Наредба за пожарната безопасност в община поморие глава първа общи положения ч



Дата18.12.2018
Размер123.22 Kb.
#108372
НАРЕДБА ЗА ПОЖАРНАТА БЕЗОПАСНОСТ В ОБЩИНА ПОМОРИЕ

ГЛАВА ПЪРВА
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба определя специфичните изисквания за пожарна безопасност на територията на Община Поморие.

Чл. 2. Държавните органи, организациите, юридичес­ки­те ли­­ца и гражданите са длъж­­ни:

1. Да спазват установените с тази наредба противо­пожар­­ни правила и норми.

2. Да спазват разпорежданията на органите на Главна дирекция за пожарна безопасност и защита на населението (ГДПБЗН) и да оказ­ват съдействие при изпълнение на техните правомощия.

3. Да провеждат дейности, осигуряващи пожарната безопасност на обектите си.



Чл. 3. При опасност от възникване на пожар или авария, гражданите уведомяват телефон 112 и оказват съдействие при из­пъл­­нение на служебните им задължения.
ГЛАВА ВТОРА
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПОЖАРНАТА БЕЗОПАСНОСТ
НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА В ОБЩИНА ПОМОРИЕ
Чл. 4. (1) Ръководителите на учреждения, организации и фир­­­ми, съобразно със специфичните особености на тех­ните обекти, издават вътрешни наредби, заповеди и инструк­ции за осигуряване на пожарната им безопасност.

(2) За създаване на организация за осигуряване на пожарната безопасност (ПБ) се разработват планове за действия на личния състав при пожар.

(3) За обекти, в които броят на работещите е по-малък от 5 (пет), може да се изготвят само вътрешни правила (инструкции) за осигуряване на пожарната безопасност (ПБ).

(4) Наредбите, вътрешните правила и плановете се съгласуват с РСПБЗН.

(5) Собствениците и ръководителите на обекти създават организация за осигуряване на пожарната безопасност (ПБ) и носят отговорност за:

1. поддържането на пожарогасителите, пожароизвестителните системи (ПИС), пожарогасителните системи (ПГС), пожарните кранове и системите за управление на дим и топлина;

2. обозначаването на пожарните хидранти, пожарогасителите и на евакуационните пътища и изходи;

3. поддържането на проходимостта на пътищата за противопожарни цели и достъпа до водоизточниците;

4. поддържането на пожарните хидранти целогодишно, в изправно работно състояние;

5. незабавното отстраняване на неизправности в електрическите инсталации;

6. поддържането на отоплителните уреди в пожаро-безопасно състояние;

7. създадената организация при извършването на огневи работи.



Чл. 5. (1) Разрешение за устройване на временни базари, изложби, теат­рал­ни, циркови и други прояви в закрити помещения и обекти с гъвкаво покритие се дава, след съгласуване с РСПБЗН.

(2) За осигуряване на пожарната безопасност (ПБ) на преместваеми обекти с гъвкаво покритие с обща численост над 50 (петдесет) души се разработват документите по чл.4 ал.1 и 2.


ГЛАВА ТРЕТА
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ НА ОБЕКТИТЕ
Чл. 6. Извършителите на ремонтни работи по уличната водопроводна мрежа, свързани със спиране на водата и/или затваряне на улици в населените места става след писмено уведомяване на РСПБЗН.

Чл. 7.  Водоснабдителните дружества и собствениците на обекти, стопанисващи водопроводната мрежа в на­се­­ле­ните и извън населените места, са длъжни да поддържат в техническа изправност по­жар­ните хидранти от уличната водопроводна мрежа, като ежегодно до 30 (тридесети) април съставят протокол за техническото им състояние. Копие от протокола се предава в РСПБЗН в срок до две седмици след съставянето му.

Чл. 8. (1) Забранява се паркирането на превозни средства на разстояние по-малко от 5 (пет) метра  преди и след пожарните хидранти.

(2) Забранява се поставянето на съоръжения и материали, възпрепятстващи използването на хидрентите.

 (3) Всички новоизграждащи се пожарни хидранти, с изключение на тези монтирани по пътните настилки за автомобили, трябва  да се изпълняват надземни.

Чл. 9.(1) Фирмите, осъществяващи сметоизвозването и сметосъбирането на територията на община Поморие, ежегодно определят пожаро­безо­пасни места за разполагането на контейнерите за отпа­дъ­ци, като уведомяват РСПБЗН писмено за това.

(2) Контейнерите за отпадъци се разполагат на най-малко 5 (пет) метра от сгради, паркинги, горими конструкции и електрически съоръжения;

(3) Допуска се поставяне на контейнери до стените на сгради, при условие, че най-близките отвори (врати и прозорци) се намират на повече от 5(пет) метра вертикално разстояние;

(4) При неотваряеми прозорци разстоянието, посочено в ал. 3, може да се намали наполовина.

(5) Не се разрешава поставянето на контейнери за отпадъци до стени, изпълнени с горими и трудногорими топлоизолации (класове на горимост B-F) и облицовки.

Чл. 10. За ликвидиране на големи пожари по искане на органите за РСПБЗН, фирмите и гражданите предоставят в помощ тех­ни­­ка, технически и съобщителни средства, както и специалисти.

Чл. 11. (1)Пътищата за противопожарни нужди се поддържат така, че да бъде осигурен безпрепятствен достъп до обектите и водоизточниците.

(2) В случаите на затваряне на отделни участъци от пътищата по ал.1 незабавно се уведомява писмено РСПБЗН.



Чл. 12. (1) Територията на обектите постоянно се поддър­жа в добър вид и системно се почиства от производствени и други отпадъци.

(2) Горимите производствени отпадъци се събират на оп­­ре­делени места и периодично се изнасят извън района на обекта на регламентирани сметища.



Чл. 13. Нормативно изискващите се разстояния между сгра­­дите не могат да се използват за складиране на материа­ли, оборудване, отпадъчен амбалаж, за паркиране на тран­с­пор­тни средства и построяване на вре­мен­ни сгради и съоръжения.

Чл. 14. Забранява се целогодишно, паленето на открит огън, освен на определените за това места, на територията на защитените обекти в общината – бреговете на Поморийско езеро, местностите: „Корията” с. Гълъбец, „Чаирите” – до с. Горица и „Доброванските гъби” с. Козичино.

Чл. 15. (1) Изгарянето на отпадъци, паленето на огън за при­гот­­­вя­­не ­на консерви, да се извършва на пожаробезопасно раз­с­­тояние от сгради, помощни постройки и др. под непрекъснат контрол. След приключване на тази дейност огнищата да се за­гасят.

(2) Забранява се изхвърляне в контейнерите за смет на незагасена пепел от печките с твърдо гориво;

(3) Забранява се изхвърлянето на угарки от цигари от моторни превозни средства.

Чл. 16. (1)Тютюнопушенето на територията на обектите става само на определените за това места.

(2) Местата за тютюнопушене се оборудват с метални пепелници (кошчета) и 9 (девет) литрови водни / водопенни пожарогасители.



Чл. 17. На територията на взривоопасни и пожароопасни обек­ти (ако това не е свързано с технологичния процес), а та­ка също и на места, където се съхраняват и преработват го­ри­ми материали, ползването на открит огън се забранява.

Чл. 18. За извършването на капитални, планово-периодични и други ремонти, ръководителят на обекта изготвя план, съгласуван с РСПБЗН.

Чл. 19. Извършването на заваръчни и други огневи рабо­ти в обекта да се регламентират със съгласувана с РСПБЗН заповед на ръководителя.

Чл. 20. Производствените, административните и други обек­ти се осигуряват с телефонна или друга връзка, свързваща ги с РСПБЗН.

Чл. 21. Обектите се оборудват с изискващите се уреди, съо­ръ­­­­жения и средства за пожарогасене. Същите се поставят на видно и достъпно място и пе­риодично се проверяват, съгласно указанията на производителя.

Чл. 22. Автоматичните портални врати на обектите се осигуряват с устройства за ръчно задвижване.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ КЪМ СГРАДИ И ПОМЕЩЕНИЯ

Чл. 25. (1) Всички производствени, служебни, жилищни и спомагателни сгради и помещения постоянно трябва да се поддър­жат чисти от горими отпадъци.

(2) В коридорите, изходите, пожарозащитните  предверия и стълбищните клетки не се разрешава складирането на материали и оборудване.

(3) Всички врати по пътищата за евакуация, тряб­ва свободно да се отварят навън за излизане от сградата. Вратите в помещения за пребиваване на повече от 100 (сто) човека и по маршрута до крайния изход се оборудват с брави тип „Антипаник” или вратите са без заключващи и фиксиращи устройства.

(4) Вратите, ограничаващи разпространението на продуктите на горенето, се поддържат постоянно в изправно работно състояние. Не се допуска фиксирането им в отворено положение, освен ако не са свързани автоматиката на пожароизвестителната система (ПИС).

(5)  Допуска се вратите на евакуационните изходи от помещения с категория на производство Ф5В, Ф5Г и Ф5Д,  и от помещения на друга категория, в които пребивават по-малко от 15 (петнадесет) човека да се отварят обратно на посоката на евакуация.

(6) При използване на  подземни помещения за едновременно пребиваване на повече от 15 (петнадесет) човека да бъдат осигурени най-малко два  евакуационни изхода.

(7) По пътища за евакуация, извън и в близост до крайните евакуационните изходи се монтира евакуационно осветление, захранвано от два независими източника, като същото се поддържа постоянно в изправност.

Чл. 26. На видни места в производствените и други сгра­ди за масово пребиваване на хора, да се поставят схеми за ева­­куация, евакуационните изходи и средствата за пожарогасене.

Чл. 27. На пожароопасните места и тези, определени за тю­тюнопушене в обектите, да се поставят знаци за ­по­­жар­на безопасност, съгласно Наредба № РД-07/8 от 20 декември 2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа.

Чл. 28. Таванските, подземните и техническите помеще­ния, които не се използват, трябва да се държат заключени.

Чл. 29. Не се допуска в производствени, административ­ни, жилищни, обществени и други сгради да се изменя функ­цио­­налното им предназначение и техническото преоборудване на по­мещения и пътища за евакуация без разработване на проек­т­на документация,  утвърдена и съгласувана с РСПБЗН по реда на ЗУТ.

Чл. 30. В складовите помещения материалите се склади­рат на фигури. Местата за подреждането на фигурите се оз­на­ча­ват с ограничителни линии. Срещу вратите на складовете се оставят проходи, широки не по-малко от 1 (един) метър.

Чл. 31. Не се допуска паркиране и ремонт на товаро-раз­то­вар­­ни и транспортни средства в складови помещения.

Чл. 32. Не се допуска използването на открит огън на раз­с­­тоя­ние по-малко от 50 (петдесет) метра от пожароопасни и взривоопасни обекти.

ГЛАВА ПЕТА
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАС­НОСТ КЪМ ТЕХНИЧЕСКИТЕ ИНСТАЛАЦИИ И СЪОРЪЖЕНИЯ

Чл. 33. След приключване на работния ден захранването на електрическите вериги, с изключение на това, предвидено за захранване на консуматори с непрекъснат режим на работа се изключва.

Чл. 34. При експлоатацията, ремонта и поддържането на електрическите уреди, съоръжения и инсталации не се разрешава:

1. използването на нестандартни и подси­лени предпазители в електрическите табла;

2. съхраняването на материали или престоят на транспортни и други технически средства върху ревизионните шахти на тунели с елек­трически кабели, в помещенията на главните разпределителни табла, както и разполагането на горими материали на разстояние, по-малко от 1 (един) метър, от главни и разпределителни елек­трически табла;

3. нарушаването на степента на защита на електрическите съоръжения (IP) и категорията на взривозащитата на електрическите съоръжения, работещи в места от групи „По­вишена пожарна опасност“ и „Експлозивна опасност“ съгласно глава дванадесета от Наредба № Із-1971 от 29 октомври 2009 г. за строително- технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар;

4. полагането на проводници и монтирането на елементи на електрическите инсталации в нарушение на изискванията, определени в глава дванадесета от Наредба № Із-1971 от 29 октомври 2009 г. за строително- технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар;

5. нарушаването на инструкциите на про­изводителите за монтаж и експлоатация на електрически съоръжения и изделия;

6. използването на електронагревателни уреди (ютии, котлони, бързовари и други подобни) извън специално оборудваните за тази цел непожароопасни места, определени със заповедите по чл. 9, ал. 2, т. 2 и т.4 от настоящата наредба.

Чл. 35. (1) Преди настъпване на есенно-зимния период отоплителните уреди и съоръжения се проверяват и при необходимост се ремонтират за осигуряване на пожарната им безопасност.

(2) Комините и димоотводните тръби се почистват от сажди и отлагания в началото на отоплителния период и периодично при необходимост, като се вземат мерки за пожарната безопасност (ПБ).

(3) Комините, предвиждани за скари, фритюрници и други подобни, се осигуряват с негорими мастни филтри (мазниноуловите­ли), които се почистват периодично съгласно инструкциите на производителите.

(4) Извършените мероприятия за оси­гуряване на пожарната безопасност (ПБ) на отоплителните уреди и съоръжения по ал. 1 – 3 се удостоверяват с протокол.



Чл. 36. (1) Елементите на защитната ав­томатика на съоръженията се проверяват в съответствие със сроковете, определени в инструкциите или указанията на производи­теля. Резултатите от извършената проверка се документират.

(2) Когато в инструкциите и/или в указа­нията на производителя не са посочени сро­кове за проверка, елементите на защитната автоматика на съоръженията се проверяват не по-рядко от веднъж годишно.



Чл. 37. При експлоатацията на отоплител­ните и вентилационните инсталации, уреди и съоръжения не се разрешава:

1. използването на неизправни инсталации, уреди и съоръжения, както и в несъответствие с техническите изисквания за техния монтаж и експлоатация;

2. използването на инсталациите, уредите и съоръженията в нарушение на изискванията на глави осма, девета и десета от Наредба № Із-1971 от 29 октомври 2009 г. за строително- технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар;

3. употребата на ЛЗТ и ГТ за разпалване;

4. сушенето и поставянето на материали и оборудване върху уреда и на разстояние, по-малко от определеното в инструкциите на производителите;

5. използването на въздухопроводите и инсталационните канали като димоотводи;

6. принудителното възпламеняване на горимите отлагания по комините и вентила­ционните въздухопроводи;

7. повторното запалване на печки с течно гориво, преди те да са се охладили;

8. оставянето без наблюдение на печки с твърдо, течно и газово гориво и други отоплителни уреди (с изключение на тези с автоматичен режим на работа);

9. разполагането на локални отоплителни уреди и на димоотводните им тръби на раз­стояние, по-малко от 0,5 м. (петдесет сантиметра), от продукти с класове по реакция на огън В – F.



Чл. 38. В котелните помещения не се разрешава:

1. оставянето на работещи котли без кон­трол, при липса на съответната автоматика;

2. поставянето на горими материали и продукти върху конструкцията и оборудването на котлите и тръбопроводите;

3. извършването на дейности и съхраня­ването на материали и оборудване, които не са свързани с обслужването на съответната инсталация и повишават пожарната опасност.



Чл. 39. Не се допуска производство, доставка и продажба на електрически уреди и апарати, без да са съгласувани с РСПБЗН или придружени необходимата документация за безопасност.

Чл. 40. В края на работното време всеки работник/служител е длъ­жен да провери и  остави в пожаробезопасно състояние свое­то работно място, да изключи апаратите, машините и съоръженията, с които се работи.
Чл. 41. Всички неизправности в електрическите инсталации, които могат да предизвикат искрене, късо съединение, нагряване на изолация и други се отстраняват незабавно.

ГЛАВА ШЕСТА
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ТЪРГОВЦИТЕ, ОСЪЩЕСТВЯВАЩИ ДЕЙНОСТИ ПО ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ

Чл. 42. Търговци могат да извършват следните дейности, свързани с пожарната безопасност (ПБ):

1. пожарогасителна дейност;

2. спасителна дейност;

3.противопожарно обезопасяване и провеждане на превантивни и организационни мероприятия за осигуряване на пожарната безопасност (ПБ) в обекти;

4. (В сила от 19.05.2012 г.) експлоатация на противопожарни уреди и съоръжения.

Чл.43. Забранява се извършването на дейностите по чл. 42 без получено разрешение по установения ред, съгласно Закона за МВР.
ГЛАВА СЕДМА

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ПОЖАРНАТА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ ИЗВЪРШВАНЕ НА ОГНЕВИ РАБОТИ
Чл.44. Огневите работи се извършват на постоянни и временни места.

Чл.45. (1) Постоянните места за извършване на огневи работи се оборудват с пожаротехнически средства съгласно т. I.34 от приложение № 2 към чл. 3, ал. 2 от Наредба № Із-1971 от 2009 г. за строително - технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.

(2) Временните места за извършване на огневи работи се оборудват с пожаротехнически средства съгласно т. I.35 от приложение № 2 към чл. 3, ал. 2 от Наредба № Із-1971 от 2009 г. за строително - технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар, а по преценка на ръководителя на огневите работи - и с допълнителни такива.



Чл.46. Ръководителите на обекти са длъжни да създадат организация за пожаробезопасно извършване на огневите работи, преди, по време и след провеждането им.
ГЛАВА ОСМА

ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ КАТЕГОРИЗИРАНЕ НА ТУРИСТИЧЕСКИ ОБЕКТИ
Чл.48 (1) Служители на РСПБЗН участват в общинските комисии, определящи категорията на следните видове туристическите обекти:

1.средства за подслон и места за настаняване с над 50 души пребиваващи;

2.заведения за хранене и развлечения със закрита, застроена площ над 150 кв.м.

(2) По време на проверките, собствениците са длъжни да предоставят проектна и друга документация, за определяне на характеристиките на обектите.

(3) В протоколите от извършени проверки, служителите на РСПБЗН дават писмено заключение за пожарната безопасност.

ГЛАВА ДЕВЕТА

АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ
Чл. 47. Нарушителите на тази Наредба носят администра­тив­но-наказателна отговорност, съгласно ЗМСМА и ЗАНН, освен ако не подлежат на по-тежко наказание.

Чл. 48. Нарушителите на Наредбата се наказват с глоба в размер от 50 до 500 лева, като заплащат и размера на причинените щети.

Чл. 49. Актовете за установяване на административни нарушения се съставят от служителите на Районна служба “Пожарна безопасност и защита на населението” гр.Поморие и служители от общинската администрация, определени със заповед на Кмета на Община Поморие.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Тази Наредба се издава на основание чл.22, ал.1 във връзка с чл.21, ал.1, т.13 от ЗМСМА  и влиза в сила от датата на приемането й.

§ 2. Наредбата отменя от датата на влизането си в сила Наредба № 3 за пожарната и аварийна безопасност на територията на Община Поморие, приета с с Решение № 109/22.04.2004г. на Общински съвет – Поморие.



§ 3. Контрол по изпълнението на Наредбата се възлага  на Кмета на Община Поморие.

§ 4. Наредбата е приета с Решение № 455/08.02.2013г. на Общински съвет - Поморие.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница