Но нека започнем от вокалите



Дата26.05.2017
Размер13.37 Kb.
#22132
Phon. 1

Hdn. 3, 2, р. 925:



Καρκίνος:

Нито едно име, ако завършва на -νος и има предпоследна сричка с кратко /i/, няма остро ударение на втората сричка, ами или има остро ударение на третата сричка като δρύϊνος, λίθινος, φήγινος и колкото други има съпоставими с тях, или има остро ударение на първата сричка от края като ἐαρινός, θερινός, πυκινός, но никое няма на втората сричка. Затова καρκίνος трябва да се знае. Защото единствено то има ударение на втората сричка от края и ударението е същото както при названието на зодиакалния знак на небето, така и при наименованието на животното във водата и на сушата, а също при собственото име и при нарицателното име на инструмента. Наистина някои неправилно поставят ударението на третата сричка от края. Но за това бе казано изчерпателно в книгата ми περὶ καθολικῆς προσῳδίας.


D.H. De comp. 14, 36

Но нека започнем от вокалите. Всъщност те на брой са седем: две кратки <ε> и <ο>, две дълги <η> и <ω>, и три, които могат да бъдат дълги и кратки <α>, <ι>, <υ>, защото те могат да се произнасят като дълги и кратки. Но всички се произнасят от трахеята, когато в нея има въздушна струя, а устата е просто нагласена и езикът не прави нищо, ами е в покой.


D. T. 1,1, 13, 8-13

А още от съгласните двойни са три: <ζ> <ξ> <ψ>. Наричат се двойни, понеже всяка една от тях се състои от две съгласни: <ζ> от <ς> и <δ>, <ξ> от <κ> и <ς>, а <ψ> от <π> и <ς>.



Непроменяеми са четири: <λ> <μ> <ν> <ρ>. Наричат се така, защото не се променят в евентуалните форми на глаголите и в склоненията на имената. Същите се наричат и течни (liquidae).
Suet. Dom.13

По всички градски райони издигнал толкова много и толкова големи порти и арки, украсени с колесници и триумфални отличия, че на една от тях написали на гръцки „Стига!“.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница