О б щ и н а г р а м а д а н а р е д б а за управление на отпадъците на териториятя на община грамада приета на общински съвет грамада с решение



страница1/3
Дата30.11.2018
Размер467.75 Kb.
#106424
  1   2   3


О Б Щ И Н А Г Р А М А Д А


Н А Р Е Д Б А

ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ

НА ТЕРИТОРИЯТЯ НА ОБЩИНА ГРАМАДА

Приета на ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – Грамада с решение

284 / 27.11.2014 г.



Глава първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл.1. (1) Тази наредба урежда управлението на отпадъците на територията на Община Грамада като съвкупност от права и задължения, решения, действия и дейности на физическите лица, които живеят или временно пребивават в Общината, както и юридическите лица и едноличните търговци, свързани с образуването и третирането на отпадъците, както и контрола върху тези дейности.

(2) Наредбата има за цел предотвратяване или намаляване вредното въздействие върху човешкото здраве и околната среда, като изпълнението й се осъществява в съответствие с изискванията на действащите нормативни актове.

(3) Наредбата регламентира извършването на дейностите по изхвърлянето, събирането, включително разделното, транспортирането, претоварването, оползотворяването и обезвреждането на следните видове отпадъци на територията на Община Грамада:

1. Битови отпадъци;

2. Строителни отпадъци;

3. Опасни отпадъци от домакинствата;

4. Масово разпространени отпадъци – негодни за употреба батерии и акумулатори (НУБА), излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС), отработени моторни масла и отпадъчни нефтопродукти, излезли от употреба гуми (ИУГ), излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО) и др.;

5. Отпадъци от опаковки;

6. Биоразградими и растителни отпадъци;

(4) С наредбата се урежда заплащането на съответните услуги за дейностите, свързани с битовите, строителните и масово разпространените отпадъци във връзка с чл.19 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО).

(5) Наредбата определя глобите и санкциите за нарушаване на фиксираните в нея норми.

(6) Наредбата не се прилага за:

1. Радиоактивни отпадъци;

2. Незамърсена почва и други материали в естествено състояние, изкопани по време на строителни дейности, когато е сигурно, че материалът ще бъде използван за целите на строителството в естественото си състояние на площадката, от която е изкопан;

3. Трупове на умрели, но не заклани животни, включително такива, които са убити, за да се прекрати разпространението на епизоотични болести;

Чл.2. Наредбата е задължителна за населените места на територията на Община Грамада и се отнася до всички физически лица, които живеят или временно ребивават в Общината, както и до юридическите лица, едноличните търговци, организациите и учрежденията, осъществяващи дейност на нейна територия.

Чл.3. Лицата, при чията дейност се образуват и/или третират отпадъци, прилагат следния приоритетен ред (йерархия) при управлението на отпадъците:

1. предотвратяване на образуването им;

2. подготовка за повторна употреба;

3. рециклиране;

4. друго оползотворяване, например оползотворяване за получаване на енергия;

5. обезвреждане.



Глава втора

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КМЕТА НА ОБЩИНА ГРАМАДА
Чл.4. (1) Кметът на Община Грамада, организира управлението на битовите, включително биоразградимите и строителни отпадъци, както и третирането на масово разпространените и опасни отпадъци от бита, образувани от територията на Общината, съгласно изискванията на ЗУО, подзаконовите нормативни актове и настоящата наредба като:

1. Осигурява условия, при които всеки притежател на битови отпадъци се обслужва от лица, на които е предоставено право да извършват дейности по тяхното събиране, транспортиране, оползотворяване и/или обезвреждане.

2. Осигурява достатъчно количество изправни съдове за събиране на битовите отпадъци (контейнери, кофи и други) така, че при определена честота на извозване, да не се допуска препълването им.

3. Организира почистването от отпадъци на общинските пътища, уличните платна, площадите, алеите, парковете и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

4. Определя границите на районите, включени в системата на организирано поддържане на чистотата, вида на услугите, които ще се извършват в съответния район и честотата на сметоизвозване.

5. Организира избора на площадка, изграждане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или съоръжения за оползотворяването и/или обезвреждане на битови отпадъци.

6. Осигурява разделното събиране на битови отпадъци на територията на общината най-малко за следните отпадъчни материали: хартия и картон, метали, пластмаси и стъкло, транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за оползотворяването и/или обезвреждането им.

7. Организира системи за разделно събиране на отпадъци от опаковки, като определя местата за разполагане на необходимите елементи на системата за разделно събиране и сортиране на отпадъците от опаковки.

8. Отговаря контейнерите за битови отпадъци, различни от тези за отпадъци от опаковки, да не бъдат в жълт, син и зелен цвят.

9.Осигурява и организира прилагането на подходящи мерки за недопускане на посегателства и кражби на отпадъците от съдовете за разделно събиране на отпадъци от опаковки.

10. Организира разделното събиране и сортиране на отпадъци от опаковки от домакинствата, административните, социалните и обществени сгради, заведенията за обществено хранене, търговските обекти и обектите за отдих, забавления и туризъм.

11.Осигурява организирането на събирането, оползотворяването и обезвреждането на строителни отпадъци от ремонтна дейност, образувани от домакинствата на територията на Община Грамада.

12. Определя маршрута за транспортиране на отпадъци от строителни площадки и при разрушаване или реконструкция на сгради и съоръжения до инсталацията / съоръжението за третирането им.

13. Отговаря за предаването на отделените строителни отпадъци по време на принудително премахване на строежи, за оползотворяване на материалите и влагане на рециклирани строителни материали, включително за покриването на разходите за извършване на дейностите по транспортиране и третиране.

14. Организира разделното събиране и съхранението на битовите биоразградими отпадъци, в т.ч. определя местата за разполагане на необходимите елементи на системата за разделно събиране на отпадъците и предаването им за компостиране или анаеробно разграждане.

15. Организира разделното събиране на опасните отпадъци от общия поток битови отпадъци извън обхвата на наредбите по чл.13, ал.1 от ЗУО и предаването им за оползотворяване и/или обезвреждане.

16. Организира осигуряване на площадки за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата, в т.ч. едрогабаритни отпадъци, опасни отпадъци и други в гр.Грамада, а при необходимост – и в други населени места на територията на Общината.

17. Организира предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и/или създаването на незаконни сметища и организира почистването им.

18. Организира дейностите по разделно събиране на масово разпространени отпадъци и/или оказване на съдействие на организациите по оползотворяване на масово разпространени отпадъци, в т.ч. определянето на местата за разполагане на необходимите елементи на системите за разделно събиране и местата за предаването на масово разпространени отпадъци.

19. Определя местата и площта за разполагане на площадките за временно съхраняване на ИУМПС.

20. Организира дейностите по събирането, транспортирането и съхраняването на ИУМПС на площадките за временно съхраняване и предаването им в центрове за разкомплектоване.

21. Определя места за смяна на отработени моторни масла на територията на

Община Грамада и информира обществеността за местоположението им и условията за предаване на отработените масла.

23. Осигурява организирането и прилагането на система за разделно събиране на отработените моторни масла и отпадъчните нефтопродукти.

24. Определя местата за събиране на ИУГ на територията на Община Грамада, без да възпрепятства дейността на лицата, сключили договор с организация по оползотворяване, и/или на лицата, изпълняващи задълженията си индивидуално.

25. Организира дейностите по събиране и съхраняване на ИУГ и предаването им за оползотворяване и/или обезвреждане.

26. Определя местата за поставяне и временно съхраняване на НУБА, без да възпрепятства дейността на лицата, сключили договор с организация по оползотворяване и/или на лицата, изпълняващи задълженията си индивидуално.

27. Организира дейностите по събиране и временно съхраняване на НУБА и предаването им за предварително третиране, рециклиране, оползотворяване и/или обезвреждане.

28. Определя места за поставяне на съдове, места за разделно събиране и площадки за временно съхраняване на ИУЕЕО, без да възпрепятства дейността на лицата, извършващи дейностите по събиране, транспортиране, временно съхраняване, предварително третиране, оползотворяване и обезвреждане на ИУЕЕО, сключили договори с организация по оползотворяване и/или с лицата, които пускат на пазара ЕЕО, изпълняващи задълженията си индивидуално.

29. Организира дейностите по събиране и временно съхраняване на ИУЕЕО и предаването му за предварително третиране, повторно използване, рециклиране оползотворяване и/или обезвреждане.

30. Осигурява поддържане на регистър на площадките за предаване на отпадъци от пластмаси, стъкло, хартия и картон на територията на Община Грамада.

31. Организира осигуряването на информация на обществеността за местата за разполагане на необходимите елементи на системите за разделно събиране и сортиране на отпадъци и предаването им за рециклиране, оползотворяване и/или обезвреждане, в т.ч. площадките за:

 събиране на ИУМПС;

 смяна на отработени моторни масла, включително за сервизите и

бензиностанциите, извършващи смяна на отработени масла на територията на

общината;

 събиране на ИУГ;

 поставяне на съдове за НУБА;

 поставяне на съдове за разделно събиране и временно съхраняване на ИУЕЕО;

 безвъзмездно предаване на разделно събрани от домакинствата отпадъци от

хартия и картон, пластмаси и стъкло, както и условията за предаването им.

32. Организира провеждане на мероприятия за почистване и хигиенизиране на населените места на територията на Община Грамада с привличане на широко участие

на обществеността.

33. Предлага за одобрение от Общински съвет – Грамада план-сметка за разходите по поддържане на чистотата и размер на таксите за битови отпадъци.

34. Осигурява и прави публично достояние телефонен номер, на който гражданите могат да сигнализират за нарушения и да правят предложения, свързани с дейността по обработването на битовите отпадъци и поддържане на чистотата на населените места.

35. Разработва и изпълнява Общинска програма за управление на отпадъците на

територията на Община Грамада.

(2) Кметът на Общината я представлява в Регионалното сдружение на общините за управление на отпадъците от област Видин.

(3) Кметът на Община Грамада може да упълномощава кметовете и кметските наместници на населените места и отговорните длъжностни лица от общинска администрация за изпълнение на задълженията по ал.1.

(4) Кметът на Община Грамада има право да възложи задълженията си по ал.1 на специализирани фирми и организации по третиране на отпадъци, притежаващи съответно разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл.35 от ЗУО.

(5) Общинската програма за управление на отпадъците по ал.1, т.35:

1. се разработва в съответствие със структурата, целите и предвижданията на Националния план за управление на отпадъците.

2. се разработва и приема за период, който следва да съвпада с периода на действие на Националния план за управление на отпадъците.

3. се актуализира при промяна във фактическите и/или нормативните условия.

4. се публикува на интернет страницата на Община Грамада с цел осигуряване на обществен достъп.
Глава трета

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – ГРАМАДА
Чл.5. (1) Общинският съвет – Грамада:

1. Приема настоящата наредба;

2. Определя заплащането за предоставяните услуги за дейностите, свързани с битовите и строителни отпадъци, включително биоотпадъци, опасни битови отпадъци и масово разпространените отпадъци, на своята територия.

3. Приема решение за участие в регионално сдружение по чл. 24 на ЗУО, копие, от което се изпраща на Кмета на общината, на чиято територия се предвижда изграждането или са разположени съоръжения за третиране на отпадъците.

4. Приема Общинска програма за управление на отпадъците на територията на Община Грамада, разработена по чл. 4, ал. 1, т.35, и контролира изпълнението й.

5. Определя годишния размер на таксата за битови отпадъци за всяко населено място и за всяка дейност поотделно (сметосъбиране и сметоизвозване, обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения, чистота на териториите за обществено ползване), въз основа на одобрена план-сметка, включваща необходимите разходи за:

а) осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери,

кофи и други;

б) събиране, включително разделно, на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за третирането им;

в) проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл. 60 и 64 от ЗУО;

г) почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.

(2) Таксата по ал. 1, т. 5 се заплаща от собствениците (ползвателите, концесионерите) на облагаеми с данък недвижими имоти по ред, определен от Общинския съвет, в левове според количеството на битовите отпадъци.

(3) Когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци по ал. 2, размерът на таксата се определя пропорционално върху основа, определена от Общинския съвет.

(4) Не се допускат изменения в приетите от Общинския съвет начин на определяне и размер на таксата за битови отпадъци в течение на годината.

(5) Когато до края на предходната година Общинският съвет не е определил размер на таксата за битови отпадъци за текущата година, таксата се събира на база действащия размер към 31 декември на предходната година.

(6) Общината уведомява лицата по ал. 2 за дължимите от тях такси за съответния период и за сроковете за плащане.


Глава четвърта

ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ И ЮРИДИЧЕСКИТЕ

ЛИЦА И ЕДНОЛИЧНИТЕ ТЪРГОВЦИ НА ТЕРИТОРИЯТА

НА ОБЩИНА ГРАМАДА
Чл.6. (1) Лицата, при чиято дейност се образуват отпадъци, и притежателите на отпадъци ги третират самостоятелно или ги предоставят за събиране, транспортиране и третиране на лица, които имат право да извършват тези дейности в съответствие с

изискванията на ЗУО.

(2) Когато отпадъците са предадени за подготовка преди оползотворяване или обезвреждане на лицата по ал.1, не отпада отговорността на първоначалния причинител или притежател за извършване на цялостното оползотворяване или обезвреждане на отпадъците.

(3) Лицата, които събират и транспортират отпадъци, ги предават за третиране в подходящи инсталации, като спазват разпоредбите по ЗУО и настоящата наредба.

(4) Отговорността за организиране управлението на масово разпространени отпадъци се поема от производителя на продукта, в резултат, на чиято употреба се образуват отпадъците, при условията на ЗУО.

Чл.7. Физическите и юридическите лица и едноличните търговци имат право:

1. Да правят предложения за подобряване на организацията и изпълнението на дейностите по третиране на отпадъците и поддържането на чистотата на територията на Община Грамада;

2. Да сигнализират общинска администрация – Грамада и кметствата за нарушения на разпоредбите на ЗУО, както и на настоящата наредба.

3. Да сигнализират общинска администрация за неизпълнение или некачествено изпълнение на задълженията на лицата, извършващи дейностите по третиране на отпадъците и поддържане на чистотата на територията на Общината;

4. Да съдействат на контролните органи при констатиране на нарушения;

Чл.8. Физическите и юридическите лица и едноличните търговци са длъжни да спазват реда и условията за предаването, събирането, включително разделното, транспортирането, претоварването, третирането, обезвреждането и оползотворяването на битовите отпадъци, строителните отпадъци, биоотпадъците, масово разпространените отпадъци и други видове отпадъци съгласно изискванията на тази наредба, ЗУО и подзаконовите нормативни актове към него, като:

1. Изхвърлят различните видове отпадъци само в определените за целта специализирани съдове и места, грижат се и съдействат за тяхното опазване;

2. Не допускат разпиляване и изхвърляне на отпадъци извън съдовете, да затварят капаците им и да осигуряват поддържане на чистотата около тях;

3. Събират разделно съответните видове отпадъци в определените от Община Грамада съдове за разделно събиране или ги предават в пункове на лицензирани фирми;

4. Опазват и поддържат чистотата на територията на имотите, в т.ч. инезастроените, на които са собственици, ползватели или наематели;

5. Почистват редовно, включително от сняг и лед, и поддържат чистотата на съответните прилежащи терени към сградите, дворните места и други, които обитават и/или стопанисват;

6. При възникване на замърсяване или опасност от такова са длъжни незабавно да информират общинска администрация, както и да предприемат незабавни действия за ограничаване на последиците от замърсяване върху здравето на хората и околната среда;

7. Почистват и поддържат чистотата на терени – общинска собственост, които ползват за търговска дейност на открито;

8. Заплащат таксите за битови отпадъци в определения от общински съвет – Грамада размер и по ред в съответствие със Закона за местните данъци и такси;

9. Спазват рекламентирания с настоящата наредба ред за третиране на всеки конкретен вид отпадък.

10. Фирмите и организациите, образуващи отпадъци от производствената си дейност, различни от битовите са длъжни да организират сами съхраняването и извозването им до инсталация или съоръжение за обезвреждане или оползотворяване, притежаващи разрешение по чл.35 от ЗУО и при спазване на изискванията му.

Чл.9. Отпадъците от хартия и картон, стъкло, пластмаси и метал, образувани от търговските обекти, производствени, стопански и административни сгради задължително се събират разделно.

Чл.10. Ползвателите на търговските обекти, производствени, стопански и административни сгради могат ползват организираната система за разделно събиране на отпадъци от опаковки на територията на Община Грамада.

Чл.11. На територията на Община Грамада се забранява:

1. Изхвърлянето на отпадъци извън предназначените за целта съдове и места;

2. Изхвърлянето в съдовете за отпадъци на отпадъци с потенциално висок риск за околната среда и човешкото здраве и на отпадъци, които биха могли да доведат до увреждане на самите съдове, сметосъбиращата и сметоизвозващата техника, в т.ч. медицински, едрогабаритни, стоителни, лесно запалими, взривоопасни, разяждащи, токсични и други;

3. Смесването на различни фракции от оползотворими компоненти, както и смесването на оползотворими и неоползотворими компоненти в съдовете (местата) за разделно събиране на отпадъците;

4. Изхвърлянето на отпадъци от промишлеността, строителството, селското стопанство и животновъдството в съдовете за битови отпадъци и в контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки, както и на места за обществено ползване, а също и край пътища, пътеки, граници на имоти, речни корита и дерета и други;

5. Изхвърлянето на отпадъци от производствени и търговски обекти, заведения за обществено хранене, административни и жилищни сгради в уличните кошчета за смет;

6. Складирането на животински (оборска тор) и растителни отпадъци на обществени места и частни имоти в близост до границите на съседни имоти – не помалко от 5 метра от границата и в количество до 2 куб.м.

7. Изваждането и нерегламентираното събиране на отпадъци от съдовете за отпадъци, в т.ч. и от контейнерите за разделно събиране;

8. Паленето и изгарянето на отпадъци в съдовете за отпадъци и изхвърлянето на жар;

9. Механичното увреждане на съдовете за битови отпадъци, включително и контейнерите за разделно събиране;

10. Нерегламентираното изгаряне или извършване на друга форма на обезвреждане на битови отпадъци, включително изгарянето на отпадъци, автомобилни гуми и други силно димящи предмети в дворовете, улиците, площадите, парковете и градините;

11. Преместването на съдовете за битови отпадъци и съдовете за разделно събиране на масово разпространени отпадъци от определените им места, без разрешение от общинска администрация – Грамада.

12. Изхвърлянето на всякакви отпадъци по улиците, площадите, зелените площи и други обществени места, както и през балкони и прозорци на жилищните сгради.

13. Паркирането на пътни превозни средства по начин, който би попречил на събирането и извозването на отпадъците, поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване и снегопочистването.

14. Поставянето на афиши, съобщения, реклами и други върху съдовете за отпадъци, в т.ч. и за разделно събиране, както и върху сгради, стени, огради, ел. стълбове, дървета и други (с изключение на определените за целта места), както и изписването на знаци, символи и текстове върху тях.

15. Изхвърлянето на угарки, употребени билети и черупки от семки и други по улиците, площадите, зелените площи и други обществени места;

16. Транспортирането на строителни отпадъци и земни маси без издаден от общинска администрация – Грамада документ за транспортиране.

17. Отклоняване от предварително указания в разрешението маршрут на движение при транспортиране на строителни отпадъци и земни маси.

18. Складирането на строителни и други материали на тротоарите и уличните платна и приготвяне на варови, циментови и други разтвори, без осигурено заграждение или контейнер.

19. Оставянето на непочистени тротоари и улични площи след прибиране на стоварените строителни материали от собственикът им.

20. Транспортирането на материали, продукция, стоки, отпадъци и други по улиците на населените места на Община Грамада, по републиканската и общинската пътна мрежа с транспортни средства, допускащи разпиляване и замърсяване на пътя.

21. Транспортирането на пожароопасни и взривоопасни вещества и материали в необорудвани за целта моторни превозни средства.

22. Изхвърлянето на масово разпространени отпадъци, обозначени с маркировка за разделно събиране, в контейнерите за битови отпадъци и в съдовете за събиране на отпадъци, поставени в имоти – публична държавна и общинска собственост, или смесването им с други материали или отпадъци по начин, затрудняващ тяхното последващо рециклиране или оползотворяване, при създадена система за разделно събиране на съответните масово разпространени отпадъци.

23. Миенето, гресирането и ремонтирането на моторни превозни средства на улиците, тротоарите, паркингите, площадите, зелените площи и други обществени места.

24. Изоставянето на ИУМПС върху имоти – държавна или общинска собственост, както и освобождаването от тях или от техните компоненти или материали по начини, различни от предвидените в настоящата наредба.

25. Извършване на дейностите по събиране, транспортиране, временно съхраняване и разкомплектоване на ИУМПС и оползотворяване и/или обезвреждане на образуваните отпадъци от МПС от лица, които не притежават разрешение по чл.35 от ЗУО.

26. Разкомплектоването на ИУМПС на площадки за временно съхраняване, предаването на ИУМПС, техните компоненти или материали на лица, които не притежават разрешение по чл.35 от ЗУО.

27. Смяната, съхраняването и изхвърлянето на отработени масла, отпадъчни нефтопродукти и други опасни вещества водещи до замърсяване на почвата, тротоари, улични платна и други.

28. Изхвърлянето на отработени масла, отпадъчни нефтопродукти и други опасни вещества в повърхностните и подземните води и в канализационната система.

29. Неконтролираното освобождаване и/или изхвърляне на НУБА, както и неконтролираното освобождаване, изхвърляне и/или изливане на електролит от негодни за употреба акумулатори.

30. Изхвърлянето на опасни отпадъци от лечебните заведения на нерегламентирани места.

31. Съхраняването на опасни отпадъци от лечебните заведения на открито или по начин, който води до замърсяване на компонентите на околната среда или разпространение на зарази, болести и създава предпоставки за възникване от епидемии.

32. Предаването на производствени и опасни отпадъци на лица, които не притежават съответното разрешение по чл.67 от ЗУО.

33. Извършването на дейности причиняващи шум, отделяне на прах, вибрации, излъчвания, замърсявания и други, надвишаващи допустимите норми съгласно действащото законодателство на Република България.



Глава пета

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ТРЕТИРАНЕ НА

СТРОИТЕЛНИ ОТПАДЪЦИ

Чл.12. (1) Строителството, разрушаването на законни сгради и съоръжения и доброволното премахване на незаконни строежи или на негодни за ползване или застрашаващи сигурността строежи се извършва по начин, осигуряващ последващото оползотворяване, в т.ч. рециклиране на образуваните строителни отпадъци в съответствие с изискванията на наредба на Министерския съвет по чл. 43, ал. 4 от ЗУО.

(2) Възложителят на строителство, разрушаване на законни строежи и доброволно премахване на незаконни строежи или на негодни за ползване или застрашаващи сигурността строежи носи отговорност за изпълнението на целите, свързани с подготовка за повторна употреба, рециклиране и друго оползотворяване на материали от строителни отпадъци, съгласно чл. 32, ал. 1 от ЗУО.

(3) Принудителното премахване на незаконни строежи или на негодни за ползване или застрашаващи сигурността строежи се извършва от собственика или изпълнителя на разрушаването селективно по материали след одобряване на план за управление на отпадъци от строителство и разрушаване по чл. 11 от ЗУО, което се вписва като задължително условие в договорите за възлагане на премахването.

(4) Кметът на Община Грамада отговаря за предаването на отделените строителни отпадъци по време на принудителното премахване на строежи, за оползотворяване на материалите и за влагане на рециклирани строителни материали, включително за покриването на разходите за извършване на дейностите по транспортиране и третиране.

(5) Разходите за извършване на дейностите по транспортиране и третиране на строителни отпадъци, получени в резултат на принудителното премахване на строеж,

са за сметка на извършителя на незаконния строеж или на собственика на сградата или съоръжението. Въз основа на влязла в сила заповед за премахване на строежа и протокол за извършените разходи за дейностите по транспортиране и оползотворяване на отпадъците кметът на общината подава заявление за издаване на заповед за незабавно изпълнение за събиране на вземането от задължените лица по реда на чл. 417, т. 2 от Гражданския процесуален кодекс.

(6) Възложителят на обществени поръчки за проектиране и изпълнение на строежи, с изключение на премахване на строежи, включва в условията за избор на изпълнител и в договорите за възлагане задължения към изпълнителите за влагане на рециклирани строителни материали съгласно изискванията на наредбата по чл. 43, ал. 4 от ЗУО.

Чл.13. Извършването на дейностите по третиране и транспортиране на строителните отпадъци (вкл. строителните отпадъци от вътрешни преустройства и текущи ремонти на сгради и съоръжения) и излишните земни маси е задължение на собственика, инвеститора или изпълнителя на дейността, от която са формирани.

Чл.14. (1) Третирането и транспортирането на отпадъците от строителни площадки и при разрушаване или реконструкция на сгради и съоръжения се извършват от притежателите на отпадъците, от изпълнителя на строителството или разрушаването или от друго лице въз основа на писмен договор.

(2) Кметът на Община Грамада определя маршрута за транспортиране на строителните отпадъци и инсталацията/съоръжението за третирането им.

(3) Предаването и приемането на строителни отпадъци се извършва въз основа на договор.

Чл.15. (1) При подаване на молба за издаване на разрешение за строеж и разрешения за реконструкция на сгради и съоръжения, към нея се прилага декларация за очакваните количествa строителни отпадъци според проекта.

(2) Когато дейностите по третиране и транспортиране на строителните отпадъци и излишните земни маси касаят обекти, за които се издава разрешение за строеж и се открива строителна линия, и/или обекти, от които общото количества на строителните отпадъци и излишните земни маси надвишава 1 куб. м., възложителят на строежа/ремонта подава Заявление в Община Грамада, въз основа на което се издава Разрешение за третиране и транспортиране на строителните отпадъци и излишните земни маси.

(3) Разрешение за третиране и транспортиране на строителните отпадъци и излишните земни маси, се издава за всеки отделен обект.

Чл.16. Отговорното лице за изпълнение на строежи, разрушаване на законни сгради и съоръжения, премахване на незаконни строежи или на негодни за ползване

или застрашаващи сигурността строежи е длъжно:

1. да ограничи с плътна ограда определената строителна площадка, преди да е започнала каквато и да било дейност на нея (не се отнася за линейните обекти на техническата инфраструктура);

2. да не допуска по време на строителството и дейностите по третиране и транспортиране на СО замърсяване на околната среда с прахови частици;

3. да не допуска замърсяване по какъвто и да е начин (от камиони и друга техника с мръсни гуми, от работещите на строителната площадка и др.) на улиците, тротоарите, зелените площи и др. и другите територии за обществено ползване и на съседните имоти при транспортиране на строителни материали, СО и излишни земни маси и извършване на строителни, изкопни и ремонтни работи;

4. да не допуска транспортиране на СО и земни маси в камиони без покривала.

5. да не изхвърля строителни отпадъци извън определените за депониране места.

Чл.17. Депонирането (обработването) на строителните отпадъци и излишните земни маси се извършва само на определените от Кмета на Община Грамада депа за строителни отпадъци и земни маси, операторите, на които притежават разрешение по чл. 67 от ЗУО за дейността.

Чл.18. Отговорност за дейностите по депонирането (обработка) на строителните отпадъци и излишните земни маси и стопанисването на площадките на депата за строителни отпадъци по време на експлоатацията им и след това носят операторите на депата.

Чл.19. (1) Възложителите на строителни и монтажни работи по смисъла на § 5, т. 40 от Допълнителните разпоредби на ЗУТ, с изключение на текущи ремонти, и възложителите на премахване на строежи, възлагат изготвянето на план за управление на строителни отпадъци в обхват и съдържание, определени с наредбата по чл. 43, ал. 4 от ЗУО.

(2) Изискването по ал. 1 не се прилага за:

1. премахване на сгради с разгъната застроена площ (РЗП), по-малка от 100 кв. м;

2. реконструкция и основен ремонт на строежи с РЗП, по-малка от 500 кв. м;

3. промяна предназначението на строежи с РЗП, по-малка от 500 кв. м;

4. строеж на сгради с РЗП, по-малка от 300 кв. м;

5. премахване на негодни за ползване или застрашаващи безопасността строежи, когато е наредено по спешност от компетентен орган;

(3) Планът по ал. 1 се включва в обхвата на инвестиционните проекти по глава oсма от ЗУТ, а за обектите, за които не се изисква одобрен инвестиционен проект, се изготвя като самостоятелен план.

(4) Плановете за управление на строителни отпадъци се одобряват:

1. за строежи, за които се изисква одобрен инвестиционен проект – като част от процедурата за съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти по реда на глава осма, раздел II от ЗУТ;

2. за обекти, за които не се изисква одобрен инвестиционен проект - от Кмета на Община Грамада или оправомощено от него длъжностно лице.

(5) Компетентният орган по ал. 4 може да изисква предоставяне на допълнителна информация или отстраняване на нередовностите в случай на

несъответствие с изисквания на наредбата по чл. 43, ал. 4 от ЗУО, като изпраща мотивирано становище до заявителя не по-късно от 15 дни от получаване на плана.

(6) В случаите по ал. 4, т. 2 Кметът на Община Грамада одобрява плана за управление на строителни отпадъци или мотивирано отказва одобрението му в срок до един месец от получаването на плана или от отстраняването на нередовностите и/или предоставянето на допълнителната информация.

(7) Отказът за одобрение на плана може да бъде обжалван по реда на Административно - процесуалния кодекс.

(8) Одобрението на плана за управление на строителни отпадъци включва проверка на съответствието с целите за рециклиране и оползотворяване на строителни отпадъци.

(9) Изпълнението на плана и състоянието на обектите се установяват:

1. за строежите, за които се упражнява строителен надзор - с окончателния доклад по чл. 168, ал. 6 от ЗУТ на лицето, упражняващо строителен надзор, в който се описва изпълнението на целите за оползотворяване и рециклиране на строителниотпадъци и целите за влагане на рециклирани строителни материали при изпълнението на проекта, като се прилагат и копия на първични счетоводни документи, доказващи предаването на отпадъците на лица, притежаващи разрешение или регистрационен документ за извършване на дейности с отпадъци;

2. за строежите, за които не се упражнява строителен надзор – с отчет до Кмета на Община Грамада по образец съгласно наредбата по чл. 43, ал. 4 от ЗУО, в който се описва изпълнението на целите за оползотворяване и рециклиране на строителни

отпадъци и целите за влагане на рециклирани строителни материали при реализацията на проекта, като се прилагат и копия на първични счетоводни документи, доказващипредаването на отпадъците на лица, притежаващи разрешение или регистрационен

документ за извършване на дейности с отпадъци.

(10) Документите по ал. 9 се представят на органа, одобрил инвестиционния проект или плана за управление на строителни отпадъци, както и на Директора на РИОСВ – Монтана.


Глава шеста

ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ТРЕТИРАНЕ НА НЕОПАСНИ

ПРОИЗВОДСТВЕНИ ОТПАДЪЦИ
Чл.20.(1) Производствените отпадъци, които нямат характер на опасни се третират:

1. от причинителя, в собствени съоръжения съгласно одобрен от компетентните органи проект на производствената дейност и при изпълнение на чл. 8, ал. 2 от ЗУО;

2. от лицата на които е дадено разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл. 35 от ЗУО за съответната дейност.

(2) Предаването и приемането на производствени отпадъци за съответно третиране и/или транспортиране се извършва въз основа на договор.



Чл.21. Всички разходи за третирането и транспортирането на производствените

отпадъци са за сметка на притежателя им, ако друго не е договорено.




Глава седма

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ТРЕТИРАНЕ НА

МАСОВО РАЗПРОСТРАНЕНИ ОТПАДЪЦИ

Чл.22.(1) Изискванията към продуктите, след чиято употреба се образуват масово разпространени отпадъци, редът и начините за тяхното разделно събиране, повторна употреба, рециклиране и/или оползотворяване, включително целите за разделно събиране, повторна употреба, рециклиране и/или оползотворяване, се определят с наредби на Министерския съвет.

(2) Лицата, пускащи на пазара продукти, след употребата, на които се образуват масово разпространени отпадъци, отговарят за разделното им събиране и третиране, както и за постигане на съответните цели за разделно събиране, повторна употреба, рециклиране и/или оползотворяване, определени с наредбите по ал. 1.

(3) Лицата по ал. 2 изпълняват задълженията си:

1. индивидуално, или

2. чрез колективни системи, представлявани от организация по оползотворяване.


Каталог: docs -> naredbi
naredbi -> Отчет за изпълнението на „бюджет 2013” на община джебел
naredbi -> Докладна записка от Бахри Юмер Кмет на община Джебел относно
naredbi -> Наредба за придобиване, притежание и стопанисване на кучетата и овладяване на популацията на безстопанстващите кучета
naredbi -> Информация за преценяване на необходимостта от овос за инвестиционно предложение: „Многофункционална спортна зала упи VI а, кв. 24, с. Минерални бани, община Минерални, област Хасково”
naredbi -> Последваща оценка на изпълнението на Общинския план за развитие на община Джебел за периода 2007-2013 г
naredbi -> Община джебел, област кърджали
naredbi -> Наредба №10 от 30 март 2007 г за условията и реда за съобщаване, регистриране, докладване и предаване на информация за сериозните нежелани реакции и сериозните инциденти и за блокиране, изтегляне и унищожаване на тъканите и клетките
naredbi -> Наредба за реда и условията за разполагане на преместваеми обекти
naredbi -> Решение №205/20. 07. 2009 г. Раздел І общи разпоредби


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница