Наредба за изменение и допълнение на Наредба №7 от 2004 г за енергийна ефективност, топлосъхранение и икономия на енергия в сгради



Дата23.07.2016
Размер68.43 Kb.
#1717


МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ
ПРОЕКТ
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 7 от 2004 г. за енергийна ефективност, топлосъхранение и икономия на енергия в сгради (обн., ДВ, бр. 5 от 2005 г.; изм., бр. 85 от 2009 г.; попр., бр. 88 и 92 от 2009 г.; изм., бр. 2 от 2010 г.)
§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2, т. 1 и 2 след думите „ 15 °С“ се добавя „за зимен период“.

2. Алинеи 3 и 4 се изменят така:

„(3) Техническият показател за енергийна ефективност по чл. 4, ал. 1 се изчислява за производствени сгради, за които не се изисква издаване на сертификат за проектни енергийни характеристики по реда на Закона за енергийната ефективност (ЗЕЕ), но за които в сградите се поддържа среднообемна температура на вътрешния въздух за зимен и летен период съгласно стойностите, определени с наредбата по чл. 125, ал. 4 от Закона за енергетиката (ЗЕ), и технологичният им режим изисква целогодишно поддържане на микроклимат с нормативно определени параметри.

(4) За производствени сгради, за които със заданието за проектиране/проектите не се изисква поддържане на микроклимат с определени параметри, технически показатели за енергийна ефективност в сгради са коефициентите на топлопреминаване на сградните ограждащи конструкции и елементи, като техните стойности не могат да бъдат по-големи от определените в таблици 1 и 2.“

3. Създават се ал. 5 и 6:

„(5) Изискванията на ал. 3 и 4 се прилагат и при реконструкции, основно обновяване и основен ремонт на съществуващи производствени сгради в експлоатация.

(6) Енергийните характеристики и показателите за разход на енергия на промишлените системи, чиято съвкупност обхваща сградите по ал. 3 и 4, се определят по реда на наредбата по чл. 33, ал. 8 ЗЕЕ, като се отчитат референтните стойности на коефициентите на топлопреминаване на сградните ограждащи конструкции и елементи по таблици 1 и 2.”



§ 2. Член 3 се изменя така:

„Чл. 3. При проектиране на производствени сгради с относителна влажност на въздуха над 70 % и/или със специални параметри на температурно-влажностния режим коефициентите на топлопреминаване на сградните ограждащи конструкции и елементи се изчисляват съгласно стойностите, определени с наредбата по чл. 125, ал. 4 ЗЕ и със заданието за проектиране в съответствие с таблици 1 и 2.“



§ 3. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1.Алинея 1 се изменя така:

„(1) Техническият показател за енергийна ефективност при проектирането на нови сгради, при оценяването на съответствието на инвестиционните проекти и при обследването за енергийна ефективност на съществуващи сгради със среднообемна температура на вътрешния въздух, по-висока от 15 °С, и относителна влажност на въздуха под 70 % е специфичният годишен разход на първична енергия (kWh/m2 годишно; kWh/m3 годишно) за отопляване, охлаждане, вентилация, гореща вода, осветление и уреди на един квадратен метър от общата климатизирана площ на сградата (Аf) в m2 или на един кубичен метър климатизиран обем (Vs) в m3.“

2. Създава се нова ал. 2:

„(2) За нови сгради, за които със заданието за проектиране/проектите не е определен източник/източници на топлина и/или студ, първичната енергия се изчислява за електричество при отчитане на референтната стойност на коефициента за загуби при добив/производство и пренос на енергоресурси и енергии от наредбата по чл. 15, ал. 3 ЗЕЕ за този вид енергия.“

3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.

4. Досегашната ал. 3 става ал. 4.

§ 4. В чл. 5 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите „Стойностите на показателите на сградите по чл. 4, ал. 1, т. 1 и 2“ се заменят със „Стойността на показателя на сградите по чл. 4, ал. 1“.

2. В ал. 2 думите „чл. 4, ал. 1, т. 3” се заменят с „чл. 4, ал. 1“.

§ 5. В чл. 6 се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) в т. 1 думите „стойностите на показателите по чл. 4, ал. 1, т. 1 и 2“ се заменят със „стойността на показателя на сградите по чл. 4, ал. 1“;

б) в т. 2 думите „т. 3” се заличават.

2. В ал. 2 думите „т. 1, 2 или 3“ се заличават.

§ 6. В чл. 7 ал. 2 се отменя.

§ 7. В чл. 8 думите „Показателите” и „се определят” се заменят съответно с „Показателят” и „се определя”.

§ 8. В чл. 9 думите „Показателите” и „се изчисляват” се заменят съответно с „Показателят” и „се изчислява”.

§ 9. В чл. 10, ал. 1, чл. 11, ал. 1, чл. 14 и чл. 15 думата „показателите” се заменя с „показателя”.

§ 10. В чл. 16 думите „се изчисляват показателите” се заменят със „се изчислява показателят”.

§ 11. В чл. 26, ал. 1 думите „показателите” и „се изчисляват” се заменят съответно с „показателят” и „се изчислява”.

§ 12. В чл. 27 се правят следните изменения:


  1. В ал. 1, т. 2:

а) букви „г“ и „д“ се отменят;

б) букви „е“, „ж“, „з”, „и”, „й” и „к“ се изменят така:

„е) режими на обитаване на сградата, отоплявани зони, охлаждани зони и проектно допускане за среднопретеглен брой на обитателите и посетителите в сградата, определен като едновременно дневно присъствие;

ж) проектни допускания относно функционалните режими по групи технически уреди и системи, потребяващи електрическа енергия, която не се използва за отопление, и/или охлаждане, и/или вентилация; други специфични условия, влияещи на енергийното потребление на проектираната сграда;

з) проектни стойности на показателите, характеризиращи енергопреобразуващите и енергопреносните свойства на ограждащите конструкции на сградата, включително технически характеристики на предвидените с проекта строителни енергоефективни продукти/материали;

и) проектни стойностите на показателите, характеризиращи енергопотреблението на технологичните процеси за отопляване, охлаждане, вентилация и гореща вода за битови нужди, описание на проектираните системи за отопляване/охлаждане и вентилация на сградата, включително за оползотворяване на възобновяемата енергия, проектни режимни параметри и ефективности на системите;

й) проектни стойности на показателите за годишния разход на енергия по чл. 4, характеризиращи енергопотреблението на сградата като цяло, в т.ч. годишна потребна енергия за отопление, охлаждане, вентилация и битово горещо водоснабдяване;

к) разход на първична енергия на проектираната сграда и клас на енергопотребление по скалата на класовете на енергопотребление от наредбата по чл. 15, ал. 3 ЗЕЕ.”

2. Алинея 3 се изменя така:

„(3) При изготвянето на инвестиционни проекти за нови сгради или за реконструкция, основно обновяване, основен ремонт или преустройство на съществуващи сгради се анализират възможностите за използване на енергия от възобновяеми източници за доказване на техническата възможност и икономическата целесъобразност. Анализът на възможностите за използване на енергия от възобновяеми източници е част от оценката на показателя за годишен разход на енергия по чл. 4, ал. 1 в сградата.“



§ 13. В чл. 27а се правят следните изменения:

1. В ал. 2, т. 3 думите „т. 1, 2 или 3“ се заличават.

2. Алинея 3 се изменя така:

„(3) Оценката по ал. 1 се оформя във вид на самостоятелен доклад.“



§ 14. В чл. 28 ал. 3 се изменя така:

„(3) При проектирането на сгради се предвиждат строителни продукти, чиито експлоатационни показатели по отношение на съществените им характеристики осигуряват изпълнението на изискванията към строежите съгласно чл. 169, ал. 1 ЗУТ и отговарят на техническите спецификации по смисъла на Наредбата за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти, приета с Постановление № 325 на Министерския съвет от 2006 г. (ДВ, бр. 106 от 2006 г.), съответно Регламент (ЕС) № 305/2011 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти и за отмяна на Директива 89/106/ЕИО (ОВ на ЕС, бр. L88 от 4.4.2011 г.).“



§ 15. В допълнителната разпоредба се правят следните допълнения:

  1. В § 1 се създават т. 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 и 23:

„16. „Нова сграда“ е всяка новоизградена сграда, която се въвежда в експлоатация за първи път.

17. „Енергийна ефективност в сгради" е осигуряването и поддържането на нормативните параметри на микроклимата в сградите, топлосъхранението им и икономията на енергийни ресурси за нуждите на сградите, с минимални финансови разходи.

18. „Промишлени системи” е съвкупност от производствени сгради, съоръжения, технологии и спомагателни стопанства, включени в производството на стоки.

19. „Производствени сгради” са сградите за: производство в строителната промишленост, енергетиката, химични и фармацевтични производства, металургични производства, машиностроителни, машиноремонтни и металообработващи производства, дървообработващи производства, текстилни производства, производства за преработка на животински и растителни продукти, производство на хранителни продукти и вкусови вещества, за добив и преработване на руда, въглища, нерудни изкопаеми, нефт и газ (включително временните строежи по чл. 54, ал. 6 ЗУТ за търсене, проучване или добив на подземни богатства); автобази със сервиз за обслужване; сгради за селскостопански дейности – животновъдни сгради, оранжерии и други обекти, свързани с тях.

20. „Основен ремонт” е ремонт на сграда, който обхваща над 25 на сто от площта на външните ограждащи конструкции и елементи на сградата.

21. „Външни ограждащи елементи на сградата“ е система от компоненти (конструкции и елементи - плътни и прозрачни) на дадена сграда, които отделят вътрешната от външната среда на сградата.

22. „Сграден компонент“ е техническа сградна инсталация или компонент от външните ограждащи конструкции и елементи на сградата.“

23. „Климатизиран обем“ е отопляем обем или обем за охлаждане.

23. „Климатизирана площ“ е общата площ на пода на климатизирания обем, която ключва площта на климатизирано пространство чрез отоплителна и/или охладителна система и площта на индиректно климатизирани неотопляеми/неохлаждани пространства (приземни и подземни етажи) с топлинни загуби/притоци. Климатизираната площ се определя по външни размери на сградата.

2. Създава се § 2:

„§ 2. С тази наредба се въвеждат изисквания на Директива 2010/31/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 19 май 2010 г. относно енергийните характеристики на сградите (ОВ, L 153/13 от 18 юни 2010 г.).“
Преходна разпоредба
§ 16. (1) Наредбата не се прилага за сградите, за които е започнало производство по въвеждането им в експлоатация.

(2) За започнато производство по въвеждане в експлоатация се счита датата на внасяне на искане пред компетентния орган съгласно ЗУТ.


Заключителна разпоредба

§ 17. Наредбата влиза в сила един месец след обнародването й в „Държавен вестник”.


МИНИСТЪР НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ:
ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница