Няма да отстъпя от сливането



страница1/21
Дата25.06.2017
Размер1.06 Mb.
#24358
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21
Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
23.05.2015

Национални вестници


Здравният министър д-р Петър Москов:

Няма да отстъпя от сливането


Николай Каламов, Светлана Василева

Труд  стр. 6  

"Няма да отстъпя от идеята да се осигури цялостно и комплексно лечение на пациента, която е заложена в промените на Закона за лечебните заведения.” Това заяви в Русе вчера министърът на здравеопазването д-р Петър Москов. На среща с екипите на местната многопрофилна болница и Комплексния онкологичен център (КОЦ) той се опита да разсее съмненията, че сливането им означава съкращения на персонала и по-ниски заплати. Онкомедиците протестират от началото на седмицата.

"Не виждам причина за притеснения! Разбрахме се да обсъдим доколко промените засягат лечението на пациентите, а не спокойствието на персонала", уточни д-р Москов. Болницата и онкодиспансерът трябва да заработят по общ начин и да гарантират пълноценното лечение с план и график на пациентите, а не да си прехвърлят болни за операция и терапия.

В същото време общинските съветници в Благоевград гласуваха единодушно декларация срещу намерението на д-р Москов за сливането на онкодиспансера с болницата в града. На сесията бе взето и решение да се запази онкоболницата като самостоятелна, още повече че тя е общинска собственост. Общинарите настояват до обединение да не се стига, ако то засяга различни собствености, защото така ще загубят и пари по европроекти.

През седмицата протести имаше и в Пловдив, Шумен и Стара Загора.
ЗДРАВНОТО МИНИСТЕРСТВО И ЗДРАВНАТА КАСА

Не плащат лечение за 14 болести


Нито една институция не покрива терапия за хиляди българи с очни, миомни, панкреасни страдания и с имунни дефицити

Диана Тенчева

Труд  стр. 6  

За здравното министерство и НЗОК не съществуват 14 заболявания, затова и институциите не покриват домашното им лечение.

Това потвърждава справка на ведомството на министър д-р Петър Москов след запитване на "Труд" и дописано още едно страдание вчера. "Сред загърбените заболявания са макулна дегенерация и други дегенерации на ретината, хроничен панкреатит, заместителната терапия на българите с рак на панкреаса, миомна болест, автоимунен хепатит, вродени дефицити", съобщиха за "Труд" пациентски организации, след като от МЗ отказаха да посочат кои са "пропуснатите" болести.

Още през 2013 г. национални консултанти, медицински специалисти и болни подават предложения 15-те заболявания да {бъдат включени в Наредба №38 на МЗ, след което НЗОК вече може да започне за плаща домашното им лечение. Тогавашният здравен министър д-р Таня Андреева дописва само едно от 15-те страдания в наредбата, а останалите отново остават без лечение. "Това е т. нар. наследствена хипогамаглобулинемия, с което се допълва групата на вродените имунни дефицити ", съобщиха от МЗ за „ТРУД".

През 2014-а повечето от тези заболявания отново се предлагат за одобрение, за да се заложат средства за осигуряването на терапията в бюджета за следващата година. Екипът на д-р Петър Москов одобри 2 заболявания (вродени сърдечни малформации и разстройства при бременност) и от началото на 2015-а НЗОК плаща за домашното им лечение. Но остават 13 непокрити.

До края на май т. г. лекари и пациенти имат право да предлагат за одобрение още непредвидени от системата заболявания. Председателят на Сдружение "Открито за раните" Данислава Захариева и шефът на алианса на хората с редки болести Владимир Томов вчера внесоха в МЗ документите за финансиране на терапията на 100-те българи с гноен хидраденит (изключително болезнено заболяване, което протича с възпаления в областта на подмишниците и слабините). Така "пропуснатите" болестите стават 14.

"Българите с макулна дегенерация и дегенерация на ретината на задния полюс на окото са над 4000 души, тези с хроничния панкреатит са над 6000 души, за останалите страдания като миомната болест статистика няма", заяви пред "Труд" Иван Вецев от Националната пациентска организация.

"МЗ не може да дели болестите на значими и незначими и нито един чиновник не може да ограничава записаното в конституцията право на лечение на всеки българин!", коментира Иван Димитров, председател на федерация Български пациентски форум.

"Министърът и здравната каса трябва да се съберат и да обсъдят чие домашно лечение да започне да се покрива и да се осигурят средства. А не да се казва - "Толкова са парите, разбирайте се кой да се лекува", коментира Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите. А пациенти допълниха, че се стига до ситуация, в която стискаш палци да се разболееш от болест, която е записана в наредба № 38.
Проф. Генчо Начев:

Болниците ще съкращават администрация


Труд  стр. 10  

"Естествено че в болниците ще има съкращения на администрация", заяви пред Би Ти Ви директорът на "Св. Екатерина".

"Не е въпросът дали ще се спестят 5 или 6 млн. лв. Никога не бих казал какво ще се спести, преди да се направи много основен анализ. И преди да мине година, пак да направим анализ да видим какво е станало. Въпросът е да се облекчи дейността. Давам прост пример за организация на консултантската дейност. Не е нужно директорът на една болница да се обажда на мен, за да осигуря съдов хирург. Трябва да има обща координация на 9-те държавни болници. И да има много силна конкуренция извън тях."
Българската стопанска камара съобщи

Двоен ръст на пенсиите за инвалиди


Александра Ангелова

Труд  стр. 18  

Над два пъти са се увеличили българите, които получават инвалидна пенсия за последните 15 години. През 2000 г. броят им е бил 202 000, а през 2014 г. - 451 000. Това съобщи изп. председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев вчера. Според него една от причините за неконтролируемото нарастване на инвалидните пенсии е липсата на връзка между информационните системи на министерствата на труда и на здравеопазването.

Като друг проблем на осигурителната система Данев посочи продължаващото увеличаване на болничните. По данни на НОИ през 2014 г. разходите за плащането им са надхвърлили 351,5 млн. лв., което е с над 141 млн. лв. повече спрямо 2011 г. Според Данев и тук става въпрос за злоупотреби. Има предприятия в тежко състояние, които карат работниците си да вземат болнични и да получават обезщетения от НОИ, вместо да им плащат заплати, даде пример той. Според него проблемът може да се реши, ако се създаде електронен регистър на всички лекари.




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница