О т ч е т за дейността на отдел дзк на дирекция „Обществено здраве” през първото тримесечие на 2016 г



Дата31.12.2017
Размер126.34 Kb.
#38673


О Т Ч Е Т

за дейността на отдел ДЗК на дирекция „Обществено здраве” през първото тримесечие на 2016 г.

Дейности по предварителния здравен контрол осъществени от отдел ДЗК на дирекция „Обществено здраве” през периода:





    • Участие в комисиите за промяна предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди към Областна дирекция „Земеделие ”– 2 участия, на които са разгледани 7 проектни документации

    • Участие в 6 заседания на ЕС в РЗИ, на които са разгледани 10 устройствени схеми и планове;

    • Участие в 8 общински ЕСУТ, на които са разгледани общо 55документации - устройствени схеми и планове;Участие в 2 заседания на Областен ЕСУТ,на които са разгледани 3 ПП.

    • Участие в 11приемателни комисии и извършени 2 проверки по време на строителство на обекти;

    • Участие в 8 заседания на ЕС в РЗИ по процедурите по извършване на екологични оценка (ЕО) на планове и програми и оценка за въздействие върху околната среда на инвестиционни предложения. Подготвени са становища по отношение на степента на значимост на въздействие и риска за човешкото здраве на 10 документации в процедура по преценка необходимостта от ОВОС и 1 задание за обхват и съдържание на ДОВОС. През периода не са реализирани участия в заседания на експертния екологичен съвет към РИОСВ.

    • Служителите от дирекцията извършваха процедурата по регистрация на промяна в данните и обстоятелствата на съществуващи обекти с обществено предназначение и активно участваха в процедурата по регистрация на нови обекти с обществено предназначение по Закона за здравето.

Контролната дейност в нехранителните обекти с обществено предназначение беше насочена към изпълнението на указанията на МЗ за провеждане на ефективен здравен контрол по прилагане на законодателството на ЕС и на националното законодателство за обекти с обществено предназначение, за продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека и за фактори на жизнената среда. През първото тримесечие на 2016 г. от отдел ДЗК са извършени 843 проверки в обекти с обществено предназначение (план – 797), 231 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето, издадени са 98 предписания и 7 заповеди за спиране на обекти (от тях 3 – временно).

През отчетния период е извършена тематична проверка за пуснатите на пазара биоциди и започнаха и се извършват и към момента 2 тематични проверки: На пуснатите на пазара козметични продукти за гримиране и за Спазване на здравните изисквания при етикетирането на бутилираните води, предназначени за питейни цели, произведени от страни-членки на ЕС или от трети страни, които са пуснати на българския пазар на територията на област Велико Търново.



1. Контрол и мониторинг на води

1.1. Питейни води
През І-то тримесечие са изследвани общо 46 броя проби води от централни водоизточници, от които всички са стандартни по микробиологични показатели, а 5 броя (10,87%) са нестандартни по химични показатели.

Отклоненията по химични показатели са съответно:

- по показатели с безусловно здравно значение – нитрати (Никюп, Вързулица, Каранци, Страхилово и Алеково).

През първото тримесечие е осъществен контрол над 4-те от 13-те ведомствени водоснабдителни системи за питейни нужди, съгласно графика за мониторинг. От изследвани проби води всички са стандартни по микробиологични показатели. По показател с безусловно здравно значение нитрати отклонение е установено само в 1-на ведомствена водоснабдителна система („Консорциум Агробизнес” АД, Поликраище).

През първото тримесечие съвместно с всички водоснабдителни организации (ВиК дружествата във Велико Търново и Свищов, общините Елена и Стражица, и 13-те ведомствени предприятия) бяха актуализирани 17 мониторингови програми за 2016 година, във връзка с изпълнение разпоредбите на Наредба №9 на МЗ.

За тримесечието няма необхванати с планирания мониторинг населени места в областта.

През отчетния период са изследвани 3 проби води по микробиологични показатели от минералните водоизточници в Вонеща вода и Овча могила, от които пробата от Овча могила не отговаря на изискванията на Наредба №14 на МЗ за курортните ресурси, курортните местности и курортите по показатели общ брой мезофилни аеробни микроорганизми при 220С и 370С и колиформи. Не са взети водни проби от минералния водоизточник в Полски Тръмбеш, поради авария на вододобивното съоръжение и от външната чешма в Овча могила, поради преместване на балнеологичния комплекс към съществуващата хотелска част на СБР и прекратяване използването на чешмата за питейно балнеолечение.

През месец април ще се извърши пробонабиране и от двата минерални водоизточника, като за този на Овча могила то ще е повторно, с цел изясняване причините за първоначалните лоши микробиологични резултати.

Издадено е 1 предписание до директора на ПГСС „Боруш“, с. Крушето за организиране на непрекъснато обеззаразяване на водата за питейно-битови нужди във ведомствената водоснабдителна система на ПГСС „Боруш“, с оглед осигуряване на качества, отговарящи по микробиологични, химични и индикаторни показатели на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.

Няма издадени актове и заповеди.

В края на отчетния период започна подготовката по организацията на тематичната проверка на минералните водоизточници, чиито води се използват в обектите с обществено предназначение и в обектите за производство на бутилирани води на територията на Великотърновска област, която ще продължи и през второто тримесечие.

Графиците за собствен мониторинг на ВиК дружествата във Велико Търново и Свищов за първото тримесечие на 2016 г., съгласно представените от тях справки, се изпълняват в съответствие с одобрените от РЗИ мониторингови програми.
1.2. Повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване

Мониторингът на повърхностните води от язовир „Йовковци” по микробиологични показатели се осъществява съгласно план - програмата за контролен мониторинг на повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване за 2016 г. на Басейнова дирекция Дунавски район, съгласно Наредба №12/18.06.2002 г., която още не е получена.

През първото тримесечие на 2016 г. няма изследвани проби сурова вода от язовирното езеро.


  1. Плувни басейни

През първото тримесечие на 2016 г. в отдел ДЗК продължи да се осъществява системен и взискателен контрол върху всички закрити плувни басейни на територията на областта.

През отчетния период са изследвани 16 броя проби води от плувните басейни, от които 10 са стандартни по анализираните показатели. Извършени са 24 проверки, издадени са 16 предписания, 1 заповед за временно спиране експлоатацията на плувен басейн при СОУ „Ем. Станев“ град Велико Търново поради установени лоши резултати по химични и микробиологични показатели.

През първото тримесечие на 2016 г. се актуализира създадената през 2015 г.таблица, която онагледява резултатите от мониторинга и контрола на качеството на водата във всички плувни басейни (открити и закрити).



3. Контрол върху бутилирани води
През тримесечието са изследвани 6 проби по микробиологични и 1 по химични показатели, които отговарят на изискванията на Наредбата за изискванията към бутилираните натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни нужди. През отчетния период във връзка с контрола на бутилираните води са извършени 2 проверки в обекти за производство на бутилирана трапезна вода и 6 в търговската мрежа на областта. Във връзка с постъпил сигнал относно закупена трапезна вода „Белисима“, с наличие във всички бутилки на бели плаващи частици е извършена проверка на място и издадено предписание до изпълнителния директор на „Куадрант Бевъриджис“ АД за предприемане на мерки и недопускане производството на бутилирана трапезна вода „Белисима“, несъответстваща на нормативната уредба.

През месец март съгласно одобрен план-график започна извършването на тематична проверка по спазване на здравните изисквания при етикетирането на бутилираните натурални минерални, изворни и трапезни води, произведени от страни членки на ЕС или от трети страни, пуснати на Българския пазар на територията на Великотърновска област.


4. Контрол на обектите за търговия с лекарства

През първо тримесечие на 2016 г. бяха извършени 67 проверки в складове за търговия на едро с лекарствени продукти, аптеки и дрогерии, регистрирани в област Велико Търново и 2 проверки на транспортни средства със специално предназначение – автомобили за превоз на лекарства, чието местодомуване е на територията на областта.

За отчетния период не са издавани удостоверения за регистрация на дрогерии.

В РЗИ – Велико Търново не са получавани от ИАЛ, в изпълнение на чл.229а от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, копия от разрешенията на аптеки, включващи извършване на търговия на дребно с хранителни добавки, диетични храни за специални медицински цели, храни за кърмачета и преходни храни, които следва да се препратят до Областна дирекция по безопасност на храните град Велико Търново за вписване в регистъра по чл. 14, ал. 1 от Закона за храните.


5. Контрол върху козметичните продукти

През първото тримесечие на 2016 г. са извършени 46 проверки в обекти за съхраняване и търговия с козметични продукти и 1 проверка на предприятие за производство на козметични продукти. В течение на отчетното тримесечие в РЗИ – Велико Търново не беше извършвано планово пробонабиране на козметичните продукти за лабораторен контрол. Съгласно Указанието за дейността на РЗИ през 2016 г., въз основа на което се извършва планирането на пробите козметични продукти, пробонабиране е предвидено от второто тримесечие на 2016 година. След получаването на Указанието за дейността на РЗИ през 2016 г. се организира и от м. март 2016 г. се извършва предвидената в указанието тематична проверка за спазване изискванията на Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно козметичните продукти (ОВ, L 342, 22.11.2009 г.) и Закона за здравето, по отношение на пуснатите на пазара козметични продукти за гримиране. Организацията на тематичната проверка за пуснатите на пазара козметични продукти за гримиране се състоеше в изготвяне на план-график за извършване на проверката и провеждане на колегиум на служителите в отдел „Държавен здравен контрол” на дирекция „Обществено здраве“ относно целите на предвиданата тематична проверка, начина на провеждането й и нормативните документи, които регламентират пускането на пазара на козметични продукти за гримиране.


6. Контрол по писма от Министерството на здравеопазването относно получени нотификации по системата RAPEX за опасни стоки, открити на територията на Европейския съюз
За периода януари - март 2016 г в. РЗИ Велико Търново са получени по електронен път от Министерството на здравеопазването 12 седмични справки по системата RAPEX, публикувани от Европейската комисия за сведение и ползване.

Във връзка с писмо на МЗ с Вх. №13-117/10.02.2016 г. на РЗИ – Велико Търново относно получена нотификация №А12/0126/16Teeth Whitening Gel (Cosmetic teeth whitening gel, Избелващ гел за зъби), марка Pearlsmile, номер на модела Lot № - 1421901, нотифицираща страна – Малта, страна на произход – Германия, производител – Pearlsmile GmbH, Dusseldorf, износител и вносител – неизвестни, дистрибутор – Pearl Smile (Malta) ltd, 14, Huntington Court, Triq Alfred Gauci, St. Julians, Малта по Системата за бърз обмен на информация (GRAS - RAPEX) за периода 12-19 февруари 2016 г. служители на РЗИ – Велико Търново извършиха общо 19 проверки, където е възможно тяхното съхранение и предлагане и – в магазини за промишлени стоки, в магазини и щандове за козметични продукти.

Във връзка с писмо на МЗ с вх. №13-157/01.03.2016 г. на РЗИ – Велико Търново относно получена нотификация № А12/0215/16Fitness Glove Ръкавици за фитнес (Gum Gear For Women), марка Better Bodies, номер на модела130323-991, бар код 5327, нотифицираща страна – Швеция, страна на произход – Пакистан, производител – Quality Seal Products, Pakistan, износител и вносител – Swedish Fitness Trading AB, Sweden, дистрибутор – неизвестен, по системата за бърз обмен на информация (GRAS-RAPEX) на Европейската комисияза периода 2-14 март 2016 г. служители на РЗИ – Велико Търново извършиха общо 18 проверки на фитнес зали и спортен магазин на територията на Великотърновска област (гр. Велико Търново, гр. Свищов и гр. Павликени).

При извършените проверки не се установи наличие на търсената опасна стока.


7. Контрол на химични вещества и смеси
През първото тримесечие на 2016 г. от инспекторите от дирекция ОЗ, във връзка с контрола на химични вещества, смеси в т.ч. и биоциди са извършени общо 66 проверки. В хода на проверките са издадени 15 предписания, с които са предписани 18 мероприятия относно: етикетирането, вкл. специфичните изисквания по отношение на детергентите – 12, осигуряване на защитно приспособление на опаковките, препятстващо отварянето им от деца и тактилни предупредителни знаци за опасност – 3, липса на информационни листове за безопасност – 3.

Издадени са 4 заповеди за спиране на реализацията на химични вещества, смеси, в т.ч. и биоциди, от които 2 за осигуряване на опаковки, снабдени с приспособления за затваряне, недостъпни за деца и с тактилно предупреждения за опасност, съгласно разпоредбите на Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, за изменение и за отмяна на директиви 67/548/ЕИО и 1999/45/ЕО и за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 и 2 за биоциди без издадени разрешения от МЗ за пускането им на пазара.

В периода 15.02.2016 г. – 31.03.2016 г. от служители на дирекция „Обществено здраве” беше извършена тематична проверка на пуснатите на пазара биоциди.

Целта на проверката е доказване на съответствието с изискванията на чл. 95, ал. 2 на Регламент (ЕС) № 528/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2012 година относно предоставянето на пазара и употребата на биоциди.

Обекти на проверката бяха лицата, които пускат на пазара биоциди, складове за търговия на едро, обекти за търговия на дребно и други на територията на Великотърновска област.

В изпълнение на дадените от МЗ указания (с писмо изх. №16-00-14/26.02.2016 г.) относно провеждане на тематичната проверка са извършени общо 4 проверки на всички регистрирани на територията на област Велико Търново фирми (4), в т.ч. и на фирма „ХИГИЕННО-МЕДИЦИНСКА ИНДУСТРИЯ” ЕООД, гр. Велико Търново, ул. „Н. Габровски” №81А (от приложения към указанието списък на лицата, които пускат на пазара биоциди).

Фирмите представиха документи, доказващи съответствие с разпоредбата – декларации, удостоверяващи, че доставчикът на активните вещества е включен в списъка на Европейската агенция по химикали по чл. 95, пар. 1 на Реламент (ЕС) №528/2012 за продуктовите типове, към които спада биоцида, както и писма за достъп по смисъла на чл. 3 (1), буква „у” от Реламент (ЕС) №528/2012, договори, фактури и други.

Резултатите от проверката, както и копия от всички предоставени документи за доказване на съответствието с чл. 95, пар. 2 от Реламент (ЕС) №528/2012 са изпратени в Министерството на здравеопазването.


8. Дейност, свързана с анкетиране на жалби
През първо тримесечие на 2016 г. в отдел „Държавен здравен контрол“ на дирекция „Обществено здраве” са постъпили 36 жалби, като 3 от тях са по проблеми извън компетентността на РЗИ и са пренасочени за решаване към други ведомства. За анкетиране от РЗИ – Велико Търново в течение на първото тримесечие на 2016 г. са подлежали 33 жалби, като 5 жалби са в процес на решаване. За отчетното тримесечие са анкетирани 28, в т. ч. 21 сигнала за нарушаване на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места и 7 жалби по проблеми от компетентността на отдел ДЗК при дирекция „Обществено здраве” (ниски температури в класни стаи, излъчване на ЕМП, третиране с препарати за растителна защита на площи от СОЗ, извършване на татуировки без регистрация, наличие на частици в бутилирана минерална вода и др.). Значителна част от тези 21 сигнала за нарушаване на забраната за тютюнопушене в закрити обществени места бяха постъпили по електронна поща чрез координаторите на сдружение “България без дим” или бяха анонимни. Сигналите за нарушаване на забраната за тютюнопушенето често се отнасяха за едни и същи обекти, като не при всяка проверка бяха установявани нарушения в тях. В тези случаи сигналите след анкетирането им бяха причислявани към неоснователните, които за отчетното тримесечие са 14. Основателни жалби за нарушаване на чл. 56 от Закона за здравето са 3, а 4 сигнала по този проблем са все още в процес на решаване. От 7 жалби, които са от компетентността на отдела 6 са неоснователни и 1 е в процес на решаване.
9. Контрол във връзка с чл. 56 от Закона за здравето
Приоритет в дейността на отдела през първото тримесечие беше контрол по спазване на разпоредбите на Закона за здравето за забрана на тютюнопушенето в закритите обществени места, в това число и обекти за хранене и развлечение и транспортни средства за обществен превоз. През отчетния период бяха извършени съвместни вечерни и дневни проверки по спазването разпоредбите на Закона за здравето и Закона за закрила на детето с участието на представители на РПУ, във връзка с изпълнение на писмо-разпореждане на Окръжна прокуратура –Велико Търново (изх. №229/2016 г.) като основно бяха обхванати обекти за хранене и развлечение.

През периода бяха извършени общо 696 проверки в обекти с обществено предназначение и обекти за хранене и развлечение за спазване на цитираните по-горе нормативни документи. Извършени бяха 3 проверки на транспортни средства за обществен превоз на пътници от градския и междуградския транспорт и 11 проверки в местата за домуване на транспортните средства (депа, гаражи, началните спирки, таксиметрови стоянки и други). Издадено е 1 предписание за недопускане на тютюнопушене в закрито обществено място.



10. Контрол на службите по трудова медицина регистрирани на територията на област Велико Търново

На територията на област Велико Търново има регистрирани 14 служби по трудова медицина и два офиса на служби по трудова медицина, регистрирани на територията на други области. През първо тримесечие на 2016 г. не са извършвани проверки на службите по трудова медицина с оглед изчакването на Указанието на МЗ за дейността на РЗИ през 2016 година, където се посочва насочеността на проверките на службите за годината.




08.04.2016 г.


Каталог: kartinki -> otcheti%202016
otcheti%202016 -> Анализ и оценка на здравословното състояние на учениците в област велико търново за 2016 год
otcheti%202016 -> За изпълнението на графика на рзи велико Търново за мониторинг на питейните води в област Велико Търново през І тримесечие на 2016 година
otcheti%202016 -> Отчет за дейността на отдел „профилактика на болестите и промоция на здравето” за второто тримесечие на 2016 година
otcheti%202016 -> Отчет за дейността на отдел „профилактика на болестите и промоция на здравето” за първото тримесечие на 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница