Нежната европа



Дата10.04.2018
Размер117.65 Kb.
#66163


НЕЖНАТА ЕВРОПА
Някой беше казал, че жените са солта на земята, че са по-близо до природата, защото създават живот и носят основната отговорност за развитието му.
Още от най-дълбока древност светът се е делял на две половини – мъжка и женска. Които обаче съвсем не са винаги равнопоставени. Представата, която цари от стари времена е, че мъжете са силни, активни, разумни, а жените – на противоположния полюс – слаби, пасивни, интуитивни и ирационални. В резултат на което мястото им е само и единствено вкъщи – да се грижат за благоденствието и комфорта на съпруга, за възпитанието на децата и уюта в дома. И тази идея е толкова дълбоко вкоренена в съзнанието, че се смята за произлизаща от биологичните особености, а не като наложена от културата и възпитанието. След дълги векове на покорство обаче, нежната половина от човечеството се заема да поправи несправедливостта. И започва да се бори за правата си. Жените са също толкова умни, активни и практични, колкото и мъжете, и могат с абсолютно същия успех да се реализират в икономиката и политиката. И го доказват.
В една голяма част от света, жената вече не е само майка и домакиня, тя е и бизнесдама, активен участник в обществения живот на страната си. Ето защо жените са и опора на обществото, защото съчетават грижите на майката, предприемчивостта на предприемачката и отговорността на жената-политик.


Личностното, вътрешно пространство на жената е необятно – в него има от всичко – и от радостите, и от мъката, и от разума, и от чувствата, и от доброто, и от злото. Казват, че живеем в мъжки свят. Истината е, че днешната действителност принадлежи на жените. 21-ви век разкрива един нов свят и в него централно място заема жената.

Жената успява да се наложи в днешно време в един свят, създаден от мъже, но ненапразно казват, че зад всеки успял мъж стои една жена. Тя отдавна не е просто равноправна с мъжете – вече е започнала да ги измества. Заема техните ръководни постове, научила се е сама да издържа семейство и да отглежда деца, преборва се без чужда помощ с всички житейски трудности. В интерес на истината тя вече е получила признание за постижението си. Но жената е много повече от амбициозен участник в обществено-политическия живот, нейната същност се е запазила, тя е такава, каквато винаги е била – просто жена.




Жената е преди всичко майка. Най-великото дело на жената е нейното майчинство. Така е отредила природата и никое от постиженията на мъжете не може да се сравни с раждането на едно човешко същество. Раждането е едно свещено действие, което не може да се сравни с нищо друго. Но да бъдеш майка не означава само да родиш дете. Да родиш дете, да го отгледаш, възпиташ, да направиш от него Човек – това е много трудно, но именно това носи най-голямо удовлетворение на жената. Защото да си майка е призвание. Животът няма да бъде пълноценен, ако не оставиш на света частица от себе си.






Още от древни времена хората са почитали жената майка. Древните представители на човешкия род са почитали Богинята-майка.Тя се явявала като майка на боговете, а от там и на всички хора. Майката е необходим духовен спътник в страшния и труден път на всеки човек. Тя е фактор, формиращ идейното начало, вдъхновяващата сила, която укрепва съзнанието на чедата си. Заемайки трайно място в сърцето, в дълбоко интимния свят на всеки човек майката е вдъхновение и сила и любовта към нея е неразделно свързана не само с любовта към дома, а и към родното въобще.

Жените в Европа са „Нежната Европа” – Европа на красотата, нежността, добротата, любовта и майчинските грижи, творчеството и градивността, мъдростта и деликатната дипломация.




В контекста на Обединена Европа ролята на жените нараства, защото жените на контитента освен майки и работещи жени са също и европейски гражданки. Независимо от националната си принадлежност, вероизповедание и възраст те са загрижени за бъдещето на техните деца, т.е. за бъдещето на Европа. Те искат да направят Европа един по-добър дом за техните деца и за всички нас.
Българките са също гражданки на Европа. Като представителки на страна, новоприета членка на Европейския съюз, те са особено съпричастни към бъдещето на Обединена Европа. Те искат техният глас да бъде чут и да участват активно в подреждането на този европейски дом.
Асоциацията за Европейско партньорство по проект „Нежната Европа” по План Д – Демокрация, Диалог и Дебат на Европейската комисия чрез възобновяване на една традиционна форма на общуване между жените организира дискусионни срещи под формата на „европейски седенки”, за да могат българките да се включат активно в дебата за бъдещето на Обединена Европа, за тяхното място и роля в тази Европа, да се споделят различни мнения и визии за Европа на представителките на три поколения, като се съпоставят гледните точки на представителите на различните поколения, различните етноси и вероизповедания в контекста на членството на България в ЕС.
Основни цели на проекта:

  • Да се инициира обществен диалог по отношение на очакванията на целевите групи от Обединена Европа

  • Да се направи принос за изграждането и укрепването на гражданското общество в страната

  • Да се допринесе за изграждане на европейско гражданско самосъзнание при целевите групи

  • Гласът на българските граждани, в качеството им на европейски граждани, за бъдещето на Европа да се чува в институциите на ЕС

  • Да се обхванат целеви групи, останали настрана от целевите информационни и комуникационни кампании по въпросите на евроинтеграцията и ЕС

  • Да се повиши информираността на целевите групи за ролята, инициативите, политиките и програмите на ЕС

  • Да се представят възможностите и предизвикателствата, които предоставя членството на България в ЕС за целевите групи

  • Да се осигури покритие на цялата територия на страната от дейностите по проекта, особено в по-малките градове



Проблеми за решаване:

  • Липса на изградено европейско гражданско самосъзнание при по-голямата част от целевите групи

  • Липса на диалог между европейските институции и българското гражданство – и в частност – целевите групи

  • Липса на механизми за въздействие на целевите групи върху политиките на ЕС и бъдещето на Обединена Европа

  • Недостатъчна информираност на целевите групи за възможностите и предизвикателствата от членството в ЕС


Целева група: жени от различни възрасти, етноси, вероизповедания и социален статус


Основни дискусионни теми:

    • Европа за мен – каква я искам аз и каква я искат мама, баба и учителките ми

    • Ролята на жените на Обединена Европа - по-добрата част от Европа: Европа на красотата, нежността, добротата, любовта и майчините грижи, творчеството и градивността, мъдростта и деликатната дипломация

    • Как да направим Европа по-добър дом за всички нас

    • Моето бъдеще в Обединена Европа – имиграция или реализация в България

    • Европа на равните възможности за всички нас

    • Европа – място на сигурност и стабилност

    • Европейските ценности – познаваме ли ги?

    • Европа на междукултурния диалог и културното многообразие – приносът на България в европейската култура

    • Европейското гражданство – какво е различното?

    • Образованието – паспорт на младия европейски гражданин

    • Еднакви ли са или са различни гледните точки на различните поколения относно бъдещето на българката в Обединена Европа

    • България в Европа и България на Балканите – европейската перспектива на региона и др.

В рамките на проекта „Нежната Европа” се проведоха 28 европейски седенки във всички области в страната, на които жени от различни възрасти и етноси споделяха своята визия за бъдеща Европа, за мястото и ролята на жената в тази Европа, споделяха проблемите, с които се сблъскват и мечтите си за един по-добър свят за тях и децата им, споделяха различията между тях и това, което ги обединява.


Участничките в седенките от различните краища на страната даваха конкретни предложения как животът им да стане по-добър, за да могат да се чувстват като равнопставени европейки, като неразделна част от европейската общност на жените.



Жените в България се вълнуват от следните проблеми и дават конкретни предложения за подобряване на техния живот, на живота на децата им и на техните майки, за една по-добра и хуманна Европа, за Европа, гарантираща бъдещето на децата им.

Те се вълнуват от ролята на българската жена в обществения живот и приравняването й към европейката, както и от признаването на приноса на българката за подобряване на живота на европейката, искат да имат по-добри възможности за професионална реализация и да могат да участват по-активно в процеса на вземане на решения на местно, регионално, национално и европейско равнище. Азбучна истина е, че независимо от присъщата им здрава връзка с реалните измерения на живота, жените са слабо представени във властта и това трябва да се промени.

Те проявяват голям интерес към политиките на ЕС, към Лисабонския договор и План Д на Европейската комисия. Искат да знаят как тези политики и документи ще се отразят върху живота им, върху живота на техните деца и майки. Ратуват за създаване, укрепване и по-нататъшното развитие на женски европейски лобита в институциите на ЕС. Настояват традиционните ценности на българката да станат част от общностната ценностна система на Европа. Споделят опасенията си, че ако не се подобрят условията на живот децата им ще напуснат България и настояват това да не се служи.


Бизнесдамите обсъждат трудностите, пред които се изправят жените-предприемачки и жените-мениджърки в условията на вътрешния пазар на ЕС. Констатира се, че по-натоварената със служебни и семейни задължения половина на Европа – жените, все още нямат равностойно заплащане, независимо от политиката на ЕС за равнопоставеност на половете и антидискриминационното европейско законодателство. Повдига се въпросът и за безработицата сред жените в България и в останалите страни от ЕС.
Жените настояват за информация относно начина и качеството на живот на жените от останалите страни-членки на ЕС, за съществуващите различия и за причините за тези различия.
Младите жени се доказват като истински европейски гражданки с европейско самосъзнание. Те живо се интересуват от политиките и програмите на ЕС, от Лисабонския договор и от други структуроопределящи документи. Младите хора настояват за реално признаване на дипломите им, за възможността да учат и работят свободно в Европа без ограниченията на държавните граници и националните различия. За повечето от тях въпросът за емиграцията не е на дневен ред, защото възприемат България като неделима част от Европа, като част от общия им европейски дом. Разбира се те предпочитат да останат в България, защото работата в чужбина ги отделя от роднините и приятелите им, но искат достойно бъдеще и реални възможности за професионалната и личностната им реализация.
Настоява се за подобряване на здравеопазването в България и особено на грижите за бременните и майките като се прилага опита и добрите практики на другите европейски страни.
Младите майки искат да бъдат по-добре информирани за европейските политики, касаещи в един или друг аспект статуса, социалната инфраструктура и възможностите за кариерно развитие на младите жени. Те са амбициозни и искат да съчетаят майчинството с професионалната им изява без едното да попречи на другото.
Жените с увреждания живо се интересуват как е уреден въпросът за гарантиране на равнопоставеност и за грижите, които се полагат за хората с увреждания в другите страни от Европейския съюз. Те настояват за достъпна работна среда и за спазването на принципа на справедливо заплащане срещу вложения труд.
Жените от различни етноси и вероизповедания споделят техните опасения, че принципът за равнопоставеност на половете при професионалната реализация не винаги се спазва и искат това да се промени, защото те също имат самосъзнанието на европейски гражданки.
Жените-пенсионерки настояват за достоен начин на живот, на създаване на условия да бъдат пълноценни гражданки, които да са в помощ, а не в тежест на по-младите. Те искат да се взаимства опита на останалите страни-членки и да се използват добрите европейски практики за социализацията на българските пенсионерки. Те държат да имат достъп до информация и да се чува думата им, когато става въпрос за бъдещето на техните деца и внуци.
Всички жени, участнички в седенките, предлагат да се засили общественият диалог за бъдещето на Обединена Европа и да се води по-активен диалог между Европейските институции и гражданите, като в тези дебати активно да участват и българските жени. Настояват за активни партньорства и по-широко представителство на българските жени в европейските женски организации на общностно ниво и в европейските институции, за по-активното им включване в решаването на общоевропейски и глобални проблеми, като например затоплянето на климата, чистотата на градовете и др. Те изтъкват необходимостта от запознаване на българите с европейските ценности и за популяризиране на българските ценности в Европа.

Българките искат мир и стабилност в Европа, за да живеят спокойно и да отглеждат децата си. Те настояват да знаят каква е европейската перспектива на Балканите.




Обобщени предложения

на участничките в седенките, връчени на



Министъра по европейските въпроси.


  • Ние, българските жени желаем да бъдем по-тясно приобщени към общността на останалите европейки, чрез по-активното включване на българските организации на жените в женски организации и форуми на европейско ниво, за да можем реално да почувстваме европейския дом и като свой дом



  • Жените да участват по-активно в управлението и в процеса на вземане на решения, както на национално, така и на европейско ниво



  • Българските дипломи не само формално, но и реално да бъдат признавани във всички европейски страни



  • Да се създадат условия нашите деца да искат да останат и да се реализират в родината си, чрез по-добро заплащане на техния труд и възможности за професионална реализация



  • Да се създадат условия за по-достоен живот на всички поколения българки, за да могат да се почувстват и като европейки чрез по-добри финансови и здравословни условия на труд, адекватни социални придобивки и по-високи пенсии



  • Не само с официални документи, но и на практика да се създадат равни възможности за всички жени от различни етноси и вероизповедания, така че да отпаднат напълно различията при професионалната и социалната реализация чрез въвеждане на общовалидни критерии при подбора на кадрите и кариреното им развитие



  • Да се вземат реални мерки за подпомогане на майчинството, чрез добро материално осигуряване по време на майчинство и създаване на небходимата социална инфраструктура, за да не влияе то отрицателно върху кариерното развитие на младите жени, с което ще се стимулира и раждаемостта



  • Европа да продължава да бъде място на мир, сигурност и стабилност, където ние, европейките, можем да живеем спокойно и да отглеждаме децата си



  • Да се възродят българските традиции и българските традиционни ценности, за да се превърнат в неразделна част от европейските ценности, което ще е нашият духовен и морален принос към ЕС








Каталог: html-bg
html-bg -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008 с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
html-bg -> Асоциация за европейско партньорство /аеп
html-bg -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
html-bg -> Сценарий за събитието Подготвяне и изпращане на покани
html-bg -> Асоциация за европейско партнорство /аеп
html-bg -> Асоциация за европейско партньорство /аеп
html-bg -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008 с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
html-bg -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
html-bg -> Асоциация за европейско партньорство /аеп
html-bg -> Асоциация за европейско партньорство /аеп


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница