Нсорб общини пред фалит, заради пари по проекти



страница1/4
Дата11.06.2018
Размер0.6 Mb.
#73428
  1   2   3   4
22.04.2013

НСОРБ
Общини пред фалит, заради пари по проекти

Сдружението на спешна среща с министър Михайлова утре

dartsnews.bg/22.04.2014 г.

Бг общини са заплашени от фалит, заради корекции в размер на 129 млн. лева, наложени от управляващия орган на Оперативна програма "Околна среда" на близо 50 града. Причината е новооткрити нарушения при обществени поръчки по проекти. Последствията ще бъдат повече от катастрофални, каза заместник-изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Емил Савов по БНР. Според него има риск проектите да не бъдат изпълнени поради финансова невъзможност да се запълнят дупките, които зейват в бюджетите. Това застрашава както програмата, като цяло, така и желанието на общините въобще да кандидатстват при тази липса на правила през следващия програмен период. Виждаме крайно необосновано решение на управляващи орган, който в опита си да изчисти своя имидж, прехвърля по най-недалновиден начин проблема там, където той не съществува, обясни Савов. Той допълни, че още през ноември са получили уверение от министъра на околната среда, че ще получат списък с общините, в които има проблеми, но диалог оттогава няма. Общините са били сюрпризирани с писма през миналата седмица.

Правилата на ЕС позволяват управляващият орган да налага корекции 5 години след изпълнението на даден проект. Но начинът, по който това става, без възможност да се реагира, това е повече от безпрецедентно, коментира Емил Савов.

Той съобщи, че за утре е насрочена среща между представители на НСОРБ и министър Искра Михайлова.

Категорично ще възразим по избрания подход, който е направен, без да се съгласува и да се измери неговото влияние и финансово отражение. В крайна сметка ще се окажем в безумната ситуация да има един финансов ресурс, който, за да не го загубим, трябва да бръкнем в местните данъци и такси, за да покрием корекциите. За голяма част от общините това ще е невъзможно. Ако резултатът не се преосмисли, ще се стигне до финансова несъстоятелност на тези общини, каза още Савов.


МОСВ ще налага индивидуални корекции за нарушенията по ОП “Околна среда”

energyworld.bg 22/04/2014 Нели Найденова

Финансовата корекция по отношение на откритите нередности по ОП „Околна среда“ ще бъде индивидуална, т.е само за неизрядните общини, съобщи БНР. Досега сигналите от екоминистерството бяха, че ще има плоска корекция по парите от програмата, за да бъдат „размразени“ европейските плащания.

50 общини ще трябва да платят финансови корекции в размер на 129 млн. лева, става ясно от думите на зам.-изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) Емил Савов пред БНР.

Той посочи, че някои общини получават писма с наложени корекции, но все още от МОСВ не са публикували списък на всички прегрешили общини и в какъв размер ще бъдат налаганите корекции.

Заради системни грешки и нарушения при проекти, изпълнени в периода 2010 – 2013 година, от ноември 2013 година е спряно изплащането на европейските средства по ОП „Околна среда“. За да не спре изпълнението на проектите и средствата да бъдат усвоени, правителството прави плащания със средства от държавния бюджет.

На пръв поглед индивидуалната корекция е справедливо решение, но от друга страна в повечето случаи става дума за нарушения, породени от дупка в българското законодателство в областта на провеждането на обществени поръчки.

Според Савов последствията за някои от общините ще бъдат „повече от катастрофални“. Има риск проектите да не бъдат изпълнени, заради недостига на средства, породен от финансовата санкция, предупреди той. При неизпълнение на европейските проекти обаче трябва да се върнат всички средства, отпуснати за реализацията му.

„Това застрашава както програмата като цяло, така и желанието на общините въобще да кандидатстват при тази липса на правила за следващия програмен период“, обясни още Савов пред националното радио.

Според него решението на управляващия орган на ОП „Околна среда“ за индивидуални наказания е недалновидно. НСОРБ ще настоява общините и държавата да си “поделят” вината. Савов обаче изказа съмнение, че това ще стане, защото липсва диалог между управляващите и общините по този сериозен проблем. Все пак за утре е насрочена среща на представители на организацията и министъра на околната среда и водите Искра Михайлова, допълни още той.


Емил Савов: Финансова несъстоятелност грози 50 общини в България

bnr.bg/horizont/22.04.14 в 09:19 / Таня Милушева

Финансови корекции в размер 129 милиона лева заради новооткрити нарушения при обществени поръчки по проекти са наложени на близо 50 общини от управляващия орган на Оперативна програма "Околна среда".

Последствията ще бъдат повече от катастрофални, каза в предаването "Преди всички" заместник-изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Емил Савов. Според него има риск проектите да не бъдат изпълнени поради финансова невъзможност да се запълни недостига, който се изземва като корекция:

Това застрашава както програмата, като цяло, така и желанието на общините въобще да кандидатстват при тази липса на правила през следващия програмен период. Виждаме крайно необосновано решение на управляващия орган, който в опита си да изчисти своя имидж, прехвърля по най-недалновиден начин проблема там, където той не съществува.

Емил Савов обясни, че още през ноември са получили уверение от министъра на околната среда, че ще получат списък с общините, в които има проблеми, но диалог оттогава няма. Общините са били сюрпризирани с писма през миналата седмица.

Една от общините, на които се налага финансова корекция, е Стралджа. Кметът Митко Андонов каза, че преди великденските празници са получили писмо с едно изречение, в което управляващият орган по програма "Околна среда" информира, че е наложена корекция за проект, изпълнен преди 2 години:

Това е техническа помощ за проектиране на канализация и водопровод на село Зимница. Той е изпълнен, проверяван и разплатен. Сега получавам 25%, което представлява 77 хиляди лева корекция.

Правилата на ЕС позволяват управляващият орган да налага корекции 5 години след изпълнението на даден проект. Но начинът, по който това става, без възможност да се реагира, това е повече от безпрецедентно, коментира Емил Савов.

Той съобщи, че за утре е насрочена среща между представители на НСОРБ и министър Искра Михайлова: Категорично ще възразим по избрания подход, който е направен, без да се съгласува и да се измери неговото влияние и финансово отражение. В крайна сметка ще се окажем в безумната ситуация да има един финансов ресурс, който, за да не го загубим, трябва да бръкнем в местните данъци и такси, за да покрием корекциите. За голяма част от общините това ще е невъзможно. Ако резултатът не се преосмисли, ще се стигне до финансова несъстоятелност на тези общини.


МОСВ санкционира общини, работили по ОП „Околна среда”

bnr.bg/shumen/22.04.14 в 11:20 Министерството на околната среда и водите санкционира общини, които са работили по оперативна програма „Околна среда” и поиска да бъдат платени от 5% до 25% върху изпълнявани проекти.

Санкционираните общини от Североизточна България са Търговище, Попово, Кубрат, Лозница, Силистра и Две могили. „Изпратили сме жалба до финансиращия орган на програмата, а ако отговорът не ни удовлетворява, ще заведем дело”, коментира за Радио Шумен кметът на Кубрат Ремзи Халилов. Той допълни, че от общината се искат 3 629 000 лв. по проекта за водния цикъл, а собствените приходи за година са между 1,5 млн. и 2 млн. лв. Цялостната рехабилитация на ВиК мрежата и проектирането са на обща стойност 42 млн. лв. „Част от етапите приключиха преди година и половина и са контролирани и приети, включително и от представители на ЕК. Всички процедури са съгласувани и с Агенцията за обществените поръчки”, коментира още Халилов. По думите му, от Националното сдружение на общините анализират ситуацията и бъде обявено общо становище. Общата сума на исканите от общините средства е 129 млн. лв.

Припомняме, че ЕК санкционира България, като спря оперативна програма „Околна среда”.


Общините ще трябва да платят 129 млн. лв. за размразяване на парите по "Околна среда"

Ресорното министерство мълчи, местната власт роптае, че няма средства

mediapool.bg |12:47 | 22.04.2014 | Лили Границка

Петдесет общини ще трябва да платят финансови санкции общо за 129 млн. лв. за да бъдат размразени плащанията по оперативна програма "Околна среда" (ОПОС), които Брюксел спря през ноември 2013 г. заради проблеми с обществените поръчки. Това стана ясно от думите на Емил Савов, зам.-председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), пред БНР.

Въпреки че министърът на околната среда Искра Михайлова многократно заявяваше, че е за плоска финансова корекция и поделяне на отговорността между общините и държавата, последното решение е за налагане на индивидуални корекции за всяка провинила се община.



НСОРБ ще настоява общините и държавата да си "поделят" вината, каза Савов. Той обаче се съмнява, че това ще се случи, защото липсва диалог между управляващите и общините по този сериозен проблем.

Информацията за наложените санкции излезе преди великденските празници. До момента тя се коментира само от НСОРБ и кметове. Министерството на околната среда и водите мълчи, въпреки обещанието на министър Михайлова да оповести публично какво решение са взели.

Междувременно стана ясно, че от април Министерството на финансите също е спряло да плаща изпълняваните проекти по ОПОС с държавни средства. Пред Mediapool финансовият министър Петър Чобанов заяви, че "плащат според възможностите на бюджета". Така нито отрече, нито потвърди информацията за спрените плащания по програмата.

Рискът е десетки градове да останат с разкопани улици, хората без вода през лятото, а строителни фирми и общини да фалират. Това е причината за спешна среща по искане на НСОРБ с министър Михайлова във вторник.

Последствията от това решение на МОСВ за някои от общините ще бъдат "повече от катастрофални", коментира Емил Савов. Според него има риск проектите да не бъдат изпълнени, заради недостига на средства заради наложената финансовата санкция.

"Това застрашава както програмата като цяло, така и желанието на общините въобще да кандидатстват при тази липса на правила за следващия програмен период", каза Савов пред националното радио.

Общините ще възразят наложените им финансови корекции първо пред управляващия орган на ОПОС, а след това и в съда. Това заявиха кметове, до които Mediapool се допита.

"Това е непосилна тежест за всяка една община и ще възразим санкцията от близо 5 млн. лв.", каза кметът на Враца Николай Иванов пред Mediapool. "Недопустимо и неприемливо е да ни се налагат санкции по поръчки, които са минали предварителен контрол пред управляващия орган на програмата и Агенцията за обществените поръчки и те не са открили нередност", допълни кметът на Монтана Златко Живков. Санкцията на община Монтана е близо 2.5 млн. лв.


Близо 50 общини заплашени от фалит

Причината - финансовите корекции в размер 129 милиона лева след констатирани нарушения при обществени поръчки

livebiz.bg | 22 April 2014, 13:06) | Владимир Маргитин

Заради финансовите корекции в размер 129 милиона лева след констатирани нарушения при обществени поръчки по проекти са наложени санкции на близо 50 общини от управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда" (ОПОС). Последствията ще бъдат повече от катастрофални, каза заместник-изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Емил Савов, цитиран от БНР.

Савов смята, че има риск проектите да не бъдат изпълнени поради финансова невъзможност да се запълни недостигът, който се изземва като корекция. Според него това застрашава както самата програма, така и желанието на общините да кандидатстват през следващия програмен период.

"Виждаме крайно необосновано решение на управляващия орган, който в опита си да изчисти своя имидж, прехвърля по най-недалновиден начин проблема там, където той не съществува.", категоричен е Емил Савов. Той обясни, че още през ноември са получили уверение от министъра на околната среда, че ще получат списък с общините, в които има проблеми, но диалог оттогава няма.

Общините са били сюрпризирани с писма през миналата седмица. Стралджа е една от общините, на които се налага финансова корекция. Кметът Митко Андонов каза, че преди великденските празници са получили писмо с едно изречение, в което от управляващия орган по програма „Околна среда" информират, че е наложена корекция за проект, изпълнен преди 2 години.

Местният управник обяснява, че това е техническа помощ за проектиране на канализация и водопровод на село Зимница. "Той е изпълнен, проверяван и разплатен. Сега получавам 25%, което представлява 77 000 лева корекция.", обяснява Андонов.

Емил Савов коментира, че правилата на ЕС позволяват управляващият орган да налага корекции 5 години след изпълнението на даден проект. Но начинът, по който това става, без възможност да се реагира, това е повече от безпрецедентно. „В крайна сметка ще се окажем в безумната ситуация да има един финансов ресурс, който, за да не го загубим, трябва да бръкнем в местните данъци и такси, за да покрием корекциите. За голяма част от общините това ще е невъзможно. Ако резултатът не се преосмисли, ще се стигне до финансова несъстоятелност на тези общини", категоричен е Емил Савов.


87 общини ще бъдат санкционирани за нарушения по програма „Околна срeда"

investor.bg, 22.04.2014 17:54, Надежда Бочева



Очаква се санкцията да достигне 180 млн. лв., съобщи Искра Михайлова

87 общини и структури на Министерството на околната среда и водите ще бъдат санкционирани за нарушения при обществените поръчки при проекти по оперативна програма „Околна среда“. Очаква се санкцията да достигне 180 млн. лв. Това съобщи министърът на околната среда и водите Искра Михайлова след среща с кметове и ръководството на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Припомняме, че заради системни нарушения на обществените поръчки Еврокомисията замрази парите по оперативната програма, а министерството започна проверка на сключените договори. Днес стана ясно, че през последните месеци контрактите, по които се строи, са плащани от бюджета, но през ноември и тези средства са замразени.

Проверени са 239 договора, сключени в периода 2010 - 2013 г., отчете днес Михайлова.

Проверката е търсила пропуски, несъответствия и слабости в обществените поръчки – незаконосъобразно смесване на критерии, намаляване на срока за получаване на оферти, неравно третиране на участници, незаконосъобразно удължаване на срока за получаване на офертите и други нарушения.

Общата стойност на проверените контракти е 556,437 млн. лв. Най-много договори са сключвани през 2013 г., те са на стойност 452,328 млн. лв. и се изпълняват в момента, съобщи министърът.

В крайна сметка са открити нарушения по 149 договора на 87 общини. Те са получили писма от управляващия орган за налагане на индивидуални финансови корекции, а не, както екоминистърът настояваше първоначално – за плоска финансова корекция на цялата програма.

Предстои агенция „Одит на средствата от ЕС“ да изпрати доклад в Брюксел. На базата на този доклад ще се водят преговорите за санкциите и възстановяването на средствата по програмата. Отговорът от ЕК трябва да дойде до 27 май.

Според екоминистъра част от общините имат право да претендират за намаляване на корекциите, тъй като проведените от тях търгове са проверени от КЗК, Агенцията по обществени поръчки (АОП) и са минали санкцията на Върховния административен съд.

„Ситуацията е критична. Това е тежка програма, изключително забавена в изпълнението. Повечето договори са сключени в последната възможна година, в момента тече изпълнението на проектите. Важно е да гарантираме изпълнението на тези проекти докрай, за да се намали рискът от загуби“, каза Михайлова.

Освен общините, с финансови корекции са и структури на МОСВ, бенефициенти по програмата. Това са природни паркове, регионални инспекции по околна среда (РИОСВ), самата програма заради пропуски по направлението за техническа помощ. Това е проблем на системите за управление и контрол на програмата, заяви министърът.

Тя каза още, че с промените в Закона за обществените поръчки (ЗОП) от 2011 г. предварителният контрол на търговете е отпаднал като задължение на управляващите органи и е прехвърлен на АОП. Голяма част от договорите, обект на сегашните финансови корекции, са били обект на контрол. На някои вече са били налагани корекции.

Тъй като проблемът е в системите за управление и контрол, те ще бъдат променени, каза още Михайлова. Тя посочи, че вече е променена структурата на управляващия орган на програмата.

Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на НСОРБ, заяви, че действително грешките са в системата за контрол, но ще ги плащат основно бенефициентите. Всяка община е в правото си индивидуално да отстоява своите интереси, да дава обяснения, каза тя.

Стана ясно, че сдружението и МОСВ се разминават сериозно за начина, по който се подхожда към налагането на корекциите, тъй като общините са получили писма едва от няколко реда.

Въпросът е как ще се управляват финансовите последици. Банките спират да дават кредити на общините с корекции, така се блокират и други проекти, заяви Чавдарова.

Кметът на Габрово Таня Христова посочи, че общината е с бюджет от 30 млн. лв., а само два водни проекта за ВиК мрежата и пречистването на водите са за 150 млн. лв. Според нея писмата на министерството били написани некомпетентно.

Кметът на Мездра Иван Аспарухов заяви, че при повечето проекти с корекции строителството е с над 50% изпълнение. Рискът е строителите да спрат да работят и така да се приключи с програмата. Кметовете обаче ще се борят да се намалят финансовите санкции, като пратят данни колко държавни институции са контролирали организираните от тях търгове, каза той.

Целта не е фалитът на общините, нито да не се плаща на изпълнителите, а да се довършат проектите. Търсят се финансови инструменти за решаване на въпроса, каза Михайлова.

На въпрос какви ще са тези инструменти Аспарухов отговори, че това ще са заемни средства.

Нашата задача е не да ни избухват всеки ден мини в ръцете с тази програма, а тя да работи, заяви министърът.
Брюксел спира плащанията за 149 проекта по "Околна среда"

banker.bg 22.04.2014 17:59

Европейската комисия е открила сериозни нарушения при повторната проверка на 149 договора по оперативна програма "Околна среда" 2007-2013 година, по която бяха замразени плащанията през ноември. Проблемът в тези договори е начинът, по който са проведени обществени поръчки, а основните грешки са смесване на критерии, намаляване на срока за получаване на оферти и не на последно място неравно третиране на участници. Освен спрените плащания, Европа ще наложи финансови санкции за бенефициентите на сгрешените проекти.

„Ситуацията е критична", призна пред журналисти министърът на околната среда и водите Искра Михайлова, която се срещна с представители на Националното сдружение на общините, за да обсъди с тях проблема. По думите й целта на правителството ще е да възстанови плащанията, а глобите за страната ни да не са много големи. От своя страна пък ЕК трябва да ни отговори до 27 май.

Екоминистърът припомни предисторията на спрените европари, като започна от там, че е извършена повторна проверка на общо 239 договора по „Околна среда", сключени в периода от 2010-а до 2013-а година. Общата стойност на договорите е близо 560 млн. лева. Най-много договори са сключени в първите месеци на 2013 година, когато договорените пари са близо 452 млн. лева. Бенефициенти по проблемните 149 договора са общо 87 общини. Те са получили писма за пропуските и са запознати с процедурата, а днес и утре ще им бъдат изпратени и допълнителни писма с по-подробна информация.

По-рано днес зам.-председателят на Националното сдружение на общините в Република България Емил Савов предупреди, че 50 общини са застрашени да платят финансови санкции общо за 129 млн. лв., за да бъдат размразени плащанията по оперативна програма "Околна среда". Той обясни, че местните власти ще настояват общините и държавата да си поделят вината. "Последствията от това решение на екоминистерството за някои от общините ще бъдат повече от катастрофални, коментира Емил Савов. Според него има риск проектите да не бъдат изпълнени, заради недостига на средства заради наложената финансовата санкция.


Михайлова: Ситуацията с плащанията по "Околна среда" за общините е критична

m.actualno.com 22.04.2014 18:00

Допуснати са грешки в системите за управление и контрол на проектите на общините, част от които са от Оперативна програма "Околна среда". Допуснати са по-специално пропуски в провеждането на обществените поръчки. Това спря възстановяването на плащанията от Еврокомисията. Нашата цел е да възстановим тези плащания с минимална щета за получателите на програмата.

С тези думи министърът на околната среда и водите Искра Михайлова обобщи ситуацията около наложените финансови корекции на редица общини, което доведе до недоволство и притеснения за фалити на отделни общини, както и оплаквания директно към Брюксел, предаде БГНЕС.

Ръководството на МОСВ проведе среща с Управителния съвет на Националното сдружение на общините и с отделни кметове, които не са доволни от наложените им финансови корекции.

"Ситуацията е критична", призна Михайлова след срещата, която по думите и не е била никак лека. "Искам да изкажа благодарност към всички за отговорността, с която се отнасят не само към отделните проекти на своите общини, а към цялата оперативна програма", коментира Михайлова.

Министърът резюмира накратко защо е стигнало до финансови корекции. Те са наложени след писмо от Европейската комисия, в което комисията подчертава, че спира възстановяването на средствата и изисква бъде извършена повторна проверка на договорите по пет критерия. В изпълнения на указанията на ЕК управляващият орган на програмата извършва повторната проверка на всички оперативни поръчки, като преглежда общо 239 договора на 87 общини, сключени в периода от 2010 до 2013 година.

Най-голям обем от договори са сключени в началото на 2013 година, уточни Искра Михайлова. Общата стойност на договорите в обхвата на проверката е 556 437 382 лева, а общата стойност на корекциите е около 180 млн. лева. "На база на проверката общините са информирани за корекциите, а одитният орган на Европейския съюз ще бъде информиран, за да изготви той своя доклад към Европейската комисия. На база на техния доклад пък ще се водят преговори за възстановяването на плащанията, като крайния срок за отговор от страна на ЕК е на 27 май", посочи министър Михайлова.

Основните слабости се отнасят до незаконосъобразно смесване на критерии, ограничителни изисквания за регистрация, неравно третиране на участници, незаконосъобразно удължаване на срокове и други.

По време на срещата МОСВ и УС на Националното сдружение на общините са постигнали договорка министерството да изпрати допълнителни писма с подробна информация за наложените корекции. Те от своя страна ще имат право да изпратят своето становище за размерна на корекциите, което при първите писма им е било отнето.

"Има група общини, които имат пълното основание да считат, че тъй като са преминали през различни фази на проверка от компетентните органи, биха могли да претендират за отмяна или намаляване на наложената корекция", призна Искра Михайлова.

Министърът подчерта, че с финансови корекции не са само общините. С корекции са и структури на МОСВ, които са бенефициенти по програмата. С корекции са природните паркове, регионалните структури на МОСВ и самата оперативна програма, посочи Михайлова. "Проблемът е на системите за управление и контрол на обществените поръчки и искам да подчертая, че с промените в ЗОП от 2011 година предварителният контрол на поръчките отпадна като задължение на управляващите органи и беше прехвърлен към Агенцията за обществени поръчки", посочи тя.

Михайлова даде да се разбере, че налагането на подобни корекции не е изключение в рамките на Европейския съюз. Управляващият орган обаче е склонен да премахне или намали корекциите, ако общините докажат своята правотата, категорична бе тя.

Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова призна, че общините не искат липса на контрол и са съгласи провинилите се общини да понесат своята вина. Те обаче ще се борят онези общини, които са преминали през многократни проверки от всички органи, да не получават подобни тежки корекции, които на места надхвърлят бюджета на цялата община.

"Целта е да излезем с обща реакция и да отрегулираме взаимоотношения си, да намалим до колкото е възможно корекциите и същевременно да докажем пред Европейската комисия, че сме подобрили системите", подчерта Искра Михайлова. Целта е проектите да бъдат довършени, като се работи заедно с общините и с Министерство на финансите да се намерят механизми, по които общините да бъдат подкрепени в техните задължения.


Каталог: uploads -> tinymceup -> files -> News
News -> Нсорб кметът на Троян към министър Михайлова: „Не ни взимайте довеждащите водопроводи!“
News -> Г. Фокус Има сключен договор с фирма-изпълнител, която ще изгради новата улица до рибарското пристанище в Бургас
News -> Нсорб кметове се съмняват в лобизъм
News -> Нсорб оценяват категоризирането на общините и населените места в България
News -> Нсорб община получи почетна грамота
News -> Осми клас остава в основните училища amalipe com/14. 03. 2014
News -> Нсорб до края на 2015 г. Опак има амбициите да усвои
News -> Нсорб цветлин Йовчев: Сътрудничеството на мвр с местната власт трябва да е в полза на обществото
News -> Нсорб стартира третата поред процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница