Ноември-декември 2017 и като в песента " Нека да е лято"



Дата24.10.2018
Размер124.67 Kb.
#96657

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година XIII ПЛЕВЕН ноември-декември 2017

И като в песента " Нека да е лято"

Беше горещ летен ден, 8 август 2017. Този ден отидохме на екскурзия в гр. Трявна , прохладно малко градче, скътано в гънките на Габровския Балкан. За сетен път дружество Юнско въстание с Председател Рени Шопова посетиха и се разходиха в този малък красив български град запазил автентичния си възрожденски вид. Емблематична за града е часовниковата кула построена в центъра на града. Първоначално часовникът е бил изработен без стрелки, отмерващ времето с камбанен звън. Механизмът е изработен от братята Къню и Геню Радославови. За да позволят строежа на кулата, османските власти са поискали от тревненките да се откажат да носят на главите си "сокаи", прилични на царски диадеми. Тези украшения тревненските жени са получавали от своите свекърви в деня на сватбата си. Доста тежки били тези украшения, като стрували по 500 гроша. Неподвластни на времето останали кулата и часовника, като и до днес от нея се чува песента по стихове на Пенчо Славейков "Стройна се Калина вие", станал химн на града. Най-представителната сграда на площада е школото от 1836 година. То има визията на манастир. Тамм е преподавал осем години Петко Славейков. В класната стая могат да се видят съндъчетата пълни с пясък, където учениците от онова време са учили да изписват буквите. Могат да се видят географска карта поставена на стената, "кавалерши", знаци за наказание и поощряване на учениците. Преминахме по сводестия мост от 1844 г. Дело на архитект Сергюв на когото има издълбана стомна , за да могат габровци да се измият, когато идват в Трявна, една от шеговитите тревненски приказки. През 17 век Кросневата фамилия пренася от Одрин занаята „Казаслък”, обработване на сурова коприна . Много дюкянчета славят резбарството и иконописта . Тук е Музеят на резбарското изкуство , Музеят на азиатското и африканското изкуство . През 1963 г. царица Йоанна дарява своята зестра за построяването на Детски санаториум за лечение на белодробни заболявания и до днес той работи.

И отново сред прохлада, този път на екскурзия в Искърското дефиле. На 10 август членове от дружеството посетихме Черепишкия манастир и пещерата Леденика , следват Карлуково , един район от карстов тип с над 500 пещери . Разбира се , че организаторите на екскурзията се съобразяваме с нашето положение на хора с увреждания и влязохме в сравнително удобната за посещение пещера „ Божиите очи „ , в къщичката на каменния човек Флинстоун. Домът на пещерняка ни даде възможност да погледаме от високо красивата гледка, както дядо Йоцо гледа и да прекараме няколко прекрасни часове на високо , където и обядвахме. С нас бяха всички потребители на ЦСРИ и тези от Защитеното жилище . Всичките те бяха много радостни и доволни , че се отнасяме с обич и уважение към тях . И като за последна екскурзия за сезона, беше тази в град Севлиево на празника на тиквата . Разбира се , че не само екскурзиите са приоритет в нашето дружество. В клуба членовете на дружеството редовно се събираме да обсъдим много важни теми , да прочетем здравни беседи , да проследим новите моменти около проблемите на и за хората с увреждания , да си набележим кой концерт или театрална постановка да посетим и т. н. Много весело в клуба на Скобелев 20 премина празника на хората на възраст над 80 години, които са наши членове и които са винаги с останалите.

Тези мероприятия бяха на моето дружество Юнско въстание , но като Председател на плевенската Общинска организация на хората с увреждания организирах и мероприятия включващи членове на всичките общински организации. На 13 септември в Кайлъка проведохме традиционния спортен ден с участието на членове от дружествата от общинската организация, които са 15 на брой. На този ден се събрахме 172-ма участника. Винаги е много весело на такова събиране, ден с емоции и догатки кой ще пробяга разстоянието от 50 метра по-бързо без и с бастун , кой ще бъде по-точен в стрелбата с топка в цел. Настроението беше прекрасно, още повече тази местност е една от най-красивите в парк Кайлъка. На най-добре представилите- се връчихме награди закупени от нашия членски внос . Всяка година участниците от дружества Юнско въстание , дружествата на гр. Славяново , жк Сторгозия са с най-многобройно участие. Това е един ден в годината и могат да отделят малко време да сме заедно . Няма да споменавам имената на отличилите се с предни места а ще кажа: "Бъдете здрави , силни и дълголетни всички хора от дружествата на Плевенската Общинска организация на СИБ и догодина да се срещнем отново в парк Кайлъка".

Ден на хората с увреждания- 3 декември ще отбележим съвместно с дружество на СИБ Горна Митрополия, като им гостуваме. Ще приключим календарната година с тържество в ресторант "Будапеща" на 15 декември. Елате да се веселим!

Ваша : Рени Шопова, Председател

Общинска организация СИБ-Плевен
От мен малко, от Бог повече!

Тези думи изрича г-н Братан Асенов, когато дарява финансови средства на клуба на хората с увреждане Плевен-Център, ул. Гренадирска 34Б. Той е един от нас, с експертно решение и куп болежки. По професия е строителен техник, офицер от Строителни войски, но след закриването на този род войски остава без работа. Има хъс за живот и борба, има лични мечти и успява да ги постигне и надгради, като създава малка фирма за строителни услуги и продажба на строителни материали. Когато човек е с практични мисли макар и трудно , но се доказва.

"Моят живот и ежедневие са скромни, не афиширани, без ласкателства Моят допинг е трудът." Братан често се пита, защо хората в неравностойно положение, които имат фирми с възможности, не помагат на сродните по съдба, и сам отговаря. Защото първо ние трябва да се обичаме, и тогава да търсим други дарители. От пет години Братан е спомоществовател на вокална група "Северняшки ритми". За да имаме сценични изяви, за да участваме в концерти и фестивали, за да празнуваме наградите си, а те значат много за нас, той е от голямо значение. При тези благородни дарения не иска нищо в замяна, но нека изпита удоволствието от това, че е доставил радост на десетина жени, които се чувстват пълноценни сред здравите. Дарява редовно и почерпка за Коледа на децата в неравностойно положение, повечето с ментални увреждания в Центъра им на ул. Скобелев 20 и много се радва на сувенирите и картичките, които малките възпитаници изработват сами. По случай Ден на инвалида, 3 декември прави подаръци "инкогнито" на децата от дневния център. За всеки празник облича и обува едно дете сираче, защото носи неговото Име. Прави още куп добри дела, които той върши между забързаното си ежедневие, защото освен да се грижи за фирмата си, където е "шефът" него ще го видите на багера-багерист, над чертежите-строителен техник, да оре с трактора- тракторист, . Това са качества, като упоритост до инат, избухлив до справедлив, независим от никого до нищо, освен от собствените си болежки, които бори с ежедневния инсулин и шепа хапчета.

"Ръка, която дарява, никога да не обеднява" му пожелаваме ние от сърце. "Сърце, което любов дарява, никога да не остарява. Нека бъде жив и здрав нашият спонсор Братан Асенов. Пожелаваме му да бъде все така чудесен съпруг, баща дядо, син, приятел, рибар и ловец."

Нинка Дункова, вокална група

"Северняшки ритми" СИБ-Плевен


С музикален хепънинг отбелязаха

Деня за борба с диабета

Над 150 диабетици от целия Плевенски регион се събраха в зала „Катя Попова“, за да отбележат заедно Световния ден за борба с диабета. "Заедно можем повече", това бе мотото на събирането по случай деня на хората болни от диабет. Присъстваха членове от Плевен, с. Крушовица, гр. Искър, с. Долна Митрополия,, с. Малчика, гр. Левски и гр. Велико Търново. Хепънингът по повод 14 ноември е инициатива на плевенското Сдружение „Диабет” с Председател Даниела Илиева, под патронажа на председателя на Общинския съвет Мартин Митев и със съдействието на Община Плевен. Благотворително в проявата се включиха актьорът Веселин Плачков, който беше в ролята на водещ, музикантите от рок групите „Криминале“ и „Искри“ и изпълнителите Фаня Апостолова и Илиян Якимов от Общоградското средношколско общежитие. Проявата започна с водосвет за здраве, отслужен от отец Иван от храм „Св.Троица“.

„Захарният диабет е едно от най-честите хронични заболявания. Няма да се впускам в подробности за това кои са причините нещата да стоят по този начин. По последни данни хората с диабет у нас са близо 600 000. Много дори не подозират за това си състояние и не предприемат никакви мерки. За съжаление живеем в стресово време - вечно ангажирани и бързащи, често не си даваме сметка за цената, която заплащаме. А цената е нашето здраве“, обърна се към присъстващите в залата Председателят на Общинския съвет Мартин Митев. Той подчерта, че Общинският съвет и Община Плевен винаги са подкрепяли и ще продължават да подкрепят диабетната организация и пожела на всички най-вече да са здрави. Председателят на местния парламент отправи и благодарност към всички, които благотворително подкрепят инициативата на диабетиците в Плевен. За своята съпричастност към проблемите на хората с диабет сподели и Веселин Плачков, който разказа, че от доста време насам той и негови колеги са в основата на кампания за осигуряване на инсулинови помпи за деца с диабет. Данни за диабета като социално значимо заболяване представи доц. д-р Катя Тодорова - началник на Клиниката по ендокринология при УМБАЛ-Плевен. Тя съобщи, че резултатите от изследванията, направени в навечерието на Световния ден са показали, че 70 на сто от пациентите имат лош метаболитен контрол. Това е най-лошият резултат в сравнение от предходните пет години, заяви доц. Тодорова и допълни, че статистическите данни показват, че честотата на заболеваемостта от диабет е висока както в Плевенска област, така и в цялата страна. Благодарни сме на всички, които по един или друг начин са съпричастни към нашата кауза, каза председателят на Сдружение „Диабет“ Даниела Илиева, след което на сцената излязоха и музикантите от рок групите „Криминале“ и „Искри“ и изпълнителите Фаня Апостолова и Илиян Якимов. Хепънингът за Световния ден за борба с диабета в Плевен завърши с пускане на сини балони на централния площад „Възраждане“ и направен кръг от участниците със сини шалчета, символизиращи съпричастност към проблемите на това заболяване.

"Профилактиката има ключово значение" , това бе мотото на "отворените врати". Те се проведоха на 9, 10 и 13 ноември за шести пореден път в Клиника по ендокринология към УМБАЛ " Георги Странски"-Плевен, по инициатива на ръководството на клиниката и УС на Сдружение "Диабет"-Плевен. По предоставен списък от сдружението на 32-ма негови инсулино зависими членове бе изследван гликиран хемоглобин. Констатирано бе, че 70 процента от тези болни са с нарушен метаболитен контрол.

Община Плевен
"Пей, сърце" с поредно участие

На 14 октомври 2017 г. вокална група „ Пей, сърце“ при Териториална съюзна организация на слепите Плевен взе участие във фестивала на старата градска песен "Мара Врачанка" гр. Враца. Десетимата участници с ръководител Богомил Мицев представиха песните според регламента "Маслинен цвят", " Орис" по текст на Елисавета Багряна, а солистът на групата Румен Петков се изяви с песента "Унгарски чардаш" по музика и текст на Йосиф Цанков. Това бе 18-тия пореден фестивал на старата градска песен. В НЕГО взеха участие над 50 групи от цялата страна, с над 300 участници, като представители на пенсионерски групи и читалища. Участваха групи от Балчик, Берковица, Варна, Горна Оряховица, Мездра и др. Председател на журито отново бе водещата на музикалното предаване за стари градски песни на телевизия СКАТ – Бони Милчева. Плевенската вокална група „Пей, сърце” сподели, че са останали много радостни и с много приятни емоции от събитието. Радостната вест е, че все повече групи от млади хора вземат участие във фестивала „ Мара Врачанка”. Всички участници бяха приветствани изключително топло от г-н Калин Каменов, Кмет на община Враца, както и от самите организатори. Нашите участници са успели да впечатлят публиката и останалите участници със своите изпълнения и запомнящи се облекла. Всички бяха наградени с грамоти.

Изявата на плевенските самодейци в това традиционно надпяване стана възможно с подкрепата на Диана Данова и Дарин Ангелов-общински съветници на ПП ГЕРБ в ОС- Плевен. Двамата нееднократно са подпомагали организацията на незрящите в Плевен. И този път, отново се отзоваха, и с лични средства осигуриха пътуването.
Искаме сигурност и достоен живот за хората с увреждания

На 4 и 5 октомври 2017 в х-л „Илинден“ в балканското село Шипково се проведе обучение на актива и доброволци на Регионалната организация /РО/ на Съюза на инвалидите в България /СИБ/ за регион Плевен. Участниците бяха запознати с актуална информация, изнесена на семинарите на национално ниво 11-15 септември и на регионално - Северен централен район - проведен в Плевен на 27 и 28 септември. Особено внимание се обърна на „Становище на национално представителните организации на и за хора с увреждания“ на организациите членове на Национален съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерски съвет. Становището е изготвено след анализ на предложенията залегнали в документите „Концепция за реформиране на системата за експертиза на работоспособността“ на ТСП, „Анализ и предложение на НЕЛК относно промени в модела на медицинска експертиза на лицата с увреждания в РБългария“ и „Концепция за нов модел за дейността на медицинската експертиза на гражданите с увреждания в РБългария“ на НЕЛК. Безспорно, трябва да има промени. За съжаление след подробно запознаване с посочените документи, присъстващите стигнаха до извода, че те не само не предлагат по-добро бъдеще за хората с увреждания, а водят до още по-голяма несигурност. В резултат на задълбоченото обсъждане, на свое заседание Управителния съвет /УС/ гласува безрезервна подкрепа на Становището и одобри инициативата на Съюза на инвалидите в България за протестни действия.

Николинка Димитрова

председател УС, Регионална организация СИБ-Плевен


Шахматен турнир за незрящи в Плевен

На 16 ноември от 13,30 часа в хотел „Ростов”, Плевен започна двудневен шахматен турнир за незрящи хора. Той е посветен на 3 декември, Международен ден на хората с увреждания, обявен през 1992 година от Генералната асамблея на ООН за такъв. Турнирът е отборен и се проведе в 7 кръга. Главен съдия бе Чавдар Андреев, а шахматните дъски, на които се играе, са специални. В състезанието взеха участие 6 отбора, съставени от по трима състезатели. Това бяха отборът на „Изгрев” от Града на тепетата, „Витоша” – София, „Дунав 2013” – Русе, „Пауталия Спорт 2005” – Кюстендил, „Феникс” – Монтана и домакините от „Клуб на хора с увреждания”. Плевенският отбор включваше в състава си трима състезатели- Александър Тодоров, Илия Великов и Цако Иванов. На откриването присъстваха председателят на Съюза на слепите Васил Долапчиев, областният управител арх. Бойко Балтаков и заместник-кметът Стефан Петков. Инж. Павлин Ангелов, Председател на Регионална организация на ССБ-Плевен информира, че Съюзът в България е създаден през 1921 година и обединява над 17 000 български граждани с трайно увреждане на зрението. Една от най-големите и добре работещи регионални организации е базирана в Плевен. През 2006 г. група инвалиди по зрение със спортен дух учредиха Сдружение с обществено полезна дейност „Спортен клуб за хора със зрителни увреждания – Плевен”. Целта на Сдружението е развитието на физическата култура и спорта и популяризирането им сред лицата със зрителни увреждания, като едни от основните средства за тяхната рехабилитация и интеграция в обществото. Осигурени са възможности за масов спорт, като голбал, шахмат, спортна табла, риболов, канадска борба, шоудаун и стрелба с лък за незрящи и специализирани спортни изяви със състезателен характер – турнири, първенства и други.

Награждаването на победителите в турнира се състоя на 17 ноември, от 12 часа. Класирането бе отборно, като трети бяха пловдивчани, втори от Монтана, а първи за пореден път бе отборът на Плевен. Турнирът бе проведен и благодарение на финансовата подкрепа на Община Плевен, която осигури 2000 лв.за състезанието.

Румен Петков, ТСО на ССБ-Плевен


Уникален код за достъп до електронното ни медицинско досие получаваме безплатно.

Всеки, който посети районната здравноосигурителна каса, по какъвто и да е повод - заверка на рецептурни книжки, подаване на документи или получаване на протоколи за скъпоструващи лекарствени продукти, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и др., От 28 август, възможността да получи безплатно и своя Уникален код за достъп (УКД) до електронното си медицинско досие, съобщиха от Касата. С това се поставя началото на кампания за засилване на обществения контрол върху изразходване на публичния ресурс, с който Националната здравноосигурителна каса закупува медицински услуги в полза на пациентите, съобщават от БТА. С УКД всеки ще може да упражни правото си да провери дали отразените в личното му досие дейности действително са извършени. Ако констатира разминаване в данните, той може да подаде сигнал до районната или до Националната здравноосигурителна каса. Контролните органи на институцията ще извършат проверка, като информират и гражданина за резултатите от нея. При необходимост ще се коригира електронното здравно досие с действително извършените в полза на пациента дейности. Националната здравноосигурителна каса ще предостави на всеки от 7 356 986 български граждани УКД, като апелира за осъществяването на активен контрол от страна на гражданите върху изразходване на средствата за здравеопазване.


Ездата за деца със специални потребности

Ездата е ефективен алтернативен метод за терапия на деца със силно изразени физически и ментални увреждания. Модерната медицина все още е безсилна пред синдрома Даун или церебралната парализа например. Децата, страдащи от подобни увреждания, обикновено водят затворен живот, редовно посещавайки санаториуми и рехабилитационни центрове. Хипотерапията, или терапевтичната езда, е алтернатива за подобряване състоянието на тези деца и повишава качеството им на живот, като ги извежда на открито, раздвижва ги и създава взаимодействие между детето и коня, което подобрява неговото емоционално и физическо състояние и има силен положителен психологически ефект. Конят технически е структура, която възпроизвежда движения и ги предава на детето, стимулирайки по уникален начин мускулите и вестибуларния апарат. Ездата се отразява особено благоприятно и върху ориентацията на тялото в пространството, гръбната мускулатура, координацията и състоянието на трупните мускули. Световният опит категорично доказва, че този вид терапия подобрява физическото и психическо състояние на деца с физически и ментални увреждания. Първата реакция на децата, след като усетят коня и първите движения, неизменно е усмивка, защото движението за тях е съвсем ново усещане. Хипотерапията развива физическата активност на детето, способства за възстановяване на нарушени функции, подобрява или възстановява изгубени навици, помага за формиране на нови такива.Всъщност лечебната езда е вид лечебна физкултура, където в качеството си на спортен уред е самия кон. При езда, както никъде другаде, се раздвижват абсолютно всички групи мускули на тялото. И това става съвсем рефлекторно, защото движейки се заедно с коня, ездачът е принуден да пази равновесие, за да не падне. По този начин се активират не само здравите, но и засегнатите мускули на тялото. Още повече, детето изпитва огромно желание да седне на коня, да се почувства ездач, да преодолее страха, да придобие сигурност, да прояви своята воля и решителност.



Новогодишни шоколадови трюфели

Необходими продукти:

2 пакета чаени бисквити, 1 шоколад, 200 гр. масло, 100 гр. орехи, 1 ванилия, 50 гр. какао, 50 гр. мляко.

Начин на приготвяне:

Необходимо е бисквитите да се смелят на ситно, след което към тях се прибавят разтопени маслото и шоколада. Добавят се какаото, млякото, ванилията и всичко се обърква до получаване на мека смес. От нея се оформят топчета колкото орехчета, които се овалват в смлени орехи и шоколадови стърготини.

Приятен апетит!

Весела Коледа и честита Нова 2018 година!

Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852



Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница