Наредба за управлението на търговски дружества с общинско имущество и общински предприятия



Дата25.07.2016
Размер129.78 Kb.
#5599

Наредба за управлението на търговски дружества с общинско имущество и общински предприятия

НАРЕДБА
за управлението на търговски дружества с общинско имущество и общински предприятия
РАЗДЕЛ І. Общи положения.
Чл.1. С тази Наредба се определят реда и условията, по които общинският съвет организира управлението и упражнява правомощията на собственик на капитала в търговските дружества с общинско имущество.

Чл.2. Общинският съвет упражнява правата си по предходния член чрез избраните от него управителни и други органи при условията на тази Наредба.


РАЗДЕЛ ІІ. Образуване, преобразуване и прекратяване на еднолични търговски дружества с общинско имущество
Чл.3. Образуването на еднолични търговски дружества с общинско имущество става с Решение на Общински съвет по реда на разпоредбите на Търговския закон.

Чл.4. Преобразуването се извършва с Решение на органа, посочен в чл.3 от Наредбата.

Чл.5. /1/ Прекратяването на едноличните търговски дружества с общинско имущество се извършва по реда на ТЗ с решение на Общинския съвет.

/2/ След прекратяването на дружествата се извършва ликвидацията им с решение на Общински съвет по реда на ТЗ.

Чл.6. Преобразуването и прекратяването на търговските дружества, в които Общината е акционер или съдружник се извършва по реда на ТЗ и условията на дружествения договор /устава.
РАЗДЕЛ ІІІ. Органи на управление на търговските дружества с общинско имущество
Чл.7. В едноличните търговски дружества с общинско имущество, правомощията на Общото събрание се упражняват от Общинския съвет.

Чл.8. /1/. Орган на управление на едноличните дружества с ограничена отговорност е управителят.

/2/. Органи на управление на едноличните акционерни дружества са: съветът на директорите /при едностепенна система/ или управителният и надзорният съвет /при двустепенна система/.

Чл.9. /1/. Органите на търговски дружества, в които Общината е съдружник или акционер, се формират при условията и по реда на ТЗ.

/2/. /изм.Решение № 668/Пр.59/30.09.2010 г./ В търговски дружества, в които общината е съдружник или акционер, Общинският съвет се представлява от Председателя на Общинския съвет.
РАЗДЕЛ ІV. Управление на едноличните търговски дружества с общинско имущество
Чл.10. /1/. Общинският съвет като едноличен собственик на капитала на едноличните дружества с ограничена отговорност с общинско имущество взема решения, които са в правомощията на Общото събрание по ТЗ.

/2/. Общинският съвет взема решение по всеки друг въпрос, отнасящ се до управление на дружеството, в това число: утвърждаване инвестиционната програма на дружеството; банково кредитиране на дружеството и съответното обезпечаване чрез залог или ипотека върху дълготрайните му активи и др.

Чл.11. /1/. Общинският съвет като едноличен собственик на капитала на едноличните акционерни дружества с общинско имущество взема решения, които са в правомощията на Общото събрание по ТЗ.

/2/. Общинският съвет взема решение по всеки друг въпрос, отнасящ се до управление на дружеството, в това число: утвърждаване инвестиционната програма на дружеството; банково кредитиране на дружеството и съответното обезпечаване чрез залог или ипотека върху дълготрайните му активи и др.

Чл.12. /изм.Решение № 668/Пр.59/30.09.2010 г./ Общинският съвет избира и освобождава управителите и контрольорите в едноличните търговски дружества с ограничена отговорност с общинско имущество, както и членовете на надзорния съвет, съответно на съвета на директорите, в едноличните акционерни дружества с общинско имущество и определя тяхното възнаграждение по предложение на Общинския съвет”.

Чл.13. /1/. /изм.Решение № 668/Пр.59/30.09.2010 г./ Договорът за управление на едноличното търговско дружество с ограничена отговорност с общинско имущество се сключва и прекратява от Председателя на Общинския съвет.

/2/. В договора за управление се определят правата и задълженията на страните по тях, отговорността на страните при неизпълнение на договора, основанията за прекратяването му, както и размера на изплащаното възнаграждение.

/3/. Договорите по ал.1 се сключват за срок от 3 години.

/4/. Удължаване на срока на договорите по ал.1 става след решение на Общинския съвет.

/5/. Възнагражденията на членовете на изпълнителните и контролните органи на общинските предприятия – еднолични търговски дружества се определят от едноличния собственик на капитала – Общинския съвет.

/6/. В случаите на предсрочно освобождаване на управителя, се назначава временно изпълняващ длъжността с решение на общинския съвет. Договорът за управление с временно изпълняващия длъжността се сключва със срок до избиране на нов управител.

Чл.14. /1/ /нова алинея доп. с Решение № 668/Пр.59/30.09.2010 г./ Договорите за управлението с членовете на съвета на директорите при едноличните акционерни дружества се сключват и прекратяват от Председателя на Общинския съвет.

/2/. Договорът за възлагане на управлението с члена на съвета на директорите, избран за изпълнителен директор от съвета на директорите при едноличните акционерни дружества с едностепенна система на управление, се сключва от председателя на съвета на директорите.

/3/. Договорът за възлагане на управлението с членовете на управителния съвет, избрани от надзорния съвет при едноличните акционерни дружества с двустепенна система на управление, се сключва от председателя на надзорния съвет.

Чл.15. /1/. Не могат да бъдат управители на еднолични дружества с ограничена отговорност с общинско имущество, физически или юридически лица, които:

1. От свое или от чуждо име извършват търговски сделки;

2. Са съдружници или акционери в други търговски дружества;

3. Заемат длъжност в органи на други дружества;

4. Са лишени от правото да заемат материално-отчетническа длъжност;

5. Са управители, контрольори и членове на изпълнителни или контролни органи на друго държавно или общинско еднолично търговско дружество;

6. Са народни представители, областни управители, заместник – областни управители, кметове, заместник кметове, кметски наместници и общински съветници.

/2/. Не могат да бъдат управители на еднолични дружества с ограничена отговорност с общинско имущество и физически лица, които работят по трудов договор.

Чл.16 /1/ По решение на Общинския съвет може да се възложи на контрольор да следи за опазване на дружественото имущество, опазване на дружествената уредба и договора за управление.

/2/. Трудовото възнаграждение и начина на сключване на договора с контрольора се определя от Общинския съвет по /1/.

Чл.17. /1/. Не могат да бъдат контрольори в еднолично дружество с ограничена отговорност с общинско имущество:

1. Управителите, техните заместници и наетите лица в дружеството;

2. Съпрузите, роднини по права или по съребрена линия до трета степен на лицата по т.1.

3.Лишените от правото да заемат материално - отчетническа длъжност;

4. Управителите и членовете на изпълнителни или контролни органи на друго държавно или общинско еднолично търговско дружество;

5. Народни представители, областните управители, заместник – областните управители, кметовете, заместник кметовете, кметските наместници и общинските съветници.

Чл.18. /1/. Не могат да бъдат членове на съветите на директорите, на НС и УС на едноличните акционерни дружества с общинско имущество, физически или юридически лица, които:

1. От свое или от чуждо име извършват търговски сделки;

2. Са съдружници или акционери в други търговски дружества;

3. Са лишени от правото да заемат материално-отчетническа длъжност;

4. Са били членове на изпълнителни или контролни органи или неограничено отговорен съдружник в дружеството, когато то е прекратено поради несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори;

5. Са съпрузи или роднини по права или по съребрена линия, включително и по сватовство до трета степен на друг член на орган на управлението на дружеството;

6. Са управители, контрольори и членове на изпълнителни или контролни органи на друго държавно или общинско еднолично търговско дружество;

7. Са народни представители, областни управители, заместник – областни управители, кметове, заместник кметове, кметски наместници и общински съветници.

Чл.19. /1/ Договорите с управителите, контрольорите, членовете на съветите на директорите и членовете на НС, се прекратяват преди изтичане на срока:

1. По взаимно съгласие на страните;

2. По искане на лицето с предизвестие, не по – малко от 3 месеца;

3. След решение на Общинския съвет - с предизвестие от 1 месец;

4. При преобразуване или прекратяване на едноличното търговско дружество с общинско имущество, както и при промяна на собственика на капитала на дружеството;

5. В случай на смърт или поставяне под запрещение на физическото лице, съответно – в случай на обявяване в несъстоятелност или прекратяване на юридическото лице;

6. При възникване на някое от обстоятелствата обуславящо забрана или ограничение за лицето за изпълнение на съответните функции, съгласно чл. 15, 17 и 18.

7. Поради фактическа невъзможност на лицето да изпълнява задълженията си повече от 60 дни;

8. Поради други условия посочени в договора.

/2/ Договорите с управителите, с членовете на съветите на директорите и с членовете на НС могат да бъдат прекратени преди изтичане на срока без предизвестие от органа, който упражнява правата на едноличния собственик на капитала:



  1. При трайно неизпълнение на икономическите показатели;

  2. При нарушение на закона, извършено при или по повод изпълнението на задълженията по договора или при нарушение на тази Наредба;

  3. При извършване на действия или бездействия на лицето, довело до влошаване на финансовите резултати на търговското дружество или от които са произтекли щети за дружеството

/3/ Договорите с контрольорите могат да бъдат прекратени преди изтичане на срока от органа, който упражнява правата на едноличния собственик на капитала при условията на ал.2 т.2 и т.3.

Чл.20. /1/. /изм.Решение № 668/Пр.59/30.09.2010 г./ При прекратяване на дружеството, освен случаите на несъстоятелност, Общинският съвет определя и ликвидатор/и/, определя възнаграждението и възлага на Председателя на Общинския съвет да ск8лючи договор с него /или тях/.

/2/ Не могат да бъдат ликвидатори лица лишени от правото да заемат материално-отчетническа длъжност.

/3/ В договора с Ликвидатора се определят:

1.Правата и задълженията на страните.

2.Размера на възнаграждението и начина на заплащането му.

3.Отговорността на страните за неизпълнение на договора.

4.Срока за приключване на ликвидацията.


РАЗДЕЛ V. Задължения на органите на управление
Чл.21. /1/. Управителите на едноличните дружества с ограничена отговорност с общинско имущество и членовете на съвета на директорите, нямат право без съгласието на Общинския съвет, да:

  1. Вземат решение за разпореждане с недвижими имоти и да ги обременяват с вещни тежести;

  2. Дават обезпечения в полза на трети лица;

  3. Предоставят на физически лица, граждански дружества, търговски дружества и други юридически лица информация за финансово – икономическото състояние на дружеството;

  4. Отдават под наем дълготрайни активи на дружеството, чиято стойност надхвърля 5% от общата балансова стойност на дълготрайните материални активи.

/2/. Управителите на едноличните дружества с ограничена отговорност с общинско имущество нямат право да ангажират сумарно повече от 50% от общата балансова стойност на дълготрайните активи чрез отдаване под наем на дълготрайните материални активи, внасяне в капитала на дружества на вещни права върху дълготрайните материални активи и финансови дълготрайни активи.

Чл.22. /1/. Разпореждането и отдаването под наем на дълготрайни материални активи се извършва от управителя, съответно ръководните органи на дружеството по реда на Наредбата за реда за придобиване и управление с общинско имущество.

/2/. Дружествата са длъжни да внасят в общинския бюджет 50% от получените наеми от отдадените под наем имоти и вещи в срок до 15-то число на следващия месец.

/3/ /нова алинея, Решение № 969/Пр.58/26.04.2007 г./ Разпоредбите на чл.22, ал.2 не се отнасят, считано от датата на приемане на тази наредба за дружества с общинско имущество, чието предназначение е единствено за извършване на дейности, свързани с отдаване под наем”.

Чл.23 /1/ Органите за управление на търговските дружества с общинско имущество внасят всяка година в Общински съвет за утвърждаване инвестиционна програма за съответната година.

/2/ Органите на управление на търговските дружества с общинско имущество представят пред Общински съвет за разглеждане и приемане годишни отчети за дейността на търговското дружество, в т.ч. и отчет за изпълнение на инвестиционната програма. По решение на Общинския съвет могат да се разглеждат и шестмесечни отчети за дейността на търговските дружества.

/3/ Органите на управление на търговските дружества с общинско имущество ежемесечно до 15-то число на всеки следващ месец представят пред кмета на общината месечен отчет за приходите и разходите, до 20-то число на месеца, следващ тримесечния и шестмесечния отчетен период – пълен пакет от документи, включващ баланс, отчет за приходите и разходите и анализ за финансово-икономическото състояние и до 31 март на следващата година – годишен отчет.

Чл.24 /1/ Търговските дружества с общинско имущество с изключение на лечебните заведения отчисляват дивидент в размер на 25% от балансовата печалба, установена с годишния счетоводен отчет след приспадане на отчисления за фонд резервен на не-повече от 10% от печалбата на годишния счетоводен отчет.

/2/ Дължимият на общината дивидент се внася по приходната сметка на общинския бюджет в срок до 31 май на следващата година.
РАЗДЕЛ VІ. Общински предприятия
Чл.25. /1/ Общинските предприятия са специализирани звена на общината за управление на общинско имущество за задоволяване на потребностите на населението и за осигуряване изпълнението на общински дейности.

/2/ Общинските предприятия се финансират изцяло от общинския бюджет и са второстепенни разпоредители с бюджетни кредити.

/3/ Общински предприятия се създават за изпълнение на общински дейности в следните направления:


  1. благоустройство и други обществени дейности, изграждане, поддържане и управление на обекти – общинска собственост;

  2. управление и поддържане на общински пазари и тържища;

  3. социално обслужване;

  4. обредна дейност;

  5. ученическо почивно дело.

Чл.26 /1/ Общинските предприятия се създават, преобразуват и закриват с решение на Общинския съвет.

/2/ Общинските предприятия осъществяват дейността си въз основа на правилник, приет от Общинския съвет, с който се определят дейността, структурата, числения състав и предоставеното на предприятията общинско имущество.

/3/ Директорите на общинските предприятия се назначават от кмета на общината.

Чл.27 /изм.Решение № 668/Пр.59/30.09.2010 г./ Имоти и вещи, общинска собственост, се предоставят за ползване на общинските предприятия със заповед на кмета на общината, след решение на Общинския съвет.


РАЗДЕЛ VІІ. Регистри на търговските дружества с общинско имущество и общинските предприятия
Чл.28. В общината се създават и поддържат регистри на търговските дружества с общинско участие и на общинските предприятия, съгласно Наредба № 5 от 10.09.2005г. за утвърждаване на образците на актове за общинска собственост и на регистрите, предвидени в ЗОС, и за определяне реда за съставянето, воденето и съхраняването им.

Чл.29. /1/ Регистърът на общинските предприятия се води в дирекция “Финанси, бюджет и общинска собственост”.

/2/ В регистъра за общинските предприятия се вписват:

1. наименованието на предприятието (графа № 2);

2. данните за съдебната регистрация на предприятието, в това число преобразуването и прекратяването му (графа № 3);

3. предметът на дейност на предприятието (графа № 4);

4. органите на управление на предприятието (графа № 5);

5. броят заети лица по щатно разписание (графа № 6);

6. предоставеното на предприятието недвижимо общинско имущество чрез посочване на актовете за общинска собственост (графа № 7).

Чл. 30. /1/ Регистърът на търговските дружества с общинско имущество се води в дирекция “Финанси, бюджет и общинска собственост”.

/2/В регистъра за търговските дружества с общинско участие се вписват:

1. наименованието на търговското дружество (графа № 2);

2. данните за съдебната регистрация на търговското дружество, в т. ч. за преобразуването и прекратяването му (графа № 3);

3. размерът на общинското участие в капитала на търговското дружество (графа № 4);

4. лицата, които представляват общината в органите за управление и контрол на търговското дружество (графа № 5);

5. възнаграждението на лицата, които представляват общината в тези органи (графа № 6).

Чл.31 /1/ Вписването в регистрите се извършва от определено длъжностно лице от дирекция “Финанси, бюджет и общинска собственост”, което:


  1. Извършва вписвания в регистъра въз основа на заверен препис от акта, удостоверяващ подлежащите на вписване обстоятелства;

  2. Дава справки и издава удостоверения за вписаните обстоятелства;

  3. Комплектова преписки за търговските дружества с общинско имущество и за общинските предприятия.

/2/ Длъжностното лице по ал.1 поставя дата след всяко вписване и се подписва.

Чл.32 /1/ Органите на управление на търговските дружества с общинско имущество, представляващите общината в търговските дружества, в които тя е акционер или съдружник и директорите на общинските предприятия изпращат до длъжностното лице по чл.31 /1/ преписи от актове, удостоверяващи обстоятелствата, подлежащи на вписване, в 3-дневен срок от издаването им.

/2/ Лицата по ал.1 изпращат на длъжностното лице и копие от съдебното решение за вписване на обстоятелствата в търговския регистър.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. /изм.Решение № 668/Пр.59/30.09.2010 г./ Тази Наредба се приема на основание чл.51, ал.5 от Закона за общинската собственост”.

§2. Настоящата Наредба отменя Наредбата приета с Решение № 67 от Протокол № 9 от 10.02.2000 г. на Общински съвет – Горна Оряховица, изм. и доп. с Решение № 471 от Протокол № 33 от 26.04.2001 г., изм. и доп. с Решение № 4 от Протокол № 2 от 20.11.2003 г.

§3. Измененията и допълненията на настоящата Наредба могат да бъдат извършвани само с решение на Общинския съвет.

§4. В 3-месечен срок от влизане в сила на настоящата Наредба органите на управление на търговските дружества с общинско имущество са длъжни да извършат необходимите промени в устава/учредителния акт в съответствие с Наредбата, както и да предприемат необходимите действия по вписването им в Търговския регистър.

§5. /1/ С влизане в сила на настоящата Наредба наименованието бюджетно звено се променя на общинско предприятие.

/2/ Кметът на общината е длъжен в едномесечен срок от влизане в сила на настоящата Наредба да приведе в съответствие с изискванията на чл.29 ал.3 наименованието на длъжностите на досегашните управители.

/3/ В тримесечен срок от влизане в сила на настоящата Наредба управителите /директорите/ на бюджетните звена /общинските предприятия/ са длъжни да изготвят и внесат за приемане от Общински съвет правилниците по чл.29 ал.2.

§6. Настоящата Наредба е приета с Решение № 774 от Протокол № 47 на Общински съвет – Горна Оряховица.



ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ГОРНА ОРЯХОВИЦА
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница