3, т. 2 се поставя на стълба, на който са закрепени пътните светофари, или на отделен стълб на височина 1,50 m от тротоарната настилка. Когато светофарната уредба е на достъпен маршрут съгласно Наредба № 4 от 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания, бутонът се дублира на височина 1,00 m от тротоарната настилка.

(2) В случая по чл.30 ал.5 може да се поставя отделен бутон за незрящи пешеходци, с който да се активира подаването на звуков сигнал.

Чл.50б. Индуктивните рамки, радарните, инфрачервените, ултразвуковите и оптичните сензори се поставят според изискванията на техническата спецификация на производителя.”

§ 36. Член 51 се изменя така:

„Чл. 51. (1) Изграждането на нова или реконструкцията на съществуваща светофарна уредба се извършва въз основа на инвестиционен проект, изготвен и одобрен по реда на Закона за устройство на територията.

(2) Ако при изграждането или реконструкцията на път или улица се предвижда изграждане или реконструкция на светофарна уредба, проектът е част от инвестиционния проект за пътя или улицата.

(3) Инвестиционният проект на светофарната уредба се състои от следните части:

1. организация и безопасност на движението:

а) обяснителна записка с транспортно-технически изчисления съгласно чл. 56а;

б) данни за интензивността на движението на потоците от ППС и пешеходци;

в) сигнализация на регулираното място с пътна маркировка и пътни знаци;

г) план за разположение на техническите средства - светофари, стълбове и конзоли, контролер, индуктивни рамки и/или сензори, бутони, допълнителните средства за сигнализиране и др.;

д) план на фазите за регулиране;

е) циклограми на светлинните сигнали на светофарите и на допълнителните средства за сигнализиране;

ж) схема на блокировките срещу едновременното подаване на разрешителни светлинни сигнали в конфликтни потоци от ППС и пешеходци;

з) схема на групите светофари за пътни превозни средства, отпадането на чиито червени светлинни сигнали трябва да се контролира;

и) количествена сметка;

2. конструктивна:

а) обяснителна записка с данни за приетите натоварвания на конструкциите за закрепване на техническите средства и конструктивни изчисления на якост и деформации;

б) чертежи на конструкциите, съединенията и фундаментите със съответни детайли;

в) количествена сметка;

3. електрическа:

а) обяснителна записка;

б) данни за източника за електрозахранване на контролера и за инсталираната и консумираната мощност;

в) чертеж с детайли на монофазно кабелно електрозахранване на контролера с тръбна мрежа;

г) чертеж с детайли на кабелно електрозахранване с тръбна мрежа от контролера до стълбовете;

д) чертеж с детайли на кабелно електрозахранване от индуктивните рамки, бутоните и сензорите до контролера;

е) схеми на връзките между кабелния клеморед в стълба и техническите средства, разположени върху този стълб;

ж) детайл на заземяване на стълб;

з) количествена сметка.

4. проект за организация и изпълнение на строителството:

а) обяснителна записка;

б) строителен ситуационен план;

в) чертежи с детайли за възстановяване на пътни и тротоарни настилки и зелени площи, разрушени при строителството на тръбната мрежа и стълбовете;

г) чертежи за временна организация и безопасност на движението при изпълнение на строителните и монтажните работи;

д) количествена сметка.

(4) При разработване на проекта за регулиране на движението със светлинни сигнали се спазват следните условия:

1. входящите ППС от един вход на регулираното място се пропускат в различни фази, когато за тях са осигурени отделни пътни ленти в зоната за изчакване;

2. в регулирано място могат да се забраняват маневри с малка интензивност, в т.ч. завиване наляво, надясно или обръщане на посоката на движение, когато те усложняват регулирането на движението и влошават неговата безопасност;

3. регулираните места задължително се сигнализират с пътна маркировка съгласно Наредба № 2 от 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка (ДВ, бр. 13 от 2001 г.), а сигнализацията им с пътни знаци трябва да отговаря на изискванията на Наредба № 18 от 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци (ДВ, бр. 73 от 2001 г.).”

§ 37. В чл. 52 се правят следните допълнения:

1. В ал. 1 се създава изречение второ: „За почивни и празнични дни могат да бъдат разработвани отделни програми.”

2. В ал. 2 накрая се добавя „и продължителността на междинните времена”.

§ 38. В чл. 53 се правят следните изменения:

1. В ал. 3, изречение второ думите „пешеходните и транспортните потоци” се заменят с „потоците от ППС и пешеходци”.

2. В ал. 5 думата „време” се заменя с думите „междинно време”.

§ 39. В чл. 54 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, изречение първо накрая се добавая „и междинните времена”.

2. Създава се нова ал. 2:

„(2) Продължителността на светофарния цикъл на постоянни или преносими светофарни уредби, регулиращи движението на автомобили по пътни ленти с последователна смяна на посоката на движение - стеснени места, може да е по-голяма от 120 s.”

3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея се правят следните изменения:

а) в т. 1 абревиатурата „ППС” се заменя с думите „нерелсови ППС”;

б) в т. 2 думата „пешеходци” се заменя с „пешеходци и велосипедисти”.

4. Досегашната ал. 3 става ал. 4.

5. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея след думата „пешеходците” се поставя запетая и се добавя „на велосипедистите”.

6. Досегашната ал. 5 става ал. 6 и се изменя така:

„(6) Продължителността на сигнала с жълта светлина е, както следва:

1. когато сигналът е подаден след сигнала със зелена светлина - 3 s при допустима максимална скорост на движение в подхода към регулираното място до 50 km/h; 4 s - до 60 km/h; 5 s - до 70 km/h, а когато сигналът се подава от светофара за велосипедисти - 2 s;

2. при едновременно подаване на сигнала със сигнал с червена светлина - 2 s, а когато сигналът се подава от светофара за велосипедисти - 1 s;

3. в случая по чл. 14, ал. 2 - 5 s.”

7. Създават се ал. 7 и 8:

„(7) Ако в случая по ал. 6, т. 1 има завиващи потоци от ППС при отделна фаза с по-ниска скорост от 60 km/h или 70 km/h, продължителността на сигнала с жълта светлина за целия подход към регулираното място се приема 3 s.

(8) В отделните подходи на едно кръстовище може да има различни по продължителност сигнали с жълта светлина по ал. 6, т. 1.”

8. Досегашната ал. 6 става ал. 9.

§ 40. В чл. 55, ал. 3, т. 2 думите „1,20 m” се заменят с „1,80 m”.

§ 41. Създават се чл. 56а и 56б:

Чл. 56а. Определянето на продължителностите на междинните времена, на преходните интервали, на разрешителните сигнали и на цикъла на постоянните светофарни уредби и на преносимите светофарни уредби съгласно чл. 10, чл. 37, ал. 4 и чл. 78, ал. 1, т. 5 от Наредба № 3 от 2010 г. за временната организация и безопасността на движението при извършване на строителни и монтажни работи по пътищата и улиците (ДВ, бр. 74 от 2010 г.) се извършва по методика, дадена в приложение № 28.

Чл.56б. Намаляване на задръжките на превозните средства от редовните линии на обществения пътнически транспорт може да се извършва, като:

1. със специален сензор от превозното средство се заяви удължаване на разрешителния сигнал с предварително определена продължителност;

2. със специален сензор от превозното средство се заяви фаза с предварително определена продължителност;

3. се осигури безконфликтно навлизане на превозните средства от „BUS”-лентата в зоната за престрояване и изчакване (приложение № 29);

4. със специален входящ сензор от трамвая се заявява спиране на нерелсовите ППС пред спирката му чрез пътни светофари, подаващи светлинни сигнали съгласно чл. 14, ал. 2, за да се осъществи безопасно слизане и качване на пътниците. Моментът на освобождаване на спирката се установява чрез изходящ сензор (приложение № 30,„б“).”

§ 42. В чл. 57 думите „Стопанинът на пътя” се заменят със „Собственикът или администрацията, управляваща пътя”.

§ 43. Член 58 се изменя така:

„Чл. 58. (1) Техническите съоръжения на светофарната уредба се проверяват периодично за корозия и деформации. Проверяват се и заземяването и безопасността за преминаващите ППС и пешеходци.

(2) За констатациите от проверката и набелязаните мерки за отстраняване на повреди, несъответствия и др. под. се съставя протокол, който се одобрява от собственика или администрацията, управляваща пътя.”

§ 44. Член 59 се отменя.

§ 45. Член 60 се изменя така:

„Чл. 60. Собственикът или администрацията, управляваща пътя:

1. съхранява и поддържа информация за светофарните уредби, която съдържа всички изходни данни за изграждането им, параметрите на програмите и техническите съоръжения, както и направените изменения по тях;

2. не по-малко от веднъж годишно извършва проучване на параметрите на потоците от ППС и пешеходци на местата, регулирани със светлинни сигнали, и при необходимост променя програмите за регулиране или планира реконструкция на светофарната уредба;

3. съхранява данните за интензивността на движението на ППС и пешеходци, както и данните за установената концентрация на пътно-транспортни произшествия, въз основа на които е взето решение за поставяне на светофарна уредба.”



§ 46. Член 61 се отменя.

§ 47. Глава десета се отменя.

§ 48. Параграф 1 на допълнителната разпоредба се изменя така:

„§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. „Преходен интервал” е съвкупността от междинните времена между две последователни фази.

2. „Фаза” е частта от цикъла в която определена комбинация от потоци от ППС и пешеходци получава едновременно разрешителен сигнал.

3. „Междинно време” е времето между края на разрешителния сигнал за поток от ППС или от пешеходци до началото на разрешителния сигнал за друг, конфликтен на първия, поток.

4. „Основен такт” е интервалът от време, в продължение на който не се променят разрешителните и забранителните светлинни сигнали.

5. „Цикъл” е времето за пълна еднократна смяна на светлинните сигнали на светофарната уредба.

6. „Програма” е съвкупността от предварително определени цикъл, последователност, продължителност и брой на фазите и на междинните времена, с които светофарната уредба работи през определен период от време.

7. „Конфликтна точка” е точката от регулираното място, в която се пресичат, вливат или разделят траекториите на потоците от ППС или се пресичат с траекториите на пешеходните потоци.

8. „Приведена единица” е транспортна единица, приведена към лек автомобил. За коефициенти за привеждане на различните видове транспорлтни единици към лек автомобил се приемат тези от таблица 1 към чл. 3, ал. 4 от Наредба № 2 от 2004 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии (ДВ, бр. 86 от 2004 г.). Когато подходът към регулирано място няма съществен надлъжен наклон и делът на тежкотоварното движение в него е малък, коефициентите за привеждане се приемат, както следва:

а) 0,5 - за мотоциклети;

б) 1,0 - за леки автомобили, микробуси и товарни автомобили с максимална маса до 3,5 t;

в) 2,0 - за товарни автомобили и автобуси.



9. „Фантомефект” е възприятието на „лъжлив” светлинен сигнал от светофарна секция при изключен вътрешен източник в резултат на отразена от светофара слънчева или от друг външен източник светлина.

10. „Индуктивни рамки и сензори” са чувствителни елементи, изработващи първичен електрически сигнал за регистриране на преминало или присъстващо ППС в зоната му на действие.

11. „Пешеходен или велосипеден бутон” е устройство, което подава електрически сигнал при натискане от пешеходец или велосипедист, с което се регистрира намерение за преминаване по пешеходната или велосипедната пътека.

12. „Детектор” е устройство, преобразуващо първичния сигнал от индуктивните рамки, сензорите и бутоните и подаващо информация към контролера.

13. „Скорост на движение” е:

а) средната проектна скорост на съответния пътен участък Vпр - за нов път;

б) фактическата скорост на движение V85, която не се превишава от 85 на сто от водачите на леки автомобили, но не надвишава стойностите на скоростта, определени за категория В в чл. 21, ал. 1 от Закона за движението по пътищата - за съществуващ път.



14. Към населено място се причисляват и селищните образувания по чл.3 ал.4 на Закона за административно-териториалното устройство на Република България (Обн. ДВ. бр.63 от 14 Юли 1995г.)”

§ 49. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения:

1. Параграф 4 се изменя така:

„§ 4. Преустройството на съществуващите светофарни уредби към изискванията на чл.19 т.1, чл.34а, чл.36 т.1 и чл.42 ал.5 т.1 трябва да се извърши в срок една година, на чл.35, чл54 ал.6 и чл.56а - в срок две години, а на чл.30 и чл.50а - в срок пет години

2. Параграф 5 се изменя така:

„§ 5. Указания по прилагане на наредбата дава министърът на регионалното развитие съгласувано с министъра на вътрешните работи и с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.”

§ 50. Приложение №2 се отменя.




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница