Ние на балканите…



Дата09.04.2018
Размер62.33 Kb.
#65171
НИЕ НА БАЛКАНИТЕ…

Идеята за тази рубрика се зароди под влияние на последните събития у нас и около нас, както и в резултат на различните коментарии от политолози и журналисти. Тяхната (често поръчкова) интерпретация създава усещането, че държавите на Балканите нямат свое минало, или, че то се ограничава с последните 40-50 години. Събитията обикновено се обясняват с процесите след “падането на Берлинската стена”. Липсата на какъвто и да е историзъм и традиция в политиката често се демонстрират с реплики от рода “стига толкова история”, “Балканите са обременени от история” и др. подобни. Особено дразнещо е постоянното напомняне, че Балканите не са в Европа, че ние трябва да влезем в Европа, както и че България е от страните в Източна Европа. И в трите случая имаме наслагването на грешки, по-не що се отнася до разпространените на запад понятия. Посегна се и на българската история То не бяха проекти за обща история с Турция, то не бяха намеци за изхвърляне на национализма от учебниците за подрастващото поколение. Всичко това, както и очакваните нови “открития” от българските политици и казионните политолози, е напълно достатъчно за необходимостта от някои разсъждения задължително подкрепени от исторически факти. Обнадеждават ме и мисълта на Теодор Адорно, че “надеждата на интелектуалеца не е в това да окаже влияние върху света, а че някой ден някъде някой ще прочете това, което е написал, точно така, както го е написал”.



Идеята ми е тази рубрика да излиза два пъти месечно, докато това е възможно и позволено. Мнението е лично мое и не ангажира с нищо тези, които го разпространяват.
* * *
В разстояние на една седмица в страната ни се случиха две събития – посещението на настоящия американски президент и отбелязването на 80 годишнината от налагането на Ньойския диктат над България. Погледнати реално те са от различни времена, с различна политическа стойност за България. Общото е, че ни се случват след загубата на България във война. В първият случай – това е “горещата” Първа световна вой-на, а вторият – след “студената” война, в която Западът победи Източния блок (Вж. Питър Суайцър, Победа. Тайната стратегия на Рейгън за разбиване на СССР. С., 1999.) не без помощ отвътре. При такива случаи победените винаги се наказват. Първите санкции винаги са свързани с армията на загубилата войната държава и разстройване на икономическо-то й състояние. По този повод, 10 години след Ньойския диктат, проф. Г.П. Генов, заявява: “вместо гарантиране на свободен политически и икономически живот за страната ни, България се вижда осъдена на политическо и стопанско поробване”, както и “…българският народ се поробва стопански вътре в държавата си, като му се налагат невъзможни задължения…”. Непосредствено след Ньойския диктат, а и през следващите години, това наистина е така. България е обременена с финансови тежести и материални контрибуции. Като косвена последица от войната обаче е нахлуването на чужди капитали от страните победителки. Те се насочват към сферата на кредита, застрахователното дело и външната търговия. Появяват се нови четири банки с италиански, френско-белгийски и чешки капитали. Общата сума на притока на нови чужди капитали в България под формата на преки инвестиции, три години след Ньойския диктат, възлизат на повече от 104 млн. лв. Въпреки това, те нямат положително въздействие върху България, поради наложените й значителните финансови задължения от силите победители. Десет години по-късно (към 1929 г.) дългосрочните западни инвестиции и краткосрочни търговски и банкови кредити водят до допълнително обременяване на и без това напрегнатия дефицитен платежен баланс на страната, чието равновесие към края на периода е изкуствено поддържано. Това е така, защото при условията на либерализирана търговия с чужда валута, от страната са изнесени значителни суми като дивиденти, тантиеми (определен процент от общия приход) и лихви. Поражения нанася и задължението по погасяването на краткосрочните кредити. Все пак до 1929 г. в страната се създават около 1233 кооператив-ни сдружения, със собствен дялов капитал от 1558 млн. лв. Земеделското правителство на Стамболийски въвежда трудовата повинност. През 1923 г. външната търговия на страната вече задминава довоенното равнище. Какво е положение сега в България, 10 години след настъпилите промени няма да коментирам. Читателите сами могат да си направят необходимите заключения от постоянно предоставяната им богата информация. Дали през 1999 г. външнотърговският ни баланс е задминал този от последната тоталитарна 1989 г.?

По въпроса с армията, през 1929 г. Г. П. Генов отбелязва: “Мирните договори заповядаха разоръжаване на победените. Те ще се разоръжат, за да се подготви – казват договорите – общо разоръжаване. От десет години победените се разоръжават и чакат да се изпълни втората точка от договорите – да последва и общото разоръжаване.” Този двоен стандарт Г. П. Генов обяснява с френското становище по въпроса: “Да, като поддържаме нашето въоръжение, ние поддържаме мира в Европа, защото заставяме размирниците да стоят мирно”. Кои са размирниците и с какво те пречат на всеобщия мир, разбира се определят победителите. Има ли аналогия в сегашната международна и дори балканска обстановка? След разпадането на Варшавския договор НАТО остана единственото военно-политическо обединение, което си търси постоянно врагове за да оправдае своето съществуване. За да работи западната военна промишленост, някой трябва да й купува произвежданото оръжие. Това може и да са страни, или организации, които после са наказвани заради провинения към световния, европейския, или балканския мир. Разбира се оръжието може да бъде и друго производство, важното е да се “осмисли” мисията на НАТО.

Как стои въпроса с българската армия след Ньойския диктат и сега? При 4,5 млн. население на България (преди идването на бежанците в страната) на нея й е отредена 33 хил. армия, заедно със стражарите, митничарите, горските стражари и пограничната стража. При тогавашното съотношение между армия и население, приведено към наши дни, при 7,5 млн. население, България сега трябва да има 55 хил. армия за да се вмести в изискванията на победена държава според Ньойския диктат. Все още обаче нейният числен състав е много над тази цифра!

Така сме ние на Балканите. А как са нашите съседи тогава и днес? В първите следвоенни години отношенията с Югославия са прекъснати. Известно затопляне има едва в навечерието на Лозанската конференция (1922-1923г.). На този фон, тогавашният политически печат смята отношенията ни с Румъния за добри. Вместо да се грижи за положението на добруджанските българи, Стамболийски поставя въпроса за строеж на мост на р. Дунав. Гърция влиза във война с Турция ( тя също както България е победена страна в Първата световна война), за да накаже непослушанието й пред великите сили и естествено, за да разшири териториалните си следвоенни придобивки. В крайна сметка по различно време, тя е изоставена от великите си съюзници Франция и Англия и губи войната. Виновното за катастрофата гръцко правителство е разстреляно. Териториално Турция отново се връща на Балканите и в Европа, узаконено от Лозанския договор (24. VІІ.1923 г.). България остава единствената победена балканска държава, с най-малка армия в сравнение със заобикалящите я балкански съседи. Положението сега е аналогично, само цифрите са други. Въпреки заплахите от нейните съседи за военно нахлуване и преминаването през нея на отстъпващата врангелова армия, България успява да се опази от чуждо военно присъствие на своя територия.

На Балканите, края на Първата световна война бележи началото на американската политическа и икономическа експанзия. Началото на американските интереси към Османската империя са свързани с “Американския съвет за ръководене дейността на мисиите в чужбина”, който през 1819 г. изпраща свои представители в империята. Американското проникване чрез търговията и религията е съпътствано и с откриването на училища. През 1837 г. в Цариград вече има американско училище с управител Сайърс Хамлин. В началото на 60-те години американски протестантски училища се откриват в Пловдив и Стара Загора, а в Цариград – “Роберт Колеж”. В края на ХІХ в. започва настаняването на американски мисионери в източните вилаети на империята. По време на Първата световна война отношенията между двете държави се прекъсват, без това да доведе до военен сблъсък. В края на войната “обезпечаването на здрав суверенитет на турските части на днешната Османска империя” намира място в 14-те точки на Уилсън, но без да се приложи по-късно в изготвения за Турция Севърски договор. В края на 1918 г. в турската столица се създава “Уилсънова лига” имаща за цел получаването на финансова и икономическа помощ от САЩ, включваща и изпращането на американски експерти и съветници във всички централни и провинциални турски учреждения за срок от 25 години. Проамериканската лига просъществува само три месеца, но застъпниците за получаването на американска помощ не прекратяват дейността си. Причината е, че англичаните успяват да изпреварят американците в политиката за разделяне на империята. Във Вашингтон не скриват раздразнението си от загубата на възможността да се експлоатират богатите находища на нефт, мед, сребро и минерали, на многото плодородни земи, както и на многобройната и евтина работна ръка. На преговорите в Париж Уилсън предлага султанът да остане в Истанбул (Цариград), както папата в Рим (аналогията се прави във връзка с религиозното водачество на двамата), като му бъде дадена определена територия в града за резиденция. Американските амбиции по отношение на получаването на мандатна територия са свързани с Армения, като се издига и по-смелата идея за мандат над цяла Турция – т.е американско управление над цялата страна. Тази идея не се осъществява.

Сега съседна Турция заема една от ключовите позиции в близкоизточната американска политика. Това и отрежда и водещо място (дори и пред Гърция) на Балканите, като няма изгледи тя да бъде изместена от която и да е друга държава в региона.



Това са политическите реалности след Първата световна война за България и останалите балкански държави. Някои прилики с нашето съвремие не са търсене нарочно, а се налагат от сходните обстоятелства. В крайна сметка историята (особено най-новата) е затова, да се използват поуките й за избягване на грешки в настоящето.

в. “Янтра днес”, В. Търново, г. ІІ, бр. 243, 13. ХІІ. 1999 г.
Каталог: 176 -> pub
pub -> Книгата "Балканите начин на употреба 1918 1938 г." част първа. 180 с. Университетско издателство "
pub -> Вестник „пари плюс”
pub -> Зависимата независимост на балканите
pub -> Вестник „пари плюс”
pub -> Стефан анчев, доктор по история
pub -> Турската пропаганда и нейните организации в българия не са от вчера
pub -> Вестник „пари плюс”
pub -> Стефан анчев, доктор по история
pub -> Възстановената българска държава и нейните орисници
pub -> Вестник „пари плюс”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница