Нсорб на кмета на община Търговище д-р Красимир Мирев предстоят участия в работата на Комитета на регионите и в ус на нсорб



страница1/6
Дата02.06.2018
Размер0.77 Mb.
#71293
  1   2   3   4   5   6
01.04.2013

НСОРБ
На кмета на община Търговище д-р Красимир Мирев предстоят участия в работата на Комитета на регионите и в УС на НСОРБ

targovishte.bg/01-04-2014

Кметът на община Търговище д-р Красимир Мирев ще участва в работата на 106-та пленарна сесия на Комитета на регионите в Брюксел. Сесията ще се състои на 2 и 3 април 2014 г., сряда и четвъртък. В дневния й ред са включени редица становища за обсъждане и приемане, част от тях свързани със Стратегията за разширяване и основните предизвикателства през периода 2013 – 2014 г.; проекторезолюция относно Хартата на многостепенното управление в Европа; достъпната енергия за всички; действията за информиране и насърчаване, чийто обект са селскостопанските продукти, на вътрешния пазар и в трети държави. Предвиден е избор на членове на Бюрото на Комитета на регионите и на заместници.

На 4 април 2014 г., петък, кметът на община Търговище в качеството си на заместник-председател на УС на НСОРБ, ще бъде в столицата, където ще вземе участие в заседанието на Управителния съвет на Сдружението.

Кметът на община Търговище д-р Красимир Мирев ще участва в работата на 106-та пленарна сесия на Комитета на регионите в Брюксел. Сесията ще се състои на 2 и 3 април 2014 г., сряда и четвъртък. В дневния й ред са включени редица становища за обсъждане и приемане, част от тях свързани със Стратегията за разширяване и основните предизвикателства през периода 2013 – 2014 г.; проекторезолюция относно Хартата на многостепенното управление в Европа; достъпната енергия за всички; действията за информиране и насърчаване, чийто обект са селскостопанските продукти, на вътрешния пазар и в трети държави. Предвиден е избор на членове на Бюрото на Комитета на регионите и на заместници.

На 4 април 2014 г., петък, кметът на община Търговище в качеството си на заместник-председател на УС на НСОРБ, ще бъде в столицата, където ще вземе участие в заседанието на Управителния съвет на Сдружението.


Европейска конференция „Планиране на приобщаващи общности“

ngobg.info / 01 Април 2014

На 27 и 28 март 2014г. в гр. Зиген, Германия, се проведе европейска конференция на тема „Планиране на приобщаващи общности. Местно прилагане на конвенцията на ООН“. Съвместни организатори на конференцията са Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания (EASPD) и Център за планиране и оценка на социални услуги (ZPE) към Университета на Зиген, а партньори на събитието бяха Министерство на заетостта, интеграцията и социалните политики на немската провинция Северен Рейн-Вестфалия. Към събитието като партньори и презентатори се включиха още Mental Health Europe, Съвета на Европа, Европейския комитет на регионите, Евроситиси, Европейската мрежа за независим живот (ENIL).

Изключителен бе интереса към конференцията, присъстваха над 500 участници от държави от цяла Европа. От българската страна на конференцията участва група на Национален алианс за социална отговорност, включваща осем представители на членове и партньори на НАСО в България. Предвид водещата тема за местно прилагане на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания (КООНПХУ), на преден план в обсъжданията бяха изведени работата на общините, местните общности, партньорството на местно ниво с цел прилагане на Конвенцията и формулиране на необходимостта за осигуряване на директно участие на хората с увреждания във формирането на политики, реализиране на услуги и осигуряване на подкрепа за техния по-добър живот.

Широкият обхват и големият брой на участниците, както и участието на представители на различни гледни точки и различни институции и организации, подкрепящи хора с увреждания, даде възможност да бъдат формулирани и изведени на преден план най-актуалните акценти от световното и европейско развитие на политиките за хора с увреждания в светлината на КООНПХУ. Сред основните съвременни тенденции, които бяха изведени в направените изказвания, бе изискването за ново отношение към хората с увреждания. Най-новото модерно мислене и разбиране в тази посока е, че трябва да се говори и работи не толкова за социална интеграция, а за социално включване, като на хората с увреждания не трябва да се гледа като на отделна група от обществото, а като хора от самото общество и да се търсят възможности за тяхното активно включване във всички процеси и събития на обществения живот. Европа вече не говори за „проблеми на хората с увреждания“, а за „обективна социална ситуация“, в която хората с увреждания са част от даденостите на живота, който всички ние заедно живеем. Така проблемът за тяхното участие и отношението към тях не е само техен проблем, а проблем на обществото и цялото общество във всичките му аспекти трябва да бъде адаптирано за адекватно приемане на тази социална ситуация и премахване на всякакви бариери и осигуряване на условия за социално включване на всички, в това число и хората с увреждания.

Акцентирано бе върху необходимостта хората, работещи в общините и всички структури на местно ниво, да имат умението да разбират хората с увреждания, да могат да се поставят на тяхно място и заедно да бъдат част от общата политика за социално включване. В съответствие с духа на Конвенцията, по време на Конференцията бе подчертана необходимостта от всеобщо признаване правата на хората с увреждания да имат възможност да живеят качество на живот, равнозначен на живота на всички останали хора. И обществото като цяло трябва до допринася и да предвижда обществени, финансови и други инвестиции за осигуряване правата на тези хора. Специално беше подчертано, че социалното включване има цена и тя трябва да бъде поета от държавите и общините. Като се има предвид, че целта е подобряване на начина на живот, в никакъв случай при поемането на ангажименти и определянето на тази цена, търсенето на най-ниска себестойност не трябва да е водещо в никакъв случай – а основен критерии при вземане на решения трябва да бъде постигането на реален ефект от политиките и действията. Беше посочено още, че към настоящия етап страните от Европа знаят много повече какво трябва да направят в тази посока, но реално постигнатото е много малко спрямо предстоящите усилия, които трябва да се положат.

Планирането на включването и директното участие на хората с увреждания в планирането бе друг важен акцент в направените изказвания. В тази връзка и свързано с местното планиране бе посочена и необходимостта от непрекъснато усъвършенстване на знанията, уменията и обучението на всички участници в процеса на социално включване – представители на общини, доставчици на услуги и самите хора с увреждания.

Друга съвременна тенденция в световното разбиране за живота на хората с увреждания, която бе представена, бе необходимостта от създаване на условия хората с увреждания самостоятелно да определят своя живот и начин на живот, а не други администратори или „професионалисти“ да определят къде и как да живеят тези хора. В тази връзка доставчиците на услуги имат нова съвременна мисия и тя е да бъдат гарант за осигуряване правата на хората с увреждания и да създават условия и подкрепа тези хора да живеят по начин, какъвто те самите предпочитат, както и да ги подкрепят сами да решават какви услуги да ползват, кога и как да ги ползват. А самите услуги, разбира се, трябва да водят до по-добро качество на техния живот. В тази посока бе потвърдена и необходимостта за даване на възможност на самите хора с увреждания да оценяват качеството на услугите, резултатите от съвместната си работа с доставчиците на услуги, както и да оценяват резултатите от собственото си житейско развитие. Така ще се създадат условия за постигане на пълноценен живот в общността и „самоопределящ се живот“, водещи към разбирането за самооопределяне на начина на живот на всеки член на обществото.

Участниците се обединиха около становището, че настоящата ситуация в Европа е много по-ясна като формулировки и документи предвид наличието на Конвенцията и нейното ратифициране от много държави , но бе подчертано, че наличието на документи и актуализацията на нормативната база в различните държави и синхронизирането на законодателството с Конвенцията не води автоматично до резултати. Подчертана бе необходимостта от активен публичен дебат относно практическото прилагане на Конвенцията и новите документи, свързани с нея, както и политиките и услугите насочени към хората с увреждания.

В рамките на активната дискусия по време на Конференцията бяха представени различни практики и добър опит от различни страни, в това число Германия, Финландия, Швеция, Португалия и др. Интерес между тях привлече опита на Швеция за координация на работата между общините. Този опит до голяма степен кореспондира с партньорството на НАСО с Национално сдружение на общините в Р България (НСОРБ). В рамките на това партньорство в конференцията взе участие и г-жа Стефана Янкулова, представител на НСОРБ. Г-жа Янкулова направи презентация на тема „Местни политики за хората с увреждания. Практически опит и бъдещи предизвикателства в България“. Темата привлече внимание и предизвика допълнителни въпроси и дискусии за усилията на общините в България и НАСО за прилагане на нови и по-добри практики и реализиране на по-резултатни услуги и политика за по-добър живот на хората. Неизбежно бяха поставени и въпроси за ниския стандарт и качество на живот, при които живеят хората с увреждания в България.

НАСО поема ангажимент да организира превод и разпространение на част от материалите на Конференцията, които са изключително интересни и иновативни в своята област и биха подкрепили работата на общините и доставчиците на социални услуги в техните усилия за работа по места.
Белите петна в България са повече от 1 млн. дка показват данни на МЗХ

Годишно у нас се финализират около 1 000 процедури. За 2013 г. между 70 и 80% от дължимите суми са били събрани, а „белите петна“ са били около 1 200 000 дка, информира Кирил Стоянов от МЗХ.

fermer.bg 31.03.2014

Приблизително 1 060 000 дка са „белите петна“ от споразумения или разпределени масиви за ползване към момента, заяви Кирил Стоянов, началник отдел Поземлена собственост, поземлени отношения и комасация в МЗХ. Стоянов уточни, че до преди 2 месеца са били събрани около 1/10 част от дължимите суми. За 2013 г. между 70 и 80% от дължимите суми са били събрани, а „белите петна“ са били около 1 200 000 дка.

„Засега нямаме информация каква част от тези суми са изискани от собствениците. Факт е, обаче, че през последните няколко години интересът от страна на собствениците става все по-голям. Наскоро министър Греков подписа указания до Националното сдружение на общините (НСОРБ) за това как да се изплащат „белите петна“, тъй като имахме нееднозначна политика, което създаваше проблеми на общините по отношение на изплащането на „белите петна“, коментира Кирил Стоянов.

По думите му сумите, постъпващи за „белите петна“, са приблизително 15-16 млн. лв. годишно на базата на средно по 1 000 процедури, които се финализират у нас за година. Стоянов информира, че в МЗХ е получено писмо от националния омбудсман, според който не би следвало да има давностен срок при изплащането на сумите. Така Стоянов отговори на коментар на НСОРБ, че „белите петна“ са кардиналният проблем за много български общини.

Министър Греков посочи по време на дискусия по темата, че една от причините за забавяне на създаването на единен електронен земеделски регистър са именно „белите петна“. „Те в много от случаите се арендоват от един земеделски производител, но собственикът на земята е друг. Трябва заедно със земеделските производители, с браншовите организации в аграрния сектор да решим този проблем“, подчерта министър Греков.


Обмислят данък върху пустеещата земя

До края на май работна група се захваща със Закон за комасацията

duma.bg1, Април 2014, брой 76, Мая Йовановска



Искаме да създадем и Агенция по земята, която ще помогне за решаването на проблемите, сподели по време на кръглата маса министър Димитър Греков

Трябва да има данък върху пустеещата земя. Това заяви вчера министърът на земеделието и храните Димитър Греков пред журналисти. Министърът участва в дискусията "Проблемите пред земеползването в България", на която две от най-големите браншови организации в земеделието - Асоциацията на земеделските производители в България и Българската асоциация на собствениците на земеделски земи, предложиха да бъде въведен данък върху пустеещите земи.

Същевременно Симеон Петков от От Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) заяви, че т. нар. бели петна са кардинален проблем и ако се въведе данък върху тях, няма да има от кого да се събере, защото много жители на селата, собственици на ниви, или не са живи, или са емигрирали. От Асоциация на млекопреработвателите в България предложиха "белите петна" да бъдат комасирани в отделни блокове, за да не се блокира процесът на сключване на споразумения между арендаторите за комасирано ползване на нивите.

"Пустеещите земи са много малък процент от тези, които не се обработват. Около 1 млн. и 60 хил. декара са т. нар. бели петна. Част от тях се използват незаконно. Получените средства от тях в общините са около 15-16 млн. лв., което е незначително в сравнение, ако бъде осигурено тяхното ползване", обяви министър Греков. Дали да бъде въведен такъв данък обаче ще реши експертна група, която министърът обеща до края на май да проведе първото си заседание. Тя ще мисли и върху Закон за комасацията, а също и по поставения по време на дискусията вчера въпрос за данък върху рентата. Законът за комасацията на земята е безумно закъснял. Трябвало е да се направи още в края на 90-те години, заяви министърът. Работна група ще мисли за законов срок - до колко време след като за пустеещите земи не е плащан данък и земята не бъде потърсена от реалните собственици, да бъде предоставена на общините. Греков категорично отрече да става дума за конфискация на земите, а само за мерки, чрез които ползването на нивите да става по-устойчиво.

Искаме да разработим проект за създаване на Агенция за земята, която да решава проблеми като тези, каза още министърът. Част от проблемите като например съществуването на "белите петна" ще бъдат решавани от такава агенция, допълни министърът, но не уточни в какъв срок ще бъде създадена агенцията.

Опитът на Европа показва, че комасация чрез закон, чрез административни средства, върви бавно и неефективно, заяви председателят на Националния съюз на земеделските кооперации в България Петър Николов. Връщането на земята в реални граници създаде известни трудности, но не се оказа непреодолима пречка у нас да бъдат създадени едри стопанства. Спасението според него е в дългосрочните договори за аренда и наем.

Тази година арендаторите подготвят 1700 споразумения за комасирано ползване на нивите, като ежегодно в 1000 случая преговорите завършват успешно, съобщи началникът отдел "Комасация" в МЗХ Кирил Стоянов. За тазгодишните "бели петна" от 1,6 млн. дка към момента по сметките на общините са постъпили около 10 на сто от сумите, а за миналата година - около 70-80%. Собствениците на "белите петна" през последните години стават все по-активни и търсят парите, които им се полагат за обработването на земите, каза Стоянов. Преди време омбудсманът Константин Пенчев изрази становище, че не трябва да има давностен срок за изплащането на тези суми, както е сега - 3 години, защото тези средства не са нито на местната власт, нито на арендаторите.
Национален форум на общинските предприятия и търговски дружества се проведе на 27 и 28 март в хотел “Здравец” във Велинград.

tempo.velingrad.com/014-04-01 10:14:40

Организатор на първото по рода си събитие стана Националното сдружение на общините в България, а главната цел - да се обсъди проектът за създаване на мрежа на общинските предприятия и търговски дружества.

Повече от 100 участници от 60 общини в рамките на двата дни на форума обсъдиха най-актуалните въпроси в нормативната уредба и практика на стопанската дейност на общините в България и я сравниха с практиките в Европейския съюз. В поредица от лекции бяха поставени два основни проблема: дали общинските търговски дружества трябва да имат нормално пазарно поведение или да изпълняват социални задължения и какви са очакванията на общините - по-качествени услуги на ниски цени за населението или по-големи дивиденти и печалби за собствениците. В паралелни дискусии бяха набелязани предложения за промени в нормативната уредба на стопанската дейност на общините и мерки за повишаване на конкурентноспособността на общинските фирми и предприятия.

Най-активните участници в работата на първия национален форум получиха награди. В програмата на събитието бе включено и посещение на Плиоценския парк и крепостта Цепина край Дорково.
Закон за комасацията ще регулира поземлените отношения

zemia-news.bg, Вторник, 01 Април 2014 11:12

Проблемите с разпокъсаната собственост на земеделските земи може да бъдат решени със Закон за комасацията, стана ясно на кръгла маса, посветена на проблемите в сектора. Работна група ще се заеме със закона, като първото й заседание ще бъде до края на май, съобщи агроминистърът Димитър Греков. Според него работата по този закон е безкрайно закъсняла, като той е трябвало да бъде направен най-късно до края на 90-те години.

От Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) посочиха, че т. нар. “бели петна“ (от които собствениците не се интересуват) са кардинален проблем и ако се въведе данък върху тях, няма да има от кого да се събере, защото много жители на селата, собственици на ниви, са емигрирали. За тази година белите петна са общо 1,6 млн. дка, а всяка година от тях се събират около 15 — 16 млн. лв., стана ясно на дискусията.

Без комасация няма как да се изграждат напоителни съоръжения, отбеляза Борислав Петков от Асоциацията на собствениците на земеделски земи. Проблемите пред сектора, според него, тепърва предстоят, заради средната площ от 5,5 дка на парцелите. Петков предлага още плащането на рента в натура да се отмени, тъй като така се укрива ДДС.

Тази година арендаторите подготвят 1700 споразумения за комасирано ползване на нивите, като ежегодно в 1000 случая преговорите завършват успешно, каза Кирил Стоянов, началник отдел „Комасация“ в земеделското министерство. Той посочи още, че за тазгодишните „бели петна“ от 1,6 млн. дка към момента по сметките на общините са постъпили около 10 на сто от сумите, а за миналата година – около 70 – 80%. Собствениците на тези „бели петна“ през последните години стават все по-активни и търсят парите, които им се полагат за обработването на земите, съобщи още Стоянов. Той припомни становище на омбудсмана, според когото не трябва да има давностен срок за изплащането на тези суми, както е сега – 3 години, защото тези средства не са нито на местната власт, нито на арендаторите.

Димитър Зоров, председател на Асоциация на млекопреработвателите в България (АМБ), предложи „белите петна“ да бъдат комасирани в отделни блокове, за да не се блокира процесът на сключване на споразумения между арендаторите за комасирано ползване на нивите.

Агроминистърът също припомни, че част от „белите петна“ сега се ползват незаконно, а парите, които трябва да постъпват в общините, могат да са значително повече.
Ремонтирани отделения ще има МБАЛ Велинград

01.04.2014 / 12:17 - citybuild.bg

Строително-монтажните работи се очаква да започнат всеки момент.

Ще бъде подменен и асансьорът, както и изградена рампа за хора с увреждания.

Здравното министерство отпусна субсидия за 51 общински болници в страната. За това са заделени 6 млн. лв. бюджетни средства, а списъкът с лечебните заведения, които ще получат допълнителни средства, е предложен от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Ще бъдат финансирани болниците, които обслужват няколко общини в радиус от 40 и повече километра.

Със съдействието на кмета на Община Велинград Иван Лебанов в списъка допълнително е добавена и общинската болница във Велинград. Първият транш към малките болници се очаква да бъде в края на март и ще е за цялото първо тримесечие от годината. Освен това на 10-ти март тази година ВАС потвърди решението на КЗК за фирмата изпълнител „Братя Пашкулеви“ ООД.

След ремонтите общинското здравно заведение ще има и нова техника, сред която нови апарати за хемодиализа, дефибрилатори и редица животоспасяващи апарати.
Сметната палата ще провери разпределението на парите по публичната инвестиционна програма

pia-news.com, Вторник, 01 Април 2014 15:12, Мадлена Георгиева



Сметната палата ще провери разпределението на парите по публичната инвестиционна програма. За 11 дни кабинетът разгледа 1100 проекта и даде 500 млн. лв. за една трета от тях. Неодобрените проекти за финансиране от публичната инвестиционна програма са почти изцяло на общини с кметове на ГЕРБ, десницата и независими. От 90 общини, които не получиха нито лев от държавния фонд, само една се управлява от кмет, подкрепен от БСП, и една - от кмет на ДПС, съобщи в днешния си брой в. "Сега", позовавайки се справка от Националното сдружение на общините, публикувана на сайта на организацията. Според изданието така се доказва, че фондът на стойност 289 млн. лева за общински проекти е бил разпределен политически само на кметове, подкрепяни от управляващите партии. Освен тях кабинетът отпусна и 50.2 млн. за изграждане на пътища от Агенцията "Пътна инфраструктура". Други 160 млн. лв. бяха предоставени за реализиране на инвестиционни програми от 8 министерства. От 90-те общини, които няма да получат и лев от фонда, 59 се управляват от кметове на ГЕРБ. Само две местни управи, свързани с управляващото мнозинство, не са получили пари - Несебър с подкрепен от БСП кмет и Мадан, управляван от ДПС. Общо 360 проекта не са успели да убедят комисията, че заслужават пари. Например в област Перник са одобрени само две от общо 21 проекта. И двата са в общини на БСП - Ковачевци и самия областен град. Три от отхвърлените общини - Радомир, Земен, Трън, се управляват от кметове на ГЕРБ, а Брезник се управлява от независим кмет. Сред отхвърлените проекти е идея на кмета на Бяла Слатина Иво Цветков, който е от ГЕРБ и не получи финансиране от 675 083 лева за почистване на коритото на р. Скът, която редовно наводнява съседни имоти и инфраструктура. Не са му отпуснати и средства за изграждане на подпорна стена за 1.528 млн. лева. Цветков оспорва постановленията на Министерския съвет за разпределение на парите. Оряхово, което също оспорва постановленията, не получи финансиране за довършване на клетка номер две на регионалното депо за отпадъците. Отхвърлени бяха и проектите й за реконструкция на улици в Оряхово и с. Селановци. Проектите на община Панагюрище също са отхвърлени. Сред тях са разширение на общинското гробище, за реконструкция на водопроводната мрежа, за ремонт на детски градини. Докато в едни области комисията за класиране на проектите е била безпощадна, в други е била щедра, пише още изданието. Така например на територията на област Кърджали от 28 подадени проекта са одобрени 25. Тук няма нито една община с нулево финансиране, в списъка фигурира и един от рекордьорите по брой одобрени проекти - община Кирково. Тази община, управлявана от ДПС, кандидатства с десет проекта и всички те са одобрени. Пет от тях са за развитие на спортна инфраструктура, която се набива на очи като главен приоритет на програмата. Така 5 села ще се сдобият с многофункционални площадки на стойност 52 840 лв. едната.

ОБЩИНИ
ФОКУС
Петър Паунов: Необходима е реформа и законодателна инициатива, в която държавата да сложи пълен ред по отношение на кучетата

1 Април 2014 | 08:36 | Агенция "Фокус"

София. Необходима е реформа и законодателна инициатива, в която държавата да сложи пълен ред по отношение на кучетата. Към момента държавата е вменила това задължение на общините. Това каза кметът на Община Кюстендил Петър Паунов в предаването „Добро утро, България!” на ТВ7.

По думите му на територията на 14 области изобщо няма кучешки приюти, което означава, че няма реална картина върху бездомните и домашни кучета.

В Община Кюстендил например кучетата се кастрират безплатно и собственикът се освобождава от годишната такса за период от три години. От 2008 г. по този начин са кастрирани повече от 3000 кучета и още 750 с помощта на „4 лапи“. 500 от тях са осиновени, като 70 - в Германия.

„Резултатът ще е добър, когато е на територията на цялата страна. Не могат да го правят само София и Кюстендил. Затова трябва законодателна промяна. Или 264 общини имат приюти и носят абсолютно еднаква отговорност за всички, или държавата с нейните инспекции определя една такса, която общините й дават, и тя създава приюти, кастрира и ваксинира“, каза Паунов.


Каталог: uploads -> tinymceup -> files -> News
News -> Нсорб кметът на Троян към министър Михайлова: „Не ни взимайте довеждащите водопроводи!“
News -> Г. Фокус Има сключен договор с фирма-изпълнител, която ще изгради новата улица до рибарското пристанище в Бургас
News -> Нсорб кметове се съмняват в лобизъм
News -> Нсорб оценяват категоризирането на общините и населените места в България
News -> Нсорб община получи почетна грамота
News -> Осми клас остава в основните училища amalipe com/14. 03. 2014
News -> Нсорб до края на 2015 г. Опак има амбициите да усвои
News -> Нсорб цветлин Йовчев: Сътрудничеството на мвр с местната власт трябва да е в полза на обществото
News -> Нсорб стартира третата поред процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница