New bg/ L n I. 115352 c. 18. html#. VeigQWdmQb4 Фармацевти дават съвети за предпазване от грип



Дата26.10.2018
Размер221 Kb.
#100784
www.tv7.bg, 18.10.2014г.

www.news7.bg/_l.n_i.115352_c.18.html#.VEIgQWdmQb4
Фармацевти дават съвети за предпазване от грип
Внимавайте с приема на витамини и добавки – консултирайте се със специалист, съветват аптекарите

На прага на зимата фармацевти ще консултират пациентите как да се предпазят от настинки и грипни вируси. Кампанията се провежда за първи път в избрани аптеки в цялата страна и ще продължи до края на месеца.

Приемането на повече витамини и имуностимуланти и стриктно спазване на лична хигиена са най-простите правила, които могат да ни спасят от грипа, твърдят фармацевтите. Те обаче предупреждават, че приема на такива не винаги е безобидно и е добре да се консултират с вещо лице.

Според фармацевтите, ако сега вземем мерки, през зимата ще си спестим пари за скъпи лекарства.


www.bnr.bg, 17.10.2014 г.

http://bnr.bg/varna/post/100473700/balgarskiat-farmacevtichen-sauz-zapochva-nacionalna-kampania-da-ne-vi-iznenada-zimata
Българският фармацевтичен съюз започва Национална кампания „Да не Ви изненада зимата”
Българският фармацевтичен съюз започва Национална кампания „Да не Ви изненада зимата”. Магистър-фармацевти в страната ще консултират пациенти за възможностите за превенция в есенния сезон на настинките и грипа. Съвети може да получи всеки в близо 80 аптеки, които участват от днес до 31 октомври 2014 г. Специални плакати ще обозначават аптеките, които участват в кампанията, като на интернет страницата на съюза www.bphu.bg са публикувани и техните адреси. Ще бъдат раздавани листовки със съвети за това как да подготвим организма си в борбата с вирусите.
www.bnr.bg, 17.10.2014 г.

http://bnr.bg/post/100473743
Българският фармацевтичен съюз започва от днес кампания "Да не ви изненада зимата"
Магистър-фармацевти в страната ще консултират пациенти за възможностите за превенция в есенния сезон на настинките и грипа. В Националната кампания "Да не ви изненада зимата" на Българския фармацевтичен съюз, която ще се проведе от 17-ти до 31-ви октомври, ще се включат повече от 80 аптеки. Те ще бъдат обозначени със специални плакати.

На интернет страницата на съюза www.bphu.bg са публикувани и техните адреси.

Грипът е опасно заболяване, каза в предаването „Хоризонт до обед“Димитър Маринов – заместник - председател на Софийската фармацевтична колегия на Българския фармацевтичен съюз.

Той препоръча на всички да направят необходимото, за да подготвят организма си за зимата, така че да не се разболяват.

Магистър-фармацевтите са най-достъпните медицински специалисти. Голяма част от аптеките работят по 24 часа. Това са здрави заведени, където винаги можете да влезете и да попитате абсолютно безплатно, обясни Димитър Маринов.

Цялото интервю с Димитър Маринов можете да чуете в звуковия файл.




19.10.2014 г., с. 2
Фармацевти ни съветват за грипа
Фармацевти ще консултират пациентите как да се предпазят от настинки и грипни вируси. Кампанията "Да не ви изненада зимата" се провежда за първи път в близо 80 аптеки в цялата страна и ще продължи до края на месеца. Тя е организирана от Българския фармацевтичен съюз (БФС). Приемането на повече витамини и имуностимуланти и стриктно спазване на лична хигиена са най-простите правила, които могат да ни спасят от грипа, твърдят фармацевтите.


20.10.2014 г.,с. 17
Проф. Николай Данчев, председател на Националния съвет по цени на лекарствата: „Прочистваме" платения списък с лекарствата
С проф. Данчев разговаряме за платения списък с медикаменти на здравната каса, за цените на лекарствата без рецепта и за промените, които си е поставил за цел като нов председател на съвета.
ДИАНА НЕНЧЕВА

- Какво направихте, щом поехте Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, проф. Данчев?

- На поста съм от близо месец, но вече установихме, че в позитивния лекарствен списък има включени медикаменти с повече индикации (б. р. - показания за изписването им при дадени заболявания), отколкото съществуват в разрешителното им за употреба. Да кажем, че в основния документ на медикамента (б. р. - разрешителното за употреба) е посочено, че лекарството е за хипертония. Но в платената листа на здравната каса е отбелязано, че се изписва и за второ заболяване. А би трябвало тези важни данни да са в съответствие с кратката характеристика на препарата.

- Какво наредихте, след като установихте проблема, и има ли нежелани последици за пациента?

- Когато се регистрира генеричен продукт (б. р. - това е копие на оригинален медикамент, но с изтекъл патент), производителят му не иска да му бъдат вписани всички заболявания, при които се прилага оригиналът. Т.е. ако оригиналният продукт се изписва при две заболявания, производителят на генерика иска в разрешението за употреба да се впише само едното. В този случай ние, националният съвет, нямаме право да го реимбурсираме (б.р. - НЗОК да плаща за него) за приложение срещу второто или третото заболяване, при което той също действа, тъй като това не е описано документално. И още по-ясно: генерикът може да се приема и при другите две заболявания, но производителят му не е поискал това да бъде записано.

- За да икономиса пари от одобряването на документите ли? И какви ефекти очаквате, като „прочистите,, позитивната листа от такива медикаменти?

- Някои от продуктите, които досега здравната каса е покривала при определени заболявания, вече няма да ги плаща. Затова сме изпратили писма до всички национални консултанти, до съюза на научните медицински дружества, а имаме и пълното разбиране на НЗОК, за да се направят точни консенсуси кое заболяване с какви медикаменти се лекува. Ето, вече имаме един много добър пример, без да сме изискали това да бъде сторено - невролозите под ръководството на проф. Иван Миланов са направили такова ръководство. То е подписано от всички членове на научното им дружество и в настоящия момент конкретно и ясно се знае как се лекува мозъчно-съдова болест. Същото трябва да направят онколозите, което е изключително важно - там проблемът е сериозен, тъй като разходите за терапията на онкологичните заболявания са големи. След това ще дойде ред и на кардиолозите - те ще опишат как се лекуват хипертония и другите сърдечносъдови заболявания.

- Веднага хората ще попитат значи ли, че досега някои заболявания са били лекувани неефективно?

- Не, не значи. Не е и опасно, но описаната процедура трябва да се спазва, а досега при посочените случаи не е била прилагана.

- Предвиждат ли се санкции и за кого, че в най-важния - в регистрационния, документ е записано, че дадено лекарство се прилага само при едно заболяване, а НЗОК го е плащала и при терапията на втора и трета болест?

- Санкции не се предвиждат, но с помощта на специалисти ще прегледаме фармакотерапевтичните групи. Т.е. с онколозите ще прегледаме включените в платената листа медикаменти срещу рак, с ендокринолозите - медикаментите за лечението на ендокринологични заболявания, с кардиолозите - как се лекуват сърдечносъдовите болести. „Ревизията" ще върви едновременно, т.е. за всички препарати в групата, за да не реагира даден производител и да каже „Но за другия, конкурентния медикамент подобно действие не е предприето,,. Пак повтарям - опасност за пациента не е имало, тъй като оригиналният продукт изначално лекува няколко заболявания, а това, че при генерика всички те не са описани в разрешението за употреба, не влияе негативно на болния. Но пред закона трябва да сме чисти! Чака ни доста работа.

- Колко време ще ви е необходимо, за да прецизирате лекарствения списък, в който има над 2800 медикамента?

- Ще ни трябват по около 3 месеца за терапевтична група, но проблемът не се среща при всяка от тях, а при няколко от най-големите - като онкологията.

- Като казвате онкология, и сетивата на човек се изострят. Трябва ли българите с рак да имат притеснения за досега извършваната им терапия?

- Не. Нещо, което да ги е застрашавало по отношение на безопасност и ефикасност, няма. Но при някои препарати има несъответствия и това е повече от формална гледна точка, тъй като в бъдеще генерикът ще си получи разрешението за приложение и при второ, и при трето заболяване (проблемът е най-вече с генеричните медикаменти). Словакия и Словения също са се сблъсквали с този проблем.

- Заради пропуск в нормативната уредба по времето на предишното ръководство на здравното министерство се стигна до луфт от 4 месеца, в който цеците на лекарствата без рецепта не бяха замразени и се повишиха тези на над 100 медикамента. Натъкнахте ли се и на други необходими, но не приложени промени във важни актове?



- Точно 113 са медикаментите с увеличени цени от всичките около 1300 в списъка на препаратите без рецепта. Средното оскъпяване е с 25%. А що се отнася до належащите промени, те могат и да настъпят в бъдеще. Затова и целите, които аз съм си поставил, съм разделил на краткосрочни и дългосрочни. В краткосрочните е прецизирането на платения списък, както и да избягваме фактическите грешки. Изненада ме техният брой. Доста голям е, затова и фирмите с право ни критикуват. Още нещо: знаете, че Европейската агенция по лекарствата наложи върху супер-новите медикаменти, които са на по 1-2 години, да се поставя черен триъгълник. Това означава не че не трябва да се използват, но понеже са изключително нови, лекарите задължително да съобщават за всички нежелани реакции при приложението им. Така ще се натрупа база данни. Но нашите специалисти дават изключително малко съобщения по темата.

Средно с 25% поскъпнаха 113 медикамента, които не са по лекарско предписание
Снимка на две колони – Проф. Николай Данчев завършва медицина в София, придобива и специалност по фармакология. Специализирал е в Испания, Англия, Италия, Холандия. Днес е председател на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти.


20.10.2014 г.,с. 19- 24
Пазарът на лекарства расте,но българите сами си плащат
60% от него са частни покупки. В ЕС 80% от парите за медикаменти идват от здравните каси
ВЕНЕТА ДАМЯНОВА

Азбучна истина е, че лекарствата са стока от първа необходимост. От нея българите не могат да се лишат, колкото и да са засегнати от финансова криза. Затова и на фармацевтичния пазар продажбите бележат повишение. Показват го данните за първите месеци на 2014-а. Прогнозите са, че до края на декември увеличението ще продължи и годината ще завърши с едноцифрен ръст - около 7%. Експертите обаче твърдят, че не може да се говори за възстановяване, а само за преодоляване на забавянето, защото отрицателно влияние продължават да оказват недостигът на пари от държавата - от Националната здравноосигурителна каса и Министерството на здравеопазването, както и ниските възможности на хората за „частни" покупки. Така в крайна сметка при международните сравнения излиза, че България си остава сред последните страни в Европа по задоволяване на нуждите от здравеопазване и лекарствено лечение. Удар със закъснение Всъщност финансовата криза, започнала осезаемо в България през 2009-а, засегна малко по-късно фармацевтичния пазар. Което отново доказва, че лекарствата са едно от последните орязани пера в семейните разходи. През 2012 г. за първи път от 7 години той снижи ръста си на 5,2%, докато през 2011-а спрямо 2010-а скокът беше 12%. Главна заслуга за този нисък резултат имаше аптечният пазар, който нарасна едва с 3,3%. През 2013 г. бе отчетено увеличение с 6,3%, а общата стойност на из-търгуваните лекарства достигна 2,343 млрд. лева по данни от българския клон на Международната консултантска организация в областта на здравеопазването и фармацевтичната индустрия IMS Health. По предварителни оценки в края на тази година се очаква при лекарствата по рецепта нарастването да е със 7,5% до 2,050 млрд. лева. На болничния пазар скокът ще е 15%, което прави общо 412 млн. лева. При лекарствата без рецепта ще има ръст 6% и стойност 400 млн. лева, при хранителните добавки - съответно 13% и 290 млн. лева. Много пари за тежки болести Двуцифреното повишение на т.нар. болничен пазар се дължи главно на онкологията. Там има големи недофинансирани нужди от медикаментозно лечение. Едновременно с това болните от рак българи стават все повече - над 37 хиляди новооткрити случая само за 2014 година, което прави общо над 270 000 пациенти. Скокът при лекарствата по рецепта също е заради тежки болести - рак, диабет, артрит, антитромботична терапия. Експертите коментират, че при тези два сегмента от пазара увеличението по стойност се дължи на два фактора. Първият са повече болни заради застаряващото население, стреса и некачественото лечение. Вторият са по-скъпи медикаменти. Прогресът на науката прави възможно по-ефикасното лечение, но понеже в разработката и клиничните изпитания на лекарствата се влагат огромни ресурси, те не могат да бъдат евтини. Дори и при контрола върху цените и т.нар. международно рефериране, което в интерес на истината намали стойностите, по които държавата купува медикаменти за скъпоструващи диагнози. Другата особеност е българска - Националната здравноосигурителна каса финансира скъпите терапии близо до 100% и плаща частично (25-50%) по-масовите лекарства. Това се смята за справедливо, тъй като те по принцип струват по-малко (около 6 лева средно за опаковка) и не може да се твърди, че ниската реимбурсация лишава пациентите от достъп до лечение. Така че тези 2,050 млрд. лева, които ще бъдат похарчени за лекарства с рецепта, идват колкото от касата, толкова и от личния джоб на болните в съотношение приблизително 45:55. За миналата година положението е горе-долу същото - хората са платили „частно" 977 млн. лв. за лекарства с рецепта. Като прибавим към това сумите за лекарства без рецепта, които лекуват главно болки, простуди и грип, и за хранителни добавки, излиза, че българинът в много голяма степен сам си финансира лечението с медикаменти. За 2012 г. частните покупки са за 1,333 млрд. лева, а с обществени средства - за 873 млн. лева. Проблемите в пазарен фокус Анализът на фармацевтичния пазар много ясно фокусира проблемите на българското здравеопазване. Въпреки че здравното осигуряване е задължително и всички работещи всеки месец плащат за него, по-голямата част от парите за лекарства са от джоба на пациентите, а не от обществени средства.

Съотношението продължава да е приблизително 60:40 и по този показател България е на едно от последните места в Европа. Средно за страните от Европейския съюз общественото финансиране покрива над 80% от пазара, което е 2 пъти повече в сравнение с България. За сравнение - в Германия здравните каси плащат лекарства за 37 млрд. евро годишно, в България - за 500 млн. евро. Германците са 10 пъти повече от българите, разликата във финансирането е 76 пъти. А едва ли някой ще се наеме да твърди, че българите са поздрави от германците. Реформа може би някога, но не сега Промяна скоро не е реалистично да се очаква. Както знаем, Националната здравноосигурителна каса непрекъсното се оплаква от недостиг на средства и едно от последните решения на депутатите от предишното Народно събрание беше да актуализират, т.е. да увеличат бюджета й. При сложната ситуация около съставянето на парламентарно мнозинство и правителство след резултатите от изборите на 5 октомври надали може да се прогнозира бързо съгласие за нова стратегия в здравеопазването. Макар че намеренията за реформа са записани в програмите на всички партии. Според експертите изход е развитието на допълнително частно здравно осигуряване и ликвидиране на монопола на здравната каса. Точно около това обаче сред политиците няма единомислие. Конкуренцията може да бъде приета или отхвърлена след обществен дебат, който политическата класа все не се осмелява да започне. В него няма място за популизъм и затова е вероятно той да не се случи в скоро време, като се имат предвид сложното съотношение на силите в Народното събрание и предстоящите след година избори за местна власт. Прогнозите на експертите са, че през 2015 г. няма да има силен ръст на фармацевтичния пазар. Причина е липсата на реформа и на съществено увеличение на финансовия ресурс. Вероятно парите за здравеопазване ще останат в рамките на 4% от брутния вътрешен продукт. Не може да се очаква голям икономически ръст и значим скок на доходите. Всичко това означава, че българите няма да имат по-голям достъп за здравеопазване и догодина.


Цените

Българите смятат, че купуват скъпи лекарства, а специалистите твърдят, че цените у нас на оригиналните и генеричните продукти са най-ниските в ЕС. Според фармацевтични компании дори има държавна свръхрегулация и много от медикаментите се продават на ръба на икономическата целесъобразност.

Разминаването идва от факта, че едните знаят какво плащат в аптеката, а другите сравняват цени при производител. На гишето те са надути със ставката на данък добавена стойност - 20%, която е една от най-високите в Европа за лекарства, обясняват експертите.
Шампионите

Най-голям ръст в продажбите през последните години се регистрира при три класа лекарства - онкологични, медикаменти за храносмилателната система, средства за кръв и кръвоносни органи. Любопитно е, че сравнително много се увеличават продажбите и на медикаменти за половата система и повишаването на потентността.

Една от особеностите на българския пазар е, че оригиналните лекарства имат около една четвърт дял, а генеричните - три четвърти. Причината е историческа - преди 1989 г. в страните от Източния блок се произвеждаха и продаваха главно медикаменти без патент. Затова сега тенденцията е обратна на западноевропейската - там се увеличават генеричните лекарства, а у нас се вдига делът на оригиналните. Те по принцип са по-скъпи и този процес е един от двигателите на пазарния ръст като стойност.


20.10.2014 г.,с. 24
Бумът на хранителни добавки
Хората вярват, че ще им решат здравословни проблеми
От производителите и вносителите на хранителни добавки няма да чуете да се оплакват, че ръстът на пазара е нисък. През последните години продажбите им са хит. За 2012 г. те са се увеличили със 7,71 %. През миналата година скокът е 12%, при среден 6,3 % за целия фармацевтичен пазар. За тази година очакваното нарастване е 13 %. Ще бъдат изтъргувани хранителни добавки за 290 млн. лева. Това е по-малко от стойността на пазара за лекарства без рецепта, който вероятно ще е за 400 млн. лева. Но като се има предвид повишението от 5 години насам, прогнозите са, че хранителните добавки ще настигнат лекарствата без рецепта. От много аптечни вериги в София казват, че това вече се е случило, макар че в национален мащаб все още не е вярно. Хората не ги възприемат като хранителни добавки, макар че така се наричат официално, а като медикаменти, които са важни за профилактиката на болести или даже ще им решат здравословен проблем. Търсят ги срещу безсъние или умора, срещу наднормено тегло или липса на апетит, срещу всевъзможни болки, за хубава кожа и блестяща коса. Мъжете си оправят простатата, жените - предменструалните синдроми и менопаузата. Продуктите от тези видове се купуват през цялата година, обясняват аптекарите. В началото на зимата пък се вдигат продажбите на добавки, които подобряват имунитета и снабдяват организма с допълнително количество витамини. Наблюденията на пазара показват, че средната цена на хранителните добавки е по-висока от тази на лекарствата без рецепта. Една от причините за увеличеното им търсене е липсата на странични ефекти. Фармацевтите твърдят, че наистина е така, защото съдържанието на активни съставки в тях е много ниско. Производителите на лекарства са длъжни да впишат в листовката всеки страничен ефект, дори да се среща изключително рядко. Като една от причините за бума в продажбите на хранителни добавки специалистите посочват стремежа към здравословен начин на живот, красота и дълголетие. Тъкмо тези свойства изтъкват производителите и търговците, които правят активни рекламни кампании. Втората причина е в известна степен българска -затрудненият достъп до лекар кара много хора да си купуват добавки срещу разни болки и здравословни проблеми, като се съветват с аптекаря. Той обикновено е компетентен да даде препоръка. Това води до друга българска особеност - у нас хранителните добавки се продават главно в аптеките, а не в дрогериите и супермаркетите, където достъпът до тях е свободен.


20.10.2014 г.,с. 20- 21
Конкуренция между 40 производители и над 200 търговци
Основното оплакване е от държавата, която строго регулира цените, но няма навик да плаща доставките
ЦВЕТЕЛИНА КАТАНСКА

Фармацевтичната индустрия продължава да бъде в топкласацията на най-добре развиващите се сектори от българската икономика. Само за година продажбите на 24-те най-големи компании в бранша - производители и дистрибутори, са скочили със 7,11 % до 3,84 млрд. лева. Това показват отчетите на дружествата за 2013 година,публикувани в Търговския регистър. Според статистиката на Изпълнителната агенция по лекарствата в България са регистрирани над 40 производители на стерилни и нестерилни лекарствени продукти. Търговците на едро са повече от 200. Износ като застраховка срещу рискове Над 1,1 млрд. лева от приходите се дължат на български производители. При тях обаче ръстовете в продажбите са по-ниски - 6,2%. Най-голямата компания на пазара остава „Софарма", чийто дистрибутор „Софарма трейдинг" е лидер в своята категория. При производителите с най-високи приходи е „Хювефарма", следвана от „Балканфарма Дупница". „Балканфарма Разград" пък е лидер по ръст на приходите - почти 21%. Отчетите на дружествата показат, че има трайна тенденция за покачване на продажбите. Те обаче не са само от българския пазар -местните компании все повече се ориентират към износ, за да разширят приходите и печалбите си, както и намалят опасностите за бизнеса си. Повечето от компаниите в сектора определят три основни риска, които могат да доведат до неблагоприятни последици за тях. Първите два са свързани - промяна на държавната лекарствена политика и търговските взаимоотношения с държавните болници. Второто опасение е, че българските компании, които отдавна присъстват на руския пазар, могат да пострадат, ако се влошат политическите отношения между Москва и Брюксел, а това доведе до още икономически санкции. В момента лекарствата не са сред рестриктивните продукти нито в листата на Европейския съюз, нито в тази на Русия. Държавата -основен ценовик В отчетите на най-големите фармацевтични компании се вижда явна тенденция към забавяне на ръста на приходите им. Мениджърите им коментират, че основната причина за това е държавната регулация. Маржовете на печалба, която дружествата могат да имат на пазара на лекарства, са строго лимитирани и съобразени с най-ниските ценови нива в Европейския съюз. Затова фармацевтичните компании твърдят, че печелят все по-малко от продажбата на лекарства с рецепта. Това е една от причинте все повече да се оринтират към алтернативни продукти, при които регулацията не е толкова голяма. Лекарствата, които се продават без рецепта, също подлежат на държавна регулация. От април миналата година беше въведен мораториум върху поскъпването им. Той трябваше да важи една година, т.е. до края на 2013-а, но срокът му беше удължен до края на 2014 година. Втората голяма причина за недоволството на производители и търговци са нередовните плащания от болниците.

Този проблем съществува от години и е тук остър, ту по-слаб, но по правило фармацевтичните компании са постоянен кредитор на болниците, които не си плащат доставените лекарства и медицински консумативи с месеци, а понякога и с години. Това пък е следствие от дефицитът в Националната здравноосигурителна каса, която не превежда редовно пари на лечебните заведения. Точно поради държавната регулация на цените и забавените плащания българските производители на лекарства се стремят все повече към износ. Така намаляват риска да пострадат от регулациите или дефицитите на държавата. Моделът на търговските вериги Освен държавната регулация допълнителен натиск върху пазара оказва конкуренцията. Всички големи фармацевтични компании активно правят инвестиции през последните години. Мениджърите им са категорични, че единственият начин дружествата да оцелеят в среда на непрекъсната конкуренция е да се обновяват и да предлагат нещо повече. Затова масово влагат пари в обновяване на производствените си линии и логистиката. Все по-голямо значение за компанията придобива и начинът, по който се продават продуктите им на крайния клиент. Трайна тенденция на пазара през последните две години е общата дейност между доставчик и аптека, при която се работи по схемата на търговските вериги. Компаниите -производители и търговци на едро, често правят промоции и намаления, за да помогнат на аптеките. Оборотите от 507 млн. до 34 млн. лева Чистите приходи на най-големите дружества във фармачевтичния бранш се движат между 507 млн. лева и 34 млн. лева за 2013 година. С най-големи приходи е " Софарма", като в групата влизат 15 завода в България, един завод в Украйна и два в Сърбия, както и дистрибуторът " Софарма трейдинг". Той държи около 22%, а оборотите му идват от това, че освен лекарствата, произведени от собствените фирми на групата, е единствен дистрибутор за България и на медикаментите на няколко международни фармацевтични компании. Заводите на "Софарма" произвеждат повече генерици - 210 лекарства, а 15 са оригинални продукти. Сред големите във фармацевтичния сектор е и пещерското дружество "Биовет", което произвежда лекарства за ветеритарната медицина. Над 90% от продуктите му са за износ.
Топ 10 няма промяна

Фармацевтичният пазар в България е сравнително концентриран и по това прилича на пазара в повечето европейски страни. Най-големите играчи на него са едни и същи през последните години, като в класацията настъпват леки размествания главно заради сливания и придобивания. 10 дружества държат около половината от пазара по данни на българския клон на международната консултантска компания в областта на здравеопазването и фармацевтичната индустрия IMS Health. Повечето от фирмите на българския пазар са международни корпорации, които са водещи по продажби и в света. Те предлагат богата гама от лекарства - оригинални и генерични. Не е случайно, че продажбите им се увеличават, защото са достатъчно мощни, за да влагат много пари в разработването и клиничното изпитване на нови медикаменти. Първият по пазарен дял в стойност - швейцарският концерн Novartis, например включва двама силни производители. Самият Novartis е специализиран в оригинални лекарства, а генеричната му дивизия е Sandoz. След сливането на Acta vis и Watson компанията вече разработва и продава генерични, оригинални и биоподобни медикаменти. Според класацията на IMS Health в Топ 10 на компаниите по продажби на българския пазар за 2013 г. в сравнение с 2012-а има само едно разместване - AstraZeneca излиза на седма позиция, като минава пред Servier. Сред челниците попада и една българска компания -"Софарма", която запазва шестото си място.


Топ 10 на българския пазар за 2013 г.

1. Novartis

2. Actavis

3. Roche


4. GlaxoSmithKline

5. Sanofi-Aventis

6. Sopharma

7. AstraZeneca

8. Servier

9. Pfizer

10. Bayer

VINF 11:55:00 17-10-2014

IS1154VI.018

Варна - факултет - строителство

Медицинският университет във Варна има намерение да открие

свои филиали във Велико Търново и Шумен

Варна, 17 октомври /Данаил Войков, БТА/

Медицинският университет във Варна има намерение да открие

свои филиали във Велико Търново и Шумен. Това съобщи днес

ректорът на учебното заведение проф. Красимир Иванов при

началото на строителството на сграда на факултета по фармация.

Той обясни, че се очаква да излезе становището на националната

агенция по оценяване и акредитация. По думите му, за да бъде

разкрит филиал на висше училище трябва решение на Народното

събрание, т.е. съгласувателна процедура, която да мине през

Министерски съвет.

За сега съществуващия филиал на университета в Сливен проф.

Иванов посочи, че студентите там са изключително доволни, както

и обществеността в региона. Според него ефектът от разкриването

на филиала в Сливен е многопластов, доволни са и лечебните

заведения в региона.

За началото на строителството на факултета по фармация проф.

Иванов каза, че финансирането е осигурено от държавния бюджет.

Общата му стойност е 10 милиона лева, като 7 милиона лева от тях

са за строителство на сградата, а останалите - за оборудване.

По думите на проф. Иванов това ще бъде най-модерният и

най-високотехнологичен фармацевтичен институт в страната.

Ректорът обясни, че строителството трябва да приключи за една

година.


Професорът коментира, че капацитетът на университета е увеличен

двойно и вече около 5000 души са студентите. В момента в

университета се обучават студенти от 35 държави в света.

Най-много са чуждестраните студенти от Германия и

Великобритания.

В отговор на въпрос за реализацията на проекта за сградата на

университета проф. Иванов посочи, че се чака общината да

приключи процедурата по изготвяне и одобряване на подробния

устройствен план, след което може от идейна фаза на проекта да

се премине към реалното му изпълнение.

Според него това ще даде възможност университетът да

кандидатства за европейско финансиране на този проект. Общата

инвестиция е около 60 милиона лева. С проекта се предвижда

изграждане на две нови сгради и надстрояване на сега

съществуващата административна сграда.

/ИС/
www.dariknews.bg 17.10.2014 г.



http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1342566
Лекари от врачанско взеха близо 49 млн.лв. за дейности в полза на пациентите
Здравноосигурителни плащания в размер на 48 759 442 лв. е извършила РЗОК-Враца от януари до края на септември тази година. Средствата са изплатени на лекари, болници и аптеки за извършената и отчетена от тях дейност в полза на пациентите.

От общият размер на средствата 3 205 389 лв. са изплатени на личните лекари от областта, за извършена специализирана извънболнична медицинска помощ са преведени 3 464 688 лв., за диспансерно наблюдение на пациенти с психични и кожно-венерически заболявания на лечебните заведения, отчели дейност са изплатени 3 458 лв. За извършени медико-диагностични дейности лабораториите от областта са получили 1 062 768 лв., а стоматолозите са извършили и отчели по здравна каса дентални дейности в размер на 1 712 156 лв.

За отпускане на напълно или частично платени от НЗОК лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за първите девет месеца на 2014 г. на аптеките са преведени 12 375 135 лв.

Здравноосигурителните плащания за болнична помощ, в т.ч лечение на пациенти по клинични пътеки, клинични процедури, интензивно лечение, диспансерно наблюдение на пациенти със злокачествени заболявания, бъбречна недостатъчност и хемодиализа възлизат на 22 512 083 лв.

За медицински изделия, заплатени от здравната каса и прилагани в извънболничната и болничната помощ на лечебните заведения са изплатени допълнително още  1 035 862 лв. За лекарствена терапия при злокачествени заболявания  - 3 372 238 лв, а за лечение на чужди граждани в България на съответните изпълнители на медицинска помощ са преведени 15 662 лв.
www.mediapool.bg, 17.10.2014 г.

http://www.mediapool.bg/bulgaria-diskriminira-onkobolni-s-otkaz-za-eksperimentalno-lechenie-news226133.html
Революционно решение на КЗД
България дискриминира онкоболни с отказ за експериментално лечение
Красен Николов

Министерството на здравеопазването дискриминира и причинява увреждания на онкоболни в терминален стадий с отказа си да разреши използването в България на неразрешен препарат за лечение на рак. Това гласи решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), предоставено на Mediapool. Актът на институцията е безпрецедентен, защото успява да поправи несправедливост, която жалбоподателите безуспешно са атакували дори пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

Казусът пред комисията е поставен от 10 български граждани, които безуспешно са лекувани рак с конвенционални методи. Двама от тях не успяват да доживеят решението на комисията. В даден момент от лечението си те виждат, че единственото възможно решение е алтернативната медицина и се обръщат към лечебно заведение, което е специализирано в тази сфера. Там им препоръчват терапия с т.нар. "ваксина на Коули" (MBVax Coley fluid), която се произвежда в Канада.

"Ваксината на Коули" е евтин препарат, но трябва да се прилага по точна схема, което изключва възможността да се внесе нелегално и болните сами да се лекуват с нея. Оказва се, че лечението с тази "ваксина" е невъзможно в България заради изричната забрана на властите. Болните хора няма как си позволят прилагането й в чужбина, защото препаратът се поставя за срок между 3 и 6 месеца, което налага те да живеят там.

Изпълнителната агенция по лекарствата и Министерството на здравеопазването категорично забраняват препарата да се внася и прилага в България, мотивирайки се с действащото законодателство. Те посочват, че "ваксината" не е преминала всички необходими изследвания и не е регистрирана като медикамент в нито една друга държава в света. Това са двете необходими условия, за да бъде допусната за легално използване в България. Здравното министерство смята, че няма дискриминация към обявените за нелечимо болни хора, защото се спазва законодателството.

КЗД обаче излиза с рядко срещано за българска институция обосновано решение, преодолявайки дори практиката на съда в Страсбург. КЗД взема предвид практиката на Съда на ЕС и европейското законодателство, които наистина делят лекарствените продукти на разрешени и неразрешени. В същото време те делят неразрешените препарати на още две категории - позволени за употреба при т.нар. "състрадателно лечение", защото са преминали клинично изпитания и такива, които не са били тествани.

КЗД сочи, че Европейската агенция по лекарствата позволява за употреба за "състрадателно лечение" неразрешени, но обещаващи препарати. Като такъв препарат "ваксината на Коули" се прилага в Германия, Швейцария и други европейски страни. Общо 20 държави в Европа плюс Канада и САЩ допускат практикуването на "състрадателното лечение", сочи проверката на КЗД. България обаче не го допуска.

Комисията открива по време на своето проучване нещо, което не е било известно на съда в Страсбург. "Ваксината на Коули" всъщност е преминала през напълно легални клинични изпитания. От общо 12 пациенти при шест от тях е имало удължаване на живота без никаква връзка с други лечения, а един е постигнал частична ремисия. Изследването е показало, че ваксината не води до сериозни странични ефекти и не представлява заплаха за живота на хората.

Българската комисия отива още по-далеч в своята аргументация и дава за пример мнението на Световната здравна аргументация по повод избухналата епидемия от ебола в Африка: "Фактът, че все още няма регистриран лекарствен продукт за лечението на ебола е провал на търговския пазар. Грешката е в пазара, тъй като това заболяване е типично за бедните хора в бедните държави, които не представляват търговски интерес". С тези аргументи СЗО позволява "състрадателното лечение" на болни от ебола с нерегистрирани препарати и дори като мотивира като "опит да се поправи историческа грешка".

Така КЗД отменя като дискриминационни отказите на здравните власти с аргумента, че липсата на закон също може да дискриминира гражданите.

"Принципът за равенство означава, че не следва да се допускат разлики в третирането на сходни по своята същност ситуации, както и да не се допуска еднаквото третиране на различни ситуации", пише в своето решение институцията, припомняйки практиката на българския Конституционен съд. Това означава, че здравната администрация не бива да поставя в едно и също положение хора, които могат да бъдат излекувани с конвенционални средства и такива, които не могат. Точно това са направили българските здравни власти.

С тази мотивация КЗД обявява, че здравното министерство е проявило дискриминация, която е довела до увреждане правата на болните хора. Комисията указва на здравния министър да издаде наредба, която да регулира въпроса с лечението с неразрешени препарати в България. Здравното министерство все още не е обжалвало пред съда решението на КЗД.

Тази наредба би била изключително необходима за решаване на една хипотетична ситуация, ако на наша територия се окаже, че има болен от ебола човек. По сегашното законодателство българските болници ще са задължени да не го лекуват. В крайна сметка обаче наредбата ще бъде полезна най-вече за хилядите българи, страдащи от по-често срещаните тежки заболявания. Те ще могат да запазят надеждата, че не всичко е свършено.
/ Weekend

18.10.2014г., с.12-13
В рая с “Голата Маха”
Незабравимите софийски професори по медицина оживяват в нова книга
Неслучайно наричат д-р Тотко Найденов "духовен предприемач" и "летописец на българското здравеопазване". Той е написал четиридесет книги, повечето от които посветени на родната медицина и нейните служители - "Аз, лекарят", "Съдебните лекари разказват", "Лекарски хроники", "Кратка история на медицината", "222 любовни лекарски истории"... В "Болестите и секса на държавниците" пък разказа тайни, дълбоко скрити в досиетата на първенците. Повечето от четивата веднага се превръщат в бестселър.
България е единствената страна в света, в която лекарите имат свой празник. Той е утре - 19 октомври. Идеята е на д-р Найденов, а рождената й дата се крие някъде десетилетия назад. В ученическите му години. Ето какво разказва роденият в Ямбол медик за причините, накарали го да се бори за каузата "Ден на българския лекар". "На 7 април 1948 г. е създадена Световната здравна организация. ООН постановява датата да се чества като професионално-съсловен празник на лекарите и сестрите. БКП пък решава 7 април да бъде Ден на здравния работник. Празнуват го всички наравно: сестрите, санитарките, шофьорите на линейки. Уважавам труда на тези хора, но лекарят е водещата фигура в медицината. На 7 април след т.нар. другарски вечери в столовата на ямболската болница майка ми винаги се връщаше разплакана: "Пак ни сложиха при санитарките"... На вратата стояла главната сестра и разпределяла новодошлите. На татко, завършил във френския град Монпелие - т.е. буржоазен лекар, и на майка, чийто брат е лежал в Белене, посочвала дъното, при санитарките, а не в челото на масата, при лекарите. Още тогава реших, че те трябва да има отделен празник, само за тях", заключава писателят.

Неуморен в идеите си, през пролетта на 1994 г. той предлага на фармацевтите да празнуват на Еньовден (Билобер) - 24 юни. Есента на същата година, пак по идея на своя колега, БЛС решава да има Ден на българския лекар. Определена е датата на

19 октомври - празника на свети Иван Рилски Чудотворец

небесен покровител на народа ни и най-великият наш светец. Мотивите: добрият лекар е земният покровител на хората, най-стойностният член на обществото. И така вече 20 години!

България е и единствената страна в ЕС, а вероятно и по света, която отбелязва паметта на сънародниците си, загинали при спасяване на хора. Това се случва на 15 август. На тази дата през 1963 г. селският лекар Стефан Черкезов спасява 47 души от пламнал автобус и умира от тежките си изгаряне. Подвигът му се отбелязва всяка година с едноминутно мълчание в 12 часа пред болниците.

Д-р Найденов не само е дал идеята за този паметен ден, но е издирил имената на над 130 лекари и 15 медицински сестри, водни и минни спасители, загинали по време на работа.

Това е основанието днес да го наричат "духовен предприемач", а Министерството на здравето, Българският лекарски съюз и "Мати Болгария" да му отредят, всеки по отделно, своя почетен знак. Тези дни излезе от печат последната книга на лекаря писател. Тя е спомен за "Незабравимите софийски професори по медицина" - създали, ръководили, преподавали и лекували в столичния Медицинският университет, който след три години ще навърши един век. Повечето от героите си авторът познава лично. Той се възхищава от професионализма им, но не спестява житейските им грешки, странностите и дори недостатъците им.

На 18 октомври 1884 година в първоразрядната окръжна болница в София има тържествен обяд. На болните са отпуснати допълнително половин кокошка и 125 грама вино. Поводът е, че от днес по идея на д-р Асен Шишманов тя ще се казва "Александровска". На 29 ноември 1917 година цар Фердинанд издава указ за откриването на Медицински факултет в столицата. Шест месеца по-късно започват занятията. Сред колосите, които през годините свързват живота си с това учебно заведение, са академиците Методи Попов, Радой Попиванов и Асен Хаджиолов, професор Асен Златаров и още много, много други...

Основателят на катедрата по анатомия е професор Владимир Воробьов. Той идва в България след гражданската война. Негов студент е художникът и бъдещ професор по педиатрия Иван Андреев. Всичко е в самото начало. Впечатлен от красивите му рисунки, възрастният мъж се обръща към младока със следните паметни думи:

"Колега, пред вас стои дилемата: Да станете богат художник или беден лекар". Това се случва преди около век. Ненадейно Воробьов получава писмо лично от Ленин. "Тръгвай си", нарежда Владимир Илич! И има защо. Само след няколко години лекарят ще балсамира и "подреди" в мавзолея ръководителя на световната революцията, а светът ще се извърви да го гледа. На българския му колега, "селски" на Хайтов и Борис Димовски, професор Георги Гълъбов пък е поверена грижата за мумията на нашия вожд Георги Димитров.

Твърде странен е най-видният представител на микробиологията в медицинския факултет - академик Владимир Марков. Всички се боят и странят от него. Пословичен е случаят, когато преподавателят гони от изпит студент и му пише двойка само защото като е влязъл, е поставил мокрото си бомбе върху бюрото му.

Професор Васил Моллов е образец на компетентност и човеколюбие

Неговият студент, знаменитият хирург професор Иван Руменов, разказва: "На обща визитация той забелязва, че един от пациентите, художник, болен неизличимо, започва да агонизира. Д-р Моллов сяда до него, хваща го за ръката и говори: "Ето, приятелю, ти оздравяваш, затова ти става така леко. Обещавам ти, братче, ще те заведа в Мадрид и ще отидем в музея Прадо да видим "Голата Маха" и "Облечената Маха" на великия Гоя". Студентите се споглеждат учудени: нима опитният медик не вижда, че човекът си отива? След половин час той действително изпуска последна въздишка, но на лицето му е изписана не скръб, а радост.

Академик Чудомир Начев основателно наричали Чудото. Той е полиглот, специализирал в цяла Европа, първият българин, член на Кралския колеж на лекарите във Великобритания. Заедно с професор Рахамим Шекерджийски създават четиринадесет лекарства в областта на имунологията и фармакологията. Държи се с пациентите като с най-близки роднини. Обръща се към възрастните жени с "майче". Една от тях се разплаква: "Откога синът ми не ми е викал майко". Асистентите му казват, че

само като се появи в коридора, и на хипертониците кръвното им пада

Син на царски офицер, професор д-р Георги Урумов извървява дълъг и труден, пълен с пречки път към професионалното си израстване. Той е изключително упорит и почтен. Светла личност, скромен, трудолюбив, всеотдаен, уважаван от всички пациенти и колеги, умира заради техническа грешка. Една сутрин, макар че не се чувства добре, тръгва на работа, но в коридора получава тежък инфаркт и изпада в клинична смърт. Дошлият лекар от "Бърза помощ " правилно му поставя дефибрилатор, но той е повреден и не задейства. Така замиращото сърце на видния български кардиолог функционалист спира да тупти поради неизправна родна апаратура, за чието внедряване у нас той толкова е съдействал. Така е при много лекари, каквото лекуват - от него умират.



Знаменитият професор хирург Аршавир Дережян се прочува за вечни времена, когато като млад лекар спасява медицинска сестра. Пенка пада безжизнена в съседния кабинет, ударена от ток. Изкуственото дишане не дава резултат. Тогава докторът надява ръкавици, разрязва гръдния кош и взима застиналото сърце в длан. Енергичният директен масаж дава резултат, то трепва, после се събужда и започва да бие. Пренасят Пенка в операционната зала и там спасителят само довършва подвига си: промива разреза и го зашива. Тази възкръснала под чудодейните ръце на лекаря сестра се възстановява бавно, не знае нито дума, учи се да пише и говори. След година пак е на работа на старото място. Върнала се от оня свят.

Исак Гозес
Снимка на две колони - От тук са влизали светилата на медицината
Снимка на две колони - Д-р Стамен Григоров, откривателят на бацилус булгарикус в киселото мляко, завършва медицина в Женева и получава две предложения за работа - асистент на знаменития професор Масол или директор на Пастьоровия институт в Сао Пауло, Бразилия. Той избира да е лекар в родното си село Извор, Пернишко, а по-късно в Трън.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница