О т ч е т на дирекция “национален парк централен балкан” за периода 01. 01. 31. 12. 2011 г



страница1/3
Дата24.07.2016
Размер0.62 Mb.
#3511
ТипПрограма
  1   2   3
О Т Ч Е Т

НА ДИРЕКЦИЯ “НАЦИОНАЛЕН ПАРК ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН”

за периода 01.01. - 31.12.2011 г.
І. ПО ПРОГРАМИ
За постигане на идеалните цели (поддържане на разнообразието на екосистемите и защита на дивата природа, опазване и поддържане на биологичното разнообразие в екосистемите, предоставяне на възможности за развитие на научни, образователни и рекреационни дейности, предоставяне на възможности за развитието на туризъм, екологосъобразен поминък на населението и други дейности) и провежданата политика на Министерството на околната среда и водите, Дирекция “НП Централен Балкан” работи в две програми:

  • Програма 4 “Съхраняване, укрепване и възстановяване на екосистеми, местообитания, видове и генетичните им ресурси”;

  • Програма 6 “Повишаване на обществената култура и съзнание по въпросите на околната среда”.


Програма 4

Съхраняване, укрепване и възстановяване на екосистеми, местообитания, видове и генетичните им ресурси”

Стратегическа цел: “Опазване на биологичното разнообразие”.

Оперативна цел: “Съхраняване и устойчиво ползване на растителни и животински видове и местообитания”.

Ползата за обществото от работата на Д “НП Централен Балкан” по Програма 4 е съхранени, опазени и възстановени диви растителни и животински видове и генетичните им ресурси, местообитания и забележителни обекти на неживата природа.

Услугите /продуктите/, по които се отчита програмата, са:

Продукт 4.2. Създаване, поддържане и управление на национална екологична мрежа от защитени територии и защитени зони.

Целта, разписана в План за управление на НП ”ЦБ”, е да бъде опазено завинаги естественото състояние, целостта и единството на природните елементи и екологичните процеси в парка.



Конкретните цели за управлението на НП Централен Балкан в това отношение са:

  • да се опази естествения характер на екосистемите в резерватите и в други територии с потенциал за резервати;

  • да се запази естественото състояние и естествената сукцесия на горските местообитания и особено на вековните гори;

  • да се запазят и поддържат алпийските и субалпийските местообитания;

  • да се запази естественото състояние на скалните местообитания;

  • да се запази естественото състояние на местообитанията на водоемите с течаща вода;

  • да се опази биоразнообразието на генетично, популационно, видово, екосистемно и хабитатно ниво;

  • да се запази и поддържа естественото състояние на популациите и находищата на видовете и особено на консервационно значимите такива;

  • да се опазва и поддържа естественото състояние и биологичния потенциал на лечебните растения в парка;

  • да се запазят компонентите на околната среда и се осигурят екологични коридори, свързващи парка с други територии от консервационно значение в национален и регионален мащаб;

  • да се поддържа оптимално ниво на познания и дългосрочен мониторинг на биологичното разнообразие в парка;

  • да се осигури развитие на туризма в съответствие със значимостта и предназначението на парка, като се създават оптимални условия за естетична наслада, духовно обогатяване и досег с дивата природа;

  • да се поддържа дългосрочен мониторинг и изследователска програма във връзка с туризма и неговото въздействие върху ресурсите и биологичното разнообразие на парка;

  • да се развива и поддържа система за редовна координация с местни и регионални органи и ключови партньори в полза на управлението на парка и на опазването на биологичното разнообразие.

    Управляваната от Дирекцията територия, съгласно Заповед № РД – 396 от 15 октомври 1999 г. и Заповед № РД - 75 от февруари 2006 г. на Министъра на околната среда и водите е с обща площ 71 787,7 ха (националният парк и 2 извън паркови защитени територии, от тях резерватна площ – 20 256 ха - 11 резервата).

    В Парковата дирекция е въведена Система за управление на околна среда и одитиране – EMAS (Регламент на ЕС № 1221/2009). Обхватът на Системата за управление на околна среда включва Централния офис на дирекцията в Габрово и дейностите по управлението националния парк(Решение за регистрация по EMAS от 14.09.2011 г на МОСВ). Сред първите стъпки към регистрацията по EMAS бяха да се идентифицират екологичните аспекти и критериите, по които ще се оценява ефективността на действията – икономично използване на ресурси и материали, спазване на законодателни изисквания, въздействия върху околната среда, съществуващи практики за управление в парка и в централния офис, мнение на персонала. Създадена е Програма за управление по околна среда, включваща действия за редуциране на идентифицираните съществени въздействия върху компонентите на ОС от дейността на Дирекцията, която ще се анализира на всяко тримесечие. Задълженията и отговорностите на служителите също са определени и разписани в оперативните процедури и матрицата на отговорностите.

    Изпълнен е Годишният план за мониторинг на компонентите на околната среда, включващ:



  • течащи води – изпълнява се съвместно с Регионални лаборатории Пловдив и Плевен съгласно одобрения график;

  • обекти от НСМБР (животински и растителни видове) - през м. септември стартира организиран мониторинг на благороден елен в парка;

  • гори;

  • туристически поток.

Обработена и предоставена на ИАОС е информация от полеви формуляри за проведен през 2011 г. мониторнинг на биоразнообразието.

Дирекцията се включи в 35-тото ежегодно среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в Европа, организирано от Wetland International. На 15 януари служител на парка съвместно с представители на Сдружение „Зелени Балкани” извършиха мониторинг на водоеми по маршрут гр. Казанлък – с. Дунавци – с. Долно Сахране – язовир Копринка – с. Бузов град – с. Ръжена – гр. Николаево – гр. Казанлък.

Изпълнява се проект LIFE07 NAT/BG/000068 „Опазване на царския орел и ловния сокол и на ключовите за тях места от мрежата Натура 2000 в България”. Парковата Дирекция(асоцииран бенефициент) е отговорна за изпълнението на Дейност С7 от проекта „Създаване на модел за устойчиво управление на планински пасища за подпомагане на колониите на европейския лалугер – основна хранителна база на царския орел и ловния сокол.” Подготвен е отчет за извършените дейности през 2010 и предоставен на координиращия бенефициент по проекта - БДЗП. Сключен е договор със земеделски стопанин за осъществяване на „Поддържащи дейности в м. Розинска мандра, пасищен район Ветровития преслап, ПУ Клисура”. Основната цел на дейността да се поддържа природното местообитание в района в благоприятно състояние чрез паша на домашни животни (овце).

На 12 май в близост до парковата граница от север беше уловена и маркирана мъжка кафява мечка (8-10г.). Дейността е по проект LIFE07NAT/IT/000502 EX-TRA „Подобряване на условията за едрите хищници – трансфер на най-добрите практики”. Като част от проекта се проследяват придвижванията на новомаркираната мечка и уловения мъжки екземпляр в ПУ Тъжа през 2010 г.

По проект „Реинтродукция на ловен сокол (Falco cherrug) в България” в парка е монтирана клетка (изкуствено гнездо) за реинтродукция на ловен сокол. По късно шест малки ловни сокола бяха заселени в клетката. На 25 юни ловните соколи бяха освободени в природата. Те са маркирани със сателитни предаватели, които служат за проследяване им. Проекта се финансиран от Агенцията по околна среда на Абу Даби - Обединените арабски емирства, чрез International Wildlife Consultants (UK) Ltd. Координатор на проекта е ИБЕИ-БАН. Парковата дирекция участва като партньор.

В края на м. юни в адаптационната волиера в района на Централен Балкан, край с. Манолово, бяха настанени нови седем белоглави лешояд. С това общия брой на птиците във волиерата възлиза на петнадесет. По случай 3 -ти септември 2011 г. - Международен ден на лешоядите, бяха извършени едновременни подхранвания и мониторинг на площадките край четирите волиери за адаптация на белоглави лешояди - Враца, Централен Балкан, Котел и Сините камъни. Дейностите са по проект LIFE08 NAT/BG/000278 „Възстановяване на популациите на едрите европейски видове лешояди в България”. Проекта се изпълнява от СНЦ Зелени Балкани – Стара Загора в партньорство с Фонд за дивата флора и фауна.

Изградената хранителна площадка по проект “Възстановяване на белоглавия лешояд (Gyps fulvus) като гнездящ вид в НП Централен Балкан”, се снабдява периодично с животински продукти, извършва се мониторинг в района. Дейностите са част от Плана за опазване на лешоядите на Балканския полуостров.

С цел подпомагане популациите на балканска пъстърва са закупени 59 000 бр. еднолетни балкански пъстърви, които са разселени във водоеми в шест Паркови участъка.



  • транснационален сайт в списъка на Световното природно наследство на ЮНЕСКО.

Извършена профилактика, подготовка и допълване на транспортната техника и оборудването за противопожарна дейност.

Изградени са 7 бр. бариерни съоръжения за ограничаване на нерегламентираното придвижване на МПС в ПУ Тетевен, Троян, Стоките, Карлово и Клисура.

Извършено възстановяване и почистване на 2 противопожарни водоема в ПУ Калофер. Почистени са 2 стари минерализовани ивици в ПУ Калофер и Тъжа.

Извършени са спешни ремонти на 5 бр. пътища (I-ва и II-ра категория) за осигуряване на проходимост на пътна инфраструктура в НП.

Закупени са материали и извършени текущи ремонти на Охранителни пунктове „Дерменка” и „Смесите”, КИП „Сладката вода” и КИП „Нешковци”.

Извършено аварийно обезопасяване, рехабилитиращи и поддържащи дейности по 5 туристически маршрута и посетителски обекти, в т.ч.: лентова и жалонна маркировка, въжено-стоманени парапети, мостови съоръжения, подпорни стени и др.

Извършено разработване, тиражиране/ претиражиране и разпространение на: туристическа карта; материали за информационни кампании и административна дейност, вкл. листовки, стикери, издания, материали и знаци за идентичност на НП и Д НП. Поддръжка на интернет домейн.

Подготвена и внедрена Система за управление по околна среда и одит в Централния офис на Дирекцията на парка. Сключен договор със сертифициран одитор по EMAS за одитиране на системата. През месец септември е получено удостоверение от МОСВ.

Във връзка с публичното събитие „20 години Централен Балкан” са разработени и тиражирани материали за годишнината, вкл. листовки, стикери, издания, сувенири и материали и знаци за идентичност на НП и Д НП.

Сключен договор с фирмата по поддръжка на КВС на землищата на Община Карлово. Нанесени са ограничение на ползване на всички имоти, попадащи в НПЦБ в КВС на землището на гр. Калофер. Имотите, водещи се като Стопанисвани от общината, отразени като изключителна държавна собственост и нанесени всички характеристики за НП.

Проведени са 2 работни срещи на Обществен консултативен съвет към Парковата дирекция.




    Продукт 4.3. Устойчиво ползване на биологичните ресурси чрез ограничителни, разрешителни и регулационни режими, лицензи и концесии

Конкретните цели за управлението на Националния парк Централен Балкан в това отношение са:

  • да се създават условия за споделяне на отговорностите и ползите при опазването и природосъобразното ползване на природните ресурси в парка чрез прилагане на принципите на съвместно управление;

  • да се създават условия за споделяне на икономическите ползи и задължения с местните общности на основата на привличане на повече туристи в парка и в района около парка.

Експерти от Парковата дирекцията се срещнаха със заинтересованите Общински служби „Земеделие”. На срещите, които имаха консултативен характер, ръководството на дирекцията запозна институциите с парковата политика относно пашата в парка като дейност, поддържаща местообитанията. Бяха поставени и разисквани въпроси, свързани с разрешаването и контролирането на пашата в защитената територия, с възможните подобрения в тази посока. Със заповед на Директора на Д “НПЦБ” № РД-30/22.02.2011 Г. е утвърден Годишният план за пашата и ползването на сено в НП Централен Балкан, 2011 г. Целта на този план е в съгласие с чл. 18 от ЗЗТ, чрез успешни практики за паша и сенокос да се опазват и поддържат природните местообитания във високопланинската част на парка и да се създадат предпоставки за развитието на екологосъобразен поминък на населението. Лицата, подали заявления до 19.03., ползват същите пасища от 2010 г., без да надвишават броя на пашуваните през 2010 г. коне и говеда в рамките на същите пасища. От 28.02. до 19.03. са приети 230 заявления за паша, които са разгледани.

Със заповеди на Директора № РД 42/28.03.2011 г. и РД № 47/31.03.2011 г. са одобрени всички подадени за горепосочения период заявления. От 19.03. до 30.06. са приети още 34 заявления за паша, които са разгледани и одобрени със заповеди РД № 60/21.04.2011 г. и РД № 65/29.04.2011 г.

Общо за периода са издадени 301 бр. разрешителни за паша и сенокос, съгласно Годишния план за паша и ползване на сено, както следва: овце – 22 143 бр., говеда – 4 483 бр. и коне – 1 743 бр. Съставени са 67 констативни протокола за осъществен контрол по издадените разрешителни за паша.

Постъпило е едно заявление за събиране на сено. Подготвено е предписание във връзка с дейността и е издадено едно разрешително за събиране на 200 кг сено (суха биомаса).

Лечебни растения по смисъла на ЗЛР – Извършени са фенологични наблюдения на черна боровинка на 4 моделни площадки – по една в ПУ Тетевен, Троян, Клисура и Тъжа. Въз основа на тях е съставен Годишен план за ползване на лечебни растения, утвърден със Заповед на Директора на ДНП №РД - 118 от 20.07.2011 г. и обявена единна стартова дата за кампанията по събирането на ресурса със Заповед на Директора № РД – 119 от 20.07.2011 г. Във връзка с кампанията и осъществяването на контрол на територията са изготвени и изпратени 2 бр. циркулярни писма до съответните РПУ и РИОСВ на областите /кметствата/ общините, с които граничат допустимите за събиране на лечебни растения, в т.ч. горски плодове паркови територии.

За отчетния период са постъпили 93 бр. заявления за събиране на плод от черна и червена боровинка, подготвени са 2 бр. предписания, съставени са 2 бр. констативни протоколи за изпълнение на предписанията, издадени са 93 бр. разрешителни за събиране на ресурса. Общо за периода са събрани 11,2 т. плод червена и черна боровинка.

Във връзка с провеждането на поддържащи и възстановителни дейности в горските екосистеми беше извършена инвентаризация на горите и подготвено годишното План-извлечение за провеждането на поддържащи и възстановителни дейности в горските екосистеми, което е съгласувано от Дирекция „НСЗП”, МОСВ. Предоставена дървесина за обекти в НП и местно население, в рамките на поддържащи и възстановителни дейности в горите: издадени са 337 бр. разрешителни за ползване и извоз на дървесина – предоставени 686 пл. м3.
Продукт 4.4. Контрол

За отчетния период са извършени 179 бр. проверки на собственици и ползватели, съставени са 46 бр. акта за установяване на административно нарушение, издадени са 37 бр. наказателни постановления и 37 бр. предписания. Наложени са глоби на физически лица в размер на 3010 лв. Наложени са имуществени санкции на юридически лица в размер на 15 000 лв. Платени са глоби в размер на 980 лв. Наложена е една принудителна административна мярка чрез заповед за спиране на дейност в защитената територия.

Проведени обучения на служители от Парковата дирекция:


  • Обучение на потребителите от Държавната администрация на справочно-информационни системи, организирано от Сиела софт енд паблишинг АД – участвал 1 служител;

  • Обучение на служителите в Дирекцията по проект EMAS Easy MOVE IT – участвали 8 служители;

  • Обучение на тема "Прилагане на новата нормативна уредба в областта на държавната служба", организирано от Институт по публична администрация и МОСВ;

  • Семинар, организиран от Дирекция ”Правно-нормативна обслужване и обществени поръчки” на МОСВ.


Програма 6

Повишаване на обществената култура и съзнание по въпросите на околната среда”


Стратегическа цел: Осигуряване на достъп до информация, участие на обществеността в процеса на вземане на решения за околната среда и повишаване на общественото съзнание и култура в сферата на околната среда и устойчивото развитие.

Оперативна цел: Осигуряване на ефективен достъп на обществеността до информация, участие при вземането на решения относно околната среда, повишаване на екологичното съзнание и култура на младите хора.

Ползата за обществото от работата на Д “НП Централен Балкан” по Програма 6 е осигуряване участието и подкрепата на обществеността в процеса на вземане на решения и повишаване на екологичното образование, съзнание и култура на обществото, чрез подобряване на обществения достъп до информация за околната среда, участието на обществеността в процеса на вземане на решения за околната среда и образователни програми и кампании, развитие на партньорството с неправителствените организации, академичните среди, бизнеса, местните власти.

Конкретните цели за управлението на Националния парк Централен Балкан в това отношение са:


  • да се осигурят оптимални възможности за научни изследвания, екологично и природозащитно образование, обучение и интерпретиране;

  • да се насърчава разбирането за взаимното проникване и връзка на човека и природата чрез включването на елементи от историята и културата в програми за проучвания, изследвания и интерпретиране на природни атракции в полза на устойчивия туризъм;

  • да се развиват възможностите за привличане и работа с доброволци, особено такива от селищата около парка;

  • да се подобрява и поддържа обществената информираност за ценностите, възможностите и изключителните ресурси на парка;

    Услугите /продуктите/, по които се отчита програмата, са:



Продукт 6.1. Осигуряване достъп на обществеността до информация за околната среда

Ползата за обществото – информационно обезпечаване и повишаване на общественото съзнание; политика за информационно обезпечаване и повишаване на общественото съзнание; лесен достъп за запознаване на обществеността със защитените територии, биологичното разнообразие и природозащитно дело в България.

Политиката на информираност за процесите в защитената територия и на прозрачност на управленските действия, дирекцията осъществява чрез поддържането на интернет – страници.

За улесняване достъпа на потребителите до информация за парка и неговото управление действа Уебсайт www.centralbalkan.bg - информационен портал на Парковата Дирекция, който осигурява интернет присъствие на Централен Балкан в общественото пространство с научна информация за защитената територия, информация за туристическите обекти и услуги в парка и неговия регион, информация за администрацията - структура, услуги, обяви, планове и отчети, изпълнявани проекти и т.н.

За интерес към околната среда и конкретно към парка, говори броят посетителите: за периода са регистрирани 54 952 уникални влизания, общ брой на посещенията (вкл. презарежданията) – 75 288; страниците са посетени 332 048 пъти, регистриран брой импресии – 5 307 274.

В създадената страница на Централен Балкан в социалната мрежа Facebook са регистрирани 5000 приятели на парка, с което беше изчерпан регламентираният лимит. Тъй като интересът е голям, създадохме втора страница, режимът на която е „харесвам” (за която не са предвидени ограничения), за да могат увеличаващият се брой граждани, желаещи да са информирани за парка и дирекцията, да са във връзка с нас чрез Мрежата Facebook.

Информацията, поднасяна с ежеседмичния бюлетин на дирекцията бе споделяна в мрежата. Чрез създадени бележки бяха отбелязани всички дати от Природозащитния календар. Много от приятелите ни споделят свои снимки и пътеписи на нашата страница.

През май беше създадена групата „Да почистим парка за един ден” във връзка с кампания по почистване на Парка, а през месец юни групата „Приятели с камера”.

По повод 20-годишнината на Централен Балкан, Парковата дирекция обяви конкурс за фотография „Балканът – вечната приказка”. Конкурсът има за цел:

 Да представи красотата и природните богатства на Националния парк.

 Да популяризира значението му за туризма, отдиха и здравето на човека.

 Да мотивира участниците да научат повече за защитената територия.

По повод Седмицата на гората и Деня на Земята Дирекцията инициира следните прояви:


    • Е-информационна кампания за обществено осведомяване, с поредица от информации, помествани в интернет страницата, Е – бюлетина и във Facebook страницата на Парковата дирекция, представящи Международната година на горите 2011, горите в НП Централен Балкан и екологичните ползи от тях, Дейности на Дирекцията и подкрепени от Дирекцията партньорски прояви;

    • На 5 април се проведе посветен на Седмицата на гората концерт – дискусия на тема: „Гората, наше богатство„, в библиотеката на с. Розино. Организатор бе местният Еко клуб „Малката Ида”, с подкрепата на Дирекцията. В проявата участваха представители на ДГС – Розино, ЛРД-Карлово.

    • На 18 април Парковата дирекция съвместно с Областна администрация Габрово организира Екохепънинг в Тера МОЛ- Габрово, по случай Международния ден на Земята. Кой къде живее в Националния парк – с отговор на този въпрос служители на Парковата дирекция популяризираха Централен Балкан сред участниците в Екохепънинга.

    • Международният ден на Земята беше отбелязан и с Екобазар на централния площад в Габрово. Парковата дирекция подкрепи инициативата на Община Габрово и се включи с представящи Централен Балкан материали и игри.

    • На 22 април съвместно с Музея Дом на хумора и сатирата в Габрово, бе открита изложба „Хубава си моя горо”, която представя колекция от карикатури, включваща 62 творби на 52 автори от 16 страни, подбрани от художествения фонд на Дома на хумора и сатирата. Изложбата е мобилна и ще гостува по график в населените места край парка.

По време на пролетния фестивал на отговорния туризъм, природата и здравословния живот „Зелени дни 2011” в София, Парковата дирекция представи филми, информационни и рекламни материали за защитената територия.

Интерес и широк отзвук предизвикаха статиите от поредиците за Доклада на Европейската агенция по околна среда „Европейската околна среда: състояние и перспективи – SOER 2010”; Природозащитен календар; „Познаваме ли прилепите”.

Доброволческата акция „Да почистим парка за един ден”, организирана от Дирекцията, местните туристическите дружества и хижарите в Парка. Служители от централния офис на Дирекцията, които дадоха и старт на кампанията почистваха по трасето на маршрут Ком – Емине - от м. Кашка до хижа х. Ехо – хижа Козя стена - м. Беклемето. Служители от парковите участъци почистиха маршрут „Водните дупки”, а заедно с доброволци от Севлиево - и екопътека „Видимско пръскало”. В акцията се включиха и 15 деца от екоклуб „Малката Ида” в с. Розино. 25 деца от Павел баня, със своите ръководители и паркови служители почистваха екопътека „Бабско пръскало” и района на х. Русалка. Служители на дирекцията от ПУ Карлово, заедно с ръководството на местното ТД „Васил Левски”, ученици и туристи от Карлово и страната почистваха по пътеката Карлово – х. Васил Левски”, а служители и местни ентусиасти от Калофер почистиха района на х. Рай в Калоферския участък. Пролетно почистване на Парка бе посветено на Европейската година на доброволчеството и 20-годишнината от обявяването на защитената територия.

Дирекцията подкрепи Първия фестивал на любителския планинарски филм „Под небето на Амбарица”, с. Черни Осъм, 29-30 април. Връчена бе Специална награда на Дирекцията, а на всички участници бяха предоставени рекламни и образователни материали, представящи НП Централен Балкан.

ДНП поддържа обществена информираност за своята дейност и чрез постоянна работа с журналистите от национални, регионални и местни медии. Чрез изпращане на Е-информация, радиоинтервюта и др.

Една от формите е изготвянето на новинарски седмичен “електронен” бюлетин на интернет - страницата – www.centralbalkan.bg. Публикуваните в него материали са широко използвани от медиите за публикации в централни и регионални средства за масова информация. Нов подход за широка информираност са и предприетите от дирекцията през тази година Е-информационни кампании за обществено осведомяване, включваща поредици от статии, помествани в Е-бюлетина на парковата дирекция, посветени на различни теми. През периода са реализирани следните Е-кампании:



  • Представяне на Доклада на Европейската агенция по околна среда „Европейската околна среда: състояние и перспективи – SOER 2010” – 4 статии;

  • Природозащитен календар, дати, свързани с биоразнообразието в НП, с международни кампании и дати от природозащитния календар – 11 статии;

  • Информационно-образователна кампания „Познаваме ли прилепите”, посветена на годината на прилепите – 4 статии.

Информацията е подходяща за използване в медиите, както и при подготовката на прояви в учебните заведения и информационните центрове.

Администрацията води регистър на заявленията за достъп до обществена информация; подготвя решения за достъп или отказ за достъп до обществена информация. През отчетния период са постъпили 3 (три) заявления, издадени са 3 бр. решения за предоставяне на достъп до исканата обществена информация (1 бр., от които, е за предоставяне на частичен достъп до исканата обществена информация).

Д “НП Централен Балкан” поддържа базов учебен информационен център и Зелена класна стая в Централния офис на Дирекцията в Габрово и подпомага работата на партньорските си информационни центрове в около парковите селища, детските градини и училища в околопарковата територия. Във връзка с годишни, учебни и планове за извънучилищна дейност са предоставяни рекламно издание „НП Централен Балкан – пазител на живи съкровища” на български и английски език, цветна брошура, представяща растения и животни в НП „Насладете се , запазете, подкрепете,” DVD с 3 филма, Визия „Поглед към общото ни бъдеще”, пакети с информационно-образователни материали.

На 6 април в учебно-информационния център на Дирекцията в Габрово отбелязахме Седмицата на гората с детски празник „Централен Балкан – царството на буковите гори, включващ беседа, филм и занимателни игри. Гости на Парковата дирекция бяха 40 ученика – седмокласници от Основно училище „Братя Миладинови”, Бургас. Участниците получиха награди, а за училището бяха изпратени образователни и информационни материали, представящи НП Централен Балкан.

Парковата дирекция се включи в организирания на 22 май в габровския парк „Маркотея” Детско-юношески празник „В света на приключението 3”. Екипът от Парковата дирекция постави пред отборите занимателни задачи, свързани с животни и растения, срещани в Националния парк, като особено внимание бе отделено на неговия символ - кафявата мечка. Участието си в проявата Дирекцията посвети на Международния ден на биоразнообразието - 22 май и на Европейския ден на парковете - 24 май.

На 28 май в три от залите на Централния офис на Дирекцията гости бяха 70 деца от СОУ „Отец Паисий”, Габрово. Децата бяха запознати с част от растителните и животински видове в НП Централен Балкан, чрез беседи, филм и игри. Проявата беше посветена на Деня на парковете в България.

От 1 до 5 юни се проведе пътуващо училище за децата от Началното училище „Св. Св. Кирил и Методий”, Троян. учениците от ІV клас преминаха по маршрут Троян – с. Шипково – м. Богоя – х. „Васильов” – х. „Коман” – с. Терзийско – Троян. Парков служител запозна децата с ценностите на парка – биоразнообразие, културно историческо минало, природозащитна роля и значение.

От 24 до 26 юни в района на хижа «Дерменка» се проведе пътуващо училище под надслов «Красотите на резерват Стенето». Участници бяха 30 деца от 7 клас на СОУ «Васил Левски», Троян. Служител Паркова охрана представи ценността на парка, като акцентира върху целите и режима на резерватите. Част от заниманията включиха лекции за опасностите и оказване на първа помощ в планината.

На 15 юли в Учебно – информационния център към Централен офис – Габрово гости бяха възпитаници на езикова школа «Интензив» - Габрово. Чрез беседа и игри децата бяха запознати с част от растителните и животински видове в НП Централен Балкан. С особен интерес изгледаха филм за най-едрия бозайник в парка – кафявата мечка.

От 6 до 12 август в ПУ Тетевен, Стоките и Калофер се проведе едноседмична екскурзия за двама в НП Централен Балкан. Екскурзията беше специална награда от МОСВ и връчена от Министър Нона Караджова на Мариела Георгиева Богданова - за есето «Дано я видят и други». Наградата е за участие в Конкурсът за есе „Екомания”, посветен на водата, който се проведе за втора поредна година под патронажа на Министъра на околната среда и водите Нона Караджова и е съвместна инициатива на Vesti.bg и Кока-Кола ХБК България, в партньорство с МОСВ.

След проведена пролетна инвентаризация на туристическата инфраструктура, със Заповед на Директора на Парковата администрация от 20 юни до извършване на необходимите възстановителни, укрепителни и рехабилитационни дейности, бяха затворени за преминаване шест маршрута, а други шест обявени за преминаване с особено внимание.

За по-голяма безопасност на посетителите, Парковата дирекция предприе мерки за допълване на маркировката в опасните и рискови участъци по маршрути с подновяване на предупредителни и забранителни знаци във всички паркови участъци, предупреждаващи за лавинна опасност, падащи камъни, опасни маршрути, маршрути в ремонт и др.

На 21 октомври, гости на Парковата дирекция бяха 25 ученика – седмокласници от СОУ Пенчо Славейков, Трявна. В учебно-информационния център, чрез беседа, филм и образователни игри децата бяха запознати с част от растителните и животински видове, срещащи се на територията на парка.

През месец декември 2011 г., по повод 20-годишнината от създаването на Национален парк Централен Балкан, Парковата дирекция да издаде календар за 2012 г., представящ защитената територия.


Продукт 6.2. Екологично образование и привличане на обществеността в процеса на вземане на решения за околната среда

    Осигуряването на максимална подкрепа от страна на местните общности и на други заинтересовани организации и структури е единствената гаранция за постигането на целите на управление на парка. Информираността на посетителите и местните хора за националния парк е от решаа самите хора, тъй като би им дала възможност да се възползват от устойчивите форми на извличане на ползи благодарение на парка.

    Екологичното образование, както и предоставянето на информация (свободна и леснодостъпна), се осъществява чрез изграждане на информационни съоръжения и създаване на интерпретативни програми за туристическите маршрути в парка, послания, материали, съобщения до средствата за масова информация, организиране и провеждане на семинари, обучения, походи и турове, илюстриращи значимостта на парка.

    В началото на годината Парковата дирекция актуализира Образователната си програма “Паркът като класна стая - 2011” – „Приключения сред дивата природа”, която включва две инициативи: “С рейнджър в Централен Балкан” и “Да се запознаем – НП Централен Балкан”. Първата дава възможност при посещение в защитената територия участниците да бъдат придружени от служител на дирекцията, който ще ги запознае с интересните места по избрания маршрут, биоразнообразието на Парка и региона. Втората инициатива представя образователни форми и интерактивни дейности – беседи, практически занимания, състезания, игри, филми, които се представят в учебно информационния център към централния офис на Дирекцията. Проявите са тематично обвързани с датите от природозащитния календар и целят да подпомогнат дейностите за отбелязването им, както и да информират детската и младежка аудитория за тях. Програмата е публикувана в административния сайт на ДНП и на разположение за всички, които искат да се възползват от тази услуга.

    Парков служител взе участие в работен семинар организиран от пресцентъра на МОСВ, Казанлък , 14-16 ноември;



Информация за условията за туризъм в НП, Дирекцията предоставя на интернет страницата си.

Дирекцията разработи и изпълнява свои програми, с които се присъедини към Международната година на горите 2011 г., Международната година на доброволчеството и международната година на прилепите.

Посветен на Седмицата на гората концерт – дискусия на тема: „Гората, наше богатство”, се проведе на 5 март в библиотеката на с. Розино. Организатор бе местният Еко клуб „Малката Ида”, с подкрепата на Дирекция „НП ЦБ”.

В рамките на своите инициативи по проект „Изкуството – посланик на парка”, Дирекцията подготви заедно с Дома на хумора и сатирата в Габрово, изложба от карикатури на тема „Хубава си, моя горо”. Дирекция „НП ЦБ” връчи Специална награда на Лотар Ото – художник карикатурист от Германия в ХХ Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово 2011. Наградата е за карикатура на тема „Защита на природата”,учредена е през 2005 г. и се връчва за четвърти път.

През отчетния период се разпространява изданието „Централен Балкан – Пазител на живи съкровища”, запознаващо с богатствата на защитената територия, реализирано чрез проект „Европейски информационен център – Европа директно – Габрово. Изданието е посветено на Международната година на биологичното разнообразие 2010 и е в тираж по 1 000 бр. (български и английски език). Разпространяват се и цветна брошура, представяща растения и животни в НП „Насладете се , запазете, подкрепете,” DVD „НП Централен Балкан – 20 години защита на природа и традиции”, с филмите „НП Централен Балкан – българска и английска версия и филмовата импресия „Балканска рапсодия”, Визия „Поглед към общото ни бъдеще”.

Големият интерес наложи преиздаване в тираж 1000 бр. на български език на:



  • „Централен Балкан – Пазител на живи съкровища”;

  • „Насладете се , запазете, подкрепете!”;

  • Стикери, представящи 12 вида от флората и 12 вида от фауната на НП Централен Балкан.

През м. януари, февруари и март беше реализирана на публична информационна кампания - изработване и излъчване на 26 видеоклипа, представящи богатствата и значението на НП, върху 2 бр. „LED DISPLAY” в областния център Габрово.

Екип от Парковата дирекция проведе информационен ден в рамките на журналистическия тур в с. Тъжа на община Павел баня. В информационния ден, състоял се в комплекс „Бащино огнище”, се включиха представители на националните медии от журналистическия тур в района на община Павел баня, организиран от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, участници в Регионалната туристическа борса „По пътя на слънцето”, провеждана от Регионална туристическа асоциация „Стара планина”, представители на местната общественост.

Двадесет годишнината от създаването на парк „Централен Балкан” събра на 17/18 септември на поляната Костина край с. Рибарица и в Национални парк (вр. Вежен) над 200 гости и приятели.


    Паркови служители взеха участие в следните прояви през периода:

  • работна среща „Традиционни практики за сезонна паша (Пасторализъм) към Мярка 214 „Агроекологични плащания”, Държавен фонд Земеделие, София, 29 март;

  • работна среща във връзка с приключване на дейностите по проект BG0034 “Опазване на биоразнообразието в горещи точки на глациални реликтни растения в България”, финансиран от ФМ на ЕИП, Норвежки грант, Дом на учения, София, 11 март;

  • работна среща обучение на експерти от МОСВ, ДНП и РИОСВ организирана от Дирекция НСЗП „Защитени територии и КВС”, Хисаря, 18-20 април;

  • работна среща на Директорите на ДНП, РИОСВ и БД с ръководството на МОСВ, Пловдив, 28-30 април;

  • семинар за юристи в системата на МОСВ и регионалните му структури организиран от Дирекция „Правно-нормативно обслужване и обществени поръчки”, МОСВ, к.к. Златни пясъци, 11-13 май;

  • работна среща на тема „Резултати от извършения одит за заверка на годишния финансов отчет на МОСВ за 2010 г. от органите на Сметната палата” Арбанаси, В. Търново, 22-24 юни;

  • семинар на тема „Уточняване на процедурите по обявяване на ЗЗ за опазване на природните местообитания и отразяване границите на ЗЗ за опазване на дивите птици в КВС и кадастрални карти. Дейности в защитени територии. Планове за управление”, организиран от Д ”НСЗП”, х-л Селена, Созопол, 26-29 септември;

  • работна среща във връзка с възникнали казуси при обработката на заявления за подпомагане по мярка 214 Агроекологични плащания от ПРСР 2007-2013г, София, МЗХ, 12 септември.

Директорът на ДНП и Гл. експерт ГИС взеха участие в международен семинар „Добри практики за устойчиво ползване и опазване на биоразнообразието в защитените територии, съгласно концепцията за биосферните паркове”, Царево, 14-16 март.

Участие на служители в международни прояви:



  • Парков служител участва в международен семинар в Сан Франциско, САЩ, 13 - 21 април, организиран от Службата на националните паркове на САЩ, на тема „Иновативни партньорства за управление на туризма в Обекти от световното природно наследство и други защитени територии”,. Участваха представители от САЩ, Канада, Латинска Америка, Азия, Африка, Австралия, Нова Зеландия и Европа, които споделиха своя опит при отдаване управлението на различни туристически обекти, съоръжения, програми и услуги в защитени територии, на организации от частния сектор, местната общност , неправителствени природозащитни организации и световни лидери в туристическата индустрия.

Двама служители участваха в работна среща на тема „Буковите гори – Съвместното природно наследство на Европа /2/ – Потенциал за транснационалните номинации на девствени и вековни букови гори на Европа в списъка на Световното наследство”, остров Филм, Германия, организирана от Германската Федерална Агенция за защита на природата, 10 - 14 ноември. В срещата участваха представители на защитени територии и експерти от 12 Европейски държави, в които все още има останали първични и/или вековни букови гори. Набелязани бяха бъдещите действия за подготовка на максимално обхватна, общоевропейска кандидатура за включване на Девствените букови гори в Европа като

Каталог: assets -> userfiles -> file -> Administration
Administration -> Закон за лечебните растения Обн., Дв, бр. 29 от 04. 2000 г., изм., бр. 23 от 03. 2002 г., бр. 91 от 25. 09. 2002 г., в сила от 01. 2003 г., бр. 30 от 11. 04. 2006 г., в сила от 12. 07. 2006 г., бр. 65 от 11
Administration -> Стратегия за развитие на устойчив туризъм за региона на национален парк
Administration -> План за ползване на лечебни растения 2010 г. І. Основание
Administration -> Отчет по програми за периода 01. 01. 2008 31. 12. 2008 Г. На д "нп централен балкан" габрово
Administration -> Дирекция „национален парк централен балкан” – габрово бенефициент по оперативна програма „околна среда 2007 – 2013 г.”
Administration -> Утвърден със Заповед № рд 26/19. 02. 2010 г. Годишен план за пашата и ползването на сено
Administration -> Конкурс за назначаване на държавен служител на длъжността инспектор в отдел контрол и охрана


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница