Нсорб мзх, неправителственият сектор и агроучени обсъждат проблемите на земеползването в България



страница1/4
Дата18.06.2018
Размер0.59 Mb.
#74880
  1   2   3   4
31.03.2013

НСОРБ
МЗХ, неправителственият сектор и агроучени обсъждат проблемите на земеползването в България

Първият панел на кръглата маса е на тема: проблеми пред устойчивото земеползване в България. За разпокъсаността на земята и липсата на комасация ще говорят експерти от МЗХ и Радослав Христов от НАЗ

fermer.bg 31.03.2014

Кръгла маса на тема Проблеми и перспективи пред земеползването в Българи“ се провежда в момента в столицата, предаде репортер на Фермер.БГ. В кръглата маса участва министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков, експерти на МЗХ, Българска асоциация на собствениците на земеделска земя, Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), Националния съюз на земеделските коопрации в България (НСЗКБ), Асоциацията на млекопреработвателите в България, Националното сдружение на общините в Р България (НСОРБ), представители на академичната общност.

Първият панел на кръглата маса е на тема: проблеми пред устойчивото земеползване в България. За разпокъсаността на земята и липсата на комасация ще говорят експерти от МЗХ и Радослав Христов от НАЗ. В този панел са предвидени още дискусия относно формите за уедряване на земеделската земя, а темата „Какво ще спечели българското земеделие от уедряванет на земеделска земя“ ще развие проф. Христо Бозуков, председател на ССА. В панела са заложени също и темите за цената на земята и проблемите при арендуването.


Във втория панел на кръглата маса ще се очртаят перспективите пред модерното българско земеделие и това какви мерки може да предприеме държавата, за да стимулира развитието на земеделието и селските общини извън политиките на ЕС. Лектори ще бъдат представители на МЗХ, Симеон Петков от НСОРБ и Венцислав Върбанов от АЗПБ. Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации ще бъде лектор на темата за ОСП 2014-2020.
Само "вражески" общини са отрязани от публичната инвестиционна програма

varnautre.bg 31 март 2014, 06:50



Разпространен от сдружението на общините списък с отхвърлените проекти потвърди политическото разпределение на ресурса

Отрязаните от публичната инвестиционна програма общини са почти изцяло вражески. От 90 общини, които нямат нито един одобрен проект, само една се управлява от подкрепен от БСП кмет и една - от кмет на ДПС. Повечето оставени без подкрепа са градоначалници на ГЕРБ, но финансиране масово не са получили и независими, кметове на НДСВ и десницата. Това показва публикувана от Националното сдружение на общините справка за одобрените и отхвърлените проекти на местните управи по публичната инвестиционна програма.

Справката е поредното свидетелство за политическото разпределение на 289 млн. лв. за общински проекти. Освен тях кабинетът отпусна и 50.2 млн. за изграждане на пътища от АПИ, други 160 млн. лв. бяха предоставени за реализиране на инвестиционни програми от 8 министерства.

От 90-те общини, които няма да получат и лев от фонда, 59 се управляват от кметове на ГЕРБ, показа проверка на "Сега". В списъка с нулите фигурират само две общини, свързани с управляващото мнозинство - Несебър с подкрепен от БСП кмет и Мадан - управляван от ДПС. Общо 360 проекта не са успели да убедят комисията, че заслужават пари.

Картината е особено показателна в области, в които управляващото мнозинство не е заело достатъчно силни позиции на местните избори. Така например в област Перник са одобрени само 2 от общо 21 проекта. И двата са в общини на БСП - Ковачевци и самия Перник. 3 от отхвърлените общини - Радомир, Земен, Трън, се управляват от ГЕРБ, а последната - Брезник, се управлява от независим кмет.

Подобно е разпределението и в област Монтана. Тук от подадените 31 проекта са одобрени само 3. Отхвърлени са кандидатурите от 8 общини - Берковица (ГЕРБ), Бойчиновци (РЗС), Брусарци (ГЕРБ), Лом (ГЕРБ), Монтана (партия "Вяра, морал, родолюбие, отговорност"), Чипровци (ГЕРБ), Якимово (ГЕРБ), Вършец (ГЕРБ).

Прегледът на отхвърлените проекти показва, че част от тях са далеч по-смислени от масово одобряваните планове за строеж на спортни площадки в села със застаряващо население. Бяла Слатина, например, с кмет на ГЕРБ, който оспорва постановленията на МС за разпределение на парите, търси безуспешно финансиране за почистване на коритото на р. Скът, която редовно залива съседни имоти и инфраструктура. И искането за почистване на коритото (675 083 лв.), и по-големият проект - за изграждане на подпорна стена (1.528 млн. лв.), са отхвърлени. Бяла Слатина не получи и скромните 55 227 лв. за ремонт на покрива на детска градина "Детелина" в село Трънак. "Какво да ви кажа, обиден съм от това класиране. Бяхме морално длъжни да оспорим класирането. Можеше поне парите за ремонта на покрива на детската градина да дадат", коментира пред "Сега" кметът на Бяла Слатина Иво Цветков. "Как да застана пред хората и да им обясня, че за областта има 17 млн. лв., но за тях няма нищо? Пуснахме всички проекти с техническа готовност за реализация на стойност 14 млн. лв. със съзнанието, че няма всички да бъдат одобрени, но не сме очаквали нула", допълни Цветков.

Оряхово, което също оспорва постановленията, не получи финансиране за довършване на клетка 2 на регионалното депо за отпадъците. Отхвърлени бяха и проектите й за реконструкция на улици в Оряхово и с. Селановци. "Бяхме потресени от начина, по който се класираха проектите. Не получихме никакви мотиви защо нашите предложения са отхвърлени", коментира Вероника Иванова, директор на дирекция "Общински инвестиции" в Оряхово. Тя обясни, че пътищата в региона са в плачевно състояние, а изграждането на клетка 2 на депото касае редица общини, които депонират там. "Клетка 1 на депото е пред запълване", коментира Иванова.

11 "не" за подадените проекти получи и община Панагюрище. Отхвърлени бяха проекти за разширяване на общинското гробище, за реконструкция на водопроводната мрежа, за ремонт на детски градини. Отхвърлен бе проектът на община Златарица за водоснабдяване на Горско Ново село и с. Родина, които сега ползват вода от кладенци. Проектът на стойност 800 000 лв. би решил проблема с водоснабдяването на 1200 души. И Златарица обжалва класирането на проектите. С нула лева финансиране при 8 подадени проекта остана и община Мъглиж. Пред "Сега" кметът на Мъглиж Господин Господинов обясни, че единият от проектите касае улавянето на свободно течаща минерална вода, подкопаваща основите на старата баня в с. Ягода. На покрива на културния паметник е пораснала бреза.

Докато в едни области комисията за класиране на проектите е била безпощадна, в други е била щедра. Така например на територията на област Кърджали от 28 подадени проекта са одобрени 25. Тук няма нито една община с нулево финансиране, в списъка фигурира и един от рекордьорите по брой одобрени проекти - община Кирково. Тази община, управлявана от ДПС, кандидатства с 10 проекта и всички те са одобрени. 5 от тях са за развитие на спортна инфраструктура, която се набива на очи като главен приоритет на програмата. Така 5 села ще се сдобият с многофункционални площадки на стойност 52 840 лв. едната.

С 10 одобрени проекта от 11 подадени е и община Омуртаг в област Търговище, управлявана от кмет от ДПС. Сред подадените от общината проекти 6 са за благоустрояване на отделни райони и 6-те са приети. В област Търговище като цяло няма общини с нулево финансиране, а от подадените общо 19 проекта на територията на областта са одобрени 17. Абсолютен рекордьор по брой одобрени проекти е благоевградската община Сатовча, управлявана от ДПС - с 15 одобрени от общо 17 подадени проекта. Самият Благоевград при 8 подадени проекта не успя да сполучи с нито един от тях. Сред големите областни центрове 0 лева получи и Пловдив. В област Пловдив с най-много одобрени проекти е управляваната от БСП община Брезово - 5 одобрени дейности от подадени 6.

На тъмно

От предоставения от финансовото министерство на общините списък не става ясно за какво точно са били отхвърлените проекти, нито на каква стойност възлизат. Посочено е само естеството на дейностите - пътна мрежа, ВиК, образование, спортна инфраструктура, благоустройство и др. Частичната справка бе предоставена след продължителна съпротива от финансовото министерство и под медиен и политически натиск. Класирането на проектите в момента е обект на проверка от Сметната палата, извадка от обществени поръчки в изпълнение на дейностите ще проверява и БОРКОР. Отхвърлени общини оспориха регламента за класирането и пред Върховния административен съд.


Без комасация няма как българското земеделие да стане високоефективно, смятат браншовите организации в сектора

bta.bg / 31 март 2014 / 14:44

Без комасация няма как българското земеделие да стане високоефективно, е мнението, около което се обединиха браншови организации в сектора. Проблемът събра на кръгла маса в националния пресклуб на БТА днес представители на държавата и водещите неправителствени асоциации и съюзи. Целта на форума по темата "Проблеми и перспективи пред земеползването в България" бе да постави във фокуса на общественото внимание въпросите за собствеността на земята; нейното стопанисване и ползване - както и повишаването на тяхната ефективност. Кардиналният проблем, който остана и за общините по отношение на земеделската земя, са т.нар. бели петна и каква ще бъде държавната политика в това отношение, каза Симеон Петков от Националното сдружение на общините. Този проблем произтича от факта, че селата са обезлюдени, а земите често са били собственост на починали възрастни хора и техните наследници, които отдавна живеят в чужбина.
Греков иска данък върху пустеещите земи

Закон за комасацията ще регулира поземлените отношения

dnes.bg 31 мар 2014 16:42 Надежда Бочева

Проблемите с разпокъсаната собственост на земеделските земи може да бъдат решени със Закон за комасацията, стана ясно на кръгла маса, посветена на проблемите в сектора. Работна група ще се заеме със закона, като първото й заседание ще бъде до края на май, съобщи агроминистърът Димитър Греков.

Според него работата по този закон е безкрайно закъсняла, като той е трябвало да бъде направен най-късно до края на 90-те години.

На дискусията различни организации поискаха да бъде въведен данък за пустеещите земеделски земи. "В България земята се ползва комасирано, но собствеността не е комасирана. Сега собствеността върху земите е в процес на преразпределяне", каза Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), който поиска да се въведе данък върху пустеещите земи.

В отговор на журналистически въпроси Димитър Греков потвърди, че подобен данък трябва да бъде въведен.

От Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) обаче посочиха, че т. нар. "бели петна" (от които собствениците не се интересуват) са кардинален проблем и ако се въведе данък върху тях, няма да има от кого да се събере, защото много жители на селата, собственици на ниви, са емигрирали.

За тази година белите петна са общо 1,6 млн. дка, а всяка година от тях се събират около 15 - 16 млн. лв., стана ясно на дискусията.

Без комасация няма как да се изграждат напоителни съоръжения, отбеляза Борислав Петков от Асоциацията на собствениците на земеделски земи. Проблемите пред сектора, според него, тепърва предстоят, заради средната площ от 5,5 дка на парцелите. Петков предлага още плащането на рента в натура да се отмени, тъй като така се укрива ДДС.

Тази година арендаторите подготвят 1700 споразумения за комасирано ползване на нивите, като ежегодно в 1000 случая преговорите завършват успешно, каза Кирил Стоянов, началник отдел „Комасация“ в земеделското министерство. Той посочи още, че за тазгодишните „бели петна“ от 1,6 млн. дка към момента по сметките на общините са постъпили около 10 на сто от сумите, а за миналата година – около 70 – 80%.

Собствениците на тези „бели петна“ през последните години стават все по-активни и търсят парите, които им се полагат за обработването на земите, съобщи още Стоянов. Той припомни становище на омбудсмана, според когото не трябва да има давностен срок за изплащането на тези суми, както е сега – 3 години, защото тези средства не са нито на местната власт, нито на арендаторите.

Димитър Зоров, председател на Асоциация на млекопреработвателите в България (АМБ), предложи „белите петна“ да бъдат комасирани в отделни блокове, за да не се блокира процесът на сключване на споразумения между арендаторите за комасирано ползване на нивите.

Агроминистърът също припомни, че част от „белите петна“ сега се ползват незаконно, а парите, които трябва да постъпват в общините, могат да са значително повече.
ОБЩИНИ

ФОКУС

Община Смолян организира кампания под надслов „Да почистим Смолян - нашия дом”

31 Март 2014 | 07:32 | Агенция "Фокус"

Смолян. Община Смолян организира кампания за пролетно почистване под надслов „Да почистим Смолян - нашия дом”, съобщиха от пресцентъра на общината. Тя ще се проведе в периода до 18 април. Община Смолян приканва всички граждани да се включат в кампанията, за да бъдат почистени районите около жилищните блокове, къщите, прилежащите терени и зелените площи.

Събраните битови отпадъци да се поставят в съдовете за смет, а всички останали - до тях.


Кметът на община Бяла Анастас Трендафилов: За да се развива туризъм в Кара дере, трябва да има правила и те да се спазват

31 Март 2014 | 09:49 | Агенция "Фокус"

София. За да се развива туризъм в Кара дере, трябва да има правила и те да се спазват. Това каза в предаването „Добро утро, България” на Радио „Фокус” кметът на oбщина Бяла Анастас Трендафилов. По думите му, всички територии, които заемат туристите, посещаващи местността, са частна собственост. Според кмета на Бяла, хората, летуващи в Кара дере, не опазват и не съхраняват природата.

„Ние казваме, че по принцип, искаме да се развива един нормален туризъм, да се предлага добър туристически продукт, искаме да се съхрани природата за изграждане на туристическа база, но при стриктно спазване на законите в България и най-вече законите, които имат екологична насоченост. Така че ние не сме контра, не сме против, ние сме „за”. Ако щете и хармония трябва да има, а това се постига, когато има ясни правила и те се спазват. Никой няма да допусне, особено ние като общинска администрация, нарушение на законите”, допълни Анастас Трендафилов. Кметът на Бяла каза още, че сред хората в общината няма напрежение, но те очакват нещо да се случи в положителна посока, с икономически и социален ефект за района.


Таня Андреева: Големите университетски и многопрофилни болници са гръбнакът на българското здравеопазване

31 Март 2014 | 09:56 | Агенция "Фокус"

София. Големите университетски и многопрофилни болници са гръбнакът на българското здравеопазване. През тях минават около 70-80% от пациентите. Това каза министърът на здравеопазването Таня Андреева в предаването „Денят започва” на БНТ. Тя обясни, че комплексните услуги и медицински дейности, които се предоставят в тези лечебни заведения, водят до влошаване на финансовото им състояние.

„Поради тази причина се опитваме и с новите правила, които въвеждаме, всички лечебни заведения да работят при равни условия. Ако има конкуренция, тя трябва да се случва в условията на равнопоставеност и тогава аз съм убедена, че или пазарът на здравни услуги ще се саморегулира от само себе си, или просто всички болници, които работят добре, ще бъдат обречени“, заяви министър Андреева.

Промените предвиждат болниците, които отговарят на стандарта и нивата на компетентност за определен профил, да изпълняват всички клинични пътеки. В противен случай касата просто няма да сключва условия с тях. Друго условие е, че всички тези лечебни заведения ще трябва да работят и по спешност.

„Този подбор на клинични пътеки, на свързани с това пациенти, смятам, че не е здравословен за системата и води до нелоялна конкуренция между лечебните заведения. Тези, които не успеят да покрият критериите, ще си търсят начин, по който да бъдат финансирани“, заяви здравният министър.

Решението НЗОК да плаща на болниците ежемесечно се налага заради тежкото й финансово състояние. Касата практически ще мине на ръчно управление, за да могат да се следят всички дефицити и преразходи в системата на болничната помощ, поясни тя.
В Община Велико Търново се състоя Втори дискусионен форум, посветен на общинския план за развитие на града

31 Март 2014 | 11:53 | Агенция "Фокус"

Велико Търново. В Община Велико Търново се състоя Втори дискусионен форум, посветен на общинския план за развитие на града, съобщиха от пресцентъра на общината. Авторите на проекта представиха своята разработка пред Кмета на Община Велико Търново Даниел Панов, Председателят на Великотърновски общински съвет Николай Ашиков, заместник кмета Снежана Данева, общински съветници, директори на дирекция в общинска администрация, както и представители на културни институции и представители на неправителствени организации. Архитект Белин Моллов - ръководител на фирмата, разработваща проекта: „Общинският план за развитие е най-важният общински документ и инструмент за управление. Той е важна част от стратегическото планиране за развитие на общината. Направен е подробен анализ, както на състоянието, както и на тенденциите в развитието на общността и общината. На базата на анализ и направени множество анкети са направени стратегически предложения в ключовите области, които отразяват немеренията на общността”. „Изявено културно наследство, туризъм, образование, наука, жизнена среда и качествени услуги, шансове и възможности за развитието на населените места, местен бизнес – малки и средни предприятия“- това е формулировката на стратегическата визия за развитието на Община Велико Търново. Стратегическото място, което общината заема в България и Югоизточна Европа са водещи при формиране на визията за развитието на общината до 2020 година. Специално място в документа е обърнато на населените места в рамките на общината.Направено е проучване за основните проблеми и се търсят източници за инвестиции в обезпечаване на необходимата инфраструктура, достъпност, достъп до интернет, подпомагане и на най- малката местна инициатива, подобряване на здравните услуги. До 15 април ще бъдат отразени всички направени в администрацията предложения, препоръки и коментари по отношение на изготвяният общински план за развитие.
В Общинска администрация-Благоевград ще бъдат отворени оферти с предмет „Доставка на канцеларски материали и офис консумативи”

31 Март 2014 | 11:59 | Агенция "Фокус"

Благоевград. В Общинска администрация-Благоевград ще бъдат отворени оферти с предмет „Доставка на канцеларски материали и офис консумативи”, съобщиха от пресцентъра на общината. На 01 април от 13.30 часа, в сградата на Общинска администрация-Благоевград, зала № 101 ще бъдат отворени постъпилите оферти по обявена обществена поръчка с предмет: „Доставка на канцеларски материали и офис консумативи за нуждите на Общинска администрация-Благоевград”. Прогнозната стойност на поръчката е 40 000 лв. без начислен ДДС или 48 000 лв. с начислен ДДС. Критерият за възлагане на поръчката, съгласно Закона за обществените поръчки е „Най-ниска цена”.
Зам.-кметът на Добрич арх. Пламен Ганчев: До дни ще бъде избрана фирмата изпълнител на ремонтните дейности по уличните платна

31 Март 2014 | 12:49 | Агенция "Фокус"

Добрич. До дни се очаква да приключат процедурите по избор на фирмата изпълнител на ремонтните дейности, свързани с изкърпване на уличните платна в града. Това съобщи зам.-кметът „Устройство на територията” арх. Пламен Ганчев, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна. „Със студен асфалт ще започне изкърпване най-големите дупки по основни пътни артерии в Добрич след зимния сезон”, посочи арх. Ганчев. „Тези дейности ще предхождат други такива в рамките на по-голяма обществена поръчка. Тя се очаква да бъде финализирана до края на месец април, подчерта зам.-кметът. От този период нататък ще започне цялостният ремонт на пътните платна в рамките на града. Подготовката за пълното изкърпване на уличната мрежа започва от 1 април”, допълни арх. Ганчев. По думите му, ремонтните дейности ще продължат около 2 месеца като идеята е за летния сезон те да са приключили.

/Жулиета НИКОЛОВА


Николай Мелемов: Жителите на село Лясково не искат екстри, искат да имат нормални пътища и качествена питейна вода

31 Март 2014 | 13:20 | Агенция "Фокус"

Смолян. Жителите на село Лясково не искат екстри, искат да имат нормални пътища и качествена питейна вода. Това каза за Радио „Фокус” – Смолян областният координатор на ГЕРБ и кмет на Смолян Николай Мелемов, който заедно с евродепутата от ЕНП/ГЕРБ Владимир Уручев посетиха Девин и девинското село Лясково. По думите на Мелемов като основен проблем в Лясково хората са поставили качеството на питейната вода. Като друг основен проблем са посочили безработицата, липсата на работа в региона. Хората са питали Уручев защо Програмата за развитие за селските райони в момента не върви, като отговорът на евродепутата е бил, че още няма договореност между българското правителство и Европейския съюз. По думите на Мелемов в Девин при срещата им с активистите на ГЕРБ отново е бил поставен въпросът за болницата в града. „Въпреки че навсякъде се тръби, че болницата работи, това не е така. Тя не е нормално функционираща болница и много трудно ще стане, а това предложение, което беше направено по време на управлението на ГЕРБ беше най-логичното и най-устойчивото, т.е. да се открие филиал на смолянската болница. Да се надяваме, че ще има болнично заведение в Девин, но засега няма още реално функционираща болница там”, каза Николай Мелемов. /Даниела БОЙКОВА
РАДИО ФОКУС

Зам.-кметът на Добрич Иван Колев: Зачестяват набезите над обекти, общинска собственост

31.03.2014 12:12 / Варна / Новини

Добрич. За зачестили набези над обекти, общинска собственост, информира зам.-кметът на Добрич Иван Колев, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна. След подаден сигнал от охранителната система са констатирани материални щети в сградата на Центъра за ученическо и научно творчество (ЦУНТ). Там са счупени две витрини, направен е опит да бъдат разбити и отмъкнати радиатори. Крадците са успели да измъкнат само един маслен радиатор от учителската стая, посочи Иван Колев. Ден по-късно е извършено посегателство в сградата на бившето училище по облекло. Разбита е входната врата, като е направен опит да се проникне вътре в сградата. Отново сигнал е подаден от охранителната система. Иван Колев заяви, че са направени непредвидени разходи за укрепване на входните врати в тези обекти. „Продължават опитите за посегателства върху общинска собственост и правим допълнителни разходи по тяхното опазване и съхраняване, за съжаление”, коментира зам.-кметът. По думите на кмета на града Детелина Николова, досега има констатирани три случая на набези над сградата на ЦУНТ. Първите два са от миналата година. „Мисля, че трябва много добре да се анализира какво се случва със собственост, която не може да бъде в рамките на съответния така да се каже период използвана по предназначение, т.е. използвана за определена дейност”, коментира Детелина Николова.

/Жулиета НИКОЛОВА


ДАРИК НЮЗ

Община Троян се включва в уникалния проект "Виа Траяна Балканика"

31 март 2014 00:07 | Дарик Плевен |

Възможностите за подготовката и стартирането на проекта „Виа Траяна Балканика" представи заместник-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев по време на дискусията „Създаване на регионален проект за устойчиво развитие на туризма „Централен Балкан - Розова долина" в село Орешака.

На работната среща присъстваха кметовете на община Троян - Донка Михайлова, на Карлово - Емил Кабаиванов, на Сопот - Веселин Личев, на Казанлък - Галина Стоянова и на Павел Баня - Станимир Радевски, зам.-кметът на Хисаря Асен Сурчев, както и археологът доц. д-р Митко Маджаров.

Проектът ще обединява общините Троян, Сопот, Карлово и Хисаря, които са разположени от двете страни на Балкана и ще бъдат включени в туристически маршрут, проследяващ продължението на най-дългия римски път Виа Траяна, преминаващ през прохода с опорните станции - крепости: Состра, Ад Радицес, Монтемно, Суб Радице, Виа Мата. Виа Траяна е свързвал Рим с Близкия изток, както и Източната част на Римската империя.

Като продължение на маршрута бе обсъдено и включването на общините Казанлък и Павел Баня. „В конкретния случай не става въпрос за отделни обекти, а цялостен туристически маршрут, който да се предлага като общ продукт. Този проект е единствен до момента и има шанс да се реализира в страната ни", каза на срещата зам.-министър Ботев.

Бранимир Ботев отбеляза възможноститв за предлагането едновременно на планински и ски туризъм в района на Беклемето, където се наблюдава най-дългото естествено снегозадържане в планинските ни курорти, балнео и СПА услуги - наличието на повече от 50 термални минерални извори в Чифлик, Баня, Хисаря и Павел Баня, както и богато културно-историческо наследство - Долината на тракийските царе и историческите паметници от възрожденската епоха.

Освен целогодишното преливане от един туристически продукт в друг, сред предимствата на маршрута е много доброто логистично местоположение - на час и половина път от летище София и на 45 минути от летище Пловдив. Всичко това е съчетано с възможностите за предлагане на винени турове и уелнес процедури с розово масло и натурални продукти.

Проектът може да бъде финансиран по пета ос на ОП „Региони в растеж", където са предвидени 112 млн. евро само за туризъм, а като бенефициенти по програмата могат да бъдат общини, неправителствени организации и др.

Заместник-министър Ботев представи на участниците в срещата и филм, който промотира България като целогодишна СПА дестинация и по атрактивен начин, показващ 22 български града, датиращи от римско време и създадени около термалните извори - любимо място за почивка и лечение на римските императори.

Кметът на Троян Донка Михайлова, като домакин, благодари на зам.-министър Ботев за неговата активна позиция и сериозна помощ за развитието на региона. „Всички, тук присъстващи представители на общините сме съмишленици на тази добра идея", сподели в края на срещата тя.


Каталог: uploads -> tinymceup -> files -> News
News -> Нсорб кметът на Троян към министър Михайлова: „Не ни взимайте довеждащите водопроводи!“
News -> Г. Фокус Има сключен договор с фирма-изпълнител, която ще изгради новата улица до рибарското пристанище в Бургас
News -> Нсорб кметове се съмняват в лобизъм
News -> Нсорб оценяват категоризирането на общините и населените места в България
News -> Нсорб община получи почетна грамота
News -> Осми клас остава в основните училища amalipe com/14. 03. 2014
News -> Нсорб до края на 2015 г. Опак има амбициите да усвои
News -> Нсорб цветлин Йовчев: Сътрудничеството на мвр с местната власт трябва да е в полза на обществото
News -> Нсорб стартира третата поред процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница