О т ч е т за дейността на дирекция „Обществено здраве” през второто тримесечие на 2015 г



Дата31.12.2017
Размер130.5 Kb.
#38674


О Т Ч Е Т

за дейността на дирекция „Обществено здраве” през второто тримесечие на 2015 г.

Дейности по предварителния здравен контрол осъществени от дирекция „Обществено здраве” през периода:




    • Участие в комисиите за промяна предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди към Областна дирекция „Земеделие ”– 2 участия, на които са разгледани 10 проектни документации;

    • Участие в 10 заседания на ЕС в РЗИ, на които са разгледани 10 устройствени схеми и планове;

    • Участие в 10 общински ЕСУТ, на които са разгледани общо 85 документации - устройствени схеми и планове;

    • Участие в 4 приемателни комисии и извършване на 6 проверки по време на строителство на обекти;

    • Участие в 10 заседания на ЕС в РЗИ по процедурите по извършване на екологични оценки (ЕО) на планове и програми и оценки за въздействие върху околната среда на инвестиционни предложения. Подготвени са становища по отношение на степента на значимост на въздействие и риска за човешкото здраве на 15 документации в процедура по преценка необходимостта от ОВОС, на 4 от ЕО и на 1 по оценка качеството на ДОВОС. През периода не са реализирани участия в заседания на експертния екологичен съвет към РИОСВ.

    • Служителите от дирекцията извършваха процедурата по регистрация на промяна в данните и обстоятелствата на съществуващи обекти с обществено предназначение и активно участваха в процедурата по регистрация на нови обекти с обществено предназначение по Закона за здравето.

Контролната дейност в нехранителните обекти с обществено предназначение беше насочена към изпълнението на указанията на МЗ за провеждане на ефективен здравен контрол по прилагане на законодателството на ЕС и на националното законодателство за обекти с обществено предназначение, за продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека и за фактори на жизнената среда. През второто тримесечие на 2015 г. от дирекция „Обществено здраве” са извършени 1655 проверки в обекти с обществено предназначение, 1083 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето, съставени са 7 акта, издадени са 105 предписания и 4 заповеди.

През отчетния период се извършва и тематична проверка по спазване на здравните изисквания в целодневните и полудневните подготвителни групи по предучилищна подготовка, разкрити към учебните заведения на територията на Великотърновска област.



1. Контрол и мониторинг на води

1.1. Питейни води

От 88 изследвани проби питейна вода от централни водоизточници през ІІ-то тримесечие 2 проби (2,27%) са нестандартни по микробиологични показатели и 12 броя (13,64%) по химични показатели.



Отклоненията - по микробиологични показатели са в 1 проба (Чукани) - по показател с индикаторно значение коли форми (КФ) и по показател с безусловно здравно значение Ешерихия коли (ЕК), взетата контролна проба е стандартна и 1 проба само по показател колиформи (Усои), за която е издадено предписание за предприемане на мерки.

Отклоненията по химични показатели са установени съответно:

- по показатели с индикаторно значение: желязо (Б. Сливово);

- по показатели с безусловно здравно значение: нитрати (Върбовка, Димча, Сломер, П. Сеновец, Алеково, Александрово, Козловец, Совата, Благоево, Камен и Сухиндол).

От 5 изследвани проби питейна вода от ведомствени водоизточници през ІІ-то тримесечие отново няма отклонения по микробиологични показатели, а 2 броя са нестандартни по химични показатели.



Отклоненията по химични показатели са установени съответно:

- 2 проби по показател с безусловно здравно значение: нитрати („Хайпро България” ООД, Павликени, „Ловико Лозари” ЕАД, Сухиндол).

През ІI-то тримесечие се осъществи регистрация и подписа мониторингова програма за ведомствения водоизточник на „Масив 68” ООД, село Долни Марян.

През отчетния период са изследвани 14 броя проби води от местни обществени водоизточници. Отклонения от изискванията на Санитарно-технически норми и правила за водоснабдяване на населените места и промишлеността с питейна вода (ДВ бр.41/70 г.) са установени в 11 броя (78,57 %) от пробите - по показател коли титър, а по химични показатели са нестандартни 5 броя (35,71%) .

През тримесечието са изследвани 12 проби води от минералните водоизточници в с. Овча могила, гр. Полски Тръмбеш и с. Вонеща вода по микробиологични показатели. От тях 9 проби (от находищата и в 3-те населени места) не отговарят на изискванията на Наредба 14 на МЗ за курортните ресурси, курортните местности и курортите по показатели: общ брой мезофилни аеробни микроорганизми при 220С и 370С, Pseudomonas aeruginosa, колиформи.

През ІI-то тримесечие съвместно с водоснабдителните дружества, общини и ведомствени предприятия бяха извършени съвместни проверки на всички водоснабдителни обекти относно качеството на обеззаразяване на питейната вода, поддържането на водоснабдителните съоръжения и състоянието на СОЗ.

През отчетния период, във връзка с контрола по качеството на питейните води в областта са предприетите следните административно-наказателни мерки:

- издадени са 7 предписания, от които: 3 бр. до управителя на „ВиК Йовковци” ООД, град Велико Търново:

1 бр. за извършване на ремонт на автоматичния хлоратор за дезинфекция на питейната вода и осигуряване на необходимите документи за всички биоциди и реагенти, прилагани в системата на ПСПВ „Йовковци” и 2 бр. за извършване на ремонтни дейности във водоснабдителните обекти и съоръжения на селата Костел и Багалевци, община Елена; 2 бр. до изпълнителния директор на „ВиК Свищов” ЕАД, град Свищов: 1бр. за осигуряване на етикет и листовка на български език за използвания за дезинфекция на питейни води течен хлор в хлораторното помещение на помпена станция, с. Вардим, община Свищов и 1 бр. 1 бр. за регистрация на 2 бр. водоизточници в село Царевец и извършване на ремонтни дейности на водоснабдителните съоръжения ПС „Болницата” – Свищов и напорен водоем в село Вардим; 1 бр. до кмета на Община Велико Търново за обозначаване с трайни надписи – “ВОДАТА Е НЕГОДНА ЗА ПИЕНЕ” на 6 бр. местни водоизточници – чешми в гр. Велико Търново) и 1 бр. до кмета на община Елена за регистрация на водоизточника и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване за село Усои, община Елена и организиране мониторинг на питейната вода, доставяна за консуматорите на селото и туристите в обектите с обществено предназначение в него, по микробиологичните, химичните и индикаторните показатели на приложение №1 и с минимална честота определена от обема вода, добиван и разпределян в зоната на водоснабдяване, съгласно таблица Б.1 на приложение № 2 на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.

Графиците за собствен мониторинг на ВиК дружествата във Велико Търново и Свищов за второто тримесечие на 2015 г., съгласно представените от тях справки, се изпълняват в съответствие с одобрените от РЗИ мониторингови програми.

През месец юни по предварително изготвен план-график започна тематична проверка за установяване зоните на водоснабдяване и пунктовете за обеззаразяване, в които не са въведени все още автоматизирани системи за обеззаразяване на водата на територията на Великотърновска област.

1.2. Повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване

Мониторингът на повърхностните води от язовир „Йовковци” по микробиологични показатели се осъществява съгласно план - програмата за контролен мониторинг на повърхностни води, предназначени за питейно–битово водоснабдяване за 2015 г. на Басейнова дирекция Дунавски район, съгласно Наредба № 12/18.06.2002 г.

През второто тримесечие на 2015 г. няма изследвани проби сурова вода от язовирното езеро.

2. Плувни басейни

През второто тримесечие на 2015 г. продължи да се осъществява системен и взискателен контрол върху всички открити и закрити плувни басейни на територията на областта.

През отчетния период са изследвани 38 броя проби води от плувните басейни, от които 29 са стандартни по анализираните показатели. Извършени са 69 проверки, издадени са 45 предписания, от които с 2 временно е спряна експлоатацията на 2 обекта поради установени лоши резултати по химични и микробиологични (само за 1 от обектите) показатели. В началото на месец юни съвместно с представители на община Велико Търнво, БЧК и РУП – Велико Търново бяха проверени 16 открити плувни басейни на територията на община Велико Търново, относно готовността им за предстоящия летен сезон.

3. Контрол върху бутилирани води
През тримесечието са изследвани 11 проби по микробиологични и химични показатели, които отговарят на изискванията на Наредбата за изискванията към бутилираните натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни нужди. През отчетния период във връзка с контрола на бутилираните води е извършена 1 проверка в 1 обект за производство на бутилирана трапезна вода и 5 проверки в други обекти във връзка с контрола по дейностите, свързани с бутилираните води.
4. Контрол на обектите за търговия с лекарства

През второто тримесечие на 2015 г. бяха извършени 96 проверки в аптеки, 25 проверки в дрогерии, 7 проверки в складове за търговия на едро с лекарствени продукти и 3 проверки на транспортни средства за превоз на лекарствени продукти. Издадени са общо 5 предписания за извършване на хигиенни мероприятия – 4 предписания за аптеки и 1 предписание за склад.

През отчетния период са постъпили в РЗИ – Велико Търново заявления от граждани за промяна в обстоятелствата за две разкрити дрогерии на територията на област Велико Търново. Промените са отразени в удостоверения за вписване на промяна по регистрация на дрогерия и са актуализирани данните в публичния регистър на дрогериите към Министерството на здравеопазването и на електронната страница на РЗИ – Велико Търново.

В РЗИ – Велико Търново не са получавани от ИАЛ в изпълнение на чл.229а от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина копия от разрешенията на аптеки, включващи извършване на търговия на дребно с хранителни добавки, диетични храни за специални медицински цели, храни за кърмачета и преходни храни, които следва да се препратят до Областна дирекция по безопасност на храните град Велико Търново за вписване в регистъра по чл. 14, ал. 1 от Закона за храните.



5. Контрол върху козметичните продукти

През второто тримесечие на 2015 г. са извършени общо 94 проверки в обекти за производство, съхраняване и търговия с козметични продукти. В течение на отчетното тримесечие в РЗИ – Велико Търново беше извършено планово пробонабиране на козметичните продукти за лабораторен контрол, съгласно Указанието за дейността на РЗИ през 2015 г., общо 37 проби, както следва: 1. Козметични продукти, различни от тези за деца за микробиологично изследване – 9 броя; 2. Козметични продукти за деца за микробиологично изследване – 9 броя; 3. Козметични продукти за изследване по химични показатели – 13 броя; 4. Козметични продукти за изследване за съдържание на тежки метали – 6 броя. За всички внесени от дирекция „Обществено здраве” козметични продукти за изследване в Лабораторен изпитвателен комплекс при РЗИ – Велико Търново има протоколи от изпитване, с изключение на 6 протокола. Не са получени протоколи за козметични продукти, изследвани за съдържание на салицилова киселина (2 проби), козметични продукти, различни от тези за деца за микробиологично изследване (1 проба) и козметични продукти за деца за микробиологично изследване (3 проби).

От изследваните по микробиологични показатели проби козметични продукти - общо 16 проби (козметични продукти, различни от тези за деца – 7 броя и козметични продукти за деца – 9 броя) при 2 проби козметични продукти: гел за венци „Bilka Dent Gingival Care” с парт. №/lot №693 и най-добър до: 09.17; производител „Билка лайфстайл” ООД (ЕС), 1616 София, ул. „Ботко войвода” №14 и паста за зъби „Astera parodont white” с парт. №/lot№3141011 4/102018; производител „Астера” АД, 1271 София, ул. „Кирил Благоев” №12 резултатите от изпитването показват отклонение от стандарти/валидирани методи по Ръководство 2004 НЦХМЕХ по показателя „общ брой микроорганизми” – резултати от изпитването (стойност, неопределеност): =102 (1 х 102); при стойност и допуск на показателя по МЗ – 2004: <102, което е отразено в протоколи от изпитване на лабораторен изпитвателен комплекс при РЗИ – Велико Търново №570N – МБКП/30.04.2015 г. и №627N – МБКП/30.04.2015 г. За получените резултати беше уведомена Столична РЗИ, на чиято територия се намират фирмите производители. Столична РЗИ уведоми с писмо РЗИ – Велико Търново за резултатите от извършените проверки на място във фирмите производители. За другите общо 31 броя изследвани проби козметични продукти, не са установени отклонения от изискванията на нормативните актове по изследваните показатели.

През отчетния период беше извършена разпоредената от МЗ тематична проверка за спазване изискванията на Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно козметичните продукти (ОВ, L 342, 22.11.2009 г.) и Закона за здравето, по отношение козметичните продукти предназначени за приложение върху кожата на лицето – за избелване и козметични продукти, които са предназначени за приложение върху зъбите – за избелване. В хода на проверката в търговската мрежа на областта бяха намерени нарушения в етикетирането при 4 вида пасти за зъби - наличие на първичната и на вторичната опаковка на козметичните продукти само на част от необходимата информация по чл.19 на Регламент (ЕО) № 1223/2009. За тези констатирани нарушения е издадено предписание за спиране реализацията на продукти и стоки №КД-ОЗ-19-98/30.04.2015 г., и е уведомена с писмо Столична РЗИ, на чиято територия се намират дистрибуторите на цитираните пасти за зъби.

В РЗИ – Велико Търново през месец юни 2015 г. се извърши организация за провеждането на втората тематична проверка за козметичните продукти посочена в Указанието за дейността на РЗИ през 2015 г. - тематична проверка относно спазване изискванията на Регламент (ЕО) № 1223/2009, респ. Закона за здравето и Регламент (ЕС) № 655/2013 г. от 10 юли 2013 г. за установяване на общи критерии за обосноваване използването на претенции, отнасящи се до козметични продукти (ОВ, L190, 11.07.2013 г.) за козметични продукти, представяни като „Медицинска козметика“. Резултатите от тази проверка ще се отчетат през третото тримесечие на 2015 г.

6. Контрол по писма от Министерството на здравеопазването относно получени нотификации по системата RAPEX за опасни стоки, открити на територията на Европейския съюз

През второто тримесечие на 2015 г. в РЗИ – Велико Търново постъпиха 12 писма на Министерството на здравеопазването, с които се разпореди проверка в търговската мрежа на областта за опасни стоки, открити на територията на Европейския съюз, съобщени чрез системата РАПЕКС. Обектите на проверката се определиха от вида на опасните стоки – магазини за: промишлени стоки, никотинови изделия, дамски аксесоари, магазини и щандове за търговия с козметика,фризьорски ателиета, магазини за обувки, дрехи и други.

На интернет страницата на РЗИ - Велико Търново своевременно се публикува информация за всяка от получените нотификации, относно категорията на опасните стоки, естеството на риска, снимки на продуктите и резултатите от извършените проверки.

За второто тримесечие на 2015 г. са извършени общо 158 проверки на територията на Великотърновска област за издирване на 76 нотифицирани по системата RAPEX опасни стоки (8 козметични и 7 химически продукта, 4 артикула облекло и текстилни изделия, 36 броя бижута, 1 мастило за татуировки, 4 броя кухненски/готварски аксесоари, 5 броя течност за цигари, 10 броя обувки и 1 брой лични аксесоари).

В определения от писмата срок бяха изготвени отговори, изпратен до МЗ на електронен носител, съгласно дадените в писмата указания за изпращане на резултатите от проверките.

7. Контрол на химични вещества и смеси

През второто тримесечие на 2015 г. във връзка с контрола на химични вещества и смеси са извършени общо 193 проверки. В хода на проверките на химични вещества и смеси са издадени 11 предписания, с които са предписани 12 мероприятия относно: етикетирането – 5, осигуряване на допълнително приспособление за затваряне на опаковките, което ги прави недостъпни за деца – 4, липса на информационни листи за безопасност – 2 и окомплектоване на аптечка в селскостопанска аптека - 1.



8. Дейност, свързана с анкетиране на жалби
През второ тримесечие на 2015 г. в дирекция “Обществено здраве ” са постъпили 39 жалби, като 15 от тях са по проблеми извън компетентността на РЗИ и са пренасочени за решаване към други ведомства. За анкетиране от РЗИ – Велико Търново в течение на второто тримесечие на 2015 г. са подлежали 24 жалби в т. ч. 13 сигнали за нарушаване на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места и 11 жалби по проблеми от компетентността на дирекция “Обществено здраве” (шум в домовете от обекти с обществено предназначение, лоша хигиена детски заведения, лоша хигиена в обществена тоалетна,продажба на козметичен продукт с изтекъл срок на годност и др.). Значителна част от тези 13 сигнали за нарушаване на забраната за тютюнопушене в закрити обществени места бяха подадени от граждани по телефон или бяха анонимни. Седем от сигналите за нарушаване на забраната за тютюнопушенето са проверени и са неоснователни, а шест са в процес на решаване. От 11 жалби, които са от компетентността на дирекцията, 3 са основателни, 4 са неоснователни и 4 са в процес на решаване.

9. Контрол във връзка с чл. 56 от Закона за здравето
Приоритет в дейността на дирекцията през тримесечието беше контрол по спазване на разпоредбите на Закона за здравето за забрана на тютюнопушенето в закритите обществени места, в това число и обекти за хранене и развлечение и транспортни средства за обществен превоз. През второто тримесечие бяха проведени проверки по спазването разпоредбите на Закона за здравето с участието на представители на РПУ, като основно бяха обхванати обекти за хранене и развлечение.

През отчетния период на 2015 г. бяха извършени общо 715 проверки в обекти с обществено предназначение и обекти за хранене и развлечение за спазване на чл.56 от ЗЗ. Извършени бяха 7 проверки на транспортни средства за обществен превоз на пътници от градския и междуградския транспорт и 7 проверки в местата за домуване на транспортните средства (депа, гаражи, началните спирки, таксиметрови стоянки и други). Съставени са 3 акта, от които 2 на физически лица и 1 на юридическо лице за нарушаване на забраната за тютюнопушене в закрити обществени места.




10. Контрол на службите по трудова медицина регистрирани на територията на област Велико Търново

На територията на област Велико Търново има регистрирани 14 служби по трудова медицина и два офиса на служби по трудова медицина, регистрирани на територията на други области. През второ тримесечие на 2015 г. не са извършвани проверки на службите по трудова медицина. Създаде се организация за започване на тематична проверка за изпълнението на изискванията на чл. 11, ал. 8 от Наредба № 3 от 2008 г. за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина за спазване на минималните изисквания към съдържанието на обобщения анализ на здравното състояние на работещите, съгласно Указанието на МЗ за дейността на РЗИ през третото тримесечие на 2015 г.



03.07.2015 г. д-р Лора Бижева – директор на дирекция ОЗ


Каталог: kartinki -> otcheti%202015
kartinki -> О т ч е т за дейността на отдел дзк на дирекция „Обществено здраве” през първото тримесечие на 2016 г
otcheti%202015 -> Доклад за шумовото натоварване в наблюдаваните населени места на област Велико Търново през 2015 година
otcheti%202015 -> О т ч е т за дейността на отдел„държавен здравен контрол“ – дирекция „обществено здраве” през четвърто тримесечие на 2015 г
otcheti%202015 -> Отчет за дейността на дирекция „профилактика на болестите и промоция на здравето” за второто тримесечие на 2015 година
otcheti%202015 -> Доклад за ео. През периода не са реализирани участия в заседания на експертния екологичен съвет към риосв


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница