О б щ и н а к а з а н л ъ к общински план за младежта 2014 г на Община Казанлък Февруари, 2014 г. Увод през 2012 година бе приет Закон



Дата12.03.2018
Размер214.12 Kb.
#62451

О Б Щ И Н А К А З А Н Л Ъ К



ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА

2014 г

на Община Казанлък

Февруари, 2014 г.

УВОД

През 2012 година бе приет Закон за младежта (Обн. - ДВ, бр. 31 от 20.04.2012 г.,изм.и доп. ДВ, бр.68/02.08.2013г.), който формира държавните политики за младите хора предвид стратегията и приоритетите за тяхното развитие, заложени в стратегическите документи на Европейския съюз и Съвета на Европа за периода 2010 - 2020г. Този документ определя целите и приоритетите на общинската политика за младите хора, както и финансовите ресурси за реализирането й в краткосрочен ежегоден план в съответствие с Националната стратегия за младежта ( 2010-2020) и Стратегия ЕВРОПА 2020 за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж.

Съгласно чл.16, ал.3 от Закона за младежта, Годишният общински план съдържа:
1. Анализ на предизвикателствата пред младежта в съответната община;

2. Приоритетите и специфичните цели за провеждане на общинската политика за младите хора и мерки за постигането им;

3. Описание на дейности, които допринасят за постигане на целите на Националната стратегия за младежта;

4.Организация и координация на дейностите за постигане на целите;

5. Действия по наблюдение, оценка и актуализация на общинския план за младежта;

6. Реда и начина за осигуряване на информация и публичност на плана.

Общинският годишен план за младежта е стратегически документ, чрез която се изпълнява националната политика за младите хора, формирана според техните потребности и синхронизирана с приоритетите на европейската политика за младежта.
Общинският годишен план за младежта е разработен в изпълнение на Закона за младежта и приоритетите за развитие на младите хора, заложени в управленската програма на Кмета на Община Казанлък.
Този план отразява изводи и насоки, формирани от Община Казанлък и младите хора, участвали в разработването му.

ЦЕЛЕВА ГРУПА:

Дейностите в плана са насочени към подрастващите и младите хора на възраст между 15 и 29 години, организирани или не в различни структури, без оглед на тяхната расова, етническа, национална, социална и културна принадлежност.



I. АНАЛИЗ НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД МЛАДЕЖТА

  1. Демографска характеристика

Община Казанлък се състои от 20 населени места, от които 3 града и 17 села. Населението на община Казанлък по последни данни от преброяването към 01.03.2011 г. е общо 81533, а населението само на гр.Казанлък е 53770. Броят на младежите в община Казанлък към 13.02.2014 г. от 15 до 29 годишна възраст е 10 869, в гр. Казанлък са 7002, а в населените места в общината броят е 3867.

  1. Образование

На територията на община Казанлък има 27 училища, като от тях 22 са общински, а 5 са държавни. Общият брой на учениците през учебната 2013/2014 година е 7 663, а броят на ученици между 15 и 18 години е 2 951. Средните общообразователни училища са 4, 1 национална гимназия по пластични изкуства и дизайн и 4 професионални гимназии - по транспорт и транспортен мениджмънт, строителство, лека промишленост и туризъм, електроника и машиностроене. Специалностите в професионалните гимназии са разнообразни, сред които: машинен техник, техник на компютърни системи, икономист – информатик, електротехник, транспортна техника, автомобилна мехатроника, икономист, мениджмънт, ресторантьор, готвач, строител-монтажник, фризьорство и др.

Други центрове за образование - Общински детски комплекс ,,Св. Иван Рилски”, 2 частни центъра за професионално обучение и 2 мрежи за обучение към две от професионалните гимназии в гр. Казанлък. Действа и Клуб на Доброволеца към СНЦ ,,Младежки център за развитие-Взаимопомощ”, предоставящ актуална младежка информация чрез Евродеск точка 028 и работа в мрежа.

Други възможности за обучение на младите хора от общината са школи по изкуства, спортни клубове, както и програми за младежки обучения към Бюро по труда - Казанлък. Много от училищата в общината, като ПГ ,,Иван Хаджиенов“, СОУ ,,Екзарх Антим I“ и ОУ ,,Мати Болгария“, както и в детските градини работят по международни проекти по секторна програма «Коменски», което дава възможност на учениците да контактуват и разменят информация с ученици от други европейски страни.

В професионалните гимназии се работи по създаване на трайни връзки между бизнеса и образователните институции в общината с оглед професионално насочване и придобиване на нови знания и умения, които са съобразени с конкретни работни места, търсени от работодателите.



  1. Здравословен начин на живот

В регистрираните здравни кабинети в детски градини и училища в гр. Казанлък медицинските специалисти работят по Национални програми за промоция на здравето и профилактика на болестите и оказват първа долекарска медицинска помощ на децата и учениците. Заведенията за болнична и извън болнична помощ са 2 болници и 5 здравни центъра.

Ежегодно се изнасят лекции от здравни специалисти, относно здравословния начин на живот и хранене. В превенция на тютюнопушенето и употребата на алкохолни и наркотични вещества се провеждат ежегодно информационни кампании, които включват раздаване на листовки, брошури и прожекция на филми.

По отношение на спорта в община Казанлък, на разположение са 29 спортни клуба и 7 аматьорски футболни клуба, а спортни обекти за масов спорт са външна фитнес площадка, футболно игрище до тренировъчен стадион, няколко частни игрища, тенис кортове. За високи спортни постижения се ползват професионално: Спортна база на стадион „Севтополис“, Колодрум, полигон за хвърляния и тренировъчно игрище. На територията на общината има и 7 екопътеки. Спортистите в клубовете са над 500.


  1. Превенция на социалното изключване на млади хора в неравностойно положение. Достъп до социални и специализирани услуги

В община Казанлък действат няколко заведения, предлагащи социална помощ и услуги. Дневен център за деца с увреждания- гр. Казанлък е с капацитет 36 места за деца до 18 години ,,СНЦ ,,Бъдеще за децата с увреждания” предоставя услугата социална рехабилитация и интеграция на деца и лица с увреждания, с капацитет 25 места. В дом за медико-социални грижи за деца в с.Бузовград е разкрита социална услуга Дневен център за деца с увреждания до 18 години, с капацитет 10 места. С деца със СОП работят ресурсни учители към Ресурсен център Стара Загора. В община Казанлък има разкрита още една социална услуга, предоставена на СНЦ ,,Оптима” в с.Овощник, което е защитено жилище за младежи с умствена изостаналост от 18 до 35 годишна възраст, с капацитет 8 места.

В община Казанлък през м. май 2013 г.е разкрита нова социална услуга ЦОП, с капацитет 60 места и численост на персонала 12 човека. Услугата е разкрита по Решение на Общински съвет, като държавно делегирана дейност. С договор за управление на социалната услуга, община Казанлък възлага на консорциум между сдружение "Бъдеще за деца с увреждания" и сдружение "Самаряни" да предоставя социалната услуга.

В процес на изграждане са три ЦНСТ и едно ЗЖ по Компонент 1 на проект "Детство за всички", който се финансира от ОПРР. Подготвено е проектно предложение и по Компонент 2 на проект "Детство за всички", който ще се финансира по ОП РЧР, за разкриване на социалните услуги ЦНСТ и ЗЖ.

Разкриването на Център за временно настаняване с регионално значение за лица в риск: лица без дом в неравностойно социално положение, както и младежи, завършващи Социални учебно-професионални центрове или други учебни заведения ще реши до голяма степен проблемите на хората от тази целева група.

Община Казанлък планира разкриване на Център за временно настаняване за лица в риск на територията на община Казанлък. Центъра ще бъде разкрит в зоната за въздействие със социален характер на ИПГВР.

Услуга ,,обществена трапезария” могат да ползват деца и младежи с доказани социални нужди, както и безнадзорни. Услугата се предоставя по проект ,,Обществена трапезария” финансиран от фонд Социална подкрепа. По оперативна програма РЧР, Община Казанлък предлага и услуга ,,Личен асистент”, като потребители до момента са 8 деца. В община Казанлък се предлагат и други услуги в общността, а именно социална услуга за приемна грижа. Община Казанлък е една от 83-те общини в България, която работи по проект „И аз имам семейство”, като партньор на Агенция за социално подпомагане. Основната цел на проекта е да се подкрепи процеса на деинституционализация на деца, като се създаде и реализира устойчив модел за развитие на заместваща семейна грижа за деца, настанени в специализирани институции и на деца в риск от изоставяне. По проекта в момента има 6 приемни семейства, които са утвърдени със заповед от Комисия по приемна грижа, двама кандидат-приемни родителя, които са в процес на проучване и оценка от Екипа по приемна грижа.



  1. Достъп до информация и услуги

На територията на община Казанлък има 1 общинска библиотека ,,Искра” с 2 филиала в гр.Казанлък, оборудвана с компютърни конфигурации, мултимедия, аудио-системи, принтери и мултифункционални устройства и 4 филиала в населените места. Читалищата са 4 в гр.Казанлък и 19 в населените места. Също така, на разположение на гражданите е Културно-информационен център.

  1. Гражданска активност на младите хора и развитие на младежкото доброволчество

На територията на община Казанлък действат няколко организации, занимаващи се с младежки дейности. Младежки общински съвет е неформална представителна младежка структура към Община Казанлък по подобие на Общински съвет, съставен от 37 членове, избрани чрез демократични избори сред всички млади хора от общината на възраст между 15 и 29 години, с мандат 2 години. Освен това, младежите ежеседмично провеждат заседания, за да обсъдят организирането и осъществяването на инициативи от ,,Младежки календар” на общината. На 13 декември 2012 г се проведоха избори за Младежки общински съвет, в които се включиха гласувайки 1928 младежи. В края на 2014 г. предстои да бъдат организирани нови избори за членове на младежкия съвет.

Младежка организация по закона за младежта е СНЦ ,,Младежки център за развитие-Взаимопомощ” - национална неправителствена младежка структура. Регистрирана в националната информационна система за младежта. Сдружението има двустепенна структура - национална и клубна. Предметът на дейност на Сдружение „Младежки център за развитие - Взаимопомощ" от 2009 година е основно в насока европейско доброволчество чрез акредитация за ЕДС от Европейската Комисия (2012-BG-28). Организацията е член и на Национален Младежки Форум-България, най-голямото младежко обединение в страната, член на Европейски младежки форум.

Има и няколко активно работещи организации в сферата на младежта. СНЦ ,,Зелена светлина в България” е основана през 2009 г. от група младежи от гр.Казанлък. Официалният брой на членовете е 7, а неофициални – 10. Организацията работи и има интереси в областта на младежките дейности и политики на местно, национално и европейско ниво. Има участия в международни проекти по програма ,,Младежта в действие“ за младежки обмени, както и добри международни контакти с Белгия, Индия и други страни. Източниците на финансиране на СНЦ ,,Зелена светлина в България” са от европейски програми и от Младежки календар на община Казанлък.

Фондация ,,Дон Боско България – клон Казанлък“ е юридическо лице с нестопанска цел, лицензиран доставчик на социалната услуга "Център за информиране, консултиране, обучение и подкрепа" на деца и младежи. Центърът се посещава от деца и младежи от ромската махала на града три пъти в седмицата. В клона на фондацията работят и доброволци по ЕДС, тъй като Фондацията е акредитирана да посреща и изпраща доброволци. Осъществява общественополезна дейност в гр. Стара Загора и в гр. Казанлък, като подпомага и подкрепя формалното и неформално обучение на деца и младежи от малцинствени общности. Фондацията, регистрирана в обществена полза през 2009 г., се управлява от директор, председател на УС и членове на УС, както и управляващ клона в гр. Казанлък- общо 5 човека в управителното тяло. На местно ниво фондацията е учредена през 2011 г. и няма членове, а само служители и доброволни сътрудници, като на територията на община Казанлък те са 5. Интересите и дейностите на фондацията са подпомагане на възпитаването и образоването на млади хора в неравностойно положение от всички етноси в България, както и подпомагане на социалната интеграция и личностната реализация на нуждаещите се деца, младежи и възрастни. Фондацията си сътрудничи с други организации, имащи подобни приоритети. Осъществява срещи, разговори, беседи, семинари, обучения и организира екскурзии, лагери, спортни и благотворителни прояви и инициативи от Младежки календар на община Казанлък. Източниците на финансиране са от проекти, дарения и от Младежки календар на община Казанлък.

В община Казанлък има скаутска организация, състояща се от 20 активни членове, която е част от Сдружение с нестопанска цел ,,Национална организация на скаутите в България“. Организацията е учредена 1990 г., пререгистрирана през 2012 г. и общия брой на членовете до момента е 800, като от тях между 15 и 29 години са 601 членове, а над 29 години са 199. Организацията на скаутите в региона Казанлък е учредена през 1996 година и сред дейностите на членовете и са организиране и провеждане на походи, лагери и други мероприятия, свързани с околната среда, скаутството и обучения в тази сфера. Източниците на финансиране са от членски внос, а на местно ниво и от Младежки календар на община Казанлък.

,,Юнайтед авангард артист“ към НЧ ,,Възродена Искра” е театрално студио, занимаващо се с готикфотография, театър, кино и различни авангардни проекти. ,,Юнайтед авангард артист“ е учредено е през 2007 г. в обществена полза, като броя на активните членове е 20. Източниците на финансиране са от проекти и от Младежки календар на община Казанлък. Сдружението провежда средно по 20 инициативи на година от 2011 г. до момента, самостоятелно или съвместно с други НПО. Инициативите и проектите на ,,Юнайтед авангард артист“ са в областите кино, театър, младежки и социални дейности, както и създаване на филми за превенция на зависимости и трафик на хора. Сред филмите са първият български безбюджетен пълнометражен филм ,,Трябва да съм луда“ по едноименната театрална постановка, филм свързан с борбата против наркоманиите, издаване на календар, третиращ възрастовата толерантност ,,Аз съм ти“, късометражни филми посветени на Световния ден за борба със СПИН и др.

Български младежки червен кръст- клуб Казанлък има около 35 доброволци, които работят за популяризиране на доброволческата дейност сред връстници, активизиране дейността по превенция на зависимости и болести, предавани по полов път, организиране на благотворителни акции в подкрепа на деца и младежи в неравностойно положение. Осъществяват и подкрепа на възрастни и самотни хора чрез работа в интервенционните запаси.

На територията на община Казанлък има 4 читалища в гр.Казанлък и 19 в населените места, в които творят и се развиват голям брой младежи, организирани в различни групи по интереси. Общият брой на младежките формации в читалищата на територията на община Казанлък е около 61, творящи в областите автентичен фолклор, кукери, коледари и лазарки, театрални студия, художествено слово, вокални групи, спортни и модерни танци, зумба, балетни формации, таекуондо, школи за изучаване на езици, школи за рисуване, музикални и др. Община Казанлък кандидатства за реконструкция на Младежки дом, който ще се използва за младежки дейности и спорт.





  1. Ролята на младите в превенцията на престъпността

В община Казанлък действа Местна комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни лица. За 2013 година бяха образувани общо 85 дела, брой правонарушители-85. Към МКБППМН действа Консултативен кабинет, към който е назначен психолог, а 11 обществени възпитатели работят за коригиране на поведението на деца с противообществени прояви. МКБППМН работи активно с училищните комисии за първична превенция. Провеждат се различни кампании с участие на младежи за превенция на насилие, агресия, наркомании, Анти СПИН кампания, програма за здравословен начин на живот и програма за сексуална просвета.

II. ПРИОРИТЕТИ И СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ НА ПЛАНА

Приоритет.1. Насърчаване на икономическата активност, кариерното развитие на младите хора и ограничаване на младежката безработица.

Специфична цел.1.: Създаване на благоприятна, насърчаваща и подкрепяща среда за качествен живот на младите хора в община Казанлък.

Приоритет 2. Насърчаване здравословен начин на живот.

Специфична цел 1: Превенция на факторите, създаващи риск за здравето на младите хора;

Специфична цел 2: Осигуряване на възможности за здравословен начин на живот и превенция на негативни социални явления;

Приоритет 3. Превенция на социалното изключване на млади хора.

Специфична цел: Превенция на социалното изключване на младежи в неравностойно положение.

Приоритет 4. Развитие на младежкото доброволчество.

Специфична цел: Популяризиране на доброволчеството;

Приоритет 5. Повишаване на гражданската активност, подпомагане развитието на таланта, творческите умения и културното изразяване на младите хора.

Специфична цел: Развитие на таланта, творческите умения и културното изразяване на младите хора;

Специфична цел: Формиране на гражданското самосъзнание и насърчаване на участие в обществения живот;

Специфична цел: Развитие на неформалното образование за пълноценно използване на свободното време на младите хора, за придобиване на полезни знания и умения;

Приоритет.6.Развитие на младите хора в малките населени места и  селските райoни.

Специфична цел: Осигуряване на ефективен достъп до образование, обучение, информация на младите хора в малките населени места.

Приоритет 7. Развитие на междукултурния и международен диалог.

Специфична цел: Популяризиране на човешките права и европейските институции;

Приоритет 8. Повишаване на ролята на младите хора в превенцията на  престъпността.

Специфична цел: Формиране на информационна политика, насочена към младите хора;

III. ДЕЙНОСТИ – ПО ПРИОРИТЕТИ:

Община Казанлък работи в посока развитие на младите хора. Подкрепя изцяло своите младежки организации и организации, работещи в сферата на младежките дейности и подкрепя реализацията на техните идеи, под формата на Младежки общински календар. В настоящия план са поместени всички идеи и инициативи по предложение на младите хора.



Приоритет.1. Насърчаване на икономическата активност, кариерното развитие на младите хора и ограничаване на младежката безработица.

Специфична цел.1.: Създаване на благоприятна, насърчаваща и подкрепяща среда за качествен живот на младите хора в община Казанлък.

  • Д 1: Използване на програма ,,Еразъм +“за кариерно развитие на младите хора;

  • Д 2: Подобряване на достъпа до информация и качествени услуги;

  • Д 3: Публикуване на сайта на Община Казанлък на информация за национални и европейски програми, даващи възможност за обучение, стажуване и мобилност на младите хора;

Приоритет 2. Насърчаване здравословен начин на живот.

Специфична цел 1: Превенция на факторите, създаващи риск за здравето на младите хора;

Специфична цел 2: Осигуряване на възможности за здравословен начин на живот и превенция на негативни социални явления;

Дата

Инициатива

Бюджет

Организатор

7 април Ден на здравето

Кампания по училищата с участие на родители, на тема ,,Превенция на зависимости, сексуално поведение и здравословен начин на живот“;

Тренинг – обучение на млади хора ,,Оказване на първа медицинска помощ“ и ,,Поведение при бедствия и аварии“



Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

СНЦ ,,Зелена светлина в България“; обучители;

Национална организация на скаутите в България- регион Казанлък



17 май Ден на спорта

Организиране на спортен празник- различни спортни занимания и привличане на голям брой млади хора от общината

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет

5 юни Световен ден на околната среда

Еко фест Копринка 2014- различни занимания с екологична насоченост

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

СНЦ ,,МЦР- Взаимопомощ“ и международни доброволци

26 юни- Ден на борба с наркотиците

Арт инсталация- художествено изразяване на проблема с наркотичната зависимост;

Футболен турнир под надслов ,,Повече спорт, по-малко зависимости“



Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет и СНЦ ,,Избери живота“

Фондация Дон Боско; училища



22 октомври- Международен ден без насилие

Прожекция на филм

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Театрално студио ,,United avangard artist”

1 декември- Световен ден за борба със СПИН

Информационна кампания; прожекция на филм

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет и организации

Приоритет 3. Превенция на социалното изключване на млади хора.

Специфична цел: Превенция на социалното изключване на младежи в неравностойно положение.

Дата

Инициатива

Бюджет

Организатор

1 март- Баба Марта

Изработване и раздаване на мартенички в Домове за възрастни хора №1 и 3, в ДЦДУ ( 600 бр) и в СНЦ ,,Бъдеще за децата с увреждания“

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет; СНЦ ,,МЦР- Взаимопомощ“, Юнайтед авангард артист, Фондация Дон Боско;

м. октомври

Инициатива за толерантност между поколенията чрез изработване на календар ,,Аз съм ти“

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Юнайтед авангард артист и ,,МЦР -Взаимопомощ“

Приоритет 4. Развитие на младежкото доброволчество.

Специфична цел: Популяризиране на доброволчеството;

Дата

Инициатива

Бюджет

Организатор

февруари

Младежка среща- домакин МОС-Казанлък, с участие на представители на младежки съвети от страната, дискусия по различни проблеми за младежта

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет –Казанлък с участието на младежки съвети от страната

22 април Ден на Земята

Засаждане на нови и интересни растителни видове в градинка на ,,Младежки общински съвет”

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет

Ноември

Ден за възпоменание на жертвите от пътно-транспортни произшествия



Изработване и поставяне на сигнална маркировка в близост до пешеходни пътеки

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет

5 ноември Юбилей – 10 години СНЦ ,,МЦР- Взаимопомощ“

Организиране на огнено шоу

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

СНЦ ,,МЦР- Взаимопомощ“ и фондация ,,Жар“

Приоритет 5. Повишаване на гражданската активност, подпомагане развитието на таланта, творческите умения и културното изразяване на младите хора.

Специфична цел: Развитие на таланта, творческите умения и културното изразяване на младите хора;

Специфична цел: Формиране на гражданското самосъзнание и насърчаване на участие в обществения живот;

Специфична цел: Развитие на неформалното образование за пълноценно използване на свободното време на младите хора, за придобиване на полезни знания и умения;

Дата

Инициатива

Бюджет

Организатор

2014

Кандидатстване за ремонт на сградата на Младежки дом

Проект „Красива България“

Община Казанлък

март

Изработване и раздаване на мартенички в Домове за възрастни хора №1 и 3, в ДЦДУ ( 600 бр) и в СНЦ ,,Бъдеще за децата с увреждания“

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет; СНЦ ,,МЦР- Взаимопомощ“, Юнайтед авангард артист, Фондация Дон Боско

3 март Национален празник

Изработване и раздаване на керамични гривни (бяло-зелено-червено), ръчна изработка (1000 бр.)

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет, СНЦ ,,МЦР- Взаимопомощ“, Юнайтед авангард артист, Фондация Дон Боско;

март

Изработка на статуя ,,Роза“ и поставянето и на обществено място, подарък от младежи към майките от града на розите, по повод 8 март

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет ”

март

Младежки арт фест- изява на таланти на младежи- изява на открито- пеене, танцуване, изложба на изработени артикули от младежи

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежи и ученици, групи по проект ,,Успех“ в училищата

април

Изработване на фигури за игра на ,,Дама“, ,,Шах“, и др. от различни материали и използването им от граждани и младежи за игри

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет

май

Младежки Фестивал на изкуствата- с участие на младежи от други градове;

Маркиране с различни цветове на алеи за бягане с различна дължина



Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

СНЦ ,,Зелена светлина в България“

юли

Лагер ,,Паниците“- ежегоден обучителен лагер за придобиване на скаутски умения и привличане на нови членове, с участие на представители на ръководството на Национална организация на скаутите в България

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Национална организация на скаутите в България- регион Казанлък

Юни-август

Музикален фестивал - Free open air – Язовир Копринка, с участието на млади хора от страната

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Община Казанлък

Ноември Ден на народните будители

Организиране на инициатива за отбелязване на деня с участие на граждани и други младежи

Общински бюджет, приложение 29 Младежки календар

Младежки общински съвет

Приоритет.6.Развитие на младите хора в малките населени места и  селските райoни.

Специфична цел: Осигуряване на ефективен достъп до образование, обучение, информация на младите хора в малките населени места.

  • Д 1: Използване на програма ,,Еразъм +“за кариерно развитие на младите хора;

  • Д 2: Подобряване на достъпа до информация и качествени услуги;

  • Д 3: Публикуване на сайта на Община Казанлък на информация за национални и европейски програми, даващи възможност за обучение, стажуване и мобилност на младите хора;

Приоритет 7. Развитие на междукултурния и международен диалог.

Специфична цел: Популяризиране на човешките права и европейските институции;

  • Д 1: Информационни кампании съвместно с ЕИЦ – Европа Директно;

  • Д 2: Техническа подкрепа от Община Казанлък на младежи, желаещи да участват в проекти по Програма „Еразъм+;

Приоритет 8. Повишаване на ролята на младите хора в превенцията на  престъпността.

Специфична цел: Формиране на информационна политика, насочена към младите хора;

  • Д 1: Провеждане на информационна кампания за насърчаване активното участие на младите хора в превантивни програми и кампании.

Заложените инициативи в Младежки общински календар 2014 г са съвместни за Община Казанлък и младежките структури, работещи на територията й. При организацията и осъществяването на дейностите се включват младежи от повече от една организация и институция. Този начин на организация допринася за сплотяване на младежите, опознаването им, подобряване на комуникативността и работата им в екип.

IV. ОРГАНИЗАЦИЯ И КООРДИНАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ:

Изключително важно за ефективното изпълнение на плана е координацията и

оперативното взаимодействието между:


  • Министерство на образованието и науката;

  • Министерство на младежта и спорта;

  • Общинска администрация – Казанлък;

  • Дирекция “Бюро по труда”-Казанлък

  • Училища

  • Младежки общински съвет

  • Читалища

  • Спортни клубове;

  • Неправителствени организации

  • Нечленуващи млади хора

Организацията и координацията на дейностите от плана се осъществява от:

  • Общинска администрация, чрез отдел ,,Програми, проекти и младежка политика”, Старши експерт „Младежки дейности“;

  • Младежки общински съвет – Казанлък;

  • Младежки и неправителствени организации;

  • Училища, читалища и други.

V. ДЕЙСТВИЯ ПО НАБЛЮДЕНИЯ, ОЦЕНКА И АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА

Изпълнението на плана ще се наблюдава текущо през годината чрез отчитане постигането на индикатори:



  • Брой изпълнени инициативи от младежкия календар за 2014 г.;

  • Брой млади хора, участвали в дейностите;

Оценка на плана ще бъде извършена с изготвяне на отчет за 2014 г. по изпълнение на Националната стратегия за младежта 2010-2020.

Актуализацията на плана ще се осъществява:



  • при необходимост, след съгласуване с Младежки общински съвет, неправителствени и младежки организации;

  • след решение на Общински съвет-Казанлък за приемане на актуализацията.

VI. ОСИГУРЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ И ПУБЛИЧНОСТ НА ПЛАНА-

Дейностите за реализация на плана ще се популяризират чрез:



  • сайта на Община Казанлък

  • Евродеск точка – Казанлък;

  • младежки бюлетин «Доброволците»;

  • местните електронни и печатни медии;

  • други подходящи форми.






Каталог: common -> pdf
pdf -> Програма за развитие на детската ясла за 3 години
pdf -> Програма "Регионално развитие"2007-2013" Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитиеr и от
pdf -> Директор Детска градина Адрес
pdf -> Програма 28 август 13. 30 ч. „Проблеми и изследвания на тракийската култура
pdf -> Презентация 33-то Планинско Автомобилно Състезание „шипка 2014 кръг от Републиканския Планински Шампионат на 30 31 август 2014
pdf -> Община казанлък, на основание чл. 82, ал. 1 от Наредба No 15 на ОбС и Заповеди No No 806, 807 и 808 от 17. 04. 2013 г и 812/18. 04. 2013 г на кмета на община Казанлък, във връзка с Решения No No 548 и 549 от 21
pdf -> Директор Детска градина Адрес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница